Kincsem - skutočný príbeh, 3. časť

Branislav Ondera

Kincsem - skutočný príbeh, 1. časť, 2. časť, 3. časť, 4. časť, 5. časť, 6. časť.

Do svojej druhej sezóny vstúpila Kincsem ako favoritka najväčších dostihov jarnej časti sezóny. V januári bola „pari” favoritkou Nemzeti Díj, pred tréningovou partnerkou Csalogány. Tretím favoritom bol žrebec Alexandra Baltazziho z Voltelly, ktorý mal za sebou kvalitné výsledky z Anglicka a v Newmarkete boli trénovaní aj Independent a nepomenovaný žrebec z Canace, polobrat víťazky Derby z roku 1873, ktorý neskôr pod menom Rudi vyhral Veľkú pardubickú.
Do Derby bola Kincsem vypísaná 2/1, pred žrebcom z Voltelly a favoritom Norddeutsches Derby Blücherom.

Zaujímavé boli aj kurzy do epsomského Derby. Favoritom bol víťaz dvoch najväčších dostihov dvojročiakov, Middle Park Stakes a Dewhurst Plate, francúzsky Chamant. Za ním nasledoval Plunger, v ktorom mali Baltazziovci rok po Kisbérovi ďalšieho adepta na víťazstvo v Derby. Patril Hectorovi Baltazzimu a vyhral dva dostihy, v Middle Park Stakes skončil tretí a v Dewhurst Plate druhý, pol dĺžky za Chamantom. Klasické nádeje však nenaplnil a Baltazzi ho predal Tasziló Festeticsovi. Ten mu nechal zmeniť meno na Aventurier, pod ktorým mu vyhral niekoľko menších dostihov na šprintérskych a míliarskych dištanciách.

11. víťazstvo - Bratislava 1877

Úvod sezóny sa Robertovi Hespovi skomplikoval. V marci udreli mrazy a Kincsem a niekoľko ďalších koní trpelo prechladnutím. Včas sa z toho dostali, ale ďalšou komplikáciou bol stav dráhy v Göde. Na otvárací míting sezóny Hesp previezol do Viedne takmer všetky kone, aby posledné rýchle práce pred dôležitými jarnými dostihmi absolvovali na kvalitnom povrchu vo Freudenau. Doma v Göde zostali len dvojročiaci. Sezóna sa napokon začala úspešne a Hespov zverenec First Trial zo stajne jednej z prvých dostihových majiteliek, grófky Livie Zichy, vyhral Eröffnungs-Rennen.

Svoje najväčšie hviezdy vytiahol Hesp na nasledujúcom mítingu v Prešporku, dnešnej Bratislave.
Trial-Stakes bol najvýznamnejší prešporský rovinový dostih, založený v roku 1868, ako protiváha Nemzeti Díj, otvorenej len pre kone uhorského chovu. Prvých šesť ročníkov bolo na 1600 metrov, ale potom sa dĺžka začala meniť. Zrejme to súviselo s profilom petržalskej dráhy, ktorá mala obvod asi 1600 metrov, oválny tvar, dlhé oblúky a krátku rovinu, čo mnohým koňom robilo problémy a často sa behalo na hranici regulérnosti. V rokoch 1874 až 1876 bola v propozíciách aj vo výsledkoch udávaná dĺžka 1600 metrov plus dištancia (vzdialenosť po dištančný stĺp), v roku 1877 to bolo 1800 metrov a dištancia, a v roku 1878 rovných 1800 metrov. Od roku 1879 sa Trial-Stakes behali vo Viedni.
Dištancia vtedy zrejme nemala dvesto metrov, ako dnes, pretože na 2000 metrov sa v Prešporku behávalo a tak môžeme dedukovať, že v Trial-Stakes 1877 sa bežalo na 1900 až 1950 metrov, to ale nie je až tak podstatné, dôležitejšie je, že sa tam stretli favoriti rakúskeho a nemeckého Derby, Kincsem a Blücher.

27. 4. 1877 Bratislava

Trial-Stakes

1800+ m

I. miesto: 5012.5 fl, II. miesto: 800 fl

1.

Kincsem 3 k.

52.5

Madden

2.

Blücher 3 ž.

54

Smith

3.

NN 3 ž. z Grand Duchess

54

Butters

4.

Camillo 3 ž.

54

Busby

0.

Gin Sling 3 k.

52

Webber

0.

Bimbó 3 k.

52.5

Grimshaw

0.

Little Luder 3 k.

52.5

Metcalf

0.

Légyott 3 k.

52.5

Smart

Výrok: 1 - 1

Kurzy: 1/2 Kincsem, 5/1 žrebec z Grand Duchess, 7/1 Légyott, 10/1-20/1 ostatní

Paradoxné je, že Blücher, trénovaný v Rusovciach, desať kilometrov od závodiska, podľa zverejnených kurzov na svojej domácej dráhe nepatril medzi favoritov. Žrebec z Grand Duchess, neskôr pomenovaný Erbprinz, prichádzal s čerstvým víťazstvom z Viedne, kde porazil deviatich silných súperov, na čele so štvorročným Bíborom a kvalitný výkon sa očakával aj od Blaskovichovej odchovankyne Légyott.
Sezónny debut Kincsem vyhrala takmer štart-cieľ. Jediný problém nastal krátko po štarte, v prvom oblúku, keď musela vonkajšou stopou obiehať štyroch vedľa seba bežiacich súperov. Zvyšok dostihu si Madden urobil podľa seba a vyhral s položenými rukami, o dĺžku pred Blücherom, ktorý sa držal blízko nej, ale nijako ju neohrozil.

Petržalské závodisko začiatkom 20. storočia. Ležalo asi kilometer od súčasnej dráhy, bližšie k mestu.

Stajňovú formu preveria handicapy a u Hespových koní bola v Prešporku v poriadku. Jeho zverenci vyhrali oba veľké handicapy, Bíbor uspel v Engerauer Handicape a v Pressburger Handicape obsadili obe dotované priečky zaujímavo pomenovaný trojročiak Všecko Jedno a o rok starší Zsibó.
Za očakávaním zaostala Csalogány, ktorá išla do Staatspreis na 1600 metrov ako päť desatinová favoritka, ale v poli piatich koní skončila až tretia, keď ju o dĺžku a dĺžku porazili Pfeil a Carlburg. O dva dni, v Staatspreis na 2400 metrov, skončila tretia zo štyroch, za špičkovými Talismanom a Bíborom. Vtedy to bolo sklamanie, s odstupom času to však možno hodnotiť ako jej najlepšie trojročné výkony, a v mnohom to pripomína kariéry súčasných predčasne vyspelých dvojročiakov, ktorí v prvých štartoch v troch rokoch ešte dokážu ako-tak zabehnúť, ale potom sa úplne strácajú. To čakalo aj Csalogány.

12. a 13. víťazstvo - Budapešť 1877

Po výkone z Prešporku bolo jasné, že Kincsem bude mať v Budapešti ľahkú prácu. V Nemzeti a v Hazafi díj na ňu čakala hŕstka súperov uhorského chovu, ktorí mali proti nej zanedbateľnú šancu.

6. 5. 1877 Budapešť

Egyesűlt Nemzeti díj

1600 m

I. miesto: 5315 fl, II. miesto: 2225 fl

1.

Kincsem 3 k.

52

Madden

2.

Camillo 3 ž.

53

Busby

3.

Csalogány 3 k.

52

Webber

4.

Czigánylegény 3 ž.

53

Smart

Výrok: ? - 1/2

Čas: 1:47

Kurzy: 1/7 Kincsem, 10/1 Camillo, 10/1 Csalogány, 15/1 Czigánylegény

V Egyesűlt Nemzeti-dij bol jej jediným reálnym protivníkom víťaz Széchényi-Preis a štvrtý z Trial-Stakes Camillo, ktorý po štarte udával rýchle tempo pred Kincsem, keď ju ale v polovici dostihu Madden pustil, súperom ľahko odišla a vyhrala s náskokom, ktorý v dostupných dobových zdrojoch nie je upresnený. Camillo skončil druhý pred Csalogány, nad ktorou v žurnáli Vadász- és Versenylap zlomili palicu, keď napísali, že cez zimu nenarástla a neveria, že sa vráti do vlaňajšej formy. Posledný dobehol debutant Czigánylegény, jeden z pätice odchovancov Ernő Blaskovicha, predaných v roku 1875 do stajne baróna Orczyho a grófa Lónyaya.

V Nemzeti Díj Kincsem získala cenu 5315 zlatých a ďalších 10 tisíc Blaskovichovi vyniesla stávka 500 zlatých v kurze 20/1, uzatvorená s bookmakerom Lehmannom v roku 1875. Spolu je to ekvivalent dnešných asi 227 tisíc €.

8. 5. 1877 Budapešť

Hazafi díj

1600 m

I. miesto: 3800 fl, II. miesto: 1300 fl

1.

Kincsem 3 k.

52

Madden

2.

Bimbó 3 k.

52

Grimshaw

3.

Légyott 3 k.

52

Smart

0.

Csalogány 3 k.

52

Webber

0.

Mary Lass 3 k.

52

Dunn

0.

Estrella 3 k.

52

Busby

Výrok: 1 1/2 - 1

Čas: 1:45

Kurzy: 1/6 Kincsem, 10/1 Légyott, 10/1 Estrella, 12/1 Csalogány, 15/1 Bimbó, 15/1 Mary Lass

O dva dni si Kincsem pripísala očakávané víťazstvo v Hazafi díj, kde mal Hesp tri kobyly, okrem hrdiniek nemeckej výpravy spred roka ešte debutujúcu Mary Lass. Tentokrát sa dostih odohral podľa inej réžie - Kincsem išla zozadu. Podľa jedného z článkov sa Madden snažil pomocť Csalogány k druhému miestu, sedel vedľa nej na konci poľa a netlačil na tempo tak skoro, ako v Nemzeti díj. Napokon to ale nepomohlo a Csalogány aj vo štvrtom štarte sezóny dobehla bez peňazí. Kincsem zaútočila keď bolo treba a vyhrala pred kobylami, neumiestnenými v Trial Stakes, polosestrou Bíbora Bimbó a Blaskovichovou odchovankyňou Légyott.

Záverečná časť prípravy vo Freudenau priniesla ovocie a Hespova stajňa bola v Budapešti v životnej forme. Jeho zverenci získali sedem víťazstiev, z toho päťkrát obsadili obe platené miesta. O prekvapenia sa postarali v bývalých Cisárskych cenách, ktoré sa od roku 1869 v Budapešti behali ako Államdíj, Štátne ceny. V I. triede Hespovi Hirnök a Lawrence (neskôr premenovaný na Lörincz) porazili Talismana a v II. triede obsadili prvé dve miesta Lawrence a Všecko Jedno. V Asszonyságok díja (Dámskej cene), Henckelovu šampiónku Konotoppu zdolali Hespovi Prince Gregoire a Bíbor.

14., 15. a 16. víťazstvo - Viedeň 1877

Hespovi zverenci vyhrali všetky významné dostihy jarnej časti sezóny a v plnej sile pricestovali na májový míting do Freudenau, kde bolo hlavným dostihom rakúske Derby.

Derby bolo založené v roku 1868 a dostalo názov Preis des Jockey-Club a občas sa nesprávne uvádza, že bolo pomenované po vzore francúzskeho Derby, Prix du Jockey Club. V Rakúsko-Uhorsku boli významné dostihy obvykle pomenúvané po ich proponentoch, teda zakladateľoch a darcoch ceny, napríklad Cisárske ceny, Štátne ceny, Mestské ceny, Dámske ceny, behali sa Lichtenštajova cena, Esteházyho cena...
Rakúsky Jockey Club vznikol v roku 1867 a jedným z prvých krokov bolo založenie vlastnej, bohato dotovanej ceny. Prvý ročník Preis des Jockey-Club na 2400 metrov bol odbehnutý 20. mája 1867 v Prešporku. Derby to nazvať nemožno, bol to handicap a zvíťazila vtedajšia hviezda, sedemročná kobyla Canace, v sedle so svojim majiteľom, Miklósom Esterházym. Niesla ďaleko najvyššiu záťaž, 63.5 kilogramu a šiestim súperom poskytovala obrovskú výhodu 7 až 13.5 kilogramu.
Canace (King Tom) bola v roku 1865 importovaná ako chovná kobyla, žrebná po North Lincolnovi. V roku 1866 sa ožrebila a v nasledujúcej sezóne sa vrátila na dostihovú dráhu. V Rakúsko-Uhorsku a v Nemecku nazbierala dve desiatky víťazstiev, dokonca v roku 1869, ako deväťročná, dokázala víťaziť, keď už bola žrebná po Buccaneerovi. V roku 1870 sa jej narodila dcéra, ktorá nedostala meno. Hovorilo sa jej Canace-stute a v roku 1873 vyhrala Preis des Jockey-Club.
V dobe založenia Jockey Clubu a Preis des Jockey-Club vrcholili diskusie o potrebe významných testov pre trojročné kone. Jockey Club to vyriešil jednoducho, už existujúcu Preis des Jockey-Club presunul do Viedne, pozmenil propozície z handicapu na cenu pre trojročné žrebce a kobyly, a dal jej podtitul Österreichisches Derby. V Prešporku namiesto toho vypísali Trial Stakes na míľu.

Závodisko vo Freudenau v ére Kincsem.

V desiatom ročníku Preis des Jockey-Club mal Hesp dva kone, Kincsem a víťaza z Budapešti Prince Gregoira. Proti nim stáli silní súperi, favorit Norddeutsches Derby Blücher, lepšiaci sa štvornásobný víťaz z aktuálnej sezóny Pfeil a predovšetkým nepomenovaný žrebec po Buccaneerovi z Voltelly.
Žrebec z Voltelly, pravý brat víťaza Nemzeti Díj a St Leger Falsacapu, sa narodil v chove Antona Esterházyho v Tallósi, dnešnom Tomášikove. Vynikajúco vyzerajúceho ročiaka vydražil Aristides Baltazzi za 4810 zlatých, najvyššiu cenu, dosiahnutú v roku 1875 na rakúsko-uhorských dražbách. Baltazziovci ho poslali k trénerovi Josephovi Hayhoeovi do Newmarketu, kde bol tréningovým kolegom o rok staršieho Kisbéra. Kariéru zahájil veľmi odvážne, v najbohatšom britskom dostihu pre dvojročiakov, v Middle Park Plate a dobehol siedmy zo sedemnástich. V nasledujúcom štarte, v Criterion Stakes, skončil tretí, za rodiacimi sa francúzskymi hviezdami Jongleurom a Verneuilom, neskôr prvými dvomi v Prix du Jockey Club. Sezónu uzavrel druhým miestom v Troy Stakes.
Sezónu 1877 zahájil v City and Suburban Handicape v Epsome a v poli 26 koní sa pod záťažou 38 kilogramov nedostal medzi prvých desiatich. Nasledoval štart v 2000 Guineas, kde medzi jedenástimi štartujúcimi obsadil skvelé, ale neplatené štvrté miesto. Nad jeho sily boli francúzsky Chamant, americký Brown Prince a domáci Silvio, neskorší víťaz Derby a St Leger.
Žrebcovi z Voltelly v Epsome nesadla dráha, ani dištancia 2000 metrov a pre epsomské Derby mali Baltazziovci spolufavorita Plungera, tak ho poslali domov, do Preis des Jockey-Club. Tam mali pripravený osvedčený trik ich anglického trénera - epsomské Derby Hayhoe vyhral dvakrát, s Favoniusom a s Kisbérom, oboma pomenovanými v deň Derby. Povera zrejme zapôsobila aj v Rakúsko-Uhorsku a viacerí majitelia pomenovanie svojich koní odložili. Tesne pred Derby dostali mená Erbprinz a Rudi a pomenovaný bol aj žrebec z Voltelly. Rovnako ako u Kisbéra, Baltazziovci zvolili meno podľa miesta jeho narodenia - Tallós.

21. 5. 1877 Viedeň

Preis des Jockey-Club

2400 m

I. miesto: 16 950 fl, II. miesto: 2200 fl

1.

Kincsem 3 k.

54

Madden

2.

Tallós 3 ž.

55

Webber

3.

Pfeil 3 ž.

55

Butters

4.

Blücher 3 ž.

55

Smett

5.

Czigánylegény 3 ž.

55

Smart

6.

Prince Gregoire 3 ž.

55.5

Dunn

7.

Bimbó 3 k.

54

Grimshaw

8.

Premier Coup 3 ž.

55

Busby

Výrok: 2 - 4 - 4

Kurzy: 1/4 Kincsem, 3/1 Tallós, 15/1 Blücher, 15/1 Pfeil, 15/1 Prince Gregoire, 20/1 Bimbó, 20/1 Czigánylegény

Napriek dobrému britskému renomé Tallósa bola Kincsem vysokou favoritkou a podľa kurzov to mal byť dostih dvoch koní. To sa aj potvrdilo.
Odštartované bolo na prvý pokus, ale Tallós a vodič Blüchera, Premier Coup, zaváhali a stratili niekoľko dĺžok. Premier Coup sa dopredu dostať nedokázal a tak tempo diktoval Blücher, pred Pfeilom a Kincsem, ku ktorej sa po osemsto metroch dotiahol Tallós. V oblúku sa dvojica favoritov posunula za Blüchera a do roviny už Kincsem vbehla prvá, dĺžku pred Tallósom. V dlhej freudenauskej cieľovej rovine sa medzi nimi rozpútal veľký súboj, ktorý sa skončil na dištancii, kde Tallósovi došli zásoby vytvalosti, dostal do problémov a Kincsem mu odišla. Niektoré noviny referovali, že zvíťazila o desať dĺžok, ale podrobná reportáž Sportblattu hovorí, že záver Madden vypustil, oťaže mal v jednej ruke a druhou hladkal Kincsem, ktorá cieľom prekentrovala s náskokom dvoch dĺžok. Pfeil dobehol tretí.

Víťazstvu Kincsem sa prizerali početné zástupy aristokracie. Dvor zastupovali arcivojvodovia Albrecht, Ludwig Victor, Wilhelm a Eugen, arcivojvodkyne Elisabeth a Christine, a predovšetkým cisárovná Sissi s manželom, cisárom Františkom Jozefom I., ktorý mal v ten deň spoločenské povinnosti. Na programe bola Cisárska cena II. triedy, ktorú vyhral Erbprinz pred Talismanom a Hespovým zverencom Všecko Jedno, ale cisára, veľkého fanúšika a podporovateľa armádneho športu, zrejme viac než Derby zaujímala Armádna steeplechase na 5600 metrov, do ktorej venoval trofej aj finančnú cenu.

24. 5. 1877 Viedeň

Trial-Stakes

1600 m

I. miesto: 3020 fl, II. miesto: 300 fl

1.

Kincsem 3 k.

57

Madden

2.

Všecko Jedno 3 ž.

53.5

Webber

3.

Hamburg 3 ž.

51

Butters

0.

Boomerang 5 ž.

68.5

Smart

0.

Talisman 5 ž.

68.5

Busby

0.

Blücher 3 ž.

53.5

Smith

Výrok: 2 - 2

Kurzy: 1/4 Kincsem, 6/1 Boomerang, 6/1 Talisman, 10/1 Všecko Jedno, 20/1 Blücher, 20/1 Hamburg

Hlavní aktéri Preis des Jockey-Club boli už o tri dni späť na dráhe. Pfeil v Produce-Stakes na 2000 metrov vybojoval poldĺžkové víťazstvo a Tallós v Kaiserpreis na 2000 metrov porazil rovnakým rozdielom Erbprinza. Kincsem sa prvýkrát v sezóne stretla so staršími koňmi.

Štart Trial-Stakes sa štyrikrát opakoval, na čo doplatil Talisman, ktorý zostal stáť a niekoľko dĺžok stratil aj Blücher. Dostih odvodil Boomerang pred Hamburgom a Kincsem. Na dištancii išli dopredu Všecko Jedno a Hamburg, ale stačilo jedno použitie ostrôh a Kincsem svojho tréningového kolegu porazila o dve dĺžky.

O ďalšie tri dni Pfeil a Kincsem opäť zvíťazili - vtedajšie kone boli skrátka z iného cesta... Pfeil vyhral Henckel-Stakes na 2000 metrov, pred účastníkmi Derby Czigánylegényom a Premier Coupom, a Kincsem sa opäť stretla so staršími, tentokrát na dve míle.

27. 5. 1877 Viedeň

Kaiserpreis I. Classe

3200 m

I. miesto: 5350 fl, II. miesto: 350 fl

1.

Kincsem 3 k.

50

Madden

2.

Hirnök 4 ž.

69

Grimshaw

Z

Talisman 5 ž.

66

Busby

Výrok: 10

Kurzy: 1/5 Kincsem, 6/1 Talisman, 10/1 Hirnök

Cisárska cena I. triedy bola pre ňu dobre zaplatený tréning, pretože vekový rozdiel jej v máji na dve míle určoval záťaž len 50 kilogramov a jej súperi s ňou nechceli závodiť. Kincsem cválala osamote, s veľkým náskokom pred Talismanom a Hirnökom, ktorí taktizovali o druhé peniaze. Po veľmi pomalom úvode začala Kincsem zrýchľovať a dokentrovala si po víťazstvo. Jej tréningový kolega Hirnök bol už v oblúku jazdený, ale zaútočil na Talismana a napokon ho zdolal a skončil druhý. Talisman bol zadržaný.
S viedenským mítingom sa Hespova stajňa rozúčila veľkolepo a v posledný deň získala štyri víťazstvá. Okrem Kincsem Peeler vyhral Claiming-Stakes, Bíbor sa presadil v Beaten-Handicape a novinku v jarnom programe, Sweep-Stakes pre dvojročné kone, vyhrala nepomenovaná kobyla po Cambuscanovi zo Sophie Lawrence.

Počas pobytu vo Freudenau Kincsem namaľoval maliar Vojtech Pállik z Michaloviec, považovaný za najvýznamnejšieho uhorského maliara zvierat 19. storočia. 32-ročný maliar v tom období len začal prenikať do povedomia a po úspechoch na výstavách dostal zákazku od cisárovnej Alžbety, na namaľovanie niekoľkých jej obľúbených koní a na jeseň od cisára Františka Jozefa I., pre ktorého v Gödöllő namaľoval jazdecký portrét. Od turfmanov dostal zákazky na portréty niekoľkých koní a počas Derby mítingu namaľoval Hirnöka, Bíbora, Miczi, Boomeranga a ďalšie kone. Portrét víťazky Derby a Cisárskej ceny bol neskôr vydaný ako kolorovaná litografia.

Vojtech Pállik: „Kincsem”, 1877.

17. víťazstvo - Hannover 1877

Z Viedne sa Hespova výprava vydala tou istou cestou, ako pred rokom, cez Vroclav do Berlína. Vo Vroclavi mal Hesp jediného štartujúceho, Hirnöka, ktorý svoj dostih vyhral, ale rýchlo vyhnaná jarná forma bola preč a v Hoppegartene to bola bieda. Légyott síce dobehla tretia v Stuten-Rennen, dnešnej Preis der Diana, ale vtedy to bol neúspech. Z desiatich Hespových štartujúcich dobehol za peniaze len jediný, Blaskovichov nepomenovaný polobrat Lady Patroness, ktorý vyhral Erstes Criterium, rovnaký dostih, ako pred rokom Kincsem.

Krátko pred mítingom v Hannoveri sa v rakúskej tlači objavila správa, že Blaskovich dostal z Británie ponuku na kúpu Kincsem za 7000 libier, noviny ale zároveň uviedli, že sa im fámu nepodarilo overiť. To bola dôležitá poznámka, pretože v Monarchii by tomu málokto uveril. V prepočte to bolo 70 tisíc zlatých a za tú sumu by sa dali dva roky po sebe vykúpiť všetky ročiaky na kisbérskej aukcii...

V Berlíne Kincsem neštartovala a v Hannoveri, mesiac po viedenskom Derby mítingu, bola stajňová forma späť a Hespovi zverenci získali štyri víťazstvá. Jedno z nich doslahla Légyott, odchovankyňa Ernő Blaskovicha, predaná na aukcii, na ktorej podľa legendy odmietli Kincsem. Barón Orczy a gróf Lónyay v priebehu sezóny prepustili trénera Waltera Orama a kone dali k Hespovi. Ten Légyott zobral do Nemecka a vďaka novinovej správe o jej víťazstve si vieme predstaviť náklady na cestu - noviny vtedy napísali, že víťazstvom pokryla svoje cestovné výdaje. A koľko to bolo? V Hannoveri získala 240 mariek za druhé miesto a 1800 mariek za víťazstvo, spolu 2040 mariek, čiže 1020 zlatých. Spomeňte si, ročný plat murára bol 300 zlatých, lekára 2000 zlatých...

24. 6. 1877 Hannover

Grosser Preis von Hannover

3000 m

I. miesto: 11 200 Mk, II. miesto: 1200 Mk

1.

Kincsem 3 k.

56

Madden

2.

Konotoppa 5 k.

64.5

Busby

3.

Double Zéro 4 ž.

65

Arnott

4.

Prince Gregoire 3 ž.

52.5

Little

5.

Recorder 5 ž.

67

Sopp

Výrok: 6 - 5 - 10 - 8

Kincsem sa zúčastnila hlavného dostihu, Grosser Preis von Hannover na 3000 metrov a v rozťahanom dobehu jasne dominovala. Dostih rozbehol jej tréningový kolega Prince Gregoire pred Konotoppou a Kincsem, ktorá v oblúku išla do vedenia a ľahko vyhrala o šesť dĺžok pred Konotoppou grófa Huga Henckela, šampiónkou, ktorá pred príchodom Kincsem dominovala na rakúsko-uhorských a nemeckých závodiskách. Víťaz Norddeutsches Derby z predošlej sezóny Double Zéro nemal proti rakúsko-uhorským hviezdam žiadnu šancu.

18. víťazstvo - Hamburg 1877

Z Hannoveru sa dostihové dianie sťahovalo do Hamburgu, kde bolo na programe Norddeutsches Derby. Z desiatich účastníkov boli siedmi rakúsko-uhorskí, z toho štyria zverenci Roberta Hespa, ale Kincsem medzi nimi nebola. Blaskovich ju možno nechcel prihlásiť, možno zabudol, možno zmeškal termín, v každom prípade to bola chyba.

Favoritom po nepresvedčivých výsledkoch už nebol Blücher, ale Tallós s kurzom 2/1 a jeho najväčšími súpermi boli Pirat a Zützen, žrebce kniežaťa Huga Hohenlohe-Öhringena, s ktorými Tallós pred rokom v Newmarkete zdieľal stajňu trénera Josepha Hayhoa.
Zützen ako dvojročný vybehol už na prelome apríla a mája, ale vo dvoch štartoch sa neumiestnil a vrátil sa do Nemecka, kde jeho prípravu prevzal Charles Hayhoe a Zützen získal dve druhé miesta. Do sezóny 1877 vstúpil impozantne a vyhral všetky štyri štarty, vrátane Henckel-Rennen a Union-Rennen.
Pirata odchoval Frigyes von Dőry vo svojom žrebčíne Sütvényi a hneď po narodení ho pomenoval Kis-Bér, čo je pôvodný tvar názvu uhorského mestečka. Od von Dőryho ho kúpil knieža Hohenlohe a ešte ako ročnému mu v roku 1875 zmenil meno na Pirat. Poslal ho k Josephovi Hayhoeovi do Newmarketu, kde sa Pirat stal tréningovým kolegom o rok staršieho žrebca, ktorý sa preslávil pod menom Kisbér...
Pirat, ex. Kis-Bér, na jeseň roku 1876 odbehol v Newmarkete štyri dostihy a získal štart-cieľ víťazstvo v Plate. V Criterion Stakes dobehol štvrtý z ôsmich, za Jongleurom, Verneuilom a Tallósom. Pred klasickou sezónou sa presťahoval do Nemecka a rovnako ako Zützen, ani on nenašiel premožiteľa, keď vyhral Leipziger Stiftungspreis a berlínsky Silberne Schild, kde porazil Berggeista, Konotoppu a Double Zéra.

V Derby odskočil Pirat ako druhý favorit s kurzom 3/1 a v rovine zviedol súboj s Tallósom, toho ale rovnako ako v Preis des Jockey-Club v závere zradila vytrvalosť a okrem toho aj nohy, a Pirat vyhral ľahko o dve dĺžky. O päť dĺžok tretí dobehol Zützen a pol dĺžky za ním bol najlepší zo štvorice Hespových zverencov Criterium, ktorý dva dni pred Derby vyhral Jubiläums-Rennen. Blücher bol piaty, za ním Hespovi Prince Gregoire a Všecko Jedno, na konci poľa Blankenese, Prinz Von Arkadien a Hespov Czigánylegény.

Pirat a Tallós v Norddeutsches Derby 1877.

Po Derby si Pirat v Renard-Rennen zmeral sily s Kincsem a Konotoppou, ale ten deň patril Hespovi. Jeho zverenci získali tri víťazstvá - dvojročná kobyla zo Sophie Lawrence, neskôr nazvaná Altona, vyhrala Vergleichs-Rennen, Hirnök Hessen-Preis a hattrick zavŕšila Kincsem.

9. 7. 1877 Hamburg

Renard-Rennen

2800 m

I. miesto: 5500 Mk, II. miesto: 400 Mk

1.

Kincsem 3 k.

55

Madden

2.

Pirat 3 ž.

56.5

Little

3.

Konotoppa 5 k.

63

Busby

Výrok: 4 - 25

Úvod dostihu sa odohral vo veľmi pomalom tempe. Po pár stovkách metrov sa iniciatívy chopil Madden v sedle Kincsem a zvyšok dostihu bol jednoznačnou záležitosťou. Pirat strácal štyri dĺžky.
Dnes by sme celkom iste povedali, že výkon Pirata bol ovplyvnený únavou, pretože 2800-metrové Renard-Rennen bežal na druhý deň po víťazstve v Derby, ale vtedy bola iná doba. Nikto žiadne výhovorky nehľadal, keď bol kôň dobrý v nedeľu, bol dobrý aj v pondelok...
Nikomu sa vtedy nezdalo príliš zvláštne ani to, že deväťročný Furley, bývalý špičkový anglický stípler a účastník Grand National, odbehol v Hamburgu tri dostihy - so záťažou 73.5 kg vyhral Silberne Peitsche na 1800 metrov, o dva dni vyhral s 80 kilogramami Hammonia-Rennen na 2000 metrov a na ďalší deň bol pod 80 kilogramami tretí v Grosses Hamburger Jagd-Rennen na 5600 metrov. A o týždeň bežal ďalší stípel v Münsteri...

19. víťazstvo - Baden-Baden 1877

Počas sezóny sa písalo, že by Kincsem mala vycestovať do Anglicka, aby boli preverené jej skutočné kvality. V období okolo nemeckého Derby sa objavili správy, že pobeží Grand Prix de Deauville, ale napokon z toho nič nebolo. Príčinou bola Blaskovichova averzia voči zahraničným železniciam, obzvlášť voči chaoticky budovaným a spravovaným francúzskym. Míting v Doberane, ktorý ovládla rusovecká stajňa Huga Henckela (päť štartov - päť víťazstiev), Hespova výprava vynechala a vrátila sa domov, ale cestovať v auguste tisíc dvesto kilometrov vlakom do Gödu a o pár dní ďalších tisíc späť do Nemecka, do Baden-Badenu, asi nebol dobrý nápad...
V Baden-Badene boli Hespovi zverenci úplne bez formy a v prvý deň mítingu nepredbehli ani jediného súpera. Altona síce dobehla druhá v Zukunftspreis, ale porazila len dvoch tréningových kolegov a po druhom dni mali deväť štartov a dve druhé miesta.

Tribúny v Iffezheime.

Tretí deň sa začal vzdialeným posledným miestom Hirnöka a za normálnych okolností by to bol pred Grosser Preis von Baden dôvod pre obavy, ale meno Kincsem odradilo takmer všetkých súperov. Na štartovej listine nezostal ani jeden domáci kôň, škrtnutí boli Reichsadler a Recorder, aj víťazi Derby Double Zéro a Pirat. Z rakúsko-uhorských stajní boli škrtnutí Erbprinz, Pfeil, Henckelovi Blücher a Talisman, z Hespovej stajne Criterium, Prince Grégoire a Všecko Jedno. Alexander Baltazzi škrtol Tallósa, aj v Británii trénovaných Woodbrigea a kobylu Getroffen, a Kincsem odpadol aj najväčší súper, britský Hampton, ktorý bol v tom roku v životnej forme. Krátko pred Grosser Preis vyhral Goodwood Cup pred Skylarkom a namiesto dlhej cesty do Nemecku dal jeho majiteľ prednosť Doncaster Cupu, ktorý ľahko vyhral.

Proti Kincsem nastúpila len dvojica súperov. Podľa kurzov bol druhou šancou Mambrin (Ferragus), ktorý patril v roku 1875 do širšej špičky francúzskych dvojročiakov. V troch rokoch sa neumiestnil v Prix de Guiche, Poule d'Essai, ani v Prix du Jockey Club a neskôr to skúšal na prútených prekážkach. V máji 1877 bol dokonca favoritom Grande Course de Haies d'Auteuil, ale neumiestnil sa. Potom zaznamenal niekoľko zaujímavých výsledkov na dlhých tratiach - vyhral Prix de la Flandrie a Prix du Conseil Municipal na 3200 metrov, Prix National na 4500 metrov a v Prix Principal na 3000 metrov bol tretí z troch, za Braconnierom a víťazom Prix du Jockey Club Kiltom, súpermi Kisbéra z Derby a Grand Prix de Paris. Mesiac pred Grosser Preis von Baden ho za 25 tisíc frankov kúpil uhorský majiteľ Tasziló Festetics.
Vlastná odchovankyňa grófa Huga Henckela Konotoppa (Giles The First) bola neobyčajná kobyla, ktorá počas kariéry nazbierala 18 víťazstiev a 22 druhých miest. V Grosser Preis von Baden už bola dvakrát tretia, za Gastgeberom a Ehrenbogenom, a za Przedswitom a Reichsadlerom, ale v piatich rokoch zo slávy pomaly ustupovala, k čomu prispel aj príchod Kincsem.

Konotoppa (Giles The First - Ellen / Idle Boy)

3. 9. 1877 Baden-Baden

Grosser Preis von Baden

3200 m

I. miesto: 24 700 Mk, II. miesto: 2000 Mk

1.

Kincsem 3 k.

51

Madden

2.

Konotoppa 5 k.

58.5

Busby

3.

Mambrin 4 ž.

64

Fisk

Výrok: 3 - 1

Kurzy: 1/6 Kincsem, 6/1 Mambrin, 10/1 Konotoppa

Podľa výsledkov Hespových zverencov možno predpokladať, že ani Kincsem nebola v top forme, ale napriek tomu v Grosser Preis von Baden nebola prinútená k boju. Po štarte sa vedenia ujala Konotoppa a zakrátko ju vystriedal Mambrin, nasledovaný Kincsem. V polovici dostihu Kincsem minula lídra a bez ohrozenia si dokentrovala po suverénne víťazstvo, s náskokom troch dĺžok pred Konotoppou, ktorá za dištanciou zaútočila na Mambrina a ľahko získala druhé peniaze.

Mambrin sa po Grosser Preis na dlhšie odmlčal, dvakrát zmenil majiteľa a v roku 1879 vybehol vo farbách východopruského baróna von Knobloch-Drosteho. Získal pre neho niekoľko prekážkových víťazstiev v Königsbergu a v Insterburgu, dnešnom Kaliningrade a Čerňachovsku, a stal sa plemenníkom vo von Drosteho žrebčíne v Lindenau, dnešnom Ozerki, v Ruskom okupovanej takzvanej Kaliningradskej oblasti.

Prevaha nad Tallósom a Piratom a dominancia v Baden-Badene zvýšili reputáciu Kincsem natoľko, že redaktor anglických novín Morning Post uverejnil úvahu, že je najlepší trojročiak na svete:
„Majitelia Chamanta, Belphoebe, Silvia a Placidy môžu ďakovať hviezdam, že maďarská kobylka Kincsem nebola prihlásená do 2000, 1000 Guineí, Derby a Oaks, pretože by nepochybne zatienila triumfy Eleanor, Queen of Trumps, Crucifix, Blink Bonny, Formosy, Hannah, Achievement a Apology, a prekonala by ich ziskom St Leger. Môže to byť považované za odvážne tvrdenie, ale verejné vystúpenia - ak nimi môže byť vytvorený spoľahlivý názor cez Tallósa a Pirata, aj keď pripustíme širokú možnosť zmeny klímy a formy - oprávňujú môj odhad že kobylka, ktorej meno znamená Darling, je najlepší trojročiak na svete...”

20. víťazstvo - Frankfurt nad Mohanom 1877

Na míting do Frankfurtu Hesp cestoval len s dvoma koňmi. Ostatné poslal domov, aby boli včas na mítingu v Košiciach, ale postihli ich veľké komplikácie. Na bavorsko-rakúskom hraničnom prechode v Simbachu ich zadržal veliteľ tamojšej colnice, pretože podľa neho nemali v poriadku dovozné dokumenty, i keď v nich bolo jasne uvedené, že do Nemecka vstúpili len na dobu dostihov. Kone sa v Simbachu zdržali tri dni a aj s cestou strávili vo vlhkom a chladnom jesennom počasí v železničných vagónoch päť dní, bez možnosti ľahnúť si...
V Košiciach napokon neštartovali a tak si tam jediné víťazstvo sezóny pripísala bývalá hviezda Csalogány.

Už po vystúpeni Kincsem v Baden-Badene rakúske noviny napísali, že napriek ľahkému víťazstvu mali obavy z poklesu a že pri súčasnej forme sa môže stať, že na jeseň nájde premožiteľa.

8. 9. 1877 Frankfurt nad Mohanom

Wäldchens-Preis

2400 m

I. miesto: 7600 Mk, II. miesto: 600 Mk

1.

Kincsem 3 k.

55

Madden

2.

Pfeil 3 ž.

55.5

Butters

3.

Schnellläufer 3 ž.

49.5

Sopp

Výrok: 10 - 25

Únavu Hespových zverencov si nemohol nevšimnúť skúsený tréner John Reeves, ktorý v Novom Dvore pri Lednici trénoval Pfeila baróna Alexandra von Bethmanna a podľa toho vo Wäldchens-Preis zvolil taktiku. Pfeil od štartu udával ostré tempo a vypracoval si veľký náskok. Kincsem musela byť tvrdo jazdená, aby sa k nemu priblížila, ale zvládla to a zvíťazila. Rezignovaný Pfeil, ktorý už v tej sezóne neprehral, na ňu strácal desať dĺžok.

Zmienku si zaslúži aj hlavný dostih druhého dňa frankfurtského mítingu, Alexander-Rennen na 2400 metrov a jeho víťaz, neskorší súper Kincsem Prince Giles I. (niekedy uvádzaný ako Prince Giles The First). Neskoro dozrievajúci odchovanec žrebčína Huga Henckela v Rusovciach vyhral už v Baden-Badene a vo Frankfurte dosiahol prvé väčšie víťazstvo, keď v poli siedmich koní porazil kobyly Ingo a Regimentstochter.

21. a 22. víťazstvo - Šoproň 1877

Prvé štarty po návrate domov absolvovala Kincsem v Šoproni, kde sa predstavili aj ďalšie hviezdy, ale vzájomnému súpereniu sa vyhli. Zvíťazili tam Tallós a Pfeil, Konotoppa dokonca odbehla v jeden deň dva dostihy a získala víťazstvo a druhé miesto. Víťazstvo si pripísal aj Prince Giles I..

29. 9. 1877 Šoproň

Államdíj 350 db 10-frankos

2400 m

I. miesto: 1625 fl, II. miesto: 225 fl

1.

Kincsem 3 k.

59

Madden

2.

Prince Gregoire 3 ž.

56

Wicks

Výrok: 3

Kincsem v Šoproni žiadnu prácu nemala. V Államdíj 350 db 10-frankos magyar arany, čo v preklade znamená Štátna cena 350 kusov uhorských zlatých desaťfrankov, bol jej súperom ďalší Hespov zverenec Prince Gregoire, ktorý si len išiel po druhé peniaze. Dostih odvodila Kincsem v pomalom kentre. Prince Gregoire síce platonicky zaútočil, ale nič sa nezmenilo a Hespova dvojica prekentrovala cieľom s rozostupom troch dĺžok.

30. 9. 1877 Šoproň

Államdíj 200 db 10-frankos

2000 m

I. miesto: 1000 fl, II. miesto: 200 fl

1.

Kincsem 3 k.

52

Madden

2.

Blankenese 3 ž.

53.5

Butters

Výrok: Compromiss

Na druhý deň, v dostihu o Štátnu cenu 200 kusov desaťfrankov, proti nej nastúpil Blankenese grófa Antona Apponyiho z Oponíc, ktorý v predošlý deň zviedol veľký súboj s Prince Gilesom a dosiahol s ním súčasný dobeh. Zrejme ho nechceli vystavovať ďalšej námahe, ale bolo by škoda nechať ležať na zemi druhú cenu a tak bol výsledok deklarovaný ako takzvaný „compromiss” - dohoda majiteľov na výsledku. Bola to súčasť vtedajších dostihových pravidiel, čosi ako walk over pre dva kone.

Pre Kincsem to žiadne veľké úspechy neboli a druhý šopronský dostih bol dokonca najchudobnejší, aký v živote absolvovala - Pfeil v ten deň vyhral Dunántuli díj, kde bolo pre víťaza päťkrát viac. A porovnanie termínu „najchudobnejší dostih Kincsem” s dnešnou dobou?
Desaťfrank je názov zlatej mince. Razila sa vo viacerých krajinách a všade mala rovnaké parametre, 3.2 gramu 22-karátového zlata. Bolo to univerzálne medzinárodné platidlo, nebolo treba zmenárne, stačilo dať mincu na váhu. Najchudobnejší dostih Kincsem bol o 0.64 kilogramu zlata. V dnešných cenách zlata o 37 tisíc €...

Závodisko v Šoproni na prelome 19. a 20. storočia.

23. a 24. víťazstvo - Budapest 1877

Po vyzdvihnutí peňazí v Šoproni čakali na Kincsem dôležitejšie a bohatšie dostihy. 3. októbra priniesli peštianske noviny správu o jej príchode na závodisko a 7.októbra sa pred očami cisárovnej Alžbety postavila na štart St Leger.

7. 10. 1877 Budapešť

St Leger

2800 m

I. miesto: 4675 fl, II. miesto: 2675 fl

1.

Kincsem 3 k.

52

Madden

2.

Prince Giles I. 3 ž.

53

Busby

3.

Lörincz 3 ž.

53

Webber

4.

Blankenese 3 ž.

53

Butters

5.

Bimbó 3 k.

53.5

Grimshaw

6.

Erzsi 3 k.

52

Smart

Z

Chére Amie 3 k.

52

Metcalf

Výrok: 6 - 1 1/2 - krk

Kurzy: 1/6 Kincsem, 10/1-20/1 ostatní

V St Leger sa vedenia ujala Bimbó, určená ako vodička stajňovej kolegyne Erzsi a vytvorila si až tridsaťdĺžkový náskok. V hlavnom poli viedla Kincsem pred Prince Gilesom, dvojicou Blankenese a Erzsi, na konci boli Chére Amie a Lörincz. V tomto poradí kone odbehli prvých 1200 metrov. Potom Madden povolil Kincsem oťaže a šampiónka začala sťahovať náskok vodičky. Minula ju v poslednom oblúku, do roviny vbehla s veľkým náskokom a zvíťazila o šesť, podľa iných zdrojov o desať dĺžok, pred Prince Gilesom. Tretie miesto vybojoval Lörincz pred Blankenesem. Víťazka nemeckých Oaks Chére Amie bola zadržaná.

Rovnako ako pred rokom, na druhom dni peštianskeho jesenného mítingu cisárovnú sprevádzal aj cisár František Jozef I. a boli svedkami, ako Hespovi zverenci vyhrali všetky štyri rovinové dostihy programu - v Kladrubi dij sa v poli siedmich koní presadila dvojročná Altona, Kincsem vyhrala Kancza díj a zvyšné dva dostihy vyhrali Ganga a Czigánylegény, odchovanci Ernő Blaskovicha, predaní na niekoľkokrát zmienenej aukcii v roku 1875.

9. 10. 1877 Budapešť

Kancza díj

2400 m

I. miesto: 2150 fl, II. miesto: 150 fl

1.

Kincsem 3 k.

60.5

Madden

2.

Konotoppa 5 k.

64.5

Busby

3.

Erzsi 3 k.

58

Grimshaw

Výrok: 10 - 6

Kurzy: 1/12 Kincsem

Kancza díj je dnes maďarské Oaks, ale v tej dobe to bol dostih pre trojročné a staršie kobyly. Kincsem sa v ňom stretla s obhajkyňou víťazstva Konotoppou a ich súboju asistovala neúspešná účastníčka St Leger Erzsi, ktorá tentokrát nastúpila bez vodičky a sama nadiktovala rýchle tempo. V polovici dostihu mala náskok desiatich dĺžok, ale keď Madden pustil Kincsem, bolo rozhodnuté. Kincsem v oblúku minula Erzsi a bez námahy si prišla po víťazstvo. Na dištancii Erzsi predstihla aj Konotoppa a získala druhé peniaze. Aj v tomto prípade sa údaje o rozostupoch líšia, viedenský Sportblatt uvádza 10 - 6, peštiansky Vadász- és Versenylap 3 - 3.

25. víťazstvo - Viedeň 1877

14. 10. 1877 Viedeň

Freudenauer Preis

2400 m

I. miesto: 1650 fl

1.

Kincsem 3 k.

60.5

Madden

Výrok: Walk Over

Kincsem mala v tej sezóne za sebou štrnásť víťazstiev a noviny napísali, že už zmenila srsť, ale na striebornom podnose pred ňou ešte ležalo zopár zaujímavých cien a tak už o päť dní štartovala vo Viedni. Štart to bol len sympolický. Do Freudenauer Preis bolo prihlásených šesť koní a všetci jej súperi, vrátane Pfeila a Konotoppy, boli škrtnutí.

26. a 27. víťazstvo - Praha 1877

Šestnáste a sedemnáste víťazstvo sezóny Kincsem zaznamenala na mítingu v Prahe, kam v tom roku nepricestovali nemecké kone a slabo boli zastúpené aj domáce stajne. Nechýbali však dva najlepšie kone, Kincsem a Tallós.

Do hlavného dostihu, Cisárskej ceny I. triedy, Kincsem nebola prihlásená a v poli piatich koní získal ľahké víťazstvo v hodnote 7338 zlatých Tallós, ktorý pár dní predtým vyhral

21. 10. 1877 Praha

Kaiserpreis III. Cl

2400 m

I. miesto: 1150 fl, II. miesto: 50 fl

1.

Kincsem 3 k.

61.5

Madden

2.

Prince Giles I. 3 ž.

58

Busby

Z

Héléne 3 k.

51.5

Corser

Výrok: 1

v Berlíne Hertefeld-Rennen, pred Regimentstochter a Piratom.

Pred Kincsem Hesp a Blaskovich postavili ľahší cieľ, Cisársku cenu III. triedy, kde sa predstavili len tri kone a Kincsem vyhrala štart-cieľ. Prince Giles sa za ňou viezol s odstupom dvoch dĺžok, ale nič sa neudialo a Kincsem si náskok bezpečne postrážila až do cieľa. O tretej štartujúcej Héléne pražské noviny napísali, že bežala len naoko a hneď v prvom oblúku sa zastavila. Bola totiž prihlásená do Beaten-Handicapu

23. 10. 1877 Praha

Kaiserpreis II. Cl

3200 m

I. miesto: 3525 fl

1.

Kincsem 3 k.

61

Madden

Výrok: Walk Over

- Handicapu porazených, ceny útechy pre kone, ktoré na mítingu štartovali, ale nezvíťazili. Héléne podmienku splnila štartom v Cisárskej cene a Beaten-Handicap potom skutočne vyhrala.

O dva dni, v Cisárskej cene II. triedy, už Prince Giles I. proti Kincsem nenastúpil a vysokú cenu si pripísala bez boja.

V ten deň v Kladruber Preis, teda v tom istom dostihu ako pred rokom Kincsem, zvíťazila Hespova dvojročná zverenkyňa Altona, ktorá v nasledujúcej sezóne Kincsem takmer pripravila o neporaziteľnosť.

Štatistiky

V roku 1877 Kincsem vyhrala sedemnásť dostihov na jedenástich mítingoch, na deviatich závodiskách. Vlakom pritom precestovala o dvetisíc kilometrov viac, než v predošlej sezóne, približne 7600 až 7800 kilometrov.
Vybehala rekordnú sumu, ale zverejnených bolo najmenej päť rôznych údajov. Podľa súčtu cien, uvedených v tomto článku, to bolo 54 722.50 zlatých a 49 000 mariek, v prepočte spolu 79 222.50 zlatých, čo podľa Rakúskej národnej banky zodpovedá dnešnej kúpnej sile približne 1.22 milióna €. Najhodnotnejšie víťazstvo celej kariéry dosiahla v Preis des Jockey Club s cenou 16 950 zlatých a v sezóne 1877 za ním nasledovala Grosser Preis von Baden s cenou 12 350 zlatých.

Kincsem bola samozrejme jasnou jednotkou a štatistika hovorí, sedemnásť štartov, dvakrát walk over, sedemnásť víťazstiev.
Za ňou skončil Tallós, ktorý po druhých miestach v oboch Derby štyrikrát vyhral, no a tretí bol Pfeil, u ktorého štatistika nesedí. Správne údaje sú 13-1-10-1, trinásť štartov, jeden walk over, desať víťazstiev a druhé miesto za Kincsem vo Wäldchens-Preis. Okrem toho bol tretí za Kincsem a Tallósom v Preis des Jockey-Club a šiesty v Kosmopolitisches Handicape v Baden-Badene.

V Nemecku v tom roku rakúsko-uhorské kone vyhrali 42 dostihov, z toho zverenci Jamesa Waugha 22 a Roberta Hespa 12, a majitelia si odviezli 184 tisíc mariek, ekvivalent dnešných asi 1.36 milóna €.
Medzi koňmi bola Kincsem so ziskom 49 tisíc mariek na prvej priečke, s náskokom 3330 mariek pred Piratom (45 670). Tretí bol v tom roku neporazený stípler Johnstown (31 600) a za ním Zützen (29 020), Gastgeber (21 440) a Regimentstochter (19 082).

Cambuscan zásluhou Kincsem zosadil z trónu najlepšieho plemenníka Buccaneera a stal sa šampiónom v Rakúsko-Uhorsku, aj v Nemecku. Jeho potomkovia doma vybehali 88 tisíc zlatých, Buccaneerovi 45 tisíc a tretí bol Ostreger so ziskom 19 tisíc zlatých. V Nemecku o poradí rozhodlo necelých sto mariek - Cambuscan 72 115, Buccaneer 72 020, a blízko bol aj tretí Blue Gown so 70 766 markami.

Kincsem - skutočný príbeh, 4. časť