turf.sk

Polobrat Subway Dancera vyhral rakúske Derby
15. 9. 2019 Ebreichsdorf Polobrat najväčšej českej hviezdy minulej sezóny, tretieho z Gr.1 Champion Stakes Subway Dancera (Shamardal) Silver Seam (Dark Angel), vyhral pravdepodobne naslabšie obsadený ročník v histórii najstaršieho rakúskeho športového pdujatia, Österreichisches Derby na 2200 metrov o 20 000 €.
Na štartovej listine bolo šesť koní, ale jediný v Rakúsku registrovaný účastník, dvojnásobný francúzsky víťaz Jeck Yeah, sa kdesi vo Francúzsku stratil a do Ebreichsdorfu nepricestoval. Do štartových boxov navyše odmietla vstúpiť tretia z Magyar Kancadíj Tarzaniya, takže bežali len štyri kone, medzi ktorými bol jasným favoritom v Nemecku trébovaný Number One Run rakúskeho majiteľa Kurta Fekonju, rozum však zostáva stáť nad tým, akú katastrofu v jeho sedle predviedol taliansky džokej Luca Maniezzi... (Video)
Dostih zrežíroval Radek Koplík, ktorý so Silver Seamom nasadil vychádzkové tempo. Viedol až do oblúka, kde mal svetlý moment zverenec Kristíny Tomkovej, piaty z Veľkej jarnej a Starohájskeho kritéria Cody, nastúpil však priskoro a v závere sa pred neho vrátil Silver Seam, ktorý vyhral v ďaleko najhoršom čase od skrátenia rakúskeho Derby na 2200 metrov a jeho presťahovania do Ebreischsdorfu. Na dobrej dráhe vybehol čas 2:26.3, pričom rekord 2:11.4 drží víťaz z roku 2004 Mohandas a druhým najpomalším víťazom je Let’s Dance, ktorý v roku 2015 vyhral za 2:19.8.
Favorizovaného Number One Run Luca Maniezzi 1200 metrov doslova škrtil a do záverečného šprintu išiel so stratou 6-7 dĺžok na neskoršieho víťaza, ale zúfalým finišom predstihol len druhého nemeckého zástupcu Jasona a skončil tretí, pol dĺžky a nos za Silver Seamom a Codym.

turf.sk

Kincsem Díj: Arcturus nestačil na Nancha
8. 9. 2019 Budapešť Víťaz Slovenského Derby Arcturus obsadil pod Zdenkom Šmidom druhú priečku v najvýznamnejšom maďarskom medziročníkovom teste, v Kincsem Díj na 2400 metrov o 12 miliónov forintov (36 200 €), keď bol nad jeho sily progresívny domáci štvorročiak Nancho.
Na rozmočenej dráhe sa nikomu príliš nechcelo ísť dopredu a tak vodenie zostalo na najväčšej favoritke Golden Sea, ktorá v troch tohtoročných štartoch vyhrala Nemzeti Díj, Cenu Arvy a Magyar Derby. Golden Sea doviedla pole do posledného oblúka, tam jej však došli sily a pole sa prehnalo okolo nej. Do vedenia sa posunul strojovo cválajúci Nancho s Tomášom Lukáškom a pripísal si pohodlné víťazstvo pred z posledného miesta idúcim Arcturusom. Ďalšie miesta s veľkým odstupom obsadila slovenská dvojica Gaston a Royal Gino, Golden Sea skončila až siedma.
Víťazný zverenec Gábora Maronku Nancho (Tai Chi x Paolini) je tohtoročnou vychádzajúcou hviezdou. Vlani síce debutoval víťazstvom v aprílovom päťkovom dostihu, ale v hlavnej časti sezóny sa neúspešne pretĺkal spodnými kategóriami. Zlom nastal na jeseň, keď od septembra do novembra postupne vyhral handicap IV., trojkovú cenu, handicap II. a jednotkovú Kincsem Park Díja. Nanchov progres pokračuje aj v tejto sezóne - vyhral jednotkový Gróf Hunyady József Emlékverseny Hendikep, v Millenniumi Díj tesne podľahol špičkovému Mágnásovi, ktorý neprehral od októbra 2016, a potom si pripísal cenný jednotkový hattrick Buccaneer Díj - Kisbér Díj - Kinscem Díj, z posledných deviatich štartoch má teda bilanciu osem víťazstiev a jedno druhé miesto.
V Aperianov Zakariás Emlékverseny - Imperiál Díj na 1600 metrov o 4.5 milióna forintov (13 600 €) sa presadila domáca odchovankyňa Bíborhajnal, dcéra Fairlypiho a šesťnásobnej jednotkovej víťazky a druhej z Hazafi Díj Búzamező (Benny The Dip). Zverenkyňa Csabu Zalu v tejto sezóne na tráve prehrala len s vyššie zmienenými Mágnásom a Nanchom, a v Imperiál Díj pod Tamásom Nagym dominovala systémom štart-cieľ pred najlepším slovenským trojročiakom Ryonym. Ďalší slovenskí zástupcovia Mooreen a Mukab skončili na šiestom a siedmom mieste.
V Kincsem Parku sa zrodilo aj české víťazstvo, o ktoré sa v Overdose Díj na 1000 metrov o 4.5 milióna forintov postaral Mr Right s Jaroslavom Línkom.

turf.sk

Oaks double pre Falcon Baby
1. 9. 2019 Bratislava Zverenkyňa Heleny Vocáskovej Falcon Baby (Sir Percy) pod Piotrom Krowickim vyhrala Slovenské Oaks na 2000 metrov o 20 000 € a po Polyante a Dylanke je treťou majiteľkou česko-slovenského Oaks double v rade.
O ľahkom víťazstve Falcon Baby sa rozhodlo už v úvodných 400 metroch, keď Stanislav Georgiev a Martin Laube upulovali spolufavoritky, víťazku Jarnej ceny kobýl Rikoletu a víťazku Ceny turfu Palmeru. Pomalé tempo najlepšie sadlo Falcon Baby, ktorá sa odviezla na druhom mieste, v oblúku sa ujala vedenia a v rýchlom závere súperkám nedala šancu. Ďalšie miesta obsadili Lady Rosenburg, Nikeandnemesis a po dlhej prestávke sa vracajúca šampiónka dvojročných O'Ffensive, zle odjazdené Palmera a Rikoleta vycúvali na piate a šieste miesto.

turf.sk

Nagano Gold tretí v Grand Prix de Deauville
25. 8. 2019 Deauville Najlepší český kôň, zverenec Václava Luku Nagano Gold (Sixties Icon), sa druhýkrát predstavil v dostihu, ktorý v roku 1878 vyhrala legendárna Kincsem, v Grand Prix de Deauville na 2500 metrov o 200 000 € a skončil o priečku lepšie ako vlani.
Nagano Gold mal k dispozícii vodiča Premier Liona, ktorý svoju úlohu splnil a postaral sa o víťazný čas 2:38.20, najrýchlejší od skrátenia Grand Prix de Deauville na 2500 metrov v roku 1990, ale darmo sa Antoine Hamelin obzeral po Nagano Goldovi, Christophe Soumillon zjavne nepochopil, ako funguje spolupráca s vodičom, takže Premier Lion napokon nerobil vodiča Nagano Goldovi, ale jeho hlavnému súperovi Ziyadovi...
Rock Of Gibraltarov štvorročný syn z lotu Carlosa Laffon-Pariasa sa ideálne odviezol za Premier Lionom, tristo metrov pred cieľom si vytvoril rozhodujúci náskok a vyhral o pol dĺžky pre neskoro útočiacim trojročiakom Soft Lightom (Authorized). Nagano Gold v poslednom oblúku podbehol súperov a posunul sa do nádejnej pozície, ale v rovine už bežal jedným tempom a ubránil dve dĺžky vzdialené tretie miesto pred útočiacou víťazkou Listed Villa Rosou.

turf.sk

Favoriti Arc sa predstavili v Yorku
21.-22. 8. 2019 York Hlavní favoriti Prix de l'Arc de Triomphe, Enable (Nathaniel) a Crystal Ocean (Sea The Stars), sa predstavili v rámci Ebor mítingu v Yorku a jednoduchšiu úlohu mala Enable, proti ktorej sa v Gr.1 Yorkshire Oaks na 2400 metrov postavili len tri súperky, tréningová kolegyňa z lotu Johna Gosdena Lah Ti Dar a zverenkyne Aidana O'Briena Magical a South Sea Pearl.
Frankie Dettori to s Enable vyriešil najjednoduchejšie ako sa dalo, okamžite sa ujal vedenia a nechal ju cválať. V cieľovej rovine dostih trochu zdramatizoval, keď pustil Magical na hlava-hlava, ale keď začal 400 metrov pred cieľom jazdiť, Enable akcelerovala s prehľadom od Magical odišla.
Crystal Ocean zamieril do podstatne bohatších Juddmonte International Stakes, kde mal opticky takmer ideálny priebeh, ale skrátenie na 2100 metrov v kombinácii s falošným úvodom nebolo pre neho to pravé a v tesnom dobehu, v ktorom sa prvých osem koní zmestilo do šiestich dĺžok, ho o hlavu porazil trojročný zverenec Aidana O'Briena Japan (Galileo), ktorý sa tým posunul na pozíciu najlepšieho európskeho trojročiaka a druhého favorita Arc.
Tretiu priečku obsadil Elarqam, syn dvoch superhviezd nedávnej minulosti, víťazov 15 dostihov Gr.1 Frankela a Attraction, štvrtý skončil v úvode dostihu upulovaný King Of Comedy (Kingman).

turf.sk

Slovenské kone so stopercentnou úspešnosťou
19. 8. 2019 Merano/Budapešť Slovenské kone mali do nedele zahraničnú bilanciu 30 štartov - 3 víťazstvá, ale v nedeľu mali stopercentnú úspešnosť v hlavných dostihoch v Marane a v Budapešti.
V prútenkách Premio Raiffeisenkasse Tirol na 3300 metrov o 20 000 € sa predstavila víťazka Gr.1 Gran Corsa Siepi d'Italia z roku 2017 Meny Bay (Footstepsinthesand), ktorá po vlaňajšej nevydarenej sezóne vyhrala oba tohtoročné štarty v bratislavských stíploch a v Merane skompletizovala hattrick, keď pod svojim trénerom Jaroslavom Brečkom po razantnom útoku za posledným skokom v tesnom dobehu porazila zverencov Josefa Váňu mladšieho Noble Housea a Notti Magicheho, pre ktorého to bola prvá porážka po sérii piatich víťazstiev, vrátane dvoch so štatútom Gr.1.
Napriek tomu, že na Slovensku bola prestávka, v Kincsem Parku štartoval len jediný slovenský kôň, zverenec Mariána Štangela Mukab (Aqlaam), ktorý pod Jaroslavom Línkom pohodlne vyhral jednotkovú Szent István Díj na 2200 metrov o 1.5 milióna forintov (4600 €), o tri dĺžky pred štvrtým z tohtoročného Magyar Derby Mont Masterom (Captain Marvelous).

turf.sk

Cena turfu pre Palmeru
11. 8. 2019 Bratislava Najvýznamnejší slovenský medziročníkový test na 2400 metrov, Cena turfu o 7000 €, prilákal na štart desať koní a neutešená situácia medzi staršími vytrvalcami nahrávala zástupcom klasického ročníka.
Spomedzi štvorice trojročných účastníkov vyčnieval Shawnee's Triumph, ktorý sa pod Szczepanom Mazurom umiestnil vo Veľkej jarnej, v Starohájskom kritériu aj v Derby, ale v Cene turfu skončil pod Štefanom Budovičom až šiesty. Presadila sa jeho tréningová kolegyňa z lotu Zuzany Kubovičovej Palmera (Jukebox Jury), ktorá sa pod Budovičom umiestnila v Cene trojročných kobýl, v Jarnej cene kobýl a v Cene Arvy, a v Derby skončila deviata. V Cene turfu do jej sedla vysadol líder českého šampionátu Adam Florian a odjazdil ju s veľkým prehľadom, keď si z druhého sledu postrážil lídrov, s pobádaním trpezlivo počkal na poslednú trojstovku a priviedol ju k celkom suverénnemu triumfu pred čerstvým víťazom Zlatého pohára Gastonom (Youmzain) a dvojnásobným jednotkovým víťazom z Budapešti Royal Ginom (It's Gino).
Spestrením dňa bola účasť bulharskej ekipy trénera Leventa Nezirova, ktorý do Bratislavy priviezol tri kone a takmer si odviezol dve víťazstvá. Dvojročiak Dresyor (Due Diligence) systémom štart-cieľ ľahko vyhral dostih nezvíťazivších na 1200 metrov o 2000 €, a na víťazstvo mal aj rovnako starý Darling (Holy Roman Emperor) v dvojkovom Memoriáli MVDr. P. Šarišského na 1400 metrov o 4000 €, pri prebiehaní cez cestu v oblúku však zaváhal, stratil niekoľko dĺžok a skončil tretí, 1 1/4 dĺžky od víťaznej maďarskej kobyly Antilopy (Sir Prancealot).
Dobré výsledky bulharských dvojročiakov zaujali aj stávkarov, takže ich tréningová kolegyňa, dvojnásobná francúzska víťazka Profit (Nayef), prihlásená do rakúskeho Derby, odskočila v Cene turfu ako hlavná favoritka, v poslednom oblúku však rýchlo zhasla a posledných tristo metrov už džokej Nurhay Hamil Zyulkyul vypustil.

turf.sk

Dostih roka pre Enable
27. 7. 2019 Ascot Letný vrchol sezóny, King George VI And Queen Elizabeth Stakes na 2400 metrov o 1.25 milióna libier, prilákal vynikajúcu konkurenciu na čele s fenomenálnou Enable a najvyššie hodnoteným koňom sveta Crystal Oceanom, s ktorými si zmerali sily nalepší francúzsky starší kôň Waldgeist, víťaz Derby Anthony Van Dyck, špičkový japonec Cheval Grand a na štarte bola aj trojica súperov Nagano Golda z Hardwicke Stakes, Defoe, Morando a Salouen.
Dostih zrežírovala stajňa Coolmore a predovšetkým tretí z Irish Derby Norway, ktorý nadiktoval pekelné tempo. V druhej a tretej dvojstovke sa líder v dažďových prehánkach na mäkkej dráhe dostal až na rýchlosť 1070 a 1030 metrov za minútu, takže na konci poľa sa ocitol tempár Salouen a dozadu sa rýchlo stiahol aj Frankie Dettori s Enable. V polovici dostihu bola coolmorská štvorica strategicky rozostavená na čele poľa, ale plán sa rýchlo zrútil, keď Anthony Van Dyck, rovnako ako v Irish Derby, neprestál ostré tempo a tentokrát vycúval až na desiate miesto. V cieľovej rovine nasadené tempo udržali len Enable (Nathaniel), Crystal Ocean (Sea The Stars) a Waldgeist (Galileo), ktorí s veľkým náskokom pred zvyškom poľa obsadili prvé tri miesta.
Siedmy z Hardwicke Stakes Salouen (Canford Cliffs) sa cez hasnúcich súperov prepracoval až na štvrté miesto a potvrdil, že v poctivom dostihu je lepší než prvý a štvrtý z Hardwicke Stakes Defoe a Morando, ktorí už v polovici King George prestali stíhať a skončili na deviatom a ôsmom mieste.
Pre víťaznú Enable to bolo desiate Gr.1 víťazsto v rade, v ťažkom finiši si však ona i Frankie Dettori siahli na dno síl, takže najbližšie sa pravdepodobne predstaví až pri pokuse o tretie víťazstvo v Prix de l'Arc de Triomphe, tam sa však ako lepší tip momentálne javí progresívny Crystal Ocean, ktorý v King George sedel blízko lídrov, takže ho prvá polovica dostihu stála viac síl ako Enable a prehral s ňou len o krk.

turf.sk

Slovenské Derby konečne aj pre Zdenka Šmidu
14. 7. 2019 Bratislava Rok po Jaroslavovi Línkovi sa víťazstva v Slovenskom Derby dočkal aj Zdenko Šmida, ktorý vybojoval tesný triumf so zverencom Františka Holčáka Arcturusom (Fast Company). Šmida prelomil smolu v štrnástom štarte v domácom Derby, v predchádzajúcich pokusoch nebol lepšie než štvrtý, mal však už na konte víťazstvá v Magyar Derby s Shamal Sally a s Eminensom.
Výnimočný zápis sa podaril trénerovi Františkovi Holčákovi, pre ktorého to bol ôsmy víťaz a desiate víťazstvo v Derby. Prvé získal v poslednom ročníku Česko-slovenského Derby s Barbakanom, potom šesťkrát vyhral České Derby a teraz tretíkrát Slovenské Derby.
Podobne ako v Českom Derby, aj výsledok Slovenského Derby na 2400 metrov o 55 000 € ovplyvnilo dianie v úvodných 800 metroch, s tým rozdielom, že kým v Chuchli nechal Filip Minařík Angkor Wata rytmicky cválať a dýchať, a Beysim Ferhanov upuloval Kristiana, v Bratislave po jazdeckom preobsadení voľne cválal Kristiano (Moonjaz) s Janom Vernerom a za ním plytvali silami jeho hlavní konkurenti Angkor Vat s Davidom Liškom a Ryony s Jaroslavom Línkom. V poslednom oblúku skončili nádeje Angkor Vata a prišiel útok Arcturusa, ktorého Zdenko Šmida dotlačil do cieľa o hlavu pred Kristianom.
Arcturusovi, ktorý prišiel od írskeho trénera Josepha O'Briena veľmi dobre prijazdený a ovládateľný, daný vývoj dostihu dokonale sadol, na rozdiel od Ryonyho (Zoffany), ktorý bol jasne najlepším koňom v poli a to, že po dobrom kilometri pulovania skončil aspoň tretí, je priam zázrak. Ryony pri podobnom priebehu prehral aj vo Veľkej jarnej cene, ale v poctivejšie rozbehnutých dostihoch, v Cene trojročných žrebcov a v Starohájskom kritériu, nechal Arcturusa za sebou.
Štvrtú priečku pri debute na jednotkovej scéne obsadil nalepší z trojice zástupcov slovenského chuvu Bolthorn (Mikhail Glinka) a tabuľu doplnil druhý z Veľkej jarnej Shawnee's Triumph (Cima De Triomphe), favorizovaný Angkor Wat skončil až siedmy.

turf.sk

Slovenské Derby: Ryonyho preverí Angkor Wat
Líder slovenského klasického ročníka, víťaz Starohájskeho kritéria Ryony (Zoffany), bol minulý týždeň podľa očakávania dohlásený do Slovenského Derby a spolu s tretím zo Starohájskeho kritéria Shawnee's Triumphom (Cima De Triomphe) budú najväčšími domácími nádejami.
Dohlásený bol aj šiesty z Českého Derby Kristiano (Moonjaz), takže české zastúpenie v Derby by mohlo tvoriť päť koní, na čele s porazeným favoritom Českého Derby Angkor Watom (Nathaniel) a víťazom Veľkej jarnej ceny Arcturusom (Fast Company).
Vyškrtané boli všetky maďarské a rakúske kone, ale v poslednom termíne dohlášok môže ešte ktosi pribudnúť, napríklad čerstvá víťazka Magyar Derby Golden Sea. Na prihláškach stále zostáva jediný nemecký adept, zverenec Henka Greweho Yes He Can, ktorý bude debutovať až v sobotu v Hamburgu, takže jeho účasť je málo pravdepodobná.
Prehľad prihlásených podľa hodnotenia turf.sk.

turf.sk

Magyar Derby ovládli klasické víťazky
30. 6. 2019 Budapešť 97. ročník Magyar Derby na 2400 metrov o 14 miliónov forintov (43 360 €) mal dvoch veľkých favoritov, kobylu Golden Sea (Born To Sea) s šesťnásobným maďarským šampiónom džokejov Stanislavom Georgievom a žrebca For You (Frozen Power) so sedemnásobným šampiónom Sándorom Kovácsom.
Stanislav Georgiev tento rok začal aj trénovať a hneď vo svojej prvej trénerskej sezóne má dvoch klasických víťazov, víťazku Jarnej ceny kobýl Rikoletu a Golden Sea, ktorá po 8-dĺžkovom víťazstve v Nemzeti Díj vyhrala aj Cenu Arvy na Turf Gala.
Sándor Kovács sa vrátil k jazdeniu po 11 vynechaných sezónach, počas ktorých sa plne venoval trénovaniu a nazbieral uctyhodných 538 víťazstiev, vrátane Derby s Ostinatom a Eminensom, a získal osem titulov šampióna trénerov. Pre Derby spojil sily so svojim trénerským rivalom Sándorom Ribárszkim a s jeho zverencom For You vyhral dvojkový handicap proti starším koňom a hlavnú predskúšku Derby, Alagi Díj.
V ostro rozbehnutom Derby sa favoriti držali v strede poľa a na začiatku roviny dosť nečisto jazdiaci Sándor Kovács posunul For You do vedenia, ale razantnejšie podporovaná Golden Sea napokon získala prevahu a vyhrala o 1 3/4 dĺžky pred víťazkou Hazafi Díj Lili (Pigeon Catcher), ktorú Rebeka Göncziová v poslednom cvalovom skoku dostala pred For You.
V rámcovom jednotkovom programe sa predstavili aj dvaja zverenci Jaroslava Línka - Doremi Lafu dobehol piaty vo Flandorffer Tamás Emlékverseny na 1200 metrov o 1.3 milióna forintov (4000 €) a Royal Gino vyhral MNV Díja na 2800 metrov o 1.5 milióna (4600 €).

turf.sk

David Egan napodobnil otca
26. 6. 2019 Carlisle V stredu sa v severoanglickom mestečku Carlisle odohral najdôležitejší dostihový deň sezóny, počas ktorého sa beží jediný tamojší Black Type dostih, Listed Eternal Stakes, pozornosť sa všek zameriava predovšetkým na Carlisle Bell na 1600 metrov o 30700 Ł, najcennejší handicap Class 4 sezóny a najstarší dostih na svete.
Dostih vznikol v roku 1599, teda ešte pred objavením Austrálie, a z toho obdobia pochádza aj cena pre víťaza, dve rolničky, ktoré boli svojho času považované za stratené, ale koncom 19. storočia sa náhodou našli v krabici v kancelárii mestského tajomníka. Dnes je to najstaršia športová trofej na svete a je uložená v dostihovom múzeu v Newmarkete.
O víťazstvo v historickom dostihu sa usilujú celé generácie majiteľov a trénerov hlavne zo severu Anglicka a Škótska, a tento rok uspel osemročný zverenec Rogera Fella Rousayan s Davidom Eganom, ktorý napodobnil svojho otca Johna, víťaza Carlisle Bell z roku 2000.
19-ročný David Egan, britský šampión učňov z roku 2017, je vychádzajúcou džokejskou hviezdou a už teraz prekonáva svoho otca, írskeho šampióna učňov z roku 1986, ktorý pred časom na stredoeurópskych dráchach žal úpechy s Sharp Focusom, Ray Of Lightom a Tribal Instinctom. David má dostihové predpoklady aj na materskej strane pedigree - jeho mama Sandra Hughesová je trénerka víťaza Irish Grand National Thunder And Roses a sestra trojnásobného šampióna džokejov Richarda Hughesa, a ich otec Dessie Hughes bol úspešný prekážkový džokej a tréner, víťaz Cheltenham Gold Cupu a Champion Hurdle, a tréner víťazov Irish Grand National, Champion Hurdle a ďalších významných dostihov.

turf.sk

Ďalší český šok v Ascote
22. 6. 2019 Ascot Po vlaňajšom treťom mieste Subway Dancera v Gr.1 Champion Stakes sa v Ascote zrodilo ďalšie české prekvapenie, keď zverenec Václava Luku Nagano Gold (Sixties Icon) zabojoval o víťazstvo v pravdepodobne najlepšie obsadenej Gr.2 tejto sezóny, v Hardwicke Stakes na 2400 metrov o 221 000 Ł (247 000 €).
Hneď na štarte sa odohrala dráma, keď vlaňajší víťaz Derby Masar zle došliapol a išiel do kolien, priamo pod nohy Nagano Golda, obaja však nebezpečne vyzerajúcu situáciu ustáli a vďaka pomalému úvodu ani príliš nestratili.
V cieľovej rovine z posledného miesta idúci Christophe Soumillon nasmeroval Nagano Golda za favorizovaného víťaza Gr.1 Coronation Cupu Defoa (Dalakhani), ktorý mu prerazil cestu a Nagano Gold aj napriek ďalšiemu kontaktu s Masarom skončil druhý, len pol dĺžky za Defoem, keby sa však dostih odohral vo Francúzsku, zrejme by bol český reprezentant víťazom, pretože Defoe v závere výrazne poškodil štvrtého Moranda a o niekoľko cvalových skokov aj tretieho Mirage Dancera, lenže príslušné paragrafy Dostihového poriadku v kolíske turfu sú úplne iné ako vo zvyšku sveta, takže Andrea Atzeni odišiel len s dvojdňovým dištancom za nebezpečnú jazdu.
Napriek tomu, že Nagano Gold dosiahol senzačný výsledok, nenaplnil sa jeden zo zámerov bošovického tímu - overiť si, či Nagano Goldovi budú poctivejšie britské dostihy vyhovovať viac, ako falošné francúzske. Hardwicke Stakes bol totiž typický „francúzsky” dostih s falošným úvodom, o čom svedčí už výsledok tempára Salouena (7. z 8), u ktorého platí, čím poctivejší dostih, tým lepší výsledok, viď vlaňajší Coronation Cup a Prix de l'Arc de Triomphe. Exaktne to potvrdzujú medzičasy, podľa ktorých to bol najpomalšie rozbehnutý dostih zo všetkých piatich na 2400 metrov na tohtoročnom mítingu Royal Ascot.
Vo štvrtok boli v Gr.2 Ribblesdale Stakes (dráha Soft) namerané medzičasy 1:02.61 po úvodnom kilometri a 1:42.81 po míli, a v handicape Class 2 (Good to Soft) 1:01.9 a 1:41.8. V piatok sa na dráhe so stavom Good to Soft odohrali Gr.2 King Edward VII Stakes a ďalší dvojkový handicap, v ktorých namerali vstupné tempo 1:00.86 a 1:38.79, respektíve 0:59.92 a 1:39.28.
Oproti tomu v sobotu na schnúcej dráhe (Good) namerali v Hardwicke Stakes vstupné tempo len 1:04.77 na kilometer a 1:43.25 na míľu, takže niet divu, že záverečnú šprintérsku štvorstovku preleteli Dafoe a Nagano Gold za 23.69 a 23.59.

turf.sk

České Derby ovládli favoriti
22. 6. 2019 Praha O výsledku tohtoročného Českého Derby na 2400 metrov o 2 milióny Kč (78 500 €) sa rozhodlo už v jeho úvode, keď väčšina jazdcov brala späť, zrejme kvôli nedôvere vo svoju schopnosť správne odhadnúť tempo.
Okamžite po štarte skončili nádeje Big Bena a Amazing Gangstera, ktorých ich jazdci Giuseppe Virdis a Radek Koplík ani nenechali nadýchnuť a dostať sa do rytmu, a v nasledujúcich desiatkach metrov Jaroslav Línek upuloval Outback Ridera. Na vývoj dostihu správne zareagovali len najskúsenejší džokeji v poli, Filip Minařík a Jiří Palík, ktorí sa s Angkor Watom a Pacific Hillom ujali vedenia. Na konci protiľahlej roviny nastúpili a ich prenasledovatelia totálne prepadli z taktiky, keď nijako nazareagovali napriek tomu, že to nebol trhák nejakých outsiderov, ale hlavných favoritov, prvých dvoch z predskúšky.
V oblúku si Nathanielovi synovia Angkor Wat a Pacific Hill vybudovali rozhodujúci náskok a v cieľovej rovine zviedli dlhý súboj o víťazstvo, v ktorom mal viac síl Jiřím Palíkom podporovaný zverenec Radka Holčáka Pacific Hill. Najlepším koňom v poli bol zrejme víťaz VJC Ignacius Reilly, ktorý sa po zúfalom finiši z beznádejnej pozície priblížil k Angkor Watovi na rozdiel krku, a na tabuľu sa cez hasnúcich súperov dostali aj Ramssio a Arcturus.
Víťazný realizačný tím spája kuriózna štatistika - na chuchelskom závodisku majú vyhratých veľmi málo dostihov, ale veľa klasických. Jiří Palík počas svojej tridsaťročnej kariéry vyhral v Chuchli len 14 dostihov, toho trikrát Derby (Ready For Life, Joseph a Pacific Hill) a raz St Leger (Grace Of Gracie), zverenci Radka Holčáka vyhrali v Chuchli 14 rovín z toho dvakrát Derby (Cheeky Chappie a Pacific Hill) a raz St Leger (Cheeky Chappie), a stajňa Monte Negro tu zaznamenala 11 rovinových víťazstiev, z toho tri v Derby (Kadyny, Cheeky Chappie a Pacific Hill) a dve v St Leger (Always On Sunday a Cheeky Chappie).