turf.sk

Zoriana vyhrala Veľkú cenu Slovenska
3. 6. Bratislava Majiteľka vlaňajšieho titulu Kôň roka, zverenkyňa Zuzany Kubovičovej Zoriana (Jukebox Jury) z PD Senica, už v prvej polovici sezóny vykročila za jeho obhajobou, keď po úspechu vo Veľkej aprílovej vyhrala aj najvýznamnejší dostih sezóny, Veľkú cenu Slovenska na 2400 metrov o 30 000 €, a stala sa štvrtým koňom, ktorý získal double Slovenské Derby - VCS. Pred ňou to dokázali Almaz, ktorý vyhral Derby v roku 1995 a VCS v rokoch 1996 a 97, Tankred v rokoch 2003 a 2004, a Age Of Jape v rokoch 2009 a 2010.
O tempo sa vo Veľkej cene Slovenska postaral Montjeu Third, Zorianu držal Štefan Budovič na druhom-treťom mieste a podobne ako vlani v Derby, už 800 metrov pred cieľom ju poslal do dlhého trháka. Do cieľovej roviny vbehla so šesťdĺžkovým náskokom pred Oriental Skyom (Tiger Hill), ktorý sa k nej priblížil na rozdiel krku, ale ako víťaz nevyzeral. Päť dĺžok vzdialené tretie miesto obsadil Portorikos (Intense Focus) a ďalšie štyri strácal Eskerkhan (Elnadim), ktorý sa držal lídra, ale nedokázal zareagovať na záverečné zrýchlenie a jedným tempom si docválal po štvrté miesto pred veteránom Always On Sundayom (Sunday Break).
Druhý hlavný dostihu mítingu Turf Gala, Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na 1200 metrov o 29 000 €, mal veľmi divoký úvod, z čoho vyťažili tí, ktorí sa po štarte neponáhľali a prvé dve priečky napokon obsadili kone, ktoré - ak nepočítame štvorkovo umiestnenú Assuru - točili do oblúka na posledných miestach, Beau Massagot (Panis) a Henrytheaeroplane (Henrythenavigator). Tabuľu v tesnom dobehu doplnili Mr Right (Echo Of Light), Báthory (Prometheus) a Efily (Slickly).
Na naháňačku za pozíciami najviac doplatili obhajca víťazstva Ultimate Fight a najlepší stredoerópsky šprintér Pretorian - Ultimate Fight nevytočil oblúk, vyviezol aj Pretoriana a behom sto metrov sa z prvej vlny prepadli na koniec poľa a napokon obsadili siedme a ôsme miesto.
Tréner Václav Luka a džokej Bajuržan Murzabajev okrem Ceny MPSR vyhrali aj Cenu Scottish Rifla na 1800 metrov o 13 000 €, kde namerali rýchle medičasy i výsledný čas, avšak vizuálne bolo tempo vlažné a domáca nádej Mooreen bola zrejme upulovaná. „Francúzsky” priebeh naviac vyhovoval drvivým záverom disponujúcemu Donuts Reynorovi (Cat Junior), ktorého Murzabajev usadil na konci poľa, ale len 3-4 dĺžky od vedúcich Aldzarba a Ideal Approacha. Na začiatku roviny už bol Donuts Reynor v prvej vlne a bez problémov súperom utiekol o päť dĺžok. Po druhej priečke siahal Ideal Approach (Bushranger), ale na cieľovej čiare ho o nos chytil George Boole (Art Cannoisseur), tabuľu s odstupom doplnili Mooreen (Calming Influence) a Chilli Chocolate (Falco), Aldzarb skončil až šiesty.
V oboch dostihoch pre trojročné kone sa naplno prejavila bieda tohtoročného slovenského klasického ročníka a domáce kone získali len dve vzdialené dotované miesta.
V Cene Arvy na 1800 metrov o 13 000 € sa Wild Love (Planteur) pokúsila uspieť štart-cieľ taktikou ako v Jarnej cene kobýl, ale do sedla zverenkyne Radima Bodláka Slivky (Mikhail Glinka) sa vrátil Jiří Chaloupka a pripravil jej takmer ideálny priebeh. Pred oblúkom sa síce prepadol na posledné miesto, ale na bariére si počkal na medzeru, na dištancii sa dostal k Wild Love a v cieli bol o hlavu skôr. Tretiu priečku obsadila rakúska Zambala (Wiesenpfad), štvrtá s celkovou stratou 8 1/4 dĺžky dobehla domáca Jubileum (Steady As A Rock) a tabuľu doplnila maďarská Rezeda (Planteur). Tretia z JCK Bethany Belle stačila len na šieste miesto.
V závere Starohájskeho kritéria na 2000 metrov o 13 000 € sa podľa očakávania rozpútal súboj medzi favoritmi Darkolvom a King Heartom, začali však príliš skoro a na dvojstovke sa k nim dostal zverenec Zdena Koplíka Thisisthekey (Authorized), ktorý napokon pod Ingrid Janáčkovou Koplíkovou vyhral o pol dĺžky a dĺžku pred pred Darkolvom (Dark Angel) a King Heartom (Nathaniel). Štvrtý dobehol Mount Q (Mount Nelson) a tabuľu so stratou 8 3/4 dĺžky na víťaza doplnil lepší z dvojice slovenských zástupcov Risk (No Risk At All).

turf.sk

Trialy pred Turf Gala patrili domácim
13.-20. 5. Bratislava Zatiaľ čo v klasickom ročníku sa slovenské stajne nemajú príliš čím chváliť, medzi staršími je to naopak - domáce kone vyhrali všetky tri hlavné trialy pred Turf Gala.
V závere poctivo odbehnutej Veľkej májovej ceny na 2400 metrov o 7000 € sa odohral očakávaný súboj trojice favoritov a najviac síl mal Jaroslavom Línkom trénovaný aj odjazdený Oriental Sky (Tiger Hill), ktorý o krk a 3/4 dĺžky zdolal obhajcu víťazstva Intisariho a víťaza Veľkej májovej 2014 Autora. Do súboja o víťazstvo sa zapojil aj Portorikos, 250 metrov pred cieľom si však nevynútil priestor medzi Intisatim a Autorom a skončil o krk štvrtý.
V Jarnej míli o 7000 € excelovala slovenská odchovankyňa Mooreen (Calming Influence) z lotu Mariána Štangela, ktorá pod Jaromírom Šafářom súperom v závere ľahko utiekla a vyhrala o 3 1/4 dĺžky pred True Champom, Connorom a George Booleom.
Pri tejto príležitosti stojí za pripomenutie Veľká aprílová cena, ktorú vyhrala Zoriana po nie príliš presvedčivom výkone, za ňou však dobehli suverénka Jarnej míle Mooreen, Portorikos, ktorý prevetral vytrvalecké hviezdy, a čerstvý rekordér Velkej květnovej Ideal Approach, takže s odstupom času sa aj výkon Zoriany javí v inom svetle a vyžaduje si zvýšenie ratingu.
O týždeň neskôr sa konala Prípravná cena na 1200 metrov o 7000 metrov, kde Miss Trout (Areion) pod svojim trénerom Jaroslavom Línkom využila výhodu štartového čísla 1 a vyhrala systémom štart-cieľ o krátku hlavu pred českým vysokým favoritom Mr Rightom, nesúcim o 4.5 kilogramu viac. Tabuľu doplnili domáci Doremi Lafu, Robben Island a Van Damme.

turf.sk

Jarné klasiky ovládli Murzabajev s Lukom
13. 5. Bratislava Tréner Václav Luka a džokej Bajuržan Murzabajev si z Bratislavy odviezli klasický double, keď s Wild Love a Beau Massagotom vyhrali Jarnú cenu kobýl a Veľkú jarnú cenu o 23, resp. 25 tisíc eur.
Wild Love (Planteur) v JCK rozhodla systémom štart-cieľ a v závere bez väčších problémov odišla maďarskej Fire For Goge (Vale Of York), za ktorou v rozťahanom dobehu skončili domáca Bethany Belle (Next Desert) a rakúska Zambala (Wiesenpfad). Na Slovensku dovtedy neporazená víťazka predskúšky Slivka (Mikhail Glinka) pri točení do roviny pod bičíkom vybočila, stratila niekoľko dĺžok a skončila piata.
Zatiaľ čo s Wild Love Murzabajev presne odhadol tempo a pripravil jej ideálny priebeh, vo VJC s Beau Massagotom zvolil najhoršiu možnú taktiku - z dvanástky letel dopredu a cez oblúk sa vonkajšou stopou ponáhľal za vedúceho Finiosa, na čom by nebolo nič zlého, ak by medzičasy boli podobné, alebo pomalšie ako v JCK. Začiatok VJC bol však prepálený, úvodných 900 metrov sa bežalo za 54.84 (v JCK za 56.06), čo by väčšinu koní pri takomto priebehu úplne odrovnalo, Beau Massagot (Panis) však v 25-sekundovom závere dokázal odolať útoku Quintera (Stormy Jail) a o krátku hlavu zvíťaziť. O 1 1/4 dĺžky tretí skončil víťaz predskúšky Darkolva (Dark Angel), ktorý sa opäť nedočkal čistého priebehu, keď ho dvesto metrov pred cieľom križoval Quintero a na stovke aj Beau Massagot.
Čisto českú tabuľu doplnili dlho vedúci Finios (Midships) a Thisisthekey (Authorized), najlepším domácim účastníkom bol ôsmy Risk.
Majiteľ zaujímavo zloženého pôvodu Beau Massagot (2x3 Miswaki, 3x4x4 Mr. Prospector) po klasickom víťazstve smeruje do šprintov, vo VJC však po nepriaznivom priebehu ukázal solídnu dávku vytrvalosti a pýta sa skôr na stredné trate.
Tohtoročné jarné klasiky splnili aj úlohu chovateľských testov, keď priniesli víťazstvo a dve umiestnenia koňom, ktorých rodičia sa sami umiestnili v slovenských klasikách.
Víťazka JCK je dcérou Waajidy (Dubawi), ktorá v roku 2009 ako dvojročná získala pre Hamdana Al Maktouma dve umiestnenia, vrátane tretieho miesta za vtedy debutujúcim Mikhailom Glinkom. Prvý ročník Dubawiho vôbec nezaujal, jeho pripúšťací poplatok vtedy dokonca klesol zo 40 000 € na 15 000 Ł (aktuálne 250 000 Ł) a Waajidu za 9000 guineí kúpil Peter Strnisko. Po príchode na Slovensko padla do oka trénerovi Jánovi Cagáňovi, ktorý Strniska prehovoril na predaj a Waajida absolvovala tunajšiu kariéru vo farbách stajne Lokotrans, pre ktorú získala piate miesto v doteraz asi najsilnejšie obsadenej slovenskej JCK (1. Tech Exceed, 2. Quissisana, 3. Corcovada, 4. Shamal Sally) a druhé miesto v Oaks (za Tech Exceed), a o rok neskôr aj prútenkárske víťazstvo v Trevise a druhé miesto v Gr.2 Criteriu di Primavera v Merane.
Po skončení kariéry bola Waajida poslaná do francúzskeho žrebčína Haras de Saint Arnoult a jej prvý potomok Wild Love bola ako ročná ponúknutá na dražbe, ale za 12 000 € bola kúpená späť, rovnako ako vlani jej polobrat Wild Eagle (Sommerabend), ktorý sa vrátil domov za 28 000 €, a polosestra po Youmzainovi za 7000 €.
Tretiu priečku v JCK obsadila nezvíťazivšia Bethany Belle, ktorej matka Be Tigress (Tiger Hill) bola trénovana v Rakúsku a pri jedinej návšteve Slovenska dobehla v Oaks druhá, krátku hlavu za poľskou Maverou. V chove Jana Fillu dala pred Bethany Belle tretiu zo Svatováclavskej zimní královny Bajadéru (Bear King) a tretiu zo Simsonovej ceny Bellu Cullen (Look Honey), ktoré však v klasickom veku nenadviazali na nádejné juniorské výsledky.
Vo VJC siahal po víťazstve Quintero, ktorého otec Stormy Jail (Stormy Atlantic) dobehol v roku 2007 druhý vo Veľkej jarnej cene, ale neskôr sa stal obeťou neznalosti a diletantstva členov Hlavnej dostihovej komisie, ktorí ho diskvalifikovali a presunuli na tretie miesto napriek tomu, že voči nemu nebol podaný protest (!), takže HDK ani nemala právomoc sa ním zaoberať...
Stormy Jail bol zaradený do chovu Žrebčína Napajedla a v spojení so štvrtou zo slovenských Oaks Renaissance (High Extreme) dal druhú z Ceny zimnej kráľovnej Rennesie a víťaza Ceny Muscatita a Gerschovho memoriálu, a druhého zo slovenskej VJC Renny Storma, ktorý neskôr vyhral 9 dostihov vo Francúzsku, v Nemecku, v Belgicku a vo Švajčiarsku. Okrem nich dal dvojkových víťazov Auroru a Siriusa, a v aktuálnom klasickom ročníku má okrem Quintera aj dvojkovú víťazku Makovú Panenku.

turf.sk

Maďarské klasiky pre francúzskych odchovancov
6. 5. Budapešť Obe maďarské jarné klasiky vyhrali zástupcovia francúzskeho chovu. V Hazafi Díj na 1600 metrov o 2 milióny forintov (6350 €) sa presadila zverenkyňa Gábora Maronku Medyna (Masterstroke), ktorej Bajuržan Murzabajev pripravil ideálny priebeh a vyhral o 2 1/2 dĺžky pred Overdoseovou dcérou Rose Fire. Ďalšie miesta obsadili nemecké odchovankyne Nirwana a Sea of Fire, tabuľu doplnila ďalšia Overdoseova dcéra Aurora Borealis.
Víťazná Medyna vlani behala vo Varšave a ako zverenkyňa Piotra Piatkowského absolvovala tri štarty. Debutovala štvrtým miestom v dostihu nezvíťazivších na 1200 metrov, potom vyhrala na 1400 metrov a sezónu uzavrela v Nagrode Efforty na 1400 metrov, kde dobehla tretia, 1 1/4 dĺžky a krk od najvyššie hodnotenej poľskej dvojročnej kobyly Glamorous Thingie. Hazafi Díj bol jej sezónny debut a zároveň prvý štart vo farbách stajne Álmodó.
Jasným favoritom Nemzeti Díj na 1400 metrov o 4 milióny forintov (12 700 €) bol zverenec Sándora Ribárszkeho Tour To Paris (Fuisse), ktorý pod Jaroslavom Línkom nedal súperom ani najmenšiu šancu, keď im utiekol hneď po štarte a vyhral o 10 dĺžok pred Muizenberg Rockom (Rock Of Gibraltar) a domácim odchovancom Esti Fénym (Pigeon Catcher).
Tour To Paris doteraz utrpel len jednu prehru - pri debute v kvalifikačnom dostihu dvojročných na 800 metrov ho o dĺžku porazila účastníčka Hazafi Díj La Lianga. V dostihoch o peniaze premožiteľa nenašiel, keď vlani vyhral Patay Sándor Emlékverseny na 1100 metrov na tráve, Blaskovich Ernő Emlékverseny na 1300 metrov na Polytracku a dvojročný vrchol Szent László Díj na 1400 metrov na tráve. Aktuálnu sezónu otvoril v Gróf Erdődy Rudolf Emlékverseny na 1400 metrov na Polytracku, 12-dĺžkovým triumfom pred Esti Fénym.
Na programe boli ďalšie tri jednotky a najzaujímavejší dobeh sa zrodil v Bábolnai Díj na 2200 metrov o 1.5 milióna forintov (4760 €), kde si druhé jednotkové víťazstvo pripísal páťročný Uccellino, syn niekdajšieho slovenského Koňa roka Ryana a klasicky umiestnenej Upperhand.

turf.sk

Kuriózny dobeh v Jarní cene klisen
6. 5. Praha V modernej histórii turfu sa vo vyspelých krajinách nestáva, aby na štart klasických dostihov nastupovali kone bez predchádzajúceho dotačného zisku, vlani dokonca Britská dostihová autorita BHA začala vyvíjať aktivitu, aby zabránila štartu neumiestnenej kobyly Diore Lia v Epsom Derby...
Avšak aby neumiestnený kôň štartoval v klasickom dostihu ako favorit a zvíťazil, to je okrem zlého vysvedčenia pre súperov aj kuriozita hodná zápisu do Guinnessovej knihy rekordov. V Jarní cene klisen na 1600 metrov o 550 000 Kč (21 500 €) sa to podarilo v dvoch štartoch neumiestnenej zverenkyni Václava Luku Lady Westminster (Rip Van Winkle), ktorá pod švédskym džokejom Per-Andersom Grabergom tiahlym záverom o pol dĺžky zdolala Rabbit Havanu (Havana Gold), štartujúcu len druhýkrát v živote. Tabuľu s odstupom doplnili Carmella, Rabbit Bated a nemecká La Mia, víťazka predskúšky Rapet skončila až ôsma.

turf.sk

Klasické predskúšky s rozpakmi
22. 4. Bratislava Veľké rozpaky priniesli domácim tímom predskúšky jarných klasík, Cena trojročných kobýl a Cena trojročných žrebcov na 1700 metrov o 7000 €, keď sa prvýkrát v histórii stalo, že by ani v jednej z nich neskončil domáci kôň medzi prvými tromi.
Cenu trojročných kobýl odvodila maďarská favoritka Fire For Goga (Vale Of York), vlani víťazka Gróf Károlyi Gyula Emlékverseny a štvrtá v Listed v Hannoveri, neodolala však tiahlemu záveru Slivky (Mikhail Glinka), ktorá ju pod Jiřím Chaloupkom s výhodou 2 kilogramov porazila o dĺžku. Ďalšej 2 3/4 dĺžky strácala rakúska Zambala a až čtvrté a piate miesto obsadili domáce kobyly, druhá a tretia z Ceny zimnej kráľovnej Jubileum a Maková Panenka.
Víťazná zverenkyňa Radima Bodláka Slivka je špecialistkou na slovenské dráhy, kde ešte nenašla premožiteľa - vlani pri debute v Brne zostala na štarte, potom vyhrala menšie dostihy v Bratislave a v Senici, a potom dvakrát neuspela vo švédskom Jägersro.

Ešte horšie dopadli domáce kone v Cene trojročných žrebcov, kde nezvíťazivší Standing Rock a Portosanto v závere vycúvali a skončili s veľkou stratou za zahraničnými súpermi.
O víťazovi opäť rozhodla záťaž, keď o 1.5 kilogramu menej nesúci čerstvý írsky import zo stajne Františka Holčáka Darkolva (Dark Angel) o pol dĺžky zdolal dvojnásobného jednotkového víťaza King Hearta (Nathaniel). Tretiu priečku ukoristil Mon Cheri pred dlho vedúcim Finiosom, čisto českú tabuľu doplnil Orpheus.

turf.sk

Sagar si udržal domácu neporaziteľnosť
22. 4. Praha Len šesť koní sa predstavilo v hlavnej predskúške VJC, v Memoriáli prof. Václava Michala na 1400 metrov o 135 000 Kč (5300 €) a nezrodilo sa žiadne prekvapenie, keď sa systémom štart-cieľ presadil mostecky zimný favorit Sagar pred pražským zimným favoritom Black Bardom a druhým zo slovenského zimného favorita Quinterom.
Víťazný zverenec Dalibora Töröka Sagar zo stajne DS Pegas je synom Excelebrationa (Exceed And Excel), ktorý nebyť Frankela, zrejme by bol označovaný za európskeho míliara storočia. Pre Sagara to bol tretí český štart a tretie víťazstvo. Porážku utrpel len pri debute v Lyone (4.), potom ľahko vyhral chuchelský dostih nezvíťazivších a Cenu zimního favorita.

turf.sk

Grand National pre najmenšieho účastníka
14. 4. Aintree Víťazom Grand National na 6900 metrov o milión libier sa po bezchybnom skokanskom a taktickom výkone stal najmenší kôň v poli Tiger Roll v sedle s najstarším zúčastneným džokejom Davym Russellom.
Tiger Roll z lotu Gordona Elliotta sa ujal vedenia na predposlednom skoku a vyzeralo to na jednoznačné víťazstvo, v posledných sto metroch ho však úplne opustili sily a zverenec Willieho Mullinsa Pleasant Company, ktorý odvodil celý druhý okruh, sa k nemu rýchlo blížil, ale napokon bol o hlavu šťastnejší Tiger Roll.
Írsku dominanciu zvýraznili ďalší Elliotov zverenec Bless The Wings, ktorý udržal 11 dĺžok vzdialenú tretiu priečku o krk pred príliš veľa obiehajúcim Anibale Flyom trénera Tonyho Martina, z domácich koní sa na tabuľu dostal len piaty Milansbar.
Tiger Roll sa stal prvým koňom, ktorý vyhral Grand National s lícnicami a posledné dva štarty pred Grand National absolvoval v cheltenhamských krosoch, čo po druhých miestach cheltenhamských krosových víťazov Balthazar Kinga a Cause Of Causes opäť môže zvýšiť prestíž tejto disciplíny. Tiger Roll v Cheltenhame vyhral o dve dĺžky pred druhým z Velkej pardubickej Urgent De Gregaineom, čo prináša myšlienku, že je tu možno čas, aby sa o štart v Grand National opäť pokúsil niektorý český krosár.

turf.sk

Zoriana sa vrátila víťazstvom
8.-15. 4. Bratislava Slovenská dostihová sezóna sa začala tradičnou Jarnou cenou Petržalky na 3800 metrov o 2800 €, kde vlaňajšie víťazstvo obhájila 10-ročná zverenkyňa Jaroslava Brečku Rain Magna s Janom Kratochvílom. Samotný tréner a džokej Brečka bol v sedle vysokej favoritky, víťazky Gr.1 Meny Bay, ktorá toho veľa neukázala, keď v rýchlom závere skončila až piata, i keď len tri dĺžky od víťazky.
O týždeň sa rozbehlo aj jednotkové rovinové dianie a vo Veľkej aprílovej cene na 1800 metrov o 7000 € sa po zimnej prestávke vrátila na dráhu suverénna víťazka Slovenského Derby Zoriana (Jukebox Jury). Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej opäť robila problémy pri zavádzaní do boxov, ale napokon sa na trať vydala a pod svojim stálym jazdcom Štefanom Budovičov sa odviezla za tempárom Ideal Approachom. V poslednom oblúku sa posunula do vedenia a dostih dotiahla do víťazného konca i keď výsledný náskok 1 1/2 dĺžky pred Mooreen a Portorikosom nebol príliš prevedčivý. Ideal Approach skončil štvrtý a tabuľu doplnil štvrtý z Magyar Derby Humanic.

turf.sk

Úvod českej sezóny ovládol David Liška
2.-15. 4. Lysá n.L./Most/Praha Česká dostihová sezóna tento rok nezačala tradičným Gomba handicapom, ale provinčnými dostihmi v Lysej nad Lanem, kam zamierilo niekoľko hviezd, aby odišli s prehrami - grupovo umiestnený míliar Tamarind Cove stačil v dvojke na 1700 metrov o 100 000 Kč (3900 €) len na tretie miesto, 2 1/2 dĺžky od vlaňajšej víťazky Ceny Whisky Saše, a v dvojke na 2200 metrov obsadili víťazi Slovenského Derby Touch Of Genius A Timekeeper vzdialené tretie a piate miesto, keď prvé dve priečky získali najväčší outsideri Charles Quatrieme a Celeste.
Pred Gomba handicapom sa ešte odohrali dostihy v Moste, kde objav minulého roka David Liška získal prvé víťazstvo sezóny a na druhý deň v Chuchli si pripísal ďalšie štyri, v 91. ročníku Gomba handicapu na 1200 metrov o 135 000 Kč (5300 €) však s favorizovaným Nine Ou Four skončil až šiesty, keď vlaňajšie víťazstvo obhájil Master Of Gold so Szczepanom Mazurom.
Super forma vydržala Liškovi aj do nasledujúceho víkendu, keď si v Chuchli pripísal hattrick, ktorého súčasťou bol aj Memoriál Rudolfa Deyla na 1400 metrov o 135 000 Kč, kde zabodoval s dovtedy nezvíťazivšou Rapet.
Hlavný dostih, Velká dubnová cena na 1800 metrov o 150 000 Kč (5900 €), sa stala korisťou Aldzarba, ktorý pod Martinom Laubem v závere zdolal dlho vedúceho Duke Of Darhorsea a vyhral o 1 3/4 dĺžky pred veľmi neskoro finišujúcim Sir Sunom. Duke Of Darhorse skončil tretí, zvyšné dotované priečky obsadili Tamarind Cove a víťaz z Lysej Charles Quatrieme.

turf.sk

Kto vyhrá Grand National?
Je tu najväčšia stávkarska udalosť roka, tradičná Grand National, tak sa pozrieme na šance jej účastníkov pomocou osvedčenej taktiky sledovania trendov.
Grand National je aj po zľahčení kurzu predovšetkým o skokanskej spoľahlivosti a vytrvalosti, v prvom kole výberu teda vyradíme kone s menej ako desiatimi štartami v stíploch a kone, ktoré nevyhrali aspoň na 5000 metrov. Z širšieho okruhu favoritov z kurzami pod 20/1 vypadávajú Total Recall (č. 6) a Seeyouatmidnight (18), nad 5000 metrov nevyhral Anibale Fly (3), toho však posunieme ďalej, a vypadávajú aj čísla 7, 9, 10, 14, 17, 20, 21, 22, 24, 30, 31, 32, 34, 35, 38, 39 a 40.
Nespoľahlivosť (10 nedokončených z 28 stíplov) berie šance Thunder And Rosesovi (1), štyri nedokončené z posledných piatich štartov má Bless The Wings (36). Ich opakom je mimoriadne spoľahlivý Maggio, ale vyradíme aj jeho, pretože na 5000 metrov odbehol len tri zo svojich 22 štartov a má už trinásť rokov, pričom v predchádzajúcich dvadsiatich ročníkoch skončil na tabuli len jediný takto starý kôň.
Staré dostihové porekadlo hovorí, že najlepším tréningom sú samotné dostihy a v prípade Grand National to platí dvojnásobne. Víťazstvá väčšinou získavajú kone, pre ktoré je to piaty, šiesty, či dokonca siedmy štart v sezóne a tretí až štvtý od 1. januára. Zároveň je dôležitá aj schopnosť rýchlej regenerácie a v GN sa zväčša presadzujú kone, ktoré posledný štart absolvovali 20-55 dní pred GN. Príliš dlhá prestávka od posledného štartu a málo praxe v tomto roku vyraďujú obhajcu štvrtej priečky Blakliona (2), jedinú kobylu v poli, ktorej kurz výrazne padá, len sedemročnú Baie Des Iles (28), a ďalej čísla 8, 11, 15, 16, 19, 23, 25, 27 a 33.
Kone, ktoré majú v Grand National úlohu sťaženú zúžením zorného poľa pomocou blinkersu alebo lícnic, sa vo veľkej väčšine prípadov nedostanú do cieľa. Do nášho záverečného výberu sa z nich dostali Tiger Roll a Milansbar, ktorí ako víťazi nevyzerajú, mohli by však poslúžiť na doplnenie rozpisu veľkého poradia na nižších priečkach. Na doplnenie poradia, prípadne ako tipy pre odvážnych hráčov, by mohli poslúžiť spoľahliví Delusionofgrandeur a Valseur Lido, ktorý pobežia po dvojtýždennej prestávke od posledného štartu.
Záverečnú trojicu kandidátov na víťazstvo v tohtoročnej Grand National tvoria Anibale Fly, The Last Samuri a I Just Know.
Osemročný Anibale Fly nevyhral na 5000, ale len na 4900 metrov, čo sme mu v prvom kole výberu odpustili, pretože naposledy dobehol tretí v Cheltenham Gold Cupe a účastníci Gold Cupu majú v Grand National vynikajúcu bilanciu. Po Gold Cupe jeho handicap stúpol na 168, ale do Grand National nastupuje s ratingom 159, takže napriek tomu, že ponesie druhú najvyššiu záťaž, pobeží s obrovskou výhodou 9 libier, teda 4 kg, čo je rovnaká situácia, v akej bol v roku 2015 šiesty z Gold Cupu Many Clouds.
The Last Samuri sa na trať Grand National vydá tretíkrát. V roku 2016 skončil na mäkkej dráhe druhý za Rule The Worldom a vlani na rýchlejšom povrchu a s vyššou záťažou šestnásty. Tentokrát opäť ponesie vysokú záťaž v jeho prospech však hovorí mäkká dráha, na ktorej by mohol zužitkovať mimoriadnu skokanskú spoľahlivosť, ale aj vek, čo je na mäkkej dráhe všeobecná výhoda starších koní, jednoducho preto, že desaťročný kôň má za sebou podstatne viac vytrvaleckého tréningu ako osemročný.
Bobbyjo, Papillon, Monty's Pass, Hedgehunter, Numbersixvalverde, Don't Push It, Ballabriggs, Pineau De Re. To sú kone, ktoré za posledných dvadsať rokov vyhrali Grand National po tom, ako v poslednom alebo predposlednom štarte bežali prútenky. Taktika zaradenia dostihu cez ľahšie skoky do prípravy pred Grand National je mimoriadne úspešná - na štarte sa neobjavuje viac než dva-tri takto manažované kone, ale na konte majú úctyhodných 40% víťazstiev z posledných dvadsiatich ročníkov.
Nie je dôvod domnievať sa, že to prestane fungovať, a tak je tipom turf.sk osemročný I JUST KNOW z lotu špecialistky na dlhé stíple Sue Smithovej. I Just Know má za sebou len desať stíplov, z toho deväť nad tri míle a na mäkkej dráhe má výsledky 1-2-1-3-1. Posledný stípel odbehol v januári, keď v Cattericku ľahko vyhral North Yorkshire Grand National na 6000 metrov a v polovici marca skončil druhý v prútenkách.

turf.sk

Jednotkový double Martina Laubeho
1. 4. Budapešť Stredoeurópske dostihové dianie sa tradične rozbehlo na polytrackovej dráhe budapeštianskeho Kincsem Parku a prvé dve jednotky sezóny vyhral český džokej Martin Laube.
V úvodnom dostihu sezóny, v Megnyitó Verseny na 1600 metrov o 1.3 milióna forintov (4200 €), priviedol k ľahkému víťazstvu päťročnú Wizardess (Equiano) trénera Gábora Maronku a v Tavaszi Hendikepe na 2000 metrov o 900 000 (2900 €) zabodoval s päťročným Ryanovým synom Uccellinom z lotu Orsolye Molnárovej, pred Sunnykidom so Zdenkom Šmidom. Tretiu jednotku dňa, Pestmegyei Hendikep na 1200 metrov, vyhrala šesťročná Pikk Dáma (Tiger Hill) s Istvánom Kozmom mladším.

turf.sk

Britské finále pre Francúzov
30. 3. Lingfield Záverečný deň britskej zimnej rovinovej sezóny a s celkovou sumou milión libier najbohatší európsky dostihový deň na takzvanom All-Weather povrchu ovládli francúzske kone, ktoré sa zúčastnili troch dostihov a zo všetkých troch odviezli víťazstvá.
All-Weather Marathon na dve míle vyhral o nos spolufavorit z lotu Christopha Ferlanda Funny Kid s Maximom Guyonom a potom si cenný double pripísal Theo Bachelot, keď s City Lightom trénera Stephana Wattela vyhral All-Weather Sprint a so 40/1 outsiderom Lucky Teamom trénera Joela Boisnarda All-Weather Mile.
Francúzska dominancia v Lingfielde naznačila, kde sa cez zimu behajú najlepšie dostihy a ukázala hodnotu výsledkov českých koní, predovšetkým zverencov Václava Luku, ktorí v tejto konkurencii pravidelne získavajú peniaze.

turf.sk

Marián Šurda - spasiteľ, alebo hrobár?
Jednou z najdôležitejších udalostí uplynulého roka bolo odvolanie Mariána Šurdu z funkcie riaditeľa Závodiska Bratislava. Šurda vstúpil do porevolučnej histórie ako posledný káder Komunistickej strany, ktorý sa udržal vo funkcii riaditeľa štátneho podniku a darilo sa mu to neuveriteľných 27 rokov, naprieč všetkými režimami, ktoré na Slovensku vládli. Viac...

turf.sk