Eternity´s Breath v slovenskom chove
  Branislav Ondera

  Ďalšou posilou slovenského chovu je vynikajúcim pôvodom disponujúci Listed-víťaz Eternity´s Breath, vnuk dvoch velikánov amerického turfu - víťaza Kentucky Derby a Preakness Stakes Northern Dancera, a Shama, ktorý v Kentucky Derby aj v Preakness Stakes skončil na druhom mieste za legendárnym Secretariatom.

ETERNITY´S BREATH (USA) ž, 1986
DP = 9-4-32-1-0 (46), DI = 1.71, CD = 0.46
Nureyev [C] Northern Dancer [BC] Nearctic Nearco [BC]
Lady Angela
Natalma Native Dancer [IC]
Almahmoud
Special Forli [C] Aristophanes
Trevisa
Thong Nantallah
Rough Shod
Sham´s Princess Sham Pretense [C] Endeavour
Imitation
Sequola Princequillo [IS]
The Squaw
Alert Princess Raise A Native [B] Native Dancer [IC]
Raise You
Amiga Mahmoud [IC]
Miss Dogwood
Hyperion 5x5x5, Mahmoud 5x4, Native Dancer 4x4

  Nureyev je jedným z najvýznamnejších plemeníkov 20. storočia. Dal jednu z najlepších a najtvrdších kobýl turfovej histórie Miesque, a celý rad ďalších skvelých koní ako Peintre Celebre, Theatrical, Sonic Lady, Soviet Star, Spinning World, Stravinsky, Wolfhound, Zilzal, Skimming, Senure, Joyeux Danseur, Flagbird, Fasliyev, Polar Falcon, Mehthaaf, Reams of Verse, Alwuhush, Dancing Dissident, Great Commotion, Lead On Time, Robin Des Pins, Meshaheer, Fadeyev, Jeune Homme, Rudimentary, Istintaj, Toroca, Neverneyev, Soviet Lad a ďalších. V sezóne 2002 z Nureyevovho potomstva vynikol najmä víťaz Gd-1 Atto Mile a tretí z Breeders´ Cup Mile Good Journey.

  Matka Sham´s Princess vyhrala dva dostihy vrátane Gr. 3 Prix Fille de l'Air, a v chove vyprodukovala okrem Eternity´s Breatha ďalších dvoch víťazov. Druhá matka Alert Princess vyhrala tri dostihy vrátane Debutante Stakes a Oh Susannah Stakes, a v chove dala okrem Sham´s Princess stakes-víťazku Nymph Of The Night a ďalších päť víťazov. Tretia matka Amiga je stakes-umiestnená dcéra víťazky Kentucky Oaks Miss Dogwood.

  Eternity´s Breath bol na dráhe do piatich rokov. Vyhral štyri dostihy vo Francúzsku a jeden v USA, najvyššie na Listed-scéne (Prix de la Butte Mortemart), jeho najväčším úspechom však bolo tretie miesto v Gr. 2 Prix du Rond-Point v rámci Arc-mítingu, a tretie miesto v Gr. 3 Mercedes-Benz Preis.
  V poľskom chove pôsobil od roku 1993 a vyprodukoval niekoľko jednotkových koní, najznámejšími sú víťaz Pardubického St. Legeru a Zlatého poháru Nazir, míliar Tender, víťaz Nagrody Mosznej (Gd2), Syreny (Gd2), Rzecznej (Gd3), Przedswita (L), a v poslednej dobe sa na našich závodiskách so striedavými úspechmi prezentuje Czerwony Pas.

  Na Slovensku bude Eternity´s Breath pripúšťať v žrebčíne ing. Petra Augustína za poplatok 7000 + 7000 Sk.