turf.sk

Opasan vyhral Listed

20. 7. 2021 Vichy Zverenec Jozefa Chodúra Opasan zo stajne Bormann si pripísal svoj doteraz najcennejší úspech - v prvom štarte mimo strednej Európy vyhral Listed Prix Hubert Baguenault de Puchesse na 2400 metrov o 52 000 €, siedmy dostih série Défi du Galop, v ktorej sa bojuje o stotisícový bonus.

YouTube

Opasan bol v sedemčlennom poli outsiderom, v inernetovej verzii PMU odskočil s kvótou 12.3 a v stávkovej kancelárii Geny Courses dokonca 19.66, k čomu iste prispelo prevažovanie o celý jeden kilogram, čo je na takzvanej Black Type scéne čosi nevídané a v očiach zahraničných profesionálov to dehonestuje tím, ktorý si čosi podobné dovolí...

Opasan mal v typicky francúzsky falošne odbehnutom dostihu na prvý pohľad dokonalý priebeh. Radek Koplík ho usadil vzadu, ale blízko lídrov, na začiatku cieľovej roviny sa bez problémov ocitol vo voľnom priestore a s útokom vydržal do správneho okamihu. V závere Opasan ukázal svoju rýchlosť a vybojoval víťazstvo o krátky krk pre o kilogram menej nesúcim Folamourom, ktorý vo vlaňajšej Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud dobehol 6 dĺžok za Nagano Goldom.
Na závodisku vo Vichy je k dispozícii tracking, ktorý odhalil, že Opasan nabehal zo všetkých účastníkov najviac metrov, druhý Folamour odbehol o 4.66 a tretí Mykiss o 6.23 metra menej. Tracking zároveň potvrdil všetko, čo naznačila už Veľká májová cena, i keď v nej Opasan prehral. Že je so svojim raketovým záverom ideálny pre francúzske Black Type dostihy - vo Vichy zabehol posledných 400 metrov za 22.37, ale spomalenie v poslednej dvojstovke (z 10.89 na 11.48) naznačuje, že v poctivom dostihu môže byť 2400 metrov problémom. Potvrdilo sa i to, že štart vo Veľkej cene Slovenska bol zbytočný. Každý kôň je každým štartom bližšie ku koncu kariéry a Opasan už mohol byť o krok ďalej.

turf.sk

Zlatý pohár pre Galileovho syna

YouTube

18. 7. 2021 Bratislava Týždeň po smrti legendárneho plemenníka Galilea sa jeho syn Carlo Biraghi zapísal do listiny víťazov bratislavského Zlatého pohára na 2600 metrov o 8000 €.

O tempo sa postaral čerstvý víťaz pražského Zlatého pohára Grigri De Lancray, za ktorým sa viezli Carlo Biraghi a Killwort. Václav Janáček nasadil poctivé tempo a premožiteľ Opasana z veľmi falošne odbehnutej Veľkej májovej ceny Killwort už po kilometri prestal stíhať a keď jeho jazdec začal v oblúku dosadať do sedla, bol definitívne mimo hry.
Grigri De Lancray dlho vyzeral ako víťaz, ale sto metrov pred cieľom získal mohutnejší Carlo Biraghi prevahu a pod Jaroslavom Línkom vyhral o 1 1/4 dĺžky. Ďalšie miesta s veľkými odstupmi doplnili Barabash, Agata Christie a Killwort, šance O'Ffensive sa skončili už na štarte.

YouTube

V Bratislavskej míli o 8000 € favorizovaný veterán Ideal Approach z lotu Luboša Urbánka opäť potvrdil tohtoročnú výbornú formu a pod Martinom Laubem vyhral systémom štart-cieľ. Bol to jeho piaty štart v Bratislavskej míli a po Tribal Instinctovi sa stal druhým trojnásobným víťazom dostihu.

Výborný výkon predviedol trojročný Adriano, ktorý sa v závere priblížil k víťazovi na pol dĺžky a potvrdil pozíciu najlepšieho slovenského trojročiaka.
Tretie a štvrté miesto obsadili Royal Town a Lady Mazie a vzdialeným piatym miestom sklamal spolufavorit a obhajca vlaňajšieho víťazstva Ryony, ktorý si strážil Ideal Approacha, ale už v oblúku začal strácať.

YouTube

Prekvapenie sa odohralo v Cene Pat's Music na 2000 metrov o 8000 €, kde si favoritka dňa Zariyannka vypýtala pauzu po ťažkej zimnej kampani, keď pred dostihom nejavila žiadne nadšenie a dokonca sa zbavila jazdca.

Systémom štart-cieľ zvíťazila zverenyňa Filipa Neuberga Mo My Dream, ktorá pod Václavom Janáčkom využila výhodný žreb, nenabehala ani meter naviac a vyhrala o krk pred o dva kilogramy viac nesúcou Zariyannkou, ktorá v oblúku rozdala mnoho dĺžok a v cieľovej rovine sa rozišla neskoro. Tretia dobehla Storm De Nuit pred vlaňajšou víťazkou Jarnej ceny kobýl Centou a najlepšou z trojice trojročných účastníčok Meggy, ktorá vďaka lepšiemu vytočeniu oblúka odsunula víťazku Ceny Arvy Elsu na šieste miesto.

turf.sk

Slovenské Derby rozhodol lejak

18. 7. 2021 Bratislava O výsledku Slovenského Derby na 2400 metrov o 40 000 € pravdepodobne rozhodla prietrž mračien a oneskorenie štartu o pol hodiny. Zmena pôdnych podmienok zahrala v prospech Abrams Creeka, ktorý v predošlom štarte v Hamburgu naznačil, že jeho uplatnenie bude zrejme tam, kde viac než o rýchlosť, pôjde o silu a vytrvalosť a mäkká dráha sadla aj Rabbit Red Jazzovi, ktorý ho napokon o krk porazil.

YouTube

Hneď po štarte Machinos nasadil vzhľadom k podmienkam ostré tempo a vypracoval si asi štvordĺžkový náskok pred Dionisom, ale už na konci protiľahlej roviny zaradil spiatočku. V oblúku sa vpredu objavili stajňoví kolegovia Dionis a Abrams Creek, sledovaní Rabbit Red Jazzom. Rozhodujúci moment nastal na konci oblúka, kde sa Dionis a Abrams Creek rozišli a pustili Rabbit Red Jazza medzi sebou dopredu. Abrams Creek navyše do roviny vytočil veľmi zoširoka a Rabbit Red Jazz s prehnanou podporou bičíkom Tomáša Lukáška už darovaný náskok nepustil a vyhral o krk pred približujúcim sa Abrams Creekom.

Favorizovaný Rex Of Thunder na začiatku cieľovej roviny podbehol súperov a na chvíľu sa objavil vo vedení, ale sily, rozdané posunom z konca poľa, mu v závere chýbali a skončil o 2 1/4 dĺžky tretí. Štvrtú priečku obsadil Dionis a tabuľu doplnil Petarda pred Cape Crownom. Dobeh s veľkými odstupmi uzavreli Besthon, Sadaar a Machinos, Monsieur bol už po kilometri zadržaný pre zranenie.

Rabbit Red Jazz (Red Jazz x Monsun) je štvrtý slovenský klasický víťaz trénera Allana Petrlíka, ktorý predtým pripravil víťazky Oaks 1997 a 2000 Fantasy Friend a Cool Special a víťaza Slovenského Derby 2014 Love Me. Stajňa Rabbit Trhový Štěpánov slávi tretie slovenské klasické víťazstvo, keď predtým získala Veľkú jarnú cenu 2009 s Funny Valentineom a Derby s Love Me, a tretí slovenský klasický úspech je to aj pre Tomáša Lukáška, víťaza Veľkej jarnej 2015 so Speed Machinom a vlaňajšieho Oaks s Centou.

turf.sk

Legendárny Galileo bol utratený

V sobotu 10. júla priniesli dostihové servery správu, že v žrebčíne Coolmore musel byť vo veku 23 rokov utratený legendárny plemenník Galileo. Úspechy jeho potomkov na svetovej scéne sú všeobecne známe, ale veľkú stopu zanechali aj vo výsledkových listinách významných dostihov v našom regióne.

Prvým Galileovým potomkom, umiestneným v tunajšom jednotkovom dostihu, bol v roku 2010 Francisco Goya, druhý v Memoriáli V. Smolíka. V tom istom roku na Slovensku neúspešne vybehol Brisk Moos, ktorý sa neskôr zlepšil, pravidelne sa umiestňoval v jednotkách a v roku 2011 vyhral Jesenný handicap, ale prvým víťazným potomkom Galilea v našom regióne bola Leo Gali, víťazka bratislavského Zlatého pohára 2011 a Velkej ceny českého turfu 2012.

V roku 2011 vybehol Move Your Vision, syn Galilea a víťazky Breeders' Cup Juvenile Fillies Cash Run a vyhral oba štarty, Karpatskú cenu a Graf Hugo Henckel Memorial. V nasledujúcom roku vyhral Veľkú jarnú a skončil druhý v Českom Derby, a aktuálne má za sebou veľký úspech v chove, víťaza Magyar Derby Shy Boya.

V roku 2012 prišiel do českého tréningu Mikhail Glinka a po druhom mieste v Cene města Karlovy Vary vyhral Gr.3 Preis der Sparkassen. Po štarte v Prix de l'Arc de Triomphe o neho prejavil záujem istý americký žrebčín a Mikhail Glinka mohol byť po Cape Blancovi druhým Galileovým synom v americkom chove. Americkí chovatelia za neho ponúkli milión dolárov, ale čečenský majiteľ ho chcel predať až po dubajskom Carivale 2013, takže predaj sa napokon neuskutočnil.

Na Galileových synov sa svojho času zamerala stajňa Statek Blata Český ráj a tréner Josef Váňa a vyťažili z toho štyroch jednotkových víťazov Touch Of Geniusa, Tamarind Covea, Alpheusa a Timekeepera.
Touch Of Genius vyhral v roku 2015 České Derby, Slovenské Derby a EJC Long, a v roku 2018 Memoriál V. Smolíka. Tamarind Cove vyhral VC Prahy a EJC Middle 2015, v nasledujúcom roku Bratislavskú míľu a dobehol tretí v Gr.3 v Taliansku.
V roku 2016 vyhrali Alpheus a Timekeeper obe predskúšky Českého Derby, v ktorom sa však neumiestnili, ale Timekeeper vzápätí vyhral Slovenské Derby.

Podobne atraktívný pôvod, ako má Move Your Vision, sa dostal do Srbska - Galileov syn Rhett Butler je z víťazky Santa Anita Oaks, Kentucky Oaks a Belmont Stakes Rags To Riches. V Srbsku sa stal šampiónom a v Budapešti vyhral v roku 2016 Kincsem Díj, a pôsobí v srbskom chove.

V roku 2017 Passepartout vyhral Velkú letní cenu a slovenský St Leger a pred pár dňami vyhral Guitar Man Nagrodu Derby.

turf.sk

Slovenské Derby: Abrams Creek zatriasol prognózami

4. 7. 2021 Hamburg V posledný deň Derby mítingu sa v Hamburgu predstavili ďalší dvaja zverenci Luboša Urbánka Barabash a Abrams Creek, a obsadili druhé a tretie miesto v RaceBets.de-Trophy, dvojkovom handicape na 3200 metrov o 10 000 €.

YouTube

Vynikajúci výsledok je to najmä pre Abrams Creeka (Adlerflug), prihláseného do Slovenského Derby, ktorý po predaji do Česka obsadil v 2200-metrových predskúškach Českého Derby nič nehovoriace šieste miesta, ale predĺženie o celý kilometer prinieslo zásadné zlepšenie.

Ako jediný trojročiak v poli sa Abrams Creek po útoku z konca poľa prepracoval na tretie miesto, ktorého hodnotu ukazujú odstupy od spoľahlivých a dobre otestovaných starších koní. So záťažou 55 kilogramov dobehol pol dĺžky za rovnako zaťaženým, ale šesťročným Barabashom a 1 1/2 dĺžky pred štvorročnou Vivienne Wells, nesúcou 61 kilogramov. Vyrovnanie vekového rozdielu je v tejto časti sezóny pre dištanciu 3200 metrov až 8.5 kilogramu, čo znamená, že Abrams Creek vybehol handicapovú formu o 8.5 kilogramu lepšiu než Barabash a o 3.5 kilogramu lepšiu než druhá z vlaňajšieho českého aj slovenského Derby Vivienne Wells.

V Deutsches Derby na 2400 metrov o 650 000 € dlho siahal po víťazstve favorizovaný Alter Adler (Adlerflug) zo slávnej nemeckej rodiny, založenej kobylou Kisasszony, narodenou v žrebčíne Antona Esterházyho v Tomášikove neďaleko Bratislavy a pred predajom do Nemecka trénovanou v Lysej nad Labem. Alter Adler napokon neodolal záveru zverenca Henka Greweho Sisfahana (Isfahan), v sedle ktorého získal Andrasch Starke rekordné ôsme víťazstvo v Deutsches Derby.

turf.sk

Move Your Vision dal víťaza Derby

4. 7. 2021 Budapešť Víťazom 99. ročníka Magyar Derby sa stal maďarský odchovanec Shy Boy, syn bývalého zverenca Zuzany Kubovičovej a majiteľa jedného z najlepších pôvodov, ktoré sa v novodobej histórii objavili v strednej Európe, Move Your Visiona, po legendárnom Galileovi z víťazky Breeders' Cup Juvenile Fillies Cash Run, po Seeking The Goldovi.

YouTube

Vysokým favoritom Magyar Derby na 2400 metrov o 14 miliónov forintov (39 800 €) bol Eggi's Choice (Fascinating Rock), ktorý vyhral tri predošlé štarty, dostih nezvíťazivších, klasickú Nemzeti Díj a predskúšku Derby Alagi Díj. V Derby sedel pod Jaroslavom Línkom v strede poľa a v závere útočil, ale strojovo bežiaceho Shy Boya, ktorý bol po celý čas pred ním na treťom mieste, ohroziť nedokázal a odišiel porazený o 2 1/2 dĺžky.

Víťazného Shy Boya odjazdil Tamás Nagy, pre ktorého to bolo druhé víťazstvo v Derby. Predtým uspel v roku 2018 so zverencom Csabu Zalu Esti Fénym.
Shy Boy vlani odbehol päť dostihov. Dobehol tretí a prvý medzi nezvíťazivšími, druhý v dvojkovej Regatta Díj, štvrtý v najdôležitejšom maďarskom dostihu dvojročných, v Szent László Díj a druhý v jednotke pre dvojročiakov maďarského chovu. Pred Derby bežal dvakrát, v míľovej dvojke na syntetickom povrchu skončil druhý za tréningovým kolegom Mr Pennym a v Alagi Díj dobehol štvrtý. Vlani bol jeho trénerom Csaba Zala, ktorý má dopingový dištanc a ako trénerka Shy Boya aj tretieho Binabika je vedená jeho manželka Fruzsina Zaláné Nyulasi.

V rámci dňa Derby sa v Kincsem Parku zrodilo aj slovenské víťazstvo zásluhou Datthirey, ktorá využila zastaralé maďarské propozície, predpisujúce v jednotkových dostihoch nezmyselné mamutie penality. Flandorffer Tamás Emlékverseny na 1200 metrov o 1.4 milióna forintov (4000 €) zverenkyňa Jaroslava Línka vyhrala pod Albertom Sannom o 1 3/4 a 1 1/4 dĺžky pred svojimi premožiteľkami z Ceny MPSR z Turf Gala Vain Hope a Simply The Best, od ktorých dostávala výhodu 6.5 a 3.5 kilogramu.

turf.sk

Účastníci Turf Gala potvrdili svoje kvality

4. 7. 2021 Varšava Víťaz Ceny Scottish Rifla Timemaster a Night Tornado, ktorého vo Veľkej cene Slovenska porazil o nos Opasan, potvrdili svoje kvality a vyhrali vrcholy pre staršie kone v rámci dňa poľského Derby.

V ťažkých podmienkach počas lejaku Timemaster pod Martinom Srncom vyhral o 1 3/4 dĺžky Memorial Fryderyka Jurjewicza na 1600 metrov o 52 500 zlotých (11 600 €) a Night Tornado so Stefanom Murom po veľkom súboji s vlaňajším víťazom Derby Night Thunderom vyhral o krk Nagrodu Prezesa Totalizatora na 2600 metrov o 94 500 zlotých (21 000 €).

YouTube

Nagrodu Derby na 2400 metrov o 175 000 zlotých (38 800 €) prvýkrát v histórii vyhrala žena, dcéra trénera Adama Wyrzyka Joanna, ktorá v sedle Guitar Mana po aktívnom priebehu podnikla na začiatku roviny trhák. Veľký náskok zlikvidovala nemecká Nania s Janom Vernerom a vyzerala ako istá víťazka, ale Guitar Man v posledných 50 metroch opäť zabojoval a na cieľovej čiare bol o hlavu skôr.

Pôvodovo atraktívny Guitar Man (Galileo x Danehill) vlani u Aidana O'Briena bez úspechu odbehol jeden dostih na Polytracku. V Poľsku debutoval menším víťazstvom a potom dobehol tretí v klasickej Nagrode Rulera, aj v predskúške Derby, v Nagrode Iwna. V predošlých štartoch ho vždy jazdil Szczepan Mazur, ale v Derby presadol na víťaza Nagrody Iwna Anatora a skončil s nim štvrtý, 10 1/2 dĺžky od Gutiar Mana.
Porazená Nania (Jukebox Jury) vlani dobehla druhá medzi nezvíťazivšími v Kolíne a potom s veľkou stratou posledná v talianskej Gr.2 Premio Dormello. Túto sezónu zahájila víťazstvom v dostihu nezvíťazivších v Drážďanoch, kde druhý skončil čerstvý český import Dionis, a potom dobehla posledná v Gr.2 Oaks d'Italia.

turf.sk

Nagano Gold opäť neuspel na grupovej scéne

4. 7. 2021 Saint-Cloud Dvojnásobný český kôň roka Nagano Gold opäť neuspel na francúzskej grupovej scéne, opäť síce nebol ďaleko, ale tento rok v troch štartoch porazil len dva kone.

YouTube

Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud na 2400 metrov o 400 000 €, kde Nagano Gold obhajoval vlaňajšie druhé miesto, vyhral systémom štart-cieľ zverenec Aidana O'Briena Broome (Australia), ktorého druhá matka Dust Flicker je polosestra víťaza prvého ročníka Slovenského Derby Zimzalabima.

V sedle Brooma predviedol vynikajúci taktický výkon džokej Colin Keane, ktorý nasadil na francúzske pomery svižné tempo, ale úvodných 1200 metrov bolo len za 1:16.6. Od polovice dostihu Broome neustále zrýchľoval, čím zobral vietor z plachiet koňom, spoliehajúcim sa na krátky spíd, vrátane favorizovaného In Swoopa, ale aj Nagano Golda, ktorý svoje najväčšie úspechy dosiahol vo falošných dostihoch s krátkym zrýchlením.
Broomov dlhý, stupňovaný záver mal v 200-metrových medzičasoch hodnoty 12.92 - 12.51 - 12.15 - 11,53 - 11.46 - 11.93 a v rýchlom výslednom čase 2:29.11 vyhral o dĺžku pred Ebaiyrou a Gold Tripom. In Swoop skončil až štvrtý.
Nagano Gold bol už tradične najpomalší z boxov. Pri točení do roviny sedel asi dĺžku za Gold Tripom a In Swoopom, ale opäť sa ukázalo, že pri taktike behania z posledného miesta jeho výsledok závisí na počte účastníkov s výrazne pomalším záverom a tentokrát bol v posledných 600 metroch tretí najpomalší s časom 34.96. Pomalší boli len v posledných sto metroch nejazdený Kaspar (36.1) a írsky Baron Samedi (35.48), ktorý sa prepadol z priebežného druhého na konečné piate miesto. V porovnaní s Nagano Goldom bol Broome v závere rýchlejší len o 0.03 sekundy.

turf.sk

Jir Sun neuspel na nemeckej grupovej scéne

2. a 3. 7. 2021 Hamburg Na Derby-mítingu v Hamburgu sa predstavila štvorica zverencov Luboša Urbánka zo stajne Lokotrans a najlepší výkon predviedol spoľahlivý veterán Ideal Approach, ktorý vyhral jednotkový handicap. Čerstvý víťaz Ceny MPRS z mítingu Turf-Gala Jir Sun neuspel medzi nemeckou šprintérskou špičkou, keď v poli desiatich koní porazil len najväčšieho outsidera Aribeaua, a trojročiaci Lailaho a Dionis nestačil na nemeckých nezvíťazivších.

Tempo v Gr.3 Grosser Preis von Lotto Hamburg (Flieger Trophy) na 1200 metrov o 33 000 € nadiktoval zmienený Aribeau spolu s Flotte Lotte, ale v závere sa prepadli dozadu a víťazstvo vybojoval favorizovaný Majestic Colt s Eduardom Pedrozom, o krk pred druhým z EJC Million z roku 2019, o dva kilogramy menej nesúcim Call Me Misterom s Bajuržanom Murzabajevom.
Jir Sun išiel svojou osvedčenou taktikou z posledného miesta, ale na rozdiel od Majestic Colta a Call Me Mistera, ktorí až do roviny sedeli tesne pred ním na ôsmom a deviatom mieste, v závere na mäkkej až ťažkej dráhe nedokázal zabrať a predstihol len rezignovaného Aribeaua, nejazdeného už 200 metrov pred cieľom.
Víťazný zverenec Andreasa Wöhlera Majestic Colt (Clodovil) išiel do dostihu s GAG 92 kg. Jir Sun na neho strácal 11 1/2 dĺžky a niesol o 2 kg menej, čo znamená, že predviedol výkon na úrovni nemeckého GAG 71 kg.

Štvrtý z VJC Lailaho (Stormy Jail) obsadil po útoku z konca poľa relatívne slušné druhé miesto v dostihu nezvíťazivších na 1400 metrov o 6000 €, ale jeho premožiteľ Geronimo Soldier a tretia Honigbiene išli do dostihu s GAG len 59 a 59.5 kg, takže to skôr vyzerá ako nepriaznivé vysvedčenie pre český klasický ročník.

Dionis (Harzand), figurujúci na prihláškach do Slovenského Derby, sa v prvom štarte v českých farbách predstavil v dostihu nezvíťazivších na 2200 metrov o 6000 €, kde od štartu diktoval tempo. Na začiatku cieľovej roviny mu ľahko odišla trojica favoritov a tesne pred cieľom ho predstihol aj jeden z dvoch debutantov, takže napokon skončil piaty zo siedmich, s celkovou stratou 9 3/4 dĺžky na Djetties Beach, svoju bývalú stajňovú kolegyňu zo Žrebčína Ebbesloh a od trénera Petra Schiergena.

Deväťročný Ideal Approach (Harzand) potvrdil tohtoročnú výbornú formu aj v handicape I. na 1800 metrov o 12 000 €, kde využil najnižšiu záťaž 54 kilogramov a pod Sibylle Vogtovou zničil súperov strojovým tempom. V závere sa k nemu Toriano s 55.5 kilogramami priblížil na 3/4 dĺžky, zvyšok poľa dobehol s veľkými stratami.

turf.sk

České Derby pre favorita

27. 6. 2021 Praha Víťazom Českého Derby na 2400 metrov o 2 milióny korún (78 500 €) sa podľa všeobecného očakávania stal zverenec Pavla Tůmu Hazarder s Václavom Janáčkom.

Pravdepodobne sa ešte nikdy v histórii Česko-slovenského Derby, respektíve Českého Derby, nestretlo na štarte tak veľa potomkov šprintérov, o ktorých osude rozhodlo stupňované tempo.

YouTube

Chuchelským časomeračom sa tentokrát podarilo výsledný čas zmerať presne, ale medzičasy sú mimo. Derby bolo rozbehnuté vlažným tempom a pri 1200-metrovom medzičase bol vedúci Zoriyman za 1:17.7 (27.5 - 25.2 - 25.0), o dve sekundy pomalšie, než hovorí oficiálna výsledková listina. To už sa na Zoriymana tlačil Locomotive, tempo sa naďalej stupňovalo (24.7) a najrýchlejšia fáza dostihu bola za 23.1, od polovice oblúka po 400-metrový medzník, kam dobehli Zoriyman, Locomotive a Rabbit Red Jazz za kvalitných 2:05.5. V posledných 400 metroch za 25.3 prišlo na lámanie chleba. Vodiči a krátke pôvody po predčasnom finiši zoslabli a na prvé dve priečky sa posunuli vyčkávajúce kone, u ktorých neboli o vytrvalosti žiadne pochybnosti - víťazi oboch predskúšok Hazarder (Harzand x Montjeu) a Tcheque King (Montmartre x Martaline).

Tretiu a štvrtú priečku obsadili Royal Word a Rex Of Thunder, ktorí sa predčasnému finišu ďaleko pred cieľom vyhli a opticky útočili z príliš veľkej diaľky, ale vzhľadom na ich pôvody by to pri inom priebehu asi lepšie nebolo.
Na tabuľu sa v posledných metroch prepracoval Kamssio a zvyšné dotované priečky obsadili Locomotive a Zoriyman, pred Rabbit Red Jazzom. Druhú polovicu dobehu tvorili potomkovia šprintérov, medzi ktorých sa prepadli príliš exponovaní L'Ienissei (9.) a Global Man (11.).

Hazarder je pre majiteľa Jiřího Charváta a trénera Pavla Tůmu po Josephovi (2017) ich druhý víťaz Českého Derby, džokej Václav Janáček, ktorý v sedle vystriedal stajňovú jednotku Jana Vernera, vyhral České Derby tretíkrát. Predtým uspel v rokoch 2006 a 2008 s Laureatom a s Tullamorom.

turf.sk

Star druhý v Zlatom pohári

26. 6. 2021 Pardubice Vo výbornej forme sa v sobotu v Pardubiciach predstavili zverenci Jaroslava Brečku, účastníci vlaňajšej Veľkej starohájskej Star, Kaiserwalzer a Rui Faleiro.

Víťaz Veľkej starohájskej steeplechase Star odvodil Zlatý pohár na 4400 metrov o 200 000 Kč (7800 €) a viedol ešte na poslednom skoku, ale v závere mu ľahko odišiel zverenec Josefa Váňu s Ondřejom Velekom. Desaťročný Star s podporou Jaroslava Myšku uhájil druhý honorár o 3/4 dĺžky pred favorizovaným First Of All.

V Červnovej cross country Válečníka na 3300 metrov o 150 000 Kč (5900 €) sa zrodil dramatický dobeh, v ktorom sa prvých päť koní zmestilo do troch dĺžok. Zvíťazila favorizovaná Dajuka o krk pred Chrystal Crossom, o dĺžku tretí dobehol Mediciman a o pol dĺžky štvrtý skončil papierovo najlepší kôň dostihu Kaiserwalzer, ktorého o lepší výsledok pripravila vysoká záťaž - prvým trom poskytol obrovskú výhodu 5, respektíve 4 kg, čo znamená 10 a 8 dĺžok.
Podobnú výhodu poskytoval súperom vo štvorkovom krose na 4500 metrov o 60 000 Kč (2400 €) Rui Faleiro, ktorý napriek tomu pod Jaroslavom Brečkom vyhral o hlavu a pol dĺžky pred Giovannim a Christianom.

Hlavným dostihom bola druhá kvalifikácia, Cena města Pardubic na 5800 metrov 200 000 Kč, ktorú suverénne ovládol sedemročný Evžen s Jaroslavom Myškom, pred Mazhilisom a Strettonom. V kvalifikácii vstúpil do sezóny víťaz Velkej pardubickej Hegnus a skončil až piaty, keď jemu, ale i jeho jazdcovi v poslednom kilometri trochu chýbala kondícia.

turf.sk

Brnenské zatmenie mysle

Jan Vaňourek, Leona Pokorná, František Treml. Celú dostihovú komunitu by určite zaujímalo, čo sa v týchto troch hlavách dialo v sobotu, 12. júna 2021, na dostihoch v Brne.

Ten istý deň, iné miesto. 12. júna, britské provinčné závodisko Bath, ktoré má v tamojšom kontexte podobné postavenie, ako Brno v Česku.
Po štvrtom dostihu džokejky Hollie Doyleová a Josephine Gordonová ohlásili, že sa ich kone v oblúku pošmykli. Môžete si to pozrieť na videu, ak to tam nájdete, sú to Greek Kodiac a Blessed, belasý a červený dres. Po šiestom dostihu ohlásila pošmyknutie v oblúku džokejka Laura Coughlanová. Na videu Uther Pendragon, pruhovaný dres.
Po druhom hlásení problémov stewardi Simon Eliot, Fergus Sweeney (asi 11 500 odjazdených dostihov) a Steve Drowne (16 500 odjazdených dostihov), vykonali inšpekciu dráhy a ako hovorí oficiálny zápis, po zvážení zistení v záujme bezpečnosti nariadili zrušenie siedmeho dostihu.
Správca dráhy Charlie Moore po inšpekcii povedal: „Nenašli sme nič, čo by spôsobovalo problémy, trávnatý povrch je dobrý, tréneri a džokeji pôdne podmienky chválili. Momentálne si nie sme istí, čo spôsobilo pošmyknutia, ale pozrieme sa tam ešte raz a s personálom všetko skontrolujeme, aby sme sa uistili, že na nasledujúcom mítingu to bude bezpečné”.

Pohľad na dianie v Brne. Prvý dostih, pošmyknutie a pád v oblúku za cieľom. Štvrtý dostih, pošmyknutie a pád dvoch koní v oblúku pred cieľovou rovinou a zastavenie dostihu. Ak sa v troch odbehnutých rovinových dostihoch stanú dva nebezpečné incidenty, človek nemusí mať tisíce odjazdených dostihov, ani nemusí byť diplomovaný fyzik so špecializáciou na priľnavosť materiálov a odstredivé sily, aby mu bolo jasné, že je problém, ktorý treba identifikovať a podľa možnosti odstrániť. Ale Jan Vaňourek, Leona Pokorná a František Treml rozhodli, že je všetko v poriadku...
A pokračovanie - v piatom dostihu pošmyknutie dvoch koní pred prvým skokom a pád jedného z nich, neskôr ďalši pád po pošmyknutí. V siedmom dostihu pošmyknutie a zadržanie koňa a o niekoľko desiatok metrov pošmyknutie ďalšieho koňa. Ôsmy dostih a opakovanie štvrtého dostihu, a ďalšie pády po pošmyknutiach len potvrdili nekompetentnosť rozhodnutia Dostihovej komisie.

Na závodisku v Bathe nezahynul žiaden jazdec. Ani v sobotu sa tam nič nestalo. Možno aj preto, že po dvoch takmer nepostrehnuteľných incidentoch stewardi Simon Eliot, Fergus Sweeney a Steve Drowne rozhodli - mohlo by sa niečo stať, tak dostihy radšej zrušíme.

Na rozdiel od Bathu, v Brne v nedávnom čase zahynuli dvaja džokeji. Na rozdiel od Bathu sa v Brne v sobotu čosi stalo. A na rozdiel od Bathu, v Brne všetci videli, čo problémy spôsobilo. Všetci, okrem Dostihovej komisie. Janovi Vaňourkovi, Leone Pokornej a Františkovi Tremlovi sa málilo, že sa odohrali pády a zranili sa ľudia. Čo viac chceli? Ďalšieho vozíčkára? Ďalší pomníček?
Kto iný môže o stave dráhy vedieť viac, ako tí, ktorí na tom sedia a riskujú svoje životy? Jan Vaňourek, Leona Pokorná a František Treml sa na nich vykašľali. Rozhodli po svojom - niečo sa stalo, ale to nevadí, kto sa bojí, nech do Brna nejazdí a poserov poriadne osolíme...

Bath a Brno. Dve závodiská, ktoré v sobotu poskytli porovnanie, ako rozhodujú skutoční stewardi v civilizovaných krajinách a ako rozhodujú diletanti v Kocúrkove...

turf.sk

Na Turf Gala sa vyplatila trpezlivosť

6. 6. 2021 Bratislava Tohtoročný míting Turf Gala vyvrátil donekonečna omieľané tvrdenie, že na úspech na bratislavskej dráhe s ostrými oblúkmi a krátkou cieľovou rovinou treba byť rýchlo na nohách a držať sa vpredu - štyri z piatich jednotkových dostihov vyhrali kone, útočiace zozadu.

Veľká cena Slovenska na 2400 metrov o 26 000 € (video) priniesla súboj troch hviezd, slovenského Opasana, českého Subway Dancera a poľského Night Tornada. V prvej polovici dostihu sa o tempo staral Edremi, ktorý v polovici dostihu pustil do vedenia stajňového kolegu Subway Dancera, sledovaného Carlo Biraghim a Night Tornadom. Opasan začal vzadu, ale nie na poslednom mieste, ako bývalo zvykom. V poslednom oblúku sa posunul za lídrov a na začiatku cieľovej roviny ho mal Radek Koplík zaparkovaného za zadkom Night Tornada. Pred dištančným medzníkom ho vytiahol do voľného priestoru a Opasan (French Navy) po veľkom súboji zdolal Night Tornada (Night Of Thunder) o nos.
Vynikajúci výkon predviedli Markoni LP (Glavalcour) a Carlo Biraghi (Galileo), ktorí obsadili blízke tretie a štvrté miesto, Markoni LP po útoku z konca poľa a Carlo Biraghi po vytrvaleckom strojovom výkone. Subway Dancer, bežiaci proti dištancii na prirýchlej dráhe, v závere nehral žiadnu úlohu a dobehol s veľkou stratou piaty.
Zverenec Jozefa Chodúra Opasan sa svojim šiestym životným triumfom zapísal do listiny víťazov najvýznamnejšieho slovenského vytrvaleckého dostihu, ale vzhľadom na obsadenie v podstate nič nezískal - stále je bez „Black Type” a víťazná prémia 11 700 € je na úrovni priemerného francúzskeho predajného dostihu...

Šprintérsku Cenu Ministerstva pôdohospodárstva na 1200 metrov o 17 000 € (video) mala najlepšie rozohranú maďarská favoritka Vain Hope, ktorá sa odviezla za Ponntosom a domácou Datthirey. Dvesto metrov pred cieľom sa ujala vedenia, ale v posledných päťdesiatich metroch neodolala drvivému záveru Jir Suna a Simply The Best, ktorí na ňu v oblúku strácali asi osem a štyri dĺžky.
Víťazný zverenec Luboša Urbánka Jir Sun (Shamardal) pokračuje v progrese a v šprintoch je stále neporazený. Dobré vyhliadky má pred sebou aj o krk porazená Simply The Best (Prometheus), ktorá vo svojom druhom šprintérskom štarte dokázala otočiť pomer síl s Vain Hope (Gutaifan), na tratiach do 1200 metrov poprvýkrát horšou než druhou.
Domáca Datthirey (Outstrip) po dobrej štartovej reakcii využila štartové číslo 1 a po ideálnom priebehu obsadila štvrté miesto, ale ukázala aj veľké zlepšenie, keď pod vyrovnanou záťažou dobehla za maďarskými kobylami bližšie, než v predošlom štarte so 4.5-kilogramovou výhodou.
Veterán Mr Right uzavrel tabuľu pred najlepším zo štvorice štartujúcich trojročiakov Drish Venturem. Siedmy skončil víťaz Ceny Ministerstva pôdohospodárstva z rokov 2018 a 2019 Beau Massagot a Ponntos, ktorý bol pred dostihom pod penou a nebudil príliš veľa dôvery, v závere vycúval na ôsme miesto.

V Cene Scottish Rifla na 1800 metrov o 15 000 € (video) sa presadil poľský klasický víťaz, zverenec Krzysztofa Ziemianského Timemaster (Mukhadram), s ktorým si Martin Srnec v stupňovanom tempe na štvrtom mieste strážil špičku. Na začiatku roviny sa po krátkom súboji s Ideal Approachom ujal vedenia, nabral rýchlosť a vyhral o 1 1/2 dĺžky pred neskoro útočiacou Zariyannkou (First Defence).
Tretiu priečku obsadil Ophelia's Aidan (Camacho), ktorý pod Václavom Janáčkom ako jediný zatočil do cieľovej roviny tak, ako sa má a pobehnutím poľa zarobil najmenej päť dĺžok. Štvrtú priečku vybojoval domáci Ryony pred Ideal Approachom a návrat formy signalizujúcim Arcturusom.

V Starohájskom kritériu na 2000 metrov o 10 000 € (video) slávila úspech trpezlivosť nielen jazdecká, ale aj manažérska. Víťazný Rex Of Thunder (Night Of Thunder) trénera Jana Demeleho sa vyhol jarným naháňačkám a vybehol až koncom mája, v trojkovom handicape proti dobre prevereným starším koňom, čo je veľmi dobrý štart do klasickej sezóny, stačí si spomenúť na hviezdy, ako boli Scyris, Bellaboy, Sammetsman a ďalší.
Starohájske kritérium s veľkým náskokom odvodil Adriano, s ktorým Tomáš Lukášek veľmi dobre odhadol tempo a ešte pri dištančnom medzníku viedol, ale v závere sa prejavil šprintérsky pôvod a posledných sto metrov už vypustil. Na čele hlavného poľa boli Rabbit Red Jazz a klasickí víťazi Petarda a Syrenka, ktorí pri točení do roviny pôsobili najlepšie, keď však Michal Demo našiel Rex Of Thunderovi voľný priestor, bolo rozhodnuté behom niekoľkých cvalových skokov.
Od januára behajúci Petarda (Free Eagle) vybojoval druhú priečku o krátku hlavu pred Rabbit Red Jazzom (Red Jazz), za ktorým tabuľu doplnili výrazne zlepšení outsideri Monsieur (Adlerflug) a Cape Crown (Zoffany), Syrenka skončila až šiesta.

V Cene Arvy na 1800 metrov o 10 000 € (video) sa predstavili prvé štyri z Jarní ceny klisen, ale zdá sa, že česká klasika nemala potrebnú úroveň, pretože obsadili len druhé, piate, ôsme a deviate miesto.
Z účastníčok JCK najlepšie dopadla Devoir Rien (Olympic Glory), ktorú drvivým záverom z konca poľa o 3/4 dĺžky zdolala ďalšia dcéra Olympic Gloryho Elsa, odjazdená Radkom Koplíkom. Forma zverenkyne Zuzany Kubovičovej dostih od dostihu rastie, ale po siedmom mieste z Jarnej ceny kobýl je jej víťazstvo prekvapením, rovnako ako tretia priečka Meggy (Gutaifan).
Štvrté miesto obsadila druhá z Hazafi Díj Diadora Sts pred Muguruzou. Víťazka Jarní ceny klisen Solemeena sklamala, keď bola dlho zatvorená, ale na rozdiel od Elsy, nedokázala po otvorení priestoru zrýchliť a skončila až deviata.

turf.sk

L'Ienissei získal prvé víťazstvo

3. 6. 2021 Paríž Do Slovenského Derby prihlásený L'Ienissei (Dariyan) získal vo svojom šiestom životnom štarte prvé víťazstvo.
Zverenec Igora Endaltseva týždeň po slabom výkone v Compiegne odskočil medzi siedmimi účastníkmi Prix de l'Aqueduc na 2250 metrov o 23 000 € ako totálny outsider s kurzom 22:1, ale v pomaly rozbehnutom dostihu bol v závere jasne najrýchlejší a po útoku z druhého sledu vyhral s náskokom 1 1/2 dĺžky a 1 1/2 kilogramu pred Innovatorom. Výsledný čas bol len 2:28.43 a posledné dve dvojstovky L'Ienissei preletel za 11.04 a 11.69.

turf.sk

Sudden Death a Dionis neuspeli

2. 6. 2021 Saint Cloud Sudden Death a Dionis, prihlásení do Slovenského Derby, v predajnom dostihu Prix de Chaville na 2800 metrov o 19 000 € neuspeli, keď doplatili na školácke jazdecké chyby.
S Dionisom sa Bajuržan Murzabajev príliš ponáhľal, „odrajtoval” ho z boxov a to býva konečná aj na kratších tratiach, než je 2800 metrov. Prvý favorit Sudden Death začal opatrne a prvý kilometer sedel vzadu. Chybu urobil Theo Bachelot asi 1600 metrov pred cieľom, keď s ním prudko nastúpil, v priebehu niekoľkých desiatok metrov zlikvidoval asi sedemdĺžkovú stratu a posunul sa pred Dionisa do vedenia. Syn šprintéra Muhaarara priviedol pole do cieľovej roviny, ale záver neprestál a podľahol útoku dvoch koní.
Vyhrala zverenkyňa Andreasa Suboricsa Diana (Amaron), ktorá v predošlom štarte dobehla s GAG 66 kg štvrtá v handicape III. v Düsseldorfe, druhú priečku vybojovala domáca Téte d'Or (Rajsaman), ktorá mala pred dostihom francúzsky handicap 29.5. Sudden Death dobehol o 1 1/2 dĺžky a hlavu tretí, pričom svojim premožiteľkám poskytoval výhodu 3 a 1 1/2 kilogramu. Dionis skončil piaty, 4 3/4 dĺžky za Sudden Deathom.

turf.sk

Nemeckí Derby-ašpiranti sú na predaj

Obaja nemeckí adepti na štart v Slovenskom Derby, Sudden Death (Muhaarar) trénera Henka Greweho a Dionis (Harzand) z lotu Petra Schiergena, sú na predaj. V stredu 2. júna by sa mali spoločne predstaviť v predajnom dostihu na 2800 metrov v Saint Cloud, kde majú rovnakú počiatočnú cenu 14 000 €. Do sedla Sudden Deatha je angažovaný Theo Bachelot, Dionisa by mal jazdiť Bajuržan Murzabajev.

turf.sk

Fort Ryan druhý vo Švajčiarsku

24. 5. 2021 Dielsdorf Tréner Jaroslav Brečka sa s dvojicou svojich zverencov vydal do netradičného teritória, do švajčiarskej dediny Dielsdorf pri Zürichu.
V rovine na 2400 metrov skončil jeho zverenec Will Power posledný, ale Fort Ryan predviedol pod Lukášom Matuským výborný výkon a obsadil druhé miesto v 106. ročníku Grosser Preis der Stadt Zürich na 4300 metrov o 20 000 frankov (18 200 €).

YouTube

V malom poli sedel Lukáš Matuský s Fort Ryanom blízko lídrov a asi kilometer pred cieľom zachytil trhák Baraku De Thaixa. Fort Ryan domácemu favoritovi nedal pokoj, ale obhajca víťazstva v sedle s účastníkom Veľkej pardubickej Jordanom Duchénem udržal prevahu a porazil slovenského odchovanca o 4 dĺžky (podľa oficiálneho výroku o 6).

Víťazný desaťročný polokrvný valach Baraka De Thaix začínal u trénera Guy Cherela na rovine. Neskôr u Davida Pipea dobehol pri prekážkovom debute tretí v Gr.2 Triumph Hurdle Trial a predstavil sa aj v Gr.1 Triumph Hurdle na Cheltenhamskom Festivale. Jeho ďalšie výsledky zaostali za očakávaním a tak sa vrátil do Francúzska, kde u trénerov Guy Cherela a Isabelle Pacaultovej získal v 15 prekážkových štartoch 3 víťazstvá. Od roku 2018 ho priamo v Dielsdorfe trénuje Chantal Zolletová a Baraka De Thaix obhajobou víťazstva v GP der Stadt Zürich natiahol svojú víťaznú sériu na päť zásahov a jeho posledná prehra má dátum október 2019.

turf.sk

L'Ienissei stráca glanc

25. 5. 2021 Compiégne Zdá sa, že do Slovenského Derby prihlásený L'Ienissei (Dariyan) po ťažkej zimnej sezóne stráca glanc.
Zverenec Igora Endaltseva sa po akceptovateľnom siedmom mieste v Listed v Chantilly predstavil na provinčnom závodisku v Compiégne, ale v Prix de Crépy-en-Valois na 2000 metrov o 23 000 € nehral žiadnu úlohu. V priebehu dostihu sa držal na poslednom mieste, v cieľovej rovine predstihol dvoch hasnúcich súperov a skončil zle štvrtý, keď sa mu prví traja vzďaľovali a konečný výrok bol 3 1/2 - 3/4 - 3.

turf.sk

Jir Sun opäť zvíťazil

23. 5. 2021 Bratislava Jarný objav Jir Sun (Shamardal) pokračuje v progrese a nenašiel premožiteľa ani v treťom štarte sezóny.

YouTube

Prípravná cena na 1200 metrov o 5000 € sa prvýkrát bežala ako II. kategória bez členov špičky a zverenec Luboša Urbánka sa pod Martinom Laubem presadil drvivým útokom z druhého sledu. Zvíťazil o 4 1/2 dĺžky pred trojročným Drish Venturem, ktorý od štartu diktoval ostré tempo a ubránil druhé miesto o pol a pol dĺžky pred Myrnou a Regina Miou.

Neuspela maďarská spolufavoritka Oba Hara, s ktorou sa Jaromír Šafář po pomalom štarte na mäkkej dráhe príliš ponáhľal za Drish Venturem a po prepálenom úvode v cieľovej rovine vycúvala na ôsme miesto.

turf.sk

No Time To Lose opäť vo víťaznej forme

22. 5. 2021 Pardubice Velká cena města Pardubic na 5800 metrov o 200 000 Kč (7800 €) sa stala korisťou zverenca Josefa Váňu No Time To Lose, ktorému zrejme sadla mäkká dráha, podobná tej, na ktorej v roku 2017 vyhral Veľkú pardubickú.

YouTube

Prvú kvalifikáciu až po posledný skok odvodil Player, ale v závere podľahol útoku trojice koní. Dvanásťročný No Time To Lose s Ondřejom Velekom po opatrnom priebehu súperom za posledným skokom odišiel a vyhral o 4 1/2 dĺžky pred rovnako starým veteránom Sztormom, ktorý vybojoval druhý honorár o 3/4 dĺžky a nos pred Casperom a Playerom. Tabuľu v tesnom dobehu doplnil Theophilos pred Tzigane Du Berlaisom a Mr Spexom, zvyšní účastníci dobehli s väčšími stratami, ale do cieľa prišli všetci.

Do Veľkej pardubickej sa kvalifikovali aj dva slovenské kone. Tretí z VP Vandual dostih absolvoval v strede poľa, ale v záverečnej fáze pred Havlovým skokom prestal stíhať, záver na tráve viac-menej vypustil a dobehol 13. zo 14. Paris Eiffel strávil väčšinu dostihu na konci poľa, pred Havlovým skokom sa opticky polepšil a predstihol zopár unavených koní, ale na tráve už nepridal a dobehol desiaty.

V stíplovej Cene Jockey Clubu ČR na 3900 metrov o 150 000 Kč (5900 €) si po dvoch neúspechoch vo Francúzsku pripomenula chuť víťazstva šesťročná zverenkyňa Pavla Tůmu Cheminée, ktorá pod Janom Faltejskom ľahko vyhrala pred Dusigroszom a Aztekom.
Tieňom dostihu bolo fatálne zranenie Max's Spirita na Malej vode, čo bol po Ange Guardianovi a Sottoventovi tretí zverenec Josefa Váňu, ktorý v pomerne krátkom období v Pardubiciach zahynul a nahlasnejší zástanca zľahčenia Taxisu sa už na serveri Dostihový svět nechal počuť, že sa bude upravovať aj Malá voda...
Pohľad do výsledkových listín hovorí, že v sobotu v Pardubiaciach po pádoch a vybočeniach nedokončilo desať koní, z toho štyri trénované Josefom Váňom, takže sa zdá, že zdroj problémov netreba hľadať v pardubických prekážkach, ale niekde inde...

turf.sk

Ďalší trapas chuchelskej časomiery

Meraniu časov sa občas nevyhnú chyby. Už sa to stalo aj vo veľmi významných svetových dostihoch, napríklad v Prix de l'Arc de Triomphe, kde bol v roku 2006 deň po dostihu čas víťazného Rail Linka opravený z 2:31.7 na 2:26.3, alebo v Preakness Stakes z roku 1973, kde bol víťazný čas Secretariata na základe analýzy fimových a televíznych záznamov po takmer štyridsiatich rokoch opravený z 1:54.4 na 1:53.0.
V Českej republike a špeciálne vo Velkej Chuchli je správne meranie časov dlhoročný neriešený problém, ktorý dospel do stavu, keď prakticky žiaden čas nie je správny a sfalšovanie časov zo dňa Velké jarní ceny naznačuje, že stav, nehodný 21. storočia, sa už vymkol akejkoľvek kontrole. Pokračovanie...

turf.sk

Velká jarní pre Royal Worda

16. 5. 2021 Praha Hlavným trialom tohtoročnej Velkej jarní ceny na 1600 metrov o 600 000 Kč (23 500 €), nebol tradičný Memoriál V. Michala, ale štvorková Cena MČ Velká Chuchle. Už impozantné mostecké víťazstvo druhého z Ceny MČ Velká Chuchle Respekta naznačilo, že to nebola len taká obyčajná štvorka a potvrdilo sa to aj vo VJC, kde víťaz a tretí z Ceny MČ Velká Chuchle, Royal Word a Lailaho, obsadili prvé a štvrté miesto.

YouTube

Zverenec Arslangireja Šavujeva Royal Word (Wootton Bassett) sa po pomalšom štarte ešte pred oblúkom posunul za lídrov, v oblúku sa vonkajšou stopou prepracoval do vedenia a v cieľovej rovine nebol v reálnom ohrození. Pod Jiřím Palíkom zvíťazil o 1 1/4 dĺžky pred z konca poľa útočiacim Vert Libertem, rehabilitovaným za výbuch v Memoriáli V. Michala.

Víťaz Memoriálu V. Michala Mandarin obsadil tretie miesto pred zmieneným Lailahom a v kontakte s najlepšími sa udržal už len druhý z Memoriálu V. Michala Dragon Arrow, zvyšní účastníci dobehli s veľkými stratami.

V Memoriáli O. Frankenbergera na 2200 metrov o 135 000 Kč (5300 €) sa zišla výkonnostne veľmi nevyrovnaná zostava, ktorá dávala tušiť veľké rozostupy v priebehu dostihu aj v cieli. Takmer na to doplatil favorizovaný zverenec Pavla Tůmu Hazarder (Harzand), s ktorým sa Jan Verner zamotal medzi nestíhajúcich outsiderov a vo veľmi dlhom závere musel vynaložiť viac síl, než zrejme bolo treba.
Vpredu s veľkým náskokom pracovala štvorica Locomotive, Zoriyman, Tcheque King a Victorie Great, z ktorých posledná menovaná v závere vycúvala a zostávajúcich troch zdolal len Hazarder. Druhé miesto obsadil Locomotive pred Zoriymanom, ktorý predviedol obrovský progres - v predošlom štarte prehral s Locomotivom o 14 dĺžok a 5.5 kilogramu. Blízko štvrtý dobehol Tcheque King a tabuľu s odstupom doplnil Kmotr.

Jednotkový program doplnila Velká květnová cena na 1600 metrov o 135 000 Kč, kde súperi dali šprintérskemu veteránovi Mr Rightovi pokoj a nechali ho vo vlažnom tempe si vybudovať veľký náskok. Až pri dištančnom medzníku ho dostihli zverenec Václava Luku Ignacius Reilly (Worthadd), ktorý pod Petrom Foretom ľahko zvíťazil, a Torque Power, ktorý ho odsunul na tretie miesto. Štvrtý dobehol Rate a piaty váhovo zvýhodnený Worth Choice.

turf.sk

Sudden Death vyhral vo Francúzsku

13. 5. 2021 Wissembourg Zverenec nemeckého trénerského šampióna Henka Greweho Sudden Death (Muhaarar), prihlásený do Slovenského Derby, získal v alsaskom Wissembourgu prvé životné víťazstvo.

Vysokým favoritom Prix Groupama na 2400 metrov o 10 000 € bol Sardasht, ktorý je síce nezvíťazivší, ako požadovali propozície, ale má na konte tri dotované dobehy z grupových dostihov, vrátane piateho miesta z Preis des Winterfavoriten, kde porazil českého Ponntosa o 16 dĺžok.
Sardasht dostih na mäkkej dráhe s malým náskokom odvodil a v poslednom oblúku išiel do 12-dĺžkového trháku, ale v cieľovej rovine bočil a stratil náskok, čo využil Sudden Death a o nos ho prekvapil.

turf.sk

Petarda a Syrenka dohlásení do Derby

Utorkový termín prvého škrtania do Slovenského Derby priniesol dve dohlášky - prihlásení boli obaja víťazi jarných klasík, Petarda (Free Eagle x Dansili) zo stajne Dr. Charváta, aj Syrenka (Literato x Mozart), reprezentujúca farby stajne Westminster Race Horses.

turf.sk

Global Man neuspel na tráve

11. 5. 2021 Chantilly Do Slovenského Derby prihlásený Global Man (Reliable Man), ktorý celú zimu behal na Polytracku, v Chantilly pri debute na tráve sklamal.

V Prix du Cerfouillet na 2400 metrov o 23 000 € mal Global Man ideálny priebeh v strede poľa popri bariére, ale v cieľovej rovine jeho súperi ukázali oveľa rýchlejší záver a nedali mu žiadnu šancu. Prvé dve miesta obsadili spolufavoriti American Park a Cazalla, ktorí išli do dostihu s francúzskym ratingom 33. Global Man na nich z posledného, deviateho miesta strácal sedem dĺžok.

turf.sk

Jarní cena klisen pre domácu odchovankyňu

9. 5. 2021 Most Víťazstvom jedinej zástupkyne českého chovu sa skončila Jarní cena klisen na 1600 metrov o 550 000 Kč (21 500 €).

YouTube

Výrazne podcenená odchovankyňa Martina Bláhu Solemeena (Shamalgan x Rainbows For Life) odskočila v JCK s kurzom až 14:1, i keď s jednou z dvojice hlavných favoritiek Sparkle Shout prehrala v Cene zimní královny len o 1 1/4 dĺžky.

Petr Foret sa s ňou po štarte nikam neponáhľal a pozíciu si zlepšil až v oblúku, kde Solemeena napriek značnému obiehaniu prišla s položenými rukami na úroveň líderiek. V záverečnom súboji s prvými dvomi z Memoriálu Rudolfa Deyla mala v sezóne debutujúca zverenkyňa Václava Luku najviac síl a vyhrala o krk pred Devoir Rien. Štvrtýkrát v sezóne bežiaca Sparkle Shout skončila o dve dĺžky tretia, tabuľu doplnili Muguruza a Rabbit Coulsty.

turf.sk

Opasan porazený

8. 5. 2021 Bratislava I keď boli v programe tretieho bratislavského dostihového dňa obe jarné klasiky, pozornosť sa sústredila najmä na najlepšieho slovenského koňa Opasana, ktorý však utrpel šokujúcu porážku.

YouTube

O výsledku Veľkej májovej ceny na 2400 metrov o 7000 € sa rozhodlo v úvodných 800 metroch, v ktorých Killwort a Carlo Biraghi nasadili falošné tempo, ale napriek tomu im súperi nechali asi 15-dĺžkový náskok. Po 800 metroch Carlo Biraghi výrazne zrýchlil, čo využil Jaromír Šafář v sedle Killworta, odviezol sa za ním až do oblúka, kde išiel dopredu a so šťastím udržal víťazstvo o nos pred zúfalo finišujúcim Opasanom.

Valach Killwort (Elusive Pimpernel), polobrat víťaza Magyar Derby Kilworda (Thousand Words), získal v siedmich rokoch svoje prvé jednotkové víťazstvo a zároveň aj prvú jednotku pre trénera Miroslava Malíka.
Prehra Opasana s dvojkovým koňom v priemernom čase 2:32.58 je sklamaním, celkom jednoznačne spôsobeným nepochopiteľným brzdením šiestich účastníkov v prvých 800 metroch, kvôli čomu musel Opasan hneď v prvom štarte sezóny siahnuť na dno síl, ale ukázal skvelú formu. Záverečnú letmú míľu zabehol na úrovni 1:36 a posledných 200 metrov pod 11 sekúnd, čo sú hodnoty, s ktorými môže jeho realizačný smelo pomýšľať na francúzske „Black Type” dostihy na 1800 až 2000 metrov, čo sa javí ako logickejší cieľ, než Veľká cena Slovenska.

Taktika rozhodovala aj vo Veľkej jarnej cene na 1700 metrov o 20 000 €, kde rovnako ako v Cene trojročných koní

YouTube

tempo diktoval Archeus, ale tentokrát to prepískol a v úvodných 900 metroch bol oproti predskúške rýchlejší až o dve sekundy, t.j. 12 dĺžok. Jeho tempa sa chytil najnádejnejší slovenský účastník Adriano a na začiatku roviny sa ujal vedenia, ale v záverečných 300 metroch už nemal čím odpovedať na útok zverenca Pavla Tůmu Petardu (Free Eagle), ktorý v poctivom dostihu ukázal viac vytrvalosti a pod Janom Vernerom ľahko zvíťazil o štyri dĺžky.

Adriano neudržal ani druhú priečku, o ktorú ho v posledných metroch pripravila Besiberi, štvrtý dobehol Aidensfield a piaty Sadaar.
Archeus sa prepadol až na desiatu priečku a z koní, ktoré dobre bežali predskúšku, zaostal za očakávaním aj Procellarum, ktorý sa po kolízii pred prvým oblúkom ocitol na poslednom mieste a už sa nerozišiel.

V slabo obsadenej Jarnej cene kobýl na 1700 metrov o 20 000 € zverenkyňa Václava Luku Syrenka (Literato) s Václavom Janáčkom podľa očakávania nenašla súperku a vyhrala veľmi ľahko pred domácimi nezvíťazivšími kobylami Emirate's Flight a Thamnou.
V handicapovej Jarnej míli o 6000 € rozhodol ideálny priebeh v druhom slede popri bariére, ktorý predviedli Zdenko Šmida a Pavlína Filipová a s Gray Touchom a kobylou Pray For Paris obsadili prvé dve miesta pred veľa obiehajúcim Sagarom a Ideal Approachom.

turf.sk

Wirrwarr vyhral v Drážďanoch

7. 5. 2021 Drážďany Tohotoročné prvé zahraničné víťazstvo slovenských farieb získal päťročný Wirrwarr (Jukebox Jury) a v Drážďanoch sa predstavil aj kandidát na štart v Slovenskom Derby Dionis.

Zverenec Marcela Mihalíka bol najväčším outsiderom Jubiläumsrennen "130 Jahre Rennbahn Dresden-Seidnitz", handicapu III. na 1500 metrov o 5000 €, ale v závere mal najviac síl a s Michalom Abíkom a najnižšou záťažou 52 kilogramov vybojoval 3/4-dĺžkové víťazstvo.
V handicape III. na 2000 metrov zvíťazil v Česku registrovaný veterán Loulou's Jackpot a v tom istom dostihu na poslednom mieste dobehol Mon Cheri, víťaz Slovenského Derby 2018. Mon Cheri po víťazstve v Derby dva roky neštartoval a po návrate skončil v štyroch štartoch trikrát posledný. Jeho jediným uniestnením bolo štvrté miesto v nedávnej chuchelskej dvojke na 1600 metrov, v nereálnom čase 1:36...
Double trénerky Heleny Voršilkovej skompletizovala veteránka Belinda Too v handicape IV. na 1400 metrov, kde dobeh uzavrel stajňový kolega Wirrwarra Van Damme.

V slabo obsadenom Unser Bier Cupe na 2200 metrov o 4500 € sa predstavil do Slovenského Derby prihlásený zverenec Petra Schiergena Dionis (Harzand) a s tienidlami predviedol oproti predošlému štartu lepší výkon, keď od začiatku viedol a vypracoval si päťdĺžkový náskok. V cieľovej rovine mu ľahko odišla účastníčka Gr.2 Premio Dormello Nania s Michalom Abíkom a Dionis v súboji s debutantom Shadow Anpakom vybojoval druhé miesto.

turf.sk

L'Ienissei neuspel v Listed

4. 5. 2021 Chantilly L'Ienissei (Dariyan), prihlásený do Prix du Jockey Club, Českého Derby a Slovenského Derby, neuspel na francúzskej Listed scéne.

Veľmi dobre obsadená Prix de Suresnes na 2000 metrov o 55 000 € bola na francúzske pomery rozbehnutá poctivo a zverenec Igora Endaltseva po štarte nestíhal. Celý dostih sedel za poľom a v závere sa nedokázal priblížiť, ale ani nestrácal, pred cieľom predstihol hasnúceho Nembo Kida, štvrtého z Gr.3, a skončil siedmy z ôsmich.
Víťazstvo v kvalitnom čase 2:03.94 získal v troch štartoch neporazený Saiydabad (Blame), ktorý po dostihu stúpol vo francúzskom handcicape na 46.5 a momentálne je dvanástym najvyššie hodnoteným trojročným žrebcom vo Francúzsku. L'Ienissei na neho strácal 10 1/2 dĺžky, čo je na 2000 metrov asi 7 kilogramov.

Po neúspechu v Listed je málo pravdepodobné, že by L'Ienissei bežal francúzske Derby, bližšie k realite je zrejme jeho účasť v tunajších Derby.

turf.sk

Mr Right vyhral Gomba Handicap

25. 4. 2021 Praha Dostihovú sezónu vo Velkej Chuchli odštartoval tradičný Gomba Handicap, nesúci meno víťaza Austria-Preis a úspešného plemenníka Gombu, narodeného na Slovensku.

V Gomba Handicape na 1200 metrov o 135 000 korún (5200 €) sa presadil najstarší kôň na štartovej listine, deväťročný zverenec Františka Holčáka Mr Right (Echo Of Light), ktorý pod Janom Vernerom vyhral systémom štart-cieľ, ale napriek tomu, že je to veľmi skúsený šprintér, jeho víťazstvo bolo skôr prekvapením, pretože počas českého tréningu nikdy nevybehol skôr než v druhej polovici mája a jeho forma prichádzala ešte neskôr.
Ešte väčším prekvapením bolo druhé miesto ďalšieho veterána, osemročného Mormilla (Authorized), ktorý 1200 metrov bežal prvýkrát. Až za ním skončili prví dvaja z predošlého ročníka Gomba Handicapu Manoamano a Ultimate Fight, a tabuľu doplnil naložený Politicum.

YouTube

Pandémiou zahustený program spôsobil, že sa v rovnaký deň bežali aj Velká dubnová cena a Memoriál profesora Václava Michala.

Vo Velkej dubnovej na 1800 metrov sa v dramatickom súboji presadil vlaňajší víťaz VJC Rate (Reliable Man), o krátku hlavu pred víťazkou Oaks Zariyannkou (First Defence), v rozhodujúcom momente tiesnenou tretím Torque Powerom. Solídne sa v Česku uviedol tesne štvrtý Ophelia's Aidan a posledné dotované miesto obsadila Achird.

Memoriál profesora Václava Michala svojou dištanciou 1400 metrov, koňmi, ktoré sa tam stretávajú a štýlom, akým sa v posledných rokoch behá, čoraz viac stráca zmysel ako klasická predskúška - prvé štyri miesta s veľkým náskokom pred zvyškom poľa obsadili kone po čistých šprintéroch. Pomerne suverénny triumf si pripísal dovtedy nezvíťazivší Mandarin (Elusive City), pred Dragon Arrowom (Sepoy), Rabbit Red Jazzom (Red Jazz) a s váhovo znevýhodneným Drish Venturem (Mehmas).
Hlavní favoriti skončili mimo dotovaných priečok - Vi Fi v závere pôsobil indisponovane a vycúval až na ôsme miesto, Vert Liberte na neupravenej tvrdej dráhe vôbec nešiel a predbehol len kone, ktoré vypustili záver.

turf.sk

Ideal Approach opäť medzi víťazmi

YouTube

24. 4. 2021 Bratislava Veľkú aprílovú cenu na 1800 metrov o 6000 € vyhral deväťročný Ideal Approach a po štvrtom a treťom mieste z rokov 2018 a 2019, obhájil svoje víťazstvo z roku 2017.

Spoľahlivý veterán sa presadil zásluhou Martiny Havelkovej, ktorá ho nechala uvoľnene cválať, v protiľahlej rovine sa posunula do vedenia a i keď si v cieľovej rovine neustrážila bariéru, zvíťazila o krátku hlavu pred váhovo zvýhodneným Sagarom. O pol dĺžky tretia finišovala Palmera a tabuľu doplnili Centa a Lady Mazie. Viac sa čakalo od Ryonyho, ktorý v cieľovej rovine vycúval na ôsme miesto, a výrazne sklamal indisponovane pôsobiaci Arcturus, ktorý nebol v dostihu a skončil s veľkou stratou jedenásty.

turf.sk

Sudden Death nepresvedčil o Derby ambíciách

24. 4. 2021 Nancy Zverenec nemeckého šampióna trénerov Henka Greweho Sudden Death (Muhaarar x Dashing Blade), prihlásený do Slovenského Derby, absolvoval sezónny debut v dostihu nezvíťazivších koní francúzskeho chovu na 2400 metrov v Nancy, kde obsadil tretie miesto, ale o ambíciách smerom k Derby príliš nepresvedčil.
Vo falošne rozbehnutom dostihu Sudden Death z druhého miesta sledoval vysokého favorita Saranaca, ktorý mu v závere ľahko odišiel a prakticky bez jazdenia vyhral o 3/4 dĺžky pred Lady Laurou. Sudden Death skončil o 6 dĺžok tretí, keď na dobrej dráhe zabehol 2400 metrov len za 2:40.46 a v tak pomalom dostihu zvládol posledných 400 metrov za slabých 25.59.

turf.sk

Devoir Rien si udržala čisté konto

18. 4. 2021 Most Víťazka slovenskej Ceny zimnej kráľovnej Devoir Rien (Olympic Glory) si aj v treťom životnom štarte udržala neporaziteľnosť, keď so šťastím vyhrala Memoriál Rudolfa Deyla na 1400 metrov o 135 000 Kč (5200 €).

YouTube

Jan Verner doprial zverenkyni Pavla Tůmu ideálny priebeh, na začiatku roviny ju vnútornou stopou poslal dopredu a Devoir Rien zvíťazila pred neskoro útočiacou Sparkle Shout.
Účastníčka rýchlej talianskej klasickej predskúšky sa v priebehu dostihu držala vedľa Devoir Rien, ale v oblúku Jiří Palík zle zvolil stopu a pri točení do roviny dal víťazke niekoľko dĺžok a naviac sa ocitol za bariérou súperiek. Sparkle Shout v posledných dvesto metroch ukázala dobrý záver a i keď napokon odišla porazená o krk, vzhľadom k priebehu sa práve ona javí ako favoritka JCK.
Tri dĺžky strácala tretia Giannina, ktorá však dávala prvým dvom výhodu dvoch kilogramov, takže aj s ňou bude treba pre JCK počítať. Veľké zimné zlepšenie ukázala posledná z Ceny zimní královny Rabbit Coulsty, ktorá sa štvrtým miestom zaradila do špičky, naopak, piatou priečkou sklamala víťazka Ceny zimní královny Muguruza, ktorá mala rovnako ideálny priebeh ako víťazka, ale v závere nebola nebezpečná. V kontakte s najlepšími bola ešte Got Luck, zvyšné štyri účastníčky dobehli s veľkou stratou.

turf.sk

Predskúška pre Petardu

11. 4. 2021 Bratislava Dostihová sezóna na Slovensku sa začala bez divákov a neustále treba pripomínať, že kvôli hlúpemu nápadu Mariána Šurdu, zakázať slovenským stávkovým kanceláriám príjmať stávky na slovenské dostihy, sa už druhý rok behá bez stávok. Neprináša to len finančnú stratu, oveľa horším dôsledkom je strata divákov a potenciálnych majiteľov.

YouTube

Pozitívne sa javí spojenie predskúšok do jednej, do Ceny trojročných koní na 1700 metrov o 6000 €, kde sa silným a dobre načasovaným záverom presadil zverenec Pavla Tůmu Petarda (Free Eagle) s Janom Vernerom. Výhodnú záťaž využili spredu bežiaci Aidensfield a Archeus a v tesnom dobehu obsadili druhú a tretiu priečku pred Procellarumom a maďarským Mojitom.
Slovenský dvojročný šampión Adriano nastúpil s novou taktikou útočenia z konca poľa, ale prevedenie bolo veľmi zlé. Veľa síl ho stálo dobiehanie straty na konci protiľahlej roviny, v oblúku a pri vbiehaní do cieľovej roviny rozdal mnoho dĺžok a i keď jeho záver nevyzeral nebezpečne, zo šiesteho miesta strácal na víťaza, nesúceho o 1.5 kilogramu menej, len tri dĺžky, takže do Veľkej jarnej s ním bude treba počítať.
Kobyly neuspeli - Besiberri, Emirate's Flight a Gorak Shep dobehli na 9., 10. a 12. mieste, boli však relatívne blízko od víťaza.

turf.sk

Rachael Blackmorová vyhrala Grand National

10. 4. 2021 Aintree Zdá sa, že írsky tréner Henry De Bromhead získal „zázračný recept” na víťazstvá v najväčších anglických dostihoch. Na nedávnom Festivale v Cheltenhame vyhrali jeho zverenci najviac dostihov so štatútom Gr.1 a vyhrali tri najväčšie dostihy, Champion Hurdle, Queen Mother Champion Chase a Gold Cup. V Gold Cupe obsadili prvé dve miesta a zopakovali to aj v Grand National, kde dokonca mohli byť 1-2-3, ale Chris's Dream stratil jazdca štyri skoky pred koncom, keď pohodlne sedel asi tri dĺžky za neskorším víťazom Minella Timesom.

YouTube

Do výsledku Grand National výrazne prehovoril amatér Sam Waley-Cohen, ktorý v sedle vynikajúco skáčuceho outsidera Jetta nadiktoval prepálené tempo. V druhom okruhu začala prvá vlna jeho prenasledovateľov, vrátane vysokého favorita Cloth Capa, robiť chyby a odpadať a pred záverom sa za ním objavila štvorica Burrows Saint, Minella Times, Discorama a Blaklion. Jettovo sólo sa skončilo v poslednom oblúku, kde do vedenia prešiel Minella Times a pod Rachael Blackmorovou zvíťazil o 6 1/2 dĺžky pred tréningovým kolegom Balko Des Flosom s Aidanom Colemanom. Totálnu dominanciu írskych koní zvýraznili tretí Any Second Now, štvrtý Burrows Saint a piaty Farclas. Z domácich dobehol za peniaze len šiesty Blaklion, zvyšné platené priečky obsadili ďalší íri Discorama, Jett, Cabaret Queen a Shattered Love.
Hanebný prepadák domácich koní ilustruje fakt, že z 22 britských koní sa do cieľa dostali len tri, zatiaľ čo z 18 írských dokončilo 12, z toho deväť za peniaze...

Víťazný reprezentant stajne J.P. McManusa Minella Times je minimálne od roku 1988, kam siahajú verejne prístupné záznamy databázy Racing Postu, jediným víťazom Grand National, ktorý nikdy predtým nebežal viac než 4800 metrov. Zrejme i preto bol vypísaný v kurze 40/1, ale po tom, ako Rachael Blackmorová na Festivale v Cheltenhame ako prvá žena v histórii získala titul nejlepšieho džokeja, zachvátilo sviatočných stávkarov čosi podobné, ako bývala „McCoy-mánia”. Vo viere v Blackmorovej skvelú formu stlačili kurz Minella Timesa až na 11/1 a 31-ročná Írka ich dôveru nesklamala a stala sa prvou ženou, ktorá vyhrala Grand National.

turf.sk

Kto vyhrá Grand National?

Po zrušení ročníka 2020 je tu opäť Grand National, najväčšia stávkarska udalosť roka, ktorá má vysokého favorita vo zverencovi Jonjo O'Neilla Cloth Capovi.
Cloth Cap po suverénnych víťazstvách v posledných dvoch štartoch v handicape vyletel na 162, ale pre Grand National má handicapový základ 148. Ponesie teda až o 14 libier (6.5 kg) menej, než je jeho aktuálny rating, čo mu dáva obrovskú výhodu, v stípli na 6900 metrov zodpovedajúcu asi 25 dĺžkam. Papierovo by teda mal jasne zvíťaziť a predpoklaldom zodpovedá aj veľmi nízky kurz 9/2, podobný, ako mal Tiger Roll pri obhajobe víťazstva v roku 2019.
Je tu však veľký otáznik, ako si vlastne Cloth Cap s prekážkami poradí. Vo svojich 11 stíplových štartoch nikdy nespadol a v piatich štartoch nad 5000 metrov získal dve víťazstvá a dve tretie miesta, ale exceloval výlučne na dráhach s ľahkými skokmi. Svoje štyri víťazstvá získal v Kelso, v Newbury, v Cattericku a v Stratforde, ale na dráhach s ťažkými skokmi prehral veľkým rozdielom, v Cheltenhame o 19 a 15 dĺžok, v Chepstowe o 29 a blízko dokázal dobehnúť len v Doncasteri, kde v poli štyroch koní prehral o krk, bol však osem desatinovým favoritom. Pokračovanie...

turf.sk

Dionis neuspel medzi nezvíťazivšími

4. 4. 2021 Berlín Do Slovenského Derby prihlásený zverenec Petra Schiergena Dionis (Harzand x High Chaparral) pri sezónnom debute v berlínskom Hoppegartene vybuchol, keď v dostihu nezvíťazivších na 2000 metrov o 4500 € nesplnil úlohu favorita a zo siedmich súperov za sebou nechal len totálnu outsiderku Bella Reginu, ktorá aj v treťom štarte skončila posledná. Systémom štart-cieľ zvíťazil valach z lotu Rolanda Dzubasza Karlgeorg s Michalom Abíkom, na ktorého Dionis strácal 6 1/4 dĺžky.
Zverenci Rolanda Dzubasza vyhrali štyri dostihy, dva pod Bajuržanom Murzabajevom a dva pod Michalom Abíkom, ktorý po Karlgeorgovi vyhral dostih nezvíťazivších aj s druhou z Oaks d'Italia Memphis.
Oba Listed dostihy o 15 000 € si z Berlína odviezli zverenci Andreasa Wöhlera - Preis des Gestüts Röttgen na 1600 m vyhrala Axana (Soldier Hollow) s Eduardom Pedrozom a čerstvý päťdesiatnik Jozef Bojko vyhral s Praetoriusom (Novellist) systémom štart-cieľ Altano-Rennen na 2800 metrov.