turf.sk

Slovenské Derby konečne aj pre Zdenka Šmidu
14. 7. 2019 Bratislava Rok po Jaroslavovi Línkovi sa víťazstva v Slovenskom Derby dočkal aj Zdenko Šmida, ktorý vybojoval tesný triumf so zverencom Františka Holčáka Arcturusom (Fast Company). Šmida prelomil smolu v štrnástom štarte v domácom Derby, v predchádzajúcich pokusoch nebol lepšie než štvrtý, mal však už na konte víťazstvá v Magyar Derby s Shamal Sally a s Eminensom.
Výnimočný zápis sa podaril trénerovi Františkovi Holčákovi, pre ktorého to bol ôsmy víťaz a desiate víťazstvo v Derby. Prvé získal v poslednom ročníku Česko-slovenského Derby s Barbakanom, potom šesťkrát vyhral České Derby a teraz tretíkrát Slovenské Derby.
Podobne ako v Českom Derby, aj výsledok Slovenského Derby na 2400 metrov o 55 000 € ovplyvnilo dianie v úvodných 800 metroch, s tým rozdielom, že kým v Chuchli nechal Filip Minařík Angkor Wata rytmicky cválať a dýchať, a Beysim Ferhanov upuloval Kristiana, v Bratislave po jazdeckom preobsadení voľne cválal Kristiano (Moonjaz) s Janom Vernerom a za ním plytvali silami jeho hlavní konkurenti Angkor Vat s Davidom Liškom a Ryony s Jaroslavom Línkom. V poslednom oblúku skončili nádeje Angkor Vata a prišiel útok Arcturusa, ktorého Zdenko Šmida dotlačil do cieľa o hlavu pred Kristianom.
Arcturusovi, ktorý prišiel od írskeho trénera Josepha O'Briena veľmi dobre prijazdený a ovládateľný, daný vývoj dostihu dokonale sadol, na rozdiel od Ryonyho (Zoffany), ktorý bol jasne najlepším koňom v poli a to, že po dobrom kilometri pulovania skončil aspoň tretí, je priam zázrak. Ryony pri podobnom priebehu prehral aj vo Veľkej jarnej cene, ale v poctivejšie rozbehnutých dostihoch, v Cene trojročných žrebcov a v Starohájskom kritériu, nechal Arcturusa za sebou.
Štvrtú priečku pri debute na jednotkovej scéne obsadil nalepší z trojice zástupcov slovenského chuvu Bolthorn (Mikhail Glinka) a tabuľu doplnil druhý z Veľkej jarnej Shawnee's Triumph (Cima De Triomphe), favorizovaný Angkor Wat skončil až siedmy.

turf.sk

Slovenské Derby: Ryonyho preverí Angkor Wat
Líder slovenského klasického ročníka, víťaz Starohájskeho kritéria Ryony (Zoffany), bol minulý týždeň podľa očakávania dohlásený do Slovenského Derby a spolu s tretím zo Starohájskeho kritéria Shawnee's Triumphom (Cima De Triomphe) budú najväčšími domácími nádejami.
Dohlásený bol aj šiesty z Českého Derby Kristiano (Moonjaz), takže české zastúpenie v Derby by mohlo tvoriť päť koní, na čele s porazeným favoritom Českého Derby Angkor Watom (Nathaniel) a víťazom Veľkej jarnej ceny Arcturusom (Fast Company).
Vyškrtané boli všetky maďarské a rakúske kone, ale v poslednom termíne dohlášok môže ešte ktosi pribudnúť, napríklad čerstvá víťazka Magyar Derby Golden Sea. Na prihláškach stále zostáva jediný nemecký adept, zverenec Henka Greweho Yes He Can, ktorý bude debutovať až v sobotu v Hamburgu, takže jeho účasť je málo pravdepodobná.
Prehľad prihlásených podľa hodnotenia turf.sk.

turf.sk

Magyar Derby ovládli klasické víťazky
30. 6. 2019 Budapešť 97. ročník Magyar Derby na 2400 metrov o 14 miliónov forintov (43 360 €) mal dvoch veľkých favoritov, kobylu Golden Sea (Born To Sea) s šesťnásobným maďarským šampiónom džokejov Stanislavom Georgievom a žrebca For You (Frozen Power) so sedemnásobným šampiónom Sándorom Kovácsom.
Stanislav Georgiev tento rok začal aj trénovať a hneď vo svojej prvej trénerskej sezóne má dvoch klasických víťazov, víťazku Jarnej ceny kobýl Rikoletu a Golden Sea, ktorá po 8-dĺžkovom víťazstve v Nemzeti Díj vyhrala aj Cenu Arvy na Turf Gala.
Sándor Kovács sa vrátil k jazdeniu po 11 vynechaných sezónach, počas ktorých sa plne venoval trénovaniu a nazbieral uctyhodných 538 víťazstiev, vrátane Derby s Ostinatom a Eminensom, a získal osem titulov šampióna trénerov. Pre Derby spojil sily so svojim trénerským rivalom Sándorom Ribárszkim a s jeho zverencom For You vyhral dvojkový handicap proti starším koňom a hlavnú predskúšku Derby, Alagi Díj.
V ostro rozbehnutom Derby sa favoriti držali v strede poľa a na začiatku roviny dosť nečisto jazdiaci Sándor Kovács posunul For You do vedenia, ale razantnejšie podporovaná Golden Sea napokon získala prevahu a vyhrala o 1 3/4 dĺžky pred víťazkou Hazafi Díj Lili (Pigeon Catcher), ktorú Rebeka Göncziová v poslednom cvalovom skoku dostala pred For You.
V rámcovom jednotkovom programe sa predstavili aj dvaja zverenci Jaroslava Línka - Doremi Lafu dobehol piaty vo Flandorffer Tamás Emlékverseny na 1200 metrov o 1.3 milióna forintov (4000 €) a Royal Gino vyhral MNV Díja na 2800 metrov o 1.5 milióna (4600 €).

turf.sk

David Egan napodobnil otca
26. 6. 2019 Carlisle V stredu sa v severoanglickom mestečku Carlisle odohral najdôležitejší dostihový deň sezóny, počas ktorého sa beží jediný tamojší Black Type dostih, Listed Eternal Stakes, pozornosť sa všek zameriava predovšetkým na Carlisle Bell na 1600 metrov o 30700 Ł, najcennejší handicap Class 4 sezóny a najstarší dostih na svete.
Dostih vznikol v roku 1599, teda ešte pred objavením Austrálie, a z toho obdobia pochádza aj cena pre víťaza, dve rolničky, ktoré boli svojho času považované za stratené, ale koncom 19. storočia sa náhodou našli v krabici v kancelárii mestského tajomníka. Dnes je to najstaršia športová trofej na svete a je uložená v dostihovom múzeu v Newmarkete.
O víťazstvo v historickom dostihu sa usilujú celé generácie majiteľov a trénerov hlavne zo severu Anglicka a Škótska, a tento rok uspel osemročný zverenec Rogera Fella Rousayan s Davidom Eganom, ktorý napodobnil svojho otca Johna, víťaza Carlisle Bell z roku 2000.
19-ročný David Egan, britský šampión učňov z roku 2017, je vychádzajúcou džokejskou hviezdou a už teraz prekonáva svoho otca, írskeho šampióna učňov z roku 1986, ktorý pred časom na stredoeurópskych dráchach žal úpechy s Sharp Focusom, Ray Of Lightom a Tribal Instinctom. David má dostihové predpoklady aj na materskej strane pedigree - jeho mama Sandra Hughesová je trénerka víťaza Irish Grand National Thunder And Roses a sestra trojnásobného šampióna džokejov Richarda Hughesa, a ich otec Dessie Hughes bol úspešný prekážkový džokej a tréner, víťaz Cheltenham Gold Cupu a Champion Hurdle, a tréner víťazov Irish Grand National, Champion Hurdle a ďalších významných dostihov.

turf.sk

Ďalší český šok v Ascote
22. 6. 2019 Ascot Po vlaňajšom treťom mieste Subway Dancera v Gr.1 Champion Stakes sa v Ascote zrodilo ďalšie české prekvapenie, keď zverenec Václava Luku Nagano Gold (Sixties Icon) zabojoval o víťazstvo v pravdepodobne najlepšie obsadenej Gr.2 tejto sezóny, v Hardwicke Stakes na 2400 metrov o 221 000 Ł (247 000 €).
Hneď na štarte sa odohrala dráma, keď vlaňajší víťaz Derby Masar zle došliapol a išiel do kolien, priamo pod nohy Nagano Golda, obaja však nebezpečne vyzerajúcu situáciu ustáli a vďaka pomalému úvodu ani príliš nestratili.
V cieľovej rovine z posledného miesta idúci Christophe Soumillon nasmeroval Nagano Golda za favorizovaného víťaza Gr.1 Coronation Cupu Defoa (Dalakhani), ktorý mu prerazil cestu a Nagano Gold aj napriek ďalšiemu kontaktu s Masarom skončil druhý, len pol dĺžky za Defoem, keby sa však dostih odohral vo Francúzsku, zrejme by bol český reprezentant víťazom, pretože Defoe v závere výrazne poškodil štvrtého Moranda a o niekoľko cvalových skokov aj tretieho Mirage Dancera, lenže príslušné paragrafy Dostihového poriadku v kolíske turfu sú úplne iné ako vo zvyšku sveta, takže Andrea Atzeni odišiel len s dvojdňovým dištancom za nebezpečnú jazdu.
Napriek tomu, že Nagano Gold dosiahol senzačný výsledok, nenaplnil sa jeden zo zámerov bošovického tímu - overiť si, či Nagano Goldovi budú poctivejšie britské dostihy vyhovovať viac, ako falošné francúzske. Hardwicke Stakes bol totiž typický „francúzsky” dostih s falošným úvodom, o čom svedčí už výsledok tempára Salouena (7. z 8), u ktorého platí, čím poctivejší dostih, tým lepší výsledok, viď vlaňajší Coronation Cup a Prix de l'Arc de Triomphe. Exaktne to potvrdzujú medzičasy, podľa ktorých to bol najpomalšie rozbehnutý dostih zo všetkých piatich na 2400 metrov na tohtoročnom mítingu Royal Ascot.
Vo štvrtok boli v Gr.2 Ribblesdale Stakes (dráha Soft) namerané medzičasy 1:02.61 po úvodnom kilometri a 1:42.81 po míli, a v handicape Class 2 (Good to Soft) 1:01.9 a 1:41.8. V piatok sa na dráhe so stavom Good to Soft odohrali Gr.2 King Edward VII Stakes a ďalší dvojkový handicap, v ktorých namerali vstupné tempo 1:00.86 a 1:38.79, respektíve 0:59.92 a 1:39.28.
Oproti tomu v sobotu na schnúcej dráhe (Good) namerali v Hardwicke Stakes vstupné tempo len 1:04.77 na kilometer a 1:43.25 na míľu, takže niet divu, že záverečnú šprintérsku štvorstovku preleteli Dafoe a Nagano Gold za 23.69 a 23.59.

turf.sk

České Derby ovládli favoriti
22. 6. 2019 Praha O výsledku tohtoročného Českého Derby na 2400 metrov o 2 milióny Kč (78 500 €) sa rozhodlo už v jeho úvode, keď väčšina jazdcov brala späť, zrejme kvôli nedôvere vo svoju schopnosť správne odhadnúť tempo.
Okamžite po štarte skončili nádeje Big Bena a Amazing Gangstera, ktorých ich jazdci Giuseppe Virdis a Radek Koplík ani nenechali nadýchnuť a dostať sa do rytmu, a v nasledujúcich desiatkach metrov Jaroslav Línek upuloval Outback Ridera. Na vývoj dostihu správne zareagovali len najskúsenejší džokeji v poli, Filip Minařík a Jiří Palík, ktorí sa s Angkor Watom a Pacific Hillom ujali vedenia. Na konci protiľahlej roviny nastúpili a ich prenasledovatelia totálne prepadli z taktiky, keď nijako nazareagovali napriek tomu, že to nebol trhák nejakých outsiderov, ale hlavných favoritov, prvých dvoch z predskúšky.
V oblúku si Nathanielovi synovia Angkor Wat a Pacific Hill vybudovali rozhodujúci náskok a v cieľovej rovine zviedli dlhý súboj o víťazstvo, v ktorom mal viac síl Jiřím Palíkom podporovaný zverenec Radka Holčáka Pacific Hill. Najlepším koňom v poli bol zrejme víťaz VJC Ignacius Reilly, ktorý sa po zúfalom finiši z beznádejnej pozície priblížil k Angkor Watovi na rozdiel krku, a na tabuľu sa cez hasnúcich súperov dostali aj Ramssio a Arcturus.
Víťazný realizačný tím spája kuriózna štatistika - na chuchelskom závodisku majú vyhratých veľmi málo dostihov, ale veľa klasických. Jiří Palík počas svojej tridsaťročnej kariéry vyhral v Chuchli len 14 dostihov, toho trikrát Derby (Ready For Life, Joseph a Pacific Hill) a raz St Leger (Grace Of Gracie), zverenci Radka Holčáka vyhrali v Chuchli 14 rovín z toho dvakrát Derby (Cheeky Chappie a Pacific Hill) a raz St Leger (Cheeky Chappie), a stajňa Monte Negro tu zaznamenala 11 rovinových víťazstiev, z toho tri v Derby (Kadyny, Cheeky Chappie a Pacific Hill) a dve v St Leger (Always On Sunday a Cheeky Chappie).

turf.sk

Maximum Security utrpel potupnú porážku
16. 6. 2019 Oceanport/New Jersey Na dráhe neporazený Maximum Security (New Year's Day) sa po diskvalifikácii v Kentucky Derby opäť predstavil divákom. Dlho očakávaný návrat sa odohral na závodisku Monmouth Park, kde jeho realizačný tím zliezol až pod grupovú úroveň, do Pegasus Stakes na 1700 metrov o 150 000 $, kde proti nemu nastúpilo päť súperov, z toho len jediný „black type”, takže Maximum Security neodskočil v desatinách, ale v stotinách, konkrétne s kvótou 1.05.
Luis Saez poslal Maximum Securityho do vedenia, ale 13-násobný šampión Monmouth Parku Joe Bravo si ho v sedle zverenca Todda Pletchera King For A Daya (Uncle Mo) pozorne strážil, čím znervóznil Saeza, ktorý spídového Maximum Securityho začal naplno jazdiť nezmyselne skoro, už na začatku oblúka. V cieľovej rovine po dlhom súboji Maximum Security zvädol a King For A Day mu rozdielom dĺžky uštedril potupnú porážku, takže veľkohubé výzvy majiteľa Maximum Securityho Garyho Westa na miliónové súboje s účastníkmi Kentucky Derby dostali poriadne trhliny...
Pre víťazného King For A Daya to bol piaty životný štart - vlani na druhý pokus vyhral Maiden a v tejto sezóne dobehol štvrtý v Gr. 2 Kentucky Jockey Club Stakes a vyhral Sir Barton Stakes.

turf.sk

Wirrwarr vyhral v Drážďanoch
16. 6. 2019 Drážďany Siedmy z Veľkej jarnej ceny, zverenec Marcela Mihalíka Wirrwarr (Jukebox Jury) zo stajne ARS Invest Zimková, sa pod Jiřím Palíkom predstavil v drážďanskom dostihu nezvíťazivších na 1500 metrov o 6000 € a napriek tomu, že bol medzi šesticou účastníkov najväčším outsiderom s kvótou 17.5, zvíťazil o pol dĺžky a krk pred domácimi Wayfaring Strangerom a kobylou Gemma Blu. Ďalšej pol dĺžky strácal favorizovaný Manoamano, desiaty z českej VJC.
Wirrwarrov stajňový kolega Van Damme neuspel, keď v štvorkovom handicape na 1400 metrov o 5000 € neuniesol najvyššiu záťaž 64 kilogramov a skončil 7. z 9, necelé štyri dĺžky od víťaza.
Zásah Wirrwarra bol po Royal Ginovom úspechu v Bábolnai díj tohtoročným druhým slovenským víťazstvom v zahraničí - pre porovnanie, české kone v aktuálnej sezóne vyhrali v zahraničí takmer 60 dostihov...

turf.sk

Jozef Bojko sa zviezol v Belmont Parku
7.-8. 6. 2019 Elmont Najúspešnejší slovenský džokej Jozef Bojko sa v piatok na závodisku Belmont Park zviezol v najdlhšom americkom stakes dostihu, v Gr.2 Belmont Gold Cup Invitational Stakes na dve míle o 400 000 $. K angažmánu sa dopracoval pred mesiacom v berlínskom Hoppegartene, v Gr.2 International Oleander-Rennen na 3200 metrov o 100 000 €, kde v sedle írskeho 33:1 outsidera Raa Atolla ľahko porazil päťdesatinového favorita Thomasa Hobsona.
Raa Atolla (Sea The Stars x Sadler's Wells) vlastní a trénuje kontroverzný írsky miliardár Luke Comer, ktorý presne spĺňa pomyslené označenie „amatérsky tréner”. Sponzor Irish St Leger a niekoľkých ďalších vytrvaleckých dostihov, vrátane Oleander-Rennen, by mohol prevádzkovať megastajňu, on si však drží len pár koní, pričom príliš nedbá o prevádzku a administratívu, čo sa mu vypomstilo v roku 2017, keď mu írsky Turf Club vyrúbil pokuty v celkovej sume 50 000 €, za prehrešky ako neumožnenie kontroly v stajni, nedostatočný dohľad nad stajňou, neregistrovaný personál, zlé vedenie medikačných záznamov, či tréningové jazdenie bez ochrany.
Comer na októbrovej dražbe koní v tréningu spoločnosti Tattersalls kúpil osem koní za celkovú sumu 512 000 guineí, medzi nimi aj 30-tisícového Raa Atolla a 58-tisícového Frankelovho syna Zabriskieho, ktorých sezónny debut naplánoval práve v Oleander-Rennen, kde Zabriskie skončil deviaty a Raa Atoll mu zabezpečil najväčší životný úspech a prvé víťazstvo od roku 2011... A keďže podľa dohody závodiska Hoppegarten a New York Racing Association získa víťaz Oleander-Rennen automatické pozvanie do Belmont Gold Cupu, Raa Atoll zamieril do USA a Luke Comer dodržal sľub Jozefovi Bojkovi, že ho tam bude jazdiť.
V samotnom dostihu sa Bojko s Raa Atollom držal na druhom mieste vedľa britského Mootasadira a na začiatku cieľovej roviny mal svetlý moment, vzápätí sa však dostal do presu medzi Red Knighta a hasnúceho Mootasadira a bolo po nádejách. Raa Atoll napokon skončil na 8000 dolármi dotovanom šiestom mieste s celkovou stratou 6 dĺžok na francúzskeho Amadeho.
Pre Jozefa Bojka to bol tretí štart v USA, v januári 2002 odjazdil na floridskom závodisku Gulfstream Park dva dostihy pre slovenského trénera Paula Kopaja a obsadil druhé a šieste miesto.
V sobotu bolo v Belmont Parku na programe až osem dostihov so štatútom Gr.1 a vrcholom bol záverečný diel americkej Trojkoruny, Belmont Stakes na 2400 metrov o 1.5 milióna dolárov, kde sa x-tý krát potvrdilo, že na atypickej dráhe v Belmont Parku majú výhodu kone, ktoré tam už behali, s džokejmi z popredia miestneho šampionátu, keď sa na úkor favorizovaného Tacitusa presadil Sir Winston (Awesome Again) s Joelom Rosariom, druhý z Peter Pan Stakes, miestnej predskúšky Belmont Stakes.
Víťazného Sir Winstona trénuje 11-násobný kanadský šampión Mark Casse, pre ktorého to bolo druhé americké klasické víťazstvo. To prvé mu pred tromi týždňami v Preakness Stakes zabezpečil War Of Will, ktorý sa predstavil aj v Belmont Stakes, ale rovnako ako v Kentucky Derby, kde ho poškodil neskôr diskvalifikovaný Maximum Security, aj v Belmont Stakes ho poškodil víťaz, tréningový kolega Sir Winston a War Of Will sa prepadol na deviate miesto.

turf.sk

Turf Gala: Učeň vyškolil profíkov
2. 6. 2019 Bratislava Lahôdkou tohtoročného mítingu Turf Gala bolo vystúpenie 18-ročného žiaka Davida Lišku, ktorý vyhral tri významné dostihy, pričom predviedol vynikajúce taktické výkony, keď nenajazdil ani meter naviac a zatienil starších a skúsenejších kolegov v najdôležitejšej džokejskej schopnosti - v trpezlivosti.
Liška svoje prvé bratislavské víťazstvo získal v šiestom štarte na tunajšej dráhe a odohralo sa v Cene Scottish Rifla na 1800 metrov o 15 000 €. Liška si s favorizovaným Wirelessom (Kentucky Dynamite) sadol na posledné miesto a v polovici dostihu bol až 12 dĺžok od lídrov Montjeu Thirda a Ideal Approacha. Na konci oblúka sa vnútornou stopou posunul do palebnej pozície, dvesto metrov pred cieľom sa dostal do voľného priestoru a behom sto metrov nebolo o víťazovi pochýb. Wireless vyhral v kvalitnom čase 1:50.16, druhom najrýchlejšom v histórii dostihu, o 2 1/2 a 3/4 dĺžky pred Wagramom (Orpen) a poľským Cape Ducatom (Worthadd).
V Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na 1200 metrov o 25 000 € siahala po víťazstve domáca Miss Trout (Areion), ale v závere mal viac síl obhajca víťazstva Beau Masagot (Panis), ktorý ju pod Davidom Liškom porazil o pol dĺžky. Prví dvaja vyťažili z ideálnej stopy, na rozdiel od rakúskeho veterána Culdaffa (Aqlaam), ktorý na konci oblúka rozdal pár dĺžok a skončil o krátku hlavu tretí. V protiľahlej rovine upulovaný Mr Right stačil len na štvrtú priečku pred víťazkou Prípravnej ceny Benediction.
Ideálna stopa rozhodla aj v tesnom dobehu Veľkej ceny Slovenska na 2400 metrov o 30 000 €, kde najkratšou cestou smerovali k cieľu Ventaron (Le Havre) a Darkolva (Dark Angel), ktorí útokom z druhého sledu obsadili prvé dve miesta pred odchovancom Ota Valachoviča, ďalším solídnym vytrvalcom z produkcie šprintérskeho fenoména Overdosea Furious Felixom. Tabuľu doplnili Kihnu a Res Judicata, a až šiesty skončil Autor, ktorý spolu s Kihnu pri točení do roviny rozdal 6-7 dĺžok.
V sedle Ventarona skompletizoval David Liška hattrick pre trénera Václava Luku a stajňu Leram, a stal sa ôsmym jazdcom, ktorý na mítingu Turf Gala vyhral v jeden deň tri medzinárodné dostihy a viac, a po legendárnom Pálovi Kállaiovi je len druhým majiteľom double Cena MP SR - Veľká cena Slovenska.
Prvým autorom hattricku na Turf Gala bol Vlastimil Smolík, ktorý mal v roku 1986 zviesť súboj s Poliakom Mikim Melnickim, napokon však Smolík jasne dominoval. S Melnickim sa v súčasnom dobehu Peržana a Mocarza podelili o víťazstvo v Cene Turf Klubu SZM, dnešnom Starohájskom kritériu, potom vyhral s Valátom Veľkú cenu Slovenska, s Laminou porazil v Cene GR ŠPP (Cena Scottish Rifla) vtedajšiu hviezdu Hároša a napokon vyhral so Slovanom aj Cenu Koospolu pre dvojročné kone, ktorá už nie je súčasťou programu.
Rok po Smolíkovi získal hattrick Poliak Janusz Kozlowski, ktorý vyhral Cenu Turf Klubu SZM so žrebcom Don Czu, Cenu GR ŠPP so Santokom a nabitú Veľkú cenu Slovenska s Osanom.
V prvej polovici deväťdesiatych rokoch v stredoeurópskom turfe dominovala maďarská Kentaurs Farm, ktorá prišla na Turf Gala 1994 v top zostave a Pál Kállai vyhral s Musical Prospect Cenu slovenského chovu koní (Cena Scottish Rifla), s Ferrymanom Starohájske Derby, s kobylou Beat Star Cenu MP SR a s Montaucielom Veľkú cenu Slovenska. Kállai mohol vyhrať až päťkrát, ale vo vtedajšej Cene Scottish Rifla, dnešnej Cene Arvy, sa s favorizovanou Widowski nedostal do boxov.
V roku 1999 získal hattrick ďalší maďarský džokej Sándor Kovács, ktorý vyhral Cenu Arvy s Miss Barbarou, Cenu Scottish Rifla s Power Movesom a Starohájske Derby s April Sunom.
V rokoch 2010 a 2011 získali hattrick na Turf Gala miestni šampióni Zdenko Šmida a Jaroslav Línek. Šmida vyhral Cenu Arvy s Shamal Sally, Starohájské kritérium s Bribonom a Cenu MP SR s Muranom, Línek Cenu Arvy s Yuccou, Cenu Scottish Rifla s Inheritorom a Cenu MP SR s Line Honeym, no a napokon v roku 2016 trikrát zabodoval Liškov predchodca v pozícii výchádzajúcej hviezdy Bajuržan Murzabajev, ktorý vyhral Cenu Arvy s Florentinou, Cenu Scottish Rifla s Aldzarbom a Veľkú cenu Slovenska s Meandrem.
Medzi trénermi je Václav Luka len tretím majiteľom hattricku z Turf Gala a štvrtým majiteľom double Cena MP SR - Veľká cena Slovenska. Tri víťazstvá zaznamenal v roku 1986 Smolíkov šéf František Vítek (Peržan, Valát, Lamina) a pod štyrmi víťazstvami Pála Kállaia z roku 1994 je podpísaný Ferenc Farkas. Double Cena MP SR - Veľká cena Slovenska pred Lukom dosiahli Ferenc Farkas, v roku 2000 Emmerich Schweigert (Stormirider - Hankalo) a v roku 2003 František Holčák (Forest Man - Zagon).
Celkovo sú najúspešnejšími jazdcami mítingu Zdenko Šmida a Jaroslav Línek so 14, respektíve 13 víťazstvami, pred Pálom Kállaiom (8), spomedzi trénerov sú lídrami František Holčák (15), Arslangirej Šavujev a Zuzana Kubovičová (po 11), a Jaroslav Hanáček (10).

turf.sk

Turf Gala: Línek v tieni Lišku
2. 6. 2019 Bratislava David Liška na seba jednotkovým hattrickom na Turf Gala strhol všetku pozornosť a takmer bez povšimnutia zostal Jaroslav Línek, ktorý v nedeľu vyhral štyrikrát ako jazdec a ako tréner dosiahol bilanciu štyri štarty - tri víťazstvá a druhé miesto Miss Trout v Cene MP SR.
Línek vyhral všetky tri trojkové dostihy programu a s Ryonym zabodoval v Starohájskom kritériu na 2000 metrov o 15 000 €, čo bolo jeho prvé trénerské jednotkové víťazstvo na Turf Gala a až sa nechce veriť, že ako jazdec čakal na jednotkové víťazstvo z Turf Gala sedem rokov.
Starohájske kritérium rozbehol Blitzkrieg, v druhom medzičase sa však dostal pod 24 sekúnd, čo je v stredoeurópskych pomeroch kilometer pred cieľom prepálené, takže v závere spolu so svojimi prenasledovateľmi Red Treasurem a Arctic Starom vycúval mimo tabule. Na začiatku cieľovej roviny sa vpredu na chvíľu ocitol víťaz Veľkej jarnej ceny Arcturus (Fast Company), ale vzápätí sa vedľa neho vynoril jeho premožiteľ z Ceny trojročných žrebcov a štvrtý z Veľkej jarnej Ryony (Zoffany), ktorý si pod Jaroslavom Línkom dobehol po pohodlné víťazstvo. Arcturus, ktorého silovému prejavu príliš nesadla rýchla dráha a tempo, a z koncentrácie ho vyviedol bičík Jaromíra Šafářa, uhájil druhé miesto o hlavu pred Shawnee's Triumphom (Cima De Triomphe), útočiacim z posledného miesta. Zvyšok poľa s veľkou stratou doviedol do cieľa Great Gunnar.
Cenu Arvy na 1800 metrov o 15 000 € ovládli maďarské kobyly, ktoré obsadili prvé, druhé a štvrté miesto. Vynikajúci odhad tempa predviedol Stanislav Georgiev, ktorý v sedle favorizovanej víťazky Nemzeti Díj Golden Sea (Born To Sea) rozpoznal falošné tempo druhej Z Jarnej ceny kobýl Crushing Power, už kilometer pred cieľom poslal Golden Sea do vedenia a raketovým záverom za 22.96 nedal súperkám ani najmenšiu šancu. Crushing Power (Foxwedge) a domáca Palmera (Jukebox Jury) si zopakovali umiestnenia z Jarnej ceny kobýl, štvrtá dobehla Sagana a tabuľu uzavrela víťazka Ceny trojročných kobýl Nikeandnemesis, ktorá zaváhala na štarte a v rýchlom závere toho viac nestihla.

turf.sk

Tour To Paris porazený
30. 5. 2019 Paríž Bývalý zverenec Sándora Ribárszkeho Tour To Paris (Fuisse), ktorého momentálne vo Francúzsku trénuje Pia Brandtová, utrpel po sérii deviatich víťazstiev prvú životnú prehru. Odohrala sa v Gr.3 Prix du Palais-Royal na 1400 metrov o 80 000 €, kde spolu s britským Hey Gamanom (New Approach) nadiktoval ostré tempo, ale zatiaľ čo druhý z Poule d'Essai des Poulains to dotiahol do víťazného konca, Tour To Paris dostih neprestál a v závere sa prepadol na ôsme miesto, medzičasy 55.9 na 1000 metrov a 1:06.88 na 1200 však naznačujú, že na kratších tratiach ešte čosi ukáže.

turf.sk

Unikátny hattrick baltazziovskej rodiny
28. apríla 2019 sa odohrala zaujímavá udalosť - na závodisku Longchamp sa trojročný Urwald (Le Havre - Waldjagd) presadil v Listed Prix du Pont Neuf na 1400 metrov, päťročný Waldgeist (Galileo - Waldlerche) ľahko vyhral Gr.1 Prix Ganay na 2100 metrov a v Krefelde vybojoval Winterfuchs (Campanologist - Wunderblume) víťazstvo v Gr.3 Dr. Busch-Memoriali na 1700 metrov, takže sa zrodil unikátny black type hattrick koní, vychádzajúcich zo starej rakúsko-uhorskej rodiny. Pokračovanie...

turf.sk

Kentucky Derby rozhodli stewardi
4. 5. 2019 Louisville Jasným favoritom 145. ročníka Kentucky Derby na 2000 metrov o 3 milióny dolárov bol neporazený Maximum Security (New Year's Day), ktorý suverénne vyhral Florida Derby, tohoroku najrýchlejšiu z dôležitých predskúšok, kde okrem dobrého času ukázal aj senzačný záver, keď posledných 600 metrov zvládol za 35.96 sekundy, teda o 1.5 sekundy rýchlejšie ako Omaha Beach v Arkansas Derby, o dve sekundy rýchlejšie ako By My Standards v Louisiana Derby, o tri sekundy rýchlejšie ako Roadster v Santa Anita Derby a až o 3.8 sekundy rýchlejšie ako Tacitus vo Wood Memoriali.
V Kentucky Derby Maximum Security predviedol to isté čo vo Florida Derby - po štarte sa ujal vedenia, doviedol pole do cieľovej roviny, kde rozbalil svoj drvivý záver a súperom jasne odišiel. Posledných štyristo metrov pritom zabehol za 25.3 sekundy, čo bol po Animal Kingdomovi (24.55) druhý najrýchlejší záver v posledných desiatich ročnikoch Kentucky Derby.
Maximum Security je tretím víťazom Florida Derby, ktorý za posledné štyri roky ovládol aj Kentucky Derby, radosť jeho realizačného tímu však trvala len dvadsať minút, potom prišla nevyhnutná diskvalifikácia za incident z konca oblúka a víťazstvo si pripísal 65/1 outsider Country House (Lookin At Lucky) z lotu Williama Motta. Po zverejnení výroku rozhodcov sa rozpútala mohutná diskusia o nespravodlivosti diskvalifikácie, prakticky všetkým kritikom rozhodnutia však ušlo (alebo nepochopili), čo vlastne stewardi zistili a čo vyriekli.
Maximum Security pred koncom oblúka vybočil asi štyri metre zo svojej línie a vytlačil niekoľko koní z ich stopy. Po dobehu džokeji Flavien Prat a Jon Court podali protesty, ktoré stewardi vyšetrili a Maximum Securityho diskvalifikovali.
Maximum Security diskvalifikovaný, Country House a protestujúci Flavien Prat vyhrali - takúto skratku z výroku vyčítali médiá, laici, ale i mnoho dostihových profesionálov, svoj pocit si navyše potvrdili pohľadom na video, na ktorom nevidno nič, čo by malo vplyv na výkon a výsledok Country Housea. Kritikom výroku však unikol zásadný fakt, že vo výroku rozhodcov sa Country House vôbec nespomína a protest Flaviena Prata bol v podstate zamietnutý. Bočenie Maximum Securityho spôsobilo nebezpečný kontakt s War of Willom, Long Range Toddym a Bodexpressom, pričom ak by išlo len o War of Willa, výsledok by zrejme zostal v platnosti, pretože War of Will bojoval ďalej a zhasol ďaleko za kolíziou, avšak Long Range Toddy a Bodexpress (viď video, biely a žltý dres v priebehu dostihu na druhom a treťom mieste) po kolízii stratili akciu a okamžite sa prepadli dozadu, takže stewardi jednomyselne presunuli Maximum Securityho na 17. miesto za Long Range Toddyho.

turf.sk

Nemzeti Díj: Rodí sa nová hviezda?
5. 5. 2019 Budapešť Maďarská analógia 2000 Guineas, Nemzeti Díj na 1600 metrov o 4 milióny forintov (12 300 €), mala byť súbojom dvoch najlepších dvojročiakov uplynulej sezóny, zverenca Gébora Maronku Dante's Peaka (Harbour Watch) a kobyly Golden Sea (Born To Sea) z lotu Stanislava Georgieva.
Dante's Peak a Golden Sea sa vlani stretli v dvojkovej Regatta Díj a víťaz dostihu nezvíťazivších Dante's Peak tam pod hongkongským džokejom Chak Yiu Hom skončil druhý, debutujúca Golden Sea tretia. Golden Sea následne excelovala v Gróf Károlyi Gyula Emlékverseny na 1300 metrov o 6200 €, keď o 12 dĺžok deklasovala na Slovensku neporazenú Crushing Power, Saganu a víťazku Regatta Díj Carinu. Sezónu zakončila v Nagrode Efforty na 1400 metrov o 12 200 €, druhým miestom za poľskou šampiónkou Planteou.
Do lukratívnych poľských dostihov zamieril aj Dante's Peak a obsadil druhé miesto v Nagrode Ministra rolnictwa i rozwoju wsi na 1400 metrov o 13 500 €, a v októbri si pripísal víťazstvo v Kétévesek Kritériuma na 1600 metrov o 6200 €.
Do sezóny vstúpil Dante's Peak veľmi odvážne, na scéne dôležitého talianskeho trialu, Listed Premio Pisa na 1600 metrov o 23 375 € a dobehol piaty z desiatich, pričom víťazný Out Of Time vyhral aj klasické Premio Parioli.
Umiestnenie z Listed robilo z Dante's Peaka favorita, ale nepokon sa žiaden súboj nekonal, pretože keď do sezóny vstupujúca Golden Sea na začiatku roviny nastúpila, okamžite bolo rozhodnuté a cieľom prebehla s náskokom ôsmich dĺžok, čím pripomenula vlaňajšieho víťaza Tour To Parisa, ktorý vyhral Nemzeti Díj o 10 dĺžok. Neskôr v Kincsem Parku vyhral ďalšie tri dostihy a neporaziteľnosť si udržal aj v prvom štarte po prechode do francúzskeho tréningu.
V programe dňa bola aj klasika pre kobyly, Hazafi Díj na 1600 metrov o 2 milióny forintov (6200 €), a za neprítomnosti Golden Sea a do Jarnej ceny kobýl smerujúcej Crushing Power obsadili prvé dve priečky štvorkové víťazky Lili (Pigeon Catcher) a Fit To Fly (Overdose), pred štvrtou z Ceny trojročných kobýl Saganou, dcérou dvoch vynikajúcich zverencov Pavla Kalaša Camilla a Sajgonky.