Kto vyhrá Grand National?

Najväčšia stávkarska udalosť britskej sezóny je tu, tak si preberme šance jej účastníkov pomocou sledovania trendov z predchádzajúcich sezón.

Grand National vyhrávajú skúsené kone, ale zase nie za zenitom. V jej 180-ročnej histórii vyhrali len tri kone staršie ako 13 rokov, takže ako prvý z výberu vypadáva 14-ročný obhajca tretej priečky Bless The Wings (č. 39), a hneď za ním 12-roční Folsom Blue (37) a Just A Par (41.).
Grand National na prelome 19. a 20. storočia vyhrali dokona aj päťročné kone, ale v modernej histórii je to dostih osemročných a starších. Posledný šesťročný kôň vyhral v roku 1915 a sedemročný v roku 1940, a túto štatistiku sa snažil zmeniť tréner Martin Pipe. Po niekoľkých zraneniach jeho šesťročných zverencov boli dokonca zmenené propozície Grand National na 7+, a s mladými stíplermi to skúša aj jeho syn David, i keď nie tak urputne ako otec. Otec a syn Pipeovci poslali za posledných 20 rokov do Grand National osemnásť šesť a sedemročných koní, ale len štyri dobehli do cieľa, najlepšie na siedmom mieste. Bokom teda pôjde Pipeov 7-ročný Ramses De Teillee (23), i keď druhé miesta z Welsh Grand National a Grand National Trialu pôsobia veľmi nádejne.

Na úspech v Grand National musí mať kôň dostatok stíplerských skúseností, vytrvalosť a spoľahlivosť. Za posledných dvadsať rokov nevyhral žiaden kôň s menej ako desiatimi štartami v stípoch a priemerný počet stíplových štartov posledných 20 víťazov GN pred ich víťazstvom je 18. Ako hazard teda pôsobí štart Step Backa (26), ktorý má na konte len šesť stíplov a von idú aj Blow By Blow (28), Up For Review (29), Livelovelaugh (35) a prví dvaja zo Scottish Grand National Joe Farrell (40) a Ballyoptic (11).

17 z posledných 20 víťazov Grand National predtým vyhralo stípel dlhší ako tri míle, z úvah teda vypadávajú špecialisti na 4 kilometre Valtor (2), Magic Of Light (18), A Toi Phil (19), Ultragold (27) a Captain Redbeard (38).

Čo sa týka spoľahivosti sú na tom najhoršie Regal Encore (17), ktorý nedokončil 9 z 19 stíplov a Minella Rocco (8) so 6 nedokončenými z 15 stíplov. Ďalej vypadávajú Dounikos (12) - 4 nedokončené z 10, Outlander (4) 5 z 25, Mala Beach (7) 4 zo 14, Warriors Tale (16) 4 z 18, Tea For Two (24) 4 z 19, a náhradníci The Young Master (42) 7 z 25 a Exitas (44) 5 z 23.

Handicapové dostihy typu Grand National neodpúšťajú žiaden pokles formy, na úspech treba mať životnú formu a tú môže kôň dosiahnuť len nerušenou prípravou. Nerušená príprava rovná sa pravidelné štarty. Malý počet štartov a dlhé prestávky spôsobuje horšia regenerácia, či doliečovanie zranení, v každom prípade to však signalizuje väčšie či menšie tréningové výpadky, pri takýchto koňoch teda nemožno očakávať potrebnú životnú formu.
Štatistika hovorí, že 19 z posledných 20 víťazov GN absolvovalo posledný štart 20 až 55 dní pred Grand National a 16 z 20 víťazov malo od začiatku januára do Grand National 2-4 štarty.
Len raz v tomto roku štartovali víťaz GN 2017 One For Arthur a obhajca druhej priečky Pleasant Company (10), vtedy však tiež išli do dostihu s jedným štartom. Po jednom štarte majú v roku 2019 aj Go Conquer (6), Lake View Lad (9), Jury Duty (20), Noble Endeavor (21), Singlefarmpayment (30), Vieux Lion Rouge (31), Vintage Clouds (33) a Rathvinden (13), posledného menovaného si však vo výbere necháme. Rock The Kasbah (15) neštartoval od polovice decembra a opačným extrémom je Valseur Lido, ktorý od začiatku januára do polovice marca odbehol päť stíplov, čo už je zrejme priveľa.
Top formu zrejme nedosiahne niekdajší špičkový nováčik Don Poli (5), ktorý takmer dva roky nebehal a po návrate nič neukázal.

Posledným vyradeným je Monbeg Notorious (22), ktorý je veľmi spoľahlivý, beháva však s pomôckou zvanou „visor”, ktorá zorné pole zužuje o čosi menej ako „blinkers”, ale žiaden kôň s visorom ešte Grand National nevyhral. Z 203 koní, ktoré za posledných 20 rokov bežali s obmedzením zorného poľa, vyhrali s blinkersom len Comply Or Die a Tiger Roll, a len 17 sa ich za ten čas dostalo na tabuľu. Monbeg Notorious v malých poliach behal dobre, ale svoje najhoršie výsledky zaznamenal v dostihoch so 16, 18 a 30 štartujúcimi.

Štatistické predpoklady na úspech v Grand National najlepšie spĺňa pätica koní, medzi ktorými je aj jeden z jedenástich (!) zverencov Gordona Elliotta, obhajca víťazstva Tiger Roll (3).
Obhájiť víťazstvo v Grand National je v dnešnej dobe prakticky vylúčené. Jedným z dôvodov často býva to, že Grand National je natoľko náročný dostih že sa mnohí jeho účastníci po jeho absolvovaní už nedokážu vrátiť k predchádzajúcej forme, tomu sa však Tiger Roll zdá sa vyhol, každopádne vsádzať v Grand National na víťaza v kurze okolo 4/1 nemá cenu (alebo pre milovníkov zlých prekladov z angličtiny - nemá hodnotu).

Druhým favoritom dostihu je Rathvinden (13), ktorý ide do Grand National s jediným tohtoročným štartom, má však pozoruhodnú bilanciu - z 13 stíplov 6 vyhral a nad 5000 metrov ešte nenašiel premožiteľa - v roku 2017 vyhral dostih nováčikov na 5000 metrov, na vlaňajšom Cheltenhamskom festivale vyhral amatérsky NH Challenge Cup na 6400 metrov a v jedinom tohtoročnom štarte ľahko vyhral Bobbyjo Chase.

Tradične dobre si v Grand National počínajú účastníci Gold Cupu a do úzkeho okruhu favoritov patrí zverenec Tonyho Martina Anibale Fly (1), ktorý vlani po treťom mieste v Gold Cupe dobehol v Grand National štvrtý, pričom niesol o 9 libier viac ako Tiger Roll, takže vybehol rovnakú formu. Tento rok skončil v Gold Cupe druhý a jeho forma pôsobí o dosť lepšie, ale tentokrát ponesie len o 5 libier viac ako favorit.

Po vlaňajšom víťazstve Tiger Rolla v Grand National sa objavili úvahy, že cross-country v Cheltenhame je dobrou prípravou pre Grand National, touto cestou však išli len dvaja víťazi, pred Tiger Rollom v roku 2007 Silver Birch.
Oveľa lepšou cestou do Grand National sú prútenky. Cez prútenky ide do Grand National asi rovnaký počet koní ako cez krosy - jeden, maximálne dva kone a často žiaden, napriek tomu cez prútenky prešlo 9 z posledných 20 víťazov. Bobbyjo, Papillon, Monty's Pass, Numbersixvalverde, Don't Push It a Pineau De Re bežali prútenky v poslednom štarte pred víťazstvom v Grand National, Hedgehunter, Mon Mome a Ballabriggs v predposlednom.
Tento rok ide cez prútenky zverenec Roberta Walforda WALK IN THE MILL (36), ktorý začínal na francúzskych provinciách. V britskom tréningu predvádza spoľahlivé výkony a postupný progres. O štart v Grand National sa pokúšal už vlani a ako tretí náhradník sa dostal na štartku v posledných minútach, napokon však neštartoval pre krívanie.
Aktuálnu sezónu zahájil tretím miestom v cheltenhamskom stípli amatérov na 5000 metrov, v decembri vyhral 5200-metrovú Becher Chase na kurze Grand National a v roku 2019 obsadil dve tretie miesta v provinčných prútenkách.

V Grand National sa v popredí pravidelne vyskytuje niekto z outsiderov a tento rok by to mohol byť zverenec Gordona Elliotta General Principle (34), ktorý vlani o takomto čase vyhral Irish Grand National. Aktuálnu sezónu začal slabo, ale postupne sa zlepšoval až k tretiemu miestu v Grand National Triale, posledný štart v Cheltenhame mu však nevyšiel.