Prihlášky:

27. 6. Praha

České Derby

18. 7. Bratislava

Slovenské Derby


turf.sk

Brnenské zatmenie mysle

Jan Vaňourek, Leona Pokorná, František Treml. Celú dostihovú komunitu by určite zaujímalo, čo sa v týchto troch hlavách dialo v sobotu, 12. júna 2021, na dostihoch v Brne.

Ten istý deň, iné miesto. 12. júna, britské provinčné závodisko Bath, ktoré má v tamojšom kontexte podobné postavenie, ako Brno v Česku.
Po štvrtom dostihu džokejky Hollie Doyleová a Josephine Gordonová ohlásili, že sa ich kone v oblúku pošmykli. Môžete si to pozrieť na videu, ak to tam nájdete, sú to Greek Kodiac a Blessed, belasý a červený dres. Po šiestom dostihu ohlásila pošmyknutie v oblúku džokejka Laura Coughlanová. Na videu Uther Pendragon, pruhovaný dres.
Po druhom hlásení problémov stewardi Simon Eliot, Fergus Sweeney (asi 11 500 odjazdených dostihov) a Steve Drowne (16 500 odjazdených dostihov), vykonali inšpekciu dráhy a ako hovorí oficiálny zápis, po zvážení zistení v záujme bezpečnosti nariadili zrušenie siedmeho dostihu.
Správca dráhy Charlie Moore po inšpekcii povedal: „Nenašli sme nič, čo by spôsobovalo problémy, trávnatý povrch je dobrý, tréneri a džokeji pôdne podmienky chválili. Momentálne si nie sme istí, čo spôsobilo pošmyknutia, ale pozrieme sa tam ešte raz a s personálom všetko skontrolujeme, aby sme sa uistili, že na nasledujúcom mítingu to bude bezpečné”.

Pohľad na dianie v Brne. Prvý dostih, pošmyknutie a pád v oblúku za cieľom. Štvrtý dostih, pošmyknutie a pád dvoch koní v oblúku pred cieľovou rovinou a zastavenie dostihu. Ak sa v troch odbehnutých rovinových dostihoch stanú dva nebezpečné incidenty, človek nemusí mať tisíce odjazdených dostihov, ani nemusí byť diplomovaný fyzik so špecializáciou na priľnavosť materiálov a odstredivé sily, aby mu bolo jasné, že je problém, ktorý treba identifikovať a podľa možnosti odstrániť. Ale Jan Vaňourek, Leona Pokorná a František Treml rozhodli, že je všetko v poriadku...
A pokračovanie - v piatom dostihu pošmyknutie dvoch koní pred prvým skokom a pád jedného z nich, neskôr ďalši pád po pošmyknutí. V siedmom dostihu pošmyknutie a zadržanie koňa a o niekoľko desiatok metrov pošmyknutie ďalšieho koňa. Ôsmy dostih a opakovanie štvrtého dostihu, a ďalšie pády po pošmyknutiach len potvrdili nekompetentnosť rozhodnutia Dostihovej komisie.

Na závodisku v Bathe nezahynul žiaden jazdec. Ani v sobotu sa tam nič nestalo. Možno aj preto, že po dvoch takmer nepostrehnuteľných incidentoch stewardi Simon Eliot, Fergus Sweeney a Steve Drowne rozhodli - mohlo by sa niečo stať, tak dostihy radšej zrušíme.

Na rozdiel od Bathu, v Brne v nedávnom čase zahynuli dvaja džokeji. Na rozdiel od Bathu sa v Brne v sobotu čosi stalo. A na rozdiel od Bathu, v Brne všetci videli, čo problémy spôsobilo. Všetci, okrem Dostihovej komisie. Janovi Vaňourkovi, Leone Pokornej a Františkovi Tremlovi sa málilo, že sa odohrali pády a zranili sa ľudia. Čo viac chceli? Ďalšieho vozíčkára? Ďalší pomníček?
Kto iný môže o stave dráhy vedieť viac, ako tí, ktorí na tom sedia a riskujú svoje životy? Jan Vaňourek, Leona Pokorná a František Treml sa na nich vykašľali. Rozhodli po svojom - niečo sa stalo, ale to nevadí, kto sa bojí, nech do Brna nejazdí a poserov poriadne osolíme...

Bath a Brno. Dve závodiská, ktoré v sobotu poskytli porovnanie, ako rozhodujú skutoční stewardi v civilizovaných krajinách a ako rozhodujú diletanti v Kocúrkove...

turf.sk

Na Turf Gala sa vyplatila trpezlivosť

6. 6. 2021 Bratislava Tohtoročný míting Turf Gala vyvrátil donekonečna omieľané tvrdenie, že na úspech na bratislavskej dráhe s ostrými oblúkmi a krátkou cieľovou rovinou treba byť rýchlo na nohách a držať sa vpredu - štyri z piatich jednotkových dostihov vyhrali kone, útočiace zozadu.

Veľká cena Slovenska na 2400 metrov o 26 000 € (video) priniesla súboj troch hviezd, slovenského Opasana, českého Subway Dancera a poľského Night Tornada. V prvej polovici dostihu sa o tempo staral Edremi, ktorý v polovici dostihu pustil do vedenia stajňového kolegu Subway Dancera, sledovaného Carlo Biraghim a Night Tornadom. Opasan začal vzadu, ale nie na poslednom mieste, ako bývalo zvykom. V poslednom oblúku sa posunul za lídrov a na začiatku cieľovej roviny ho mal Radek Koplík zaparkovaného za zadkom Night Tornada. Pred dištančným medzníkom ho vytiahol do voľného priestoru a Opasan (French Navy) po veľkom súboji zdolal Night Tornada (Night Of Thunder) o nos.
Vynikajúci výkon predviedli Markoni LP (Glavalcour) a Carlo Biraghi (Galileo), ktorí obsadili blízke tretie a štvrté miesto, Markoni LP po útoku z konca poľa a Carlo Biraghi po vytrvaleckom strojovom výkone. Subway Dancer, bežiaci proti dištancii na prirýchlej dráhe, v závere nehral žiadnu úlohu a dobehol s veľkou stratou piaty.
Zverenec Jozefa Chodúra Opasan sa svojim šiestym životným triumfom zapísal do listiny víťazov najvýznamnejšieho slovenského vytrvaleckého dostihu, ale vzhľadom na obsadenie v podstate nič nezískal - stále je bez „Black Type” a víťazná prémia 11 700 € je na úrovni priemerného francúzskeho predajného dostihu...

Šprintérsku Cenu Ministerstva pôdohospodárstva na 1200 metrov o 17 000 € (video) mala najlepšie rozohranú maďarská favoritka Vain Hope, ktorá sa odviezla za Ponntosom a domácou Datthirey. Dvesto metrov pred cieľom sa ujala vedenia, ale v posledných päťdesiatich metroch neodolala drvivému záveru Jir Suna a Simply The Best, ktorí na ňu v oblúku strácali asi osem a štyri dĺžky.
Víťazný zverenec Luboša Urbánka Jir Sun (Shamardal) pokračuje v progrese a v šprintoch je stále neporazený. Dobré vyhliadky má pred sebou aj o krk porazená Simply The Best (Prometheus), ktorá vo svojom druhom šprintérskom štarte dokázala otočiť pomer síl s Vain Hope (Gutaifan), na tratiach do 1200 metrov poprvýkrát horšou než druhou.
Domáca Datthirey (Outstrip) po dobrej štartovej reakcii využila štartové číslo 1 a po ideálnom priebehu obsadila štvrté miesto, ale ukázala aj veľké zlepšenie, keď pod vyrovnanou záťažou dobehla za maďarskými kobylami bližšie, než v predošlom štarte so 4.5-kilogramovou výhodou.
Veterán Mr Right uzavrel tabuľu pred najlepším zo štvorice štartujúcich trojročiakov Drish Venturem. Siedmy skončil víťaz Ceny Ministerstva pôdohospodárstva z rokov 2018 a 2019 Beau Massagot a Ponntos, ktorý bol pred dostihom pod penou a nebudil príliš veľa dôvery, v závere vycúval na ôsme miesto.

V Cene Scottish Rifla na 1800 metrov o 15 000 € (video) sa presadil poľský klasický víťaz, zverenec Krzysztofa Ziemianského Timemaster (Mukhadram), s ktorým si Martin Srnec v stupňovanom tempe na štvrtom mieste strážil špičku. Na začiatku roviny sa po krátkom súboji s Ideal Approachom ujal vedenia, nabral rýchlosť a vyhral o 1 1/2 dĺžky pred neskoro útočiacou Zariyannkou (First Defence).
Tretiu priečku obsadil Ophelia's Aidan (Camacho), ktorý pod Václavom Janáčkom ako jediný zatočil do cieľovej roviny tak, ako sa má a pobehnutím poľa zarobil najmenej päť dĺžok. Štvrtú priečku vybojoval domáci Ryony pred Ideal Approachom a návrat formy signalizujúcim Arcturusom.

V Starohájskom kritériu na 2000 metrov o 10 000 € (video) slávila úspech trpezlivosť nielen jazdecká, ale aj manažérska. Víťazný Rex Of Thunder (Night Of Thunder) trénera Jana Demeleho sa vyhol jarným naháňačkám a vybehol až koncom mája, v trojkovom handicape proti dobre prevereným starším koňom, čo je veľmi dobrý štart do klasickej sezóny, stačí si spomenúť na hviezdy, ako boli Scyris, Bellaboy, Sammetsman a ďalší.
Starohájske kritérium s veľkým náskokom odvodil Adriano, s ktorým Tomáš Lukášek veľmi dobre odhadol tempo a ešte pri dištančnom medzníku viedol, ale v závere sa prejavil šprintérsky pôvod a posledných sto metrov už vypustil. Na čele hlavného poľa boli Rabbit Red Jazz a klasickí víťazi Petarda a Syrenka, ktorí pri točení do roviny pôsobili najlepšie, keď však Michal Demo našiel Rex Of Thunderovi voľný priestor, bolo rozhodnuté behom niekoľkých cvalových skokov.
Od januára behajúci Petarda (Free Eagle) vybojoval druhú priečku o krátku hlavu pred Rabbit Red Jazzom (Red Jazz), za ktorým tabuľu doplnili výrazne zlepšení outsideri Monsieur (Adlerflug) a Cape Crown (Zoffany), Syrenka skončila až šiesta.

V Cene Arvy na 1800 metrov o 10 000 € (video) sa predstavili prvé štyri z Jarní ceny klisen, ale zdá sa, že česká klasika nemala potrebnú úroveň, pretože obsadili len druhé, piate, ôsme a deviate miesto.
Z účastníčok JCK najlepšie dopadla Devoir Rien (Olympic Glory), ktorú drvivým záverom z konca poľa o 3/4 dĺžky zdolala ďalšia dcéra Olympic Gloryho Elsa, odjazdená Radkom Koplíkom. Forma zverenkyne Zuzany Kubovičovej dostih od dostihu rastie, ale po siedmom mieste z Jarnej ceny kobýl je jej víťazstvo prekvapením, rovnako ako tretia priečka Meggy (Gutaifan).
Štvrté miesto obsadila druhá z Hazafi Díj Diadora Sts pred Muguruzou. Víťazka Jarní ceny klisen Solemeena sklamala, keď bola dlho zatvorená, ale na rozdiel od Elsy, nedokázala po otvorení priestoru zrýchliť a skončila až deviata.

turf.sk

L'Ienissei získal prvé víťazstvo

3. 6. 2021 Paríž Do Slovenského Derby prihlásený L'Ienissei (Dariyan) získal vo svojom šiestom životnom štarte prvé víťazstvo.
Zverenec Igora Endaltseva týždeň po slabom výkone v Compiegne odskočil medzi siedmimi účastníkmi Prix de l'Aqueduc na 2250 metrov o 23 000 € ako totálny outsider s kurzom 22:1, ale v pomaly rozbehnutom dostihu bol v závere jasne najrýchlejší a po útoku z druhého sledu vyhral s náskokom 1 1/2 dĺžky a 1 1/2 kilogramu pred Innovatorom. Výsledný čas bol len 2:28.43 a posledné dve dvojstovky L'Ienissei preletel za 11.04 a 11.69.

turf.sk

Sudden Death a Dionis neuspeli

2. 6. 2021 Saint Cloud Sudden Death a Dionis, prihlásení do Slovenského Derby, v predajnom dostihu Prix de Chaville na 2800 metrov o 19 000 € neuspeli, keď doplatili na školácke jazdecké chyby.
S Dionisom sa Bajuržan Murzabajev príliš ponáhľal, „odrajtoval” ho z boxov a to býva konečná aj na kratších tratiach, než je 2800 metrov. Prvý favorit Sudden Death začal opatrne a prvý kilometer sedel vzadu. Chybu urobil Theo Bachelot asi 1600 metrov pred cieľom, keď s ním prudko nastúpil, v priebehu niekoľkých desiatok metrov zlikvidoval asi sedemdĺžkovú stratu a posunul sa pred Dionisa do vedenia. Syn šprintéra Muhaarara priviedol pole do cieľovej roviny, ale záver neprestál a podľahol útoku dvoch koní.
Vyhrala zverenkyňa Andreasa Suboricsa Diana (Amaron), ktorá v predošlom štarte dobehla s GAG 66 kg štvrtá v handicape III. v Düsseldorfe, druhú priečku vybojovala domáca Téte d'Or (Rajsaman), ktorá mala pred dostihom francúzsky handicap 29.5. Sudden Death dobehol o 1 1/2 dĺžky a hlavu tretí, pričom svojim premožiteľkám poskytoval výhodu 3 a 1 1/2 kilogramu. Dionis skončil piaty, 4 3/4 dĺžky za Sudden Deathom.

turf.sk

Nemeckí Derby-ašpiranti sú na predaj

Obaja nemeckí adepti na štart v Slovenskom Derby, Sudden Death (Muhaarar) trénera Henka Greweho a Dionis (Harzand) z lotu Petra Schiergena, sú na predaj. V stredu 2. júna by sa mali spoločne predstaviť v predajnom dostihu na 2800 metrov v Saint Cloud, kde majú rovnakú počiatočnú cenu 14 000 €. Do sedla Sudden Deatha je angažovaný Theo Bachelot, Dionisa by mal jazdiť Bajuržan Murzabajev.

turf.sk

Fort Ryan druhý vo Švajčiarsku

24. 5. 2021 Dielsdorf Tréner Jaroslav Brečka sa s dvojicou svojich zverencov vydal do netradičného teritória, do švajčiarskej dediny Dielsdorf pri Zürichu.
V rovine na 2400 metrov skončil jeho zverenec Will Power posledný, ale Fort Ryan predviedol pod Lukášom Matuským výborný výkon a obsadil druhé miesto v 106. ročníku Grosser Preis der Stadt Zürich na 4300 metrov o 20 000 frankov (18 200 €).

YouTube

V malom poli sedel Lukáš Matuský s Fort Ryanom blízko lídrov a asi kilometer pred cieľom zachytil trhák Baraku De Thaixa. Fort Ryan domácemu favoritovi nedal pokoj, ale obhajca víťazstva v sedle s účastníkom Veľkej pardubickej Jordanom Duchénem udržal prevahu a porazil slovenského odchovanca o 4 dĺžky (podľa oficiálneho výroku o 6).

Víťazný desaťročný polokrvný valach Baraka De Thaix začínal u trénera Guy Cherela na rovine. Neskôr u Davida Pipea dobehol pri prekážkovom debute tretí v Gr.2 Triumph Hurdle Trial a predstavil sa aj v Gr.1 Triumph Hurdle na Cheltenhamskom Festivale. Jeho ďalšie výsledky zaostali za očakávaním a tak sa vrátil do Francúzska, kde u trénerov Guy Cherela a Isabelle Pacaultovej získal v 15 prekážkových štartoch 3 víťazstvá. Od roku 2018 ho priamo v Dielsdorfe trénuje Chantal Zolletová a Baraka De Thaix obhajobou víťazstva v GP der Stadt Zürich natiahol svojú víťaznú sériu na päť zásahov a jeho posledná prehra má dátum október 2019.

turf.sk

L'Ienissei stráca glanc

25. 5. 2021 Compiégne Zdá sa, že do Slovenského Derby prihlásený L'Ienissei (Dariyan) po ťažkej zimnej sezóne stráca glanc.
Zverenec Igora Endaltseva sa po akceptovateľnom siedmom mieste v Listed v Chantilly predstavil na provinčnom závodisku v Compiégne, ale v Prix de Crépy-en-Valois na 2000 metrov o 23 000 € nehral žiadnu úlohu. V priebehu dostihu sa držal na poslednom mieste, v cieľovej rovine predstihol dvoch hasnúcich súperov a skončil zle štvrtý, keď sa mu prví traja vzďaľovali a konečný výrok bol 3 1/2 - 3/4 - 3.

turf.sk

Jir Sun opäť zvíťazil

23. 5. 2021 Bratislava Jarný objav Jir Sun (Shamardal) pokračuje v progrese a nenašiel premožiteľa ani v treťom štarte sezóny.

YouTube

Prípravná cena na 1200 metrov o 5000 € sa prvýkrát bežala ako II. kategória bez členov špičky a zverenec Luboša Urbánka sa pod Martinom Laubem presadil drvivým útokom z druhého sledu. Zvíťazil o 4 1/2 dĺžky pred trojročným Drish Venturem, ktorý od štartu diktoval ostré tempo a ubránil druhé miesto o pol a pol dĺžky pred Myrnou a Regina Miou.

Neuspela maďarská spolufavoritka Oba Hara, s ktorou sa Jaromír Šafář po pomalom štarte na mäkkej dráhe príliš ponáhľal za Drish Venturem a po prepálenom úvode v cieľovej rovine vycúvala na ôsme miesto.

turf.sk

No Time To Lose opäť vo víťaznej forme

22. 5. 2021 Pardubice Velká cena města Pardubic na 5800 metrov o 200 000 Kč (7800 €) sa stala korisťou zverenca Josefa Váňu No Time To Lose, ktorému zrejme sadla mäkká dráha, podobná tej, na ktorej v roku 2017 vyhral Veľkú pardubickú.

YouTube

Prvú kvalifikáciu až po posledný skok odvodil Player, ale v závere podľahol útoku trojice koní. Dvanásťročný No Time To Lose s Ondřejom Velekom po opatrnom priebehu súperom za posledným skokom odišiel a vyhral o 4 1/2 dĺžky pred rovnako starým veteránom Sztormom, ktorý vybojoval druhý honorár o 3/4 dĺžky a nos pred Casperom a Playerom. Tabuľu v tesnom dobehu doplnil Theophilos pred Tzigane Du Berlaisom a Mr Spexom, zvyšní účastníci dobehli s väčšími stratami, ale do cieľa prišli všetci.

Do Veľkej pardubickej sa kvalifikovali aj dva slovenské kone. Tretí z VP Vandual dostih absolvoval v strede poľa, ale v záverečnej fáze pred Havlovým skokom prestal stíhať, záver na tráve viac-menej vypustil a dobehol 13. zo 14. Paris Eiffel strávil väčšinu dostihu na konci poľa, pred Havlovým skokom sa opticky polepšil a predstihol zopár unavených koní, ale na tráve už nepridal a dobehol desiaty.

V stíplovej Cene Jockey Clubu ČR na 3900 metrov o 150 000 Kč (5900 €) si po dvoch neúspechoch vo Francúzsku pripomenula chuť víťazstva šesťročná zverenkyňa Pavla Tůmu Cheminée, ktorá pod Janom Faltejskom ľahko vyhrala pred Dusigroszom a Aztekom.
Tieňom dostihu bolo fatálne zranenie Max's Spirita na Malej vode, čo bol po Ange Guardianovi a Sottoventovi tretí zverenec Josefa Váňu, ktorý v pomerne krátkom období v Pardubiciach zahynul a nahlasnejší zástanca zľahčenia Taxisu sa už na serveri Dostihový svět nechal počuť, že sa bude upravovať aj Malá voda...
Pohľad do výsledkových listín hovorí, že v sobotu v Pardubiaciach po pádoch a vybočeniach nedokončilo desať koní, z toho štyri trénované Josefom Váňom, takže sa zdá, že zdroj problémov netreba hľadať v pardubických prekážkach, ale niekde inde...

turf.sk

Ďalší trapas chuchelskej časomiery

Meraniu časov sa občas nevyhnú chyby. Už sa to stalo aj vo veľmi významných svetových dostihoch, napríklad v Prix de l'Arc de Triomphe, kde bol v roku 2006 deň po dostihu čas víťazného Rail Linka opravený z 2:31.7 na 2:26.3, alebo v Preakness Stakes z roku 1973, kde bol víťazný čas Secretariata na základe analýzy fimových a televíznych záznamov po takmer štyridsiatich rokoch opravený z 1:54.4 na 1:53.0.
V Českej republike a špeciálne vo Velkej Chuchli je správne meranie časov dlhoročný neriešený problém, ktorý dospel do stavu, keď prakticky žiaden čas nie je správny a sfalšovanie časov zo dňa Velké jarní ceny naznačuje, že stav, nehodný 21. storočia, sa už vymkol akejkoľvek kontrole. Pokračovanie...

turf.sk

Velká jarní pre Royal Worda

16. 5. 2021 Praha Hlavným trialom tohtoročnej Velkej jarní ceny na 1600 metrov o 600 000 Kč (23 500 €), nebol tradičný Memoriál V. Michala, ale štvorková Cena MČ Velká Chuchle. Už impozantné mostecké víťazstvo druhého z Ceny MČ Velká Chuchle Respekta naznačilo, že to nebola len taká obyčajná štvorka a potvrdilo sa to aj vo VJC, kde víťaz a tretí z Ceny MČ Velká Chuchle, Royal Word a Lailaho, obsadili prvé a štvrté miesto.

YouTube

Zverenec Arslangireja Šavujeva Royal Word (Wootton Bassett) sa po pomalšom štarte ešte pred oblúkom posunul za lídrov, v oblúku sa vonkajšou stopou prepracoval do vedenia a v cieľovej rovine nebol v reálnom ohrození. Pod Jiřím Palíkom zvíťazil o 1 1/4 dĺžky pred z konca poľa útočiacim Vert Libertem, rehabilitovaným za výbuch v Memoriáli V. Michala.

Víťaz Memoriálu V. Michala Mandarin obsadil tretie miesto pred zmieneným Lailahom a v kontakte s najlepšími sa udržal už len druhý z Memoriálu V. Michala Dragon Arrow, zvyšní účastníci dobehli s veľkými stratami.

V Memoriáli O. Frankenbergera na 2200 metrov o 135 000 Kč (5300 €) sa zišla výkonnostne veľmi nevyrovnaná zostava, ktorá dávala tušiť veľké rozostupy v priebehu dostihu aj v cieli. Takmer na to doplatil favorizovaný zverenec Pavla Tůmu Hazarder (Harzand), s ktorým sa Jan Verner zamotal medzi nestíhajúcich outsiderov a vo veľmi dlhom závere musel vynaložiť viac síl, než zrejme bolo treba.
Vpredu s veľkým náskokom pracovala štvorica Locomotive, Zoriyman, Tcheque King a Victorie Great, z ktorých posledná menovaná v závere vycúvala a zostávajúcich troch zdolal len Hazarder. Druhé miesto obsadil Locomotive pred Zoriymanom, ktorý predviedol obrovský progres - v predošlom štarte prehral s Locomotivom o 14 dĺžok a 5.5 kilogramu. Blízko štvrtý dobehol Tcheque King a tabuľu s odstupom doplnil Kmotr.

Jednotkový program doplnila Velká květnová cena na 1600 metrov o 135 000 Kč, kde súperi dali šprintérskemu veteránovi Mr Rightovi pokoj a nechali ho vo vlažnom tempe si vybudovať veľký náskok. Až pri dištančnom medzníku ho dostihli zverenec Václava Luku Ignacius Reilly (Worthadd), ktorý pod Petrom Foretom ľahko zvíťazil, a Torque Power, ktorý ho odsunul na tretie miesto. Štvrtý dobehol Rate a piaty váhovo zvýhodnený Worth Choice.

turf.sk

Sudden Death vyhral vo Francúzsku

13. 5. 2021 Wissembourg Zverenec nemeckého trénerského šampióna Henka Greweho Sudden Death (Muhaarar), prihlásený do Slovenského Derby, získal v alsaskom Wissembourgu prvé životné víťazstvo.

Vysokým favoritom Prix Groupama na 2400 metrov o 10 000 € bol Sardasht, ktorý je síce nezvíťazivší, ako požadovali propozície, ale má na konte tri dotované dobehy z grupových dostihov, vrátane piateho miesta z Preis des Winterfavoriten, kde porazil českého Ponntosa o 16 dĺžok.
Sardasht dostih na mäkkej dráhe s malým náskokom odvodil a v poslednom oblúku išiel do 12-dĺžkového trháku, ale v cieľovej rovine bočil a stratil náskok, čo využil Sudden Death a o nos ho prekvapil.

turf.sk

Petarda a Syrenka dohlásení do Derby

Utorkový termín prvého škrtania do Slovenského Derby priniesol dve dohlášky - prihlásení boli obaja víťazi jarných klasík, Petarda (Free Eagle x Dansili) zo stajne Dr. Charváta, aj Syrenka (Literato x Mozart), reprezentujúca farby stajne Westminster Race Horses.

turf.sk

Global Man neuspel na tráve

11. 5. 2021 Chantilly Do Slovenského Derby prihlásený Global Man (Reliable Man), ktorý celú zimu behal na Polytracku, v Chantilly pri debute na tráve sklamal.

V Prix du Cerfouillet na 2400 metrov o 23 000 € mal Global Man ideálny priebeh v strede poľa popri bariére, ale v cieľovej rovine jeho súperi ukázali oveľa rýchlejší záver a nedali mu žiadnu šancu. Prvé dve miesta obsadili spolufavoriti American Park a Cazalla, ktorí išli do dostihu s francúzskym ratingom 33. Global Man na nich z posledného, deviateho miesta strácal sedem dĺžok.

turf.sk

Jarní cena klisen pre domácu odchovankyňu

9. 5. 2021 Most Víťazstvom jedinej zástupkyne českého chovu sa skončila Jarní cena klisen na 1600 metrov o 550 000 Kč (21 500 €).

YouTube

Výrazne podcenená odchovankyňa Martina Bláhu Solemeena (Shamalgan x Rainbows For Life) odskočila v JCK s kurzom až 14:1, i keď s jednou z dvojice hlavných favoritiek Sparkle Shout prehrala v Cene zimní královny len o 1 1/4 dĺžky.

Petr Foret sa s ňou po štarte nikam neponáhľal a pozíciu si zlepšil až v oblúku, kde Solemeena napriek značnému obiehaniu prišla s položenými rukami na úroveň líderiek. V záverečnom súboji s prvými dvomi z Memoriálu Rudolfa Deyla mala v sezóne debutujúca zverenkyňa Václava Luku najviac síl a vyhrala o krk pred Devoir Rien. Štvrtýkrát v sezóne bežiaca Sparkle Shout skončila o dve dĺžky tretia, tabuľu doplnili Muguruza a Rabbit Coulsty.

turf.sk

Opasan porazený

8. 5. 2021 Bratislava I keď boli v programe tretieho bratislavského dostihového dňa obe jarné klasiky, pozornosť sa sústredila najmä na najlepšieho slovenského koňa Opasana, ktorý však utrpel šokujúcu porážku.

YouTube

O výsledku Veľkej májovej ceny na 2400 metrov o 7000 € sa rozhodlo v úvodných 800 metroch, v ktorých Killwort a Carlo Biraghi nasadili falošné tempo, ale napriek tomu im súperi nechali asi 15-dĺžkový náskok. Po 800 metroch Carlo Biraghi výrazne zrýchlil, čo využil Jaromír Šafář v sedle Killworta, odviezol sa za ním až do oblúka, kde išiel dopredu a so šťastím udržal víťazstvo o nos pred zúfalo finišujúcim Opasanom.

Valach Killwort (Elusive Pimpernel), polobrat víťaza Magyar Derby Kilworda (Thousand Words), získal v siedmich rokoch svoje prvé jednotkové víťazstvo a zároveň aj prvú jednotku pre trénera Miroslava Malíka.
Prehra Opasana s dvojkovým koňom v priemernom čase 2:32.58 je sklamaním, celkom jednoznačne spôsobeným nepochopiteľným brzdením šiestich účastníkov v prvých 800 metroch, kvôli čomu musel Opasan hneď v prvom štarte sezóny siahnuť na dno síl, ale ukázal skvelú formu. Záverečnú letmú míľu zabehol na úrovni 1:36 a posledných 200 metrov pod 11 sekúnd, čo sú hodnoty, s ktorými môže jeho realizačný smelo pomýšľať na francúzske „Black Type” dostihy na 1800 až 2000 metrov, čo sa javí ako logickejší cieľ, než Veľká cena Slovenska.

Taktika rozhodovala aj vo Veľkej jarnej cene na 1700 metrov o 20 000 €, kde rovnako ako v Cene trojročných koní

YouTube

tempo diktoval Archeus, ale tentokrát to prepískol a v úvodných 900 metroch bol oproti predskúške rýchlejší až o dve sekundy, t.j. 12 dĺžok. Jeho tempa sa chytil najnádejnejší slovenský účastník Adriano a na začiatku roviny sa ujal vedenia, ale v záverečných 300 metroch už nemal čím odpovedať na útok zverenca Pavla Tůmu Petardu (Free Eagle), ktorý v poctivom dostihu ukázal viac vytrvalosti a pod Janom Vernerom ľahko zvíťazil o štyri dĺžky.

Adriano neudržal ani druhú priečku, o ktorú ho v posledných metroch pripravila Besiberi, štvrtý dobehol Aidensfield a piaty Sadaar.
Archeus sa prepadol až na desiatu priečku a z koní, ktoré dobre bežali predskúšku, zaostal za očakávaním aj Procellarum, ktorý sa po kolízii pred prvým oblúkom ocitol na poslednom mieste a už sa nerozišiel.

V slabo obsadenej Jarnej cene kobýl na 1700 metrov o 20 000 € zverenkyňa Václava Luku Syrenka (Literato) s Václavom Janáčkom podľa očakávania nenašla súperku a vyhrala veľmi ľahko pred domácimi nezvíťazivšími kobylami Emirate's Flight a Thamnou.
V handicapovej Jarnej míli o 6000 € rozhodol ideálny priebeh v druhom slede popri bariére, ktorý predviedli Zdenko Šmida a Pavlína Filipová a s Gray Touchom a kobylou Pray For Paris obsadili prvé dve miesta pred veľa obiehajúcim Sagarom a Ideal Approachom.

turf.sk

Wirrwarr vyhral v Drážďanoch

7. 5. 2021 Drážďany Tohotoročné prvé zahraničné víťazstvo slovenských farieb získal päťročný Wirrwarr (Jukebox Jury) a v Drážďanoch sa predstavil aj kandidát na štart v Slovenskom Derby Dionis.

Zverenec Marcela Mihalíka bol najväčším outsiderom Jubiläumsrennen "130 Jahre Rennbahn Dresden-Seidnitz", handicapu III. na 1500 metrov o 5000 €, ale v závere mal najviac síl a s Michalom Abíkom a najnižšou záťažou 52 kilogramov vybojoval 3/4-dĺžkové víťazstvo.
V handicape III. na 2000 metrov zvíťazil v Česku registrovaný veterán Loulou's Jackpot a v tom istom dostihu na poslednom mieste dobehol Mon Cheri, víťaz Slovenského Derby 2018. Mon Cheri po víťazstve v Derby dva roky neštartoval a po návrate skončil v štyroch štartoch trikrát posledný. Jeho jediným uniestnením bolo štvrté miesto v nedávnej chuchelskej dvojke na 1600 metrov, v nereálnom čase 1:36...
Double trénerky Heleny Voršilkovej skompletizovala veteránka Belinda Too v handicape IV. na 1400 metrov, kde dobeh uzavrel stajňový kolega Wirrwarra Van Damme.

V slabo obsadenom Unser Bier Cupe na 2200 metrov o 4500 € sa predstavil do Slovenského Derby prihlásený zverenec Petra Schiergena Dionis (Harzand) a s tienidlami predviedol oproti predošlému štartu lepší výkon, keď od začiatku viedol a vypracoval si päťdĺžkový náskok. V cieľovej rovine mu ľahko odišla účastníčka Gr.2 Premio Dormello Nania s Michalom Abíkom a Dionis v súboji s debutantom Shadow Anpakom vybojoval druhé miesto.

turf.sk

L'Ienissei neuspel v Listed

4. 5. 2021 Chantilly L'Ienissei (Dariyan), prihlásený do Prix du Jockey Club, Českého Derby a Slovenského Derby, neuspel na francúzskej Listed scéne.

Veľmi dobre obsadená Prix de Suresnes na 2000 metrov o 55 000 € bola na francúzske pomery rozbehnutá poctivo a zverenec Igora Endaltseva po štarte nestíhal. Celý dostih sedel za poľom a v závere sa nedokázal priblížiť, ale ani nestrácal, pred cieľom predstihol hasnúceho Nembo Kida, štvrtého z Gr.3, a skončil siedmy z ôsmich.
Víťazstvo v kvalitnom čase 2:03.94 získal v troch štartoch neporazený Saiydabad (Blame), ktorý po dostihu stúpol vo francúzskom handcicape na 46.5 a momentálne je dvanástym najvyššie hodnoteným trojročným žrebcom vo Francúzsku. L'Ienissei na neho strácal 10 1/2 dĺžky, čo je na 2000 metrov asi 7 kilogramov.

Po neúspechu v Listed je málo pravdepodobné, že by L'Ienissei bežal francúzske Derby, bližšie k realite je zrejme jeho účasť v tunajších Derby.

turf.sk

Mr Right vyhral Gomba Handicap

25. 4. 2021 Praha Dostihovú sezónu vo Velkej Chuchli odštartoval tradičný Gomba Handicap, nesúci meno víťaza Austria-Preis a úspešného plemenníka Gombu, narodeného na Slovensku.

V Gomba Handicape na 1200 metrov o 135 000 korún (5200 €) sa presadil najstarší kôň na štartovej listine, deväťročný zverenec Františka Holčáka Mr Right (Echo Of Light), ktorý pod Janom Vernerom vyhral systémom štart-cieľ, ale napriek tomu, že je to veľmi skúsený šprintér, jeho víťazstvo bolo skôr prekvapením, pretože počas českého tréningu nikdy nevybehol skôr než v druhej polovici mája a jeho forma prichádzala ešte neskôr.
Ešte väčším prekvapením bolo druhé miesto ďalšieho veterána, osemročného Mormilla (Authorized), ktorý 1200 metrov bežal prvýkrát. Až za ním skončili prví dvaja z predošlého ročníka Gomba Handicapu Manoamano a Ultimate Fight, a tabuľu doplnil naložený Politicum.

YouTube

Pandémiou zahustený program spôsobil, že sa v rovnaký deň bežali aj Velká dubnová cena a Memoriál profesora Václava Michala.

Vo Velkej dubnovej na 1800 metrov sa v dramatickom súboji presadil vlaňajší víťaz VJC Rate (Reliable Man), o krátku hlavu pred víťazkou Oaks Zariyannkou (First Defence), v rozhodujúcom momente tiesnenou tretím Torque Powerom. Solídne sa v Česku uviedol tesne štvrtý Ophelia's Aidan a posledné dotované miesto obsadila Achird.

Memoriál profesora Václava Michala svojou dištanciou 1400 metrov, koňmi, ktoré sa tam stretávajú a štýlom, akým sa v posledných rokoch behá, čoraz viac stráca zmysel ako klasická predskúška - prvé štyri miesta s veľkým náskokom pred zvyškom poľa obsadili kone po čistých šprintéroch. Pomerne suverénny triumf si pripísal dovtedy nezvíťazivší Mandarin (Elusive City), pred Dragon Arrowom (Sepoy), Rabbit Red Jazzom (Red Jazz) a s váhovo znevýhodneným Drish Venturem (Mehmas).
Hlavní favoriti skončili mimo dotovaných priečok - Vi Fi v závere pôsobil indisponovane a vycúval až na ôsme miesto, Vert Liberte na neupravenej tvrdej dráhe vôbec nešiel a predbehol len kone, ktoré vypustili záver.

turf.sk

Ideal Approach opäť medzi víťazmi

YouTube

24. 4. 2021 Bratislava Veľkú aprílovú cenu na 1800 metrov o 6000 € vyhral deväťročný Ideal Approach a po štvrtom a treťom mieste z rokov 2018 a 2019, obhájil svoje víťazstvo z roku 2017.

Spoľahlivý veterán sa presadil zásluhou Martiny Havelkovej, ktorá ho nechala uvoľnene cválať, v protiľahlej rovine sa posunula do vedenia a i keď si v cieľovej rovine neustrážila bariéru, zvíťazila o krátku hlavu pred váhovo zvýhodneným Sagarom. O pol dĺžky tretia finišovala Palmera a tabuľu doplnili Centa a Lady Mazie. Viac sa čakalo od Ryonyho, ktorý v cieľovej rovine vycúval na ôsme miesto, a výrazne sklamal indisponovane pôsobiaci Arcturus, ktorý nebol v dostihu a skončil s veľkou stratou jedenásty.

turf.sk

Sudden Death nepresvedčil o Derby ambíciách

24. 4. 2021 Nancy Zverenec nemeckého šampióna trénerov Henka Greweho Sudden Death (Muhaarar x Dashing Blade), prihlásený do Slovenského Derby, absolvoval sezónny debut v dostihu nezvíťazivších koní francúzskeho chovu na 2400 metrov v Nancy, kde obsadil tretie miesto, ale o ambíciách smerom k Derby príliš nepresvedčil.
Vo falošne rozbehnutom dostihu Sudden Death z druhého miesta sledoval vysokého favorita Saranaca, ktorý mu v závere ľahko odišiel a prakticky bez jazdenia vyhral o 3/4 dĺžky pred Lady Laurou. Sudden Death skončil o 6 dĺžok tretí, keď na dobrej dráhe zabehol 2400 metrov len za 2:40.46 a v tak pomalom dostihu zvládol posledných 400 metrov za slabých 25.59.

turf.sk

Devoir Rien si udržala čisté konto

18. 4. 2021 Most Víťazka slovenskej Ceny zimnej kráľovnej Devoir Rien (Olympic Glory) si aj v treťom životnom štarte udržala neporaziteľnosť, keď so šťastím vyhrala Memoriál Rudolfa Deyla na 1400 metrov o 135 000 Kč (5200 €).

YouTube

Jan Verner doprial zverenkyni Pavla Tůmu ideálny priebeh, na začiatku roviny ju vnútornou stopou poslal dopredu a Devoir Rien zvíťazila pred neskoro útočiacou Sparkle Shout.
Účastníčka rýchlej talianskej klasickej predskúšky sa v priebehu dostihu držala vedľa Devoir Rien, ale v oblúku Jiří Palík zle zvolil stopu a pri točení do roviny dal víťazke niekoľko dĺžok a naviac sa ocitol za bariérou súperiek. Sparkle Shout v posledných dvesto metroch ukázala dobrý záver a i keď napokon odišla porazená o krk, vzhľadom k priebehu sa práve ona javí ako favoritka JCK.
Tri dĺžky strácala tretia Giannina, ktorá však dávala prvým dvom výhodu dvoch kilogramov, takže aj s ňou bude treba pre JCK počítať. Veľké zimné zlepšenie ukázala posledná z Ceny zimní královny Rabbit Coulsty, ktorá sa štvrtým miestom zaradila do špičky, naopak, piatou priečkou sklamala víťazka Ceny zimní královny Muguruza, ktorá mala rovnako ideálny priebeh ako víťazka, ale v závere nebola nebezpečná. V kontakte s najlepšími bola ešte Got Luck, zvyšné štyri účastníčky dobehli s veľkou stratou.

turf.sk

Predskúška pre Petardu

11. 4. 2021 Bratislava Dostihová sezóna na Slovensku sa začala bez divákov a neustále treba pripomínať, že kvôli hlúpemu nápadu Mariána Šurdu, zakázať slovenským stávkovým kanceláriám príjmať stávky na slovenské dostihy, sa už druhý rok behá bez stávok. Neprináša to len finančnú stratu, oveľa horším dôsledkom je strata divákov a potenciálnych majiteľov.

YouTube

Pozitívne sa javí spojenie predskúšok do jednej, do Ceny trojročných koní na 1700 metrov o 6000 €, kde sa silným a dobre načasovaným záverom presadil zverenec Pavla Tůmu Petarda (Free Eagle) s Janom Vernerom. Výhodnú záťaž využili spredu bežiaci Aidensfield a Archeus a v tesnom dobehu obsadili druhú a tretiu priečku pred Procellarumom a maďarským Mojitom.
Slovenský dvojročný šampión Adriano nastúpil s novou taktikou útočenia z konca poľa, ale prevedenie bolo veľmi zlé. Veľa síl ho stálo dobiehanie straty na konci protiľahlej roviny, v oblúku a pri vbiehaní do cieľovej roviny rozdal mnoho dĺžok a i keď jeho záver nevyzeral nebezpečne, zo šiesteho miesta strácal na víťaza, nesúceho o 1.5 kilogramu menej, len tri dĺžky, takže do Veľkej jarnej s ním bude treba počítať.
Kobyly neuspeli - Besiberri, Emirate's Flight a Gorak Shep dobehli na 9., 10. a 12. mieste, boli však relatívne blízko od víťaza.

turf.sk

Rachael Blackmorová vyhrala Grand National

10. 4. 2021 Aintree Zdá sa, že írsky tréner Henry De Bromhead získal „zázračný recept” na víťazstvá v najväčších anglických dostihoch. Na nedávnom Festivale v Cheltenhame vyhrali jeho zverenci najviac dostihov so štatútom Gr.1 a vyhrali tri najväčšie dostihy, Champion Hurdle, Queen Mother Champion Chase a Gold Cup. V Gold Cupe obsadili prvé dve miesta a zopakovali to aj v Grand National, kde dokonca mohli byť 1-2-3, ale Chris's Dream stratil jazdca štyri skoky pred koncom, keď pohodlne sedel asi tri dĺžky za neskorším víťazom Minella Timesom.

YouTube

Do výsledku Grand National výrazne prehovoril amatér Sam Waley-Cohen, ktorý v sedle vynikajúco skáčuceho outsidera Jetta nadiktoval prepálené tempo. V druhom okruhu začala prvá vlna jeho prenasledovateľov, vrátane vysokého favorita Cloth Capa, robiť chyby a odpadať a pred záverom sa za ním objavila štvorica Burrows Saint, Minella Times, Discorama a Blaklion. Jettovo sólo sa skončilo v poslednom oblúku, kde do vedenia prešiel Minella Times a pod Rachael Blackmorovou zvíťazil o 6 1/2 dĺžky pred tréningovým kolegom Balko Des Flosom s Aidanom Colemanom. Totálnu dominanciu írskych koní zvýraznili tretí Any Second Now, štvrtý Burrows Saint a piaty Farclas. Z domácich dobehol za peniaze len šiesty Blaklion, zvyšné platené priečky obsadili ďalší íri Discorama, Jett, Cabaret Queen a Shattered Love.
Hanebný prepadák domácich koní ilustruje fakt, že z 22 britských koní sa do cieľa dostali len tri, zatiaľ čo z 18 írských dokončilo 12, z toho deväť za peniaze...

Víťazný reprezentant stajne J.P. McManusa Minella Times je minimálne od roku 1988, kam siahajú verejne prístupné záznamy databázy Racing Postu, jediným víťazom Grand National, ktorý nikdy predtým nebežal viac než 4800 metrov. Zrejme i preto bol vypísaný v kurze 40/1, ale po tom, ako Rachael Blackmorová na Festivale v Cheltenhame ako prvá žena v histórii získala titul nejlepšieho džokeja, zachvátilo sviatočných stávkarov čosi podobné, ako bývala „McCoy-mánia”. Vo viere v Blackmorovej skvelú formu stlačili kurz Minella Timesa až na 11/1 a 31-ročná Írka ich dôveru nesklamala a stala sa prvou ženou, ktorá vyhrala Grand National.

turf.sk

Kto vyhrá Grand National?

Po zrušení ročníka 2020 je tu opäť Grand National, najväčšia stávkarska udalosť roka, ktorá má vysokého favorita vo zverencovi Jonjo O'Neilla Cloth Capovi.
Cloth Cap po suverénnych víťazstvách v posledných dvoch štartoch v handicape vyletel na 162, ale pre Grand National má handicapový základ 148. Ponesie teda až o 14 libier (6.5 kg) menej, než je jeho aktuálny rating, čo mu dáva obrovskú výhodu, v stípli na 6900 metrov zodpovedajúcu asi 25 dĺžkam. Papierovo by teda mal jasne zvíťaziť a predpoklaldom zodpovedá aj veľmi nízky kurz 9/2, podobný, ako mal Tiger Roll pri obhajobe víťazstva v roku 2019.
Je tu však veľký otáznik, ako si vlastne Cloth Cap s prekážkami poradí. Vo svojich 11 stíplových štartoch nikdy nespadol a v piatich štartoch nad 5000 metrov získal dve víťazstvá a dve tretie miesta, ale exceloval výlučne na dráhach s ľahkými skokmi. Svoje štyri víťazstvá získal v Kelso, v Newbury, v Cattericku a v Stratforde, ale na dráhach s ťažkými skokmi prehral veľkým rozdielom, v Cheltenhame o 19 a 15 dĺžok, v Chepstowe o 29 a blízko dokázal dobehnúť len v Doncasteri, kde v poli štyroch koní prehral o krk, bol však osem desatinovým favoritom. Pokračovanie...

turf.sk

Dionis neuspel medzi nezvíťazivšími

4. 4. 2021 Berlín Do Slovenského Derby prihlásený zverenec Petra Schiergena Dionis (Harzand x High Chaparral) pri sezónnom debute v berlínskom Hoppegartene vybuchol, keď v dostihu nezvíťazivších na 2000 metrov o 4500 € nesplnil úlohu favorita a zo siedmich súperov za sebou nechal len totálnu outsiderku Bella Reginu, ktorá aj v treťom štarte skončila posledná. Systémom štart-cieľ zvíťazil valach z lotu Rolanda Dzubasza Karlgeorg s Michalom Abíkom, na ktorého Dionis strácal 6 1/4 dĺžky.
Zverenci Rolanda Dzubasza vyhrali štyri dostihy, dva pod Bajuržanom Murzabajevom a dva pod Michalom Abíkom, ktorý po Karlgeorgovi vyhral dostih nezvíťazivších aj s druhou z Oaks d'Italia Memphis.
Oba Listed dostihy o 15 000 € si z Berlína odviezli zverenci Andreasa Wöhlera - Preis des Gestüts Röttgen na 1600 m vyhrala Axana (Soldier Hollow) s Eduardom Pedrozom a čerstvý päťdesiatnik Jozef Bojko vyhral s Praetoriusom (Novellist) systémom štart-cieľ Altano-Rennen na 2800 metrov.

Opasan vyhral Kincsem Díj

YouTube

Opasan vyhral Kincsem Díj

18. 10. 2020 Budapešť Zverenec Jozefa Chodúra Opasan vyhral Kincsem Díj a za posledných 20 rokov je len štvrtým víťazom Českého Derby, ktorý následne v komparačnom teste vyhral proti starším koňom a len druhým, ktorý to dokázal na vytrvaleckej trati.
Pred ním sa to podarilo Tribal Instinctovi a Roches Crossovi, ktorí v rokoch 2001 a 2011 vyhrali míľovú Veľkú cenu Prahy, a Touch of Geniusovi, víťazovi EJC Long 2015.
V Kincsem Díj na 2400 metrov o 14 miliónov forintov (38 300 €) sa stretlo trinásť koní, medzi nimi sedem klasických víťazov, z toho päť víťazov Derby. Dostih odvodil tohtoročný štart-cieľ víťaz Magyar Derby Faust, ale Jan Verner s ním na mäkkej dráhe prepálil tempo, už na začiatku cieľovej roviny bol porazený a vycúval na posledné miesto. Jeho tempo prekvapivo prestála štvrtá z Derby a druhá z Kancadíj Impression (Dutch Art) s Rebekou Göncziovou, ktorú v závere o 1 3/4 dĺžky a krátku hlavu zdolali len konca poľa útočiaci Opasan (French Navy)

YouTube

s Radkom Koplíkom a vlaňajšia víťazka Nemzeti Díj a Magyar Derby Golden Sea (Born To Sea) so Stanislavom Georgievom. Štvrté miesto, dĺžku za Impression vybojoval majiteľ slovenskej Trojkoruny Arcturus o 3/4 dĺžky pred druhým z Österreichisches Derby Arktiszom.
Ďalší českí účastníci Imsexyandiknowit a víťazi St Leger Államfo a Ramssio skončili za tabuľou na šiestom až ôsmom mieste, slovenské kobyly Zoriana a Palmera sa prepadli na jedenáste a dvanáste miesto.
V druhom hlavnom dostihu dňa, v Aperianov Zakariás Emlékverseny - Imperiál Díj na 1600 metrov o 4.5 milióna forintov (12 300 €), sa presadil päťročný syn Overdosea a slovenskej kobyly Chiaraluny Cirfandli, ktorý s dôraznou podporou svojho trénera Stanislava Georgieva tesne pred cieľom zlikvidoval

YouTube

odvážny trhák trojročnej Simply The Best a o dĺžku ju porazil. O dĺžku tretia skončila víťazka Jarnej ceny kobýl Centa pred českou Rabbit Havanou, slovenský Gray Touch skončil šiesty.
Šprintérska Overdose Díj na 1000 metrov o 4.5 milióna forintov (12 300 €) bola jednoznačnou záležitosťou štvorročnej Crushing Power (Foxwedge), špecialistky na bratislavskú dráhu, na ktorej vyhrala šesť dostihov. Zverenkyňa Gábora Maronku získala svoje druhé budapeštianske víťazstvo systémom štart-cieľ, keď pod Jaroslavom Línkom v závere zvýšila svoj náskok na konečných päť dĺžok pred Moritou Menantie. Český veterán Mr Right skončil až piaty.

Lukáš Matuský vyhral Veľkú pardubickú

Lukáš Matuský vyhral Veľkú pardubickú

YouTube

11. 10. 2020 Pardubice Víťazom 130. ročníka Velkej pardubickej sa stal zverenec Radka Holčáka Hegnus zo stajne Ševců, ktorého odjazdil Lukáš Matuský a po Jozefovi Čajdovi, Tiborovi Kňazíkovi a Jaroslavovi Brečkovi sa stal štvrtým slovenským jazdcom, zapísaným do listiny víťazov.
Vo velkej forme jazdiaci Matuský previedol Hegnusa dostihom s ľadovým pokojom na ideálenej pozícii a jeho jedinou chybičkou bol pokus o podbehnutie skúseného Francúza Romaina Julliota v poslednom oblúku.
V Pardubiciach tento rok pripravili novinku, ktorá sa však nestretla s veľkým úspechom. Štart spoza plota a spoza akéhosi prerasteného vianočného stromčeka, ktorý pribudol v rohu závodiska, vniesol medzi účastníkov Velkej pardubickej nervozitu a napokon znervóznela aj štartérka a pustila Velkú úplne zle, veľmi ďaleko od miesta štartu a v momente, keď ešte polovica koní nebola vyrovnaná v smere dostihu. V tomto kontexte komicky vyznieva zverejňovanie časov s „presnosťou” na stotiny sekundy, keď kone bežia o 40-50 metrov ďalej a asi o štyri sekundy dlhšie...
Po štarte sa vpredu objavili Stretton, Player, Hegnus a Vandual. Taxis ako prvý prekonal Player, ktorý predviedol fantastický skok, takmer bez dotyku s prekážkou. Druhý Hegnus doskočil na štyri, ale Lukáš Matuský tvrdé pristánie usedel. V prvej vlne Taxis veľmi zle skočil Stretton, mal však dostatok rýchlosti a bezpečne pristál na druhej strane. V druhom slede spadli Váňovi zverenci - víťaz Velkej pardubickej z roku 2017 No Time To Lose neustál doskok pod hranu priekopy a Sottovento, ktorý na štart nastupoval ako najmenej spoľahlivý účastník s až 40% nedokončených stíplov, sa ani nezdvihol, živým plotom len prebehol a v priekope si zlomil väz.
V rýchlom úvodnom tempe okolo 780 metrov za minútu outsider All Scater zaváhal už na Írskej lavici a stratil jazdkyňu, a na Popkovickom skoku vystúpil z Catch Lifea švédsky veterán Niklas Lovén a to bol posledný pád. Zo zvyšku poľa nedokončil už len Mahony, ktorý stratil kontakt so súpermi a pred záverečnou fázou bol zadržaný.
V prvej polovici dostihu sa vpredu pohybovali Stretton, Player, Vandual a Hegnus, ku ktorým sa za polovicou pridal Lodgian Whistle. Pred Havlovým skokom išli do trháka Vandual a Player pred Hegnusom, a prenasledovať sa ich vydal Talent. V oblúku za predposlednou prekážkou Hegnusovi tvrdo zavrel cestu Romain Julliot s Vandualom, Hegnus stratil niekoľko dĺžok, ale Matuský ho opäť rozhýbal, za posledným skokom išiel dopredu a zvíťazil o 1 3/4 dĺžky pred zverencom Lenky Kvapilovej Playerom s Marcelom Novákom. Slovenský reprezentant Vandual s lotu Mariána Štangela skončil po vynikajúcom výkone o hlavu tretí, ale je celkom pravdepodobné, že ak by skončil pred Hegnusom, bolo by poradie kvôli Julliotovmu manévru zmenené.
O pol dĺžky štvrtý dobehol Talent, ktorý v závere stiahol stratu, ale za posledným skokom sa nedočkal potlačenia rukami, len bičíka. Tabuľu so stratou 13 dĺžok doplnil víťaz Velkej pardubickej z roku 2018 Tzigane Du Berlais, ktorý ukázal dobrú formu, ale zúženie zorného poľa pomocou blinkersu mu skomplikovalo skoky, na ktorých stratil veľa času. O 3/4 dĺžky šiesty skončil Casper a posledné dotované miesto udržal Lodgian Whistle.
Za dotovanými priečkami skončili prví dvaja z vlaňajšej Velkej Theophilos a Stretton. Obhajca víťazstva ani chvíľu nehrozil, celý čas bol vzadu a skončil deviaty, jednu priečku za Strettonom, ktorý sa z popredia vytratil v poslednej tretine dostihu. Do cieľa sa ešte dostali Bugsie Malone, Dulcar De Sivola, Mazhilis a Ribelino.
Prvé štyri miesta obsadili kone českého a slovenského chovu, pričom tri z nich sú späté so Slovenskom. Víťazný Hegnus z chovu Františka Ševců je z kobyly Hespy, odchovankyne slovenskej firmy Phalaris z čias delenia majetku bývalého JZD Slušovice, z rodiny motešickej víťazky JCK a Oaks Hviezdy, matky víťaza Derby Hviezdara, vychádzajúcej zo starej napajedlianskej rodiny Heimwehr.
Player je produktom prekážkovo orientovaného chovu rodiny Vocáskovcov, Vandual je odchovancom slovenskej spoločnosti Vadual Agro z motešicko-napajedlianskej rodiny, a druhá matka Talenta Tavíra na dráhe reprezentovala farby stajne JRD Veľký Grob ako zverenkyňa Jaroslava Hanáčka.

Enable porazená francúzskou zbraňou

Arc: Enable porazená francúzskou zbraňou

YouTube

4. 10. 2020 Paríž Snaha Enable o historické tretie víťazstvo v Prix de l'Arc de Triomphe sa skončila mimo tabule, keď sa vo veľmi falošne odbehnutom dostihu presadili domáce spídové kone.
Priebeh a výsledok dostihu výrazne ovplyvnila aféra s kontaminovaným krmivom firmy Gain, po ktorej boli škrtnutí všetci štyria zverenci Aidana O'Briena. Bez Coolmoru a bez vlaňajšieho lídra Ghaiyyatha Arc odvodil míliar Persian King, bežiaci prvýkrát ďalej než na 1800 metrov. Persian King nasadil mimoriadne pomalé tempo - jeho medzičas na 1200 metrov bol 1:22.46, na 1400 metrov 01:36.47, na 1600 metrov 1:49.13 a na 2000 metrov 2:15.05. V záverečných 400 metroch bola Enable o trištvrte sekundy, teda asi o štyri dĺžky rýchlejšia, než pri vlaňajšom druhom mieste, ale jej 25.07 nestačilo na domáce kone, trénované na šprintérske koncovky.
Víťazstvo vybojoval vlani tretí Sottsass, pred trojročným In Swoopom, víťazom Deutsches Derby z konca poľa. Persian King uhájil tretie miesto pred Gold Tripom a posledné dotované miesto obsadila trojročná Raabihah. Enable a jej tréningový kolega Stradivarius pri tomto priebehu nemali na viac než na šieste a siedme miesto.
O priebehu Arc vypovedá aj porovnanie konečných časov s minuloročnými dostihmi. V rámcových dostihoch dňa Arc boli vybehnuté časy o 1-3 sekundy pomalšie ako pred rokom, ale Arc bol pomalší o 7.33 sekundy a výsledný čas 2:39.30 je najpomalší za posledných 44 rokov, od víťazstva Ivanjicy v roku 1976.

Ďalšie Derby pre Holčáka

Ďalšie Derby pre Holčáka

YouTube

3. 10. 2020 Bratislava Po víťazstvách Ray Of Lighta v roku 1999, Age Of Japea v roku 2009 a Arcturusa v roku 2019 nečakal tréner František Holčák na štvrté víťazstvo v Slovenskom Derby ďalších desať rokov, ale zásluhou Troop Commandera ho získal už po roku.
28. ročník Slovenského Derby na 2400 metrov o 20 000 € rozbehli Spartico a bulharský Ariham, ale v závere zhasli a skončili na posledných miestach. V cieľovej rovine bol najrýchlejší Troop Commander zo stajne Meridian, ktorého Zdenko Šmida napriek strate bičíka dotlačil do cieľa o 3/4 dĺžky pred nemeckou Vivienne Wells. Veľké zlepšenie zaznamenal Apolon, ktorý skončil o pol dĺžky tretí, ako najlepší domáci zástupca. Tabuľu doplnili Francimor a Barthesa, pred Agatou Christie a Swinging Thomasom.
Pre Františka Holčáka to bolo štrnáste slovenské klasické víťazstvo, pre Zdenka Šmidu desiate a pre stajňu Meridian po vlaňajšej Trojkorune Arcturusa štvrté.
V rámcovom jednotkovom programe sa zrodili dve slovenské víťazstvá. V Bratislavskej míli o 5000 € si zverenec Jaroslava Línka Ryony zo stajne Ekols Skalica v sedle s Tomášom Lukáškom ľahko poradil so sedmičkou súperov a Lukášek bol aj v sedle slovenského odchovanca Bolthorna, s ktorým pre trénera Jozefa Chodúra a stajňu Caruso vyhral Zlatý pohár na 2400 metrov o 5000 €, o 1 1/4 dĺžky pred O'Ffensive, ktorá na štarte stratila 20 dĺžok.

Rakúske Derby pre rakúskeho majiteľa

Rakúske Derby pre rakúskeho majiteľa

13. 9. 2020 Ebreichsdorf 152. ročník Österreichisches Derby vyhral zásluhou žrebca Kellahena rakúsky majiteľ Hans-Gerd Wernicke a jeho stajňa Salzburg.
89-ročný Wernicke má u mníchovskej trénerky Sarah Steinbergovej 14 koní, vrátane grupových víťazov Wai Key Stara, Quest The Moona, Runnymedea a Fearless Kinga, a u berlínskej trénerky českého pôvodu Šárky Schützovej len Kellahena, ktorý pre majiteľku Karin Brieskornovú vyhral štyri dostihy v rade, vrátane hannoverského Derby Trialu. Potom bol dohlásený do Deutsches Derby, kde vo farbách spoločnej stajne Karin Brieskornovej a Stall Salzburg odskočil ako druhý favorit, ale skončil až štrnásty a Wernicke ho nasmeroval do rakúskeho Derby, ktoré vyhral v rokoch 2013 a 2014 s Magic Art a s Liebesbriefom.
V Österreichisches Galopper-Derby na 2200 metrov o 15 000 € potvrdil Kellahen (Wiesenpfad) s Andrem Bestom úlohu vysokého favorita, keď si strážil vývoj na druhej priečke. Už v oblúku sa posunul do vedenia a dobrým vytrvaleckým prejavom súperov ucválal vo výbornom čase 2:15.7, štvrtom najrýchlejšom od presťahovania Derby do Ebreichsdorfu v roku 2004.
Dve dĺžky vzdialené druhé miesto vybojoval víťaz Alagi Díj a z Magyar Derby zo zdravotných dôvodov štrtnutý Arktisz, o pol dĺžky pred ďalšími účastníkom Deutsches Derby Furiosom. Štvrtý dobehol nemecký Sir Polski a tabuľu doplnila Zariyannka, ktorá sa rehabilitovala za výbuch v Českom Derby, ale narazila na nemecké kone, ktoré stoja v nemeckom handicape oveľa vyššie, než jej súperka z Oaks Vivienne Wells.
Slovenské farby reprezentovala v Derby len premožiteľka Barthesy z Ceny tříletých klisen Eyes On You, ale v ostrom dostihu stačila len na desiate miesto, vzdialené 30 dĺžok od víťaza a 23 od tabule. Viac sa slovenským stajniam darilo v rámcových zápoleniach - Bolthorn vyhral dostih na 2000 metrov o 3500 € a v rovnako dotovanom dostihu na 1300 metrov skončil Wirrwarr druhý za bulharskou Scandinavian Lady.

Veľkú starohájsku vyhral Star

Veľkú starohájsku vyhral Star

11. 9. 2020 Bratislava Spravodajstvo z tohtoročnej covidovej sezóny sme zahájili víťazstvom slovenského Opasana v Českom Derby a slovenskú časť spravodajstva otvárame Veľkou starohájskou steeplechase, dostihom s históriou staršou, než má Velká pardubická.
Slovenská sezóna sa začala až 21. júna s veľmi chaoticky vypísanými propozíciami, keď v termíne, kedy už mohli byť odbehnuté Jarné ceny, sa konali len predskúšky. Po prvých troch dostihových dňoch vyplávalo na povrch pofidérne hospodárenie vedenia Závodiska a sezóna bola kvôli premrhaným financiám opäť prerušená. Po zložitých rokovaniach s ministerstvom boli dostihy obnovené, ale argumentácii Závodiska a zástupcov majiteľov a chovateľov, že ide o dôležité výkonnostné skúšky, propozície nezodpovedajú - väčšinou sú vypísané len bezvýznamné dostihy nižších kategórie a prvé jednotky pre staršie kone budú až 6. októbra.
Kríza dostihov, spôsobená Corona vírusom, dôrazne pripomenula negatívny vplyv bývalého riaditeľa Závodiska Mariána Šurdu na dostihové dianie. Šurda kedysi prostredníctvom mečiarovských politikov presadil zákaz stávok na slovenské dostihy v slovenských stávkových kanceláriách a dnešná doba naplno preukázala, aká hlúposť to bola. Dostihy po celom svete sa konajú s veľkými obmedzeniami, alebo úplne bez divákov a prakticky celé stávkovanie sa presunulo do internetového prostredia, vďaka čomu napríklad v USA stávkový obrat stúpol. Slovenský stávkar môže z domáceho pohodlia vsádzať na české, anglické, francúzske, nemecké, americké dostihy, v Česku sa dá vsádzať na slovenské dostihy a český Jockey Club získal za generálneho sponzora Tipsport, ale slovenský turf sa vďaka Šurdovi musí uspokojiť s drobnými od tých pár divákov, ktorí v terajšej situácii prídu na závodisko...

YouTube

Na štarte Veľkej starohájskej steeplechase na 4500 metrov o 3000 € sa stretlo deväť koní a dostih mal pokojný priebeh za vedenia Direct Lagrangea a neskôr Lasspoura. Pred záverom sa dopredu posunuli stajňoví kolegovia Rubychop a Summer Hill, ale Daniel Vyhnálek v sedle zverenca Jaroslava Brečku Stara zo stajne MPL Racing kontroloval situáciu, za posledným skokom išiel dopredy a vyhral o 2 1/2 a 1 3/4 dĺžky pred Rubychopom a Summer Hillom. Tabuľu s odstupom doplnili Kaiserwalzer a Rui Faleiro, spolufavorit Peintre Elusif bol zadržaný.
V Oaks na 2000 metrov o 8000 € výrazne sklamali najväčšie domáce nádeje, druhá a tretia z Jarnej ceny kobýl Heroina a Queen Opera, u ktorých zrejme zlyhalo načasovanie formy. Spredu bežiaca Queen Opera aj vzadu vyčkávajúca Heroina mali už v oblúku ťažké nohy a skončili až na štvrtom a piatom mieste, a po suverénne päťdĺžkové víťazstvo si dobehla zverenkyňa Heleny Vocáskovej Barthesa, ktorú pre stajňu Statek Blata Český Ráj odjazdil Václav Janáček. Druhú a tretiu priečku ukoristili v III. a IV. kategórii umiestnené Agata Christie a Medelin.

Opasan vyhral České Derby

Opasan vyhral České Derby

6. 9. 2020 Praha Zverenec Jozefa Chodúra Opasan zo stajne Bormann potvrdil úlohu favorita Českého Derby a pod Radkom Koplíkom vyhral o pol dĺžky pred nezvíťazivšou nemeckou kobylou Vivienne Wells.

YouTube

České Derby na 2400 metrov o 2 milióny korún (75 600 €) malo trápnu predohru pri zostavovaní štartovej listiny, z ktorej bol vyhodený Legal Right napriek tomu, že tréner Andreas Wöhler dokázal, že potrebnú čiastku odoslal pred termínom uzávierky štartovej listiny. Vyhodenie nemeckého hosťa vyzerá rovnako stupídne, ako keby v samoobsluhe po zaplatení platobnou kartou pokladníčka povedala kupujúcemu, že si môže nákup odniesť o dva dni, až nabehne platba na účet...
Domáci džokeji sa nepoučili z predošlého ročníka Derby a úvod bol v ich podaní opäť ustráchaný, čo využil Alexander Pietsch v sedle druhej z Oaks Vivienne Wells. Pietsch nechal zverenkyňu českého trénera Bohumila Nedorostka uvoľnene dýchať a cválať vo falošnom tempe, pričom mu súperi poskytli náskok piatich dĺžok, takže mohol čakať až do roviny, zatiaľ čo pole zrýchľovalo už v oblúku. V závere predviedla reprezentantka českej stajne Utrin vynikajúci záver pod 24 sekúnd, ale mala smolu, že bol v poli slovenský Opasan, ktorého záver je ešte rýchlejší.
Opasana Radek Koplík stiahol po štarte na posledné miesto a na bariére šetril metre. V poslednom oblúku podbehol outsiderov, posunul sa do druhého sledu a na začiatku roviny smeroval za druhým favoritom Rateom, ale 450 metrov pred cieľom ho Koplík poslal do medzery medzi Swinging Thomasom a Ruselom. Pri dištančnom medzníku už bol Opasan na úrovni Vivienne Wells a v cieli mal náskok pol dĺžky.
Štyri dĺžky za prvými dvomi sa o tretie miesto podelili Troop Commander a Francimor zo stajní špecialistov na načasovanie formy do Derby, trénerov Františka Holčáka a Heleny Vocáskovej. O dĺžku piaty dobehol Rate, ktorý predviedol podstatne lepší záver než vo Velkej červnovej, oba oblúky však obiehal treťou stopou a nabehal o niekoľko dĺžok viac, než štvorica jeho premožiteľov.
Na dotované priečky dosiahli ešte Rusel a Cote Jardin, premožiteľka Vivienne Wells z Oaks Zariyannka sklamala deviatym miestom.
Program Derby-dňa doplnili ďalšie dva jednotkové dostihy a v oboch sa presadili vlaňajší klasickí víťazi z lotu Václava Luku. V Tattersalls Mile na 1600 metrov o 200 000 Kč (7560 €) sa v dramatickom závere presadil víťaz VJC Ignacius Reilly s Janom Rájom, o hlavu a hlavu pred veteránom Mr. Rightom a Torque Powerom, a v Zlatom pohári na 2400 metrov drvivým záverom jasne dominoval víťaz St Leger Ramssio s Václavom Janáčkom, o 2 1/2 dĺžky pred majiteľom slovenskej Trojkoruny Arcturusom, upulovanou Zorianou a druhou slovenskou zástupkyňou Palmerou.