turf.sk

Uhynul legendárny Pivotal

Pár týždňov po odchode Galilea prišla z Britských ostrovov ďalšia správa o smrti významného plemenníka - vo svojom výbehu v Cheveley Park Stude vo veku 28 rokov uhynul Pivotal.

Odchovanec Cheveley Park Studu sa narodil 19. januára 1993. Pivotal je prvým potomkom priemerného plemenníka Polar Falcona (Nureyev) a údajne bol splodeny pri jeho úplne prvom pripúšťaní. Matkou Pivotala je v Gr.3 umiestnená Fearless Revival, dcéra amerického šampióna na tráve Cozzenea (Caro) a víťazky Gr.1 Premio Lydia Tesio Stufidy (Bustino).

Dostihová kariéra Pivotala bola veľmi krátka. Ako dvojročný dobehol v priebehu 2.5 týždňa deviaty v Maiden, vyhral Maiden a v rekorde dráhy vyhral Class 3 na 1000 metrov.
V roku 1996 behal len dva mesiace. Vybehol na mítingu Royal Ascot a v poli 17 koní vyhral King's Stand Stakes na 1000 metrov. Následne skončil šiesty v July Cupe na 1200 a kariéru ukončil víťazstvom v Nunthorpe Stakes, kde si udržal neporaziteľnosť na 1000 metrov a stal sa prvým víťazom Gr.1, odchovaným a vlastneným manželmi Thompsonovcami, ktorí bankrotujúci Cheveley Park Stud, najstarší newmarketský žrebčín, kúpili v roku 1975.

Kariéru plemenníka zahájil v roku 1997 v Cheveley Park Stude s pripúšťacím poplatkom 6000 Ł a keďže nebol ničím príliš zaujímavý, vzbudil len priemerný záujem chovateľov a jeho poplatok klesol na 5000 Ł. Prelom prišiel v roku 2001, keď jeho prvý ročník dovŕšil tri roky. V tom roku vyhrala Silvester Lady Preis der Diana, Golden Apples I Del Mar Oaks a tretím víťazom Gr.1 z Pivotalovho úvodného ročníka bol Kyllachy, ktorý dozrel v špičkového šprintéra a v roku 2002 vyhral Nunthorpe Stakes. V nasledujúcich šiestich sezónach sa Pivotalov pripúšťací poplatok vyšplhal až na 85 000 Ł a sústavným prísunom špičkových potomkov, schopných presadiť sa na akejkoľvek dištancii, vytiahol priemerný Cheveley Park Stud medzi najvýznamnejšie britské žrebčíny.
S postupujúcim vekom jeho poplatok klesol na 40 000. V poslednych troch rokoch bol vedený ako „private” a pripúšťal len obmedzený počet kobýl a začiatkom roka 2021 bolo oznámené, že obyvateľ historického plemenníckeho boxu, ktorý bol spolu s bytom ošetrovateľa postavený pre víťaza Trojkoruny z roku 1893 Isinglassa, bol definitívne penzionovaný.

Zopár potomkov Pivotala ešte na dráhu príde a doteraz má na konte 244 Black type koní, z toho 89 grupových víťazov. Dal 32 víťazov Gr.1, medzi ktorými sú napríklad klasickí víťazi Buzzword (Deutsches Derby), Falco (Poule d'Essai des Poulains), Halfway To Heaven a Saoire (obe Irish 1000 Guineas), Sariska (Oaks a Irish Oaks) a Silvester Lady (Preis der Diana).
Jeho ďalší významní víťazi Gr.1 sú šprintéri Kyllachy (Nunthorpe Stakes) a Maarek (Prix de l'Abbaye de Longchamp), míliari Excelent Art (St James's Palace Stakes), Immortal Verse (Coronation Stakes, Prix Jacques Le Marois), Lightning Spear (Sussex Stakes), stredotratiari Addeybb a Farhh (obaja Champion Stakes), v USA Golden Apples I (Del Mar Oaks) a Megahertz (American Oaks) a na piesku African Story (Dubai World Cup).
Pivotal dával aj vytrvalcov, ako boli napríklad víťaz slávneho Ebor Handicapu na 2800 metrov Fujaira Prince a víťaz Chester Cupu na 3700 metrov Making Miracles, dával železné kone, schopné zvládnuť obrovské množstvo štartov (Secret Witness 120, Seamster 118, Duke Of Firenze a Divine Call po 117, atď...) a dal aj víťazov viac ako 130 prekážkových dostihov, vrátane grupových víťazov Final Approacha a Chesterfielda.

Veľké úspechy zaznamenal Pivotal aj v úlohe materského otca. Keď sa na jeho dcéry zameral Galileom „premorený” Coolmore, vzišli z toho tri tituly šampióna materských otcov a dva ostrovné rekordy - v roku 2017 sa jeho dcéram narodilo rekordných 10 víťazov Gr.1 a v roku 2018 prekonal Danehilla, keď bol materským otcom rekordných ôsmich víťazov Gr.1 počas jednej sezóny.
Zo spojenia Pivotalových dcér s Galileom vzišli železná sedemnásobná víťazka Gr.1 Magical a trojnásobná víťazka Gr.1 Rhododendron (obe z Halfway To Heaven), päťnásobná víťazka Gr.1 Love (z Pikaboo), víťazka 1000 Guineas a Irish 1000 Guineas Hermosa a ďalší víťazi Gr.1 Hydrangea a The United States (všetci traja z Beauty Is Truth).
Okrem nich je Pivotal materským otcom štvornásobných víťazov Gr.1, stredotratiara Cracksmana, šprintéra One Mastera, amerického šampióna, víťaza Breeders' Cup Turf Main Sequencea, trojnásobného víťaza Gr.1 Advertisea, víťaza St Leger Harbour Lawa a ďalších.

Veľkú stopu v histórii turfu zanechal Pivotal ako otec plemenníkov - do chovu bolo zaradených 25 jeho synov, z toho siedmi - Buzzword, Captain Rio, Excellent Art, Falco, Farhh, Kyllachy a Siyouni - dokázali dať víťazov Gr.1 a Siyouni, otec víťaza Prix du Jockey Club a Prix de l'Arc de Triomphe Sottsassa a víťaza Poule d'Essai des Poulains a Prix du Jockey Club St Mark's Basilicu, je s pripúšťacím poplatkom 140 000 € najdrahším plemenníkom kontinentálnej Európy.

V bývalom Česko-Slovensku samotný Pivotal zanechal len zanedbateľnú stopu, keď jeho jediným lepším potomkom bol víťaz Memoriálu V. Michala Mamadysh, ale po synoch Pivotala sú vynikajúca míliarka, Listed-víťazka Corcovada (Captain Rio), klasickí víťazi Proud (Kyllachy), French Quebec, Pegas a Sedmikraska (všetci po Excellent Art), šprintérske jednotkové víťazky Waka Laura (Windsor Knot) a Kolymbia (Kyllachy), jednotkoví víťazi na míľu Contributor (Excellent Art), Chilli Chocolate (Falco) a aktuálny víťaz Velkej ceny Prahy Billabong Cat (Siyouni).

V českom chove pôsobil Pivotalov syn Fairlypi, ktorý neúspešne odbehol jediný dostih na najzapadlejšej francúzskej provincii, ale v chove dal víťazku Veľkej májovej ceny, druhú z Jarnej ceny kobýl a tretiu z Oaks Trixi, šokujúcu víťazku českých Oaks Merlyp, víťazku Ceny zimní královny Purple Rose a populárneho 11-násobného víťaza Gentleman Jacka, a po odchode do Maďarska dal víťazku Imperiál Díj Bíborhajnal a ďalšiu jednotkovú víťazku Greenpeace.
Momentálne v českom chove pôsobí Pivotalov syn Eagle Top, ktorý bol na rozdiel od Fairlypiho na dostihovej dráhe vynikajúci. Vyhral Gr.2 King Edward VII Stakes a v Gr.1 King George VI And Queen Elizabeth Stakes skončil o nos druhý za Postponedom, v britskom chove však prepadol. Z prvého českého ročníka mu z 25 potomkov zatiaľ vybehli len štyria, z toho bol jeden víťaz, ale len v dostihu pre českých odchovancov.

turf.sk

Slovenské kone neuspeli v Lovaregyleti Díj

YouTube

7. 11. 2021 Budapešť V poslednom významnom dostihu maďarského kalendára, v Lovaregyleti Díj na 2800 metrov o 3 milióny forintov (8200 €), sa predstavili štyri slovenské kone, ale porazili len najväčšieho outsidera Draca.

V závere od poľa ľahko odišli naložení domáci favoriti Calabrese (Alhebayeb) a Avoiding Water, a obsadili prvé dve miesta. Slovenské kone sa v sedemčlennom poli zoradili na treťom až šiestom mieste vo viac-menej očakávanom poradí Agata Christie - Majakowski - Ziggy Ready - Killwort.

V Kétévesek kritériuma na 1600 metrov o 2 milióny forintov (5460 €) sa predstavil účastník Karpatskej ceny Beau Match, a rovnako ako v slovenskom vrchole dvojročných, aj v Kincsem Parku skončil siedmy z ôsmich. Víťazstvo získal Mágnás Miska (War Command), ktorý pod Martinom Laubem systémom štart-cieľ ľahko zdolal desatinového favorita Régi Csibésza (Nathaniel).

turf.sk

Zdenko Šmida ukončil kariéru

17. októbra, krátko pred 48. narodeninami, ohlásil koniec kariéry džokej Zdenko Šmida, šampión amatérov a sedemnásobný šampión džokejov, víťaz viac ako 530 dostihov, z toho 160 jednotkových, víťaz 27 klasických dostihov, z toho piatich Derby, a rekordér Turf Gala s 12 víťazstvami z piatich hlavných dostihov mítingu. Pokračovanie...

turf.sk

Breeders' Cup: Historické zápisy Applebyho a Yahagiho

5. - 6. 11. 2021 Del Mar Štandardnú sezónu na severnej pologuli tradične uzavrel americký Breeders' Cup, ktorý sa prvýkrát uskutočnil bez Lasixu, ale k očiste od chémie majú americké dostihy stále veľmi ďaleko.

Jednou z indícií, naznačujúcich možné použitie dopingu, je behanie systémom štart-cieľ, pretože keď má kôň nelegálnu výhodu, nedáva zmysel taktizovanie, ale tlačenie na tempo. Keď sa pozrieme do histórie Breeders' Cupu, v pôvodných dostihoch na piesku, teda v Juvenile, Juvenile Fillies, Sprint, Distaff a Classic, sa v rokoch 1984 až 2011 zrodilo 18 víťazstiev systémom štart-cieľ, teda priemerne 0.6 štart-cieľ víťazstva ročne, alebo štart-cieľ víťazstvo v každom ôsmom dostihu.
Oproti tomu sa v posledných desiatich ročníkoch zmienených dostihov odohralo 15 víťazstiev štart-cieľ, čo je 1.5 ročne a štart-cieľ víťazstvo v každom treťom dostihu, čo je asi trojnásobný nárast. Tento ročník bol dokonca rekordný, keď sa v piatich pôvodných dostihoch odohrali tri víťazstvá štart-cieľ a v kompletnom programe štrnástich dostihov ich bolo rekordných šesť.

YouTube

Dostihy ako Kentucky Derby alebo Breeders' Cup Classic, bolo v minulosti takmer vylúčené vyhrať systémom štart-cieľ. Classic za prvých 28 rokov týmto spôsobom vyhrali len Black Tie Affair v roku 1991 a Ghostzapper v roku 2005, ale v posledných desiatich rokoch takto vyhralo až šesť koní, z toho traja zverenci Boba Bafferta.

V aktuálnom ročníku Breeders' Cup Classic na 2000 metrov o 6 miliónov dolárov to dokázal zverenec Brada Coxa Knicks Go (Paynter), ktorý zvíťazil pred Baffertovým Medina Spiritom a zozadu idúcim druhým Coxovým zverencom Essential Qualitym. V kontakte dobehol ešte Hot Rod Charlie, zvyšní štyria štartujúci skončili s veľkými stratami.

Piatkové dostihy dvojročiakov na piesku, 1700-metrové Breeders' Cup Juvenile Fillies a Breeders' Cup Juvenile, vyhrali favoriti Echo Zulu (Gun Runner) z lotu Stevena Asmussena a Baffertov Corniche (Quality Road), pričom v 38-ročnej histórii Breeders' Cupu to bolo len druhýkrát, keď boli oba dostihy dvojročných rozhodnuté sytémom štart-cieľ (predtým v roku 2007 Indian Blessing a War Pass).

Nie je žiadnym prekvapením, že sa aj vo zvyšných dostihoch na piesku snažili favoriti uspieť štart-cieľ a podarilo sa to Life Is Goodovi (Into Mischief), ktorý v Breeders' Cup Dirt Mile skentroval súperov o 5 3/4 dĺžky.
V malom poli Breeders' Cup Filly and Mare Sprint na 1400 metrov vysoko favorizovanú obhajkyňu víťazstva Gamine v cieľovej rovine až na tretie miesto odsunuli Ce Ce (Elusive Quality) a Edgeway.
V Breeders' Cup Sprint na 1200 metrov favorit Jackie's Warrior prepálil tempo (21.91 - 22.2) a bol porazený už na začiatku roviny, kde ako víťaz vyzeral druhý favorit Dr. Schivel, ale z konca poľa prišiel útok Aloha Westa (Hard Spun), ktorý ho na čiare chytil o nos.
V Breeders' Cup Distaff predviedli favorizovaná Letruska a Baffertova Private Mission samovraždu v priamom prenose, keď úvodnú štvrťmíľu z 1800-metrovej dištancie zabehli za 21.84, teda rýchlejšie, než Jackie's Warrior v Sprinte. V tejto situácii by ich nezachránil ani všetok doping sveta a už v polovici oblúka mali po dostihu a skončili ďaleko za poľom. Na extrémne prepálenom tempe zarobili kobyly, idúce vzadu a prvých päť miest obsadili tie, ktoré boli v polovici dostihu na posledných piatich miestach s odstupom za letiacou prednou skupinkou. Okamih nástupu najlepšie odhadol Oisin Murphy v sedle 50:1 odskakujúcej japonskej Marche Lorraine (Orfevre) z lotu trénera Yoshitu Yahagiho, a dotlačil ju do cieľa o nos pred Dunbar Road.

V dostihoch na tráve kraľovali zverenci godolphinského trénera Charlieho Applebyho, ktorý tento rok našiel zázračný recept na americké jednotky. V priebehu sezóny pred Breeders' Cupom poslal na americký kontinent kone do siedmich dostihov so štatútom Gr.1 a dvoch s jednotkovými dotáciami, ktoré ešte štatút nemajú pridelený. Zo zmienených dostihov jeho zverenci šesť vyhrali, z toho dvakrát dobehli raz-dva, a v senzačných výkonoch pokračovali aj v Del Mar, kde vyhrali všetky tri dostihy, ktorých sa zúčastnili. Applebyho tohtoročná americká štatistika je 18 štartov, 9 víťazstiev a zisk 5.8 milióna dolárov - v Anglicku jeho zverenci v cca 360 štartoch vybehali 4.8 milióna libier, čo je asi 6.5 milióna dolárov.

V piatkovom Breeders' Cup Juvenile Turf na 1600 metrov sa Applebyho kone postarali o rozruch a kontroverzný výsledok, keď sa premotivovane pôsobiaci Albahr vzopäl v boxoch a pokúsil sa preliezť ponad dvierka, pričom sa prevrátil na chrbát a zostal ležať v protismere. Kone boli vyvedené z boxov smerom späť, okrem Albahrovho stajňového kolegu, vo vedľajšom boxe stojaceho Modern Gamesa, ktorému pomocný štartér otvoril predné dvierka. Albahr bol automaticky ohlásený za neštartujúceho a nasledoval ho aj Modern Games, u ktorého postupovali podľa pravidiel kalifornskej dostihovej autority California Horse Racing Board, podľa ktorých koňa, ktorý prerazí štartový box, môže veterinár vyradiť z dostihu. Zachránilo ho, že sa pri vyslobodzovaní Albahra

YouTube

zranil jeden zo zavádzačov a bol odvezený sanitkou. Počas dvadsaťminútového čakania na príjazd náhradnej sanitky si stewardi a veterinári vyjasnili, že Modern Games box neprerazil a rozhodnutie o jeho škrte bolo odvolané. Medzitým bol ale stiahnutý zo stávkovej ponuky a stávky na neho sa začali vracať, a keďže podľa iného pravidla CHRB nie je možné stávky opätovne začať príjmať, bolo mu umožnené štartovať bez stávok.

Dostih v ostrom tempe rozbehli domáci Portfolio a Coinage, zatiaľ čo Modern Games s Williamom Buickom sedel okolo šiesteho miesta a i keď v oblúku vyzeral že nestíha, v krátkej cieľovej rovine predviedol drvivý záver a vyhral o 1 1/2 dĺžky pred domácimi Tiz The Bombom a Mackinnonom, ktorí do roviny točili na posledných miestach.
Zvyšní európski účastníci Dubawi Legend a Glounthaune obsadili 10. a 12. miesto.
Takmer identická situácia sa odohrala v Breeders' Cup Mile, kde sa v boxoch prevrátil a bol škrtnutý Master Of The Seas, a druhý godolphinský zástupca Space Blues vybojoval víťazstvo pred domácim Smooth Like Straitom a Ivarom. Ďalší európski účastníci sa na tabuľu nezmestili, Pearls Galore skončila šiesta, Real Appeal deviaty a Mother Earth po kolízii krátko po štarte až desiata.
Breederscupový hattrick stajne Godolphin, trénera Charlieho Applebyho, džokeja Williama Buicka a godolphinského plemenníka Dubawiho zavŕšil v Breeders' Cup Turf Yibir, ktorý po útoku z konca poľa chytil o pol dĺžky Broomea z lotu Aidana O'Briena. Totálnu európsku dominanciu dotvorili tretia Teona, štvrtý Japan, šiesty Bolshoi Ballet a siedmy Sisfahan. Z domácich sa medzi nich zaplietol len piaty Channel Maker, ktorý bežal BC Turf štvrtýkrát v rade, pričom sa spolu s Bolshoi Balletom dostali na štart ako náhradníci až po škrte dvojice koní. Obhajkyňa víťazstva Tarnawa neukázala vôbec nič a skončila jedenásta.

Domáce kone sa na tráve presadili trikrát. Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf na 1600 metrov odvodila anglická Cachet, svoju snahu však nedotiahla do konca, keď ju vo veľmi tesnom dobehu porazili domáca Pizza Bianca (Fastnet Rock) a francúzska Malavath, útočiace z konca poľa, a ďalšia domáca Haughty. Na tabuli sa udržala aj Hello You, tretia anglická zástupkyňa Mise En Scene dobehla deviata.

YouTube

Oba šprinty podľa očakávania ovládli zverenci Wesleyho Warda. Všetky štyri ročníky Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint na 1000 metrov vyhrali kone, idúce štart-cieľ a tretíkrát v rade dominoval Wardov zverenec, tentokrát kobyla Twilight Gleaming (National Defense), ku ktorej sa dobrým záverom na pol dĺžky priblížil anglický Go Bears Go.

Ďalší Wardovi zverenci Kaufymaker a Averly Jane obsadili v tesnom dobehu tretie a piate miesto, anglickí Hierarchy, Vertiginous a Armor skončili na šiestom, siedmom a ôsmom mieste.
Pre kritikov výšky pokuty za bičík vo Velkej pardubickej prinášame informáciu, že Edward „E.T.” Baird v sedle deviateho One Timera dostal za dve rany naviac pokutu 5000 dolárov...
Breeders' Cup Turf Sprint na 1000 metrov rozhodol Wardov víťaz BC Juvenile Turf Sprint z predošlej sezóny Golden Pal (Uncle Mo) už v prvých cvalových skokoch, keď vynikajúcou štartovou reakciou získal 1 1/2-dĺžkový náskok pred Lieutenant Danom a v tomto poradí dobehli až do cieľa, s veľkým náskokom pred zvyškom poľa.
Z európskych koní najlepšie dopadol štvrtý Emaraaty Ana, premožitelia Ponntosa z Prix de l'Abbaye de Longchamp A Case Of You a Glass Slippers obsadili piate a ôsme miesto.

YouTube

Po štvrtom americkom víťazstve na tráve siahala v Breeders' Cup Filly & Mare Turf na 2200 metrov tohtoročná šampiónka War Like Goddess, ktorá sa doteraz so súperkami len hrala, keď po krátkom rýchlom útoku z konca poľa víťazila zadržane. Čosi podobné urobila aj v Breeders' Cupe - po štarte si s ňou Julien Leparoux sadol na posledné miesto, v protiľahlej rovine ju o niekoľko miest posunul a v poslednom oblúku štvrtou stopou preletela okolo súperiek. Na začiatku cieľovej roviny sa objavila vo vedení, ale zopakovala aj zvyk po predstihnutí súperiek vypustiť záver. V posledných päťdesiatich metroch napriek snahe džokeja skrátila krok a podľahla o pol dĺžky a krk japonskej Loves Only You (Deep Impact) a My Sister Nat, ktorú v oboch predošlých stretnutiach jasne porazila.

Víťazná zverenkyňa Yoshitu Yahagiho sa v sedle s Yugom Kawadom zapísala do histórie ako prvá japonská víťazka v 38-ročnom Breeders' Cupe a senzačný japonský úspech o dve hodiny neskôr vo vyššie zmienenom Breeders' Cup Distaff znásobila druhá Yahagiho zverenkyňa Marche Lorraine.
Európske kobyly Love, Audarya, Ocean Road a Rougir sa zoradili na štvrtom až šiestom mieste, a poslednou v Európe trénovanou účastníčkou bola juhoafrická víťazka Gr.1 Queen Supreme, ktorá bola po zverejnení dvoch pozitívnych dopingových nálezov na stimulant kofeín presunutá od Micka De Kocka do Anglicka a vo oboch štartoch v tréningu Andrewa Baldinga skončila posledná, v Gr.2 v Newmarkete 9 dĺžok a v Breeders' Cupe 45 dĺžok za poľom.

turf.sk

Poslednú jednotku vyhral Besthon

31. 11. 2021 Bratislava Posledný jednotkový dostih sezóny, Veľkú októbrovú cenu na 2000 metrov o 6000 €, vyhral zverenec Zuzany Kubovičovej Besthon (Intello) zo stajne Vimar a stal sa najlepším slovenským trojročiakom roku 2021.

YouTube

Po štarte sa nikomu nechcelo ísť dopredu a tak Martin Laube nechal Besthona v pomalom tempe vodiť pred favorizovanou Lady Mazie, ktorej Jan Verner „pulovaním” dostih ukážkovo znechutil. Na začiatku roviny Lady Mazie vycúvala a popri bariére zaútočil Ryony, ale Besthon v rýchlom závere jeho snahu odrazil a zvíťazil o 1 1/2 dĺžky. Tretí dobehol Kaptain Joe a tabuľu s veľkým odstupom doplnili Arcturus a Lady Mazie, posledný skončil Machinos.

Posledný dostihový deň dal definitívnu podobu šampionátom. Šampionát majiteľov získala česká stajňa Lokotrans, ktorá najmä zásluhou Jir Suna a Ideal Approacha nazbierala 49 870 €. Druhé a tretie miesto obsadili domáce stajne MPL Racing (34 745 €) a Vimar (28 745 €).
Trénerský šampionát obhájil Jaroslav Línek, ktorého zverenci vyhrali 19 dostihov a vybehali 56 425 €. Druhá skončila Zuzana Kubovičová so ziskom 50 400 € a tretí bol Luboš Urbánek so ziskom 49 810 €.
Jaroslav Línek dominoval aj medzi jazdcami a získal svoj siedmy titul slovenského šampióna, tentokrát s 22 víťazstvami. Druhý skončil Martin Laube, ktorý sa hattrickom v posledný deň posunul na 18 víťazstiev. Tretiu priečku s 11 víťazstvami obsadil šesťnásobný šampión Zdenko Šmida, ktorý 17. októbra ukončil kariéru a v posledný deň sezóny už nejazdil.

Šampiónom prekážkových trénerov sa piatykrát v rade stal Jaroslav Brečka so 7 víťazstvami a ziskom 20 675 €, medzi jazdcami získali Lukáš Matuský, Jan Odložil a Jan Kratochvíl po tri víťazstvá a o Matuského titule rozhodli druhé miesta, a šampiónom prekážkových stajní je MPL Racing.

turf.sk

Cena prezidenta pre Lady In Pink

24. 10. 2021 Praha Stý ročník Ceny Prezidenta republiky na 3200 metrov o 200 000 Kč (7800 €) priniesol veľmi prekvapivý výsledok - favoriti Cacohonous a Dionis sa nedostali ani na tabuľu a víťazstvo vybojovala Lady In Pink, odskakujúca ako najväčšia outsiderka.

YouTube

Po štarte sa do vedenia ponáhľal Killwort, nasadil však veľmi pomalé tempo, na ktoré doplatili predovšetkýcm hlavní favoriti Cacophonous a Dionis. Tí v predošlých štartoch ukázali najviac vytrvalosti, ale v Cene prezidenta sa nepokúsili s priebehom čosi urobiť a čakali na záver, ktorý namajú.

Killwort ešte 400 metrov pred cieľom viedol, ale tam prevzal vedenie Orleano s Jiřím Chaloupkom a už sa zdalo, že si cvála po víťazstvo, keď popri bariére prišiel neskorý útok zverenkyne Luboša Urbánka Lady In Pink (Adlerflug) so Simonou Laubeovou, ktorá ho chytila o pol dĺžky. Tretie miesto vybojoval po vonkajšej strane útočiaci Triplex s Ingrid Janáčkovou Koplíkovou, pred ďalšími outsiderkami Daralarou a Viviann. Dionis a Cacophonous sa prepadli na šieste a siedme miesto, ôsma skončila obhajkyňa druhej priečky z roku 2019 Ile Jones, Killwort dobehol deviaty a dobeh uzavrel druhý slovenský zástupca Cape Crown.
Pozoruhodné je, že sa v tak pomalom dostihu, odbehnutom vo výslednom tempe len 870 metrov za minútu, dokázali presadiť Lady In Pink a Triplex, ktorí sa držali s odstupom za poľom a ešte 400 metrov pred cieľom boli na posledných miestach.

V rámcových dostihoch sa predstavili ďalšie štyri slovenské kone - v míľovej dvojke dobehli Meggy piata a Redemption Song ôsmy, a v trojkovom handicape na 1200 metrov získal Thank The Irish tretie miesto a Fadim skončil šiesty.

turf.sk

Z Pardubíc tri umiestnenia

23. 10. 2021 Pardubice Všetky tri slovenské kone, štartujúce v sobotu v Pardubiaciach, sa umiestnili do tretieho miesta.

YouTube

Rui Faleiro v sedle s Jaroslavom Myškom bol favoritom štvorkového krosu na 4300 metrov a pod najvyššou záťažou 72.5 kilogramu skončil druhý, 4 1/2 dĺžky za Leo Fantasticom, nesúcim o 2 kilogramy menej.

Paris Eiffel, ktorého vo Velkej pardubickej zhodil zverenec Josefa Váňu Theophilos, sa predstavil v trojkovom handicapovom krose na 4000 metrov, kde veľmi rýchle tempo nadiktoval Well Absolut pred favorizovaným neskorším víťazom Korfum. Paris Eiffel sa lídrov dokázal držať až po vybehnutie na trávnatý ovál, ale v závere na nich nestačil a dokentroval si po tretí honorár.
V hlavnom dostihu, v Cene města Pardubic na 4200 metrov o 120 000 Kč (4700 €), sa o reparát za Velkú pardubickú pokúsili Player a Kaiserwalzer, ktorí skončili na Taxise, ale dva týždne po vrchole sezóny, ku ktorému bola zrejme načasovaná ich forma, a na takmer o tri kilometre kratšej dištancii, stačil Kaiserwalzer len na tretie a Player až na piate miesto, keď sa presadili nádejní päťroční stípleri Night Moon a Popinjay.

turf.sk

Americká hviezda smeruje do Cheltenhamu

16. 10. 2021 Far Hills Len štyri kone sa na závodisku vo Far Hills v New Jersey predstavili v jednom z amerických prekážkových vrcholov, v Gr. 1 Grand National Hurdle Stakes na 4200 metrov o 150 000 $, ale boli medzi nimi dve najväčšie americké hviezdy, Snap Decision a The Mean Queen.

YouTube

Sedemročný Snap Decision (Hard Spun) začínal na rovine u trénera Clauda R. McGaugheyho III a okrem dvoch menších víťazstiev sa dokázal umiestniť v Gr.2 a Gr.3.

V roku 2019 odišiel k legendárnemu prekážkovému trénerovi Jackovi Fisherovi a po dvoch druhých miestach ťahal od júla 2019 sériu deviatich víťazstiev, zavŕšenú rekordom dráhy v slávnom Iroquois.
Jeho trojročnú víťaznú sériu ukončila v Gr.1 Lonesome Glory Handicape The Mean Queen (Doyen), z lotu mladej trénerky Keri Brionovej, ktorá prevzala stajňu najúspešnejšieho amerického prekážkového trénera Jonathana E. Shepparda po tom, ako vo veku 81 rokov ukončil kariéru. Na jar sa Keri Brionová stala prvým americkým trénerom, ktorý získal víťazstvo v Írsku. Blízko bola 17. marca v prútenkách v Down Royal, ale jej zverenec Baltimore Bucko spadol na poslednej prekážke v momente, keď sa posúval pred vedúce kone. Historický zápis dosiahla v apríli, keď Scorpion's Revenge vyhral „bumper” v Corku a The Mean Queen premenila prekážkový debut v prútenkách vo Wexforde v ľahké, 6 1/2-dĺžkové víťazstvo.
The Mean Queen nenašla premožiteľa ani v USA, kde v šiestich štartoch nevyhrala len Jonathan Kiser Novice Stakes, kde s jasným náskokom sto metrov pred cieľom kuriózne stratila jazdca a jej posledné tri víťazstvá majú štatút Gr.1, Jonathan Sheppard Handicap, Lonesome Glory Handicap a Grand National Hurdle Stakes.

V Grand National tempo s niekoľkodĺžkovým náskokom udával druhý z Iroquois a štvrtý z Lonesome Glory Handicapu Amschel, ale kilometer pred cieľom cez neho prešli The Mean Queen a Snap Decision a zviedli súboj o víťazstvo, v ktorom bola o pol dĺžky úspešnejšia o 8 libier menej nesúca kobyla, odjazdená Richardom Condonom.
Amschel v závere rezignoval a kontroloval tretie miesto a posledným účastníkom bol írsky hosť Chosen Mate. Tréner Gordon Elliott si s ním robil veľké nádeje a podľa Racing Post Ratingu bol dokonca najlepším účastníkom, ale bližšie k realite bola americká Morning Line, ktorá jeho šance ohodnotila kurzom 10/1. Chosen Mate bol skutočne len do počtu, keď bol bez jediného nádejného okamihu stále posledný, v záverečnom kilometri stratil kontakt so súpermi a dokentroval ďaleko vzadu.
Zrejme aj prevaha amerických koní nad majiteľom írskeho prútenkárskeho oficiálneho ratingu 142 prispela k tomu, že realizačný tím víťaznej The Mean Queen po dostihu oznámil, že bude smerovať do 'Mares' Hurdle na Cheltenham Festival.

turf.sk

Slovenským zimným favoritom je Goldschatz

17. 10. 2021 Bratislava Víťazom Karpatskej ceny na 1600 metrov o 15 000 € sa stal výrazne podcenený zverenec Michala Ročáka Goldschatz (Sea The Moon), ktorého k triumfu priviedol Jan Verner.

YouTube

Favoritmi Karpatskej ceny boli víťazka Cena zimnej kráľovnej Stratosferic a jej premožiteľ z Memoriálu Otta Suchovského Darling In Pink, ktorí od štartu stupňovali tempo a priviedli pole do cieľovej roviny, tam ich ale podbehol na treťom mieste vyčkávajúci Goldschatz, blízko piaty z Memoriálu Otta Suchovského, a dobehol si po poldĺžkové víťazstvo pred Stratosferic. Tretiu priečku vybojoval My Rey pred Darling In Pinkom a tabuľu doplnil Alamag.

turf.sk

Natty's Star vyhrala v Baden-Badene

17. 10. 2021 Baden-Baden Výprava trénera Marcela Mihalíka sa v Baden-Badene prezentovala nečakane úspešne - jeho dvaja zverenci patrili medzi outsiderov, ale získali víťazstvo a druhé miesto.

YouTube

Päťročný Wirrwarr (Jukebox Jury) odskočil v Preis der GlücksSpirale, handicape III. na 1600 metrov o 8000 €, ako najväčší outsider s kvótou 29.3, ale napokon ho porazil len favorizovaný Western Soldier, ktorý súperom utiekol o zadržaných 7 dĺžok. Wirrwarra Jozef Bojko dotlačil do cieľa o hlavu, hlavu a hlavu pred ďalšími súpermi (viď video čas 1:23:30).

Štvorročná Natty's Star (Move your Vision) sa predstavila vo štvorkovom handicape s honosne znejúcim názvom Kaiser Cup na 1000 metrov o 7200 € a medzi osemnástimi štartujúcimi odskočila s kvótou 27.8. V jej sedle bol Japonec Shuichi Terachi a jeho päťkilogramová úľava bola spolu s dobrým štartovým číslom rozhodujúcim faktorom, že Natty's Star v tesnom dobehu zvíťazila o nos (video čas 5:34:25).
Pre trénera Marcela Mihalíka to bolo druhé tohtoročné nemecké víťazstvo a opäť sa potvrdilo, že cesty do zahraničia majú zmysel aj pre prevádzkové kone - Natty's Star v predošlých 19 štartoch (2 víťazstvá) vybehala 4707 € a víťazstvo v Baden-Badene malo hodnotu 3500 €.

turf.sk

Víťazi z Turf Gala neuspeli v Longchamp

17. 10. 2021 Paríž Na parížskom závodisku Longchamp sa predstavili víťazi z Turf Gala, poľský Timemaster a slovenský Opasan, ale na „Black Type” scéne sa nepresadili.

Zverenec Krzystofa Ziemianskeho Timemaster (Mukhadram) po víťazstve v Cene Scottish Rifla doma povyhrával všetko čo sa dalo, Memoriál Fryderyka Jurjewicza (Nagrodu Rzecznej), Nagrodu Syreny, Freundschaftspreis a Nagrodu Mosznej, ale v Listed Prix du Ranelagh na 1600 metrov o 52 000 € to nestačilo. Po štarte si s ním jeho stály jazdec Martin Srnec sadol na štvrté miesto a na začiatku cieľovej roviny sa posunul do prvej vlny, ale to bolo všetko. V posledných 400 metroch ho finišujúce kone odsunuli na päť dĺžok vzdialené siedme miesto, pričom o jednu priečku pred ním skončil bývalý zverenec Sándora Ribárszkeho, šprintér Tour To Paris.

YouTube

Víťaz Veľkej ceny Slovenska Opasan (French Navy) sa predstavil v Gr.2 Prix du Conseil de Paris na 2200 metrov o 130 000 €, teda v dostihu, v ktorom Radek Koplík v roku 2019 slávil životný úspech, keď vyhral v sedle Subway Dancera.

Opasana po štarte Koplík usadil na poslednom mieste, ale zakrátko bolo podľa cvalovej akcie účastníkov vidieť, že to bude typický francúzsky šprint na 400 metrov, v ktorom sa napokon v slabom výslednom čase 2:21,1 presadila štvorročná Seachange s Maxime Guyonom. Opasan opäť predviedol fantastický záver a v poslednej štvorstovke sa dostal pod 22 sekúnd. Podľa trackingu mal rýchlejšiu záverečnú štvorstovku len Mr de Pourceaugnac, ktorý po útoku zo štvrtého miesta zmeškal víťazstvo o hlavu. Opasan z piateho miesta nestihol nič, len sa priblížiť k dvojici súperov, ktorým na začiatku roviny dával náskok asi piatich dĺžok a na tretie miesto mu napokon chýbalo len pol dĺžky.

turf.sk

Velká pardubická pre Talenta, slovenské kone mali smolu

10. 10. 2021 Pardubice Desaťročný zverenec Hany Kabelkovej Talent mal v závere Velkej pardubickej na 6900 metrov o 3 milióny korún (118 000 €) najviac síl a pod Pavlom Složilom mladším zvíťazil o dĺžku pred Evženom s Jaroslavom Myškom.

Na štartovej listine Velkej pardubickej boli až štyri slovenské kone, ale Vanduala vyradili zdravotné problémy a zo zvyšnej trojice sa do cieľa dostal len Star.

YouTube

Úvod dostihu bol rovnako ako vlani prepálený a na Taxis sa najviac ponáhľal Player, ale v enormnom tempe mu nevyšiel odskok a pristátie neustál.

Na Taxisovom skoku skončil aj Kaiserwalzer, keď doplatil na angažovanie rovinového jazdca Patricka Mullinsa, ktorý za 17 sezón odjazdil len 190 stíplov a v sezónach 2020/21 a 21/22 len 17, väčšinou v sedlách superfavoritov, naservírovaných jeho otcom Williem Mullinsom. Mullinsova stíplová nevyjazdenosť sa prejavila, keď za Taxisom neusedel chybu, akú skúsenejší stíploví jazdci dokážu vyriešiť.
Za Taxisom pole za vedenia Sztorma a Strettona prekonalo Írsku lavicu a Popkovický skok, a na Francúzskom skoku spadol Lombargini. Dramatická situácia nastala na Malých záhradkách, kde voľne bežiaci Kaiserwaltzer prebehol pred poľom a zmaril šance Sztorma a Beau Rochelaisa, ktorý sa otočil, prekážku prekonal a so 150-metrovou stratou pokračoval. Na Predĺženom Taxise asi v tretine kurzu karma dostihla Josefa Váňu staršieho, za jeho stupídne a nešportové vyjadrenie na adresu súperov. Zákon schválnosti to zrežíroval tak, že tam spadol víťaz Velkej pardubickej z roku 2019 Theophilos a spôsobil pád slovenského Paris Eiffela, jedného z tých, ktorí sa Váňovým superstar nemali pliesť do cesty...
V ďalšej časti dostihu sa vedenia ujal Evžen a medzi predné kone sa posunul posledný slovenský zástupca Star, ktorému sa uvoľnilo sedlo a Jaroslav Brečka mal obrovské problémy s jeho ovládaním. Medzitým Beau Rochelais zlikvidoval stratu, asi v polovici dostihu sa dotiahol k súperom a medzi vodami predstihol nestíhajúceho začiatočníka Mahe Kinga, ktorý bol vzápätí zadržaný. Za lesom stále viedli Evžen a Star, sledovaní trojicou Hegnus - Stretton - Talent, zatiaľ čo stíhacou jazdou vyčerpaný Beau Rochelais začal strácať kontakt a v poslednom úseku oranice odpadla aj Vanesse.
Na Havlovom skoku mierne zaváhal Evžen, ale udržal sa vo vedení pred Talentom, ktorý si ho postrážil a za posledným skokom získal dĺžku náskoku, Pavel Složil to však prehnal s bičíkom a dostal jednodenný dištanc, a ešte ho zrejme čaká aj rekordná pokuta.
Väčšina ich prenasledovateľov na tráve zhasla a na tretie a štvrté miesto sa cez nich zo zadných pozícií prepracovali Mr. Spex a No Time To Lose, pričom v cieli mali od prvých dvoch približne rovnaký odstup, ako na Havlovom skoku. Tabuľu uzavrel obhajca víťazstva Hegnus a na dotované priečky dosiahli aj Star a Stretton. Dobeh uzavreli Casper a Dulcar De Sivola, Vanesse a Beau Rochelais boli po vybehnutí na trávnatý ovál zadržaní.

turf.sk

Ideal Approach je stále vo forme

3. 10. 2021 Bratislava „Model of consistency” - týmto slovným spojením sa v anglicky hovoriacich krajinách označujú kone, produkujúce bez ohľadu na okolnosti mimoriadne vyrovnané výkony. U nás je typickým príkladom Ideal Approach.

YouTube

Zverenec Luboša Urbánka sa predstavil v Jesennom handicape na 1800 metrov o 6000 € a i keď tento typ dostihov viac praje koňom, ktoré sa zlepšujú, alebo sú takzvane zbehané, vyrovnané formy produkujúci veterán zvíťazil systémom štart-cieľ. Nerozhodila ho ani prehnaná aktivita Martina Laubeho v prvých sto metroch a zabehol svoj štandardný úvodný medzičas. Stupňovaným tempom potom súperom zobral záver a i keď ho na začiatku cieľovej roviny chvíľu ohrozovala o 5.5 kilogramu menej nesúca Lady Mazie, strojovo cválajúci Ideal Approach ju udržal za sebou a vyhral o 1 3/4 dĺžky. O ďalšej 1 3/4 dĺžky tretí dobehol víťaz Veľkej jarnej ceny Petarda a tabuľu doplnili Ryony a Gray Touch.

Ideal Approach (Bushranger) získal po Veľkej aprílovej cene a Bratislavskej míli tohtoročné tretie bratislavské jednotkové víťazstvo a keby v tejto sezóne nebol na dráhe víťaz Veľkej ceny Slovenska Opasan, zrejme by mohol pomýšľať na titul Kôň roka.

turf.sk

Torquator Tasso šokoval v Paríži

3. 10. 2021 Paríž Torquator Tasso, nostiteľ trochu skomoleného mena talianskeho renesančného básnika, šokoval dostihový svet víťazstvom v najvýznamnejšom európskom dostihu, v Prix de l'Arc de Triomphe na 2400 metrov o 5 miliónov €.

YouTube

Hrdinský výkon predviedol v Arc najlepší britský trojročiak, vítaz Derby a King George VI And Queen Elizabeth Stakes Adayar, ktorý veľmi skoro prešiel do vedenia a priviedol pole do cieľovej roviny, kde predviedol dobrý nástup a ešte 150 metrov pred cieľom viedol, ale na mäkkej dráhe mu v závere došli sily a skončil štvrtý. Sto metrov pred cieľom sa okolo neho prehnali Tarnawa, Hurricane Lane a Torquator Tasso, ktorí opticky predviedli raketový záver, ale pohľad na medzičasy prezrádza, že finiš Adayara bol predčasný a vyprovokoval aj prečasný nástup jeho premožiteľov, ktorí v závere takisto spomaľovali. Predčasný finiš najlepšie prestál outsider Torquator Tasso, ktorý vyhral o 3/4 dĺžky a krátku hlavu pred hlavnými favoritmi Tarnawou a Hurricane Laneom a to ešte 400 metrov pred cieľom bočil a nabehal najviac metrov zo všetkých štartujúcich.

Víťazstvo Torquator Tassa je o to prekvapivejšie, že v predošlých štartoch na mäkkej dráhe sa mu nedarilo - vlani v Gr.1 Grosser Preis Von Bayern prehral s outsiderkou Sunny Queen a v tohtoročnej Gr. 2 Grosser Preis der RP Gruppe na jeho domovskom závodisku v Mülheime skončil až šiesty.

Pôvod Torquator Tassa na prvý pohľad nezapadá do dnešnej galileovskej éry, ale opak je pravdou. Matkou Galilea bola víťazka Prix de l'Arc de Triomphe z roku 1993 Urban Sea (Miswaki - Alegretta), pochádzajúca zo známej nemeckej rodiny Asterblüte a Torquator Tasso má z tejto rodiny oboch rodičov, Adlerfluga (In The Wings) aj Tijuanu (Toylsome) - Adlerflugova druhá matka Alya (Lombard - Anatevka) je sestrou matky Urban Sea Alegretty (Lombard - Anatevka) a druhá matka Tijuany Turbaine (Trempolino - Alegretta) je polosestrou Urban Sea.

Torquator Tasso je odchovancom Holanďana Paula H. Vandeberga a v roku 2018 ho na jesennej aukcii v Baden-Badene za 24 000 € získal žrebčín Auenquelle, popredný nemecký žrebčín a dostihová stajňa, ktorá od osemdesiatych rokov získala mnoho úspechov, ale len šesť víťazstiev so štatútom Gr.1, z toho tri zásluhou Torquator Tassa a stajňa na ne čakala dlhých 15 rokov, od Minaříkových zásahov s Gonbardou v Deutschlandpreis a v Preis von Europa.
Trénerom víťaza je Marcel Weiss, dlhoročná opora stajne Diana v Mülheime, kam nastúpil ešte za Uwe Ostmanna, od ktorého stajňu v roku 2012 prevzal Jens Hirschberger. Na konci sezóny 2019, počas ktorej Hirschbergerovi zverenci nevyhrali žiaden Black Type dostih, sa Marcel Weiss stal hlavným trénerom a hneď vo svojej prvej kompletnej sezóne 2020 sedlal troch grupových víťazov, vrátane Torquator Tassa, víťaza Grosser Preis von Berlin a tesne druhého z Deutsches Derby. Weissovi zverenci pred Arc vybehali 717 606 € - v Arc získal Torquator Tasso 2 857 000 €...
Víťazný džokej Rene Piechulek má na konte asi 450 víťazstiev a úspech v Arc bol jeho dvanásty grupový a tretí so štatútom Gr.1, a po Andraschovi Starkem (Danedream) je druhým nemeckým víťazom Arc. Kuriozitou je, že jeho prvou víťaznou jednotkou bola vlaňajšia Grosser Preis von Bayern, kde so Sunny Queen porazil práve Torquator Tassa, ktorého vtedy jazdil Bajuržan Murzabajev. V aktuálnej sezóne Piechulek s Torquator Tassom vyhral Grosser Preis von Baden a Arc, čím sa Torquator Tasso stal po Marienbardovi a Danedream tretím majiteľom tohoto double.

Torquator Tasso je po Star Appealovi (1975) a Danedream (2011) tretím nemeckým víťazom a zároveň je s kurzom 72:1 tretím najväčším outsiderom, víťazným v Prix de l'Arc de Triomphe. Star Appeal (na obrázku s tienidlami vo vedení) vyhral s kurzom 119:1 ročník, kde bola vysokou favoritkou obhajkyňa víťazstva, legendárna Allez France (5.), a Topyo vyhral s kurzom 82:1 v roku 1967, keď favorit Roi Dagobert dobehol štvrtý a v poli 30 štartujúcich bol aj sovietsky Anilin.

Počas Arc víkendu sa na najvyššej svetovej scéne predstavili aj dva české kone. Cacophonous obhajoval piate miesto v Gr.1 v Prix du Cadran na 4000 metrov o 300 000 €, ktoré dosiahol po netradičnom priebehu, keď na ťažkej dráhe bežal s veľkým odstupom za poľom a v závere minul hasnúce kone. Tento rok sa držal neďaleko favoritov a v poslednom oblúku sa pokúsil o posun popri bariére, ale jeho snaha nemala dlhé trvanie a do cieľovej roviny už točil s veľkou stratou.
Veľmi dobrý výkon predviedol v Gr.1 Prix de l'Abbaye de Longchamp na 1000 metrov o 350 000 € trojročný český šprintér Ponntos, pričom po rýchlom štarte trochu doplatil na pretláčanie s kobylou Air De Valse, ktorá napokon stratila víťazstvo v poslednom cvalovom skoku. Ponntos dlho pôsobil veľmi nádejne, ale v posledných 150 metroch zhasol a skončil šiesty, sedem dĺžok od írskeho víťaza A Case Of You a len dĺžku od desaťtisícovej dotácie za piate miesto. (Medzičasy)

turf.sk

Vo Velkej pardubickej štyri slovenské kone

Až štyri slovenské kone sú na štartovej listine Velkej pardubickej steeplechase na 6900 metrov o (118 000 €) a dva z nich pôjdu do dostihu so slušnými šancami.

Slovenskou jednotkou je mimoriadne spoľahlivý, 13-ročný veterán z lotu Mariána Štangela Vandual v sedle s Francúzom Romainom Julliotom.
Vandual pobeží Velkú pardubickú štvrtýkrát. V rokoch 2018 a 2019 skončil zhodne ôsmy, ale vlani pod Julliotom bojoval o víťazstvo a odišiel porazený o 1 3/4 dĺžky a hlavu. Julliot sa do Vandualovho sedla vrátil v augustovej kvalifikácii, kde obsadili tretie miesto.
Romain Julliot má odjazdených viac ako 2600 prekážkových dostihov a takmer 270 víťazstiev, z toho 230 stíplových. Je špecialista na ťažké francúzske krosy a medzi jeho úspechy patrí aj víťazstvo v najťažšom prekážkovom dostihu európskeho kontinentu, v Prix Anjou-Loire Challenge na 7300 metrov s 50 prekážkami.

Dvojicu koní má na štartovej listine tréner Jaroslav Brečka, ktorý sa sám posadí do sedla Stara.
Star je v desiatich rokoch stále len začiatočník. Stíple behá druhý rok a má ich odbehnutých len osem, ale Jaroslav Brečka je skúsený veterán, ktorý prvýkrát štartoval vo Velkej pardubickej pred 32 rokmi. Velkú jazdil deväťkrát, v roku 1992 s Quirinusom zvíťazil a v roku 1995 skončil s Miránom po páde tretí, len 2 1/2 dĺžky od víťazného It's A Snipa, ale bol sporne diskvalifikovaný podľa vtedy nového pravidla, že sa po páde nesmie pokračovať.
Druhý Brečkov zverenec Kaiserwalzer sa porážkou Theophilosa v poslednej kvalifikácii zaradil medzi šancové kone, štatisticky je však veľmi nespoľahlivý. Do jeho sedla je angažovaný syn špičkového írskeho trénera Willieho Mullinsa, 15-násobný írsky amatérsky šampión Patrick Mullins, čo je trochu otázna voľba, pretože väčšinou jazdieva pre svojho otca takzvané „bumpery”, rovinové dostihy pre začínajúce prekážkové kone a z jeho 645 víťazstiev je len 30 stíplových.

V pozícii veľkého outsidera pôjde na štart zverenec Jána Cagáňa Paris Eiffel, ktorý je spolu s Kaiserwalzerom s viac ako tretinou nedokončených stíplov najmenej spoľahlivým účastníkom. V jeho sedle bude jeho stály jazdec Martin Cagáň, ktorý bude vo Velkej pardubickej debutovať.

turf.sk

St Leger aj Veľká starohájska zostali doma

26. 9. 2021 Bratislava Vysokým favoritom posledného klasického dostihu sezóny, St Leger na 2800 metrov o 20 000 €, bol druhý z českého St Leger Dionis, ale víťazstvo napokon zásluhou Besthona zostalo doma.

YouTube

Dionis sa podľa očakávania chopil diktovania tempa, ale na rozdiel od českého St Leger, kde sa podieľal na rekordnom čase 2:56.3, v Bratislave bolo jeho tempo veľmi pomalé. 2000 metrov bolo len za 2:16 a 2400 za 2:41, a v cieľovej rovine mali rýchlejšie nohy dvaja domáci zástupcovia. Po víťazstve siahal šiesty z Derby Cape Crown, ale asi 150 metrov pred cieľom sa pod bičíkom zavlnil a prevahu získal Besthon (Intello), ktorý pod Martinom Laubem vyhral o krk, v slabom čase 3:06.23.

Dionis skončil o 1 1/4 dĺžky tretí a v kontakte s najlepšími sa udržal ešte Persian Prince, Tasmína a Nice Love dobehli s veľkými stratami.

Pre víťazného Besthona to bolo v šiestom životnom štarte nielenže prvé víťazstvo, ale prvé umiestnenie do tretieho miesta. Predtým bol najlepšie štvrtý v chuchelskej dvojke a na jednotkovej scéne bežal trikrát, vo VJC, v Starohájskom kritériu a v Derby, a dobehol 6-7-7.
Besthona trénuje Zuzana Kubovičová, pre ktorú to bolo jubilejné, desiate slovenské klasické víťazstvo (VJC - Bribon, Move Your Vision, Legionar, Derby - Teddy Ready, Innovator, Zoriana, St Leger - Tempeltänzer, Vandual, Atack, Besthon). Viac ich má na konte len František Holčák (13). Pre stajňu Vimar to bol po zásahu Fiorhead z Jarnej ceny kobýl 2014 druhý slovenský klasický triumf a druhýkrát sa zo slovenskej klasiky radoval aj Martin Laube, víťaz vlaňajšej Veľkej jarnej s Eternity.

V Cene zimnej kráľovnej na 1600 metrov o 8000 € sa presadila zverenkyňa Mariána Štangela Stratosferic (El Kabeir), ktorá v závere pod Jaroslavom Línkom zlomila odpor o poschodie menšej pražskej víťazky Leny a porazila ju o 4 1/4 dĺžky, o 3 dĺžky tretia skončila Shamal Emmi, dcéra šampiónky Shamal Sally.

Atraktivita oboch prekážkových vrcholov sezóny utrpela po tom, ako boli kvôli nedostatku jazdcov škrtnutí hlavní favoriti Dominique a First Of All.

YouTube

Prútenky šampiónov na 3800 metrov o 5000 € ľahko ovládol deväťročný Option Be, ktorého trénuje aj odjazdil Petr Tůma. O 9 dĺžok druhá skončila slovenská prekážková legenda, víťazka 18 prekážkových dostihov vrátane talianskej Gr.1, už 11-ročná Meny Bay. Vzdialenú tretiu priečku obsadil jej tréningový kolega z lotu Jaroslava Brečku Medici, v ktorého sedle sa predstavil rovinový džokej Petr Foret.

Veľkú starohájsku steeplechase na 4500 metrov o 6000 € si zrežírovali zverenci Jaroslava Brečku Mr Zuru a Fort Ryan, ktorí nadiktovali ostré tempo a zvyšnej trojici súperov dostih dokonale znechutili. Chvíľu s nimi držal krok len začiatočník Thisisthekey, ale po chybe na Liverppoolskom skoku asi v polovici dostihu prestal ísť a za trinástym skokom v poradí bol zadržaný, a za ďalším skokom zastavil aj premožiteľ Fort Ryana z Veľkej topoľčianskej steeplechase Kerabush. V poslednom kilometri mal najviac síl Fort Ryan, ľahko prešiel do vedenia a pod Jaroslavom Myškom vyhral asi o 25 dĺžok pred Mr Zuru a do cieľa sa dostal ešte Buck's D'Anno.

turf.sk

Jockeys' Cup v znamení prekvapení

25. 9. 2021 Praha Siedmy ročník Európskeho pohára džokejov sa niesol v znamení veľkých prekvapení, ktoré sa zrodili na zle pripravenej, zbytočne rozmočenej dráhe, s ktorou si mnohí džokeji neporozumeli a urobili veľké taktické chyby.

YouTube

Hlavný dostih, EJC Million na 1400 metrov o 1.2 milióna korún (47 000 €), už tretíkrát vyhral Jaroslav Línek, tentokrát so zverenkyňou Allana Petrlíka Rabbit Breath (Bated Breath), pre ktorú to bolo v tohtoročnom piatom štarte štvrté víťazstvo.

O výsledku rozhodlo úvodných 150-200 metrov, kde letel dopredu z najvzdialenejšieho boxu štartujúci Politicum a spolu s ním začiatok prepálili aj Worth Choice, Donn Clifs a Manoamano. Línek sa napriek zvyku Petrlíkových koní a výhodnému štartovému číslu nikam neponáhľal a nechal Rabbit Breath nadýchnuť. Až po nejakých 250-300 metroch sa posunul pod vedúceho Politicuma, na konci oblúka najkratšou stopou získal niekoľko dĺžok a prevzal vedenie, ktoré Rabbit Breath udržala až do konca. K víťazstvu jej okrem ideálneho priebehu pomohli aj hasnúce kone z prvého sledu, medzi ktorými si útočiaci súperi ťažko hľadali priestor. Zvyšné miesta na tabuli napokon v tesnom dobehu obsadili Jir Sun, Mandarin, Salar Island a Lailaho, ktorí do roviny točili na posledných štyroch miestach.

Podobný priebeh mal aj EJC Middle na 1800 metrov o 600 000 Kč (23 500 €), kde Sibylle Vogtová s Raging Stormom odpálila úvod nezmyselným šprintérskym tempom a už v oblúku bol pre nich koniec. V cieľovej rovine zacúvali aj prenasledovatelia Raging Storma Ophelia's Aidan a Torque Power, zatiaľ čo spomedzi predných koní nasadené tempo prestál len najväčší outsider Australien (Olympic Glory), ktorý doposiaľ behával vytrvalecké dostihy. Päťročný valach, trénovaný Stanislavom Popelkom pre slovenského majiteľa Pavla Šeniglu a jeho manželku Corinne, pod Per-Andersom Grabergom ubránil poldĺžkový náskok pred favorizovaným Bilabong Catom, ktorého útok z konca poľa nemal takú razanciu, ako v o 200 metrov kratšej Velkej cene Prahy.
Vzdialené tretie miesto vybojovala Zariyannka pred Torque Powerom a Ophelia's Aidanom. Trojročiaci neuspeli, víťaz Slovenského Derby Rabbit Red Jazz dobehol šiesty a víťaz Starohájskeho kritéria Rex Of Thunder až ôsmy.

YouTube

So záujmom očakávaný návrat Nagano Golda na domácu pôdu mu nepriniesol úspech, keď vo Velkej cena českého turfu - EJC Long na 2400 metrov o 600 000 Kč, skončil až tretí. Od štartu sedel na konci malého poľa, na konci oblúka sa posunul do palebnej pozície, ale v cieľovej rovine sa uspokojil so svojim miestom blízko vodcov stáda a zvyšné dva kone už nepredbehol, pričom záver s medzičasmi 25,43 - 24,17 bol hlboko pod jeho možnosti.

Víťazstvo po súboji s Nagano Goldovým vodičom Premier Lionom vybojoval Antonio Fresu v sedle napajedlianskej odchovankyne Welluncy (Egerton) z lotu prekážkovej trénerky Hany Kabelkovej, pre ktorú to bolo jej druhé rovinové víťazstvo najvyššej kategórie. To predchádzajúce získala Wellunca presne pred rokom, v dostihu pre kobyly v rámci EJC.

Jednotkový program EJC doplnil Gerschův memoriál na 1400 metrov o 600 000 Kč, kde dlho siahal na víťazstvo Arkhangelsk, ale dištanciu neprestál až do konca a neodolal tlaku zverenkyne Heleny Vocáskovej Porcinelly (Intello), ktorá ho pod Antoniom Fresum zdolala o pol dĺžky. Tretiu priečku obsadil nádejný Caucasian pred Ashatom a bratislavským víťazom Well Prepared.

Celkovým víťazom Európskeho pohára džokejov sa zásluhou dvoch jednotkových zásahov stal Talian Antonio Fresu, bohužiaľ si ale nepočínal v súlade s pravidlami. Po víťazstvách s Porcinellou a s Welluncou dostal pokuty 7500 a 15 000 Kč za bičík a ďalších 500 za križovanie s Ophelia's Aidanom.
Druhý so stratou piatich bodov skončil Holanďan Adrie de Vries, ktorého o celkové víťazstvo možno pripravil pád z Irbisa pred Gerschovým memoriálom. Irbis bol v predošlom štarte v Cene Masise tretí za Arkhangelskom a Porcinellou, a ak by teraz skončil do druhého miesta, víťazom pohára by bol de Vries.

turf.sk

Datthirey vyhrala vo Francúzsku

13. 9. 2021 Salon-de-Provence Najlepšia slovenská šprintérka Datthirey (Outstrip) odišla po budapeštianskom pozitívnom dopingovom teste do Česka a v novom pôsobisku si už pripísala víťazstvo.

Cestovala poň až na juh Francúzska, do Salon-de-Provence, kde pod Anthonym Crastusom s prehľadom zvíťazila v Prix des Sociétaires na 1100 metrov o 13 000 €, o dĺžku pred vysokým favoritom Excaliburom s Christophe Soumillonom.
Dlhý výlet sa trénerovi Václavovi Lukovi vyplatil, pretože v Salon-de-Provence sa v dostihu na 1800 metrov o 12 000 € presadila aj vlaňajšia víťazka Zimnej kráľovnej Muguruza a Mysak Miki dobehol tretí v dostihu na 2000 metrov o 16 000 €.

turf.sk

Opasan neuspel medzi svetovou špičkou

YouTube

12. 9. 2021 Paríž Najlepší slovenský kôň Opasan neuspel v súboji s piatimi koňmi, víťaznými a umiestnenými v grupových dostihoch, a v Gr. 2 Prix Foy na 2400 metrov o 130 000 € skončil posledný.

Víťazstvo sa sťahuje do Japonska zásluhou štvorročného Deep Bonda (Kizuna), piateho a štvrtého z tamojšieho Derby a St Leger, ktorý naposledy dobehol druhý v najdlhšej japonskej Gr.1, v Tenno Sho na 3200 metrov. Jeho tím do sedla angažoval Cristiana Demura a ten si so súpermi urobil čo chcel.
Demuro hneď po štarte nechal ísť Deep Bonda do vedenia, ale postupne spomaľoval, čo negatívne ovplyvnilo Opasana, ktorého sa Radkovi Koplíkovi v malom poli nepodarilo schovať. Demuro, dobre znalý miestnych pomerov, nečakal na tradičný záverečný šprint, ale spoľahol sa na nekonečnú vytrvalosť Deep Bonda a zrýchľovať začal už 1400 metrov pred cieľom - úvodný kilometer zabehol Deep Bond za 1:06.85 a potom zvyšných 1400 metrov za 1:24.91. Záverečných 1200 a 1000 metrov preletel za 1:11.67 a 0:58.36, a ešte dokázal vystupňovať záver a zabehnúť posledné štvorstovky sa 22.93 a 22.58.
Frankie Dettori si ho s írskym Broomeom pozorne strážil, na začiatku cieľovej roviny mal krátky nádejný moment, ale japonský žrebec s dlhým cvalovým skokom mu nedal šancu a vyhral o 1 1/2 dĺžky.
Ani na ďalších miestach sa toho veľa neudialo a jedinou zmenou v poradí bolo, že Opasan tiahly záver neprestál a prepadol sa z tretieho na šieste miesto, za Iresina, Skalletiho a Sublimisa.

turf.sk

Dramatické Oaks vyhrala Classa

YouTube

12. 9. 2021 Bratislava Vyrovnaný ročník Oaks na 2000 metrov o 20 000 € podľa očakávania rozhodol priebeh a prvé tri priečky obsadili kobyly, ktoré nabehali najmenej metrov.

Víťazstvo si pripísala zverenkyňa Václava Luku Classa (Tamayuz) s Janom Vernerom, ktorý si v úvode dostihu vymieňal názory so súpermi a pred prvým oblúkom sa dostal so kolízie. V cieľovej rovine bola z druhého sledu útočiaca Classa najrýchlejšia a zvíťazila o 1 3/4 dĺžky pred Dakotou, ktorá o hlavu chytila od štartu vedúcu Sparkle Shout.
Ďalšie miesta obsadili Besiberri a Thamna, ktoré boli po úvodnom kilometri spolu s Dakotou na konci poľa, ale zatiaľ čo Michal Hrouda sa s Dakotou prešmykol popri bariére, Besiberri vystrieľala prach pri veľkom obiehaní v poslednom oblúku. Na začiatku cieľovej roviny už bola na úrovni Classy a Dakoty, ale v závere na ne strácala a skončila dve dĺžky od tretieho miesta. Thamna bola ešte tristo metrov pred cieľom posledná a nemohla nájsť priestor a tak ju Michal Demo vytiahol von a neskorým záverom získala majiteľskú prémiu pre najlepšiu domácu účastníčku pred hasnúcimi Emirate's Flight a Elsou.

turf.sk

Kincsem Díj putuje do Srbska

YouTube

11. 9. 2021 Budapešť Najvýznamnejší maďarský medziročníkový test, Kincsem Díj na 2400 metrov o 14 miliónov forintov (40 000 €), sa skončil dvojnásobným úspechom koní, trénovaných v Česku pre zahraničných majiteľov, nezvíťazil však favorizovaný Royal Word (Wootton Bassett), ale podcenený srbský odchovanec Markoni LP (Glavalcour), ktorého pre srbskú stajňu Lastin Put trénuje Václav Luka.

Štvorročný Markoni LP s Antoniom Fresum sa odviezol na druhom mieste za vedúcim Binabikom, Royal Word sedel na blízkom piatom mieste. Rozhodujúci moment nastal pri točení do cieľovej roviny, kde sa Markoni LP druhou stopou hladko posunul do vedenia, zatiaľ čo Royal Word musel obiehať hasnúceho víťaza Magyar Derby Shy Boya a nezachytil nástup víťaza. V posledných dvesto metroch ešte zaútočil, ale strojovo cválajúci Markoni LP bezpečne udržal 1 1/2-dĺžkové víťazstvo.
O dve dĺžky tretí dobehol najlepší maďarský trojročiak Eggi's Choice (Fascinating Rock), víťaz Nemzeti Díj a Alagi Díj, ktorý však v Magyar Derby skončil druhý za Shy Boyom. Ďalšej 1 1/4 dĺžky strácal tretí z Magyar Derby Binabik (Amaron) a tabuľu doplnil dopingový hriešnik spred troch mesiacov Charlie Firpo (Sir Prancealot). Move Your Visionov syn Shy Boy skončil až šiesty.

YouTube

V druhom hlavnom dostihu, v Aperianov Zakariás Emlékverseny - Imperiál díj na 1600 metrov o 4.5 milióna forintov (12 900 €), sa zrodil prekvapivý dobeh. Lídri, vrátane slovenskej Lady Mazie, výrazne prepálili tempo, v cieľovej rovine zhasli a po suverénne víťazstvo si dobehla tretia z Magyar Kancadíj (Oaks) Light Blue Sky (Adaay) s Jiřím Palíkom, pred z posledného miesta útočiacim Silver Pepperom s Martinom Laubem. Česká Rabbit Havana skončila jedenásta a slovenská Lady Mazie posledná, dvanásta.

Na programe boli ďalšie štyri jednotkové dostihy, z toho dva so slovenskou účasťou.
V Overdose Díj na 1000 metrov o 4.5 milióna forintov (12 900 €) si trojročný El Prado's Joy (Bobby's Kitten) udržal šprintérsku neporaziteľnosť, v sedle s Jaroslavom Línkom sa však o víťazstvo musel v súčasnom dobehu podeliť s Vain Hope.
Slovenská Regina Mia skončila v Overdose Díj piata zo šiestich a v Szabó József „Pöri” Emlékverseny Hendikepe na 1400 metrov na syntetickej dráhe o milión forintov (2860 €) dobehol Wirwar druhý, 4 1/2 dĺžky za víťaznou Scandinavian Lady.

Jednotkový program doplnili Blaskovich Ernő Emlékverseny pre dvojročné kone na 1300 metrov, kde debutant President (Tai Chi) s Janom Vernerom porazil o 3/4 dĺžky dvojdesatinového favorita, dvojnásobného víťaza Diablo Sts, a v dostihu na 2400 metrov pre trojročné kone maďarského chovu potvrdila úlohu vysokej favoritky štvrtá z Magyar Kancadíj, Shamalganova dcéra Seventy Smile, v sedle s Martinom Laubem.

turf.sk

Opasan v predskúške Arc

V nedeľu sa na parížskom závodisku Longchamp odohrajú tradičné predskúšky Prix de l'Arc de Triomphe, Prix Vermeille pre kobyly, Prix Niel pre trojročné kone a Prix Foy pre štvorročné a staršie, kde sa predstaví aj najlepší slovenský kôň od čias Almaza, zverenec Jozefa Chodúra Opasan (French Navy) a jeho šance by mohli byť lepšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Opasan pôjde na štart Prix Foy na 2400 metrov o 130 000 € s najnižším handicapom spomedzi šestice štartujúcich, so 46 kilogramami, pričom najvyššie stoja Skaletti s 55, Deep Bond s 53.5 a Broome s 52.5 kg.
Ak by sa európski účastníci Prix Foy stretli s japonským Deep Bondom (Kizuna) na jeho domácej pôde, v niektorom z tamojších početne obsadených dostihov, nemali by proti nemu žiadnu šancu, tu sa však v prvej polovici dostihu určite pobeží pomalšie, než by Deep Bond potreboval. Otáznikom je aké tempo írsky Broome (Australia) s Lanfrancom Dettorim nasadí a či mu pri tom bude Deep Bond pomáhať, v malom poli to však môže byť typický francúzsky dostih, v ktorom nebudú rozhodovať ratingy, ale rýchlosť v záverečnom šprinte. A to by mohla byť Opasanova šanca, pretože len dva kone vedia záverečnú štvorstovku rýchlejšie než on - Sublimis (Shamardal), ktorý ju vie pod 22 sekúnd a Iresine (Manduro).

Štart Prix Foy je naplánovaný na 16:30 a naživo ju možno sledovať na stránke France Galop. Kurzy britských stávkových kancelárií: Skaletti EVS, Broome 7/2, Deep Bond 11/2, Iresine 13/2, Sublimis 12/1, Opasan 16/1.

turf.sk

St Leger: Kamssio napodobnil staršieho súrodenca

YouTube

5. 9. 2021 Praha Víťazom 76. ročníka českého St Leger na 2800 metrov o 600 000 Kč (23 600 €) sa stal zverenec Václava Luku Kamssio (Kendargent), ktorý napodobnil svojho polobrata Ramssia (Whipper), víťaza St Leger z roku 2019.

Hneď po štarte sa vedenia ujal Zoriyman a nadiktoval solídne a plynulé tempo, z ktorého už pred oblúkom vystrelil Dionis a pokúsil sa o dlhý trhák. V polovici oblúka Dionis viedol o päť dĺžok pred Zoriymanom a Respektom, neskorší víťaz Kamssio strácal asi 10 dĺžok. V rovine už predné kone výrazne hasli. Tempo dokázal držať len Kamssio s Petrom Foretom a postupne ich míňal - za cestou sa dostal pred Zoriymana, tristo metrov pred cieľom pred Respekta, pri dištančnom medzníku sa dostal na úroveň Dionisa a po cieľ sa mu vzdialil na 2 1/2 dĺžky. Ďalšie 4 dĺžky strácal tretí Respekt a tabuľu s odstupom siedmich dĺžok doplnili stajňoví kolegovia Zoriyman a Mike Majk.

Tréner Václav Luka si pripísal jednotkový double, keď ešte pred St Leger vyhral jeho zverenec Billabong Cat (Siyouni) dramatickú Veľkú cenu Prahy na 1600 metrov o 600 000 Kč.

YouTube

V priebehu dostihu najlepšie vyzeral nováčik na tunajších dráhach, Frankelov syn Heaven Forfend, ktorý bol rýchlo na nohách a odviezol sa za vedúcim Donn Clifsom, pričom nasadené tempo mu bolo trochu pomalé. V cieľovej rovine bez námahy prešiel do vedenia a na dištancii vyzeral ako jasný víťaz, ale napokon odišiel porazený o krátku hlavu. Jeho premožiteľ Billabong Cat bol ešte 400 metrov pred cieľom beznádejne posledný a Lucie Fialová s ním hľadala medzeru, ktorá sa im napokon otvorila, Billabong Cat prešiel poľom a na cieľovej čiare mal viac šťastia.

O 1 1/4 dĺžky tretí dobehol víťaz VCP z rokov 2019 a 2020 Torque Power pred Zariyannkou a Achird, trojročiaci sa tento rok vo VCP nepredstavili.

turf.sk

Kaiserwalzer vyhral kvalifikáciu

YouTube

4. 9. 2021 Pardubice Zverenec Jaroslava Brečku Kaiserwaltzer zo stajne DS Millennium vo Velkej cene města Pardubic o 200 000 Kč (7800 €) využil fakt, že sa tam stretla nepočetná, priemerná konkurencia a pod Lukášom Matuským sa postaral o historický zápis - stal sa prvým slovenským víťazom od zavedenia série pardubických 5800-metrových kvalifikácií.

Dostih v dobrom tempe odvodil Theophilos s Josefom Bartošom, ktorý malému poľu pripravil veľmi kľudný až nudný priebeh. Do roviny zatočil Theophilos s dvojdĺžkovým náskokom pred osemročným Kaiserwaltzerom, ktorý bol za posledným skokom rýchlejší a o tri roky staršieho víťaza Velkej pardubickej z roku 2019 porazil o dve dĺžky. Blízko tretí dobehol len šesťročný Mahe King, druhý zverenec Jaroslava Brečku Star skončil o ďaleko štvrtý a dostih dokončili aj zvyšní účastníci Taste Of Rock a Beau Rochelais.

Po odbehnutí série kvalifikačných dostihov je v českých a slovenských stajniach 28 koní, ktoré splnili podmienky kvalifikácie priamo v Pardubiciach, je však medzi nimi aj rad koní, ktoré do Velkej pardubickej nepatria.
Treba skonštatovať, že po faktickom zrušení oraníc a neustálom zjednodušovaní skokov už pardubické kvalifikácie neplnia svoj pôvodný účel a dnes ich prejde každý, aj podpriemerní stípleri. V aktuálnej sezóne sa v štyroch kvalifikačných dostihoch zrodil jeden jediný pád jazdca na skoku - Sertaš Ferhanov v druhej kvalifikácii neusedel zoskok St Josepha z Írskej lavice. Okrem neho spadli už len Kaiserwaltzer a Paris Eiffel, ktorí sa v tretej kvalifikácii pošmykli z oblúku pred Veľkou vodou.

turf.sk

Lukáš Matuský vyhral v sulke

YouTube

1. 9. 2021 Topoľčianky Tohtoročný druhý topoľčiansky dostihový deň sa niesol v znamení osláv 100. výročia založenia Národného žrebčína Topoľčianky a priniesol aj symbolický návrat klusákov na Slovensko.

Klusáky sa predstavili v Memoriáli Ondreja Nagya na 1700 metrov o 1500 €, pomenovanom po niekdajšom tekovskom trénerovi šiestich víťazov Klusáckeho Derby. Atrakciou bola účasť víťaza Velkej pardubickej Lukáša Matuského, ktorý v sulke osemročného Chestera dokonca slávil víťazstvo. Pre Matuského nebolo pôsobenie v sulke novinkou - v rokoch 2006 a 2007 odjazdil pre Jaromíra Kotáska desať dostihov a zviezol sa aj za legendárnym Orlíkom. V roku 2007 vyhral klusácky dostih v Bratislave, čo znamená, že jeho klusácka bilancia na Slovensku je 2 štarty, 2 víťazstvá.

YouTube

Lukáš Matuský siahal v Topoľčiankach po zápise do dostihovej histórie, ale unikátny double klusáky - prekážky mu unikol. Prútenky na 3400 metrov o 3000 € s Medicim odvodil a v cieľovej rovine mu ľahko odišiel prekážkový debutant Harakan s Janom Odložilom a v hlavnom dostihu, v Cene 100. výročia založenia Národného žrebčína Topoľčianky - Veľkej topoľčianskej steeplechase na 4100 metrov o 4000 € skončil s Fort Ryanom o 3/4 dĺžky druhý, keď dostihová komisia víťaznému Kerabushovi a Adamovi Čmielovi odpustila kolíziu a tiesnenie za posledným skokom.

Hlavným rovinovým dostihom bol dvojkový Memoriál Jozefa Čajdu na 1700 metrov o 3800 €, pomenovaný po bývalom topoľčianskom jazdcovi, víťazovi Velkej pardubickej 1955 v sedle polorvného žrebca 19/51 Furioso XIV. Presadil sa Kaptain Joe s Jánom Havlíkom, ktorý po veľkom súboji zdolal o pol dĺžky Quissi Logista, trénovaného v Topoľčiankach. Tretiu priečku obsadila La Paloma pred maďarským hosťom Han Deneverom a Shawnee's Triumphom.

turf.sk

Royal Word vyhral Derby

19. 8. 2021 Ebreichsdorf 153. meno vo výsledkovej listine Österreichisches Derby je Royal Word (Wootton Bassett). Zverenec Arslangireja Šavujeva v sedle s Jiřím Palíkom dominoval v najstaršom rakúskom športovom podujatí systémom štart-cieľ.

Na štarte Österreichisches Derby na 2200 metrov o 20 000 € sa stretlo sedem koní a po štarte sa nikomu nechcelo ísť dopredu. Po krátkom zápase Palík nechal Royal Worda cválať a bolo to dobré rozhodnutie. Royal Word vytrvaleckým strojovým galopom súperov ucválal a jeho prenasledovatelia boli porazení už na konci oblúka. V cieľovej rovine Royal Word zvýšil výsledný náskok na 6 dĺžok a vybehol veľmi dobrý čas 2:17.1. (video)
Ďalšie miesta obsadili jedným tempom cválajuci Rabbit Red Jazz (Red Jazz) a Dakota (Elvstroem), víťazovi však boli najbližšie na konci oblúka, keď sa cez hasnúcich súperov posunuli na druhú a tretiu priečku.
Štvrté miesto, vzdialené od tretej Dakoty podľa oficiálneho výsledku 11 dĺžok, ale v skutočnosti len asi 7, vybojovala Solemeena pred rakúskym odchovancom Eiskönigom, maďarský Arhimed a slovenský Cape Crown dobehli bez peňazí.

Österreichisches Derby, kedysi jeden z najcennejších dostihov kontinentálnej Európy, vyhrali Arslangirej Šavujev aj Jiří Palík poprvýkrát.
Royal Word je Šavujevov siedmy Derby-víťaz a po Rimovi (Boľšoj Vserossijskij Priz 1988), Almazovi (Slovenské Derby 1995), Temirkanovovi (Slovenské Derby a České Derby 1998), Darsalamovi, Medeovi a Gontcharovi (České Derby 2004, 2007 a 2016) mu získal ôsme víťazstvo v Derby.
Pre Jiřího Palíka to bolo šieste víťazstvo v Derby, predtým v roku 2005 vyhral České Derby s Ready For Life a Nagrodu Derby s Rutenom, v roku 2010 vyhral Nederlands Derby s Alassiom a v rokoch 2017 a 2019 opäť uspel v Česku s Josephom a s Pacific Hillom.

V rámcových dostihoch sa zrodilo jedno slovenské víťazstvo - zverenec Jozefa Lehockého Sadaar (Ruler Of The World) pod Jiřím Palíkom ľahko vyhral dostih nezvíťazivších na 1800 metrov o 3000 €.
V dostihu na 2000 metrov o 3500 € bolo medzi šiestimi štartujúcimi až päť slovenských koní, ale ľahké víťazstvo získal druhý z vlaňajšieho Österreichisches Derby, maďarský Arktisz s Jaroslavom Línkom, pred Whistledownthewindom a Bolthornom.
Aj v šprinte na 1300 metrov o 3500 € slovenským koňom víťazstvo uniklo. Gentleman Jack, Sareia a Shades Arrow obsadili druhé, tretia a štvrté miesto za dvojnásobným víťazom Ceny MPSR Beau Massagotom (Panis), ktorý pod Jaromírom Šafářom získal systémom štart-cieľ prvé víťazstvo od Ceny MPSR 2019.