Zabudnuté mená

Zabudnuté mená: Nugommorv Pokračovanie...


Opasan vyhral Kincsem Díj

YouTube

Opasan vyhral Kincsem Díj

18. 10. 2020 Budapešť Zverenec Jozefa Chodúra Opasan vyhral Kincsem Díj a za posledných 20 rokov je len štvrtým víťazom Českého Derby, ktorý následne v komparačnom teste vyhral proti starším koňom a len druhým, ktorý to dokázal na vytrvaleckej trati.
Pred ním sa to podarilo Tribal Instinctovi a Roches Crossovi, ktorí v rokoch 2001 a 2011 vyhrali míľovú Veľkú cenu Prahy, a Touch of Geniusovi, víťazovi EJC Long 2015.
V Kincsem Díj na 2400 metrov o 14 miliónov forintov (38 300 €) sa stretlo trinásť koní, medzi nimi sedem klasických víťazov, z toho päť víťazov Derby. Dostih odvodil tohtoročný štart-cieľ víťaz Magyar Derby Faust, ale Jan Verner s ním na mäkkej dráhe prepálil tempo, už na začiatku cieľovej roviny bol porazený a vycúval na posledné miesto. Jeho tempo prekvapivo prestála štvrtá z Derby a druhá z Kancadíj Impression (Dutch Art) s Rebekou Göncziovou, ktorú v závere o 1 3/4 dĺžky a krátku hlavu zdolali len konca poľa útočiaci Opasan (French Navy)

YouTube

s Radkom Koplíkom a vlaňajšia víťazka Nemzeti Díj a Magyar Derby Golden Sea (Born To Sea) so Stanislavom Georgievom. Štvrté miesto, dĺžku za Impression vybojoval majiteľ slovenskej Trojkoruny Arcturus o 3/4 dĺžky pred druhým z Österreichisches Derby Arktiszom.
Ďalší českí účastníci Imsexyandiknowit a víťazi St Leger Államfo a Ramssio skončili za tabuľou na šiestom až ôsmom mieste, slovenské kobyly Zoriana a Palmera sa prepadli na jedenáste a dvanáste miesto.
V druhom hlavnom dostihu dňa, v Aperianov Zakariás Emlékverseny - Imperiál Díj na 1600 metrov o 4.5 milióna forintov (12 300 €), sa presadil päťročný syn Overdosea a slovenskej kobyly Chiaraluny Cirfandli, ktorý s dôraznou podporou svojho trénera Stanislava Georgieva tesne pred cieľom zlikvidoval

YouTube

odvážny trhák trojročnej Simply The Best a o dĺžku ju porazil. O dĺžku tretia skončila víťazka Jarnej ceny kobýl Centa pred českou Rabbit Havanou, slovenský Gray Touch skončil šiesty.
Šprintérska Overdose Díj na 1000 metrov o 4.5 milióna forintov (12 300 €) bola jednoznačnou záležitosťou štvorročnej Crushing Power (Foxwedge), špecialistky na bratislavskú dráhu, na ktorej vyhrala šesť dostihov. Zverenkyňa Gábora Maronku získala svoje druhé budapeštianske víťazstvo systémom štart-cieľ, keď pod Jaroslavom Línkom v závere zvýšila svoj náskok na konečných päť dĺžok pred Moritou Menantie. Český veterán Mr Right skončil až piaty.

Lukáš Matuský vyhral Veľkú pardubickú

Lukáš Matuský vyhral Veľkú pardubickú

YouTube

11. 10. 2020 Pardubice Víťazom 130. ročníka Velkej pardubickej sa stal zverenec Radka Holčáka Hegnus zo stajne Ševců, ktorého odjazdil Lukáš Matuský a po Jozefovi Čajdovi, Tiborovi Kňazíkovi a Jaroslavovi Brečkovi sa stal štvrtým slovenským jazdcom, zapísaným do listiny víťazov.
Vo velkej forme jazdiaci Matuský previedol Hegnusa dostihom s ľadovým pokojom na ideálenej pozícii a jeho jedinou chybičkou bol pokus o podbehnutie skúseného Francúza Romaina Julliota v poslednom oblúku.
V Pardubiciach tento rok pripravili novinku, ktorá sa však nestretla s veľkým úspechom. Štart spoza plota a spoza akéhosi prerasteného vianočného stromčeka, ktorý pribudol v rohu závodiska, vniesol medzi účastníkov Velkej pardubickej nervozitu a napokon znervóznela aj štartérka a pustila Velkú úplne zle, veľmi ďaleko od miesta štartu a v momente, keď ešte polovica koní nebola vyrovnaná v smere dostihu. V tomto kontexte komicky vyznieva zverejňovanie časov s „presnosťou” na stotiny sekundy, keď kone bežia o 40-50 metrov ďalej a asi o štyri sekundy dlhšie...
Po štarte sa vpredu objavili Stretton, Player, Hegnus a Vandual. Taxis ako prvý prekonal Player, ktorý predviedol fantastický skok, takmer bez dotyku s prekážkou. Druhý Hegnus doskočil na štyri, ale Lukáš Matuský tvrdé pristánie usedel. V prvej vlne Taxis veľmi zle skočil Stretton, mal však dostatok rýchlosti a bezpečne pristál na druhej strane. V druhom slede spadli Váňovi zverenci - víťaz Velkej pardubickej z roku 2017 No Time To Lose neustál doskok pod hranu priekopy a Sottovento, ktorý na štart nastupoval ako najmenej spoľahlivý účastník s až 40% nedokončených stíplov, sa ani nezdvihol, živým plotom len prebehol a v priekope si zlomil väz.
V rýchlom úvodnom tempe okolo 780 metrov za minútu outsider All Scater zaváhal už na Írskej lavici a stratil jazdkyňu, a na Popkovickom skoku vystúpil z Catch Lifea švédsky veterán Niklas Lovén a to bol posledný pád. Zo zvyšku poľa nedokončil už len Mahony, ktorý stratil kontakt so súpermi a pred záverečnou fázou bol zadržaný.
V prvej polovici dostihu sa vpredu pohybovali Stretton, Player, Vandual a Hegnus, ku ktorým sa za polovicou pridal Lodgian Whistle. Pred Havlovým skokom išli do trháka Vandual a Player pred Hegnusom, a prenasledovať sa ich vydal Talent. V oblúku za predposlednou prekážkou Hegnusovi tvrdo zavrel cestu Romain Julliot s Vandualom, Hegnus stratil niekoľko dĺžok, ale Matuský ho opäť rozhýbal, za posledným skokom išiel dopredu a zvíťazil o 1 3/4 dĺžky pred zverencom Lenky Kvapilovej Playerom s Marcelom Novákom. Slovenský reprezentant Vandual s lotu Mariána Štangela skončil po vynikajúcom výkone o hlavu tretí, ale je celkom pravdepodobné, že ak by skončil pred Hegnusom, bolo by poradie kvôli Julliotovmu manévru zmenené.
O pol dĺžky štvrtý dobehol Talent, ktorý v závere stiahol stratu, ale za posledným skokom sa nedočkal potlačenia rukami, len bičíka. Tabuľu so stratou 13 dĺžok doplnil víťaz Velkej pardubickej z roku 2018 Tzigane Du Berlais, ktorý ukázal dobrú formu, ale zúženie zorného poľa pomocou blinkersu mu skomplikovalo skoky, na ktorých stratil veľa času. O 3/4 dĺžky šiesty skončil Casper a posledné dotované miesto udržal Lodgian Whistle.
Za dotovanými priečkami skončili prví dvaja z vlaňajšej Velkej Theophilos a Stretton. Obhajca víťazstva ani chvíľu nehrozil, celý čas bol vzadu a skončil deviaty, jednu priečku za Strettonom, ktorý sa z popredia vytratil v poslednej tretine dostihu. Do cieľa sa ešte dostali Bugsie Malone, Dulcar De Sivola, Mazhilis a Ribelino.
Prvé štyri miesta obsadili kone českého a slovenského chovu, pričom tri z nich sú späté so Slovenskom. Víťazný Hegnus z chovu Františka Ševců je z kobyly Hespy, odchovankyne slovenskej firmy Phalaris z čias delenia majetku bývalého JZD Slušovice, z rodiny motešickej víťazky JCK a Oaks Hviezdy, matky víťaza Derby Hviezdara, vychádzajúcej zo starej napajedlianskej rodiny Heimwehr.
Player je produktom prekážkovo orientovaného chovu rodiny Vocáskovcov, Vandual je odchovancom slovenskej spoločnosti Vadual Agro z motešicko-napajedlianskej rodiny, a druhá matka Talenta Tavíra na dráhe reprezentovala farby stajne JRD Veľký Grob ako zverenkyňa Jaroslava Hanáčka.

Enable porazená francúzskou zbraňou

Arc: Enable porazená francúzskou zbraňou

YouTube

4. 10. 2020 Paríž Snaha Enable o historické tretie víťazstvo v Prix de l'Arc de Triomphe sa skončila mimo tabule, keď sa vo veľmi falošne odbehnutom dostihu presadili domáce spídové kone.
Priebeh a výsledok dostihu výrazne ovplyvnila aféra s kontaminovaným krmivom firmy Gain, po ktorej boli škrtnutí všetci štyria zverenci Aidana O'Briena. Bez Coolmoru a bez vlaňajšieho lídra Ghaiyyatha Arc odvodil míliar Persian King, bežiaci prvýkrát ďalej než na 1800 metrov. Persian King nasadil mimoriadne pomalé tempo - jeho medzičas na 1200 metrov bol 1:22.46, na 1400 metrov 01:36.47, na 1600 metrov 1:49.13 a na 2000 metrov 2:15.05. V záverečných 400 metroch bola Enable o trištvrte sekundy, teda asi o štyri dĺžky rýchlejšia, než pri vlaňajšom druhom mieste, ale jej 25.07 nestačilo na domáce kone, trénované na šprintérske koncovky.
Víťazstvo vybojoval vlani tretí Sottsass, pred trojročným In Swoopom, víťazom Deutsches Derby z konca poľa. Persian King uhájil tretie miesto pred Gold Tripom a posledné dotované miesto obsadila trojročná Raabihah. Enable a jej tréningový kolega Stradivarius pri tomto priebehu nemali na viac než na šieste a siedme miesto.
O priebehu Arc vypovedá aj porovnanie konečných časov s minuloročnými dostihmi. V rámcových dostihoch dňa Arc boli vybehnuté časy o 1-3 sekundy pomalšie ako pred rokom, ale Arc bol pomalší o 7.33 sekundy a výsledný čas 2:39.30 je najpomalší za posledných 44 rokov, od víťazstva Ivanjicy v roku 1976.

Ďalšie Derby pre Holčáka

Ďalšie Derby pre Holčáka

YouTube

3. 10. 2020 Bratislava Po víťazstvách Ray Of Lighta v roku 1999, Age Of Japea v roku 2009 a Arcturusa v roku 2019 nečakal tréner František Holčák na štvrté víťazstvo v Slovenskom Derby ďalších desať rokov, ale zásluhou Troop Commandera ho získal už po roku.
28. ročník Slovenského Derby na 2400 metrov o 20 000 € rozbehli Spartico a bulharský Ariham, ale v závere zhasli a skončili na posledných miestach. V cieľovej rovine bol najrýchlejší Troop Commander zo stajne Meridian, ktorého Zdenko Šmida napriek strate bičíka dotlačil do cieľa o 3/4 dĺžky pred nemeckou Vivienne Wells. Veľké zlepšenie zaznamenal Apolon, ktorý skončil o pol dĺžky tretí, ako najlepší domáci zástupca. Tabuľu doplnili Francimor a Barthesa, pred Agatou Christie a Swinging Thomasom.
Pre Františka Holčáka to bolo štrnáste slovenské klasické víťazstvo, pre Zdenka Šmidu desiate a pre stajňu Meridian po vlaňajšej Trojkorune Arcturusa štvrté.
V rámcovom jednotkovom programe sa zrodili dve slovenské víťazstvá. V Bratislavskej míli o 5000 € si zverenec Jaroslava Línka Ryony zo stajne Ekols Skalica v sedle s Tomášom Lukáškom ľahko poradil so sedmičkou súperov a Lukášek bol aj v sedle slovenského odchovanca Bolthorna, s ktorým pre trénera Jozefa Chodúra a stajňu Caruso vyhral Zlatý pohár na 2400 metrov o 5000 €, o 1 1/4 dĺžky pred O'Ffensive, ktorá na štarte stratila 20 dĺžok.

Rakúske Derby pre rakúskeho majiteľa

Rakúske Derby pre rakúskeho majiteľa

13. 9. 2020 Ebreichsdorf 152. ročník Österreichisches Derby vyhral zásluhou žrebca Kellahena rakúsky majiteľ Hans-Gerd Wernicke a jeho stajňa Salzburg.
89-ročný Wernicke má u mníchovskej trénerky Sarah Steinbergovej 14 koní, vrátane grupových víťazov Wai Key Stara, Quest The Moona, Runnymedea a Fearless Kinga, a u berlínskej trénerky českého pôvodu Šárky Schützovej len Kellahena, ktorý pre majiteľku Karin Brieskornovú vyhral štyri dostihy v rade, vrátane hannoverského Derby Trialu. Potom bol dohlásený do Deutsches Derby, kde vo farbách spoločnej stajne Karin Brieskornovej a Stall Salzburg odskočil ako druhý favorit, ale skončil až štrnásty a Wernicke ho nasmeroval do rakúskeho Derby, ktoré vyhral v rokoch 2013 a 2014 s Magic Art a s Liebesbriefom.
V Österreichisches Galopper-Derby na 2200 metrov o 15 000 € potvrdil Kellahen (Wiesenpfad) s Andrem Bestom úlohu vysokého favorita, keď si strážil vývoj na druhej priečke. Už v oblúku sa posunul do vedenia a dobrým vytrvaleckým prejavom súperov ucválal vo výbornom čase 2:15.7, štvrtom najrýchlejšom od presťahovania Derby do Ebreichsdorfu v roku 2004.
Dve dĺžky vzdialené druhé miesto vybojoval víťaz Alagi Díj a z Magyar Derby zo zdravotných dôvodov štrtnutý Arktisz, o pol dĺžky pred ďalšími účastníkom Deutsches Derby Furiosom. Štvrtý dobehol nemecký Sir Polski a tabuľu doplnila Zariyannka, ktorá sa rehabilitovala za výbuch v Českom Derby, ale narazila na nemecké kone, ktoré stoja v nemeckom handicape oveľa vyššie, než jej súperka z Oaks Vivienne Wells.
Slovenské farby reprezentovala v Derby len premožiteľka Barthesy z Ceny tříletých klisen Eyes On You, ale v ostrom dostihu stačila len na desiate miesto, vzdialené 30 dĺžok od víťaza a 23 od tabule. Viac sa slovenským stajniam darilo v rámcových zápoleniach - Bolthorn vyhral dostih na 2000 metrov o 3500 € a v rovnako dotovanom dostihu na 1300 metrov skončil Wirrwarr druhý za bulharskou Scandinavian Lady.

Veľkú starohájsku vyhral Star

Veľkú starohájsku vyhral Star

11. 9. 2020 Bratislava Spravodajstvo z tohtoročnej covidovej sezóny sme zahájili víťazstvom slovenského Opasana v Českom Derby a slovenskú časť spravodajstva otvárame Veľkou starohájskou steeplechase, dostihom s históriou staršou, než má Velká pardubická.
Slovenská sezóna sa začala až 21. júna s veľmi chaoticky vypísanými propozíciami, keď v termíne, kedy už mohli byť odbehnuté Jarné ceny, sa konali len predskúšky. Po prvých troch dostihových dňoch vyplávalo na povrch pofidérne hospodárenie vedenia Závodiska a sezóna bola kvôli premrhaným financiám opäť prerušená. Po zložitých rokovaniach s ministerstvom boli dostihy obnovené, ale argumentácii Závodiska a zástupcov majiteľov a chovateľov, že ide o dôležité výkonnostné skúšky, propozície nezodpovedajú - väčšinou sú vypísané len bezvýznamné dostihy nižších kategórie a prvé jednotky pre staršie kone budú až 6. októbra.
Kríza dostihov, spôsobená Corona vírusom, dôrazne pripomenula negatívny vplyv bývalého riaditeľa Závodiska Mariána Šurdu na dostihové dianie. Šurda kedysi prostredníctvom mečiarovských politikov presadil zákaz stávok na slovenské dostihy v slovenských stávkových kanceláriách a dnešná doba naplno preukázala, aká hlúposť to bola. Dostihy po celom svete sa konajú s veľkými obmedzeniami, alebo úplne bez divákov a prakticky celé stávkovanie sa presunulo do internetového prostredia, vďaka čomu napríklad v USA stávkový obrat stúpol. Slovenský stávkar môže z domáceho pohodlia vsádzať na české, anglické, francúzske, nemecké, americké dostihy, v Česku sa dá vsádzať na slovenské dostihy a český Jockey Club získal za generálneho sponzora Tipsport, ale slovenský turf sa vďaka Šurdovi musí uspokojiť s drobnými od tých pár divákov, ktorí v terajšej situácii prídu na závodisko...

YouTube

Na štarte Veľkej starohájskej steeplechase na 4500 metrov o 3000 € sa stretlo deväť koní a dostih mal pokojný priebeh za vedenia Direct Lagrangea a neskôr Lasspoura. Pred záverom sa dopredu posunuli stajňoví kolegovia Rubychop a Summer Hill, ale Daniel Vyhnálek v sedle zverenca Jaroslava Brečku Stara zo stajne MPL Racing kontroloval situáciu, za posledným skokom išiel dopredy a vyhral o 2 1/2 a 1 3/4 dĺžky pred Rubychopom a Summer Hillom. Tabuľu s odstupom doplnili Kaiserwalzer a Rui Faleiro, spolufavorit Peintre Elusif bol zadržaný.
V Oaks na 2000 metrov o 8000 € výrazne sklamali najväčšie domáce nádeje, druhá a tretia z Jarnej ceny kobýl Heroina a Queen Opera, u ktorých zrejme zlyhalo načasovanie formy. Spredu bežiaca Queen Opera aj vzadu vyčkávajúca Heroina mali už v oblúku ťažké nohy a skončili až na štvrtom a piatom mieste, a po suverénne päťdĺžkové víťazstvo si dobehla zverenkyňa Heleny Vocáskovej Barthesa, ktorú pre stajňu Statek Blata Český Ráj odjazdil Václav Janáček. Druhú a tretiu priečku ukoristili v III. a IV. kategórii umiestnené Agata Christie a Medelin.

Opasan vyhral České Derby

Opasan vyhral České Derby

6. 9. 2020 Praha Zverenec Jozefa Chodúra Opasan zo stajne Bormann potvrdil úlohu favorita Českého Derby a pod Radkom Koplíkom vyhral o pol dĺžky pred nezvíťazivšou nemeckou kobylou Vivienne Wells.

YouTube

České Derby na 2400 metrov o 2 milióny korún (75 600 €) malo trápnu predohru pri zostavovaní štartovej listiny, z ktorej bol vyhodený Legal Right napriek tomu, že tréner Andreas Wöhler dokázal, že potrebnú čiastku odoslal pred termínom uzávierky štartovej listiny. Vyhodenie nemeckého hosťa vyzerá rovnako stupídne, ako keby v samoobsluhe po zaplatení platobnou kartou pokladníčka povedala kupujúcemu, že si môže nákup odniesť o dva dni, až nabehne platba na účet...
Domáci džokeji sa nepoučili z predošlého ročníka Derby a úvod bol v ich podaní opäť ustráchaný, čo využil Alexander Pietsch v sedle druhej z Oaks Vivienne Wells. Pietsch nechal zverenkyňu českého trénera Bohumila Nedorostka uvoľnene dýchať a cválať vo falošnom tempe, pričom mu súperi poskytli náskok piatich dĺžok, takže mohol čakať až do roviny, zatiaľ čo pole zrýchľovalo už v oblúku. V závere predviedla reprezentantka českej stajne Utrin vynikajúci záver pod 24 sekúnd, ale mala smolu, že bol v poli slovenský Opasan, ktorého záver je ešte rýchlejší.
Opasana Radek Koplík stiahol po štarte na posledné miesto a na bariére šetril metre. V poslednom oblúku podbehol outsiderov, posunul sa do druhého sledu a na začiatku roviny smeroval za druhým favoritom Rateom, ale 450 metrov pred cieľom ho Koplík poslal do medzery medzi Swinging Thomasom a Ruselom. Pri dištančnom medzníku už bol Opasan na úrovni Vivienne Wells a v cieli mal náskok pol dĺžky.
Štyri dĺžky za prvými dvomi sa o tretie miesto podelili Troop Commander a Francimor zo stajní špecialistov na načasovanie formy do Derby, trénerov Františka Holčáka a Heleny Vocáskovej. O dĺžku piaty dobehol Rate, ktorý predviedol podstatne lepší záver než vo Velkej červnovej, oba oblúky však obiehal treťou stopou a nabehal o niekoľko dĺžok viac, než štvorica jeho premožiteľov.
Na dotované priečky dosiahli ešte Rusel a Cote Jardin, premožiteľka Vivienne Wells z Oaks Zariyannka sklamala deviatym miestom.
Program Derby-dňa doplnili ďalšie dva jednotkové dostihy a v oboch sa presadili vlaňajší klasickí víťazi z lotu Václava Luku. V Tattersalls Mile na 1600 metrov o 200 000 Kč (7560 €) sa v dramatickom závere presadil víťaz VJC Ignacius Reilly s Janom Rájom, o hlavu a hlavu pred veteránom Mr. Rightom a Torque Powerom, a v Zlatom pohári na 2400 metrov drvivým záverom jasne dominoval víťaz St Leger Ramssio s Václavom Janáčkom, o 2 1/2 dĺžky pred majiteľom slovenskej Trojkoruny Arcturusom, upulovanou Zorianou a druhou slovenskou zástupkyňou Palmerou.