turf.sk

Americký „boj proti dopingu” - zastavenie testov

Dianie v Spojených štátoch amerických čoraz viac nasvedčuje tomu, že dostihové autority jednotlivých štátov môžu byť plné „šmejdov”, zainteresovaných na obchodovaní s dopingom.
Ku Kalifornii, kde tamojšia dostihová autorita za šéfa dostihových veterinárov, ktorý by mal dohliadať na čistotu dostihov, vymenovala človeka, osobne sa podieľajúceho na dopovaní, sa v týchto dňoch pridal Texas.

Vlani v máji sa na závodisku Sam Houston Race Park odohralo bohato dotované zápolenie pre plemeno quarterhorse, Sam Houston Futurity. Niekoľko týždňov pred finále boli odbehnuté kvalifikačné dostihy, z ktorých sa všetky vzorky urínu vrátili ako negatívne, ale novo zavedené testovanie chlpových folikulov odhalilo množstvo pozitívnych nálezov na clenbuterol a albuterol, čo pravdepodobne môže byť dôkaz používania maskovacích látok. Prichytení tréneri vtedy dostali zákaz vstupu na závodisko Sam Houston a z finále Sam Houston Futurity o 730 tisíc dolárov bolo vyradených osem pozitívne testovaných koní. Na štart boli pustené len tri kone a vyhrala Bh Inxs, pôvodne vypísaná ako najväčšia outsiderka (viď video).

Texas Racing Commission, texaská autorita pre dostihy koní a psov, 14. januára 2022 pozastavila testovanie chlpových folikulov...

turf.sk

Doping v USA: Dvaja veterinári odsúdení, ďalší bez licencie

Ďalšími odsúdenými v dopingovej kauze okolo Jorge Navarra sú veterinári Kristian Rhein a Michael Kegley.
5. januára federálny súd v New Yorku napriek priznaniu viny vymeral Kristianovi Rheinovi tri roky „natvrdo” a trest 1.8 milióna dolárov. Rhein bol veterinár trénera Jasona Servisa, ktorý vinu popiera a jeho proces by mal prebehnúť koncom januára. O deň neskôr ten istý súd vymeral trest väzenia na 30 mesiacov a zaplatenie 3.8 milióna dolárov Michaelovi Kegleymu z firmy, dodávajúcej látku SGF-1000, ktorá je v súdnych spisoch popísaná ako PED (výkon zvyšujúca látka), spôsobujúca obnovenie tkanív a zvýšenie vytrvalosti koňa nad jeho prirodzené schopnosti.

V Kalifornii sudkyňa na návrh tamojšej veterinárnej komory (VMB) dočasne pozastavila licenciu Jeffa Blea, veterinárneho šéfa kalifornskej dostihovej autority CHRB. VMB jasne vyslovila obavy, že Jeff Blea môže ovplyvniť vyšetrovanie úmrtia Medina Spirita. Blea v sledovanom období podával koňom tyroxín bez veterinárnej potreby, pričom tento hormón štítnej žľazy na prelome rokov 2012 a 2013 pravdepodobne zapríčinil smrť niekoľkých zverencov Boba Bafferta. Jeff Blea je navyše zamestancom veterinárnej fakulty University of California, ktorá vykonáva štátne pitvy a testy na zakázané látky...

turf.sk

Slovenskí tréneri v USA v roku 2021

Z trojice slovenských trénerov, pôsobiacich v USA, mal najlepšiu sezónu Pavel Matejka, ktorého zverenci získali v 54 štartoch 7 víťazstiev (13 %) a vybehali úctyhodnú sumu 677 128 $.

YouTube - Dueling Grounds Derby

Z väčšej časti sa o to postaral trojročný žrebec Accredit (Flatter), ktorého je Matejka aj spolumajiteľom. Accredit získal v siedmich štartoch tri víťzstvá a jedno druhé miesto a vybehal 572 669 $. Jeho najväčší úspech sa zrodil na jedinom „anglickom” závodisku v USA, Kentucky Downs, kde pod Martinom Garciom vyhral systémom štart-cieľ Dueling Grounds Derby na 2100 metrov o 750 000 $. Okrem toho dobehol druhý v American Derby, čo bol v čase svojho vzniku koncom 19. storočia ekvivalent epsomského Derby a najdôležitejší americký dostih, ale neskôr získali väčší význam dostihy na piesku a dnes je to stakes na 1700 metrov o 100 000 $.

Pavel Matejka s prestávkami pôsobí v USA od roku 2005 a za ten čas jeho zverenci získali 62 víťazstiev a vybehali 1.99 milióna $.

Paul Kopaj vo svojej tridsiatej trénerskej sezóne sedlal v 59 štartoch 7 víťazov (12 %) a do štatistík si pripísal 164 360 $. Celkovo získal 218 víťazstiev a jeho zverenci vybehali 4.46 milióna $.

Tretí slovenský tréner v USA je Peter Gulyás, ktorý mal oproti predošlým dvom rokom, keď získal po jednom víťazstve, o čosi lepšiu bilanciu. Jeho zverenci získali v 33 štartoch 3 víťazstvá (9 %) a vybehali 53 467 $, a celkovo od roku 2009 získali 74 víťazstiev a 1.52 milióna $.

turf.sk

Hazarder je po smrti

YouTube - České Derby

V decembrovom vydaní Věstníku českého turfu sa medzi uhynutými, respektíve utratenými koňmi objavilo aj meno Derby-víťaza Hazardera.

Syn víťaza Derby a Irish Derby Harzanda odbehol len štyri dostihy. Ako dvojročný dobehol tretí a prvý v dostihoch nezvíťazivších v Bratislave a v Pise, a ako trojročný vyhral Memoriál O. Frankenbergera a České Derby. Od Derby nevybehol a podľa Věstníku bola po 29. októbri nahlásená jeho smrť. Príčina nebola zverejnená, čo vyvoláva asociácie s víťazom Kentucky Derby Medina Spiritom a otvára priestor pre špekulácie.
Tréner Hazardera Pavel Tůma mal v sezóne 2021 úspešnosť 41%, na rovine 28% a na prekážkach neuveriteľných 48%.

turf.sk

Oju Chosan opäť zvíťazil

25. a 26. 12. 2021 Funabashi Legendárny japonský stípler Oju Chosan sa po roku a ôsmich mesiacoch opäť zapísal do listín víťazov, keď pod Shinichim Ishigamim získal tretie víťazstvo v Gr.1 Nakayama Daishogai na 4100 metrov o 126.2 milióna jenov (975 tisíc €).

YouTube - Nakayama Daishogai

Zverenec Shoichira Wadu po dvoch neúspešných štartoch na rovine prešiel v roku 2014 medzi prekážkarov a v prvých jedenástich prekážkových štartoch získal tri menšie víťazstvá. V apríli 2016 v Gr.1 Nakayama Grand Jump porazil trojdesatinového favorita Sanaciona a zahájil neuveriteľnú sériu trvajúcu do apríla 2020. Počas tohoto obdobia Oju Chosan vyhral všetkých 13 štartov v prekážkových dostihoch, vrátane piatich v Nakayama Grand Jump a dvoch v Nakayama Daishogai.

Jeho séria bola prerušená len prehrami v rovinových dostihoch. V roku 2018 bola jeho popularita tak obrovská, že sa v hlasovaní divákov dostal na štart Arima Kinen s tretím najvyšším počtom hlasov (Rey De Oro 110 293, Almond Eye 105 561, Oju Chosan 100 382) a vo svojom debute na rovinovej grupovej scéne si hanbu neurobil, keď za sebou nechal niekoľko hviezd a medzi šestnástimi štartujúcimi dobehol deviaty, len 5 1/4 dĺžky od víťaza.
Po víťazstve v Nakayama Grand Jump 2020 sa zdalo, že sa jeho éra skončila. V nasledujúcich troch štartoch odišiel porazený a v tohtoročnom Nakayama Grand Jump dobehol s veľkou stratou piaty z ôsmich, ale v Nakayama Daishogai sa predstavil v starej forme a suverénne zvíťazil.
Oju Chosan (Stay Gold), ktorý má bilanciu 36 štartov, 19 víťazstiev a zisk 865 miliónov jenov (6.68 milióna €), z toho 28 štartov, 17 víťazstiev a 839 miliónov jenov (6.48 milióna €) z prekážkových dostihov, zostáva v tréningu a v apríli by sa ako 11-ročný mal pokúsiť o šieste víťazstvo v Nakayama Grand Jump.

YouTube - Arima Kinen

O deň neskôr bol na závodisku Nakayama odbehnutý najviac vsádzaný dostih sveta, Gr.1 Arima Kinen na 2500 metrov o 574.8 milióna jenov (4.44 milióna €), na ktorý len japonský totalizátor dosiahol obrat 49 miliárd jenov (378 miliónov €).

10 zo 16 štartujúcich v Arima Kinen určujú diváci hlasovaním a tento rok dostal najviac hlasov trojročný Efforia (Epiphaneia), ktorý prehral len raz, v japonskom Derby o nos. Za ním v hlasovaní nasledovali obhajkyňa vlaňajšieho víťazstva Chrono Genesis (Bago) a suverénny štart-cieľ víťaz japonského St Leger Titleholder (Duramente).
Favorizovaný Efforia divákov nesklamal a pod svojim stálym jazdcom Takeshim Yokoyamom získal v siedmom štarte šieste víťazstvo. O 3/4 dĺžky druhý skončil premožiteľ Opasana z Prix Foy Deep Bond (Kizuna), ktorý v poslednom oblúku popri bariére zarobil niekoľko dĺžok. S kariérou sa lúčiaca Chrono Genesis stačila len na tretie miesto a zvyšné dotované priečky obsadili Stella Veloce a Titleholder.

turf.sk

Baffertovi veterinári čelia obvineniam

23. 12. 2021 Niektoré americké dostihové úrady čoraz viac demonštrujú neschopnosť a neochotu zbaviť tamojší dostihový šport dopingu - v týchto dňoch HISA (Horseracing Integrity and Safety Authority) oznámila ukončenie rokovaní s antidopingovou agentúrou USADA (United States Anti-Doping Agency), ktorá sa mala ujať úlohy nezávislej agentúry pre presadzovania práva v súvislosti s dopingom. Výkonný riaditeľ USADA Travis Tygart, ktorý zohral istú úlohu aj pri odhalení dopingového škandálu okolo Jorgeho Navarra, uviedol: „Po mesiacoch rokovaní sme neboli schopní uzavrieť dohodu v súlade s požiadavkami zákona, ktorá by nám poskytla primeranú šancu na zavedenie dôveryhodného a efektívneho programu.”

Úlohu dostihových orgánov musia v USA suplovať iné organizácie - v prípade Navarra to boli súkromná detektívna agentúra a FBI, a v Kalifornii sa aktivity chopila tamojšia pobočka VMB (Veterinary Medical Board).
VMB dlhšiu dobu vyšetroval praktiky dostihových veterinárov a v decembri boli traja z nich obvinení z porušovania pravidiel. Obvinení sú Vince Baker, Sarah Graybill Jonesová a Jeff Blea, veterinárný riaditeľ kalifornskej dostihovej autority California Horse Racing Board, teda človek, ktorý by mal dohliadať na dodržiavanie veterinárnych pravidiel na kalifornských závodiskách...
Obvinenia veterinárov majú mnoho bodov, vrátane nedbalosti pri predpisovaní, vydávaní alebo podávaní látok bez vyšetrenia koňa alebo stanovenia diagnózy, podávanie nebezpečných látok bez lekárskej potreby, používanie neschválených látok a držanie alebo používanie zakázaných látok. V obvineniach sú uvedené konkrétne prípady, pričom mená koní sú nahradené inicálkami. Všetkým trom hrozí strata licencie, pokuta do 5000 dolárov a náhrada výdajov na vyšetrovanie.

V záznamoch sú zmienení aj známi tréneri s veľmi bohatou históriou dopingových nálezov, Bob Baffert a Doug O'Neill, ktorí vyhrali šesť z posledných desiatich ročníkov Kentucky Derby. Baker je kľúčovým členom Baffertovho veterinárneho tímu, Jonesová niektorým koňom podávala medikamenty v Bakerovom mene.
Hlavný veterinár kalifornskej dostihovej autority Jeff Blea po zverejnení pozitívneho nálezu Derby víťaza Medina Spirita vyjadril podporu Baffertovej báchorke o psej masti a teraz je tým, kto by mal zabezpečiť zistenie príčiny Medina Spiritovho úhynu...

turf.sk

„Juice Man” si odsedí päť rokov

17. 12. 2021 New York Jorge Navarro, hlavný aktér minuloročného dopingové záťahu, sa do 60 dní musí hlásiť vo federálnej väznici na Floride. Sudkyňa v New Yorku ho za zneužívanie zvierat prostredníctvom látok, zvyšujúcich výkon, poslala do väzenia na päť rokov a už pred časom mu nariadila zaplatiť odškodné takmer 27 miliónov dolárov. Po odpykaní trestu má nariadený trojročný dohľad a keďže nie je občanom USA, môže byť vyhostený. O dostihovú licenciu prišiel okamžite po zatknutí v roku 2020.

Štátny zástupca v tlačovom vyhlásení okrem iného uviedol: „Prípad Jorge Navarra ukazuje zlyhanie, chamtivosť a skazenosť prakticky na všetkých úrovniach sveta profesionálnych dostihov. Pre peniaze a slávu išli tréneri do čoraz väčších extrémov, aby dopovali kone pod ich starostlivosťou. Bezohľadní majitelia, ktorí z toho priamo profitovali, povzbudzovali a tlačili na trénerov, aby vyhrávali za každú cenu. Veterinári, ktorí sa zaviazali k starostlivosti a ochrane svojich pacientov, porušovali svoju prísahu a v službách trénerov si plnili vlastné vrecká. Asistenti a stajníci boli svedkami zneužívania zvierat z chamtivosti, ale neurobili nič, aby to zastavili, ale zapojili sa do nespočetných spôsobov, ako podporiť notoricky podvádzajúcich trénerov. Štruktúry vytvorené na ochranu koní v tomto prípade opakovane zlyhali; piliere tohto odvetvia – majitelia, veterinári a tréneri – pohŕdali pravidlami a nerešpektovali zdravie zvierat, pričom sa pokrytecky odvolávali na lásku ku koňom pod ich zdanlivou ochranou. Základným kameňom tejto štruktúry zneužívania, korupcie a dvojtvárnosti bol Jorge Navarro, tréner, ktorý so zvieratami zaobchádzal ako s postrádateľným tovarom v službách svojho „športu”. Dnešný rozsudok primerane odsudzuje nebezpečenstvo spojené s Navarrovým zločinom a odráža závažnosť, s ktorým tento úrad berie druh zneužívania, aký Navarro praktizoval.”

Rodák z Panamy, bývalý stajník Jorge Navarro, sa stal trénerom v roku 2008 a veľmi rýchlo vyletel nahor. Do jeho zatknutia v roku 2020 jeho zverenci vybehali 35 miliónov dolárov a vyhrali 1224 dostihov s úspešnosťou 28%.
Už od začiatku jeho ukazovatele vzbudzovali podozrenie. Nadpriemerná percentuálna úspešnosť, zázračné zlepšenie starých, lacných koní a dostihový štýl, keď jeho kone leteli dopredu a nikdy nezhasli, sa podľa konkurenčných trénerov nedajú dosiahnuť inak než dopingom a tak v dostihovej komunite dostal prezývku „Juice Man”.

YouTube

Prvý dopingový trest, dištanc na 60 dní, dostal Navarro v roku 2013 za šesť pozitívnych nálezov na flunixín, pričom v niektorých prípadoch bol limit prekročený 300-krát. V roku 2017 dostali Jorge Navarro a majiteľ Randy Gindi pokutu po 5000 dolárov, po zverejnení videa, ako v bare v Gulfstream Parku oslavovali víťazstvo, pričom ostentatívne dávali najavo, že bolo dosiahnuté pomocou dopingu. V roku 2017 mali Navarrove kone ďalšie pozitívne nálezy na kokaín a morfín. Už v tom čase Navarro nedostal licenciu pre pôsobenie v štáte Indiana a závodisko Laurel Park mu zakázalo vstup.

Veci sa dali do pohybu, keď predseda Jockey Clubu Stuart Janney III na odporúčanie výkonného riaditeľa Americkej antidopingovej agentúry Travisa Tygarta najal súkromnú detektívnu agentúru 5 Stones Intelligence, zloženú z bývalých agentov FBI a DEA. Agentúra vytvorila sieť informátorov, ale potrebovala získať konkrétne látky a nechať ich otestovať, k čomu dopomohlo vedenie závodiska Meadowlands, kde boli získané podozrivé tabletky a preparáty. V roku 2017 agentúra 5 Stones Intelligence identifikovala sieť trénerov a veterinárov, podozrivých z distribúcie a podávania dopingu v USA a v Spojených arabských emirátoch, a následne svoje zistenia odovzdala FBI, ktorá zahájila vlastné vyšetrovanie, vrátanie sledovania a odpočúvania telefonátov.
V marci 2020 FBI pri rozsiahlom zásahu zatkla niekoľko desiatok trénerov, veterinárov a distribútorov a 27 z nich bolo obvinených zo sprisahania, výroby, distribúcie a podávania falšne alebo nesprávne označených drog. Zo zverejnených odposluchov sa okrem iného dozvedáme, že šprintérovi XY Jet Jorge Navarro v Dubaji osobne aplikoval asi 50 dávok ilegálnych drog, vrátane látok SGF-1000 a „monkey”. Po víťazstve v Dubai Golden Shaheen XY Jet deväť mesiacov neštartoval a krátko po poslednom mieste v Gr.3 uhynul.

Jorge Navarro v auguste priznal vinu a je piatym odsúdeným v tomto prípade. Prvým bol veterinár Scott Robinson, ktorý si iróniou osudu v dobe vyšetrovania najal agentúru 5 Stones a zaplatil 30 000 dolárov za služby v prípade trénera, ktorý mu dlžil peniaze...
Výrobca a priekupník Scott Robinson bol v marci 2021 odsúdený na 18 mesiacov a pokutu 3.8 milióna dolárov. V septembri bol na 18 mesiacov a pokutu 8.1 milióna dolárov odsúdený bývalý farmaceut Scott Mangini, ktorý spolu s Robinsonom vlastnil niekoľko internetových stránok, prostredníctvom ktorých predávali falošne označené dopingové preparáty, vyrábané v podradných laboratóriách bez odborného dohľadu.
V júni bola odsúdená priekupníčka Sarah Izhaki, ktorá sa podieľala na pašovaní erythropoetínu z Mexika a predávala aj maskovaciu látku „The Devil”, ktorá podľa jej tvrdení dokáže zabrániť odhaleniu aj najsilnejších drog, a odsúdený bol aj Jeremy Delk, majiteľ firmy vyrábajúcej a predávajúcej rôzne preparáty.

Medzi obvinenými je aj tréner Jason Servis, ktorý naplno prepadol dopingovému lákadlu a rýchlo znásobil svoje zárobky - jeho zverenci obvykle získavali okolo 2 miliónov dolárov ročne, ale v rokoch 2017 až 2019 vyleteli ich zisky na 5, 7.6 a 11 miliónov. Proces so Servisom by sa mal odohrať v prvej štvrtine roku 2022 a ďalšími obvinenými sú jeho asistent Henry Argueta, tréner Michael Tannuzzo a tréneri klusákov Rick Dane Jr., Chris Oakes a Nick Surick.
Na január je naplánovaný proces s veterinárom Sethom Fishmanom, ktorému zrejme priťaží, že na základe anonymného oznámenia FBI 3. decembra vykonala prehliadku jeho podniku na Floride a zistila, že stále vyrába a predáva injekčne používané, falošne označené látky, zvyšujúce výkon, určené na vývoz do Spojených arabských emirátov...

turf.sk

Handicapovým šampiónom je Jaroslav Línek

Kvalita dostihových jazdcov sa obvykle posudzuje podľa postavenia v šampionáte a podľa úspechov vo významných dostihoch, čo ale nemusí zachytávať schopnosť pomôcť koňovi k lepšiemu výkonu. Skutočné kvality džokejov sa ukážu v handicapových dostihoch, kde by všetci mali mať rovnakú šancu na víťazstvo a kde sa aj najmenšia chyba okamžite prejaví. Všimli si to už na začiatku 20. storočia, keď boli v rakúsko-uhorskej tlači pravidelne uverejňované rebríčky džokejov podľa úspechov v handicapových dostihoch.

YouTube

Preto bol zostavený česko-slovenský handicapový šampionát za rok 2021 a jeho lídrom je Jaroslav Línek, ktorý v 47 štartoch získal 12 víťazstiev a ďalších 10 umiestnení na druhom a treťom mieste.

Na ďalších priečkach skončili Vendula Korečková a Martin Laube s 8 zásahmi a viac ako päť víťazstiev získali ešte Martina Havelková (7) a Lucie Fialová (6).
Prekvapením rebríčka je nízka percentuálna úspešnosť niektorých popredných džokejov a naopak, niektorí nenápadní a prehliadaní jazdci mali v handicapových dostihoch veľmi dobrú úspešnosť.

Handicapový šampionát 2021

Handicapový šampionát 2021 podľa úspešnosti

turf.sk

Tréneri Rossiovci sú obvinení

V utorok 7. decembra 2021 vykonala francúzska polícia raziu v stajniach v tréningovom stredisku v Calas neďaleko Marseille a zatkla 15 ľudí. Medzi zatknutými boli okrem veterinárov aj tréner Frédéric Rossi, jeho synovci, takisto tréneri Charley Rossi a Cédric Rossi, a Charleyho manželka Jessica Marcialis, sestra trénera Andreu Marcialisa, ktorý si odpykáva štvorročný dopingový dištanc...
Razia bola výsledkom 10-mesačného vyšetrovania, počas ktorého polícia získala dostatok dôkazov, takže 9. decembra vyšetrujúci sudca v Aix-en-Provence vzniesol voči šiestim osobám obvinenia z dopingu a podvodov v organizovanej skupine. Bolo zaistených niekoľko koní a finančné prostriedky na účtoch obvinených, ktorí sú pod dohľadom a dostali súdny zákaz vstupu na závodiská a do tréningových stredísk a zákaz výkonu akéhokoľvek povolania, súvisiaceho s dostihovým športom.

Tréneri Rossiovci sa dostali do podozrenia, keď pred niekoľkými rokmi prišlo v ich stajniach k výraznému progresu. Vtedy to pripisovali zlepšeným podmienkam po rekonštrukcii tréningového strediska v Calas, ale jeden z tamojších trénerov vtedy oponoval, že je tam 27 trénerov, ktorí majú tie isté podmienky, ale zlepšenie nastalo len u niektorých.
V roku 2020 sa Rossiovci začali presadzovať aj na najvyššej scéne. Zverenkyňa Frédérica Rossiho Dream And Do vyhrala Poule d'Essai des Pouliches, ale odvtedy nevybehla, a 4. októbra vyhrali Rossiovci oba najväčšie dostihy dvojročných - Sealiway Frédérica Rossiho vyhral o 8 dĺžok Grand Criterium a Tiger Tanaka Charleyho Rossiho vyhrala Prix Marcel Boussac. Tento rok sa v jednotkách dvakrát presadili zverenci Cédrica Rossiho - Rougir vyhrala Prix de l'Opera a Sealiway, ktorý bol na jeho tréningovú listinu prevedený, keď si Frédéric Rossi odpykával trojmesačný dopingový dištanc, vyhral Champion Stakes v Ascote.
V aktuálnej sezóne kone v tréningu gangu Rossiovcov len vo Francúzsku vybehali takmer 7.2 milióna € a razia v tréningovom stredisku Calas sa odohrala len tri dni po tom, ako sa na aukcii v Deauville predali za miliónové sumy tri ich zverenkyne. Polosestra pegasovského Svensona Rougir, ako žriebä vydražená za 14 000 €, bola predaná za 3 milióny €, Purplepay, ako ročná vydražená za 100 000 €, dosiahla cenu 2 milióny a Speak Of The Devil, ako žriebä vydražená za 45 000 €, zmenila majiteľa za 1.95 milióna €.

turf.sk

Medina Spirit je po smrti

6. 12. 2021 Arcadia Žrebec Medina Spirit, ktorý bol po víťazstve v Kentucky Derby pozitívne testovaný na betametazón, v pondelok po rannej práci na závodisku Santa Anita skolaboval a uhynul.

Jeho prípad z Kentucky Derby stále nie je uzavretý, ale jeho úhyn komplikuje pozíciu trénera Boba Bafferta, dopingového podvodníka, ktorý má na konte 30 dopingových nálezov, z ktorých vždy vyviazol so smiešnymi trestami. Baffert vždy prichádzal s kurióznymi vysvetleniami, ako kontaminácia krmiva, makový rohlík, alebo močenie v boxe. Po zverejnení pozitívneho nálezu Medina Spirita bol jeho postup navlas rovnaký, ako u amerického cyklistického podvodníka Lancea Armstronga, ktorý sa po prvom odhalení použitia kortikosteroidov dušoval, že nič nevzal a ničím sa neliečil, a o niekoľko dní si spomenul, že použil kortikosteroidovú masť na odretý zadok.
Baffert 9. mája na tlačovej konferencii prehlásil, že Medina Spiritovi nikdy nebol podaný betametazón a o dva dni už tvrdil, že mu bol ekzém na zadku liečený psou masťou s obsahom betametazónu...
S narážkou na detské školské výhovorky padla v amerických médiách otázka: „Koľkokrát mu ešte uveríme, že mu pes zožral domácu úlohu?”
Americkí žurnalisti následne zvýšili tlak a zverejnili rad mien osôb z dostihových autorít a z radov organizátorov dostihov, ktorí u neho majú kone alebo vlastnia podiely na ním trénovných koňoch, takže sú v konflikte záujmov a môžu sa podieľať na zľahčovaní jeho viny a zmierňovaní trestov.

V štatistke úhynu a utratení, zostavenej denníkom The Washington Post, patrí Bobovi Baffertovi neslávne prvenstvo. Od roku 1990 do roku 2000 uhynulo alebo bolo utratených 13 jeho zverencov (1.3 ročne), ale v nasledujúcich dvadsiatich rokoch až 74 (3.7 ročne). V prepočte na počet štartov to medzi kalifornskými trénermi predstavuje 8.3 mŕtvych koní na 1000 štartujúcich.
Čo sa týka prípadov náhleho úhynu, pred niekoľkými rokmi v krátkom čase náhle uhynulo sedem jeho zverencov, ktorým bol podávaný tyroxín, spôsobujúci srdcovú arytmiu, a u všetkých boli zistené patologické zmeny v organizme. Jeho štatistika vtedy bola jeden prípad náhleho úhynu na 31 koní v tréningu, zatiaľ čo u zvyšných 590 kalifornských trénerov v priemere uhynul jeden zo 119 koní, u Bafferta teda bolo takmer štvornásobne vyššie rizko náhleho úhynu, ale prípad bol zametený pod koberec...

turf.sk

Míting v Cagnes-sur-Mer bez Váňu

3. 12. 2021 Cagnes-sur-Mer Na Azúrovom pobreží sa začal tradičný zimný prekážkový míting, ktorého vrcholom bude 9. januára Gr.3 Grand Prix de la Ville de Nice na 4600 metrov, kde vlani obsadil zverenec Josefa Váňu mladšieho Sternkranz výborné tretie miesto, ale teraz bude míting bez jeho zverencov.

Ako informuje stránka Tipařův palec, pred pár dňami bol v Taliansku uzavretý príprad dopingového nálezu L'Estrana z Grande Steeple Chase d'Europa z roku 2020, kde bol pozitívne testovaný na ketoprofén. L'Estran bol diskvalifikovaný a Josef Váňa mladší dostal pokutu 500 € a dvojmesačný dištanc. Pred mítingom v Cagnes-sur-Mer bola časť koní stajne Scuderia Aichner preregistrovaná na Josefa Váňu staršieho, ale všetky prihlásené kone boli vyškrtané, respektíve, ich prihlášky boli označené za neplatné.

V rodine Váňovcov nie sú pozitívne nálezy žiadnou novinkou. V roku 2005 bol pozitívne testovaný zverenec Josefa Váňu Gont po tom, ako v mosteckom Memoriáli V. Smolíka senzačne porazil Darsalama a v roku 2017 nebol jeho zverenec Tamarind Cove pustený na štart Grand Prix de Compiegne a i keď nemal pozitívny nález, Váňa dostal podľa pravidiel o dopingu pokutu 800 € za použitie inhalátora.
Na Pavlu Váňovú boli zaregistrovaní Veron, pozitívne testovaný po víťazstve vo Velkej karlovarskej 1994 a Our Majestic, ktorý kvôli pozitívnemu nálezu prišiel o víťazstvo v Pardubickom St Leger 2003, kde prekvapivo porazil favoritov Zagona a Tankreda.

turf.sk

Záver maďarskej sezóny so slovenskou účasťou

28. 11. 2021 Budapešť V nedeľu sa v Kincsem Parku skončila maďarská dostihová sezóna a boli pri tom aj dva slovenské kone, ktoré predstihli po jednom súperovi a v malých poliach spolu vybehali 243 500 forintov (660 €).

V dvojkovej Vigasz Díj na 1400 metrov o 845 500 forintov (3000 €) Thank The Irish v štvorčlennom poli obehol oblúk štvrtou stopou a pri výroku 1/2-1 skončil tretí.
V jednotkovom Totalizatőr hendikepe na 3200 metrov o 1.1 milióna forintov (5460 €) Majakowski na začiatku cieľovej roviny vyzeral ako druhý kôň za zadržanou víťazkou Herastias, ale jeho nástup s veľmi vysokou záťažou 64 kilogramov sa ukázal ako predčasný a v závere sa prepadol na štvrté miesto, pričom jeho premožitelia niesli len 52, 56 a 53.5 kilogramu.
Posledné dve jednotky sezóny vyhral džokej Stanislav Georgiev, Szunyogh István Emlékveseny Hendikep s kobylou Ocasio Cortez a v Zboray László Emlékveseny - Ürményi Díj, teda Cene Urmína, dnešných Mojmíroviec, pre dvojročné kone na 1800 metrov o 1.4 milióna forintov (3800 €), vyhral so Spartan Devilom po boji o krk pred Eagle Topovým synom Suhanó Üstökösom.

Stanislav Georgiev ukončil sezónu s 29 víťazstvami a šiestykrát v rade sa stal šampiónom džokejov, a okrem toho získal aj premiérový titul šampióna trénerov s 39 víťazstvami a ziskom 48 miliónov forintov (131 000 €).
Šampionát majiteľov tesne získala stajňa STS so ziskom 11.7 milióna forintov (31 700 €), s náskokom len 966 € pred stajňou Bábolna. Šampiónom chovateľov je šestnástykrát za posledných osemnásť rokov Národný žrebčín Bábolna a šampiónom plemenníkov sa stal bývalý zverenec Zuzany Kubovičovej Move Your Vision, ktorý mal na dráhe šesť víťazov, vrátane víťaza Magyar Derby a Kisbér Díj Shy Boya.

turf.sk

Japan Cup: Contrail sa rozlúčil víťazstvom

28. 11. 2021 Tokio Majiteľ vlaňajšej japonskej Trojkoruny Contrail (Deep Impact) sa s dostihovou kariérou rozlúčil očakávaným víťazstvom v Japan Cupe a odchádza do žrebčína s pripúšťacím poplatkom 12 miliónov jenov (93 600 €).

Pred rokom Contrail po sérii siedmich víťazstiev prišiel o neporaziteľnosť, keď ho v Japan Cupe zdolala s kariérou sa lúčiaca legenda Almond Eye. Tento rok sa v Japan Cupe na 2400 metrov o 575 miliónov jenov (4.47 milióna €) s kariérou lúčil on a i keď v oboch tohtoročných štartoch prehral, odskočil ako 1.6 favorit japonského totalizátora.
I keď okrem Contraila boli na štarte ďalší traja víťazi japonského Derby (všetci po Deep Impactovi) súperov mal v podstate len dvoch. Druhým favoritom bol s kvótou 3.7 suverénny víťaz tohtoročného Derby Shahryar (Deep Impact), a po tom, ako džokej Christophe Lemaire získal v rámcovom programe dňa Japan Cupu päť víťazstiev a dve druhé miesta, získal množstvo priaznivcov lepšiaci sa štvorročný víťaz Gr.2 Authority (Orfevre) a klesol na 7.1, zvyšní účastníci boli od 20 nahor.

YouTube

Dostih bol netradičný, ako vždy, keď je v poli „kamikadze” Kiseki, niekdajší víťaz japonského St Leger, ktorý bežal Japan Cup už tretíkrát. V roku 2018 dostih odvodil a chytila ho len Almond Eye, zvyšok poľa porazil s veľkou prevahou. Vlani sa opäť pokúsil uplatniť taktiku štart-cieľ a vypracoval si obrovský náskok. Ešte 400 metrov pred cieľom viedol o dobrých 15 dĺžok, ale potom sa zastavil a skončil ôsmy. Tento rok Kiseki opäť predviedol čosi netradičné - Ryuji Wada si s ním sadol na posledné miesto, v stúpaní v protiľahlej rovine preletel okolo súperov do vedenia a začal sa poľu dramaticky vzďaľovať až na 7-8 dĺžok, ale už na začiatku roviny bolo vidieť, že trhák nedotiahne do konca. 300 metrov pred cieľom okolo neho do vedenia prešiel Authority, ale šanca Christophe Lemaira na šieste víťazstvo dňa a štvrté v Japan Cupe trvala len krátko, pretože z druhého sledu prišiel drvivý útok hlavných favoritov Contraila a Shahryara. Lemaire Authorityho mierne posunul doprava, čím sa Shahryar dostal do mŕtvej stopy a v rozhodujúcom momente vypadol z tempa a tak napokon po ideálnom priebehu zvíťazil Contrail s Yuichim Fukunagagom, o 2 a 1 1/2 dĺžky pred Authoritym a Shahryarom.

Sanrei Pocket zopakoval štvrté miesto z predskúšky a posledné dotované miesto obsadila francúzska Grand Glory, najlepšia z trojice európskych účastníkov. Írski Japan a Broome stačili len na ôsme a jedenáste miesto. Zmienený Kiseki dobehol desiaty, víťazka japonských Oaks Uberleben bola o krk šiesta a víťazi japonského Derby Makahiki a Wagnerian obsadili 14. a 18. miesto.

Víťazný Contrail je najlepším odchovancom žrebčína North Hills rodiny Maedovcov a najlepším koňom stajne Shinjiho Maedu, ktorého pred časom reprezentoval víťaz japonského Derby a štvrtý z Prix de l'Arc de Triomphe Kizuna.
Trénerom Contraila bol 60-ročný Yoshito Yahagi, ktorý sa nedávno zapísal do histórie ako tréner prvých japonských víťaziek Breeders' Cupu Loves Only You a Marche Lorraine, a Contrail je jeho prvým víťazom Japan Cupu.
Contraila okrem druhého životného štartu, keď bol v jeho sedle Ryan Moore, jazdieval 44-ročný veterán Yuichi Fukunaga, ktorý za posledné štyri roky trikrát vyhral japonské Derby (Wagnerian, Contrail, Shahryar), ale Japan Cup vyhral prvýkrát.

turf.sk

Uhynul legendárny Pivotal

Pár týždňov po odchode Galilea prišla z Britských ostrovov ďalšia správa o smrti významného plemenníka - vo svojom výbehu v Cheveley Park Stude vo veku 28 rokov uhynul Pivotal.

Odchovanec Cheveley Park Studu sa narodil 19. januára 1993. Pivotal je prvým potomkom priemerného plemenníka Polar Falcona (Nureyev) a údajne bol splodeny pri jeho úplne prvom pripúšťaní. Matkou Pivotala je v Gr.3 umiestnená Fearless Revival, dcéra amerického šampióna na tráve Cozzenea (Caro) a víťazky Gr.1 Premio Lydia Tesio Stufidy (Bustino).

Dostihová kariéra Pivotala bola veľmi krátka. Ako dvojročný dobehol v priebehu 2.5 týždňa deviaty v Maiden, vyhral Maiden a v rekorde dráhy vyhral Class 3 na 1000 metrov.
V roku 1996 behal len dva mesiace. Vybehol na mítingu Royal Ascot a v poli 17 koní vyhral King's Stand Stakes na 1000 metrov. Následne skončil šiesty v July Cupe na 1200 a kariéru ukončil víťazstvom v Nunthorpe Stakes, kde si udržal neporaziteľnosť na 1000 metrov a stal sa prvým víťazom Gr.1, odchovaným a vlastneným manželmi Thompsonovcami, ktorí bankrotujúci Cheveley Park Stud, najstarší newmarketský žrebčín, kúpili v roku 1975.

Kariéru plemenníka zahájil v roku 1997 v Cheveley Park Stude s pripúšťacím poplatkom 6000 Ł a keďže nebol ničím príliš zaujímavý, vzbudil len priemerný záujem chovateľov a jeho poplatok klesol na 5000 Ł. Prelom prišiel v roku 2001, keď jeho prvý ročník dovŕšil tri roky. V tom roku vyhrala Silvester Lady Preis der Diana, Golden Apples I Del Mar Oaks a tretím víťazom Gr.1 z Pivotalovho úvodného ročníka bol Kyllachy, ktorý dozrel v špičkového šprintéra a v roku 2002 vyhral Nunthorpe Stakes. V nasledujúcich šiestich sezónach sa Pivotalov pripúšťací poplatok vyšplhal až na 85 000 Ł a sústavným prísunom špičkových potomkov, schopných presadiť sa na akejkoľvek dištancii, vytiahol priemerný Cheveley Park Stud medzi najvýznamnejšie britské žrebčíny.
S postupujúcim vekom jeho poplatok klesol na 40 000. V poslednych troch rokoch bol vedený ako „private” a pripúšťal len obmedzený počet kobýl a začiatkom roka 2021 bolo oznámené, že obyvateľ historického plemenníckeho boxu, ktorý bol spolu s bytom ošetrovateľa postavený pre víťaza Trojkoruny z roku 1893 Isinglassa, bol definitívne penzionovaný.

Zopár potomkov Pivotala ešte na dráhu príde a doteraz má na konte 244 Black type koní, z toho 89 grupových víťazov. Dal 32 víťazov Gr.1, medzi ktorými sú napríklad klasickí víťazi Buzzword (Deutsches Derby), Falco (Poule d'Essai des Poulains), Halfway To Heaven a Saoire (obe Irish 1000 Guineas), Sariska (Oaks a Irish Oaks) a Silvester Lady (Preis der Diana).
Jeho ďalší významní víťazi Gr.1 sú šprintéri Kyllachy (Nunthorpe Stakes) a Maarek (Prix de l'Abbaye de Longchamp), míliari Excelent Art (St James's Palace Stakes), Immortal Verse (Coronation Stakes, Prix Jacques Le Marois), Lightning Spear (Sussex Stakes), stredotratiari Addeybb a Farhh (obaja Champion Stakes), v USA Golden Apples I (Del Mar Oaks) a Megahertz (American Oaks) a na piesku African Story (Dubai World Cup).
Pivotal dával aj vytrvalcov, ako boli napríklad víťaz slávneho Ebor Handicapu na 2800 metrov Fujaira Prince a víťaz Chester Cupu na 3700 metrov Making Miracles, dával železné kone, schopné zvládnuť obrovské množstvo štartov (Secret Witness 120, Seamster 118, Duke Of Firenze a Divine Call po 117, atď...) a dal aj víťazov viac ako 130 prekážkových dostihov, vrátane grupových víťazov Final Approacha a Chesterfielda.

Veľké úspechy zaznamenal Pivotal aj v úlohe materského otca. Keď sa na jeho dcéry zameral Galileom „premorený” Coolmore, vzišli z toho tri tituly šampióna materských otcov a dva ostrovné rekordy - v roku 2017 sa jeho dcéram narodilo rekordných 10 víťazov Gr.1 a v roku 2018 prekonal Danehilla, keď bol materským otcom rekordných ôsmich víťazov Gr.1 počas jednej sezóny.
Zo spojenia Pivotalových dcér s Galileom vzišli železná sedemnásobná víťazka Gr.1 Magical a trojnásobná víťazka Gr.1 Rhododendron (obe z Halfway To Heaven), päťnásobná víťazka Gr.1 Love (z Pikaboo), víťazka 1000 Guineas a Irish 1000 Guineas Hermosa a ďalší víťazi Gr.1 Hydrangea a The United States (všetci traja z Beauty Is Truth).
Okrem nich je Pivotal materským otcom štvornásobných víťazov Gr.1, stredotratiara Cracksmana, šprintéra One Mastera, amerického šampióna, víťaza Breeders' Cup Turf Main Sequencea, trojnásobného víťaza Gr.1 Advertisea, víťaza St Leger Harbour Lawa a ďalších.

Veľkú stopu v histórii turfu zanechal Pivotal ako otec plemenníkov - do chovu bolo zaradených 25 jeho synov, z toho siedmi - Buzzword, Captain Rio, Excellent Art, Falco, Farhh, Kyllachy a Siyouni - dokázali dať víťazov Gr.1 a Siyouni, otec víťaza Prix du Jockey Club a Prix de l'Arc de Triomphe Sottsassa a víťaza Poule d'Essai des Poulains a Prix du Jockey Club St Mark's Basilicu, je s pripúšťacím poplatkom 140 000 € najdrahším plemenníkom kontinentálnej Európy.

V bývalom Česko-Slovensku samotný Pivotal zanechal len zanedbateľnú stopu, keď jeho jediným lepším potomkom bol víťaz Memoriálu V. Michala Mamadysh, ale po synoch Pivotala sú vynikajúca míliarka, Listed-víťazka Corcovada (Captain Rio), klasickí víťazi Proud (Kyllachy), French Quebec, Pegas a Sedmikraska (všetci po Excellent Art), šprintérske jednotkové víťazky Waka Laura (Windsor Knot) a Kolymbia (Kyllachy), jednotkoví víťazi na míľu Contributor (Excellent Art), Chilli Chocolate (Falco) a aktuálny víťaz Velkej ceny Prahy Billabong Cat (Siyouni).

V českom chove pôsobil Pivotalov syn Fairlypi, ktorý neúspešne odbehol jediný dostih na najzapadlejšej francúzskej provincii, ale v chove dal víťazku Veľkej májovej ceny, druhú z Jarnej ceny kobýl a tretiu z Oaks Trixi, šokujúcu víťazku českých Oaks Merlyp, víťazku Ceny zimní královny Purple Rose a populárneho 11-násobného víťaza Gentleman Jacka, a po odchode do Maďarska dal víťazku Imperiál Díj Bíborhajnal a ďalšiu jednotkovú víťazku Greenpeace.
Momentálne v českom chove pôsobí Pivotalov syn Eagle Top, ktorý bol na rozdiel od Fairlypiho na dostihovej dráhe vynikajúci. Vyhral Gr.2 King Edward VII Stakes a v Gr.1 King George VI And Queen Elizabeth Stakes skončil o nos druhý za Postponedom, v britskom chove však prepadol. Z prvého českého ročníka mu z 25 potomkov zatiaľ vybehli len štyria, z toho bol jeden víťaz, ale len v dostihu pre českých odchovancov, v Maďarsku má z troch štartujúcich potomkov dvoch víťazov a jedného víťaza má v Poľsku.

turf.sk

Slovenské kone neuspeli v Lovaregyleti Díj

YouTube

7. 11. 2021 Budapešť V poslednom významnom dostihu maďarského kalendára, v Lovaregyleti Díj na 2800 metrov o 3 milióny forintov (8200 €), sa predstavili štyri slovenské kone, ale porazili len najväčšieho outsidera Draca.

V závere od poľa ľahko odišli naložení domáci favoriti Calabrese (Alhebayeb) a Avoiding Water, a obsadili prvé dve miesta. Slovenské kone sa v sedemčlennom poli zoradili na treťom až šiestom mieste vo viac-menej očakávanom poradí Agata Christie - Majakowski - Ziggy Ready - Killwort.

V Kétévesek kritériuma na 1600 metrov o 2 milióny forintov (5460 €) sa predstavil účastník Karpatskej ceny Beau Match, a rovnako ako v slovenskom vrchole dvojročných, aj v Kincsem Parku skončil siedmy z ôsmich. Víťazstvo získal Mágnás Miska (War Command), ktorý pod Martinom Laubem systémom štart-cieľ ľahko zdolal desatinového favorita Régi Csibésza (Nathaniel).

turf.sk

Zdenko Šmida ukončil kariéru

17. októbra, krátko pred 48. narodeninami, ohlásil koniec kariéry džokej Zdenko Šmida, šampión amatérov a sedemnásobný šampión džokejov, víťaz viac ako 530 dostihov, z toho 160 jednotkových, víťaz 27 klasických dostihov, z toho piatich Derby, a rekordér Turf Gala s 12 víťazstvami z piatich hlavných dostihov mítingu. Pokračovanie...

turf.sk

Breeders' Cup: Historické zápisy Applebyho a Yahagiho

5. - 6. 11. 2021 Del Mar Štandardnú sezónu na severnej pologuli tradične uzavrel americký Breeders' Cup, ktorý sa prvýkrát uskutočnil bez Lasixu, ale k očiste od chémie majú americké dostihy stále veľmi ďaleko.

Jednou z indícií, naznačujúcich možné použitie dopingu, je behanie systémom štart-cieľ, pretože keď má kôň nelegálnu výhodu, nedáva zmysel taktizovanie, ale tlačenie na tempo. Keď sa pozrieme do histórie Breeders' Cupu, v pôvodných dostihoch na piesku, teda v Juvenile, Juvenile Fillies, Sprint, Distaff a Classic, sa v rokoch 1984 až 2011 zrodilo 18 víťazstiev systémom štart-cieľ, teda priemerne 0.6 štart-cieľ víťazstva ročne, alebo štart-cieľ víťazstvo v každom ôsmom dostihu.
Oproti tomu sa v posledných desiatich ročníkoch zmienených dostihov odohralo 15 víťazstiev štart-cieľ, čo je 1.5 ročne a štart-cieľ víťazstvo v každom treťom dostihu, čo je asi trojnásobný nárast. Tento ročník bol dokonca rekordný, keď sa v piatich pôvodných dostihoch odohrali tri víťazstvá štart-cieľ a v kompletnom programe štrnástich dostihov ich bolo rekordných šesť.

YouTube

Dostihy ako Kentucky Derby alebo Breeders' Cup Classic, bolo v minulosti takmer vylúčené vyhrať systémom štart-cieľ. Classic za prvých 28 rokov týmto spôsobom vyhrali len Black Tie Affair v roku 1991 a Ghostzapper v roku 2005, ale v posledných desiatich rokoch takto vyhralo až šesť koní, z toho traja zverenci Boba Bafferta.

V aktuálnom ročníku Breeders' Cup Classic na 2000 metrov o 6 miliónov dolárov to dokázal zverenec Brada Coxa Knicks Go (Paynter), ktorý zvíťazil pred Baffertovým Medina Spiritom a zozadu idúcim druhým Coxovým zverencom Essential Qualitym. V kontakte dobehol ešte Hot Rod Charlie, zvyšní štyria štartujúci skončili s veľkými stratami.

Piatkové dostihy dvojročiakov na piesku, 1700-metrové Breeders' Cup Juvenile Fillies a Breeders' Cup Juvenile, vyhrali favoriti Echo Zulu (Gun Runner) z lotu Stevena Asmussena a Baffertov Corniche (Quality Road), pričom v 38-ročnej histórii Breeders' Cupu to bolo len druhýkrát, keď boli oba dostihy dvojročných rozhodnuté sytémom štart-cieľ (predtým v roku 2007 Indian Blessing a War Pass).

Nie je žiadnym prekvapením, že sa aj vo zvyšných dostihoch na piesku snažili favoriti uspieť štart-cieľ a podarilo sa to Life Is Goodovi (Into Mischief), ktorý v Breeders' Cup Dirt Mile skentroval súperov o 5 3/4 dĺžky.
V malom poli Breeders' Cup Filly and Mare Sprint na 1400 metrov vysoko favorizovanú obhajkyňu víťazstva Gamine v cieľovej rovine až na tretie miesto odsunuli Ce Ce (Elusive Quality) a Edgeway.
V Breeders' Cup Sprint na 1200 metrov favorit Jackie's Warrior prepálil tempo (21.91 - 22.2) a bol porazený už na začiatku roviny, kde ako víťaz vyzeral druhý favorit Dr. Schivel, ale z konca poľa prišiel útok Aloha Westa (Hard Spun), ktorý ho na čiare chytil o nos.
V Breeders' Cup Distaff predviedli favorizovaná Letruska a Baffertova Private Mission samovraždu v priamom prenose, keď úvodnú štvrťmíľu z 1800-metrovej dištancie zabehli za 21.84, teda rýchlejšie, než Jackie's Warrior v Sprinte. V tejto situácii by ich nezachránil ani všetok doping sveta a už v polovici oblúka mali po dostihu a skončili ďaleko za poľom. Na extrémne prepálenom tempe zarobili kobyly, idúce vzadu a prvých päť miest obsadili tie, ktoré boli v polovici dostihu na posledných piatich miestach s odstupom za letiacou prednou skupinkou. Okamih nástupu najlepšie odhadol Oisin Murphy v sedle 50:1 odskakujúcej japonskej Marche Lorraine (Orfevre) z lotu trénera Yoshitu Yahagiho, a dotlačil ju do cieľa o nos pred Dunbar Road.

V dostihoch na tráve kraľovali zverenci godolphinského trénera Charlieho Applebyho, ktorý tento rok našiel zázračný recept na americké jednotky. V priebehu sezóny pred Breeders' Cupom poslal na americký kontinent kone do siedmich dostihov so štatútom Gr.1 a dvoch s jednotkovými dotáciami, ktoré ešte štatút nemajú pridelený. Zo zmienených dostihov jeho zverenci šesť vyhrali, z toho dvakrát dobehli raz-dva, a v senzačných výkonoch pokračovali aj v Del Mar, kde vyhrali všetky tri dostihy, ktorých sa zúčastnili. Applebyho tohtoročná americká štatistika je 18 štartov, 9 víťazstiev a zisk 5.8 milióna dolárov - v Anglicku jeho zverenci v cca 360 štartoch vybehali 4.8 milióna libier, čo je asi 6.5 milióna dolárov.

V piatkovom Breeders' Cup Juvenile Turf na 1600 metrov sa Applebyho kone postarali o rozruch a kontroverzný výsledok, keď sa premotivovane pôsobiaci Albahr vzopäl v boxoch a pokúsil sa preliezť ponad dvierka, pričom sa prevrátil na chrbát a zostal ležať v protismere. Kone boli vyvedené z boxov smerom späť, okrem Albahrovho stajňového kolegu, vo vedľajšom boxe stojaceho Modern Gamesa, ktorému pomocný štartér otvoril predné dvierka. Albahr bol automaticky ohlásený za neštartujúceho a nasledoval ho aj Modern Games, u ktorého postupovali podľa pravidiel kalifornskej dostihovej autority California Horse Racing Board, podľa ktorých koňa, ktorý prerazí štartový box, môže veterinár vyradiť z dostihu. Zachránilo ho, že sa pri vyslobodzovaní Albahra

YouTube

zranil jeden zo zavádzačov a bol odvezený sanitkou. Počas dvadsaťminútového čakania na príjazd náhradnej sanitky si stewardi a veterinári vyjasnili, že Modern Games box neprerazil a rozhodnutie o jeho škrte bolo odvolané. Medzitým bol ale stiahnutý zo stávkovej ponuky a stávky na neho sa začali vracať, a keďže podľa iného pravidla CHRB nie je možné stávky opätovne začať príjmať, bolo mu umožnené štartovať bez stávok.

Dostih v ostrom tempe rozbehli domáci Portfolio a Coinage, zatiaľ čo Modern Games s Williamom Buickom sedel okolo šiesteho miesta a i keď v oblúku vyzeral že nestíha, v krátkej cieľovej rovine predviedol drvivý záver a vyhral o 1 1/2 dĺžky pred domácimi Tiz The Bombom a Mackinnonom, ktorí do roviny točili na posledných miestach.
Zvyšní európski účastníci Dubawi Legend a Glounthaune obsadili 10. a 12. miesto.
Takmer identická situácia sa odohrala v Breeders' Cup Mile, kde sa v boxoch prevrátil a bol škrtnutý Master Of The Seas, a druhý godolphinský zástupca Space Blues vybojoval víťazstvo pred domácim Smooth Like Straitom a Ivarom. Ďalší európski účastníci sa na tabuľu nezmestili, Pearls Galore skončila šiesta, Real Appeal deviaty a Mother Earth po kolízii krátko po štarte až desiata.
Breederscupový hattrick stajne Godolphin, trénera Charlieho Applebyho, džokeja Williama Buicka a godolphinského plemenníka Dubawiho zavŕšil v Breeders' Cup Turf Yibir, ktorý po útoku z konca poľa chytil o pol dĺžky Broomea z lotu Aidana O'Briena. Totálnu európsku dominanciu dotvorili tretia Teona, štvrtý Japan, šiesty Bolshoi Ballet a siedmy Sisfahan. Z domácich sa medzi nich zaplietol len piaty Channel Maker, ktorý bežal BC Turf štvrtýkrát v rade, pričom sa spolu s Bolshoi Balletom dostali na štart ako náhradníci až po škrte dvojice koní. Obhajkyňa víťazstva Tarnawa neukázala vôbec nič a skončila jedenásta.

Domáce kone sa na tráve presadili trikrát. Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf na 1600 metrov odvodila anglická Cachet, svoju snahu však nedotiahla do konca, keď ju vo veľmi tesnom dobehu porazili domáca Pizza Bianca (Fastnet Rock) a francúzska Malavath, útočiace z konca poľa, a ďalšia domáca Haughty. Na tabuli sa udržala aj Hello You, tretia anglická zástupkyňa Mise En Scene dobehla deviata.

YouTube

Oba šprinty podľa očakávania ovládli zverenci Wesleyho Warda. Všetky štyri ročníky Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint na 1000 metrov vyhrali kone, idúce štart-cieľ a tretíkrát v rade dominoval Wardov zverenec, tentokrát kobyla Twilight Gleaming (National Defense), ku ktorej sa dobrým záverom na pol dĺžky priblížil anglický Go Bears Go.

Ďalší Wardovi zverenci Kaufymaker a Averly Jane obsadili v tesnom dobehu tretie a piate miesto, anglickí Hierarchy, Vertiginous a Armor skončili na šiestom, siedmom a ôsmom mieste.
Pre kritikov výšky pokuty za bičík vo Velkej pardubickej prinášame informáciu, že Edward „E.T.” Baird v sedle deviateho One Timera dostal za dve rany naviac pokutu 5000 dolárov...
Breeders' Cup Turf Sprint na 1000 metrov rozhodol Wardov víťaz BC Juvenile Turf Sprint z predošlej sezóny Golden Pal (Uncle Mo) už v prvých cvalových skokoch, keď vynikajúcou štartovou reakciou získal 1 1/2-dĺžkový náskok pred Lieutenant Danom a v tomto poradí dobehli až do cieľa, s veľkým náskokom pred zvyškom poľa.
Z európskych koní najlepšie dopadol štvrtý Emaraaty Ana, premožitelia Ponntosa z Prix de l'Abbaye de Longchamp A Case Of You a Glass Slippers obsadili piate a ôsme miesto.

YouTube

Po štvrtom americkom víťazstve na tráve siahala v Breeders' Cup Filly & Mare Turf na 2200 metrov tohtoročná šampiónka War Like Goddess, ktorá sa doteraz so súperkami len hrala, keď po krátkom rýchlom útoku z konca poľa víťazila zadržane. Čosi podobné urobila aj v Breeders' Cupe - po štarte si s ňou Julien Leparoux sadol na posledné miesto, v protiľahlej rovine ju o niekoľko miest posunul a v poslednom oblúku štvrtou stopou preletela okolo súperiek. Na začiatku cieľovej roviny sa objavila vo vedení, ale zopakovala aj zvyk po predstihnutí súperiek vypustiť záver. V posledných päťdesiatich metroch napriek snahe džokeja skrátila krok a podľahla o pol dĺžky a krk japonskej Loves Only You (Deep Impact) a My Sister Nat, ktorú v oboch predošlých stretnutiach jasne porazila.

Víťazná zverenkyňa Yoshitu Yahagiho sa v sedle s Yugom Kawadom zapísala do histórie ako prvá japonská víťazka v 38-ročnom Breeders' Cupe a senzačný japonský úspech o dve hodiny neskôr vo vyššie zmienenom Breeders' Cup Distaff znásobila druhá Yahagiho zverenkyňa Marche Lorraine.
Európske kobyly Love, Audarya, Ocean Road a Rougir sa zoradili na štvrtom až šiestom mieste, a poslednou v Európe trénovanou účastníčkou bola juhoafrická víťazka Gr.1 Queen Supreme, ktorá bola po zverejnení dvoch pozitívnych dopingových nálezov na stimulant kofeín presunutá od Micka De Kocka do Anglicka a vo oboch štartoch v tréningu Andrewa Baldinga skončila posledná, v Gr.2 v Newmarkete 9 dĺžok a v Breeders' Cupe 45 dĺžok za poľom.

turf.sk

Poslednú jednotku vyhral Besthon

31. 11. 2021 Bratislava Posledný jednotkový dostih sezóny, Veľkú októbrovú cenu na 2000 metrov o 6000 €, vyhral zverenec Zuzany Kubovičovej Besthon (Intello) zo stajne Vimar a stal sa najlepším slovenským trojročiakom roku 2021.

YouTube

Po štarte sa nikomu nechcelo ísť dopredu a tak Martin Laube nechal Besthona v pomalom tempe vodiť pred favorizovanou Lady Mazie, ktorej Jan Verner „pulovaním” dostih ukážkovo znechutil. Na začiatku roviny Lady Mazie vycúvala a popri bariére zaútočil Ryony, ale Besthon v rýchlom závere jeho snahu odrazil a zvíťazil o 1 1/2 dĺžky. Tretí dobehol Kaptain Joe a tabuľu s veľkým odstupom doplnili Arcturus a Lady Mazie, posledný skončil Machinos.

Posledný dostihový deň dal definitívnu podobu šampionátom. Šampionát majiteľov získala česká stajňa Lokotrans, ktorá najmä zásluhou Jir Suna a Ideal Approacha nazbierala 49 870 €. Druhé a tretie miesto obsadili domáce stajne MPL Racing (34 745 €) a Vimar (28 745 €).
Trénerský šampionát obhájil Jaroslav Línek, ktorého zverenci vyhrali 19 dostihov a vybehali 56 425 €. Druhá skončila Zuzana Kubovičová so ziskom 50 400 € a tretí bol Luboš Urbánek so ziskom 49 810 €.
Jaroslav Línek dominoval aj medzi jazdcami a získal svoj siedmy titul slovenského šampióna, tentokrát s 22 víťazstvami. Druhý skončil Martin Laube, ktorý sa hattrickom v posledný deň posunul na 18 víťazstiev. Tretiu priečku s 11 víťazstvami obsadil šesťnásobný šampión Zdenko Šmida, ktorý 17. októbra ukončil kariéru a v posledný deň sezóny už nejazdil.

Šampiónom prekážkových trénerov sa piatykrát v rade stal Jaroslav Brečka so 7 víťazstvami a ziskom 20 675 €, medzi jazdcami získali Lukáš Matuský, Jan Odložil a Jan Kratochvíl po tri víťazstvá a o Matuského titule rozhodli druhé miesta, a šampiónom prekážkových stajní je MPL Racing.

turf.sk

Cena prezidenta pre Lady In Pink

24. 10. 2021 Praha Stý ročník Ceny Prezidenta republiky na 3200 metrov o 200 000 Kč (7800 €) priniesol veľmi prekvapivý výsledok - favoriti Cacohonous a Dionis sa nedostali ani na tabuľu a víťazstvo vybojovala Lady In Pink, odskakujúca ako najväčšia outsiderka.

YouTube

Po štarte sa do vedenia ponáhľal Killwort, nasadil však veľmi pomalé tempo, na ktoré doplatili predovšetkýcm hlavní favoriti Cacophonous a Dionis. Tí v predošlých štartoch ukázali najviac vytrvalosti, ale v Cene prezidenta sa nepokúsili s priebehom čosi urobiť a čakali na záver, ktorý namajú.

Killwort ešte 400 metrov pred cieľom viedol, ale tam prevzal vedenie Orleano s Jiřím Chaloupkom a už sa zdalo, že si cvála po víťazstvo, keď popri bariére prišiel neskorý útok zverenkyne Luboša Urbánka Lady In Pink (Adlerflug) so Simonou Laubeovou, ktorá ho chytila o pol dĺžky. Tretie miesto vybojoval po vonkajšej strane útočiaci Triplex s Ingrid Janáčkovou Koplíkovou, pred ďalšími outsiderkami Daralarou a Viviann. Dionis a Cacophonous sa prepadli na šieste a siedme miesto, ôsma skončila obhajkyňa druhej priečky z roku 2019 Ile Jones, Killwort dobehol deviaty a dobeh uzavrel druhý slovenský zástupca Cape Crown.
Pozoruhodné je, že sa v tak pomalom dostihu, odbehnutom vo výslednom tempe len 870 metrov za minútu, dokázali presadiť Lady In Pink a Triplex, ktorí sa držali s odstupom za poľom a ešte 400 metrov pred cieľom boli na posledných miestach.

V rámcových dostihoch sa predstavili ďalšie štyri slovenské kone - v míľovej dvojke dobehli Meggy piata a Redemption Song ôsmy, a v trojkovom handicape na 1200 metrov získal Thank The Irish tretie miesto a Fadim skončil šiesty.

turf.sk

Z Pardubíc tri umiestnenia

23. 10. 2021 Pardubice Všetky tri slovenské kone, štartujúce v sobotu v Pardubiaciach, sa umiestnili do tretieho miesta.

YouTube

Rui Faleiro v sedle s Jaroslavom Myškom bol favoritom štvorkového krosu na 4300 metrov a pod najvyššou záťažou 72.5 kilogramu skončil druhý, 4 1/2 dĺžky za Leo Fantasticom, nesúcim o 2 kilogramy menej.

Paris Eiffel, ktorého vo Velkej pardubickej zhodil zverenec Josefa Váňu Theophilos, sa predstavil v trojkovom handicapovom krose na 4000 metrov, kde veľmi rýchle tempo nadiktoval Well Absolut pred favorizovaným neskorším víťazom Korfum. Paris Eiffel sa lídrov dokázal držať až po vybehnutie na trávnatý ovál, ale v závere na nich nestačil a dokentroval si po tretí honorár.
V hlavnom dostihu, v Cene města Pardubic na 4200 metrov o 120 000 Kč (4700 €), sa o reparát za Velkú pardubickú pokúsili Player a Kaiserwalzer, ktorí skončili na Taxise, ale dva týždne po vrchole sezóny, ku ktorému bola zrejme načasovaná ich forma, a na takmer o tri kilometre kratšej dištancii, stačil Kaiserwalzer len na tretie a Player až na piate miesto, keď sa presadili nádejní päťroční stípleri Night Moon a Popinjay.

turf.sk

Americká hviezda smeruje do Cheltenhamu

16. 10. 2021 Far Hills Len štyri kone sa na závodisku vo Far Hills v New Jersey predstavili v jednom z amerických prekážkových vrcholov, v Gr. 1 Grand National Hurdle Stakes na 4200 metrov o 150 000 $, ale boli medzi nimi dve najväčšie americké hviezdy, Snap Decision a The Mean Queen.

YouTube

Sedemročný Snap Decision (Hard Spun) začínal na rovine u trénera Clauda R. McGaugheyho III a okrem dvoch menších víťazstiev sa dokázal umiestniť v Gr.2 a Gr.3.

V roku 2019 odišiel k legendárnemu prekážkovému trénerovi Jackovi Fisherovi a po dvoch druhých miestach ťahal od júla 2019 sériu deviatich víťazstiev, zavŕšenú rekordom dráhy v slávnom Iroquois.
Jeho trojročnú víťaznú sériu ukončila v Gr.1 Lonesome Glory Handicape The Mean Queen (Doyen), z lotu mladej trénerky Keri Brionovej, ktorá prevzala stajňu najúspešnejšieho amerického prekážkového trénera Jonathana E. Shepparda po tom, ako vo veku 81 rokov ukončil kariéru. Na jar sa Keri Brionová stala prvým americkým trénerom, ktorý získal víťazstvo v Írsku. Blízko bola 17. marca v prútenkách v Down Royal, ale jej zverenec Baltimore Bucko spadol na poslednej prekážke v momente, keď sa posúval pred vedúce kone. Historický zápis dosiahla v apríli, keď Scorpion's Revenge vyhral „bumper” v Corku a The Mean Queen premenila prekážkový debut v prútenkách vo Wexforde v ľahké, 6 1/2-dĺžkové víťazstvo.
The Mean Queen nenašla premožiteľa ani v USA, kde v šiestich štartoch nevyhrala len Jonathan Kiser Novice Stakes, kde s jasným náskokom sto metrov pred cieľom kuriózne stratila jazdca a jej posledné tri víťazstvá majú štatút Gr.1, Jonathan Sheppard Handicap, Lonesome Glory Handicap a Grand National Hurdle Stakes.

V Grand National tempo s niekoľkodĺžkovým náskokom udával druhý z Iroquois a štvrtý z Lonesome Glory Handicapu Amschel, ale kilometer pred cieľom cez neho prešli The Mean Queen a Snap Decision a zviedli súboj o víťazstvo, v ktorom bola o pol dĺžky úspešnejšia o 8 libier menej nesúca kobyla, odjazdená Richardom Condonom.
Amschel v závere rezignoval a kontroloval tretie miesto a posledným účastníkom bol írsky hosť Chosen Mate. Tréner Gordon Elliott si s ním robil veľké nádeje a podľa Racing Post Ratingu bol dokonca najlepším účastníkom, ale bližšie k realite bola americká Morning Line, ktorá jeho šance ohodnotila kurzom 10/1. Chosen Mate bol skutočne len do počtu, keď bol bez jediného nádejného okamihu stále posledný, v záverečnom kilometri stratil kontakt so súpermi a dokentroval ďaleko vzadu.
Zrejme aj prevaha amerických koní nad majiteľom írskeho prútenkárskeho oficiálneho ratingu 142 prispela k tomu, že realizačný tím víťaznej The Mean Queen po dostihu oznámil, že bude smerovať do 'Mares' Hurdle na Cheltenham Festival.

turf.sk

Slovenským zimným favoritom je Goldschatz

17. 10. 2021 Bratislava Víťazom Karpatskej ceny na 1600 metrov o 15 000 € sa stal výrazne podcenený zverenec Michala Ročáka Goldschatz (Sea The Moon), ktorého k triumfu priviedol Jan Verner.

YouTube

Favoritmi Karpatskej ceny boli víťazka Cena zimnej kráľovnej Stratosferic a jej premožiteľ z Memoriálu Otta Suchovského Darling In Pink, ktorí od štartu stupňovali tempo a priviedli pole do cieľovej roviny, tam ich ale podbehol na treťom mieste vyčkávajúci Goldschatz, blízko piaty z Memoriálu Otta Suchovského, a dobehol si po poldĺžkové víťazstvo pred Stratosferic. Tretiu priečku vybojoval My Rey pred Darling In Pinkom a tabuľu doplnil Alamag.

turf.sk

Natty's Star vyhrala v Baden-Badene

17. 10. 2021 Baden-Baden Výprava trénera Marcela Mihalíka sa v Baden-Badene prezentovala nečakane úspešne - jeho dvaja zverenci patrili medzi outsiderov, ale získali víťazstvo a druhé miesto.

YouTube

Päťročný Wirrwarr (Jukebox Jury) odskočil v Preis der GlücksSpirale, handicape III. na 1600 metrov o 8000 €, ako najväčší outsider s kvótou 29.3, ale napokon ho porazil len favorizovaný Western Soldier, ktorý súperom utiekol o zadržaných 7 dĺžok. Wirrwarra Jozef Bojko dotlačil do cieľa o hlavu, hlavu a hlavu pred ďalšími súpermi (viď video čas 1:23:30).

Štvorročná Natty's Star (Move your Vision) sa predstavila vo štvorkovom handicape s honosne znejúcim názvom Kaiser Cup na 1000 metrov o 7200 € a medzi osemnástimi štartujúcimi odskočila s kvótou 27.8. V jej sedle bol Japonec Shuichi Terachi a jeho päťkilogramová úľava bola spolu s dobrým štartovým číslom rozhodujúcim faktorom, že Natty's Star v tesnom dobehu zvíťazila o nos (video čas 5:34:25).
Pre trénera Marcela Mihalíka to bolo druhé tohtoročné nemecké víťazstvo a opäť sa potvrdilo, že cesty do zahraničia majú zmysel aj pre prevádzkové kone - Natty's Star v predošlých 19 štartoch (2 víťazstvá) vybehala 4707 € a víťazstvo v Baden-Badene malo hodnotu 3500 €.

turf.sk

Víťazi z Turf Gala neuspeli v Longchamp

17. 10. 2021 Paríž Na parížskom závodisku Longchamp sa predstavili víťazi z Turf Gala, poľský Timemaster a slovenský Opasan, ale na „Black Type” scéne sa nepresadili.

Zverenec Krzystofa Ziemianskeho Timemaster (Mukhadram) po víťazstve v Cene Scottish Rifla doma povyhrával všetko čo sa dalo, Memoriál Fryderyka Jurjewicza (Nagrodu Rzecznej), Nagrodu Syreny, Freundschaftspreis a Nagrodu Mosznej, ale v Listed Prix du Ranelagh na 1600 metrov o 52 000 € to nestačilo. Po štarte si s ním jeho stály jazdec Martin Srnec sadol na štvrté miesto a na začiatku cieľovej roviny sa posunul do prvej vlny, ale to bolo všetko. V posledných 400 metroch ho finišujúce kone odsunuli na päť dĺžok vzdialené siedme miesto, pričom o jednu priečku pred ním skončil bývalý zverenec Sándora Ribárszkeho, šprintér Tour To Paris.

YouTube

Víťaz Veľkej ceny Slovenska Opasan (French Navy) sa predstavil v Gr.2 Prix du Conseil de Paris na 2200 metrov o 130 000 €, teda v dostihu, v ktorom Radek Koplík v roku 2019 slávil životný úspech, keď vyhral v sedle Subway Dancera.

Opasana po štarte Koplík usadil na poslednom mieste, ale zakrátko bolo podľa cvalovej akcie účastníkov vidieť, že to bude typický francúzsky šprint na 400 metrov, v ktorom sa napokon v slabom výslednom čase 2:21,1 presadila štvorročná Seachange s Maxime Guyonom. Opasan opäť predviedol fantastický záver a v poslednej štvorstovke sa dostal pod 22 sekúnd. Podľa trackingu mal rýchlejšiu záverečnú štvorstovku len Mr de Pourceaugnac, ktorý po útoku zo štvrtého miesta zmeškal víťazstvo o hlavu. Opasan z piateho miesta nestihol nič, len sa priblížiť k dvojici súperov, ktorým na začiatku roviny dával náskok asi piatich dĺžok a na tretie miesto mu napokon chýbalo len pol dĺžky.

turf.sk

Velká pardubická pre Talenta, slovenské kone mali smolu

10. 10. 2021 Pardubice Desaťročný zverenec Hany Kabelkovej Talent mal v závere Velkej pardubickej na 6900 metrov o 3 milióny korún (118 000 €) najviac síl a pod Pavlom Složilom mladším zvíťazil o dĺžku pred Evženom s Jaroslavom Myškom.

Na štartovej listine Velkej pardubickej boli až štyri slovenské kone, ale Vanduala vyradili zdravotné problémy a zo zvyšnej trojice sa do cieľa dostal len Star.

YouTube

Úvod dostihu bol rovnako ako vlani prepálený a na Taxis sa najviac ponáhľal Player, ale v enormnom tempe mu nevyšiel odskok a pristátie neustál.

Na Taxisovom skoku skončil aj Kaiserwalzer, keď doplatil na angažovanie rovinového jazdca Patricka Mullinsa, ktorý za 17 sezón odjazdil len 190 stíplov a v sezónach 2020/21 a 21/22 len 17, väčšinou v sedlách superfavoritov, naservírovaných jeho otcom Williem Mullinsom. Mullinsova stíplová nevyjazdenosť sa prejavila, keď za Taxisom neusedel chybu, akú skúsenejší stíploví jazdci dokážu vyriešiť.
Za Taxisom pole za vedenia Sztorma a Strettona prekonalo Írsku lavicu a Popkovický skok, a na Francúzskom skoku spadol Lombargini. Dramatická situácia nastala na Malých záhradkách, kde voľne bežiaci Kaiserwaltzer prebehol pred poľom a zmaril šance Sztorma a Beau Rochelaisa, ktorý sa otočil, prekážku prekonal a so 150-metrovou stratou pokračoval. Na Predĺženom Taxise asi v tretine kurzu karma dostihla Josefa Váňu staršieho, za jeho stupídne a nešportové vyjadrenie na adresu súperov. Zákon schválnosti to zrežíroval tak, že tam spadol víťaz Velkej pardubickej z roku 2019 Theophilos a spôsobil pád slovenského Paris Eiffela, jedného z tých, ktorí sa Váňovým superstar nemali pliesť do cesty...
V ďalšej časti dostihu sa vedenia ujal Evžen a medzi predné kone sa posunul posledný slovenský zástupca Star, ktorému sa uvoľnilo sedlo a Jaroslav Brečka mal obrovské problémy s jeho ovládaním. Medzitým Beau Rochelais zlikvidoval stratu, asi v polovici dostihu sa dotiahol k súperom a medzi vodami predstihol nestíhajúceho začiatočníka Mahe Kinga, ktorý bol vzápätí zadržaný. Za lesom stále viedli Evžen a Star, sledovaní trojicou Hegnus - Stretton - Talent, zatiaľ čo stíhacou jazdou vyčerpaný Beau Rochelais začal strácať kontakt a v poslednom úseku oranice odpadla aj Vanesse.
Na Havlovom skoku mierne zaváhal Evžen, ale udržal sa vo vedení pred Talentom, ktorý si ho postrážil a za posledným skokom získal dĺžku náskoku, Pavel Složil to však prehnal s bičíkom a dostal jednodenný dištanc, a ešte ho zrejme čaká aj rekordná pokuta.
Väčšina ich prenasledovateľov na tráve zhasla a na tretie a štvrté miesto sa cez nich zo zadných pozícií prepracovali Mr. Spex a No Time To Lose, pričom v cieli mali od prvých dvoch približne rovnaký odstup, ako na Havlovom skoku. Tabuľu uzavrel obhajca víťazstva Hegnus a na dotované priečky dosiahli aj Star a Stretton. Dobeh uzavreli Casper a Dulcar De Sivola, Vanesse a Beau Rochelais boli po vybehnutí na trávnatý ovál zadržaní.

turf.sk

Ideal Approach je stále vo forme

3. 10. 2021 Bratislava „Model of consistency” - týmto slovným spojením sa v anglicky hovoriacich krajinách označujú kone, produkujúce bez ohľadu na okolnosti mimoriadne vyrovnané výkony. U nás je typickým príkladom Ideal Approach.

YouTube

Zverenec Luboša Urbánka sa predstavil v Jesennom handicape na 1800 metrov o 6000 € a i keď tento typ dostihov viac praje koňom, ktoré sa zlepšujú, alebo sú takzvane zbehané, vyrovnané formy produkujúci veterán zvíťazil systémom štart-cieľ. Nerozhodila ho ani prehnaná aktivita Martina Laubeho v prvých sto metroch a zabehol svoj štandardný úvodný medzičas. Stupňovaným tempom potom súperom zobral záver a i keď ho na začiatku cieľovej roviny chvíľu ohrozovala o 5.5 kilogramu menej nesúca Lady Mazie, strojovo cválajúci Ideal Approach ju udržal za sebou a vyhral o 1 3/4 dĺžky. O ďalšej 1 3/4 dĺžky tretí dobehol víťaz Veľkej jarnej ceny Petarda a tabuľu doplnili Ryony a Gray Touch.

Ideal Approach (Bushranger) získal po Veľkej aprílovej cene a Bratislavskej míli tohtoročné tretie bratislavské jednotkové víťazstvo a keby v tejto sezóne nebol na dráhe víťaz Veľkej ceny Slovenska Opasan, zrejme by mohol pomýšľať na titul Kôň roka.

turf.sk

Torquator Tasso šokoval v Paríži

3. 10. 2021 Paríž Torquator Tasso, nostiteľ trochu skomoleného mena talianskeho renesančného básnika, šokoval dostihový svet víťazstvom v najvýznamnejšom európskom dostihu, v Prix de l'Arc de Triomphe na 2400 metrov o 5 miliónov €.

YouTube

Hrdinský výkon predviedol v Arc najlepší britský trojročiak, vítaz Derby a King George VI And Queen Elizabeth Stakes Adayar, ktorý veľmi skoro prešiel do vedenia a priviedol pole do cieľovej roviny, kde predviedol dobrý nástup a ešte 150 metrov pred cieľom viedol, ale na mäkkej dráhe mu v závere došli sily a skončil štvrtý. Sto metrov pred cieľom sa okolo neho prehnali Tarnawa, Hurricane Lane a Torquator Tasso, ktorí opticky predviedli raketový záver, ale pohľad na medzičasy prezrádza, že finiš Adayara bol predčasný a vyprovokoval aj prečasný nástup jeho premožiteľov, ktorí v závere takisto spomaľovali. Predčasný finiš najlepšie prestál outsider Torquator Tasso, ktorý vyhral o 3/4 dĺžky a krátku hlavu pred hlavnými favoritmi Tarnawou a Hurricane Laneom a to ešte 400 metrov pred cieľom bočil a nabehal najviac metrov zo všetkých štartujúcich.

Víťazstvo Torquator Tassa je o to prekvapivejšie, že v predošlých štartoch na mäkkej dráhe sa mu nedarilo - vlani v Gr.1 Grosser Preis Von Bayern prehral s outsiderkou Sunny Queen a v tohtoročnej Gr. 2 Grosser Preis der RP Gruppe na jeho domovskom závodisku v Mülheime skončil až šiesty.

Pôvod Torquator Tassa na prvý pohľad nezapadá do dnešnej galileovskej éry, ale opak je pravdou. Matkou Galilea bola víťazka Prix de l'Arc de Triomphe z roku 1993 Urban Sea (Miswaki - Alegretta), pochádzajúca zo známej nemeckej rodiny Asterblüte a Torquator Tasso má z tejto rodiny oboch rodičov, Adlerfluga (In The Wings) aj Tijuanu (Toylsome) - Adlerflugova druhá matka Alya (Lombard - Anatevka) je sestrou matky Urban Sea Alegretty (Lombard - Anatevka) a druhá matka Tijuany Turbaine (Trempolino - Alegretta) je polosestrou Urban Sea.

Torquator Tasso je odchovancom Holanďana Paula H. Vandeberga a v roku 2018 ho na jesennej aukcii v Baden-Badene za 24 000 € získal žrebčín Auenquelle, popredný nemecký žrebčín a dostihová stajňa, ktorá od osemdesiatych rokov získala mnoho úspechov, ale len šesť víťazstiev so štatútom Gr.1, z toho tri zásluhou Torquator Tassa a stajňa na ne čakala dlhých 15 rokov, od Minaříkových zásahov s Gonbardou v Deutschlandpreis a v Preis von Europa.
Trénerom víťaza je Marcel Weiss, dlhoročná opora stajne Diana v Mülheime, kam nastúpil ešte za Uwe Ostmanna, od ktorého stajňu v roku 2012 prevzal Jens Hirschberger. Na konci sezóny 2019, počas ktorej Hirschbergerovi zverenci nevyhrali žiaden Black Type dostih, sa Marcel Weiss stal hlavným trénerom a hneď vo svojej prvej kompletnej sezóne 2020 sedlal troch grupových víťazov, vrátane Torquator Tassa, víťaza Grosser Preis von Berlin a tesne druhého z Deutsches Derby. Weissovi zverenci pred Arc vybehali 717 606 € - v Arc získal Torquator Tasso 2 857 000 €...
Víťazný džokej Rene Piechulek má na konte asi 450 víťazstiev a úspech v Arc bol jeho dvanásty grupový a tretí so štatútom Gr.1, a po Andraschovi Starkem (Danedream) je druhým nemeckým víťazom Arc. Kuriozitou je, že jeho prvou víťaznou jednotkou bola vlaňajšia Grosser Preis von Bayern, kde so Sunny Queen porazil práve Torquator Tassa, ktorého vtedy jazdil Bajuržan Murzabajev. V aktuálnej sezóne Piechulek s Torquator Tassom vyhral Grosser Preis von Baden a Arc, čím sa Torquator Tasso stal po Marienbardovi a Danedream tretím majiteľom tohoto double.

Torquator Tasso je po Star Appealovi (1975) a Danedream (2011) tretím nemeckým víťazom a zároveň je s kurzom 72:1 tretím najväčším outsiderom, víťazným v Prix de l'Arc de Triomphe. Star Appeal (na obrázku s tienidlami vo vedení) vyhral s kurzom 119:1 ročník, kde bola vysokou favoritkou obhajkyňa víťazstva, legendárna Allez France (5.), a Topyo vyhral s kurzom 82:1 v roku 1967, keď favorit Roi Dagobert dobehol štvrtý a v poli 30 štartujúcich bol aj sovietsky Anilin.

Počas Arc víkendu sa na najvyššej svetovej scéne predstavili aj dva české kone. Cacophonous obhajoval piate miesto v Gr.1 v Prix du Cadran na 4000 metrov o 300 000 €, ktoré dosiahol po netradičnom priebehu, keď na ťažkej dráhe bežal s veľkým odstupom za poľom a v závere minul hasnúce kone. Tento rok sa držal neďaleko favoritov a v poslednom oblúku sa pokúsil o posun popri bariére, ale jeho snaha nemala dlhé trvanie a do cieľovej roviny už točil s veľkou stratou.
Veľmi dobrý výkon predviedol v Gr.1 Prix de l'Abbaye de Longchamp na 1000 metrov o 350 000 € trojročný český šprintér Ponntos, pričom po rýchlom štarte trochu doplatil na pretláčanie s kobylou Air De Valse, ktorá napokon stratila víťazstvo v poslednom cvalovom skoku. Ponntos dlho pôsobil veľmi nádejne, ale v posledných 150 metroch zhasol a skončil šiesty, sedem dĺžok od írskeho víťaza A Case Of You a len dĺžku od desaťtisícovej dotácie za piate miesto. (Medzičasy)

turf.sk

Vo Velkej pardubickej štyri slovenské kone

Až štyri slovenské kone sú na štartovej listine Velkej pardubickej steeplechase na 6900 metrov o (118 000 €) a dva z nich pôjdu do dostihu so slušnými šancami.

Slovenskou jednotkou je mimoriadne spoľahlivý, 13-ročný veterán z lotu Mariána Štangela Vandual v sedle s Francúzom Romainom Julliotom.
Vandual pobeží Velkú pardubickú štvrtýkrát. V rokoch 2018 a 2019 skončil zhodne ôsmy, ale vlani pod Julliotom bojoval o víťazstvo a odišiel porazený o 1 3/4 dĺžky a hlavu. Julliot sa do Vandualovho sedla vrátil v augustovej kvalifikácii, kde obsadili tretie miesto.
Romain Julliot má odjazdených viac ako 2600 prekážkových dostihov a takmer 270 víťazstiev, z toho 230 stíplových. Je špecialista na ťažké francúzske krosy a medzi jeho úspechy patrí aj víťazstvo v najťažšom prekážkovom dostihu európskeho kontinentu, v Prix Anjou-Loire Challenge na 7300 metrov s 50 prekážkami.

Dvojicu koní má na štartovej listine tréner Jaroslav Brečka, ktorý sa sám posadí do sedla Stara.
Star je v desiatich rokoch stále len začiatočník. Stíple behá druhý rok a má ich odbehnutých len osem, ale Jaroslav Brečka je skúsený veterán, ktorý prvýkrát štartoval vo Velkej pardubickej pred 32 rokmi. Velkú jazdil deväťkrát, v roku 1992 s Quirinusom zvíťazil a v roku 1995 skončil s Miránom po páde tretí, len 2 1/2 dĺžky od víťazného It's A Snipa, ale bol sporne diskvalifikovaný podľa vtedy nového pravidla, že sa po páde nesmie pokračovať.
Druhý Brečkov zverenec Kaiserwalzer sa porážkou Theophilosa v poslednej kvalifikácii zaradil medzi šancové kone, štatisticky je však veľmi nespoľahlivý. Do jeho sedla je angažovaný syn špičkového írskeho trénera Willieho Mullinsa, 15-násobný írsky amatérsky šampión Patrick Mullins, čo je trochu otázna voľba, pretože väčšinou jazdieva pre svojho otca takzvané „bumpery”, rovinové dostihy pre začínajúce prekážkové kone a z jeho 645 víťazstiev je len 30 stíplových.

V pozícii veľkého outsidera pôjde na štart zverenec Jána Cagáňa Paris Eiffel, ktorý je spolu s Kaiserwalzerom s viac ako tretinou nedokončených stíplov najmenej spoľahlivým účastníkom. V jeho sedle bude jeho stály jazdec Martin Cagáň, ktorý bude vo Velkej pardubickej debutovať.

turf.sk

St Leger aj Veľká starohájska zostali doma

26. 9. 2021 Bratislava Vysokým favoritom posledného klasického dostihu sezóny, St Leger na 2800 metrov o 20 000 €, bol druhý z českého St Leger Dionis, ale víťazstvo napokon zásluhou Besthona zostalo doma.

YouTube

Dionis sa podľa očakávania chopil diktovania tempa, ale na rozdiel od českého St Leger, kde sa podieľal na rekordnom čase 2:56.3, v Bratislave bolo jeho tempo veľmi pomalé. 2000 metrov bolo len za 2:16 a 2400 za 2:41, a v cieľovej rovine mali rýchlejšie nohy dvaja domáci zástupcovia. Po víťazstve siahal šiesty z Derby Cape Crown, ale asi 150 metrov pred cieľom sa pod bičíkom zavlnil a prevahu získal Besthon (Intello), ktorý pod Martinom Laubem vyhral o krk, v slabom čase 3:06.23.

Dionis skončil o 1 1/4 dĺžky tretí a v kontakte s najlepšími sa udržal ešte Persian Prince, Tasmína a Nice Love dobehli s veľkými stratami.

Pre víťazného Besthona to bolo v šiestom životnom štarte nielenže prvé víťazstvo, ale prvé umiestnenie do tretieho miesta. Predtým bol najlepšie štvrtý v chuchelskej dvojke a na jednotkovej scéne bežal trikrát, vo VJC, v Starohájskom kritériu a v Derby, a dobehol 6-7-7.
Besthona trénuje Zuzana Kubovičová, pre ktorú to bolo jubilejné, desiate slovenské klasické víťazstvo (VJC - Bribon, Move Your Vision, Legionar, Derby - Teddy Ready, Innovator, Zoriana, St Leger - Tempeltänzer, Vandual, Atack, Besthon). Viac ich má na konte len František Holčák (13). Pre stajňu Vimar to bol po zásahu Fiorhead z Jarnej ceny kobýl 2014 druhý slovenský klasický triumf a druhýkrát sa zo slovenskej klasiky radoval aj Martin Laube, víťaz vlaňajšej Veľkej jarnej s Eternity.

V Cene zimnej kráľovnej na 1600 metrov o 8000 € sa presadila zverenkyňa Mariána Štangela Stratosferic (El Kabeir), ktorá v závere pod Jaroslavom Línkom zlomila odpor o poschodie menšej pražskej víťazky Leny a porazila ju o 4 1/4 dĺžky, o 3 dĺžky tretia skončila Shamal Emmi, dcéra šampiónky Shamal Sally.

Atraktivita oboch prekážkových vrcholov sezóny utrpela po tom, ako boli kvôli nedostatku jazdcov škrtnutí hlavní favoriti Dominique a First Of All.

YouTube

Prútenky šampiónov na 3800 metrov o 5000 € ľahko ovládol deväťročný Option Be, ktorého trénuje aj odjazdil Petr Tůma. O 9 dĺžok druhá skončila slovenská prekážková legenda, víťazka 18 prekážkových dostihov vrátane talianskej Gr.1, už 11-ročná Meny Bay. Vzdialenú tretiu priečku obsadil jej tréningový kolega z lotu Jaroslava Brečku Medici, v ktorého sedle sa predstavil rovinový džokej Petr Foret.

Veľkú starohájsku steeplechase na 4500 metrov o 6000 € si zrežírovali zverenci Jaroslava Brečku Mr Zuru a Fort Ryan, ktorí nadiktovali ostré tempo a zvyšnej trojici súperov dostih dokonale znechutili. Chvíľu s nimi držal krok len začiatočník Thisisthekey, ale po chybe na Liverppoolskom skoku asi v polovici dostihu prestal ísť a za trinástym skokom v poradí bol zadržaný, a za ďalším skokom zastavil aj premožiteľ Fort Ryana z Veľkej topoľčianskej steeplechase Kerabush. V poslednom kilometri mal najviac síl Fort Ryan, ľahko prešiel do vedenia a pod Jaroslavom Myškom vyhral asi o 25 dĺžok pred Mr Zuru a do cieľa sa dostal ešte Buck's D'Anno.