Prišlo e-mailom... - Scyris

Po víťazstve Scyrisa v bratislavskej Cene Mysa ste napísali citujem „V rámci Derby-dňa opäť vznikli pochybnosti o dĺžke jednotlivých dostihov - Scyrisovi rozhodcovia na 1000 metrov namerali „grupových” 56.98, a na pohľad evidentne pomalému priebehu dostihov nezodpovedalo ani Siberionových 2:28.52 z Derby, ani Agrantiných 2:03.6 na 2000 metrov.“
Pri víťazstve Scyrisa v ebreichsdorských Stormrider-Fliegerderby v čase 56,8, teda veľmi podobnom ako v Bratislave, ste žiadne pochybnosti ohľadom dĺžky dráhy, resp. správnosti nameraného času nevzniesli.
Smiem sa spýtať, čo je dôvodom spochybnenia času v Bratislave a jeho akceptovania v Ebreichdorfe?

Na spochybnenie Scyrisovho, ale aj iných časov dosiahnutých v Bratislave, stačí trocha logického uvažovania.

I laikom je známe, že stredoeurópske kone majú výkonnostné limity a za európskou špičkou, o svetovej ani nehovoriac, zaostávajú. Ak sa teda v Bratislave zrazu začali behať časy, ktoré ani na grupovej úrovni nie sú každodennou záležitosťou, je jasné, že čosi nie je v poriadku. Zaujímavé je, že sa extrémne rýchle časy začali v Bratislave vo zvýšenej miere objavovať po úpravách stíplovej dráhy, vďaka ktorým je možné hlavnú rovinovú dráhu rozšíriť, t.j. zmenšeniť jej obvod...

Porovnajme si dva dostihy.
V Cene Pat’s Music všetci džokeji zobrali svoje kobyly späť a v očividne pomalom tempe nechali vodiť Argantu, ktorá napokon vyhrala v čase 2:03.6.
O niekoľko dní neskôr, v rovnako dlhej mníchovskej Gr.1 Grosser Dallmayr Preis, nadiktoval víťaz Gr.1 Powerscourt neporovnateľne rýchlejšie tempo, napriek tomu ale víťazný Intendant vybehol len 2:04.27, a takýchto porovnaní možno nájsť množstvo.

Ak by boli bratislavské časy reálne, tak by kone, ktoré ich dosahujú, nemali mať problém presadiť sa v grupových dostihoch, skutočné merania síl ale dopadajú tak, ako v roku 2002 v prípade Larrimah, ktorá v slovenských Oaks dobehla pri čase 2:03.56 šesť dĺžok (t.j. jednu sekundu) od víťazky a v nasledujúcom štarte, v rovnako dlhej Gr.3 Preis der Deutschen Einheit, sa pri čase 2:05.9 ani na moment nedokázala čo i len priblížiť k súperom a prehrala o 27 dĺžok...

Po Derby 2004 prejavila stránka turf.sk záujem o reportáž z merania dráhy pred niektorým významným dostihom a ponúkla aj zabezpečenia premerania dráhy alternatívnym meradlom, aby sa definitívne potvrdili, alebo vyvrátili pochybnosti. Z toho, že Závodisko Bratislava na ponuku nereagovalo a českému Turf-magazínu dokonca poskytlo lživú informáciu o tom, že premeranie dráhy umožnilo, sa dá usúdiť, že sa organizátori boja odhalenia manipulácií, ktorými sa snažia zvyšovať kredit bratislavských dostihov.

Čo sa týka Ebreichsdorfu, ani tamojšie časy nezodpovedajú kvalite koní, ktoré ich dosahujú, v Ebreichsdorfe sa ale behá na ľavú ruku, čo samo o sebe v oblúkoch umožňuje koňom bežať rýchlejšie, oveľa dôležitejšie je ale to, že oblúky sú klopené - nie tak, ako to poznáme zo Slušovíc, ale skutočne klopené - dráha má v oblúku sklon 8%.

Aby v Bratislave kone v oblúku prekonali odstredivú silu, zodvihnú hlavu, skrátia krok a stuhnú v chrbte, zatiaľ čo v Ebreichsdorfe v oblúkoch nestratia akciu ani mohutné kone. Klopené oblúky eliminujú odstredivú silu do takej miery, že sa ebreichsdorfská dráha prakticky vyrovná priamej dráhe, čo dokazujú časy šprintérskych dostihov, ktoré sú prakticky rovnaké ako na priamej dráhe vo Freudenau, alebo v Budapešti.

V porovnaní s Bratislavou, v Ebreichsdorfe kone na jednom oblúku získajú až dve sekundy, Scyrisovmu času z Ceny Mysa by teda v Stormrider-Fliegerderby zodpovedal čas okolo 55 sekúnd a s ešte výraznejším rozdielom treba počítať pri porovnávaní časov dostihov s dvomi oblúkmi, t.j. na 1600-2200 metrov.

B.O.