Kincsem v názvoch

V decembrovom článku o bratislavských závodiskách sme vyslovili výčitku že najslávnejší kôň, ktorý kedy v Bratislave behal, tu nemá žiadnu pripomienku. V zahraničí je tých pripomienok niekoľko a každému sa samozrejme ako prvé vybavia názvy budapeštianskeho závodiska Kincsem Park a tamojšieho najvýznamnejšieho medziročníkového testu Kincsem Díj. Dostih s jej menom sa dodnes behá aj v Hamburgu (Preis Der Kincsem) a Kincsem-Preis bola donedávna významným dostihom v rakúskom Ebreichsdorfe.
V miestopise je Kincsem okrem Maďarsku i tam, kde dosiahla svoje najväčšie úspechy - v Iffezheime je po nej pomenovaná ulica.
V Maďarsku sú ulice, nesúce jej meno, vo všetkých mestách, ktoré s ňou nejako súvisia. Kincsem utca je v Tápiószentmártone, kde bola odchovaná, v Kisbéri, kde uhynula, v centre maďarského dostihového športu Dunakeszi a tiež v mestečku Göd.

Mestečko Göd leží na ľavom brehu Dunaja pred Budapešťou, asi 5 kilometrov severne od Dunakeszi. V roku 1875 si v ňom postavil stajňu anglický tréner Robert Hesp a na jeseň toho istého roku k nemu prišla do tréningu Kincsem, ktorá v Göde prežila časť dostihovej kariéry.

Po Hespovej smrti v roku 1887 plnokrvníky z Gödu odišli a objekt slúžil na ustajnenie rôznych koní až do konca druhej svetovej vojny. Po vojne Kincsemina stajňa chátrala, a i keď sa v okolí rozmáhala výstavba rodinných domov, stajňu sa napriek dezolátnemu stavu nikto neodvážil zbúrať, takže sa ako najstaršia budova mesta zachovala do dnešných čias.

V roku 1999 sa stajňa stala obecným majetkom a v rokoch 2016-17 bola s pomocou financovania z takzvaných Nórskych fondov zrekonštruovaná a slúži ako kultúrne a komunitné centrum.
Meno Kincsem v okolí jej bývalej stajne výrazne rezonuje a takmer všetko v okruhu niekoľkých desiatok metrov nesie jej meno, večierka, reštaurácia, pekáreň, vináreň...