Kincsem - skutočný príbeh, 6. časť Branislav Ondera Kincsem - skutočný príbeh, 1. časť, 2. časť, 3. časť, 4. časť, 5. časť, 6. časť, 7. časť. Začatkom januára 1880 Robert Hesp odcestoval do Newmarketu. Mal dve úlohy, nájsť nového stajňového džokeja a skontrolovať svojich bývalých zverencov, víťaza jedného menšieho dostihu z troch štartov Eleméra a na debut čakajúceho Kisbérovho pravého brata, ktorí od neho v októbri odišli k Josephovi Hayhoeovi. So stavom oboch žrebcov bol spokojný a splnil aj druhú úlohu - nezískal jedného, ale hneď dvoch džokejov, Toma Osborna a Harryho Wyatta. Dvadsaťsedemročný Tom Osborne bol brat slávneho džokeja Johna Osborna a menovec Baltazziho a Springerovho trénera z Taty, s ktorým neboli v rodinnom zväzku. V Británii patril do špičky, okrem iného mal na konte víťazstvo zo St. Leger 1873, kde s kobylou Marie Stuart porazil víťaza Derby a neskoršieho plemenníka žrebčína Kisbér Doncastera. Pravidelne jazdieval vynikajúceho Springfielda, ktorému jednu z dvoch životných prehier v Dewhurst Plate uštedril Kisbér. Osborne bol pri väčšine zo sedemnástich Springfieldových víťazstiev, okrem iného s ním vyhral dva July Cupy, Queen Stand Plate, Gimcrack Stakes, Fern Hill Stakes, Stockbridge Cup, Select Stakes. Ernő Blaskovich ponechal Kincsem v tréningu a s Osbornom uzavrel zmluvu na jej jazdenie. Skúsený britský džokej sa mu hodil, pretože v Grosser Preis von Baden zaviedli podobnú vysokú penalitu ako v Hannoveri a tak namiesto štartu v Baden-Badene uvažoval o ďalšej výprave do Francúzska a Británie. Začiatok sezóny mala mať identický, ako pred rokom - súboj s Tallósom v Bratislave a potom na májovom mítingu v Budapešti Gróf Károlyi díj a dve Štátne ceny.
V Newmarkete sa medzitým Kisbérov brat pripravoval na štart v epsomskom Derby. Ukazoval sa veľmi dobre, objavil sa v ponukách bookmakerov a jeho kurz klesol na 15/1, ale rovnaký zázrak ako s Kisbérom, sa Hayhoeovi nepodaril. Kisbérov brat ochromel a i keď prvotné správy hovorili, že sa vrátil do tréningu, Béla Zichy, stojaci spolu s ďalšími majiteľmi za stajňou General Hope, ho aj so stajňovým kolegom Elemérom stiahol domov, ale dostať ho na dráhu sa Hespovi nepodarilo. Kisbérov brat, v maďarčine Kisbér testvére, v roku 1881 oficiálne dostal meno Kisbér öcscse, v preklade Kisbérov mladší brat, a bez dostihovej kariéry sa stal plemenníkom v žrebčíne Kisbér.
Z Británie pricestovali oba žrebce len pár dní pred viedenským aprílovým mítingom a keďže Elemér bol v poriadku, aj bez dostatočného odpočinku po niekoľkodňovej ceste - „priamo z vlaku”, ako sa vtedy hovorilo - ho Hesp nechal štartovať v Trial-Stakes. Elemér skončil o pol dĺžky druhý za Baltazziho Florianom, pričom Tom Osborne prevažoval o jeden kilogram.
Výrastok, ktorý ukončil dostihovú kariéru Kincsem. Hespovi majitelia si pripísali tridsaťpäť víťazstiev na domácich dráhach a trinásť v Nemecku a zrejme boli spokojní, až na Ernő Blaskovicha, na ktorého sa prilepila smola a sezónu mal biednu. Začal so siedmimi koňmi, ale už na májovom mítingu vo Viedni sa zranil Purdé a viac nevybehol, a vzápätí prišlo zranenie Kincsem. Pravý brat Kincsem, dvojročný Szent Márton, nevybehol a napokon len tri jeho kone dokázali čosi zarobiť. Dvojročná Csapodár vyhrala v nemeckej Gothe Preis von Thüringen v hodnote 3300 zlatých a doma vybehala 200 zlatých, pravá sestra Lady Patroness, Bájos, získala dva menšie walk-overy v celkovej hodnote 2040 zlatých a jej pravý brat Bankár vybehal 187 zlatých. Po niekoľkých rokoch na výslní bola zrazu Blaskovichova stajňa u Hespa najslabšia a ich spolupráca sa skončila. Od roku 1881 mal Ernő Blaskovich svoje kone v tréningu doma, v Tápiószentmártone a trénoval ich Robert Smart. Výhry Kincsem
Ako by ďalej pokračovala kariéra Kincsem, nebyť zranenia, môžeme len hádať. Možno by pridala zo desať víťazstiev a jej rekord by bol ešte neuveriteľnejší, možno by ju ktosi porazil a skončila by v zabudnutí, ako mnoho iných rakúsko-uhorských koní z tej éry. Osud to zariadil tak, že sa jej kariéra zastavila na 54 víťazstvách a zisku, ktorý sa nedá úplne presne spočítať. Najčastejšie sa uvádza suma 199 705 zlatých, ako ju napočítal vtedajší Jockey Club, ale treba ju brať s rezervou, pretože pri jednotlivých výsledkoch boli v rôznych zdrojoch občas uvedené rozdielne a nesprávne sumy.
Ďalším skresľujúcim faktorom sú čestné ceny. Dnes sú to obvykle len plechové upomienkové predmety, ale v ére Kincsem to bývali poctivé zlatnícke výrobky, ktorých hodnota často presahovala finančnú cenu dostihov. V Rakúsko-Uhorsku a v Nemecku sa čestné ceny nezapočítavali do zisku, čo umne využíval majiteľ stajne v Rusovciach, gróf Hugo Henckel, ktorý sa na dostihy s čestnými cenami zameriaval. Najmä v Doberane mu jeho kone získali ohromný majetok v zlate a v striebre, ale finančné výhry až tak veľké neboli a tak unikali vysokým penalitám.
Trofej z Goodwood Cupu 1878
Ak dáme bokom hodnotu trofejí, ktoré by dnes na aukciách športových pamiatok lámali rekordy, hodnota čistých finančných výhier Kincsem sa do súčasnosti dá previesť rôznymi spôsobmi. V prvej časti seriálu sme si povedali, že v jej ére bol ročný príjem murára asi 300 zlatých a lekára 2000 zlatých. Jej čisté výhry 197 tisíc zlatých predstavovali ročný príjem 657 murárov, alebo 99 lekárov. Alebo inak, jeden murár by musel pracovať 657 rokov, aby zarobil toľko, čo Kincsem vybehala...
Súperi Kincsem
Kincsem bola vo svojej ére i dlho potom považovaná za jedného z najlepších koní sveta, ale po rozpade Rakúsko-Uhorska začal turf v nástupníckych krajinách upadať.
Posledných päťdesiat, šesťdesiat rokov sa v dostihovo najvyspelejších krajinách na stredoeurópsky turf dívajú, i keď nie úplne neoprávnene, s istou dávkou dešpektu a to sa prejavuje aj na súčasnom vnímaní Kincsem. Pri zostavovaní rôznych populárnych rebríčkov koní storočia, tisícročia, či všetkých čias, je čoraz viac potláčaná do úzadia a jeden z najrenomovanejších dostihových historikov sa dokonca nehanbil napísať, že síce vyhrala 54 dostihov, ale kvalita jej súperov je sporná... Zhrňme si teda, koho vlastne počas svojej kariéry porazila.
Anglických a francúzskych koní porazila desať. V Goodwood Cupe porazila Pageanta a Lady Golightly. Pageant bol v tom roku v životnej forme a nie kvôli Kincsem, ale kvôli nemu bolo z Goodwood Cupu škrtnutých niekoľko koní, ktoré by s ním súperili s nevýhodnými záťažami. Po Goowood Cupe už neprehral a v tom roku mal bilanciu päť štartov, tri víťazstvá a jedno druhé miesto. Vyhral Chester Trades Cup, Brighton Cup a Doncaster Cup, a okrem Goodwood Cupu prehral v Manchester Cupe, kde pätnástim súperom dával na 1.5 míle výhodu 8 až 23 kilogramov.
V Nemecku v tej dobe tvorili veľkú časť štartových listín významných dostihov rakúsko-uhorské kone a tak sa Kincsem v štrnástich nemeckých štartoch stretla len so šestnástimi nemeckými koňmi. Sedemnásty bol víťaz niekoľkých významných handicapov Rococo, ktorého dvakrát porazila, keď bol ešte v rakúsko-uhorskom tréningu a raz po jeho predaji do Nemecka. Týchto sedemnásť koní spolu vyhralo najmenej 107 dostihov, z toho Regimentstochter 18, Double Zéro 12, Künstlerin a Vitus po 10, Blue Rock, Hessenpreis a Recorder po 8. Rococo vyhral desaťkrát, päťkrát v rakúsko-uhorskom a päťkrát v nemeckom tréningu.
Kincsem sa celkovo stretla s 59 koňmi, trénovanými v Rakúsko-Uhorsku (započítaný je aj vyššie zmienený Rococo), z nich desať, s ktorými sa stretla väčšinou v úvode kariéry, nezvíťazilo. Treba si uvedomiť, že aj bez Kincsem patril rakúsko-uhorský turf do európskej špičky a kone vozili množstvo víťazstiev predovšetkým z Nemecka a boli to práve domáce kone, ktoré najviac ohrozili jej neporaziteľnosť - jej tréningová kolegyňa Csalogány s ňou v roku 1876 v Budapešti prehrala o pol dĺžky, Prince Giles I. s ňou v Grosser Preis von Baden 1878 dosiahol súčasný dobeh a ďalšia tréningová kolegyňa Altona s ňou v Kancza díj 1878 prehrala o pol dĺžky po tom, ako tréner Robert Hesp pridal Altone 1.5 kilogramu záťaže.
Súčasní spisovatelia sa životopis Kincsem snažia „vylepšiť” a zdramatizovať vnášaním prvkov údajnej závisti zo strany iných majiteľov. Spomína sa predovšetkým Baltazzi, ktorý vraj túžil poraziť ju za každú cenu, ale štatistiky hovoria úplný opak. Tallós sa s Kincsem stretol v Preis des Jockey-Club, čo bol po štvrtom mieste v 2000 Guineas a návrate z Anglicka logický cieľ. Neskôr sa s ňou stretol už len raz, v bratislavskej Štátnej cene v roku 1879 a podobné to bolo aj s Nil Desperandom, ktorý sa ňou takisto stretol len raz... Inak sa Baltazziovci súbojom s Kincsem dôsledne vyhýbali, čo Tallósovi vynieslo 21 víťazstiev, vrátane štyroch Štátnych, respektíve Cisárskych cien, a po odchode Kincsem vyhral aj Grosser Preis von Baden.
Najčastejšie proti Kincsem štartovali Prince Giles I. a Konotoppa, čo vytvára dojem, že to bol gróf Hugo Henckel, kto sa ju snažil za každú cenu poraziť, ale články z dobovej tlače jeho počínanie kvitujú s tým, že sa choval športovo a neutekal z boja, a niekoľkokrát zabránil walk overom, alebo dohodnutým dobehom, takzvaným „kompromisom”. Navyše, keď mal jeho stajňový džokej Tom Busby možnosť jazdiť Kincsem, Henckel mu to umožnil a svoje kone škrtol.
Kincsem počas kariéry porazila víťazov viac ako štyristo dostihov, porazila víťazov sedemnástich rakúsko-uhorských, nemeckých a francúzskych klasických dostihov, porazila štyroch po sebe idúcich víťazov Norddeutsches Derby a tri víťazky Preis der Diana - nemeckých Oaks, čo je vedľa jej 54 štartov bez porážky ďalší rekord, ktorý už zrejme nikto neprekoná. Kincsem - skutočný príbeh, 7. časť
| ||||