Laco Kubišta sleduje Rosensturma

 Nazir, Sadomis, Pat's Music, Nagar, Tantra,... To sú mená koní, ktoré na výslnie priviedol tréner Ladislav Kubišta, momentálne pôsobiaci v stajni britskej trénerky Amandy Perrettovej. Laco Kubišta (na obrázkoch s Patom Edderym a s Pat's Music) má „na svedomí” aj nákup aktuálnej slovenskej hviezdy Rosensturma a tak sme sa mu položili niekoľko otázok.

 turf.sk: Ako sa ti v Anglicku darí?
 L.K.: V súkromí som veľmi šťastný z malej dcérky Nicole, ktorá je zdravá a má sa veľmi k svetu. V práci to tiež ide, za prvé dva mesiace sezóny sme vyhrali asi 20 dostihov, a mimoriadne úspešne začal Jim Crowley, ktorému robím agenta. Pre stajnu Wrbna vyhral v Miláne dva dostihy Gr.1.

 turf.sk: Sleduješ Rosensturma?
 L.K.: Sledujem všetkých svojich bývalých zverencov. O Rosensturmovi mám informácie z prvej ruky, o jeho víťazstve vo Veľkej jarne som sa dozvedel bezprostredne po dobehu, keď mi volal štastný majiteľ, pán Šedivý. Turf-Gala som videl na vlastné oči.

 turf.sk: Pamätáš sa na jeho nákup?
 L.K.: Veľmi dobre. Bolo to deň pred dražbou, kedy sme s pánom Šedivým videli už asi 50 ročkov. Na sklonku dňa sme si nechali vyviesť beluša s menom Rosensturm. Už sme mali pár ročkov vybraných, ale keď som zbadal Rosensturma, bol to moj favorit. Upútal ma bezchybným exteriérom, pôvodom, mama vyhrala osem dostihov, otec Monsun-šampión plemenníkov, ale aj tým, že pri predvádzaní pôsobil veľmi flegmaticky, čo mi napovedalo, že by sa s ním mohlo veľmi dobre pracovať, čo sa aj potvrdzuje.

 turf.sk: Nagar vo Švajčiarsku kraľuje na prekážkach.
 L.K.: Aj jeho výsledky mi robia nesmiernu radosť. Bol to kôň, ktorého na dvoch dražbách nikto nekúpil. Po dohode s vedením žrebčína Krasne sme ho vymenili za kobylu Doreen a doplatili sme 50-tisíc korún. Myslím že to bol dobrý nákup.

 turf.sk: Na záver obligátna otázka, neuvažuješ o návrate?
 L.K.: O tom samozrejme rozmýšľam, pretože moja rodina je pre mňa nadovšetko. Mám niekoľko konkrétnych ponúk z Čiech, Slovenska a Maďarska, ale v súčastnosti je príliš zavčasu na konkrétne závery.

foto: Václav Volf