HDK naletela na Kubíkovu fintu
  Branislav Ondera

  Piatkové rokovanie Hlavnej dostihovej komisie, ktoré malo byť len formalitou, potvrdzujúcou výsledok Jarnej ceny kobýl, skončilo škandalóznym rozhodnutím - prisúdením víťazstva domácej Tanite napriek tomu, že na križujúcu Lady Jagmin evidentne nemala. Dramatický dojem bežnému incidentu dodalo divadielko Petra Kubíka, ktorý napriek tomu, že Lady Jagmin nechala Tanite dostatok priestoru, v momente prekríženia ich dráh teatrálne prechytil oťaže a - futbalovým slangom povedané - „vypýtal si jedenástku”. Dostihová komisia na jeho fintu nenaletela a dobeh nechala v platnosti, avšak Hlavná dostihová komisia v zložení Juraj Lészkó, Stanislav Matulík, Vít Čelko a Marko Halo, mala iný názor a nezaslúžené víťazstvo prisúdila Tanite.

 Obe kobyly v Jarnej cene kobýl finišovali z konca poľa. V polovici oblúka, teda asi 600 metrov pred cieľom, bola Tanita dve dĺžky pred Lady Jagmin, na začiatku cieľovej roviny boli obe kobyly na rovnakej úrovni, pri dištančnom medzníku mala Lady Jagmin náskok asi pol dĺžky a v momente križovania, cca 150 metrov pred cieľom, už bola Lady Jagmin 1 1/2 dĺžky pred Tanitou. Jasne z toho vyplýva, že útočila a prevahu získavala Lady Jagmin, čoho si bol iste vedomý aj Petr Kubík a v momente, keď Lady Jagmin prekrižovala Tanite cestu, zahral vyššie zmienené divadlo.
 Divadlom treba Kubíkov manéver nazvať preto, že nedošlo ku kontaktu a dokonca ani nehrozilo jeho riziko. Lady Jagmin bočila kontinuálne a v Tanitinej stope sa zdržala len dve sekundy, počas ktorých mohol Kubík Tanitu bez problémov vyjazďovať.
 Náskok 1 1/2 dĺžky už Lady Jagmin bezpečne kontrolovala a Tanitu k sebe pustila na istú dĺžku až tri cvalové skoky pred cieľom, keď už František Vávra zbalil bičík.


Vo vedení Forlista, za ňou belka Marie, Lady Jagmin je zvonku 5-6 metrov od bariéry, štvrtá je Tanita s evidentným odstupom za Lady Jagmin.


Lady Jagmin sa dostáva do stopy, ktorou beží Tanita.


V tomto momente sú Lady Jagmin a Tanita v zákryte. Lady Jagmin nemá náskok predpísaný dostihovým poriadkom, ale o poškodení Tanity nemôže byť ani reči.


Unikajúca Lady Jagmin sa tlačí na Forlistu, Petr Kubík prechytáva oťaže a hrá poškodeného.


 Petr Kubík po dobehu podal protest, ktorý Dostihová komisia uznala, pretože ku križovaniu skutočne došlo a František Vávra zaň bol oprávnene potrestaný, i keď výška trestu opäť potvrdila nerovný meter bratislavskej DK - 23. apríla bola v Memoriáli Karola Firbasa Petra Výtisková za križovanie dvoch koní potrestaná len pokutou a „protestant” Petr Kubík dostal v tom istom dostihu za zranenie súpera rovnaký dištanc ako František Vávra za križovanie, ktorým - ako dokazujú fotografie - nikoho neohrozil ani nepoškodil.
 Dostihová komisia správne rozhodla aj o tom, že križovanie nemalo vplyv na výsledok dostihu - Tanita jednoducho Jarnú cenu kobýl prehrala preto, lebo Lady Jagmin bola lepšia.

 Po odvolaní sa stajne MPL Racing voči rozhodnutiu DK prišla k slovu Hlavná dostihová komisia, ktorá víťazstvo v podstate darovala Tanite, čím urobila zlú reklamu slovenskému turfu, pretože vo veľmi spornom prípade rozhodla v prospech domáceho tímu, oveľa horšie je však to, že prehrala spravodlivosť. Ak by totiž rozhodnutie HDK malo byť považované za spravodlivé, potom by bolo nevyhnutné revidovať výsledky množstva ďaľších dostihov, napríklad vyššie zmieneného Memoriálu Karola Firbasa, kde Santa Luck „naremploval” dva kone, pričom jeden z nich po kolízii vypadol z tempa a stratil umiestnenie.
 Keď rozhodnutie HDK porovnáme s rozhodovaním v zahraničí, tak potom Rastislav Juráček môže byť rád, že členovia slovenskej HDK nerozhodovali Jarní cenu klisen, pretože by za manéver proti High Reservation vyfasoval doživotie...