turf.sk

Tipy:
12. 5. 2019 Bratislava Jarná cena kobýl, Veľká jarná cena
11. 5. 2019 Praha Velká jarní cena

turf.sk

Kentucky Derby rozhodli stewardi
4. 5. 2019 Louisville Jasným favoritom 145. ročníka Kentucky Derby na 2000 metrov o 3 milióny dolárov bol neporazený Maximum Security (New Year's Day), ktorý suverénne vyhral Florida Derby, tohoroku najrýchlejšiu z dôležitých predskúšok, kde okrem dobrého času ukázal aj senzačný záver, keď posledných 600 metrov zvládol za 35.96 sekundy, teda o 1.5 sekundy rýchlejšie ako Omaha Beach v Arkansas Derby, o dve sekundy rýchlejšie ako By My Standards v Louisiana Derby, o tri sekundy rýchlejšie ako Roadster v Santa Anita Derby a až o 3.8 sekundy rýchlejšie ako Tacitus vo Wood Memoriali.
V Kentucky Derby Maximum Security predviedol to isté čo vo Florida Derby - po štarte sa ujal vedenia, doviedol pole do cieľovej roviny, kde rozbalil svoj drvivý záver a súperom jasne odišiel. Posledných štyristo metrov pritom zabehol za 25.3 sekundy, čo bol po Animal Kingdomovi (24.55) druhý najrýchlejší záver v posledných desiatich ročnikoch Kentucky Derby.
Maximum Security je tretím víťazom Florida Derby, ktorý za posledné štyri roky ovládol aj Kentucky Derby, radosť jeho realizačného tímu však trvala len dvadsať minút, potom prišla nevyhnutná diskvalifikácia za incident z konca oblúka a víťazstvo si pripísal 65/1 outsider Country House (Lookin At Lucky) z lotu Williama Motta. Po zverejnení výroku rozhodcov sa rozpútala mohutná diskusia o nespravodlivosti diskvalifikácie, prakticky všetkým kritikom rozhodnutia však ušlo (alebo nepochopili), čo vlastne stewardi zistili a čo vyriekli.
Maximum Security pred koncom oblúka vybočil asi štyri metre zo svojej línie a vytlačil niekoľko koní z ich stopy. Po dobehu džokeji Flavien Prat a Jon Court podali protesty, ktoré stewardi vyšetrili a Maximum Securityho diskvalifikovali.
Maximum Security diskvalifikovaný, Country House a protestujúci Flavien Prat vyhrali - takúto skratku z výroku vyčítali médiá, laici, ale i mnoho dostihových profesionálov, svoj pocit si navyše potvrdili pohľadom na video, na ktorom nevidno nič, čo by malo vplyv na výkon a výsledok Country Housea. Kritikom výroku však unikol zásadný fakt, že vo výroku rozhodcov sa Country House vôbec nespomína a protest Flaviena Prata bol v podstate zamietnutý. Bočenie Maximum Securityho spôsobilo nebezpečný kontakt s War of Willom, Long Range Toddym a Bodexpressom, pričom ak by išlo len o War of Willa, výsledok by zrejme zostal v platnosti, pretože War of Will bojoval ďalej a zhasol ďaleko za kolíziou, avšak Long Range Toddy a Bodexpress (viď video, biely a žltý dres v priebehu dostihu na druhom a treťom mieste) po kolízii stratili akciu a okamžite sa prepadli dozadu, takže stewardi jednomyselne presunuli Maximum Securityho na 17. miesto za Long Range Toddyho.

turf.sk

Nemzeti Díj: Rodí sa nová hviezda?
5. 5. 2019 Budapešť Maďarská analógia 2000 Guineas, Nemzeti Díj na 1600 metrov o 4 milióny forintov (12 300 €), mala byť súbojom dvoch najlepších dvojročiakov uplynulej sezóny, zverenca Gébora Maronku Dante's Peaka (Harbour Watch) a kobyly Golden Sea (Born To Sea) z lotu Stanislava Georgieva.
Dante's Peak a Golden Sea sa vlani stretli v dvojkovej Regatta Díj a víťaz dostihu nezvíťazivších Dante's Peak tam pod hongkongským džokejom Chak Yiu Hom skončil druhý, debutujúca Golden Sea tretia. Golden Sea následne excelovala v Gróf Károlyi Gyula Emlékverseny na 1300 metrov o 6200 €, keď o 12 dĺžok deklasovala na Slovensku neporazenú Crushing Power, Saganu a víťazku Regatta Díj Carinu. Sezónu zakončila v Nagrode Efforty na 1400 metrov o 12 200 €, druhým miestom za poľskou šampiónkou Planteou.
Do lukratívnych poľských dostihov zamieril aj Dante's Peak a obsadil druhé miesto v Nagrode Ministra rolnictwa i rozwoju wsi na 1400 metrov o 13 500 €, a v októbri si pripísal víťazstvo v Kétévesek Kritériuma na 1600 metrov o 6200 €.
Do sezóny vstúpil Dante's Peak veľmi odvážne, na scéne dôležitého talianskeho trialu, Listed Premio Pisa na 1600 metrov o 23 375 € a dobehol piaty z desiatich, pričom víťazný Out Of Time vyhral aj klasické Premio Parioli.
Umiestnenie z Listed robilo z Dante's Peaka favorita, ale nepokon sa žiaden súboj nekonal, pretože keď do sezóny vstupujúca Golden Sea na začiatku roviny nastúpila, okamžite bolo rozhodnuté a cieľom prebehla s náskokom ôsmich dĺžok, čím pripomenula vlaňajšieho víťaza Tour To Parisa, ktorý vyhral Nemzeti Díj o 10 dĺžok. Neskôr v Kincsem Parku vyhral ďalšie tri dostihy a neporaziteľnosť si udržal aj v prvom štarte po prechode do francúzskeho tréningu.
V programe dňa bola aj klasika pre kobyly, Hazafi Díj na 1600 metrov o 2 milióny forintov (6200 €), a za neprítomnosti Golden Sea a do Jarnej ceny kobýl smerujúcej Crushing Power obsadili prvé dve priečky štvorkové víťazky Lili (Pigeon Catcher) a Fit To Fly (Overdose), pred štvrtou z Ceny trojročných kobýl Saganou, dcérou dvoch vynikajúcich zverencov Pavla Kalaša Camilla a Sajgonky.

turf.sk

JCK: Gold Memory otočila výsledok predskúšky
5. 5. 2019 Most Jarní cena klisen na 1600 metrov o 550 000 Kč (21 400 €) priniesla na prvých dvoch miestach opačné poradie ako v predskúške. O výsledku rozhodol skorý útok zverenkyne Heleny Vocáskovej Gold Memory (Havana Gold), ktorú Michal Hrouda v oblúku z druhého miesta poslal do trháka a v cieľovej rovine bezpečne udržal náskok 2 1/4 dĺžky pred Astoriou (Silver Frost), ktorá na tejto dištancii a na mäkšej dráhe nedokázala akcelerovať, a zrejme pôjde v stopách svojej matky Kolymbie na šprintárske trate.
Tretie a piate miesto obsadili nezvíťazivšie Pray For Paris a Olinka, medzi ktoré sa na štvrtú priečku vklinila zimná kráľovná Dark Absolu. Vlaňajšiu suverénku a spolufavoritku Near To Be Rich jazdec v úvode upuloval a v druhej polovici dostihu sa prepadla na posledné miesto.
Víťazná Gold Memory poprela trend turfovo vyspelých krajín, kde sa jarné klasiky behajú „z voleja”, maximálne s jedným trialom. Aj v Jarní cene klisen sa v predchádzajúcich štyroch rokoch zrodili tri víťazstvá sezónnych debutantiek, Gold Memory však vyhrala JCK v treťom štarte sezóny, čo sa naposledy podarilo Marome v roku 2001.

turf.sk

Bratislavské trialy bez prekvapení
22. 4. 2019 Bratislava Predskúšky slovenských jarných klasík sa zaobišli bez veľkých prekvapení, keď v oboch o víťazstvo zabojovali čestvé importy trénera Františka Holčáka.
V Cene trojročných kobýl na 1700 metrov o 7000 € sa zrodil dobeh Nikeandnemesis - Crushing Power - O'Fensive, pričom najlepší priebeh mala v troch bratislavských štartoch neporazená Zimná kráľovná Crushing Power (Foxwedge) z lotu trénera Gábora Maronku, ktorú Jaroslav Línek po dobrom štarte usadil na treťom-štvrtom mieste. Nikeandnemesis a O'Fensive boli hneď po štarte poškodené a stratili niekoľko dĺžok, a so situáciou si lepšie poradil Jaromír Šafář, ktorý si v sedle Holčákovej zverenkyne Nikeandnemesis (Xtension) zachoval chladnú hlavu, zostal na bariére a až za polovicou posledného oblúka použil obľubený manéver bývalého slovenského šampióna Romana Mališku - využitie odstredivej sily na nabratie rýchlosti. Nikeandnemesis sa za dištančným medzníkom dotiahla ku Crushing Power a zdolala ju o 3/4 dĺžky, ak ale mala Cena trojročných kobýl nájsť favoritku Jarnej ceny kobýl, je ňou celkom jednoznačne tretia O'Fensive (Anodin).
Víťazka Karpatskej ceny a piata z Listed v Hannoveri začala po kolízii na poslednom mieste, Michal Demo to však vyriešil veľmi zle, keď protiľahlú rovinu aj posledný oblúk obehol šiestou-siedmou stopou, čím O'Fensive premrhala množstvo metrov a síl, ale v cieli strácala pri nevýhode 1.5 kilogramu len 3/4 dĺžky a krátku hlavu.

Cena trojročných žrebcov na 1700 metrov o 7000 € skončila pohromou pre oboch zástupcov rakúskej stajne Liberty Leaf - Tempt s poruchou na výstroji dostih odvodil a skončil deviaty, a jeden z favoritov, francúzsky víťaz Tortuga, do roviny točil na dobrej pozícii s plnými rukami, potom ho však zrejme postihla indispozícia a vycúval na desiate miesto.
Aktivita Tempta pomohla Ryonymu (Zoffany), ktorý sa za ním vyviezol a pod svojim trénerom a jazdcom Jaroslavom Línkom v závere s prehľadom odolal útoku Holčákovho Arcturusa (Fast Company). Zvyšok poľa s priepastnou stratou desiatich dĺžok doviedol do cieľa Filip pred Wirrwarrom a Bluegrass Boyom, ktorý mal rovnako katastrofálny priebeh ako medzi kobylami O'Fensive.

turf.sk

Predskúška VJC pre Amazing Gangstera
22. 4. 2019 Praha Hlavná predskúška VJC, Memoriál profesora Václava Michala na 1400 metrov o 150 000 Kč (5800 €), má smerom ku klasike takmer nulovú výpovednú hodnotu, pretože víťazný zverenec Grega Wroblewského Amazing Gangster (Tai Chi) sa presadil šprintérskym štýlom a prepáleným tempom.
Amazing Gangster pod Radkom Koplíkom hneď po štarte vystrelil dopredu, oblúk preletel za 21.6 a 22.8, teda podstatne rýchlejšie než starší šprimtéri v Gomba handicape, a do roviny vbehol so 6-dĺžkovým náskokom. V záverečnej štvorstovke zoslabol (24.2), ale napokon uhájil víťazstvo o krk pred jedným tempom bežiacim Manoamanom (Alexandros), nesúcim o 1.5 kilogramu viac. Tabuľu s odstupom doplnili Great Gunnar, premožiteľ Amazing Gangstera z prvej nedele Torque Power a domáci odchovanec Well Absolut.

turf.sk

Overdoseov jednotkový hattrick
31.3 - 14. 4. 2019 Budapešť Na polytrackovej dráhe budapeštianskeho Kincsem Parku sa v tejto sezóne zatiaľ odohralo päť jednotkových dostihov a trikrát sa presadili potomkovia bývalej šprintérskej hviezdy Overdosea.
V posledný marcový deň vyhrala jeho dcéra, druhá z vlaňajšej Hazafi Díj Rose Fire, Tavaszi Hendikep na 2000 metrov o 900 000 forintov (2800 €) a o dva týždne pridala aj štart-cieľ víťazstvo v Igazgatósági Díj na 2000 metrov o 1.5 milióna (4700 €).
V Káposztásmegyeri Díj na 1400 metrov o 2 milióny forintov (6260 €) vybojoval víťazstvo Overdoseov syn Cirfandli, vychádzajúca hviezda maďarského turfu, pre ktorého to bolo v Kincsem Parku štvrté víťazstvo v rade. Jeho séria bola prerušená len v Taliansku, kde skončil tretí v Listed Premio Chiusura.
Zaujímavosťou je, že obaja Overdoseovi jednotkoví víťazi sú z kobýl zo slovenskej stajne MPL - Rose Fire z nezvíťazivšej Rainfire (Rainbow Quest), Cirfandli z jednotkovo umiestnenej šprintérky Chiaraluny (Bully Pulpit).
Overdose pôsobil v maďarskom chove len rok a z jeho jediného ročníka vybehlo 11 koní, z toho 10 vyhralo a okrem zmienených jednotkových víťazov má ešte jednotkovo umiestnené kobyly Auroru Borealis, Night For Overdose a Stormatic.

turf.sk

Hlavné dostihy pre Mariána Štangela
7. a 14. 4. 2019 Bratislava Do sezóny 2019 vstúpili s najlepšou formou zverenci parkúrového trénera a jazdca Mariána Štangela, ktorí vyhrali hlavné dostihy prvých dvoch dní.
V prvý deň sezóny vyhral Štangel oba stíple - trénerov menovec Marian sa presadil v Cene Petržalských novín na 3600 metrov o (2100 €) a v Jarnej cene Petržalky na 3800 metrov o 3000 € dobehli raz-dva jeho zverenci Summer Hill a Malinka Moja.
Vo Veľkej aprílovej cene na 1800 metrov o 7000 € Štangelova zverenkyňa, slovenská odchovankyňa Mooreen (Calming Influence), využila priaznivú záťaž a neprítomnosť obhajkyne víťazstva Zoriany, a s razantnou podporou Michala Abíka vybojovala víťazstvo o hlavu pred víťazom Magyar Derby 2017 Eminensom. Tretiu priečku udržal Ideal Approach pred Mukabom, tabuľu s odstupom doplnil George Boole.

turf.sk

Astoria spolufavoritkou JCK
14. 4. 2019 Most Favoritkami predskúšky Jarní ceny klisen, presunutej do Mostu, boli prvé dve z Ceny zimní královny Dark Absolu a Astoria. Takéto bolo aj poradie od štartu Jarní ceny města Mostu – Memoriálu Rudolfa Deyla na 1400 metrov o 150 000 Kč (5850 €), zimná kráľovná však na začiatku roviny zaradila spiatočku a skončila siedma, zatiaľ čo Astoria pod Janom Vernerom suverénne triumfovala o 1 1/4 dĺžky pred trojkovou víťazkou z prvej chuchelskej nedele Gold Memory. S odstupom tretia dobehla ex-poľská Haveyoueverseen, druhá z Nagrody Cardei.
Pre víťaznú zverenkyňu Pavla Tůmu Astoriu (Silver Frost) to bolo prvé životné víťazstvo a zrejme pôjde do klasiky ako druhá favoritka za Near To Be Rich zo stajne Pegas, čím by sa zopakovala história z roku 2011, keď bola jej matka Kolymbia druhou favoritkou JCK za pegasovskou Dorotkou, vtedy však stačili len na štvrté a siedme miesto.

turf.sk

Gomba handicap opäť pre Master Of Golda
7. 4. 2019 Praha Osem koní sa stretlo v 92. ročníku Gomba handicapu na 1200 metrov o 135 000 Kč (5260 €) a víťazstvo z rokov 2017 a 2018 obhájil osemročný zverenec Grzegorza Wroblewského Master Of Gold (Gold Away) s Jaromírom Šafářom.
Najlepší priebeh mala najvyššiu záťaž nesúca Benediction, ktorú nováčik na českých dráhach Giuseppe Virdis v polovici roviny ideálnou stopou posunul do vedenia, ale v posledných metroch ju o krk a krk chytili zvonku útočiaci Master Of Gold a Celine My Heart, nesúci o 2.5, respektíve 9 kg menej.
Tieňom Gomba handicapu bolo zranenie Petra Foreta, ktorý prišiel o jazdu na Black Canyonovi (Manduro) vo Velkej dubnovej cene na 1800 metrov o 150 000 Kč (5850 €), kde zverenec nového trénera stajne Pegas Čestmíra Olehlu potvrdil pod Adamom Florianom pozíciu vysokého favorita a s prehľadom zvíťazil o 1 1/2 dĺžky pred Cape Freedomom.

turf.sk

Grand National: Tiger Roll medzi nesmrteľnými
Zverenec Gordona Elliotta Tiger Roll sa druhým víťazstvo v Grand National zapísal na zoznam viacnásobných víťazov, ktorých je osem, alebo desať. Pokračovanie...

turf.sk

Grand National: Tiger Roll obhájil víťazstvo
6. 4. 2019 Aintree Vysoko favorizovaný zverenec Gordona Elliotta Tiger Roll (Authorized) zo stajne Gigginstown House Stud obhájil pod Davym Russellom víťazstvo v Grand National na 6907 metrov o milión libier (1.16 milióna €).
Vlani sa Tiger Roll musel v prvom kole vyhýbať spadnutému súperovi, v druhom kole Russellovi vypadla noha zo strmeňa a musel ustáť jeden nepodarený skok. Oproti tomu v tomto ročníku väčšinou dostihu prešiel bez najmenších problémov, až tak hladko, že zrejme stratil koncentráciu a v samom závere, na 26. a 27. z 30 skokov, urobil veľké chyby a „išiel na nos”, neuveriteľným spôsobom to však bez straty pozície ustál a v poslednom oblúku sa spolu s outsiderkou Magic Of Light odpútal od súperov.
Jediná kobyla v poli Magic Of Light (Flemensfirth) z lotu Jessicy Harringtonovej zabehla senzačný dostih napriek tomu, že do Grand National išla s minimálnymi skúsenosťami. Dlhé stíple na päť kilometrov začala behať až tento rok a veľa vody nenamútila - vo februárovej Bobbyjo Chase stratila jazdca a v Ultima Chase na Cheltenham Festivale skončila siedma. Stajňová jednotka Robbie Power trénerke radil, aby ju do Grand National neposielala a presadol na jedného z favoritov Jury Dutyho, takže sa do akcie dostal Paddy Kennedy, prakticky neznámy starší brat vychádzajúcej hviezdy Jacka Kennedyho.
Magic Of Light sa pohybovala v popredí, ale malé skúsenosti sa predsa len prejavili, keď v oboch kolách urobila veľké chyby na rovnakom mieste pred hučiacimi hlavnými tribúnami. Prvá prišla na 15. prekážke zvanej The Chair, kde už bol Kennedy na ceste na zem a do sedla ho vrátila Magic Of Light, keď mu vrazila hlavou do tváre a rozbila mu ústa. Na poslednom skoku prišla identická chyba, ktorá ju možno stála víťazstvo, pretože vypadla z rytmu, prepadla sa na úroveň tretieho Rathvindena a darovala Tiger Rollovi rozhodujúci náskok. V posledných sto metroch sa Magic Of Light opäť rozišla, ale na ohrozenie Tiger Rolla už bolo neskoro.
Zaujímavosťou je, že víťazný Tiger Roll aj druhá Magic Of Light tento rok vyhrali prútenky so štatútom Gr.2, Tiger Roll vo februári v Navane, Magic Of Light v januári v Ascote.
Tretí dobehol Rathvinden (Heron Island), štvrté a piate miesto obsadili Walk In The Mill (Walk In The Park) a Anibale Fly (Assessor), štyri z piatich koní z rozboru turf.sk teda skončili na tabuli. Neuspel len General Principle, ktorý bol jedným z piatich koní, ktoré v tohtoročnej Grand National spadli. Ďalšie dva kone stratili jazdcov a 14 bolo zadržaných, väčšinou v záverečnej fáze dostihu.
Zo zvyšku poľa stojí za zmienku víťaz Grand National 2017 One For Arthur, ktorý obsadil slušnú šiestu priečku a Vieux Lion Rouge, ktorý Grand National dokončil už štvrtýkrát - po siedmom, šiestom a deviatom mieste bol tentokrát pätnásty.
Zo širšieho okruhu favoritov s kurzami pod 20/1 sa do cieľa dostali len Tiger Roll, Rathvinden a Anibale Fly. Vintage Clouds spadol už na prvom skoku, na 19. spadol Rock The Kasbah a Jury Duty stratil jazdca, nádejne idúci obhajca druhej priečky Pleasant Company statil jazdca na štvrtom skoku pred koncom, Lake View Lad, Dounikos a Joe Farrell v závere v beznádejných pozíciách zastavili.

turf.sk

Kto vyhrá Grand National?
Najväčšia stávkarska udalosť britskej sezóny je tu, tak si preberme šance jej účastníkov pomocou sledovania trendov z predchádzajúcich sezón.
Viac...

turf.sk

Kincsem v názvoch
V decembrovom článku o bratislavských závodiskách sme vyslovili výčitku že najslávnejší kôň, ktorý kedy v Bratislave behal, tu nemá žiadnu pripomienku. V zahraničí je tých pripomienok niekoľko a každému sa samozrejme ako prvé vybavia názvy budapeštianskeho závodiska Kincsem Park a tamojšieho najvýznamnejšieho medziročníkového testu Kincsem Díj. Pokračovanie...

turf.sk

Japan Cup: Almond Eye vo svetovom rekorde
25. 11. Tokio 38. ročník Japan Cupu na 2400 metrov o 574 miliónov jenov (4.47 milióna €) vyhrala vysoká favoritka Almond Eye s francúzskym džokejom Christophem Lemairom v najrýchlejšom svetovom čase na tejto dištancii.
Už rámcové dostihy dvojročiakov, v ktorých zabehli Speculaas 1400 metrov za 1:22.5, Intruse 1600 metrov za 1:34.7 a Vanlandi 2000 metrov za 2:00.3, naznačili, že dráha vo Fuchu je v deň Japan Cupu extréme rýchla a že sa môže triasť predchádzajúci rekord 2:22.1, ktorý v roku 2005 vybehol v Japan Cupe britský Alkaased.
Zverenkyňa Sakaeho Kuniedu behala pred Japan Cupom len medzi trojročnými kobyami, takže bola trochu mimo pozornosti dostihového sveta a dokonca ani nefigurovala vo World's Best Racehorse Rankingu, to však japonských stávkarov nepomýlilo a vyslali ju na trať s kvótou 14:10 ako jedného z najväčších favoritov v histórii Japan Cupu vedľa legednárnych Deep Impacta (13:10 v roku 2006) a T M Opera O (15:10 v roku 2000). Almond Eye dôveru stávkarov nesklamala a s prehľadom si v senzačnom čase 2:20.6 pripísala šieste víťazstvo v rade, štvrté so štatútom Gr.1.
Na rekordnom čase sa podpísal predovšetkým Kiseki, ktorý od vlaňajšieho víťazstva v japonskom St Leger stratil formu a v lete zmenil trénera aj dostihový štýl. Od renomovaného Katsuhika Sumiiho, ktorý vyhral Japan Cup s Vodkou a s Epiphaneiom, ho prevzal málo známy Kazuya Nakatake, ktorý z neho zosadil európskych džokejov a začal ho posielať spredu. Džokej Yuga Kawada to s ním v Gr.2 Mainichi Okan na 1800 metrov skúsil z druhého miesta a skončil tesne tretí, v kvalitne obsadenej Gr.1 Tenno Sho na 2000 metrov nadiktoval tempo a až tesne pred cieľom ho za 1:56.8 porazili Rey de Oro a Sungrazer, a v Japan Cupe na jeho tempo našla odpoveď len víťazná Almond Eye.
Zaujímavosťou je, že prví dvaja majú veľmi podobné pôvody, sú vnukmi víťaza japonského Derby King Kamehamehu (Kingmambo) z matiek z línie Sunday Silence. Almond Eye je po šprintérskom šampiónovi Lord Kanaloovi (King Kamehameha) zo Sunday Silenceovej dcéry Fusaichi Pandory, Kiseki je po Rulershipovi (King Kamehameha) z Blitz Finale po Deep Impact (Sunday Silence).
Ďalšie dotované miesta s odstupom obsadili druhý favorit Suave Richard, obhajca víťazstva Cheval Grand (obaja po Heart's Cry po Sunday Silence) a outsider Mikki Swallow (Tosen Homareboshi po Deep Impact).
Zvyšok sveta v Japonsku zastupovali len tretí z Juddmonte International Thundering Blue a piaty z Prix de l'Arc de Triomphe Capri, v pekelnom tempe sa však nedokázali odlepiť z konca poľa a porazili len trojicu hasnúcich outsiderov.

turf.sk

Bratislavské závodiská v minulosti
Ako pred pár dňami upozornil server fitmin, bratislavské Závodisko na svojom youtubovom profile zverejnilo filmový záznam, nakrútený na bratislavskej klusáckej dráhe v roku 1920, ktorý však obsahuje niekoľko nepresností a je na ňom vidieť aj časť cvalového závodiska. Pokračovanie...