Jiří Kousek sa vracia do Nemecka

 Do Nemecka sa v týchto dňoch sťahuje džokej Jiří Kousek. 29-ročný slovenský rodák absolvoval väčšinu svojej kariéry v zahraničí - na českých a slovenských dráhach toho veľa nenajazdil, napriek tomu má na konte víťazstvo v Zlatom pohári Paramo 1997 s George De Harebom. V roku 1998 získal v Nemecku titul šampióna prekážkových jazdcov a ďaľších šesť rokov pôsobil vo Francúzsku. Jiří Kousek v uplynulých dňoch trávil dovolenku v Dunajskej Strede a pri tejto príležitosti poskytol stránke turf.sk krátky rozhovor.

 turf.sk: Vlani ste sa akosi vytratili z výsledkových listín.
 J.K.: Bol som zranený. Sezónu 2003 som mal vynikajúcu, 53 štartov, 22 víťazstiev a 18. miesto vo francúzskom šampionáte, ale vlani som mal hneď na začiatku sezóny niekoľko úrazov, kľúčne kosti, rebrá, atď. Odjazdil som len zopár dostihov a na zvyšok sezóny som si zobral voľno.

 turf.sk: Do ktorej stajne máte namierené?
 J.K.: Niekoľko týždňov po úraze Petra Gehma som dostal ponuku od Christiana von der Reckeho, ale odmietol som ju. Chcem zostať na voľnej nohe a jazdiť čo sa vyskytne. Chcem sa usadiť v Baden-Badene - je odtiaľ blízko do Francúzska, Talianska, Švajčiarska, ale rád by som sa zviezol aj v Pardubiciach a na Slovensku. V Auteuil som už vyhral, ale v Bratislave ešte nie...

 turf.sk: Aké máte plány do budúcnosti?
 J.K.: Láka ma práca trénera. Zatiaľ to nie je aktuálne, ale raz by som to chcel skúsiť. Precestoval som kus sveta, vo Francúzsku som mal možnosť pracovať u najlepších trénerov ako je Guillaume Macaire, alebo Jacques Ortet. Snažil som sa čosi sa od nich naučiť a v budúcnosti by som to chcel zúročiť.

 turf.sk: Kde by ste chceli ako tréner pôsobiť? V zahraničí, alebo prichádza do úvahy aj Slovensko?
 J.K.: Asi v Baden-Badene. Aj preto sa sťahujem práve tam - chcem si postupne vybudovať zázemie a kontakty.

 turf.sk: Nemecké prekážkové dostihy ale upadajú?
 J.K.: Mne sa páčia roviny. Veľa som ich neodjazdil, mám asi 15 rovinových víťazstiev, ale veľmi ma to priťahuje. Chcel by som mať v stajni aj nejakých prekážkarov, ale to je ešte ďaleko. Teraz je na prvom mieste jazdenie.