Tipy:

16. 10. 2021 Bratislava

Karpatská cena

17. 10. 2021 Most

Cena zimního favorita


turf.sk

Velká pardubická pre Talenta, slovenské kone mali smolu

10. 10. 2021 Pardubice Desaťročný zverenec Hany Kabelkovej Talent mal v závere Velkej pardubickej na 6900 metrov o 3 milióny korún (118 000 €) najviac síl a pod Pavlom Složilom mladším zvíťazil o dĺžku pred Evženom s Jaroslavom Myškom.

Na štartovej listine Velkej pardubickej boli až štyri slovenské kone, ale Vanduala vyradili zdravotné problémy a zo zvyšnej trojice sa do cieľa dostal len Star.

YouTube

Úvod dostihu bol rovnako ako vlani prepálený a na Taxis sa najviac ponáhľal Player, ale v enormnom tempe mu nevyšiel odskok a pristátie neustál.

Na Taxisovom skoku skončil aj Kaiserwalzer, keď doplatil na angažovanie rovinového jazdca Patricka Mullinsa, ktorý za 17 sezón odjazdil len 190 stíplov a v sezónach 2020/21 a 21/22 len 17, väčšinou v sedlách superfavoritov, naservírovaných jeho otcom Williem Mullinsom. Mullinsova stíplová nevyjazdenosť sa prejavila, keď za Taxisom neusedel chybu, akú skúsenejší stíploví jazdci dokážu vyriešiť.
Za Taxisom pole za vedenia Sztorma a Strettona prekonalo Írsku lavicu a Popkovický skok, a na Francúzskom skoku spadol Lombargini. Dramatická situácia nastala na Malých záhradkách, kde voľne bežiaci Kaiserwaltzer prebehol pred poľom a zmaril šance Sztorma a Beau Rochelaisa, ktorý sa otočil, prekážku prekonal a so 150-metrovou stratou pokračoval. Na Predĺženom Taxise asi v tretine kurzu karma dostihla Josefa Váňu staršieho, za jeho stupídne a nešportové vyjadrenie na adresu súperov. Zákon schválnosti to zrežíroval tak, že tam spadol víťaz Velkej pardubickej z roku 2019 Theophilos a spôsobil pád slovenského Paris Eiffela, jedného z tých, ktorí sa Váňovým superstar nemali pliesť do cesty...
V ďalšej časti dostihu sa vedenia ujal Evžen a medzi predné kone sa posunul posledný slovenský zástupca Star, ktorému sa uvoľnilo sedlo a Jaroslav Brečka mal obrovské problémy s jeho ovládaním. Medzitým Beau Rochelais zlikvidoval stratu, asi v polovici dostihu sa dotiahol k súperom a medzi vodami predstihol nestíhajúceho začiatočníka Mahe Kinga, ktorý bol vzápätí zadržaný. Za lesom stále viedli Evžen a Star, sledovaní trojicou Hegnus - Stretton - Talent, zatiaľ čo stíhacou jazdou vyčerpaný Beau Rochelais začal strácať kontakt a v poslednom úseku oranice odpadla aj Vanesse.
Na Havlovom skoku mierne zaváhal Evžen, ale udržal sa vo vedení pred Talentom, ktorý si ho postrážil a za posledným skokom získal dĺžku náskoku, Pavel Složil to však prehnal s bičíkom a dostal jednodenný dištanc, a ešte ho zrejme čaká aj rekordná pokuta.
Väčšina ich prenasledovateľov na tráve zhasla a na tretie a štvrté miesto sa cez nich zo zadných pozícií prepracovali Mr. Spex a No Time To Lose, pričom v cieli mali od prvých dvoch približne rovnaký odstup, ako na Havlovom skoku. Tabuľu uzavrel obhajca víťazstva Hegnus a na dotované priečky dosiahli aj Star a Stretton. Dobeh uzavreli Casper a Dulcar De Sivola, Vanesse a Beau Rochelais boli po vybehnutí na trávnatý ovál zadržaní.

turf.sk

Ideal Approach je stále vo forme

3. 10. 2021 Bratislava „Model of consistency” - týmto slovným spojením sa v anglicky hovoriacich krajinách označujú kone, produkujúce bez ohľadu na okolnosti mimoriadne vyrovnané výkony. U nás je typickým príkladom Ideal Approach.

YouTube

Zverenec Luboša Urbánka sa predstavil v Jesennom handicape na 1800 metrov o 6000 € a i keď tento typ dostihov viac praje koňom, ktoré sa zlepšujú, alebo sú takzvane zbehané, vyrovnané formy produkujúci veterán zvíťazil systémom štart-cieľ. Nerozhodila ho ani prehnaná aktivita Martina Laubeho v prvých sto metroch a zabehol svoj štandardný úvodný medzičas. Stupňovaným tempom potom súperom zobral záver a i keď ho na začiatku cieľovej roviny chvíľu ohrozovala o 5.5 kilogramu menej nesúca Lady Mazie, strojovo cválajúci Ideal Approach ju udržal za sebou a vyhral o 1 3/4 dĺžky. O ďalšej 1 3/4 dĺžky tretí dobehol víťaz Veľkej jarnej ceny Petarda a tabuľu doplnili Ryony a Gray Touch.

Ideal Approach (Bushranger) získal po Veľkej aprílovej cene a Bratislavskej míli tohtoročné tretie bratislavské jednotkové víťazstvo a keby v tejto sezóne nebol na dráhe víťaz Veľkej ceny Slovenska Opasan, zrejme by mohol pomýšľať na titul Kôň roka.

turf.sk

Torquator Tasso šokoval v Paríži

3. 10. 2021 Paríž Torquator Tasso, nostiteľ trochu skomoleného mena talianskeho renesančného básnika, šokoval dostihový svet víťazstvom v najvýznamnejšom európskom dostihu, v Prix de l'Arc de Triomphe na 2400 metrov o 5 miliónov €.

YouTube

Hrdinský výkon predviedol v Arc najlepší britský trojročiak, vítaz Derby a King George VI And Queen Elizabeth Stakes Adayar, ktorý veľmi skoro prešiel do vedenia a priviedol pole do cieľovej roviny, kde predviedol dobrý nástup a ešte 150 metrov pred cieľom viedol, ale na mäkkej dráhe mu v závere došli sily a skončil štvrtý. Sto metrov pred cieľom sa okolo neho prehnali Tarnawa, Hurricane Lane a Torquator Tasso, ktorí opticky predviedli raketový záver, ale pohľad na medzičasy prezrádza, že finiš Adayara bol predčasný a vyprovokoval aj prečasný nástup jeho premožiteľov, ktorí v závere takisto spomaľovali. Predčasný finiš najlepšie prestál outsider Torquator Tasso, ktorý vyhral o 3/4 dĺžky a krátku hlavu pred hlavnými favoritmi Tarnawou a Hurricane Laneom a to ešte 400 metrov pred cieľom bočil a nabehal najviac metrov zo všetkých štartujúcich.

Víťazstvo Torquator Tassa je o to prekvapivejšie, že v predošlých štartoch na mäkkej dráhe sa mu nedarilo - vlani v Gr.1 Grosser Preis Von Bayern prehral s outsiderkou Sunny Queen a v tohtoročnej Gr. 2 Grosser Preis der RP Gruppe na jeho domovskom závodisku v Mülheime skončil až šiesty.

Pôvod Torquator Tassa na prvý pohľad nezapadá do dnešnej galileovskej éry, ale opak je pravdou. Matkou Galilea bola víťazka Prix de l'Arc de Triomphe z roku 1993 Urban Sea (Miswaki - Alegretta), pochádzajúca zo známej nemeckej rodiny Asterblüte a Torquator Tasso má z tejto rodiny oboch rodičov, Adlerfluga (In The Wings) aj Tijuanu (Toylsome) - Adlerflugova druhá matka Alya (Lombard - Anatevka) je sestrou matky Urban Sea Alegretty (Lombard - Anatevka) a druhá matka Tijuany Turbaine (Trempolino - Alegretta) je polosestrou Urban Sea.

Torquator Tasso je odchovancom Holanďana Paula H. Vandeberga a v roku 2018 ho na jesennej aukcii v Baden-Badene za 24 000 € získal žrebčín Auenquelle, popredný nemecký žrebčín a dostihová stajňa, ktorá od osemdesiatych rokov získala mnoho úspechov, ale len šesť víťazstiev so štatútom Gr.1, z toho tri zásluhou Torquator Tassa a stajňa na ne čakala dlhých 15 rokov, od Minaříkových zásahov s Gonbardou v Deutschlandpreis a v Preis von Europa.
Trénerom víťaza je Marcel Weiss, dlhoročná opora stajne Diana v Mülheime, kam nastúpil ešte za Uwe Ostmanna, od ktorého stajňu v roku 2012 prevzal Jens Hirschberger. Na konci sezóny 2019, počas ktorej Hirschbergerovi zverenci nevyhrali žiaden Black Type dostih, sa Marcel Weiss stal hlavným trénerom a hneď vo svojej prvej kompletnej sezóne 2020 sedlal troch grupových víťazov, vrátane Torquator Tassa, víťaza Grosser Preis von Berlin a tesne druhého z Deutsches Derby. Weissovi zverenci pred Arc vybehali 717 606 € - v Arc získal Torquator Tasso 2 857 000 €...
Víťazný džokej Rene Piechulek má na konte asi 450 víťazstiev a úspech v Arc bol jeho dvanásty grupový a tretí so štatútom Gr.1, a po Andraschovi Starkem (Danedream) je druhým nemeckým víťazom Arc. Kuriozitou je, že jeho prvou víťaznou jednotkou bola vlaňajšia Grosser Preis von Bayern, kde so Sunny Queen porazil práve Torquator Tassa, ktorého vtedy jazdil Bajuržan Murzabajev. V aktuálnej sezóne Piechulek s Torquator Tassom vyhral Grosser Preis von Baden a Arc, čím sa Torquator Tasso stal po Marienbardovi a Danedream tretím majiteľom tohoto double.

Torquator Tasso je po Star Appealovi (1975) a Danedream (2011) tretím nemeckým víťazom a zároveň je s kurzom 72:1 tretím najväčším outsiderom, víťazným v Prix de l'Arc de Triomphe. Star Appeal (na obrázku s tienidlami vo vedení) vyhral s kurzom 119:1 ročník, kde bola vysokou favoritkou obhajkyňa víťazstva, legendárna Allez France (5.), a Topyo vyhral s kurzom 82:1 v roku 1967, keď favorit Roi Dagobert dobehol štvrtý a v poli 30 štartujúcich bol aj sovietsky Anilin.

Počas Arc víkendu sa na najvyššej svetovej scéne predstavili aj dva české kone. Cacophonous obhajoval piate miesto v Gr.1 v Prix du Cadran na 4000 metrov o 300 000 €, ktoré dosiahol po netradičnom priebehu, keď na ťažkej dráhe bežal s veľkým odstupom za poľom a v závere minul hasnúce kone. Tento rok sa držal neďaleko favoritov a v poslednom oblúku sa pokúsil o posun popri bariére, ale jeho snaha nemala dlhé trvanie a do cieľovej roviny už točil s veľkou stratou.
Veľmi dobrý výkon predviedol v Gr.1 Prix de l'Abbaye de Longchamp na 1000 metrov o 350 000 € trojročný český šprintér Ponntos, pričom po rýchlom štarte trochu doplatil na pretláčanie s kobylou Air De Valse, ktorá napokon stratila víťazstvo v poslednom cvalovom skoku. Ponntos dlho pôsobil veľmi nádejne, ale v posledných 150 metroch zhasol a skončil šiesty, sedem dĺžok od írskeho víťaza A Case Of You a len dĺžku od desaťtisícovej dotácie za piate miesto. (Medzičasy)

turf.sk

Vo Velkej pardubickej štyri slovenské kone

Až štyri slovenské kone sú na štartovej listine Velkej pardubickej steeplechase na 6900 metrov o (118 000 €) a dva z nich pôjdu do dostihu so slušnými šancami.

Slovenskou jednotkou je mimoriadne spoľahlivý, 13-ročný veterán z lotu Mariána Štangela Vandual v sedle s Francúzom Romainom Julliotom.
Vandual pobeží Velkú pardubickú štvrtýkrát. V rokoch 2018 a 2019 skončil zhodne ôsmy, ale vlani pod Julliotom bojoval o víťazstvo a odišiel porazený o 1 3/4 dĺžky a hlavu. Julliot sa do Vandualovho sedla vrátil v augustovej kvalifikácii, kde obsadili tretie miesto.
Romain Julliot má odjazdených viac ako 2600 prekážkových dostihov a takmer 270 víťazstiev, z toho 230 stíplových. Je špecialista na ťažké francúzske krosy a medzi jeho úspechy patrí aj víťazstvo v najťažšom prekážkovom dostihu európskeho kontinentu, v Prix Anjou-Loire Challenge na 7300 metrov s 50 prekážkami.

Dvojicu koní má na štartovej listine tréner Jaroslav Brečka, ktorý sa sám posadí do sedla Stara.
Star je v desiatich rokoch stále len začiatočník. Stíple behá druhý rok a má ich odbehnutých len osem, ale Jaroslav Brečka je skúsený veterán, ktorý prvýkrát štartoval vo Velkej pardubickej pred 32 rokmi. Velkú jazdil deväťkrát, v roku 1992 s Quirinusom zvíťazil a v roku 1995 skončil s Miránom po páde tretí, len 2 1/2 dĺžky od víťazného It's A Snipa, ale bol sporne diskvalifikovaný podľa vtedy nového pravidla, že sa po páde nesmie pokračovať.
Druhý Brečkov zverenec Kaiserwalzer sa porážkou Theophilosa v poslednej kvalifikácii zaradil medzi šancové kone, štatisticky je však veľmi nespoľahlivý. Do jeho sedla je angažovaný syn špičkového írskeho trénera Willieho Mullinsa, 15-násobný írsky amatérsky šampión Patrick Mullins, čo je trochu otázna voľba, pretože väčšinou jazdieva pre svojho otca takzvané „bumpery”, rovinové dostihy pre začínajúce prekážkové kone a z jeho 645 víťazstiev je len 30 stíplových.

V pozícii veľkého outsidera pôjde na štart zverenec Jána Cagáňa Paris Eiffel, ktorý je spolu s Kaiserwalzerom s viac ako tretinou nedokončených stíplov najmenej spoľahlivým účastníkom. V jeho sedle bude jeho stály jazdec Martin Cagáň, ktorý bude vo Velkej pardubickej debutovať.

turf.sk

St Leger aj Veľká starohájska zostali doma

26. 9. 2021 Bratislava Vysokým favoritom posledného klasického dostihu sezóny, St Leger na 2800 metrov o 20 000 €, bol druhý z českého St Leger Dionis, ale víťazstvo napokon zásluhou Besthona zostalo doma.

YouTube

Dionis sa podľa očakávania chopil diktovania tempa, ale na rozdiel od českého St Leger, kde sa podieľal na rekordnom čase 2:56.3, v Bratislave bolo jeho tempo veľmi pomalé. 2000 metrov bolo len za 2:16 a 2400 za 2:41, a v cieľovej rovine mali rýchlejšie nohy dvaja domáci zástupcovia. Po víťazstve siahal šiesty z Derby Cape Crown, ale asi 150 metrov pred cieľom sa pod bičíkom zavlnil a prevahu získal Besthon (Intello), ktorý pod Martinom Laubem vyhral o krk, v slabom čase 3:06.23.

Dionis skončil o 1 1/4 dĺžky tretí a v kontakte s najlepšími sa udržal ešte Persian Prince, Tasmína a Nice Love dobehli s veľkými stratami.

Pre víťazného Besthona to bolo v šiestom životnom štarte nielenže prvé víťazstvo, ale prvé umiestnenie do tretieho miesta. Predtým bol najlepšie štvrtý v chuchelskej dvojke a na jednotkovej scéne bežal trikrát, vo VJC, v Starohájskom kritériu a v Derby, a dobehol 6-7-7.
Besthona trénuje Zuzana Kubovičová, pre ktorú to bolo jubilejné, desiate slovenské klasické víťazstvo (VJC - Bribon, Move Your Vision, Legionar, Derby - Teddy Ready, Innovator, Zoriana, St Leger - Tempeltänzer, Vandual, Atack, Besthon). Viac ich má na konte len František Holčák (13). Pre stajňu Vimar to bol po zásahu Fiorhead z Jarnej ceny kobýl 2014 druhý slovenský klasický triumf a druhýkrát sa zo slovenskej klasiky radoval aj Martin Laube, víťaz vlaňajšej Veľkej jarnej s Eternity.

V Cene zimnej kráľovnej na 1600 metrov o 8000 € sa presadila zverenkyňa Mariána Štangela Stratosferic (El Kabeir), ktorá v závere pod Jaroslavom Línkom zlomila odpor o poschodie menšej pražskej víťazky Leny a porazila ju o 4 1/4 dĺžky, o 3 dĺžky tretia skončila Shamal Emmi, dcéra šampiónky Shamal Sally.

Atraktivita oboch prekážkových vrcholov sezóny utrpela po tom, ako boli kvôli nedostatku jazdcov škrtnutí hlavní favoriti Dominique a First Of All.

YouTube

Prútenky šampiónov na 3800 metrov o 5000 € ľahko ovládol deväťročný Option Be, ktorého trénuje aj odjazdil Petr Tůma. O 9 dĺžok druhá skončila slovenská prekážková legenda, víťazka 18 prekážkových dostihov vrátane talianskej Gr.1, už 11-ročná Meny Bay. Vzdialenú tretiu priečku obsadil jej tréningový kolega z lotu Jaroslava Brečku Medici, v ktorého sedle sa predstavil rovinový džokej Petr Foret.

Veľkú starohájsku steeplechase na 4500 metrov o 6000 € si zrežírovali zverenci Jaroslava Brečku Mr Zuru a Fort Ryan, ktorí nadiktovali ostré tempo a zvyšnej trojici súperov dostih dokonale znechutili. Chvíľu s nimi držal krok len začiatočník Thisisthekey, ale po chybe na Liverppoolskom skoku asi v polovici dostihu prestal ísť a za trinástym skokom v poradí bol zadržaný, a za ďalším skokom zastavil aj premožiteľ Fort Ryana z Veľkej topoľčianskej steeplechase Kerabush. V poslednom kilometri mal najviac síl Fort Ryan, ľahko prešiel do vedenia a pod Jaroslavom Myškom vyhral asi o 25 dĺžok pred Mr Zuru a do cieľa sa dostal ešte Buck's D'Anno.

turf.sk

Jockeys' Cup v znamení prekvapení

25. 9. 2021 Praha Siedmy ročník Európskeho pohára džokejov sa niesol v znamení veľkých prekvapení, ktoré sa zrodili na zle pripravenej, zbytočne rozmočenej dráhe, s ktorou si mnohí džokeji neporozumeli a urobili veľké taktické chyby.

YouTube

Hlavný dostih, EJC Million na 1400 metrov o 1.2 milióna korún (47 000 €), už tretíkrát vyhral Jaroslav Línek, tentokrát so zverenkyňou Allana Petrlíka Rabbit Breath (Bated Breath), pre ktorú to bolo v tohtoročnom piatom štarte štvrté víťazstvo.

O výsledku rozhodlo úvodných 150-200 metrov, kde letel dopredu z najvzdialenejšieho boxu štartujúci Politicum a spolu s ním začiatok prepálili aj Worth Choice, Donn Clifs a Manoamano. Línek sa napriek zvyku Petrlíkových koní a výhodnému štartovému číslu nikam neponáhľal a nechal Rabbit Breath nadýchnuť. Až po nejakých 250-300 metroch sa posunul pod vedúceho Politicuma, na konci oblúka najkratšou stopou získal niekoľko dĺžok a prevzal vedenie, ktoré Rabbit Breath udržala až do konca. K víťazstvu jej okrem ideálneho priebehu pomohli aj hasnúce kone z prvého sledu, medzi ktorými si útočiaci súperi ťažko hľadali priestor. Zvyšné miesta na tabuli napokon v tesnom dobehu obsadili Jir Sun, Mandarin, Salar Island a Lailaho, ktorí do roviny točili na posledných štyroch miestach.

Podobný priebeh mal aj EJC Middle na 1800 metrov o 600 000 Kč (23 500 €), kde Sibylle Vogtová s Raging Stormom odpálila úvod nezmyselným šprintérskym tempom a už v oblúku bol pre nich koniec. V cieľovej rovine zacúvali aj prenasledovatelia Raging Storma Ophelia's Aidan a Torque Power, zatiaľ čo spomedzi predných koní nasadené tempo prestál len najväčší outsider Australien (Olympic Glory), ktorý doposiaľ behával vytrvalecké dostihy. Päťročný valach, trénovaný Stanislavom Popelkom pre slovenského majiteľa Pavla Šeniglu a jeho manželku Corinne, pod Per-Andersom Grabergom ubránil poldĺžkový náskok pred favorizovaným Bilabong Catom, ktorého útok z konca poľa nemal takú razanciu, ako v o 200 metrov kratšej Velkej cene Prahy.
Vzdialené tretie miesto vybojovala Zariyannka pred Torque Powerom a Ophelia's Aidanom. Trojročiaci neuspeli, víťaz Slovenského Derby Rabbit Red Jazz dobehol šiesty a víťaz Starohájskeho kritéria Rex Of Thunder až ôsmy.

YouTube

So záujmom očakávaný návrat Nagano Golda na domácu pôdu mu nepriniesol úspech, keď vo Velkej cena českého turfu - EJC Long na 2400 metrov o 600 000 Kč, skončil až tretí. Od štartu sedel na konci malého poľa, na konci oblúka sa posunul do palebnej pozície, ale v cieľovej rovine sa uspokojil so svojim miestom blízko vodcov stáda a zvyšné dva kone už nepredbehol, pričom záver s medzičasmi 25,43 - 24,17 bol hlboko pod jeho možnosti.

Víťazstvo po súboji s Nagano Goldovým vodičom Premier Lionom vybojoval Antonio Fresu v sedle napajedlianskej odchovankyne Welluncy (Egerton) z lotu prekážkovej trénerky Hany Kabelkovej, pre ktorú to bolo jej druhé rovinové víťazstvo najvyššej kategórie. To predchádzajúce získala Wellunca presne pred rokom, v dostihu pre kobyly v rámci EJC.

Jednotkový program EJC doplnil Gerschův memoriál na 1400 metrov o 600 000 Kč, kde dlho siahal na víťazstvo Arkhangelsk, ale dištanciu neprestál až do konca a neodolal tlaku zverenkyne Heleny Vocáskovej Porcinelly (Intello), ktorá ho pod Antoniom Fresum zdolala o pol dĺžky. Tretiu priečku obsadil nádejný Caucasian pred Ashatom a bratislavským víťazom Well Prepared.

Celkovým víťazom Európskeho pohára džokejov sa zásluhou dvoch jednotkových zásahov stal Talian Antonio Fresu, bohužiaľ si ale nepočínal v súlade s pravidlami. Po víťazstvách s Porcinellou a s Welluncou dostal pokuty 7500 a 15 000 Kč za bičík a ďalších 500 za križovanie s Ophelia's Aidanom.
Druhý so stratou piatich bodov skončil Holanďan Adrie de Vries, ktorého o celkové víťazstvo možno pripravil pád z Irbisa pred Gerschovým memoriálom. Irbis bol v predošlom štarte v Cene Masise tretí za Arkhangelskom a Porcinellou, a ak by teraz skončil do druhého miesta, víťazom pohára by bol de Vries.

turf.sk

Datthirey vyhrala vo Francúzsku

13. 9. 2021 Salon-de-Provence Najlepšia slovenská šprintérka Datthirey (Outstrip) odišla po budapeštianskom pozitívnom dopingovom teste do Česka a v novom pôsobisku si už pripísala víťazstvo.

Cestovala poň až na juh Francúzska, do Salon-de-Provence, kde pod Anthonym Crastusom s prehľadom zvíťazila v Prix des Sociétaires na 1100 metrov o 13 000 €, o dĺžku pred vysokým favoritom Excaliburom s Christophe Soumillonom.
Dlhý výlet sa trénerovi Václavovi Lukovi vyplatil, pretože v Salon-de-Provence sa v dostihu na 1800 metrov o 12 000 € presadila aj vlaňajšia víťazka Zimnej kráľovnej Muguruza a Mysak Miki dobehol tretí v dostihu na 2000 metrov o 16 000 €.

turf.sk

Opasan neuspel medzi svetovou špičkou

YouTube

12. 9. 2021 Paríž Najlepší slovenský kôň Opasan neuspel v súboji s piatimi koňmi, víťaznými a umiestnenými v grupových dostihoch, a v Gr. 2 Prix Foy na 2400 metrov o 130 000 € skončil posledný.

Víťazstvo sa sťahuje do Japonska zásluhou štvorročného Deep Bonda (Kizuna), piateho a štvrtého z tamojšieho Derby a St Leger, ktorý naposledy dobehol druhý v najdlhšej japonskej Gr.1, v Tenno Sho na 3200 metrov. Jeho tím do sedla angažoval Cristiana Demura a ten si so súpermi urobil čo chcel.
Demuro hneď po štarte nechal ísť Deep Bonda do vedenia, ale postupne spomaľoval, čo negatívne ovplyvnilo Opasana, ktorého sa Radkovi Koplíkovi v malom poli nepodarilo schovať. Demuro, dobre znalý miestnych pomerov, nečakal na tradičný záverečný šprint, ale spoľahol sa na nekonečnú vytrvalosť Deep Bonda a zrýchľovať začal už 1400 metrov pred cieľom - úvodný kilometer zabehol Deep Bond za 1:06.85 a potom zvyšných 1400 metrov za 1:24.91. Záverečných 1200 a 1000 metrov preletel za 1:11.67 a 0:58.36, a ešte dokázal vystupňovať záver a zabehnúť posledné štvorstovky sa 22.93 a 22.58.
Frankie Dettori si ho s írskym Broomeom pozorne strážil, na začiatku cieľovej roviny mal krátky nádejný moment, ale japonský žrebec s dlhým cvalovým skokom mu nedal šancu a vyhral o 1 1/2 dĺžky.
Ani na ďalších miestach sa toho veľa neudialo a jedinou zmenou v poradí bolo, že Opasan tiahly záver neprestál a prepadol sa z tretieho na šieste miesto, za Iresina, Skalletiho a Sublimisa.

turf.sk

Dramatické Oaks vyhrala Classa

YouTube

12. 9. 2021 Bratislava Vyrovnaný ročník Oaks na 2000 metrov o 20 000 € podľa očakávania rozhodol priebeh a prvé tri priečky obsadili kobyly, ktoré nabehali najmenej metrov.

Víťazstvo si pripísala zverenkyňa Václava Luku Classa (Tamayuz) s Janom Vernerom, ktorý si v úvode dostihu vymieňal názory so súpermi a pred prvým oblúkom sa dostal so kolízie. V cieľovej rovine bola z druhého sledu útočiaca Classa najrýchlejšia a zvíťazila o 1 3/4 dĺžky pred Dakotou, ktorá o hlavu chytila od štartu vedúcu Sparkle Shout.
Ďalšie miesta obsadili Besiberri a Thamna, ktoré boli po úvodnom kilometri spolu s Dakotou na konci poľa, ale zatiaľ čo Michal Hrouda sa s Dakotou prešmykol popri bariére, Besiberri vystrieľala prach pri veľkom obiehaní v poslednom oblúku. Na začiatku cieľovej roviny už bola na úrovni Classy a Dakoty, ale v závere na ne strácala a skončila dve dĺžky od tretieho miesta. Thamna bola ešte tristo metrov pred cieľom posledná a nemohla nájsť priestor a tak ju Michal Demo vytiahol von a neskorým záverom získala majiteľskú prémiu pre najlepšiu domácu účastníčku pred hasnúcimi Emirate's Flight a Elsou.

turf.sk

Kincsem Díj putuje do Srbska

YouTube

11. 9. 2021 Budapešť Najvýznamnejší maďarský medziročníkový test, Kincsem Díj na 2400 metrov o 14 miliónov forintov (40 000 €), sa skončil dvojnásobným úspechom koní, trénovaných v Česku pre zahraničných majiteľov, nezvíťazil však favorizovaný Royal Word (Wootton Bassett), ale podcenený srbský odchovanec Markoni LP (Glavalcour), ktorého pre srbskú stajňu Lastin Put trénuje Václav Luka.

Štvorročný Markoni LP s Antoniom Fresum sa odviezol na druhom mieste za vedúcim Binabikom, Royal Word sedel na blízkom piatom mieste. Rozhodujúci moment nastal pri točení do cieľovej roviny, kde sa Markoni LP druhou stopou hladko posunul do vedenia, zatiaľ čo Royal Word musel obiehať hasnúceho víťaza Magyar Derby Shy Boya a nezachytil nástup víťaza. V posledných dvesto metroch ešte zaútočil, ale strojovo cválajúci Markoni LP bezpečne udržal 1 1/2-dĺžkové víťazstvo.
O dve dĺžky tretí dobehol najlepší maďarský trojročiak Eggi's Choice (Fascinating Rock), víťaz Nemzeti Díj a Alagi Díj, ktorý však v Magyar Derby skončil druhý za Shy Boyom. Ďalšej 1 1/4 dĺžky strácal tretí z Magyar Derby Binabik (Amaron) a tabuľu doplnil dopingový hriešnik spred troch mesiacov Charlie Firpo (Sir Prancealot). Move Your Visionov syn Shy Boy skončil až šiesty.

YouTube

V druhom hlavnom dostihu, v Aperianov Zakariás Emlékverseny - Imperiál díj na 1600 metrov o 4.5 milióna forintov (12 900 €), sa zrodil prekvapivý dobeh. Lídri, vrátane slovenskej Lady Mazie, výrazne prepálili tempo, v cieľovej rovine zhasli a po suverénne víťazstvo si dobehla tretia z Magyar Kancadíj (Oaks) Light Blue Sky (Adaay) s Jiřím Palíkom, pred z posledného miesta útočiacim Silver Pepperom s Martinom Laubem. Česká Rabbit Havana skončila jedenásta a slovenská Lady Mazie posledná, dvanásta.

Na programe boli ďalšie štyri jednotkové dostihy, z toho dva so slovenskou účasťou.
V Overdose Díj na 1000 metrov o 4.5 milióna forintov (12 900 €) si trojročný El Prado's Joy (Bobby's Kitten) udržal šprintérsku neporaziteľnosť, v sedle s Jaroslavom Línkom sa však o víťazstvo musel v súčasnom dobehu podeliť s Vain Hope.
Slovenská Regina Mia skončila v Overdose Díj piata zo šiestich a v Szabó József „Pöri” Emlékverseny Hendikepe na 1400 metrov na syntetickej dráhe o milión forintov (2860 €) dobehol Wirwar druhý, 4 1/2 dĺžky za víťaznou Scandinavian Lady.

Jednotkový program doplnili Blaskovich Ernő Emlékverseny pre dvojročné kone na 1300 metrov, kde debutant President (Tai Chi) s Janom Vernerom porazil o 3/4 dĺžky dvojdesatinového favorita, dvojnásobného víťaza Diablo Sts, a v dostihu na 2400 metrov pre trojročné kone maďarského chovu potvrdila úlohu vysokej favoritky štvrtá z Magyar Kancadíj, Shamalganova dcéra Seventy Smile, v sedle s Martinom Laubem.

turf.sk

Opasan v predskúške Arc

V nedeľu sa na parížskom závodisku Longchamp odohrajú tradičné predskúšky Prix de l'Arc de Triomphe, Prix Vermeille pre kobyly, Prix Niel pre trojročné kone a Prix Foy pre štvorročné a staršie, kde sa predstaví aj najlepší slovenský kôň od čias Almaza, zverenec Jozefa Chodúra Opasan (French Navy) a jeho šance by mohli byť lepšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Opasan pôjde na štart Prix Foy na 2400 metrov o 130 000 € s najnižším handicapom spomedzi šestice štartujúcich, so 46 kilogramami, pričom najvyššie stoja Skaletti s 55, Deep Bond s 53.5 a Broome s 52.5 kg.
Ak by sa európski účastníci Prix Foy stretli s japonským Deep Bondom (Kizuna) na jeho domácej pôde, v niektorom z tamojších početne obsadených dostihov, nemali by proti nemu žiadnu šancu, tu sa však v prvej polovici dostihu určite pobeží pomalšie, než by Deep Bond potreboval. Otáznikom je aké tempo írsky Broome (Australia) s Lanfrancom Dettorim nasadí a či mu pri tom bude Deep Bond pomáhať, v malom poli to však môže byť typický francúzsky dostih, v ktorom nebudú rozhodovať ratingy, ale rýchlosť v záverečnom šprinte. A to by mohla byť Opasanova šanca, pretože len dva kone vedia záverečnú štvorstovku rýchlejšie než on - Sublimis (Shamardal), ktorý ju vie pod 22 sekúnd a Iresine (Manduro).

Štart Prix Foy je naplánovaný na 16:30 a naživo ju možno sledovať na stránke France Galop. Kurzy britských stávkových kancelárií: Skaletti EVS, Broome 7/2, Deep Bond 11/2, Iresine 13/2, Sublimis 12/1, Opasan 16/1.

turf.sk

St Leger: Kamssio napodobnil staršieho súrodenca

YouTube

5. 9. 2021 Praha Víťazom 76. ročníka českého St Leger na 2800 metrov o 600 000 Kč (23 600 €) sa stal zverenec Václava Luku Kamssio (Kendargent), ktorý napodobnil svojho polobrata Ramssia (Whipper), víťaza St Leger z roku 2019.

Hneď po štarte sa vedenia ujal Zoriyman a nadiktoval solídne a plynulé tempo, z ktorého už pred oblúkom vystrelil Dionis a pokúsil sa o dlhý trhák. V polovici oblúka Dionis viedol o päť dĺžok pred Zoriymanom a Respektom, neskorší víťaz Kamssio strácal asi 10 dĺžok. V rovine už predné kone výrazne hasli. Tempo dokázal držať len Kamssio s Petrom Foretom a postupne ich míňal - za cestou sa dostal pred Zoriymana, tristo metrov pred cieľom pred Respekta, pri dištančnom medzníku sa dostal na úroveň Dionisa a po cieľ sa mu vzdialil na 2 1/2 dĺžky. Ďalšie 4 dĺžky strácal tretí Respekt a tabuľu s odstupom siedmich dĺžok doplnili stajňoví kolegovia Zoriyman a Mike Majk.

Tréner Václav Luka si pripísal jednotkový double, keď ešte pred St Leger vyhral jeho zverenec Billabong Cat (Siyouni) dramatickú Veľkú cenu Prahy na 1600 metrov o 600 000 Kč.

YouTube

V priebehu dostihu najlepšie vyzeral nováčik na tunajších dráhach, Frankelov syn Heaven Forfend, ktorý bol rýchlo na nohách a odviezol sa za vedúcim Donn Clifsom, pričom nasadené tempo mu bolo trochu pomalé. V cieľovej rovine bez námahy prešiel do vedenia a na dištancii vyzeral ako jasný víťaz, ale napokon odišiel porazený o krátku hlavu. Jeho premožiteľ Billabong Cat bol ešte 400 metrov pred cieľom beznádejne posledný a Lucie Fialová s ním hľadala medzeru, ktorá sa im napokon otvorila, Billabong Cat prešiel poľom a na cieľovej čiare mal viac šťastia.

O 1 1/4 dĺžky tretí dobehol víťaz VCP z rokov 2019 a 2020 Torque Power pred Zariyannkou a Achird, trojročiaci sa tento rok vo VCP nepredstavili.

turf.sk

Kaiserwalzer vyhral kvalifikáciu

YouTube

4. 9. 2021 Pardubice Zverenec Jaroslava Brečku Kaiserwaltzer zo stajne DS Millennium vo Velkej cene města Pardubic o 200 000 Kč (7800 €) využil fakt, že sa tam stretla nepočetná, priemerná konkurencia a pod Lukášom Matuským sa postaral o historický zápis - stal sa prvým slovenským víťazom od zavedenia série pardubických 5800-metrových kvalifikácií.

Dostih v dobrom tempe odvodil Theophilos s Josefom Bartošom, ktorý malému poľu pripravil veľmi kľudný až nudný priebeh. Do roviny zatočil Theophilos s dvojdĺžkovým náskokom pred osemročným Kaiserwaltzerom, ktorý bol za posledným skokom rýchlejší a o tri roky staršieho víťaza Velkej pardubickej z roku 2019 porazil o dve dĺžky. Blízko tretí dobehol len šesťročný Mahe King, druhý zverenec Jaroslava Brečku Star skončil o ďaleko štvrtý a dostih dokončili aj zvyšní účastníci Taste Of Rock a Beau Rochelais.

Po odbehnutí série kvalifikačných dostihov je v českých a slovenských stajniach 28 koní, ktoré splnili podmienky kvalifikácie priamo v Pardubiciach, je však medzi nimi aj rad koní, ktoré do Velkej pardubickej nepatria.
Treba skonštatovať, že po faktickom zrušení oraníc a neustálom zjednodušovaní skokov už pardubické kvalifikácie neplnia svoj pôvodný účel a dnes ich prejde každý, aj podpriemerní stípleri. V aktuálnej sezóne sa v štyroch kvalifikačných dostihoch zrodil jeden jediný pád jazdca na skoku - Sertaš Ferhanov v druhej kvalifikácii neusedel zoskok St Josepha z Írskej lavice. Okrem neho spadli už len Kaiserwaltzer a Paris Eiffel, ktorí sa v tretej kvalifikácii pošmykli z oblúku pred Veľkou vodou.

turf.sk

Lukáš Matuský vyhral v sulke

YouTube

1. 9. 2021 Topoľčianky Tohtoročný druhý topoľčiansky dostihový deň sa niesol v znamení osláv 100. výročia založenia Národného žrebčína Topoľčianky a priniesol aj symbolický návrat klusákov na Slovensko.

Klusáky sa predstavili v Memoriáli Ondreja Nagya na 1700 metrov o 1500 €, pomenovanom po niekdajšom tekovskom trénerovi šiestich víťazov Klusáckeho Derby. Atrakciou bola účasť víťaza Velkej pardubickej Lukáša Matuského, ktorý v sulke osemročného Chestera dokonca slávil víťazstvo. Pre Matuského nebolo pôsobenie v sulke novinkou - v rokoch 2006 a 2007 odjazdil pre Jaromíra Kotáska desať dostihov a zviezol sa aj za legendárnym Orlíkom. V roku 2007 vyhral klusácky dostih v Bratislave, čo znamená, že jeho klusácka bilancia na Slovensku je 2 štarty, 2 víťazstvá.

YouTube

Lukáš Matuský siahal v Topoľčiankach po zápise do dostihovej histórie, ale unikátny double klusáky - prekážky mu unikol. Prútenky na 3400 metrov o 3000 € s Medicim odvodil a v cieľovej rovine mu ľahko odišiel prekážkový debutant Harakan s Janom Odložilom a v hlavnom dostihu, v Cene 100. výročia založenia Národného žrebčína Topoľčianky - Veľkej topoľčianskej steeplechase na 4100 metrov o 4000 € skončil s Fort Ryanom o 3/4 dĺžky druhý, keď dostihová komisia víťaznému Kerabushovi a Adamovi Čmielovi odpustila kolíziu a tiesnenie za posledným skokom.

Hlavným rovinovým dostihom bol dvojkový Memoriál Jozefa Čajdu na 1700 metrov o 3800 €, pomenovaný po bývalom topoľčianskom jazdcovi, víťazovi Velkej pardubickej 1955 v sedle polorvného žrebca 19/51 Furioso XIV. Presadil sa Kaptain Joe s Jánom Havlíkom, ktorý po veľkom súboji zdolal o pol dĺžky Quissi Logista, trénovaného v Topoľčiankach. Tretiu priečku obsadila La Paloma pred maďarským hosťom Han Deneverom a Shawnee's Triumphom.

turf.sk

Royal Word vyhral Derby

19. 8. 2021 Ebreichsdorf 153. meno vo výsledkovej listine Österreichisches Derby je Royal Word (Wootton Bassett). Zverenec Arslangireja Šavujeva v sedle s Jiřím Palíkom dominoval v najstaršom rakúskom športovom podujatí systémom štart-cieľ.

Na štarte Österreichisches Derby na 2200 metrov o 20 000 € sa stretlo sedem koní a po štarte sa nikomu nechcelo ísť dopredu. Po krátkom zápase Palík nechal Royal Worda cválať a bolo to dobré rozhodnutie. Royal Word vytrvaleckým strojovým galopom súperov ucválal a jeho prenasledovatelia boli porazení už na konci oblúka. V cieľovej rovine Royal Word zvýšil výsledný náskok na 6 dĺžok a vybehol veľmi dobrý čas 2:17.1. (video)
Ďalšie miesta obsadili jedným tempom cválajuci Rabbit Red Jazz (Red Jazz) a Dakota (Elvstroem), víťazovi však boli najbližšie na konci oblúka, keď sa cez hasnúcich súperov posunuli na druhú a tretiu priečku.
Štvrté miesto, vzdialené od tretej Dakoty podľa oficiálneho výsledku 11 dĺžok, ale v skutočnosti len asi 7, vybojovala Solemeena pred rakúskym odchovancom Eiskönigom, maďarský Arhimed a slovenský Cape Crown dobehli bez peňazí.

Österreichisches Derby, kedysi jeden z najcennejších dostihov kontinentálnej Európy, vyhrali Arslangirej Šavujev aj Jiří Palík poprvýkrát.
Royal Word je Šavujevov siedmy Derby-víťaz a po Rimovi (Boľšoj Vserossijskij Priz 1988), Almazovi (Slovenské Derby 1995), Temirkanovovi (Slovenské Derby a České Derby 1998), Darsalamovi, Medeovi a Gontcharovi (České Derby 2004, 2007 a 2016) mu získal ôsme víťazstvo v Derby.
Pre Jiřího Palíka to bolo šieste víťazstvo v Derby, predtým v roku 2005 vyhral České Derby s Ready For Life a Nagrodu Derby s Rutenom, v roku 2010 vyhral Nederlands Derby s Alassiom a v rokoch 2017 a 2019 opäť uspel v Česku s Josephom a s Pacific Hillom.

V rámcových dostihoch sa zrodilo jedno slovenské víťazstvo - zverenec Jozefa Lehockého Sadaar (Ruler Of The World) pod Jiřím Palíkom ľahko vyhral dostih nezvíťazivších na 1800 metrov o 3000 €.
V dostihu na 2000 metrov o 3500 € bolo medzi šiestimi štartujúcimi až päť slovenských koní, ale ľahké víťazstvo získal druhý z vlaňajšieho Österreichisches Derby, maďarský Arktisz s Jaroslavom Línkom, pred Whistledownthewindom a Bolthornom.
Aj v šprinte na 1300 metrov o 3500 € slovenským koňom víťazstvo uniklo. Gentleman Jack, Sareia a Shades Arrow obsadili druhé, tretia a štvrté miesto za dvojnásobným víťazom Ceny MPSR Beau Massagotom (Panis), ktorý pod Jaromírom Šafářom získal systémom štart-cieľ prvé víťazstvo od Ceny MPSR 2019.

turf.sk

Ponntos je opäť vo forme

28. 8. 2021 Most Trojročný zverenec Miroslava Nieslanika Ponntos (Power), ktorý na jar ašpiroval na pozíciu najlepšieho stredoeurópskeho šprintéra, v Svatováclavskej cene na 1200 metrov o 550 000 Kč (21 500 €) naznačil, že by to stále mohlo byť aktuálne.

YouTube

Po takmer trojmesačnej prestávke od výbuchu na Turf Gala bol Ponntos v pohode a v dobrom rozpoložení, a hneď po štarte sa spolu s ďalším trojročným rýchlikom Drish Venturem ujal vedenia. Počas úvodných tristo metrov si spoločne vypracovali asi sedemdĺžkový náskok pred zvyškom poľa, vedeným Manoamanom. Keď na začiatku cieľovej roviny Drish Venture zhasol a Ponntos sa ocitol osamotene vo vedení, bolo rozhodnuté. Na dištancii bol s náskokom piatich dĺžok za 58.5 sekundy, ale posledných dvesto metrov zabehol za veľmi slabých 13.8, Milan Zatloukal ho však dotlačil do cieľa o dĺžku a 1 1/2 dĺžky pred rýchlo sa približujúcimi Manoamanom a Zelotem. Tabuľu doplnili Manolla a Politicum, víťaz Ceny MPSR z Turf Gala Jir Sun skončil až siedmy.

Návrat formy po troch slabých výkonoch predviedol aj Cape Freedom (Cape Cross) z lotu Arslangireja Šavujeva v druhej jednotke dňa, vo Velkej letní cene na 2000 metrov o 150 000 Kč (5800 €). Úlohu mu uľahčili výpadky celého radu šancových koní - Grigri De Lancraya Václav Janáček už na konci protiľahlej roviny začal brať späť a v cieľovej rovine ho zastavil, trojročný Locomotive sa prepadol na siedme miesto a čerstvá víťazka Ceny Pat's Music skončila posledná.
Cape Freedom sa v cieľovej rovine vynoril z druhej vlny a pod Jaroslavom Línkom súperom utiekol o šesť dĺžok. Na ďalších priečkach sa zoradili Joganville, Bonys, Darkolva a Tularka.

turf.sk

Datthirey bola diskvalifikovaná po pozitívnom teste

YouTube

Najlepšia slovenská šprintérka Datthirey (Outstrip) prišla po pozitívnom dopingovom teste z budapeštianskeho Kincsem Parku o obe tohtoročné víťazstvá.

Datthirey v aktuálnej sezóne dobehla tretia v dvojkovej Cene Josefa Brečku, v jednotkovej Kőbányai Díj za Vain Hope a Simply The Best a štvrtá v Cene MPSR za Jir Sunom, Simply The Best a Vain Hope. Následne Vain Hope a Simply The Best porazila vo Flandorffer Tamás Emlékverseny a napokon vyhrala Cenu Mysa.
Dopingový test po Flandorffer Tamás Emlékverseny bol pozitívny na anestetikum prokaín a pozitivitu potvrdila aj analýza B-vzorky, takže maďarská dostihová autorita Datthirey diskvalifikovala. Následne bola slovenskou dostihovou autoritou diskvalifikovaná aj z Ceny Mysa, odbehnutej 14 dní po Flandorffer Tamás Emlékverseny.
Tréner Jaroslav Línek musí uhradiť náklady na testy a bol potrestaný pokutou 500 000 forintov (1430 €) a zákazom výkonu funkcie trénera od 8. septembra do 8. decembra 2021.

turf.sk

Na blate dominoval Arkhangelsk

YouTube

22. 8. 2021 Karlovy Vary V prvej jednotke pre dvojročné kone, v Cene Masisa na 1200 metrov o 135 000 Kč (5200 €), sa s mäkkou dráhou najlepšie vysporiadal Arkhangelsk (Acclamation) a pripísal si svoje druhé víťazstvo.

Zverenec Arslangireja Šavujeva pod Petrom Foretom nadiktoval tempo a priviedol pole do cieľovej roviny s asi dvojdĺžkovým náskokom pred Porcinellou, ktorá sa snažila zaútočiť, ale Arkhangelsk jej útok odrazil. V posledných dvesto metroch sa jeho súperi na mäkkej dráhe vyložene trápili a napokon dominoval s položenými rukami o 3 1/4 dĺžky pred Porcinellou. Ďalšej 2 1/4 dĺžky strácal Irbis, ktorý sa z posledného miesta cez hasnúcich súperov prepracoval k tretiemu honoráru.

turf.sk

Obe jednotky pre domáce kone

YouTube

15. 8. 2021 Bratislava Oba jednotkové dostihy, Zlatý bičík aj Cenu Whisky, vyhrali slovenské kone odjazdené Zdenkom Šmidom, Gray Touch a Lady Mazie.

Po škrte trojročného Adriana bol vysokým favoritom Zlatého bičíka na 1400 metrov o 6000 € Jir Sun, ale musel sa uspokojiť s druhou priečkou za sedemročným zverencom Jozefa Chodúra Gray Touchom (Poet's Voice), ktorému Zdenko Šmida napriek pomerne nevýhodnému štartovému postu 7 pripravil takmer ideálny priebeh. Pred posledným oblúkom sa dostal do druhej stopy vedľa vedúcej Manolly, v cieľovej rovine si počkal na posledných 250 metrov a o pol dĺžky odrazil snahu Jir Suna (Shamardal), ktorý v poslednom oblúku príliš veľa obiehal. Tretiu priečku v tesnom dobehu vybojoval domáci odchovanec Skif (Move Your Vision) pred dlho vedúcou veteránkou Manollou a Luckynavom.

YouTube

Cena Whisky na 1800 metrov o 6000 € sa hneď po štarte zmenila na match hlavných favoritiek Lady Mazie a Centy, diktujúcich tempo s dvojdĺžkovým náskokom pred Emirate's Flight, ale vlaňajšia víťazka JCK Centa už v oblúku prestala stíhať a prepadla sa na posledné miesto. Zdenko Šmida Lady Mazie veľmi dobre rozvrhol sily a i keď sa na začiatku cieľovej roviny pole vyrovnalo, Lady Mazie (Excelebration) nápor súperiek bezpečne odrazila a s náskokom dvoch dĺžok získala svoje prvé jednotkové víťazstvo a piate pre trénera Mariána Štangela.

Druhú priečku ubránila druhá z JCK Emirate's Flight (Sidestep) o krk pred útočiacou tréningovou kolegyňou z lotu Jaroslava Línka, dvojkovou víťazkou Eyes On You (Thewayyouare). Tabuľu doplnili Saigon Icon a Meggy, víťazka Ceny Arvy Elsa skončila šiesta.

Na programe bola aj Cena turfu na 2400 metrov o 5000 €, kde si s dvojkovou spoločnosťou dobre načasovaným záverom poradil Ryony (Zoffany) v sedle so svojim trénerom Jaroslavom Línkom. Pre Ryonyho to bol tretí štart a tretie víťazstvo mimo I. kategórie, v 15 štartoch v jednotkách získal tri víťazstvá a len dvakrát skončil bez peňazí.

turf.sk

Opasan vyhral Listed

20. 7. 2021 Vichy Zverenec Jozefa Chodúra Opasan zo stajne Bormann si pripísal svoj doteraz najcennejší úspech - v prvom štarte mimo strednej Európy vyhral Listed Prix Hubert Baguenault de Puchesse na 2400 metrov o 52 000 €, siedmy dostih série Défi du Galop, v ktorej sa bojuje o stotisícový bonus.

YouTube

Opasan bol v sedemčlennom poli outsiderom, v inernetovej verzii PMU odskočil s kvótou 12.3 a v stávkovej kancelárii Geny Courses dokonca 19.66, k čomu iste prispelo prevažovanie o celý jeden kilogram, čo je na takzvanej Black Type scéne čosi nevídané a v očiach zahraničných profesionálov to dehonestuje tím, ktorý si čosi podobné dovolí...

Opasan mal v typicky francúzsky falošne odbehnutom dostihu na prvý pohľad dokonalý priebeh. Radek Koplík ho usadil vzadu, ale blízko lídrov, na začiatku cieľovej roviny sa bez problémov ocitol vo voľnom priestore a s útokom vydržal do správneho okamihu. V závere Opasan ukázal svoju rýchlosť a vybojoval víťazstvo o krátky krk pre o kilogram menej nesúcim Folamourom, ktorý vo vlaňajšej Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud dobehol 6 dĺžok za Nagano Goldom.
Na závodisku vo Vichy je k dispozícii tracking, ktorý odhalil, že Opasan nabehal zo všetkých účastníkov najviac metrov, druhý Folamour odbehol o 4.66 a tretí Mykiss o 6.23 metra menej. Tracking zároveň potvrdil všetko, čo naznačila už Veľká májová cena, i keď v nej Opasan prehral. Že je so svojim raketovým záverom ideálny pre francúzske Black Type dostihy - vo Vichy zabehol posledných 400 metrov za 22.37, ale spomalenie v poslednej dvojstovke (z 10.89 na 11.48) naznačuje, že v poctivom dostihu môže byť 2400 metrov problémom. Potvrdilo sa i to, že štart vo Veľkej cene Slovenska bol zbytočný. Každý kôň je každým štartom bližšie ku koncu kariéry a Opasan už mohol byť o krok ďalej.

turf.sk

Zlatý pohár pre Galileovho syna

YouTube

18. 7. 2021 Bratislava Týždeň po smrti legendárneho plemenníka Galilea sa jeho syn Carlo Biraghi zapísal do listiny víťazov bratislavského Zlatého pohára na 2600 metrov o 8000 €.

O tempo sa postaral čerstvý víťaz pražského Zlatého pohára Grigri De Lancray, za ktorým sa viezli Carlo Biraghi a Killwort. Václav Janáček nasadil poctivé tempo a premožiteľ Opasana z veľmi falošne odbehnutej Veľkej májovej ceny Killwort už po kilometri prestal stíhať a keď jeho jazdec začal v oblúku dosadať do sedla, bol definitívne mimo hry.
Grigri De Lancray dlho vyzeral ako víťaz, ale sto metrov pred cieľom získal mohutnejší Carlo Biraghi prevahu a pod Jaroslavom Línkom vyhral o 1 1/4 dĺžky. Ďalšie miesta s veľkými odstupmi doplnili Barabash, Agata Christie a Killwort, šance O'Ffensive sa skončili už na štarte.

YouTube

V Bratislavskej míli o 8000 € favorizovaný veterán Ideal Approach z lotu Luboša Urbánka opäť potvrdil tohtoročnú výbornú formu a pod Martinom Laubem vyhral systémom štart-cieľ. Bol to jeho piaty štart v Bratislavskej míli a po Tribal Instinctovi sa stal druhým trojnásobným víťazom dostihu.

Výborný výkon predviedol trojročný Adriano, ktorý sa v závere priblížil k víťazovi na pol dĺžky a potvrdil pozíciu najlepšieho slovenského trojročiaka.
Tretie a štvrté miesto obsadili Royal Town a Lady Mazie a vzdialeným piatym miestom sklamal spolufavorit a obhajca vlaňajšieho víťazstva Ryony, ktorý si strážil Ideal Approacha, ale už v oblúku začal strácať.

YouTube

Prekvapenie sa odohralo v Cene Pat's Music na 2000 metrov o 8000 €, kde si favoritka dňa Zariyannka vypýtala pauzu po ťažkej zimnej kampani, keď pred dostihom nejavila žiadne nadšenie a dokonca sa zbavila jazdca.

Systémom štart-cieľ zvíťazila zverenyňa Filipa Neuberga Mo My Dream, ktorá pod Václavom Janáčkom využila výhodný žreb, nenabehala ani meter naviac a vyhrala o krk pred o dva kilogramy viac nesúcou Zariyannkou, ktorá v oblúku rozdala mnoho dĺžok a v cieľovej rovine sa rozišla neskoro. Tretia dobehla Storm De Nuit pred vlaňajšou víťazkou Jarnej ceny kobýl Centou a najlepšou z trojice trojročných účastníčok Meggy, ktorá vďaka lepšiemu vytočeniu oblúka odsunula víťazku Ceny Arvy Elsu na šieste miesto.

turf.sk

Slovenské Derby rozhodol lejak

18. 7. 2021 Bratislava O výsledku Slovenského Derby na 2400 metrov o 40 000 € pravdepodobne rozhodla prietrž mračien a oneskorenie štartu o pol hodiny. Zmena pôdnych podmienok zahrala v prospech Abrams Creeka, ktorý v predošlom štarte v Hamburgu naznačil, že jeho uplatnenie bude zrejme tam, kde viac než o rýchlosť, pôjde o silu a vytrvalosť a mäkká dráha sadla aj Rabbit Red Jazzovi, ktorý ho napokon o krk porazil.

YouTube

Hneď po štarte Machinos nasadil vzhľadom k podmienkam ostré tempo a vypracoval si asi štvordĺžkový náskok pred Dionisom, ale už na konci protiľahlej roviny zaradil spiatočku. V oblúku sa vpredu objavili stajňoví kolegovia Dionis a Abrams Creek, sledovaní Rabbit Red Jazzom. Rozhodujúci moment nastal na konci oblúka, kde sa Dionis a Abrams Creek rozišli a pustili Rabbit Red Jazza medzi sebou dopredu. Abrams Creek navyše do roviny vytočil veľmi zoširoka a Rabbit Red Jazz s prehnanou podporou bičíkom Tomáša Lukáška už darovaný náskok nepustil a vyhral o krk pred približujúcim sa Abrams Creekom.

Favorizovaný Rex Of Thunder na začiatku cieľovej roviny podbehol súperov a na chvíľu sa objavil vo vedení, ale sily, rozdané posunom z konca poľa, mu v závere chýbali a skončil o 2 1/4 dĺžky tretí. Štvrtú priečku obsadil Dionis a tabuľu doplnil Petarda pred Cape Crownom. Dobeh s veľkými odstupmi uzavreli Besthon, Sadaar a Machinos, Monsieur bol už po kilometri zadržaný pre zranenie.

Rabbit Red Jazz (Red Jazz x Monsun) je štvrtý slovenský klasický víťaz trénera Allana Petrlíka, ktorý predtým pripravil víťazky Oaks 1997 a 2000 Fantasy Friend a Cool Special a víťaza Slovenského Derby 2014 Love Me. Stajňa Rabbit Trhový Štěpánov slávi tretie slovenské klasické víťazstvo, keď predtým získala Veľkú jarnú cenu 2009 s Funny Valentineom a Derby s Love Me, a tretí slovenský klasický úspech je to aj pre Tomáša Lukáška, víťaza Veľkej jarnej 2015 so Speed Machinom a vlaňajšieho Oaks s Centou.

turf.sk

Legendárny Galileo bol utratený

V sobotu 10. júla priniesli dostihové servery správu, že v žrebčíne Coolmore musel byť vo veku 23 rokov utratený legendárny plemenník Galileo. Úspechy jeho potomkov na svetovej scéne sú všeobecne známe, ale veľkú stopu zanechali aj vo výsledkových listinách významných dostihov v našom regióne.

Prvým Galileovým potomkom, umiestneným v tunajšom jednotkovom dostihu, bol v roku 2010 Francisco Goya, druhý v Memoriáli V. Smolíka. V tom istom roku na Slovensku neúspešne vybehol Brisk Moos, ktorý sa neskôr zlepšil, pravidelne sa umiestňoval v jednotkách a v roku 2011 vyhral Jesenný handicap, ale prvým víťazným potomkom Galilea v našom regióne bola Leo Gali, víťazka bratislavského Zlatého pohára 2011 a Velkej ceny českého turfu 2012.

V roku 2011 vybehol Move Your Vision, syn Galilea a víťazky Breeders' Cup Juvenile Fillies Cash Run a vyhral oba štarty, Karpatskú cenu a Graf Hugo Henckel Memorial. V nasledujúcom roku vyhral Veľkú jarnú a skončil druhý v Českom Derby, a aktuálne má za sebou veľký úspech v chove, víťaza Magyar Derby Shy Boya.

V roku 2012 prišiel do českého tréningu Mikhail Glinka a po druhom mieste v Cene města Karlovy Vary vyhral Gr.3 Preis der Sparkassen. Po štarte v Prix de l'Arc de Triomphe o neho prejavil záujem istý americký žrebčín a Mikhail Glinka mohol byť po Cape Blancovi druhým Galileovým synom v americkom chove. Americkí chovatelia za neho ponúkli milión dolárov, ale čečenský majiteľ ho chcel predať až po dubajskom Carivale 2013, takže predaj sa napokon neuskutočnil.

Na Galileových synov sa svojho času zamerala stajňa Statek Blata Český ráj a tréner Josef Váňa a vyťažili z toho štyroch jednotkových víťazov Touch Of Geniusa, Tamarind Covea, Alpheusa a Timekeepera.
Touch Of Genius vyhral v roku 2015 České Derby, Slovenské Derby a EJC Long, a v roku 2018 Memoriál V. Smolíka. Tamarind Cove vyhral VC Prahy a EJC Middle 2015, v nasledujúcom roku Bratislavskú míľu a dobehol tretí v Gr.3 v Taliansku.
V roku 2016 vyhrali Alpheus a Timekeeper obe predskúšky Českého Derby, v ktorom sa však neumiestnili, ale Timekeeper vzápätí vyhral Slovenské Derby.

Podobne atraktívný pôvod, ako má Move Your Vision, sa dostal do Srbska - Galileov syn Rhett Butler je z víťazky Santa Anita Oaks, Kentucky Oaks a Belmont Stakes Rags To Riches. V Srbsku sa stal šampiónom a v Budapešti vyhral v roku 2016 Kincsem Díj, a pôsobí v srbskom chove.

V roku 2017 Passepartout vyhral Velkú letní cenu a slovenský St Leger a pred pár dňami vyhral Guitar Man Nagrodu Derby.

turf.sk

Slovenské Derby: Abrams Creek zatriasol prognózami

4. 7. 2021 Hamburg V posledný deň Derby mítingu sa v Hamburgu predstavili ďalší dvaja zverenci Luboša Urbánka Barabash a Abrams Creek, a obsadili druhé a tretie miesto v RaceBets.de-Trophy, dvojkovom handicape na 3200 metrov o 10 000 €.

YouTube

Vynikajúci výsledok je to najmä pre Abrams Creeka (Adlerflug), prihláseného do Slovenského Derby, ktorý po predaji do Česka obsadil v 2200-metrových predskúškach Českého Derby nič nehovoriace šieste miesta, ale predĺženie o celý kilometer prinieslo zásadné zlepšenie.

Ako jediný trojročiak v poli sa Abrams Creek po útoku z konca poľa prepracoval na tretie miesto, ktorého hodnotu ukazujú odstupy od spoľahlivých a dobre otestovaných starších koní. So záťažou 55 kilogramov dobehol pol dĺžky za rovnako zaťaženým, ale šesťročným Barabashom a 1 1/2 dĺžky pred štvorročnou Vivienne Wells, nesúcou 61 kilogramov. Vyrovnanie vekového rozdielu je v tejto časti sezóny pre dištanciu 3200 metrov až 8.5 kilogramu, čo znamená, že Abrams Creek vybehol handicapovú formu o 8.5 kilogramu lepšiu než Barabash a o 3.5 kilogramu lepšiu než druhá z vlaňajšieho českého aj slovenského Derby Vivienne Wells.

V Deutsches Derby na 2400 metrov o 650 000 € dlho siahal po víťazstve favorizovaný Alter Adler (Adlerflug) zo slávnej nemeckej rodiny, založenej kobylou Kisasszony, narodenou v žrebčíne Antona Esterházyho v Tomášikove neďaleko Bratislavy a pred predajom do Nemecka trénovanou v Lysej nad Labem. Alter Adler napokon neodolal záveru zverenca Henka Greweho Sisfahana (Isfahan), v sedle ktorého získal Andrasch Starke rekordné ôsme víťazstvo v Deutsches Derby.

turf.sk

Move Your Vision dal víťaza Derby

4. 7. 2021 Budapešť Víťazom 99. ročníka Magyar Derby sa stal maďarský odchovanec Shy Boy, syn bývalého zverenca Zuzany Kubovičovej a majiteľa jedného z najlepších pôvodov, ktoré sa v novodobej histórii objavili v strednej Európe, Move Your Visiona, po legendárnom Galileovi z víťazky Breeders' Cup Juvenile Fillies Cash Run, po Seeking The Goldovi.

YouTube

Vysokým favoritom Magyar Derby na 2400 metrov o 14 miliónov forintov (39 800 €) bol Eggi's Choice (Fascinating Rock), ktorý vyhral tri predošlé štarty, dostih nezvíťazivších, klasickú Nemzeti Díj a predskúšku Derby Alagi Díj. V Derby sedel pod Jaroslavom Línkom v strede poľa a v závere útočil, ale strojovo bežiaceho Shy Boya, ktorý bol po celý čas pred ním na treťom mieste, ohroziť nedokázal a odišiel porazený o 2 1/2 dĺžky.

Víťazného Shy Boya odjazdil Tamás Nagy, pre ktorého to bolo druhé víťazstvo v Derby. Predtým uspel v roku 2018 so zverencom Csabu Zalu Esti Fénym.
Shy Boy vlani odbehol päť dostihov. Dobehol tretí a prvý medzi nezvíťazivšími, druhý v dvojkovej Regatta Díj, štvrtý v najdôležitejšom maďarskom dostihu dvojročných, v Szent László Díj a druhý v jednotke pre dvojročiakov maďarského chovu. Pred Derby bežal dvakrát, v míľovej dvojke na syntetickom povrchu skončil druhý za tréningovým kolegom Mr Pennym a v Alagi Díj dobehol štvrtý. Vlani bol jeho trénerom Csaba Zala, ktorý má dopingový dištanc a ako trénerka Shy Boya aj tretieho Binabika je vedená jeho manželka Fruzsina Zaláné Nyulasi.

V rámci dňa Derby sa v Kincsem Parku zrodilo aj slovenské víťazstvo zásluhou Datthirey, ktorá využila zastaralé maďarské propozície, predpisujúce v jednotkových dostihoch nezmyselné mamutie penality. Flandorffer Tamás Emlékverseny na 1200 metrov o 1.4 milióna forintov (4000 €) zverenkyňa Jaroslava Línka vyhrala pod Albertom Sannom o 1 3/4 a 1 1/4 dĺžky pred svojimi premožiteľkami z Ceny MPSR z Turf Gala Vain Hope a Simply The Best, od ktorých dostávala výhodu 6.5 a 3.5 kilogramu.

turf.sk

Účastníci Turf Gala potvrdili svoje kvality

4. 7. 2021 Varšava Víťaz Ceny Scottish Rifla Timemaster a Night Tornado, ktorého vo Veľkej cene Slovenska porazil o nos Opasan, potvrdili svoje kvality a vyhrali vrcholy pre staršie kone v rámci dňa poľského Derby.

V ťažkých podmienkach počas lejaku Timemaster pod Martinom Srncom vyhral o 1 3/4 dĺžky Memorial Fryderyka Jurjewicza na 1600 metrov o 52 500 zlotých (11 600 €) a Night Tornado so Stefanom Murom po veľkom súboji s vlaňajším víťazom Derby Night Thunderom vyhral o krk Nagrodu Prezesa Totalizatora na 2600 metrov o 94 500 zlotých (21 000 €).

YouTube

Nagrodu Derby na 2400 metrov o 175 000 zlotých (38 800 €) prvýkrát v histórii vyhrala žena, dcéra trénera Adama Wyrzyka Joanna, ktorá v sedle Guitar Mana po aktívnom priebehu podnikla na začiatku roviny trhák. Veľký náskok zlikvidovala nemecká Nania s Janom Vernerom a vyzerala ako istá víťazka, ale Guitar Man v posledných 50 metroch opäť zabojoval a na cieľovej čiare bol o hlavu skôr.

Pôvodovo atraktívny Guitar Man (Galileo x Danehill) vlani u Aidana O'Briena bez úspechu odbehol jeden dostih na Polytracku. V Poľsku debutoval menším víťazstvom a potom dobehol tretí v klasickej Nagrode Rulera, aj v predskúške Derby, v Nagrode Iwna. V predošlých štartoch ho vždy jazdil Szczepan Mazur, ale v Derby presadol na víťaza Nagrody Iwna Anatora a skončil s nim štvrtý, 10 1/2 dĺžky od Gutiar Mana.
Porazená Nania (Jukebox Jury) vlani dobehla druhá medzi nezvíťazivšími v Kolíne a potom s veľkou stratou posledná v talianskej Gr.2 Premio Dormello. Túto sezónu zahájila víťazstvom v dostihu nezvíťazivších v Drážďanoch, kde druhý skončil čerstvý český import Dionis, a potom dobehla posledná v Gr.2 Oaks d'Italia.