68
74
74
-16
*Šanca je rozdiel medzi záťažou a najvyššou známkou (Top), so započítaním vyrovnania vekového rozdielu

Po odbehnutí aprílovej karlovarskej Jarní ceny bol favorit Českého Derby jasný - 4 1/2-dĺžkový víťaz Angkor Vat, odvtedy sa však situácia zamotala.

Angkor Vat získal v ratingoch turf.sk za karlovarské víťazstvo známku 84, čo by stačilo na víťazstvo v prechádzajúcich ôsmich ročníkoch Českého Derby od čias Age Of Japea (85) a Talgada (87). Po Jarní cene však jeho tréner avizoval tréningový výpadok, čo sa prejavilo vo Velkej červnovej, ktorú síce vyhral, ale karlovarská suverenita sa stratila a známka je nižšia, a takisto sa objavil rad progresívnych súperov.

Vo Velkej červnovej sa zrodil tesný dobeh. čo býva signálom nízkej kvality, tento ročník by však mohol byť výnimkou. Hlavná predskúška sa odohrala v ostrom tempe s kvalitným výsledným časom, takže výsledok treba brať vážne a umiestnenia jednotlivých koní nemožno považovať za náhodné, ako sa stáva vo falošných a pomalých dostihoch.
Handicapovo totožný výkon predviedli vo Velkej červnovej Pacific Hill, Big Ben a Chiouboucar, ktorých na druhom až štvrtom mieste delila krátka hlava a krk. Dve dĺžky za nimi pekne finišoval Uran, ktorý pri netaktickom točení do roviny rozdal niekoľko dĺžok a odsunul z tabule Dalandiho, ktorého jazdec prevažoval jeden kilogram, takže možno povedať, že zmienená pätica predviedla vo Velkej červnovej totožnú formu, zhruba pol kilogramu za Angkor Vatom.
O nos za Dalandim dobehla Tularka, ktorá v závere išla už len jedno tempo a zdá sa, že by sa lepšie cítila medzi kobylami.
Kapitolou samou o sebe je Well Absolut, ktorý má solídny potenciál. Vo Velkej červnovej skončil deviaty so stratou asi šiestich dĺžok, teda handicapových troch kilogramov, čo nie je nič, čo by sa za tri týždne nemohlo zmeniť, jeho realizačný tím sa však rozhodol, že všetky ich kone, rovinové aj prekážkové, budú robiť vodičov bez hlbšieho skúmania, či im to vôbec vyhovuje...

Do druhého sledu za Angkor Vatom patria aj prví dvaja z VJC Ignacius Reilly a Amazing Gangster, a víťaz slovenskej VJC Arcturus, ktorý však v závere Starohájskeho kritéria nevysielal smerom k o 400 metrov dlhšiemu Českému Derby príliš pozitívne signály.

Priaznivcov iste nájdu aj Ramssio a Kristiano, ktorí v tomto poradí obsadili prvé dve miesta v mosteckej trojke na 2200 metrov a rovnako dlhý Memoriáli O. Frankenbergera vyhral Kristiano pred Pacific Hillom a Ramssiom. Nasledujúce druhé miesto Pacific Hilla vo Velkej červnovej zvádza k zaradeniu Kristiana a Ramssia na rovnakú úroveň, treba však počítať s faktom, že Memoriál O. Frankenbergera bol odbehnutý falošne a výsledný čas bol až o 10 sekúnd pomalší ako vo Velkej červnovej a nie je overené, čo by predviedli v ostrom teste.
Že Kristianovi a Ramssiovi prípadné rýchle tempo nemusí vyhovovať sa dá vydedukovať z ich dvojročných debutov, ktoré absolvovali v extrémne rýchlych dostihoch - Kristiano v Cene Masisa (1200 za 1:11.2) bez nádejného momentu dobehol 11 dĺžok za svojou tréningovou kolegyňou Tularkou, Ramssio v dostihu nezvíťazivších vo Fontainebleau (1200 za 1:10.7) od štartu strácal a skončil veľmi ďaleko za poľom.

Okruh lepšiacich sa adeptov na úspech v Derby je v tomto roku veľmi široký a do výsledku iste prehovorí aj české špecifikum. České stajne sa desia toho, že sa ich kone do Derby nedostanú a každoročne naháňajú handicap namiesto toho, aby veci nechali plynúť prirodzenou cestou. Výsledkom je, že u mnohých koní je najdôležitejším testom a vrcholom kariéry Velká červnová a po nej už nasleduje prepad výkonnosti. Iste budú takéto kone aj tento rok, ide len o to nájsť ich a pri stávkach sa im vyhnúť. Väčšinou ide o kone s veľkým výkonnostným skokom v jednom štarte, kone bez adekvátneho pôvodu a menej skúsené kone.

Čo sa týka pôvodov, pohľad do listiny víťazov Českého Derby je jednoznačný - v drvivej väčšine prípadov ho vyhrávajú kone po plemenníkoch, ktorí boli na dráhe úspešní aspoň na stredných tratiach, víťazov po míliaroch je minimum.
V aktuálnom Derby sú po kratších otcoch Arcturus (Fast Company), Amazing Gangster (Tai Chi), Nikeandnemesis (Xtension), Tularka (Toronado), Ramssio (Whipper) a Military Respect (Wootton Bassett).

Českí dostihoví historici možno budú vedieť, či Československé Derby niekedy vyhral nezvíťazivľí kôň, ale od rozdelenia republiky a vzniku samostatného Českého Derby nevyhral žiaden. Tento rok sú na štarte tri nezvíťazivšie kone, Pacific Hill, Outback Rider a Military Respect.

V Českom Derby so železnou pravidelnosťou víťazia kone, ktoré už predtým vyhrali jednotku, alebo adekvátny dostih v západnej Európe. Z 26 víťazov Českého Derby predtým nevyhrali jednotku len traja - Medeo a Touch Of Genius, ktorí obsadili druhé a štvrté miesto vo Velkej červnovej, a Blessed Kiss, víťazka dvojkovej Jarní ceny.
Na aktuálnej štartovej listine Derby je len šesť jednotkových víťazov - víťaz Velkej červnovej Angkor Vat, víťazi českej a slovenskej VJC Ignacius Reilly a Arcturus, víťaz Mem. V. Michala Amazing Gangster, víťazka Ceny trojročných kobýl Nikeandnemesis, a víťaz Mem. O. Frankenbergera Kristiano.

I keď by sa zdalo, že najlepšou cestou k víťazstvu v Českom Derby je trpezlivosť a šetrné manažovanie, opak je pravdou, obvykle ho vyhrávajú vyťažené kone s vyšším počtom štartov a tí s najvyšším počtom štartov patria medzi najkvalitnejších víťazov.
Najskúsenejšie kone tradične posiela na štart rekordér Derby František Holčák - Ray Of Light mal pred víťazstvom v Českom Derby jedenásť životných štartov, Kadyny deväť, Tribal Instinct osem, Age Of Jape a Mister Aviation po sedem. Vysoký počet štartov mali pred Derby aj Ohne Sorge (8), Progression, Temirkanov a Ready For Life (po 7). Na škodu nie je ani vysoký počt štartov v klasickej sezóne v období pred Derby, čo je prípad Poderosa, ktorý stihol päť štartov, Progression, Temirkanov, Darsalam, Laureat, Medeo a Talgado po štyri.
Do tohtoročného Derby idú s najväčšími skúsenosťami Nikeandnemesis s jedenástimi štartami a Amazing Gangster so siedmimi. Na opačnom konci sú Ignacius Reilly, ktorý odbehol len dva dostihy, Dalandi, Ramssio a Outback Rider bežali trikrát.
Za 26 rokov vyhrali české Derby len tri kone, ktoré mali v sezóne pred Derby len dva štarty, Manhattan Project, Mister Aviation a Joseph. V aktuálnom Derby je takých koní pomerne veľa - Military Respect bežal tento rok len raz, dva štarty majú na konte účastníci Velkej červnovej Angkor Vat, Pacific Hill, Chiouboucar, Dalandi a Tularka, ďalej Kristiano a Lukova dvojica Ignacius Reilly - Ramssio.