Turf Gala: Medzinárodná blamáž bratislavských organizátorov
  6.6. Bratislava V turfovom svete ťažko nájde obdobu blamáž, ktorú vyrobili bratislavskí organizátori - v rámcovej Cene Allianz - Slovenská poisťovňa sa pri zavádzaní koní do boxov zistilo, že na štarte je viac koní, ako miest v štartovacích boxoch...
  Kone boli z boxov vypustené, čo sa stretlo s nevyberanými komentármi zúčastnených jazdcov - publikovateľný je len výrok Jana Korpasa: „V Nemecku sa v prípade potreby otvoria zadné dvierka a kone jednoducho vycúvajú, vypustenie koní z boxov je možné len na Slovensku - už som to tu raz zažil a doplatil som na to zlomeninou kľúčnej kosti...”
  Dostih bol po inštalovaní prídavných boxov znova odštartovaný, ale rozhorčení majitelia a tréneri, ktorým organizátori neprepáčia žiaden omyl a za každú maličkosť ich nekompromisne pokutujú, sa pýtajú: „Akú sankciu udelí slovenská dostihová autorita organizátorovi dostihov ?”


  Reakcia Závodiska Bratislava

  Pán Ondera,
  oslovujem Vás ako editora, pretože nemám koho iného... Považujem za zbytočné zaoberať sa metódami referovania portálu www.turf.sk o slovenskom turfovom dianí a pripomínaním hlavného dôvodu Vašej "vydedeneckej" averzie voči Závodisku Bratislava.
  Tá tendenčnosť je dlhodobo natoľko preexponovaná, že domáci i zahraniční čitatelia (skúste sledovať ich sarkastické komentáre na chuchlianskom internetovom diskusnom fóre), zastávajúci a vyhľadávajúci komplexnosť, vyváženosť a nezaujatosť, už dávno napospol považujú pravidelné výpady proti ZB iba za trápnu súčasť koloritu. Neschopnosť odosobniť sa pôsobí kontraproduktívne a, práve to ma mrzí, neguje aj to prospešné a konštruktívne z Vašich aktivít (Vás ako osoby, alebo Vás ako média www.turf.sk - obe interpretácie sú správne).
  Reagoval som za ZB oveľa skôr, ale po technických problémoch v našej komunikácii (nie zlyhaní ľudského faktoru) som tento text mierne upravoval. Išlo pritom viac o formu, než obsah. Upozornili ste ma totiž, že - pre mňa prekvapujúco - nie ste autorom inkriminovaného príspevku. Na podstate a Vašej zaangažovanosti to nič nemení. Ako editor, ktorým pokiaľ viem ste, totiž zodpovedáte za príspevky priam do "podpisovej" miery. O to viac, že skutočný pôvodca tohto predmetného si vraj želá zostať v anonymite, aby sa ako slovenský majiteľ dostihovej stajne nedočkal odvetných obštrukcií od ZB. Toto sa komentuje samo...
  Čakal som, že s takýmto niečím - ako jediný z publicistov - po Turf-gala vyrukujete. Nemusíte tomu veriť, ale kvôli nášmu dávnejšiemu kamarátskemu vzťahu ľutujem, že ste (rozumejte portál, ktorý zastrešujete) moje očakávanie nesklamali.
  Asi to s hrejivým pocitom výlučnosti vnímate tak, že Vy (stále rozumjte rovnako) - neoblomne, "neomylne a nekompromisne" kritický - vytvárate zasvätenú, fundovanú a záslužnú demokratickú protiváhu všetkým pochvalným hodnoteniam na margo organizátorov. Ja by som sa na Vašom mieste (mieste prispievateľa, ktorému ste poskytli priestor) pokúsil aspoň zamyslieť nad tým, či absencia zmienky kdekoľvek inde o faux-pas (naozaj sa prihodilo, a to na úplný záver šesťhodinového maratónu pred odhadom len desatinou pôvodnej "medzinárodnej" návštevy; organizátori už vyvodili interné dôsledky) nie je skôr citlivým gestom rešpektu novinárov k vynaloženému úsiliu ZB a celkovo výsostne pozitívnemu vyzneniu mítingu, než nebodaj servilnou ambíciou niečo tutlať.
  Mimochodom, ochotne Vám (portálu, anonymnému autorovi, čitateľom) pripomeniem obdobné a väčšie blamáže z turfového sveta. Nemecké derby 1989 (porovnajte si, prosím, dôležitosť týchto dostihov s bratislavskou treťou kategóriou) odštartoval Jobst Spengemann bez Argentana s Draganom Ilićom! A čo Grand National 1993, stornovaná kvôli kiksu rozhodcu pri štarte Keitha Browna? Ani vďaka Quirinusovej účasti Vám neutkvela v pamäti, keď ste ju pri úvodnom sugestívnom preferovaní nemilej udalosti z Turf-gala opomenuli? A minulý týždeň medializované zistenie, že v škótskom Ayri minimálne päť rokov behali na zle odmeranej trati? A inauguračný viedenský Central European Breeders´ Cup 2000 bez boxov? Áno, písali ste o tom CEBC pre český časopis Jezdectví, ako sa v súkromnej korešpondencii obhajujete, kto z čitateľov www.turf.sk si to však po vyše troch rokoch pamätá a, najmä, dá do súvislosti s tvrdením o blamáži bez obdoby?!
  A keď už sme u juhozápadných susedov: na Vašej stránke ešte v utorok chýbala informácia o kontroverznej diskvalifikácii Monolita na hipodróme vybudovanom a financovanom spolumajiteľom pôvodne druhého koňa v cieli... Na tom hipodróme, ktorému portál www.turf.sk robí reklamu a nadháňa české a slovenské kone kone.

  Mikuláš Kočan
  PR manažér Závodiska Bratislava  Vážení čitatelia stránky turf.sk,

  napriek tomu, že nie je žiaden dôvod aby sme vyššie uvedenú reakciu zverejňovali, urobili sme to. Dokazuje totiž, ako si Závodisko Bratislava váži Vás - divákov, stávkarov, majiteľov dostihových koní, trénerov, jazdcov. Ani slovo ľútosti, žiadne ospravedlnenie, len výčitky, že stránka turf.sk o udalosti informovala.
  Ako je vidieť, Závodisko Bratislava sa, pätnásť rokov po takzvanej nežnej revolúcii, stále nachádza v hlbokej totalite. Na Závodisku Bratislava doteraz nezistili, že na Slovensku bola uzákonená sloboda prejavu a právo na vyjadrenie vlastného názoru. Na Závodisku stále platia boľševické pravidlá: kto nejde s nami, ide proti nám; kto nepíše čo mu nadiktujeme, podrýva naše (socialistické ?!) zriadenie; vinníkom nie je ten, kto čosi spôsobí, ale ten, kto o tom informuje...
  Vedenie Závodiska Bratislava uplatňovaním svojráznych metód vytvorilo v slovenskom turfe nepriaznivú klímu, ktorej dôkazom sú okrem dlhodobého poklesu záujmu domácich majiteľov o dostihy, aj obavy očitého svedka udalosti a autora príspevku (ja sám som v tom čase robil rozhovor s jedným trénerom a o Turf-Gala som referoval pre iné médiá), ktorý je - nie slovenským, ako uvádza pán Kočan - majiteľom dostihového koňa.
  V jednom má pán PR manažér Závodiska Bratislava pravdu - to čo sa stalo pred posledným dostihom medzinárodného mítingu Turf Gala skutočne nie je tou najväčšou blamážou z turfového sveta, mohol sa však zamyslieť nad tým, ako sa dozvedel o blamážach, ktoré uvádza ako príklady. Bude to zrejme tým, že zaujatí a tendenční novinári neurobili „citlivé gestá rešpektu k vynaloženému úsiliu...” (?!), ale pravdivo informovali o tom, čo sa skutočne stalo, zásadným rozdielom je však to, že pôvodcovia popisovaných udalostí boli natoľko slušní, že Racing Postu, Sport-Weltu, Sporting Lifu a ďalším médiám, nevyčítali zaujatosť a tendenčnost, ale - ak už nič iné - aspoň boli ticho.
  Čo sa týka metód referovania o slovenskom turfovom dianí, ktoré nám pán PR manažér vytýka, môžete si utvoriť vlastný názor - tu nájdete správy zo Slovenska uverejnené na turf.sk, resp. na starej adrese handicapper.host.sk, v posledných dvoch rokoch, ďalšie články nájdete v rubrikách Archív a Slovenské klasiky.
  Je pozoruhodné, že sa nad metódami referovania stránky turf.sk pozastavuje človek, ktorý sa verejne priznal k vypočutiu cudzieho telefónneho hovoru (čo je, ak sa nemýlim, protizákonné), informácie z neho bezostyšne vložil do úvodzoviek ako citát a keď sa postihnutý voči tomu ohradil, ešte ho pourážal v otvorenom dopise. PR manažér Závodiska Bratislava Mikuláš Kočan je skutočne tým pravým, kto má čo poučovať...

  Za turf.sk
  Branislav Ondera

  P.S.: Pán Kočan v závere svojej reakcie dedukuje, že neskoré zvrejnenie správy o diskvalifikácii Monolita má pozadie v prepojení stránky turf.sk s majiteľmi druhého koňa. Aby som dokázal opak, dovolím si tu spochybniť účasť Happy Holidaya v slovenskej Veľkej jarnej cene - vyzývam PR manažéra Závodiska Bratislava, aby vierohodne dokázal, že Happy Holiday splnil podmienky, ktoré sú zo strany ZB vyžadované od domácich účastníkov, t.j. že jeho majitelia zaplatili zápisné a štartovné pred štartom dostihu (ak ho vôbec zaplatili). To isté žiadam aj v prípade zahraničných účastníkov mítingu Turf-Gala 2004, a zároveň žiadam o zverejnenie zoznamu stajní (nie konkrétnych súm), ktorým Závodisko Bratislava v posledných piatich rokoch financovalo účasť na slovenských dostihoch. B.O.