Unikátny hattrick baltazziovskej rodiny
28. apríla 2019 sa odohrala zaujímavá udalosť - na závodisku Longchamp sa trojročný Urwald (Le Havre - Waldjagd) presadil v Listed Prix du Pont Neuf na 1400 metrov, päťročný Waldgeist (Galileo - Waldlerche) ľahko vyhral Gr.1 Prix Ganay na 2100 metrov a v Krefelde vybojoval Winterfuchs (Campanologist - Wunderblume) víťazstvo v Gr.3 Dr. Busch-Memoriali na 1700 metrov, takže sa zrodil unikátny black type hattrick koní, vychádzajúcich zo starej rakúsko-uhorskej rodiny.
Čosi podobné sa odohralo už vlani, keď polosúrodenci Waldlied (New Approach) a Waldgeist v Saint-Cloud v jeden deň vyhrali Gr.2 Prix de Malleret a Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud, tentokrát ale nešlo o súrodencov a víťazstvá boli až tri.

Zmienené kone vychádzajú z rodiny Weatherbeaten (Young Melbourne), ktorú v roku 1883 doviezol Alexander Baltazzi pre svoj hornorakúsky žrebčín Alpine Stud.
Weatherbeaten dala v rakúsko-uhorskom chove tri kobyly, Full Speed (Chevron), Weather (Kisbér Öcscse) a Wave (Doncaster), a neskôr bola z Británie dovezená jej ďalšia dcéra Waterproof (Cathedral), žrebná po Hermitovi a z tohto spojenia sa narodil víťaz Trial-Stakes Mac Intosh.

Na dráhe bola najúspešnejšia Weather, ktorá vyhrala maďarský St Leger a dala víťaza rakúskeho Derby Weathercocka, jej vetva sa však z chovu stratila.

V českom a slovenskom chove zanechala najväčšiu stopu vetva Full Speed, z ktorej vzišli víťazi maďarského St Leger Bony (Bona Vista) a jeden z najvýznamnejších plemenníkov Hřebčína Napajedla Simson (Sanskrit), ktorého potomkovia vyhrali na území bývalého Rakúsko-Uhorska 19 klasických dostihov, rodina sa však neujala a jej zvyšky prežívajú na Cypre.

V strednej Európe sa neujala ani vetva Wave, ktorá dala víťazku maďarských Oaks Wilful (Master Kildare) a v napajedlianskom chove solídnu White Clover (Con Amore), ktorej dcéru Wie So (Ossian) kúpil v medzivojnovom období nemecký chovateľ Max Herding.
Herding odchoval niekoľko solídnych koní a udržal rodinu pri živote aj cez vojnu, skutočné úspechy však prišli až v päťdesiatych rokoch, keď pravnučka Wie So Waldrun (Alchimist) založila v Žrebčíne Ravensberg vynikajúcu rodinu.

Druhá z Preis von Köln Waldrun bola skutočne výnimočnou chovnou kobylou. V rokoch 1949-1959 sa jej postupne narodilí štyri kobyly a päť žrebcov, a všetci, okrem uhynutej Waldschnepfe, boli tzv. Black Type.
Tu je ich zoznam s dostihovými úspechmi, klasické dostihy sú tučným písmom:

Windstille (k. 1949, Avanti)
1. Rheingold-Pokal, Deutscher Stutenpreis
2. Schwarzgold-Rennen, Preis der Diana, Rheinsagen-Preis
3. Goldene Peitsche

Waldschnepfe (k. 1950, Ansitz)
uhynula

Wildbahn (k. 1951, Angeber)
1. Preis der Diana
2. Steher-Preis
3. Deutscher Stutenpreis, Grosser Kaufhof-Preis, Herbststutenpreis

Witterung (k. 1952, Allgäu)
1. Gerling Preis, Paul Rose Rennen, Preis der Düsseldorfer Industrie und Wirtschaft
2. Gladiatoren-Rennen
3. Grosser Preis von Köln

Windfang (ž. 1954, Nebelwerfer)
1. Union-Club-Pokal, Union-Rennen, Gerling Preis, Grosser Preis von Baden
2. Hoffnungspreis, Deutsches Derby, Grosser Preis von Köln, Aral-Pokal, Deutsches St. Leger, Grosser Preis von Düsseldorf, Gladiatoren-Rennen
3. Preis des Winterfavoriten, Gerling Preis

Wilderer (ž. 1955, Neckar)
1. Jugend-Preis, Deutsches Derby
2. Sporn-Rennen, Preis von Hoppegarten

Waidmann (ž. 1956, Neckar)
1. Sierstorpff-Rennen, Oppenheim-Rennen, Henckel-Rennen, Grosser Preis der Stadt Mühlheim a. d. Ruhr, Grosser Preis von Düsseldorf, Grosser Hansa-Preis, Gladiatoren-Rennen, Rheingold-Pokal, Preis der Stadt Baden-Baden, Preis der Düsseldorfer Industrie und Wirtschaft, Gerling Preis
2. Hamburger Criterium, Grosser Preis von Westfalen, Grosser Preis von Nordrhein-Westfalen, Preis der Bielefelder Spielkarten
3. Deutsches Derby, Grosser Preis von Köln, Aral-Pokal, Gerling Preis, Grosser Hansa-Preis, Aral-Pokal

Waidmannsheil (ž. 1957, Asterios)
1. Aral-Pokal, Preis der Düsseldorfer Industrie und Wirtschaft, Jubiläums-Preis zu Köln
2. Orakel der Dreijährigen, Preis von Hoppegarten, Ernst Bischoff-Memorial, Grosser Preis von Westfalen
3. Hoffnungspreis, Union-Club-Pokal, Ticino-Rennen, Grosser Preis von Nordrhein-Westfalen, Grosser Preis von Düsseldorf, Langer Hamburger Ausgleich, Gladiatoren-Rennen, Silbernes Band der Ruhr, Ernst Bischoff-Memorial, Grosser Preis von Westfalen

Waidmannsdank (ž. 1959, Neckar)
1. Hoffnungspreis, Preis von Hoppegarten, Grosser Preis der Stadt Mülheim a. d. Ruhr
2. Preis von Schlenderhan, Preis der Bielefelder Spielkarten, Grosser Kaufhof-Preis, Preis von Schlenderhan, Kaufhof-Preis
3. Henckel-Rennen, Samt und Seide-Preis

Všetky tri preživšie dcéry Waldrun aj ich pokračovateľky preukazovali a preukazujú mimoriadnu dlhovekosť a plodnosť - rekordérkou je Winterzeit, ktorá dala za 17 rokov 16 žriebäť. Rodina sa tým výrazne rozšírila, kvalitu však produkuje len odnož Windstille.
Z odnože Wildbahn vyšli len priemerné až podpriemerné handicapové kone a zopár víťazných prekážkarov. O málo lepšie si počína odnož Witterung, z ktorej vzišlo aj zopár black-type umiestnených koní, ale najznámejšou zástupkyňou tejto odnože je Wutzeline, víťazka osemnástich francuzskych prekážkových dostihov, vrátane štyroch so štatútom Gr.3.

Windstille dala dvojicu klasických víťazov, víťazku Schwarzgold-Rennen (1000 Guineas) a tretiu z Preis der Diana Wiesenblüte (Neckar) a jej pravého brata, víťaza Preis des Winterfavoriten, Deutsches Derby, Deutsches Saint Leger a druhého z Henckel-Rennen Waidwerka (Neckar), ktorý pôsobil v Hřebčíne Napajedla, kde nahradil syna Wiesenblüte Wiesenkleeho, tretieho z Deutsches Derby a druhého z Deutsches Saint Leger.
Z tejto odnože rodiny okrem iných pochádzajú aj víťaz Slovenského Derby White Wine, ale najmä dvojnásobný nemecký Kôň roka a šampión plemenníkov Windwurf a víťazka Deutsches Saint Leger Wurftaube, matka Waldparka, s ktorým Jozef Bojko vyhral Deutsches Derby, druhá matka víťaza britského St Leger Masked Marvela a vyššie zmieneného Urwalda, a tretia matka Waldgeista, ktorý má okrem čerstvého víťazstva z Prix Ganay na konte aj víťazstvá z jednotiek Criterium de Saint-Cloud a Grand Prix de Saint-Cloud, druhé miesto z Prix du Jockey Club a štvrté miesta z Irish Derby a z Prix de l'Arc de Triomphe, no a z tejto časti rodiny pochádza aj tretí účastník historického hattricku Winterfuchs.

Zaujímavý návrat rodiny do stredoeurópskeho regiónu sa odohral v deväťdesiatych rokoch, keď rakúsky žrebčín Hernstein získal tvrdú kobylu Walbuche (Tajo), ktorá v Nemecku na štvorkovej úrovni odbehla za štyri sezóny 60 dostihov a päťkrát vyhrala. V rakúskom chove dala trojicu bratislavských jednotkových víťazov, víťaza Jesenného handicapu White Moona, ktorý pravidelne zbieral jednotkové umiestnenia, vrátane štvrtých miest z VJC a Derby, a tretieho miesta zo St Leger, ďalej kobylu Welcome, víťazku Ceny trojročných kobýl, Ceny Scottish Rifla a Ceny Arvy, a matku víťaza Ceny trojročných žrebcov Waikikiho, a Walk On Willyho, druhého zo Starohájskeho Derby, víťaza Derby Trialu a štvrtého zo Slovenského Derby.