turf.sk

Melbourne: Austrálčania dostali ďalšie zauchá
9. 11. 2019 Melbourne Krátko po Melbourne Cupe sa na závodisku vo Flemingtone odohralo ďalších päť grupových dostihov, kde sa predstavili aj írske kobyly True Self a Magic Wand. Zúčastnili sa dostihov s viac ako 150-ročnou históriou, ktoré kedysi vyhral aj legendárný Phar Lap, Queen Elizabeth Stakes a Mackinnon Stakes, a nenašli premožiteľa.
Šesťročná zverenkyňa Willieho Mullinsa True Self (Oscar) začala v súlade so svojim pôvodom ako prekážkarka a na roviny prešla až ako päťročná v polovici sezóny 2018, keď dobehla druhá a prvá v Maiden. Potom vyhrala tri Listed dostihy a dobehla druhá v Gr.3, a po šiestom mieste z Ebor Handicapu si ju na melbournský Spring Carnival prenajal austrálsky syndikát.
True Self dobehla v Geelong Cupe druhá, len o hlavu a tri libry za Prince Of Arranom, v zozname prihlásených do Melbourne Cupu však zostala na 25. mieste a na štart sa nedostala. Náhradný štart absolvovala v Gr.3 Queen Elizabeth Stakes, handicape na 2600 metrov o 300 000 austrálskych dolárov (187 000 €), kde pod Ryanom Mooreom v pozícii veľkej favoritky po útoku zo stredu poľa presvedčivo zvíťazila. Majitelia si pripísali víťaznú cenu 180 000 dolárov a k tomu cenu útechy, bonus 200 000, určený pre víťaza eliminovaného z Melbourne Cupu.

YouTube

Mackinnon Stakes

Zverenkyňa Aidana O'Briena Magic Wand (Galileo) zamierila do Gr.1 Mackinnon Stakes na 2000 metrov o 2 milióny austrálskych dolárov a napriek tomu, že to bol jej dvanásty štart sezóny a tretí za posledné tri týždne, pod Ryanom Mooreom bezpečne získala svoje prvé víťazstvo so štatútom Gr.1.
Úspech írskej kobyly Austrálčanom veľa radosti neurobil, pretože len štyri dni po desiatom mieste z dvojmíľového Melbourne Cupu dokázala poraziť populárne miestne hviezdy - po druhú priečku si neskorým záverom prišla novozélandská legenda Melody Belle (Commands), Kôň roka a s 10 zásahmi novozélandská rekordérka v počte víťazstiev v Gr.1, o ktorej sa hovorí ako o nástupkyni Winx, a tretí skončil štvornásobný víťaz Gr.1, s dostihovou dráhou sa lúčiaci veterán Hartnell (Authorized), ktorý je v októbrovom vydaní World's Best Racehorse Rankings hodnotený rovnako ako najlepší americký kôň na tráve Bricks And Mortar a je len dve libry pod koňmi ako Japan a Magical...

turf.sk

Vow And Declare zdvihol Austrálčanom sebavedomie

YouTube

Melbourne Cup

5. 11. 2019 Melbourne Melbourne Cup na 3200 metrov o 8 miliónov austrálskych dolárov (5 miliónov €) vyhral Vow And Declare a domácim odľahlo, pretože v posledných rokoch už najslávnejší austrálsky dostih nie je pre cudzincov tak nedobytný, ako pred 10-15 rokmi. Pomohol tomu zákaz anabolických steroidov, ktorý bol v Austrálii prijatý až v roku 2014 a tiež fakt, že európske kone majú výhodnejšie handicapy.
V Austrálii sa ročne narodí okolo 13 tísíc plnokrvníkov a behá sa tam neuveriteľných 320 grupových dostihov, z toho 74 Gr.1. Pre porovnanie, v Írsku sa narodí okolo 10 tisíc plnokrvníkov a behá sa tam len 72 grupových dostihov, z toho 13 jednotiek a aj tak vo všetkých nie je top kvalita, je teda celkom jasné, že Austrália v žiadnom prípade nemôže vyprodukovať toľko kvalitných koní, aby všetky tamojšie grupové dostihy boli obsadené skutočnou grupovou kvalitou. Mnohé dostihy sú bezvýznamné, mnohé vyhrajú bezmenné kone a mnohé austrálske grupové dostihy by si v Európe neudržali ani štatút Listed, Austrália je však veľmi silná v zákulisnej diplomacii a rovnako ako Dubaj, dokáže do Medzinárodnej klasifikácie pretlačiť čoraz viac koní s prehnanými známkani, čo je možno dobré pre marketing tamojších chovateľov a dražobných spoločností, v medzinárodne obsadených handicapových dostihoch sa to však prejavuje negatívne.
Ako prví si to uvedomili tí, ktorých to stojí peniaze, teda austrálski majitelia, ktorí sa v posledných rokoch čoraz viac snažia pred Melbourne Cupom získať kone s handicapom vybehaným v Európe. Dospelo to až do situácie, ktorá by sa pred pár rokmi zdala byť neuveriteľná a absurdná - v tohtoročnom Melbourne Cupe štartovali len dva kone austrálskeho chovu a len tri kone, ktoré svoju dostihovú kariéru zahájili v Austrálii, pričom medzi tohtoročnými austrálskymi akvizíciami boli aj súperi Nagano Golda z Hardwicke Stakes Mirage Dancer a Southern France.
Posledným víťazom Melbourne Cupu austrálskeho chovu bol v roku 2009 Shocking. Odvtedy päťkrát vyhrali európske kone, trikrát európske importy a len novozélandský odchovanec Prince of Penzance zahájil svoju kariéru v Austrálii. V posledných dvoch ročníkoch Melbourne Cupu obsadili európske kone prvé tri priečky a navyše, ďalšie dva najdôležitejšie austrálske dostihy, Caulfield Cup a Cox Plate, vyzobli tento rok Japonci, takže niet divu, že víťazstvo Vow And Declarea bolo oslavované ako pristátie na Mesiaci...
O jeho úspechu rozhodla veľmi odvážna taktika Craiga Williamsa, ktorý sa z boxu číslo 21 ponáhľal dopredu a posadil sa na bariéru. Medzi 3000 a 2600 sa bežalo za rýchlych 23.7, potom však Williams zatiahol brzdu a skryl sa na štvrté miesto. Spomalilo sa až na 27.5, čo spôsobilo pulovanie niektorých koní v druhom slede a na konci poľa. Záver dostihu bol mimoriadne rýchly a prvých štrnásť umiestnených v posledných 600 metroch zabehlo dvojstovky pod 12 sekúnd a Vow And Declare vybojoval víťazstvo o hlavu, nos a nos pred Master Of Realitym, Prince Of Arranom a Il Paradisom.
Záver mal dohru pred stewardami, pretože Master Of Reality pod bičíkom Frankieho Dettoriho bočil a tesne pred cieľom privrel Il Paradisa, ktorý predviedol drvivý útok z konca poľa a namerali mu najrýchlejší záver (11.22-11.19-11.44). Pikantné je, že Master Of Realityho trénuje Joseph O'Brien a poškodeného Il Paradisa jeho otec Aidan. Jazdec Il Paradisa Wayne Lordan si v dostihovej komisii pozrel video a s protestom si to rozmyslel, ex-offo však zasiahli stewardi a presunuli Master Of Realityho na štvrté miesto za obhajcu vlaňajšej tretej priečky Prince Of Arrana a Il Paradisa. Frankie Dettori dostal deväťdňový dištanc s oficiálnym odôvodnením, že nepodnikol nič, aby skorigoval svojho koňa a zabránil jeho bočeniu.
Meno O'Brien figuruje aj u víťazného Vow And Declarea a hneď niekoľkokrát. Pripravuje ho skúsený Danny O'Brien, ktorý už mal na konte víťazstvá z Caulfield Cupu a Cox Plate, a teraz doplnil svoju zbierky trofejí z najdôležitejších austrálskych dostihov. Otcom Vow And Declarea je coolmorský plemeník Declaration Of War (War Front), ktorého trénoval Aidan O'Brien a Joseph O'Brien ho jazdil pri víťazstvách v Gr.1 Queen Anne Stakes a Juddmonte International.
Vow And Declarea odjazdil jeden z najlepších austrálskych džokejov Craig Williams, víťaz viac ako 50 dostihov Gr.1, Melborne Cup však získal až na sedemnásty pokus. Predtým mal na konte len jediné umiestnenie medzi prvými tromi, tretie miesto s Mount Athosom v roku 2013, v predošlých rokoch však zhodou okolností prišiel o dve možné víťazstvá. V roku 2011 vyhral s francúzskym Dunadenom dôležitú predskúšku Geelong Cup, na deň Melbourne Cupu však dostal dištanc a musel sa len pozerať, ako s Dunadenom vyhral Christophe-Patrice Lemaire. V roku 2012 bol na domácich dráhach stálym jazdcom Green Moona a v lete si odskočil sadnúť na Dunadena do King George VI And Queen Elizabeth Stakes. Pred Melbourne Cupom s Dunadenom vyhral Caulfield Cup a s Green Moonom bol v Cox Plate až siedmy, takže si v Melbourne Cupe sadol na favorita Dunadena a skončil s ním štrnásty, zatiaľ čo Green Moon pod Brettom Prebbleom vyhral.

turf.sk

Lovaregyleti Díj: 1-2-3 pre slovenské kone

YouTube

Lovaregyleti Díj

3. 11. 2019 Budapešť Posledný významný dostih maďarskej sezóny, Lovaregyleti Díj na 2800 metrov o 3 milióny forintov (9100 €), sa stal korisťou slovenských koní, ktoré obsadili prvé tri priečky v poradí Palmera - Royal Gino - Tirak.
Tempo sa podujal diktovať štvrtý z Magyar Derby a tretí zo St Leger Mont Master, zatiaľ čo favorizovaný Impactful, desaťdĺžkový jednotkový víťaz z predošlého štartu, sa držal vo vzdialenom strede poľa, kde si ho pozorne strážili víťazka Ceny turfu Palmera (Jukebox Jury) a dvojnásobný jedbnotkový víťaz z Kincserm Parku Royal Gino (It's Gino). Impactful už v oblúku prestal stíhať a na začiatku roviny Palmera s Royal Ginom ľahko prešli aj okolo Mont Mastera a zviedli jeden z najväčších súbojov sezóny, keď spolu bojovali celú päťstometrovú rovinu a Palmera si po celý čas udržiavala miernu prevahu. Zverenkyňu Zuzany Kubovičovej napokon Adam Florian dotlačil do cieľa o krk pred Royal Ginom s Jaroslavom Línkom a na tretie miesto sa z konca poľa prepracoval ďalší Kubovičovej zverenec, slovenský odchovanec Tirak (Egerton). Dlho vedúci Mont Master udržal štvrté miesto, Impactful skončil 7. z 8.

turf.sk

Nancho prekonal Imperiála aj Overdosea

YouTube

Grosser Preis von Bayern

3. 11. 2019 Mníchov/Rím Len dva týždne po suverénnom víťazstve v Gr.3 Baden-Wurttemberg-Trophy zamieril zverenec Gábora Maronku Nancho (Tai Chi) do Gr.1 Grosser Preis von Bayern na 2400 metrov o 155 000 € a pod Bayarsaikhanom Ganbatom po aktívnom priebehu v závere ubránil náskok krku pred britskou kobylou, štvrtou z Oaks Manuelou De Vega.
Víťazstvom na najvyššej scéne Nancho prekonal legendy maďarského turfu, hviezdu šesťdesiatych rokov Imperiála, ktorý ešte pred zavedením grupového systému vyhral neskoršiu Gr.2 Grosser Hansa-Preis, a Overdosea, víťaza Gr.2 Goldene Peitsche.
V Ríme si prvý štart v českých farbách odkrútil prekvapivý víťaz Gr.3 Grosser Preis der Landeshauptstadt Düsseldorf Kronprinz (Lord Of England), ktorý v jedenástom štarte sezóny zaostal za očakávaním, keď v šesťčlennom poli okrem favorizovaného víťaza klasického Premio Parioli Out Of Time (Sakhee's Secret) prehral aj s outsidermi Villabatem a Fulminixom, a zo štvrtého miesta strácal na víťaza 9 dĺžok.

turf.sk

Breeders' Cup: Štyri víťazstvá Irada Ortiza
1. a 2. 11. 2019 Arcadia Hlavnými postavami tohtoročného Breeders' Cupu boli džokej Irad Ortiz junior a tréner Chad Brown.
Irad Ortiz sa po Garrettovi Gomezovi stal druhým džokejom, ktorý v jednom roku vyhral štyri dostihy Breeders' Cupu, a víťazstvo si pripísal aj jeho brat Jose Ortiz.
Európske nádeje sa tradične upínajú k dostihom na tráve, v posledných rokoch je tu však veľká prekážka menom Chad Brown. Čoraz žiarivejšia trénerská hviezda, 41-ročný veterinár a bývalý asistent Roberta Frankela, trénuje od roku 2007, už o rok získal prvý Breeders' Cup a momentálne smeruje za štvrtým titulom šampióna trénerov. Brown, ktorý sa na rozdiel od iných špičkových trénerov špecializuje na dostihy na tráve, tento rok poslal kone do štyroch dostihov na tráve a pre jeho zverencov typickými raketovými závermi získal tri víťazstvá.
V Breeders' Cup Juvenile Turf na 1600 metrov bol vysokým favoritom zverenec Aidana O'Briena Arizona, ktorý mal prenesene potvrdiť renomé najlepšieho európskeho dvojročiaka Pinatuba, z tlačenice v poslednom oblúku a na začiatku roviny sa však najlepšie vymotal Jose Ortiz so zverencom Chada Browna Structorom (Palace Malice) a vyhral o 3/4 dĺžky v priemernom čase 1:35.11. Ryan Moore s Arizonom nevydržal čakať na medzeru, vytiahol ho von a v tesnom dobehu stihol len piatu priečku.

YouTube

Breeders' Cup Mile

V nedeľu Chad Brown sedlal favoritov Breeders' Cup Mile a Breeders' Cup Turf, a bol z toho double. V Mile jeho zverenkyňa, odchovankyňa Haras D'Etreham Uni (More Than Ready), ktorá v prechádzajúcom štarte vytvorila rekord dráhy v Keenelande, pod Joelom Rosariom preletela okolo poľa, v cieľovej rovine zviedla súboj s ďalšou kobylou Got Stormy a vyhrala o 1 1/2 dĺžky za 1:32.45, americké časy však skresľuje takzvaný Run-Up, čo je vzdialenosť medzi štartovými boxami a štartom časomiery, teda skutočným štartom dostihov. Závodisko Santa Anita Park používa jedny z najdlhších Run-Upov v USA, v BC Mile to bolo až 107 stôp (32.6 m), čas Uni na letmú míľu teda zodpovedá tradične meranému času asi 1:35.
Na tretiu priečku priletel ďalší Brownov zverenec Without Parole, ktorý posledným cvalovým skokom porazil najlepšieho európskeho zástupcu Circus Maximusa.

YouTube

Breeders' Cup Turf

Vysokým favoritom Breeders' Cup Turf na 2400 metrov bol Brownov Bricks And Mortar (Giant's Causeway), ktorý pod Iradom Ortizom úlohu zvládol, i keď vo svojom prvom štarte nad 2000 metrov vyhral len o hlavu pred najväčším outsiderom Unitedom, tretí skončil víťaz Derby Anthony Van Dyck.
Pre Bricks And Mortara to bolo v 15 štarte 12 víťazstvo. Od prehry v lete 2017 rok a pol pauzoval a na dráhu sa vrátil pred vlaňajšími Vianocami víťazstvom v menšom dostihu. V aktuálnej sezóne vyhral všetkých šesť štartov, vrátane jednotiek Pegasus World Cup Turf Invitational. Turf Classic, Manhattan Stakes, Arlington Million a Breeders' Cup Turf, a vzhľadom k slabučkému klasickému ročníku a zamotanou situáciou medzi staršími na piesku, ho zrejme neminie titul Kôň roka.
Víťazstvo Bricks And Mortara znamenalo, že sa Chad Brown stal prvým trénerom, ktorý ziskal v rámci Breeders' Cupu dva hattricky. Predtým sa mu to podarilo v roku 2014 a okrem neho hattrick zaznamenali legendárny Wayne Lukas v roku 1988, Richard Mandella, ktorý v roku 2004 získal dokonca štyrí víťazstvá, a Todd Pletcher v roku 2010.
V počte víťazstiev v Breeders' Cupe sa Chad Brown dostal na číslo 15 (z toho 13 na tráve), čím sa vyrovnal Bobovi Baffertovi a v tabuľke najúspešnejších trénerov má pred sebou už len Wayna Lukasa s 20 víťazstvami.

YouTube

Breeders' Cup Classic

Pre Irada Ortiza to po štart-cieľ víťazstvách s Four Wheel Driveom (American Pharoah) v Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint a so Spun To Runom (Hard Spun) v Breeders' Cup Dirt Mile, bolo tretie víťazstvo a vzápätí pridal štvrté, keď so zverencom Todda Pletchera suverénne vyhral Breeders' Cup Classic pred Mc Kinziem, Higher Powerom a kobylou Elate.
Bývalý zverenec slovenského trénera Pavla Kopaja Math Wizard sa opäť o čosi zlepšil a do cieľa dobehol na 180 000 dolármi dotovanom piatom mieste, ako najlepší zo štvorice štartujúcich trojročiakov, keď za sebou nechal druhého z Kentucky Derby Code Of Honora i víťaza Preakness Stakes War Of Willa.
O jediné európske víťazstvo sa v Breeders' Cup Filly And Mare Turf postarala zverenkyňa Josepha O'Briena Iridessa (Ruler Of The World), ktorá pod Waynom Lordanom odrazila útok domácej Vasiliky.
Zaujímavosťou tohtoročného Breeders' Cupu bola účasť štvorročného kórejského šampióna Blue Chippera (Tiznow), ktorý sa v Breeders' Cup Dirt Mile dlho držal za neskorším víťazom Spun To Runom a favorizovaný Omaha Beach ho odsunul na konečné tretie miesto.

turf.sk

Slovenskými šampiónmi Meridian, Holčák a Línek
27. 10. 2019 Bratislava Posledný dostih slovenskej sezóny 2019, Veľká októbrová cena na 2000 metrov o 7000 €, priniesla prvé tohtoročné víťazstvo trojročnej O'Ffensive (Anodin).

YouTube

Zverenkyňa Michala Ročáka vlani po víťazstve v Karpatskej cene dobehla 5. zo 14 v Listed Grosser Soldier Hollow Preis a bola najväčšou slovenskou nádejou do tohtoročných klasík, po prehre v Cene trojročných kobýl však hlavnú časť sezóny vynechala. Na dráhu sa vrátila po viac ako štvormesačnej prestávke priamo v Oaks a skončila štvrtá, a progres naznačila v Cene Whisky druhým miestom za Zorianou.
Vo Veľkej októbrovej Zoriane prehru vrátila, keď vo veľmi pomalom úvode ušetrila viac síl než Zoriana a víťaz Zlatého pohára Gaston, ktorý skončil až piaty. Tretiu priečku za O'Ffensive a Zorianou obsadil najlepší slovenský odchovanec tejto sezóny, štvrtý z Derby a zo St Leger Bolthorn, ktorého čas by vzhľadom k pôvodu (Mikhail Glinka x Celtic Swing) mohol prísť v budúcej sezóne.
V šampionátoch priniesol posledný deň sezóny už len kozmetické úpravy a tituly medzi majiteľmi a trénermi získali zásluhou majiteľa Trojkoruny Arcturusa česká stajňa Meridian a František Holčák.
Arcturus vybehal pre stajňu Meridian 52 560 € z celkového zisku 53 800 €, druhú priečku obsadila domáca stajňa MPL Racing so ziskom 36 705 € a hattrick na Turf Gala v hodnote 35 000 € vyniesol na tretiu priečku stajňu Leram.
František Holčák získal len päť rovinových víťazstviev, ale všetky v najvyššej kategórii, keď pre neho okrem Arturusa zabodovali Nikeandnemesis v Cene trojročných kobýl a Mr Right v Cene Mysa. Celkovo Holčákovi zverenci vybehali 81 430 €, druhý skončil Jaroslav Línek so ziskom 65 535 € (12 viť.) a tretia Zuzana Kubovičova s 54 695 € (11 viť.).
Medzi džokejmi sú šampionáty už dobrých 15 rokov súbojom Jaroslava Línka a Zdenka Šmidu, do ktorého sa občas pripletie niekto iný. Tento rok bol šampionát jednoznačnou záležitosťou Línka, ktorý vyhral 23 dostihov, Šmida vyhral 13-krát a tretí Ferdinand Kráner 8-krát.
Čo do zisku bol na tom najlepšie Zdenko Šmida (98 365 €), ktorý vyhral tri klasiky, Jarnú cenu kobýl s maďarskou Rikoletou, Derby a St Leger s Arcturusom, a okrem toho aj Cenu Mysa s Mr Rightom a Tatranskú cenu s Crushing Power. Jaroslav Línek vyhral tri jednotky, Cenu trojročných žrebcov a Starohájske kritérium so svojim zverencom Ryonym a Cenu Whisky so Zorianou, a majiteľom vyjazdil 80 300 €.
V prekážkových šampionátoch získali tituly stajňa Štangel Racing (5 víťazstiev, 9 785 €), džokej Lukáš Matuský (6 víť., 11 355 €) a tretíkrát za sebou tréner Jaroslav Brečka (8 víť., 18 065 €).

turf.sk

Cena prezidenta: Rekordný zápis stajne Dr. Charváta

YouTube

27. 10. 2019 Praha Víťazom 99. ročníka Ceny prezidenta republiky na 3200 metrov o 200 000 Kč (7850 €) sa po trpezlivej jazde Jana Vernera stal zverenec Pavla Tůmu Dominique (Motivator), ktorý vyhral o 1 1/4 a 2 1/4 dĺžky pred trojročnými kobylami Ile Jones a That's My Girl.
V Cene prezidenta sa predstavil aj ex-slovenský Portorikos, doplatil však na v poslednom čase pomerne frekventovaný problém zverencov Grega Wroblewského, zlú ovládateľnosť, a dostih prehral už v úvodných 600 metroch. Definitívnym knokautom bolo pre neho zrýchlenie a pokus o trhák na najhoršom možnom mieste, v stúpaní v protiľahlej rovine, takže napokon skončil posledný.
Víťazný Dominique zabezpečil piate víťazstvo v Cene prezidenta pre Dr. Jiřího Charváta, ktorý sa tak v historickom rebríčku zaradil k prvorepublikovej Stáji Jana na druhé miesto najúspešnejších majiteľov, za Žrebčín Napajedla, ktorý Cenu prezidenta vyhral dvanásťkrát.
Stajňa Dr. Charváta vyhrala v nedeľu okrem hlavného dostihu aj dvojkovú Cenu běloušü a súčet tohtoročných domácich rovinových a prekážkových víťazstiev posunula na číslo 29, čo je rekord od zmeny režimu a úpadku niekdajších štátnych megastajní Žrebčína Napajedla, PP Šamorín a JZD Slušovice. Od roku 1990 rekord s 28 víťazstvami držali DS Pegas (2013) a Rabbit Trhový Štěpánov (2014 a 2018).
V súčte domácich a zahraničných víťazstiev má Dr. Charvát tento rok na konte úctyhodných 39 víazstiev. Viac víťazstiev, 46 zo 111 štartov, získala stajňa Wrbna Racing vo svojom najslávnejšom roku 2004, keď sa v top forme zišli špičkoví stíplerí Kolorado (6 víťazstiev v sezóne), Masini (3), Registana (5), Hastaven (4), Duce (2), slovenské Kone roka Arganta (7) a Big Six (5), a majiteľ Trojkoruny z predchádzajúcej sezóny Tankred (5). Nový rekord tento rok stanoví Scuderia Aichner SRL, ktorá behá celoročne bez zimnej prestávky, ale len v zahramničí a doteraz má na konte 47 víťazstiev.

turf.sk

Pavol Kopaj dosiahol dvesté víťazstvo
V USA pôsobiaci slovenský tréner a stávkar Pavol Kopaj v lete zaokrúhlil počet svojich víťazstiev na dvesto. V polovici augusta sa o to na jeho domovskom závodisku Gulfstream Park postarala jeho zverenkyňa Total Treasure a pred pár dňami tá istá kobyla načala jeho tretiu stovku víťazstiev.
Pavol Kopaj trénuje od roku 1991 a jeho zverenci získali v 1604 štartoch 201 víťazstiev a vybehali 4.1 milióna dolárov. Čo do počtu víťazstiev i do zisku bola jeho najlepšia sezóna v roku 2010, keď jeho zverenci nazbierali 17 víťazstiev a vybehali takmer 580 tisíc, a v tom roku získal svoje jediné Stakes-víťazstvo, Jersey Girl Handicap o 96 000 dolárov (Emily Allstar).
Najlepšími Kopajovými koňmi boli v Stakes umiestnení Pasta Lover (8 víťazstiev, 372 736 $), Emily Allstar (6 víť. 317 710 $) a Dance With Gio (5 víť, 229 024 $), ale jeho napozoruhodnejším koňom je celkom iste Math Wizard, ktorého mal v tréningu len 25 dní.

YouTube


Math Wizard (Algorythms) odbehol u trénerov Brada Coxa a Daniela Sannera štyri dostihy nezvíťazivších, pričom ten štvrtý, tesne pred minulými Vianocami, priniesol veľkú kuriozitu. Išlo o jednu z najnižších kategórií predajných dostihov pre nezvíťazivších trojročiakov, ponúkaných za 16 000 $ a predaný bol len jediný účastník, tretí umiestnený Math Wizard. Kupujúci si za túto smiešnu sumu nechali ujsť 9 3/4-dĺžkového víťazného debutanta Maximum Securityho, ktorý neskôr vyhral Florida Derby a Haskell Invitational, a po diskvalifikácii prišiel o víťazstvo v Kentucky Derby.
Math Wizard nasledujúci štart v rovnakej kategórii pre trénera Antonia Sana vyhral o 6 3/4 dĺžky a za 16 tisíc sa sťahoval k Pavlovi Kopajovi. Ten s ním zamieril vyššie, do predajného dostihu pre kone za 25 tisíc, ktorý Math Wizard vyhral o priepastných 18 1/2 dĺžky a bol predaný, čím Kopaj prišiel o životného koňa...
U trénera Josepha Saffieho Math Wizardov progres pokračuje - dobehol štvrtý v predskúške Kentucky Derby, v 750-tisícovom Wood Memoriali, druhý a tretí v polmiliónových Ohio Derby a Indiana Derby, koncom septembra vyhral Gr.1 Pennsylvania Derby o milión dolárov, pred víťazom Indiana Derby Mr. Moneym a účastníkmi Kentucky Derby War Of Willom a Improbablem, a jeho nasledujúco štart by sa mal odohrať v Breeders' Cup Classic.
V USA okrem Pavla Kopaja pôsobia ďalší dvaja slovenskí tréneri, Peter Gulyás a Pavel Matejka. Gulyás má od roku 2009 na konte 70 víťazstiev a 1.4 milióna dolárov, a jeho najväčšími úspechmi sú víťazstvá dvojročného Gourmet Dinnera v Dr. Fager Stakes a Affirmed Stakes z roku 2010, Matejka získal od roku 2005 52 víťazstiev a 1.2 milióna, a jeho vrcholom je víťazstvo žrebca One Go All Go v Gr.2 Commonwealth Derby 2015.

turf.sk

Eva Fabiánová získala prvý grupový triumf
27. 10. 2019 Hannover Tohtoročný posledný dostihový deň na závodisku v Hannoveri sa zapísal do životopisov dvojice berlínskych trénerov - Slovenka Eva Fabiánová získala prvé grupové víťazstvo a Jan Korpas, ktorý niekoľko rokov pôsobil na Slovensku a získal tu svoje najväčšie jazdecké úspechy, vrátane víťazstva v Slovenskom Derby, získal prvé víťazstvo v Listed.
Bývalá parkúráčka Eva Fabiánová prešla k dostihom až v Nemecku a ako trénerka začala v roku 2014 s jediným koňom. Do povedomia sa dostala v rokoch 2016 a 2017, keď angažovala Bajuržana Murzabajeva, ktorý pre ňu v tých rokoch vyhral 18 dostihov a s jej zverencom Amigom Vyhral Listed a umiestnil sa na tretích priečkach v Gr.3 Fürstenberg-Rennen a Preis der Deutschen Einheit.

YouTube

Do nedeľného hlavného dostihu, Gr.3 Grosser Preis des Gestüts Ammerland pre kobyly na 2200 metrov o 55 000 €, poslala Fabiánová svoju zverenkyňu Lips Queen (Kamsin), pre ktorú to bol piaty životný štart. Prvé dva, dostih nezvíťazivších a handicap III., vyhrala, ale v ďalších dvoch štartoch v handicapoch III. obsadila šieste priečky, takže na štart nastupovala s nemeckým handicapom 63.5 ako totálna outsiderka. Tak spočiatku aj pôsobila, keď pod Jozefom Bojkom strávila prvú polovicu dostihu niekoľko dĺžok za poľom, ale v oblúku si začala lepšiť pozíciu, v cieľovej rovine prekľučkovala poľom a dobehla si po senzačné víťazstvo.
O necelé dve hodiny skôr Jan Korpas, ktorý donedávna pôsobil ako asistent Evy Fabiánovej a s vlastnou licenciou trénuje len druhý rok, sedlal svojho prvého štartujúceho v Black Type dostihu a hneď slávil víťazstvo. V Listed Grosser Preis der Mehl-Mülhens-Stiftung pre dvojročné kobyly na 1400 metrov o 25 000 € mu ho systémom štart-cieľ zabezpečila Paloma Ohe (Rio De La Plata), v ktorej sedle získal Bajuržan Murzabajev svoje dvesté nemecké víťazstvo.

turf.sk

Kaiserwalzer vyhral v Pardubiciach
26. 10. 2019 Pardubice Zverenec Jaroslava Brečku Kaiserwalzer sa stal prvým tohtoročným slovenským víťazom v Pardubiciach, keď pod Lukášom Matuským vyhral handicapovú Cenu Theophila na 4000 metrov o 90 000 Kč (3500 €).
Pre bývalého zverenca Zuzany Kubovičovej, ktorý druhú sezónu zbiera skokanské skúsenosti u Jaroslava Brečku, to bolo v deviatom stíplovom štarte prvé víťazstvo.

turf.sk

Grupový double do strednej Európy
20. 10. 2019 Paríž/Baden Baden Nedeľný dátum za zapísal do histórie stredoeurópskeho turfu ako deň, keď sa zrodil unikátny grupový double koní, trénovaných na území niekdajšieho Rakúsko-Uhorska.

YouTube


Zverenec Zdena Koplíka Subway Dancer (Shamardal) do roka a do dňa od šokujúceho tretieho miesta z Champion Stakes opäť prekvapil, keď pod Radkom Koplíkom ako najväčší outsider vyhral Gr.2 Prix du Conseil de Paris o 130 000 €.
Favoritkami historického dostihu, tento rok skráteného z 2400 na 2200 metrov, boli trojročné kobyly Soudania (Sea The Stars), ktorá mala za sebou sériu štyroch víťazstiev, zakončenú zásahom v Gr.3 Prix du Prince d'Orange, neporazená víťazka Gr.3 Prix de Royaumont Pelligrina (Soldier Hollow) a Edisa (Kitten's Joy), čerstvá víťazka 750-tisíc dolármi dotovaných Jockey Club Oaks z Belmont Parku, ťažká dráha však nahrávala fyzicky silnejším starším koňom. Dostih sa odohral v réžii sedemročného Silverwavea (Silver Frost), za ktorým sa rovnako starý Subway Dancer odviezol na druhom-treťom mieste. Na začiatku cieľovej roviny si pozície vymenili a zaútočiť sa pokúsila Soudania, oveľa mohutnejší Subway Dancer ju však rýchlo odradil a dobehol si po suverénne víťazstvo pred neskoro rozhýbanou Edisou. Tretiu priečku udržal Silverwave pred Soudaniou, Pelligrina skončila posledná.
Pre Subway Dancera, ktorého stajňa Bonanza v roku 2015 vydražila len za 3000 € a v roku 2017 ho nepredala pri najvyššej ponuke 110 000 €, to bolo v 34. štarte len štvrté víťazstvo, ale svoj celkový zisk z dotácií a prémií posunul na takmer 530 000 €, čo je asi 13.5 milióna českých korún.

YouTube

V Gr.3 Baden-Wurttemberg-Trophy na 2000 metrov o 55 000 € sa predstavil čerstvý víťaz Kincsem Díj Nancho (Tai Chi) a pod mongolským džokejom Bayarsaikhanom Ganbatom prekvapil nielen víťazstvom, ale najmä suverenitou a výsledným náskokom 7 1/2 dĺžky pred Say Good Buyom (Showcasing), Be My Sheriffom (Lawman) a Itobom (Areion).
Zverenec Gábora Maronku Nancho sa do Maďarska sťahoval za 9000 € a vlani v lete bol len päťkovým víťazom, postupne sa však prepracoval cez všetky kategórie až ku grupovému triumfu. Jeho bilancia je 18 štartov - 10 víťazstiev a celkový zisk 23 miliónov forintov (69 000 €) a Baden-Wurttemberg-Trophy bolo jeho deviate víťazstvo z posledných desiatich štartov. Prehral len v májovej Millenniumi Díj, kde ho zdolala ďalšia hviezda Kincsem Parku Mágnás, ktorý naposledy prehral v októbri 2016.

turf.sk

Thomas Garner piaty v Grand National

YouTube

19. 10. 2019 Far Hills Víťaz Veľkej starohájskej z roku 2015 Thomas Garner sa týždeň po druhom mieste z Velkej pardubickej predstavil v najbohatšom americkom prekážkovom dostihu, v Gr.1 Grand National Hurdle Stakes na 4200 metrov o 450 000 dolárov a obsadil piate miesto.
Bohatá dotácia dostihu, ktorého história sa píše od roku 1897, čoraz viac láka aj špičkové stajne z Európy, ktoré tam tento rok poslali štyri kone. Zverenci Willieho Mullinsa, Gordona Elliotta a Nickyho Hendersona odskočili ako lídri stávkového trhu a hlavným favoritom bol Mullinov Wicklow Brave, ktorý v závere prevzal vedenie, ale na poslednom skoku mal ťažký pád, pri ktorom si zlomil rameno a musel byť utratený. Vo vedení osamel zverenec Nickyho Hendersona Brain Power, ktorý si pod Nicom de Boinvilleom docválal po 15-dĺžkové víťazstvo pred domácimi Scorpiancerom a Moscatom. Ďalších 18 dĺžok strácal obhajca víťazstva z lotu Gordona Elliotta Jury Duty, ktorý udržal štvrtý honorár o krk pred Rediceanom s Thomasom Garnerom. Štvrtý európsky kôň The Storyteller bol zadržaný dva skoky pred koncom.
Na prírodnom závodisku vo Far Hills v New Jersey bolo okrem Grand Natioanal na programe ďalších 6 dostihov so štatútom Stakes, čo je analógia európskch Listed. Štyri z nich obsadili aj írske stajne a odviezli si dve víťazstvá - zverenec Gordona Elliotta Global Freedom vyhral 50-tisícové Gladstone Hurdle pred domácim favoritom Must See The Docom s Thomasom Garnerom a Mullinsova Pravalaguna ľahko ovládla 75-tisícové Peapack Hurdle. Zverenec Dermota Welda Days Without End skončil druhý v stotisícových Foxbrook Champion Hurdle.

turf.sk

Velkú pardubickú vyhral Theophilos

YouTube

13. 10. 2019 Pardubice V 129. ročníku Velkej pardubickej vyvrcholila snaha českých stajní nájsť novú Orphee Des Blins nákupom „hotového” stíplera vo Francúzsku - z 21 koní na štartovej listine až sedem začínalo skokanskú kariéru vo Francúzsku, na dotované priečky sa však dostal len jediný, tretí Chicname De Cotte.
Ďalšou zaujímavosťou je, že dostih dokončili štyria zahraniční jazdci a všetci sa umiestnili na dotovaných priečkach.
Prekvapenie sa zrodilo hneď v úvode, keď sa po opakovanom štarte vpredu neobjavil predpokladaný vodič Bridgeur, ale Player s Marcelom Novákom, okolo ktorého sa sformovala skupina koní s britskými jazdcami, Stretton, Ribelino, Rathlin Rose a Talent. Pasivita domácich džokejov spôsobila, že úvod Velkej pardubickej bol najpomalší za posledných 10 rokov. Približne 630 metrov od prvého skoku po Taxis sa beháva v priemere za 47 sekúnd, ale tentokrát to bolo len za 49.5 a po dostihu sa objavili úvahy, že pády na Taxise spôsobilo pomalé tempo. Najdôležitejšia fáza nábehu, teda asi 280 metrov od Malej vody po Taxis, však bola odbehnutá sa 21 sekúnd, čo je štandardný čas, takže príčinu toho, prečo z 20-členného poľa len 2-3 kone bezpečne doskočili za hranu priekopy, treba hľadať niekde inde, možno v zostrihu živého plota.
Ak by bol Taxis so starou, hlbokou a strmou priekopou, zrejme by sa tam zrodila najväčšia kalamita v histórii, ale takto tam spadli len štyri kone, Mahony, pardubický nováčik Beau Rochelais a víťazi Velkej pardubickej Ribelino a Tzigane Du Berlais. Na Popkovickom skoku vlaňajší pád zopakovala Delight My Fire a za Popkovickým skokom už za vedenia Bridgeura nastalo tradičné ukľudnenie. V strednej časti skončili nádeje Playera, ktorý spadol v oblúku medzi vodami, a na Suchej priekope za lesom zranenie zastavilo Krocoleona.
Bridgeur vodil až po Havlov skok, pred ktorým mu nevyšiel odskok. Dopad síce s problémami ustál. ale prepadol sa na koniec poľa a vzápätí ho Jaroslav Myška zastavil. Za Havlovým skokom sa vpredu ocitli Stretton, Theophilos a dobrý moment mal britský Rathlin Rose, na trávnatej dráhe však začal odpadať.
Pred posledným skokom si Theophilos s Josefom Bartošom vypracoval náskok dvoch dĺžok na Strettona s Thomasom Garnerom, posledný skok však lepšie skočil Stretton a dostal sa o dĺžku dopredu. V záverečných tristo metroch rozhodla rovinová trieda a päťkový rovinár Stretton aj napriek razantnejšiemu vyjazdeniu neodolal rýchlym nohám niekdajšieho jednotkového víťaza Theophilosa a odišiel porazený o 1 1/4 dĺžky. O pol dĺžky tretí dobehol Chicname De Cotte s Jordanom Duchenem, tabuľu doplnili Mazhilis s Janom Kratochvílom a Ange Guardian s Jiřím Kouskom, zvyšné dotované miesta obsadili Rathlin Rose s Jamesom Bestom a Talent s Leightonom Aspellom.
Jediný slovenský zástupca Vandual sa pod Lukášom Matuským v priebehu dostihu pohyboval blízko čela, ale už pred vybehnutím na trávu mu došli sily a skončil ôsmy. Dostih za ním dokončili ešte Dulcar De Sivola, Sztorm, Zarif a Templář.
Víťazný Theophilos reprezentuje stočlenný syndikát Dostihový klub iSport-Váňa, takže nadsadene možno povedať, že sa v jedinom ročníku zdvojnásobil počet majiteľov víťazov Velkej pardubickej.
Trénerom Theophilosa je Josef Váňa starší, pre ktorého to bol ôsmy víťaz Velkej pardubickej a jedenáste víťazstvo, a víťazný džokej Josef Bartoš po Decent Fellowovi (2006) a Sixteen (2008) slávil tretí zásah.
Tento ročník Velkej pardubickej bol najslabší za posledných desať rokov, čo ilustruje slabší výsledný čas 9:28.76 a najmä pomalý záver. Po pomalom úvode a vlažnej strednej časti obvykle nasleduje rýchlejší koniec, tento rok však bol aj záver veľmi pomalý. V záverečných asi 1120 metroch od Havlovho skoku do cieľa sa za posledných desať rokov pomalšie finišovalo len v roku 2017, keď v extrémnych podmienkach vyhral No Time To Lose, a v roku 2013, keď Orphee Des Blins na ťažkej dráhe vyhrala o 35 dĺžok a v cieľovej rovine už len „kentrovala”.

turf.sk

V rámcovom programe zaujal Evžen
12.-13. 10. 2019 Pardubice Sobotný neatraktívny program nestojí za zmienku, skôr by stálo za zváženie, či stojí za to robiť pre 41 koní sedem dostihov o milión korún...

YouTube

V nedeľu dobrou formou zaujali zverenci Štěpánky Myškovej, ktorá dovtedy sedlala len jediného víťaza, ale v deň Velkej jej zverenci vyhrali oba najvýznamnejšie dostihy po Velkej pardubickej. Slabo obsadenú Cenu Labe na 5200 metrov o 700 000 Kč systémom štart-cieľ vyhral šesťročný Lodgian Whistle a v Cene Vltavy na 4500 metrov o 400 000 Kč sa po aktívnom priebehu dobrým záverom presadil päťročný Evžen, pre ktorého to bolo v šiestom prekážkovom štarte piate víťazstvo. Jedinú prehru utrpel v májovej Cene města Pardubic, kde ho porazili účastníci Velkej pardubickej Ange Guardian, Strettton a Mahony.
V rámcových dostihoch sa neúspešne prezentovali aj dva slovenské kone, v Cene Labe skončil Vernois o ďaleko posledný, piaty, a v Cene Vltavy Kaiserwalzer spadol po kolízii na Hadej priekope.

turf.sk

Hattrick odolal, Arc pre Waldgeista

YouTube

6. 10. 2019 Paríž Pokus Enable o hattrick v najvýznamnejšom európskom dostihu, v Prix de l'Arc de Triomphe na 2400 metrov o 5 miliónov €, nevyšiel, keď doplatila na ťažkú dráhu, ktorá zobrala šance aj českému reprezentantovi Nagano Goldovi.
Dostih sa zásluhou godolphinského Ghaiyyatha odohral v pekelnom tempe, takže záver vyzeral skôr ako dobeh steeplechase. Frankie Dettori sedel s Enable na štvrtej priečke a s položenými rukami čakal až po štvorstovku. Spíd Enable je drvivý, ale krátky, takže si rýchlo vypracovala niekoľkodĺžkový náskok, ale v poslednej stovke zhasla a strojovo idúci zverenec Andrého Fabreho Waldgeist ju pod Pierre-Charlesom Boudotom zdolal rozdielom 1 3/4 dĺžky. Tretie a štvrté miesto obsadili najlepší francúzsky a najlepší írsky trojročiak Sottsass a Japan, tabuľu s odstupom doplnila Magical.
Český Nagano Gold sa v úvode držal za poľom možno až s príliš veľkým odstupom a rozhodujúce sily rozdal už na konci oblúka pri posune k poľu. V cieľovej rovine predstihol štyroch víťazov Gr.1, ktorých džokeji záver vypustili, takže výsledkom je ôsme miesto, čo je štatisticky najlepší výsledok českého koňa v Arc, na druhej stane však na víťaza strácal 26 a na dotované priečky 16 dĺžok. Najhodnotnejším českým výsledkom z Arc tak zostáva desiate miesto Meandra, ktorý v roku 2013 strácal na fenomenálnu Treve 12 1/4 dĺžky a na dotovaný dobeh mu po kolíznom závere chýbali len tri dĺžky.
Videá z tohto a z predchádzajúceho ročníka Arc ilustrujú, ake dôležité môže byť presné načasovanie nástupu. Vlani Enable v závere takisto zhasla a Sea Of Class, Cloth Of Stars a Waldgeist sa jej rýchlo blížili, víťazstvo však o krk udržala. Tento rok začal Dettori na ťažšej dráhe jazdiť len o 50 metrov skôr a zrejme tam je treba hľadať príčinu prehry, na úspechu Waldgeista má však obrovskú zásluhu domáci Pierre-Charles Boudot, ktorý sa s pôdnymi podmienkami po taktickej stránke vysporiadal najlepšie zo všetkých džokejov, o čom svedčí fakt, že cez víkend vyhral v Longchamp 6 dostihov, pričom ani raz nejazdil hlavného favorita.
V tomto ročníku Prix de l'Arc de Triomphe bola prvýkrát použitá sledovacia technológia, ktorá umožňuje zmerať medzičasy všetkým účastníkom. Namerané hodnoty ukazujú, že 1800 metrov odvodil Ghaiyyath za 1:53.23 a potom zhasol (záverečné dvojstovky 13.83-14.87-16.35). Enable bežala medzi 600 a 400 za 13.08, za štvorstovkou zrýchlila (12.37), ale v závere až o sekundu (13.4) spomalila. Waldgeist v ťažkých podmienkach uplatnil svoj vytrvalecký pôvod a bol jediným účastníkom, ktorý v poslednom kilometri bežal všetky dvojstovky pod 13 sekúnd (12.46-12.76-12.92-12.44-12.72).
Nagano Gold po 1400 metroch strácal na Ghaiyyatha 2.15 sekundy, teda asi 13 dĺžok. V ďalších dvoch úsekoch zaznamenal druhý najrýchlejší a najrýchlejší medzičas (12.23-12.62), takže na lídra strácal asi 8 dĺžok, ale v posledných 600 metroch už nemal sily a spomalil (13.02-13.7-15.52).
Dobeh tohtoročnej Prix de l'Arc de Triomphe ilustruje vplyv legendárneho Galilea na súčasný chov - víťazný Waldgeist, štvrtý Japan a piata Magical sú po Galileovi, druhá Enable po jeho synovi Nathanielovi a tretí Sottsass je z Galileovej dcéry.
Chovateľmi a majiteľmi Waldgeista sú Nemci, majiteľ žrebčína Ammerland Dietrich von Boetticher a Andreas Jacobs, v ktorého britskom žrebčíne Newsells Park Stud sa Waldgeist narodil a paradoxne je tam plemenníckou jednotkou otec Enable Nathaniel... Waldgeist sa víťazstvom v Prix de l'Arc de Triomphe stal najúspešnejším produktom slávnej nemeckej rodiny Waldrun, ktorej kontinentálne korene siahajú do Rakúsko-Uhorska a do chovu Alexandra Baltazziho.

turf.sk

Arcturus zavŕšil Trojkorunu

YouTube

29. 9. 2019 Bratislava Zverenec Františka Holčáka Arcturus (Fast Company) zo stajne Meridian po víťazstvách vo Veľkej jarnej cene a v Slovenskom Derby vyhral aj St Leger a stal sa druhým držiteľom slovenskej Trojkoruny.
V St Leger na 2800 metrov o 20 000 € sa po vlažnom začiatku vedenia ujal Piotr Krowicki v sedle Falcon Lady a nadiktoval optimálne tempo, ale Zdenko Šmida si s Arcturusom vývoj postrážil, za dištančným medzníkom zlomil odpor dvojnásobnej víťazky Oaks a zdolal ju o dve dĺžky. Ďalšie miesta v tesnom dobehu obsadili víťazka Ceny turfu Palmera, štvrtý z Derby Bolthorn a druhá z Oaks Lady Roseburg.
Arcturus svoje bratislavské výherné konto zvýšil na 52 560 € a poistil titul slovenského šampióna trénerov pre Františka Holčáka, ktorý po Glowingovi, Tribal Instinctovi a Age Of Japeovi pripravil svojho štvrtého držiteľa Trojkoruny.
Na Slovensku je Arcturus druhým majiteľom Trojkoruny po Tankredovi, ktorý ju v roku 2003 získal po diskvalifikácii pôvodnej víťazky Derby Ohne Sorge, ktorá ho predtým zdolala aj v Českom Derby. V súvislosti s Trojkorunou si zmienku zaslúži aj Kilword, ktorý v roku 2014 získal „nepravú Trojkorunu”, keď vyhral Veľkú jarnú cenu, Magyar Derby a slovenský St Leger. Maďarské Derby 2014 bolo jedno najlepších za posledných 10-15 rokov - za Kilwordom skončilo sedem neskorších víťazov dvadsiatich dvoch dostihov I. kategórie, vrátane Thunder Teddingtona, ktorý vyhral aj v Austrálii - Kilworda však stálo príliš mnoho síl, takže len o dva týždne neskôr v Slovenskom Derby neuspel.

turf.sk

Christophe Soumillon vyhral EJC
28. 9. 2019 Praha Piaty ročník Európskeho pohára džokejov predstavil asi najkvalitnejšiu zostavu na čele s jedným z najlepších a najpopulárnejších svetových džokejov Christophe Soumillonom, ktorý splnil úlohu veľkého favorita na zisk pohára, výsledok však zdramatizoval Adrie de Vries.

YouTube

Holanďan de Vries získal dôležité body za štvrté miesto a víťazstvo v úvodných pohárových dostihoch nižších kategórii a potom prvýkrát naplno zabodoval Soumillon, keď v Gerschovom memoriáli na 1400 metrov o 750 000 Kč (29 100 €) priviedol k ľahkému víťazstvu favorizovaného Ratea (Reliable Man). Zverenec Čestmíra Olehlu raketovým záverom odišiel súperom o 7 dĺžok a vybehol vynikajúci čas 1:24.65, s ktorým by mohol bojovať o víťazstvo v rovnako dlhom EJC Million o 2.6 milióna Kč (101 000 €), kde sa za 1:24.57 presadil ex-český Zock (Rock Of Gibraltar).
Českého zimného favorita z roku 2016 v auguste v predajnom dostihu kúpil nemecký majiteľ za 20 700 € a v Chuchli to bol Zockov tretí štart a druhé víťazstvo z prípravy špičkového francúzskeho trénera Frederica Rossiho, aktuálne piateho vo francúzskom šampionáte. Zock pod Eduardom Pedrozom vyhral o 2 1/4 dĺžky pred výrazne podceneným nemeckým dvojkovým víťazom Call Me Misterom a obhajcom víťazstva Troiziletom. Prekvapivú štvrtú priečku obsadil nezvíťazivší trojročiak Politicum a až piatym miestom vybuchol najlepší nemecký trojročný šprintér Big Boots, ktorý v Listed v Hoppegartene Politicuma nechal za sebou o 8 dĺžok.
Druhé víťazstvo si de Vries pripísal v EJC Long - Velkej cene českého turfu na 2400 metrov o 750 000 Kč, kde po veľkom súboji s Darkolvom dotlačil víťazne do cieľa nemeckého dvojkového víťaza Monptiho (Mamool), pre ktorého to bolo tohtoročný štvrtý zásah. Favorizovaný Ramssio skončil tretí, pred ex-slovenským Portorikosom, spolufavorit Premier Lion skončil pod Soumillonom až siedmy.

YouTube

Po neúspechu Premier Liona to vyzeralo, že Adrie de Vries má pohár vo vrecku, ale v záverečnom dostihu, v EJC Middle na 1800 metrov o 750 000 Kč, s ním Doinyo vycúval mimo tabule, zatiaľ čo Christophe Soumillon po predštartovom extempore dokázal Wirelessa (Kentucky Dynamite) primäť k jeho typickému záveru a osemročný veterán sa s dostihovou dráhou rozlúčil svojim trinástym víťazstvom. Druhú a tretiu priečku obsadili Wirelessovi premožitelia z Velkej ceny Prahy Sagar a Torque Power, pred Black Canyonom a Boomboom Kissom, ktorý v posledných cvalových skokoch vytlačil z tabule slovenského Ryonyho.
Triumf s Wirelessom znamenal pre Christophe Soumillona víťazstvo v piatom ročníku Európskeho pohára džokejov s 24 bodmi, Adrie de Vries skončil o dva body druhý a tretiu priečku obsadil Eduardo Pedroza (16 bodov).

turf.sk

Škandalózna dohra mosteckého škandálu
31. augusta sa na mosteckom závodisku stali dve nepríjemné udalosti, pád Petra Foreta krátko po štarte úvodného dostihu dňa a pád Marcela Nováka vo Velkej mosteckej steeplechase, pričom najmä druhý prípad, keď Marcel Novák v priamom televíznom prenose ležal bez povšimnutia za prekážkou, bol veľmi negatívnou reklamou pre dostihový šport a mostecké závodisko. Pokračovanie...

turf.sk

Polobrat Subway Dancera vyhral rakúske Derby
15. 9. 2019 Ebreichsdorf Polobrat najväčšej českej hviezdy minulej sezóny, tretieho z Gr.1 Champion Stakes Subway Dancera (Shamardal) Silver Seam (Dark Angel), vyhral pravdepodobne naslabšie obsadený ročník v histórii najstaršieho rakúskeho športového pdujatia, Österreichisches Derby na 2200 metrov o 20 000 €.
Na štartovej listine bolo šesť koní, ale jediný v Rakúsku registrovaný účastník, dvojnásobný francúzsky víťaz Jeck Yeah, sa kdesi vo Francúzsku stratil a do Ebreichsdorfu nepricestoval. Do štartových boxov navyše odmietla vstúpiť tretia z Magyar Kancadíj Tarzaniya, takže bežali len štyri kone, medzi ktorými bol jasným favoritom v Nemecku trébovaný Number One Run rakúskeho majiteľa Kurta Fekonju, rozum však zostáva stáť nad tým, akú katastrofu v jeho sedle predviedol taliansky džokej Luca Maniezzi... (Video)
Dostih zrežíroval Radek Koplík, ktorý so Silver Seamom nasadil vychádzkové tempo. Viedol až do oblúka, kde mal svetlý moment zverenec Kristíny Tomkovej, piaty z Veľkej jarnej a Starohájskeho kritéria Cody, nastúpil však priskoro a v závere sa pred neho vrátil Silver Seam, ktorý vyhral v ďaleko najhoršom čase od skrátenia rakúskeho Derby na 2200 metrov a jeho presťahovania do Ebreischsdorfu. Na dobrej dráhe vybehol čas 2:26.3, pričom rekord 2:11.4 drží víťaz z roku 2004 Mohandas a druhým najpomalším víťazom je Let’s Dance, ktorý v roku 2015 vyhral za 2:19.8.
Favorizovaného Number One Run Luca Maniezzi 1200 metrov doslova škrtil a do záverečného šprintu išiel so stratou 6-7 dĺžok na neskoršieho víťaza, ale zúfalým finišom predstihol len druhého nemeckého zástupcu Jasona a skončil tretí, pol dĺžky a nos za Silver Seamom a Codym.

turf.sk

Kincsem Díj: Arcturus nestačil na Nancha

YouTube

8. 9. 2019 Budapešť Víťaz Slovenského Derby Arcturus obsadil pod Zdenkom Šmidom druhú priečku v najvýznamnejšom maďarskom medziročníkovom teste, v Kincsem Díj na 2400 metrov o 12 miliónov forintov (36 200 €), keď bol nad jeho sily progresívny domáci štvorročiak Nancho.
Na rozmočenej dráhe sa nikomu príliš nechcelo ísť dopredu a tak vodenie zostalo na najväčšej favoritke Golden Sea, ktorá v troch tohtoročných štartoch vyhrala Nemzeti Díj, Cenu Arvy a Magyar Derby. Golden Sea doviedla pole do posledného oblúka, tam jej však došli sily a pole sa prehnalo okolo nej. Do vedenia sa posunul strojovo cválajúci Nancho s Tomášom Lukáškom a pripísal si pohodlné víťazstvo pred z posledného miesta idúcim Arcturusom. Ďalšie miesta s veľkým odstupom obsadila slovenská dvojica Gaston a Royal Gino, Golden Sea skončila až siedma.
Víťazný zverenec Gábora Maronku Nancho (Tai Chi x Paolini) je tohtoročnou vychádzajúcou hviezdou. Vlani síce debutoval víťazstvom v aprílovom päťkovom dostihu, ale v hlavnej časti sezóny sa neúspešne pretĺkal spodnými kategóriami. Zlom nastal na jeseň, keď od septembra do novembra postupne vyhral handicap IV., trojkovú cenu, handicap II. a jednotkovú Kincsem Park Díja. Nanchov progres pokračuje aj v tejto sezóne - vyhral jednotkový Gróf Hunyady József Emlékverseny Hendikep, v Millenniumi Díj tesne podľahol špičkovému Mágnásovi, ktorý neprehral od októbra 2016, a potom si pripísal cenný jednotkový hattrick Buccaneer Díj - Kisbér Díj - Kinscem Díj, z posledných deviatich štartoch má teda bilanciu osem víťazstiev a jedno druhé miesto.

YouTube

V Aperianov Zakariás Emlékverseny - Imperiál Díj na 1600 metrov o 4.5 milióna forintov (13 600 €) sa presadila domáca odchovankyňa Bíborhajnal, dcéra Fairlypiho a šesťnásobnej jednotkovej víťazky a druhej z Hazafi Díj Búzamező (Benny The Dip). Zverenkyňa Csabu Zalu v tejto sezóne na tráve prehrala len s vyššie zmienenými Mágnásom a Nanchom, a v Imperiál Díj pod Tamásom Nagym dominovala systémom štart-cieľ pred najlepším slovenským trojročiakom Ryonym. Ďalší slovenskí zástupcovia Mooreen a Mukab skončili na šiestom a siedmom mieste.
V Kincsem Parku sa zrodilo aj české víťazstvo, o ktoré sa v Overdose Díj na 1000 metrov o 4.5 milióna forintov postaral Mr Right s Jaroslavom Línkom.