turf.sk

Slovenské kone so stopercentnou úspešnosťou
19. 8. 2019 Merano/Budapešť Slovenské kone mali do nedele zahraničnú bilanciu 30 štartov - 3 víťazstvá, ale v nedeľu mali stopercentnú úspešnosť v hlavných dostihoch v Marane a v Budapešti.
V prútenkách Premio Raiffeisenkasse Tirol na 3300 metrov o 20 000 € sa predstavila víťazka Gr.1 Gran Corsa Siepi d'Italia z roku 2017 Meny Bay (Footstepsinthesand), ktorá po vlaňajšej nevydarenej sezóne vyhrala oba tohtoročné štarty v bratislavských stíploch a v Merane skompletizovala hattrick, keď pod svojim trénerom Jaroslavom Brečkom po razantnom útoku za posledným skokom v tesnom dobehu porazila zverencov Josefa Váňu mladšieho Noble Housea a Notti Magicheho, pre ktorého to bola prvá porážka po sérii piatich víťazstiev, vrátane dvoch so štatútom Gr.1.
Napriek tomu, že na Slovensku bola prestávka, v Kincsem Parku štartoval len jediný slovenský kôň, zverenec Mariána Štangela Mukab (Aqlaam), ktorý pod Jaroslavom Línkom pohodlne vyhral jednotkovú Szent István Díj na 2200 metrov o 1.5 milióna forintov (4600 €), o tri dĺžky pred štvrtým z tohtoročného Magyar Derby Mont Masterom (Captain Marvelous).

turf.sk

Cena turfu pre Palmeru
11. 8. 2019 Bratislava Najvýznamnejší slovenský medziročníkový test na 2400 metrov, Cena turfu o 7000 €, prilákal na štart desať koní a neutešená situácia medzi staršími vytrvalcami nahrávala zástupcom klasického ročníka.
Spomedzi štvorice trojročných účastníkov vyčnieval Shawnee's Triumph, ktorý sa pod Szczepanom Mazurom umiestnil vo Veľkej jarnej, v Starohájskom kritériu aj v Derby, ale v Cene turfu skončil pod Štefanom Budovičom až šiesty. Presadila sa jeho tréningová kolegyňa z lotu Zuzany Kubovičovej Palmera (Jukebox Jury), ktorá sa pod Budovičom umiestnila v Cene trojročných kobýl, v Jarnej cene kobýl a v Cene Arvy, a v Derby skončila deviata. V Cene turfu do jej sedla vysadol líder českého šampionátu Adam Florian a odjazdil ju s veľkým prehľadom, keď si z druhého sledu postrážil lídrov, s pobádaním trpezlivo počkal na poslednú trojstovku a priviedol ju k celkom suverénnemu triumfu pred čerstvým víťazom Zlatého pohára Gastonom (Youmzain) a dvojnásobným jednotkovým víťazom z Budapešti Royal Ginom (It's Gino).
Spestrením dňa bola účasť bulharskej ekipy trénera Leventa Nezirova, ktorý do Bratislavy priviezol tri kone a takmer si odviezol dve víťazstvá. Dvojročiak Dresyor (Due Diligence) systémom štart-cieľ ľahko vyhral dostih nezvíťazivších na 1200 metrov o 2000 €, a na víťazstvo mal aj rovnako starý Darling (Holy Roman Emperor) v dvojkovom Memoriáli MVDr. P. Šarišského na 1400 metrov o 4000 €, pri prebiehaní cez cestu v oblúku však zaváhal, stratil niekoľko dĺžok a skončil tretí, 1 1/4 dĺžky od víťaznej maďarskej kobyly Antilopy (Sir Prancealot).
Dobré výsledky bulharských dvojročiakov zaujali aj stávkarov, takže ich tréningová kolegyňa, dvojnásobná francúzska víťazka Profit (Nayef), prihlásená do rakúskeho Derby, odskočila v Cene turfu ako hlavná favoritka, v poslednom oblúku však rýchlo zhasla a posledných tristo metrov už džokej Nurhay Hamil Zyulkyul vypustil.

turf.sk

Dostih roka pre Enable
27. 7. 2019 Ascot Letný vrchol sezóny, King George VI And Queen Elizabeth Stakes na 2400 metrov o 1.25 milióna libier, prilákal vynikajúcu konkurenciu na čele s fenomenálnou Enable a najvyššie hodnoteným koňom sveta Crystal Oceanom, s ktorými si zmerali sily nalepší francúzsky starší kôň Waldgeist, víťaz Derby Anthony Van Dyck, špičkový japonec Cheval Grand a na štarte bola aj trojica súperov Nagano Golda z Hardwicke Stakes, Defoe, Morando a Salouen.
Dostih zrežírovala stajňa Coolmore a predovšetkým tretí z Irish Derby Norway, ktorý nadiktoval pekelné tempo. V druhej a tretej dvojstovke sa líder v dažďových prehánkach na mäkkej dráhe dostal až na rýchlosť 1070 a 1030 metrov za minútu, takže na konci poľa sa ocitol tempár Salouen a dozadu sa rýchlo stiahol aj Frankie Dettori s Enable. V polovici dostihu bola coolmorská štvorica strategicky rozostavená na čele poľa, ale plán sa rýchlo zrútil, keď Anthony Van Dyck, rovnako ako v Irish Derby, neprestál ostré tempo a tentokrát vycúval až na desiate miesto. V cieľovej rovine nasadené tempo udržali len Enable (Nathaniel), Crystal Ocean (Sea The Stars) a Waldgeist (Galileo), ktorí s veľkým náskokom pred zvyškom poľa obsadili prvé tri miesta.
Siedmy z Hardwicke Stakes Salouen (Canford Cliffs) sa cez hasnúcich súperov prepracoval až na štvrté miesto a potvrdil, že v poctivom dostihu je lepší než prvý a štvrtý z Hardwicke Stakes Defoe a Morando, ktorí už v polovici King George prestali stíhať a skončili na deviatom a ôsmom mieste.
Pre víťaznú Enable to bolo desiate Gr.1 víťazsto v rade, v ťažkom finiši si však ona i Frankie Dettori siahli na dno síl, takže najbližšie sa pravdepodobne predstaví až pri pokuse o tretie víťazstvo v Prix de l'Arc de Triomphe, tam sa však ako lepší tip momentálne javí progresívny Crystal Ocean, ktorý v King George sedel blízko lídrov, takže ho prvá polovica dostihu stála viac síl ako Enable a prehral s ňou len o krk.

turf.sk

Slovenské Derby konečne aj pre Zdenka Šmidu
14. 7. 2019 Bratislava Rok po Jaroslavovi Línkovi sa víťazstva v Slovenskom Derby dočkal aj Zdenko Šmida, ktorý vybojoval tesný triumf so zverencom Františka Holčáka Arcturusom (Fast Company). Šmida prelomil smolu v štrnástom štarte v domácom Derby, v predchádzajúcich pokusoch nebol lepšie než štvrtý, mal však už na konte víťazstvá v Magyar Derby s Shamal Sally a s Eminensom.
Výnimočný zápis sa podaril trénerovi Františkovi Holčákovi, pre ktorého to bol ôsmy víťaz a desiate víťazstvo v Derby. Prvé získal v poslednom ročníku Česko-slovenského Derby s Barbakanom, potom šesťkrát vyhral České Derby a teraz tretíkrát Slovenské Derby.
Podobne ako v Českom Derby, aj výsledok Slovenského Derby na 2400 metrov o 55 000 € ovplyvnilo dianie v úvodných 800 metroch, s tým rozdielom, že kým v Chuchli nechal Filip Minařík Angkor Wata rytmicky cválať a dýchať, a Beysim Ferhanov upuloval Kristiana, v Bratislave po jazdeckom preobsadení voľne cválal Kristiano (Moonjaz) s Janom Vernerom a za ním plytvali silami jeho hlavní konkurenti Angkor Vat s Davidom Liškom a Ryony s Jaroslavom Línkom. V poslednom oblúku skončili nádeje Angkor Vata a prišiel útok Arcturusa, ktorého Zdenko Šmida dotlačil do cieľa o hlavu pred Kristianom.
Arcturusovi, ktorý prišiel od írskeho trénera Josepha O'Briena veľmi dobre prijazdený a ovládateľný, daný vývoj dostihu dokonale sadol, na rozdiel od Ryonyho (Zoffany), ktorý bol jasne najlepším koňom v poli a to, že po dobrom kilometri pulovania skončil aspoň tretí, je priam zázrak. Ryony pri podobnom priebehu prehral aj vo Veľkej jarnej cene, ale v poctivejšie rozbehnutých dostihoch, v Cene trojročných žrebcov a v Starohájskom kritériu, nechal Arcturusa za sebou.
Štvrtú priečku pri debute na jednotkovej scéne obsadil nalepší z trojice zástupcov slovenského chuvu Bolthorn (Mikhail Glinka) a tabuľu doplnil druhý z Veľkej jarnej Shawnee's Triumph (Cima De Triomphe), favorizovaný Angkor Wat skončil až siedmy.

turf.sk

Slovenské Derby: Ryonyho preverí Angkor Wat
Líder slovenského klasického ročníka, víťaz Starohájskeho kritéria Ryony (Zoffany), bol minulý týždeň podľa očakávania dohlásený do Slovenského Derby a spolu s tretím zo Starohájskeho kritéria Shawnee's Triumphom (Cima De Triomphe) budú najväčšími domácími nádejami.
Dohlásený bol aj šiesty z Českého Derby Kristiano (Moonjaz), takže české zastúpenie v Derby by mohlo tvoriť päť koní, na čele s porazeným favoritom Českého Derby Angkor Watom (Nathaniel) a víťazom Veľkej jarnej ceny Arcturusom (Fast Company).
Vyškrtané boli všetky maďarské a rakúske kone, ale v poslednom termíne dohlášok môže ešte ktosi pribudnúť, napríklad čerstvá víťazka Magyar Derby Golden Sea. Na prihláškach stále zostáva jediný nemecký adept, zverenec Henka Greweho Yes He Can, ktorý bude debutovať až v sobotu v Hamburgu, takže jeho účasť je málo pravdepodobná.
Prehľad prihlásených podľa hodnotenia turf.sk.

turf.sk

Magyar Derby ovládli klasické víťazky
30. 6. 2019 Budapešť 97. ročník Magyar Derby na 2400 metrov o 14 miliónov forintov (43 360 €) mal dvoch veľkých favoritov, kobylu Golden Sea (Born To Sea) s šesťnásobným maďarským šampiónom džokejov Stanislavom Georgievom a žrebca For You (Frozen Power) so sedemnásobným šampiónom Sándorom Kovácsom.
Stanislav Georgiev tento rok začal aj trénovať a hneď vo svojej prvej trénerskej sezóne má dvoch klasických víťazov, víťazku Jarnej ceny kobýl Rikoletu a Golden Sea, ktorá po 8-dĺžkovom víťazstve v Nemzeti Díj vyhrala aj Cenu Arvy na Turf Gala.
Sándor Kovács sa vrátil k jazdeniu po 11 vynechaných sezónach, počas ktorých sa plne venoval trénovaniu a nazbieral uctyhodných 538 víťazstiev, vrátane Derby s Ostinatom a Eminensom, a získal osem titulov šampióna trénerov. Pre Derby spojil sily so svojim trénerským rivalom Sándorom Ribárszkim a s jeho zverencom For You vyhral dvojkový handicap proti starším koňom a hlavnú predskúšku Derby, Alagi Díj.
V ostro rozbehnutom Derby sa favoriti držali v strede poľa a na začiatku roviny dosť nečisto jazdiaci Sándor Kovács posunul For You do vedenia, ale razantnejšie podporovaná Golden Sea napokon získala prevahu a vyhrala o 1 3/4 dĺžky pred víťazkou Hazafi Díj Lili (Pigeon Catcher), ktorú Rebeka Göncziová v poslednom cvalovom skoku dostala pred For You.
V rámcovom jednotkovom programe sa predstavili aj dvaja zverenci Jaroslava Línka - Doremi Lafu dobehol piaty vo Flandorffer Tamás Emlékverseny na 1200 metrov o 1.3 milióna forintov (4000 €) a Royal Gino vyhral MNV Díja na 2800 metrov o 1.5 milióna (4600 €).

turf.sk

David Egan napodobnil otca
26. 6. 2019 Carlisle V stredu sa v severoanglickom mestečku Carlisle odohral najdôležitejší dostihový deň sezóny, počas ktorého sa beží jediný tamojší Black Type dostih, Listed Eternal Stakes, pozornosť sa všek zameriava predovšetkým na Carlisle Bell na 1600 metrov o 30700 Ł, najcennejší handicap Class 4 sezóny a najstarší dostih na svete.
Dostih vznikol v roku 1599, teda ešte pred objavením Austrálie, a z toho obdobia pochádza aj cena pre víťaza, dve rolničky, ktoré boli svojho času považované za stratené, ale koncom 19. storočia sa náhodou našli v krabici v kancelárii mestského tajomníka. Dnes je to najstaršia športová trofej na svete a je uložená v dostihovom múzeu v Newmarkete.
O víťazstvo v historickom dostihu sa usilujú celé generácie majiteľov a trénerov hlavne zo severu Anglicka a Škótska, a tento rok uspel osemročný zverenec Rogera Fella Rousayan s Davidom Eganom, ktorý napodobnil svojho otca Johna, víťaza Carlisle Bell z roku 2000.
19-ročný David Egan, britský šampión učňov z roku 2017, je vychádzajúcou džokejskou hviezdou a už teraz prekonáva svoho otca, írskeho šampióna učňov z roku 1986, ktorý pred časom na stredoeurópskych dráchach žal úpechy s Sharp Focusom, Ray Of Lightom a Tribal Instinctom. David má dostihové predpoklady aj na materskej strane pedigree - jeho mama Sandra Hughesová je trénerka víťaza Irish Grand National Thunder And Roses a sestra trojnásobného šampióna džokejov Richarda Hughesa, a ich otec Dessie Hughes bol úspešný prekážkový džokej a tréner, víťaz Cheltenham Gold Cupu a Champion Hurdle, a tréner víťazov Irish Grand National, Champion Hurdle a ďalších významných dostihov.

turf.sk

Ďalší český šok v Ascote
22. 6. 2019 Ascot Po vlaňajšom treťom mieste Subway Dancera v Gr.1 Champion Stakes sa v Ascote zrodilo ďalšie české prekvapenie, keď zverenec Václava Luku Nagano Gold (Sixties Icon) zabojoval o víťazstvo v pravdepodobne najlepšie obsadenej Gr.2 tejto sezóny, v Hardwicke Stakes na 2400 metrov o 221 000 Ł (247 000 €).
Hneď na štarte sa odohrala dráma, keď vlaňajší víťaz Derby Masar zle došliapol a išiel do kolien, priamo pod nohy Nagano Golda, obaja však nebezpečne vyzerajúcu situáciu ustáli a vďaka pomalému úvodu ani príliš nestratili.
V cieľovej rovine z posledného miesta idúci Christophe Soumillon nasmeroval Nagano Golda za favorizovaného víťaza Gr.1 Coronation Cupu Defoa (Dalakhani), ktorý mu prerazil cestu a Nagano Gold aj napriek ďalšiemu kontaktu s Masarom skončil druhý, len pol dĺžky za Defoem, keby sa však dostih odohral vo Francúzsku, zrejme by bol český reprezentant víťazom, pretože Defoe v závere výrazne poškodil štvrtého Moranda a o niekoľko cvalových skokov aj tretieho Mirage Dancera, lenže príslušné paragrafy Dostihového poriadku v kolíske turfu sú úplne iné ako vo zvyšku sveta, takže Andrea Atzeni odišiel len s dvojdňovým dištancom za nebezpečnú jazdu.
Napriek tomu, že Nagano Gold dosiahol senzačný výsledok, nenaplnil sa jeden zo zámerov bošovického tímu - overiť si, či Nagano Goldovi budú poctivejšie britské dostihy vyhovovať viac, ako falošné francúzske. Hardwicke Stakes bol totiž typický „francúzsky” dostih s falošným úvodom, o čom svedčí už výsledok tempára Salouena (7. z 8), u ktorého platí, čím poctivejší dostih, tým lepší výsledok, viď vlaňajší Coronation Cup a Prix de l'Arc de Triomphe. Exaktne to potvrdzujú medzičasy, podľa ktorých to bol najpomalšie rozbehnutý dostih zo všetkých piatich na 2400 metrov na tohtoročnom mítingu Royal Ascot.
Vo štvrtok boli v Gr.2 Ribblesdale Stakes (dráha Soft) namerané medzičasy 1:02.61 po úvodnom kilometri a 1:42.81 po míli, a v handicape Class 2 (Good to Soft) 1:01.9 a 1:41.8. V piatok sa na dráhe so stavom Good to Soft odohrali Gr.2 King Edward VII Stakes a ďalší dvojkový handicap, v ktorých namerali vstupné tempo 1:00.86 a 1:38.79, respektíve 0:59.92 a 1:39.28.
Oproti tomu v sobotu na schnúcej dráhe (Good) namerali v Hardwicke Stakes vstupné tempo len 1:04.77 na kilometer a 1:43.25 na míľu, takže niet divu, že záverečnú šprintérsku štvorstovku preleteli Dafoe a Nagano Gold za 23.69 a 23.59.

turf.sk

České Derby ovládli favoriti
22. 6. 2019 Praha O výsledku tohtoročného Českého Derby na 2400 metrov o 2 milióny Kč (78 500 €) sa rozhodlo už v jeho úvode, keď väčšina jazdcov brala späť, zrejme kvôli nedôvere vo svoju schopnosť správne odhadnúť tempo.
Okamžite po štarte skončili nádeje Big Bena a Amazing Gangstera, ktorých ich jazdci Giuseppe Virdis a Radek Koplík ani nenechali nadýchnuť a dostať sa do rytmu, a v nasledujúcich desiatkach metrov Jaroslav Línek upuloval Outback Ridera. Na vývoj dostihu správne zareagovali len najskúsenejší džokeji v poli, Filip Minařík a Jiří Palík, ktorí sa s Angkor Watom a Pacific Hillom ujali vedenia. Na konci protiľahlej roviny nastúpili a ich prenasledovatelia totálne prepadli z taktiky, keď nijako nazareagovali napriek tomu, že to nebol trhák nejakých outsiderov, ale hlavných favoritov, prvých dvoch z predskúšky.
V oblúku si Nathanielovi synovia Angkor Wat a Pacific Hill vybudovali rozhodujúci náskok a v cieľovej rovine zviedli dlhý súboj o víťazstvo, v ktorom mal viac síl Jiřím Palíkom podporovaný zverenec Radka Holčáka Pacific Hill. Najlepším koňom v poli bol zrejme víťaz VJC Ignacius Reilly, ktorý sa po zúfalom finiši z beznádejnej pozície priblížil k Angkor Watovi na rozdiel krku, a na tabuľu sa cez hasnúcich súperov dostali aj Ramssio a Arcturus.
Víťazný realizačný tím spája kuriózna štatistika - na chuchelskom závodisku majú vyhratých veľmi málo dostihov, ale veľa klasických. Jiří Palík počas svojej tridsaťročnej kariéry vyhral v Chuchli len 14 dostihov, toho trikrát Derby (Ready For Life, Joseph a Pacific Hill) a raz St Leger (Grace Of Gracie), zverenci Radka Holčáka vyhrali v Chuchli 14 rovín z toho dvakrát Derby (Cheeky Chappie a Pacific Hill) a raz St Leger (Cheeky Chappie), a stajňa Monte Negro tu zaznamenala 11 rovinových víťazstiev, z toho tri v Derby (Kadyny, Cheeky Chappie a Pacific Hill) a dve v St Leger (Always On Sunday a Cheeky Chappie).

turf.sk

Maximum Security utrpel potupnú porážku
16. 6. 2019 Oceanport/New Jersey Na dráhe neporazený Maximum Security (New Year's Day) sa po diskvalifikácii v Kentucky Derby opäť predstavil divákom. Dlho očakávaný návrat sa odohral na závodisku Monmouth Park, kde jeho realizačný tím zliezol až pod grupovú úroveň, do Pegasus Stakes na 1700 metrov o 150 000 $, kde proti nemu nastúpilo päť súperov, z toho len jediný „black type”, takže Maximum Security neodskočil v desatinách, ale v stotinách, konkrétne s kvótou 1.05.
Luis Saez poslal Maximum Securityho do vedenia, ale 13-násobný šampión Monmouth Parku Joe Bravo si ho v sedle zverenca Todda Pletchera King For A Daya (Uncle Mo) pozorne strážil, čím znervóznil Saeza, ktorý spídového Maximum Securityho začal naplno jazdiť nezmyselne skoro, už na začatku oblúka. V cieľovej rovine po dlhom súboji Maximum Security zvädol a King For A Day mu rozdielom dĺžky uštedril potupnú porážku, takže veľkohubé výzvy majiteľa Maximum Securityho Garyho Westa na miliónové súboje s účastníkmi Kentucky Derby dostali poriadne trhliny...
Pre víťazného King For A Daya to bol piaty životný štart - vlani na druhý pokus vyhral Maiden a v tejto sezóne dobehol štvrtý v Gr. 2 Kentucky Jockey Club Stakes a vyhral Sir Barton Stakes.

turf.sk

Wirrwarr vyhral v Drážďanoch
16. 6. 2019 Drážďany Siedmy z Veľkej jarnej ceny, zverenec Marcela Mihalíka Wirrwarr (Jukebox Jury) zo stajne ARS Invest Zimková, sa pod Jiřím Palíkom predstavil v drážďanskom dostihu nezvíťazivších na 1500 metrov o 6000 € a napriek tomu, že bol medzi šesticou účastníkov najväčším outsiderom s kvótou 17.5, zvíťazil o pol dĺžky a krk pred domácimi Wayfaring Strangerom a kobylou Gemma Blu. Ďalšej pol dĺžky strácal favorizovaný Manoamano, desiaty z českej VJC.
Wirrwarrov stajňový kolega Van Damme neuspel, keď v štvorkovom handicape na 1400 metrov o 5000 € neuniesol najvyššiu záťaž 64 kilogramov a skončil 7. z 9, necelé štyri dĺžky od víťaza.
Zásah Wirrwarra bol po Royal Ginovom úspechu v Bábolnai díj tohtoročným druhým slovenským víťazstvom v zahraničí - pre porovnanie, české kone v aktuálnej sezóne vyhrali v zahraničí takmer 60 dostihov...

turf.sk

Jozef Bojko sa zviezol v Belmont Parku
7.-8. 6. 2019 Elmont Najúspešnejší slovenský džokej Jozef Bojko sa v piatok na závodisku Belmont Park zviezol v najdlhšom americkom stakes dostihu, v Gr.2 Belmont Gold Cup Invitational Stakes na dve míle o 400 000 $. K angažmánu sa dopracoval pred mesiacom v berlínskom Hoppegartene, v Gr.2 International Oleander-Rennen na 3200 metrov o 100 000 €, kde v sedle írskeho 33:1 outsidera Raa Atolla ľahko porazil päťdesatinového favorita Thomasa Hobsona.
Raa Atolla (Sea The Stars x Sadler's Wells) vlastní a trénuje kontroverzný írsky miliardár Luke Comer, ktorý presne spĺňa pomyslené označenie „amatérsky tréner”. Sponzor Irish St Leger a niekoľkých ďalších vytrvaleckých dostihov, vrátane Oleander-Rennen, by mohol prevádzkovať megastajňu, on si však drží len pár koní, pričom príliš nedbá o prevádzku a administratívu, čo sa mu vypomstilo v roku 2017, keď mu írsky Turf Club vyrúbil pokuty v celkovej sume 50 000 €, za prehrešky ako neumožnenie kontroly v stajni, nedostatočný dohľad nad stajňou, neregistrovaný personál, zlé vedenie medikačných záznamov, či tréningové jazdenie bez ochrany.
Comer na októbrovej dražbe koní v tréningu spoločnosti Tattersalls kúpil osem koní za celkovú sumu 512 000 guineí, medzi nimi aj 30-tisícového Raa Atolla a 58-tisícového Frankelovho syna Zabriskieho, ktorých sezónny debut naplánoval práve v Oleander-Rennen, kde Zabriskie skončil deviaty a Raa Atoll mu zabezpečil najväčší životný úspech a prvé víťazstvo od roku 2011... A keďže podľa dohody závodiska Hoppegarten a New York Racing Association získa víťaz Oleander-Rennen automatické pozvanie do Belmont Gold Cupu, Raa Atoll zamieril do USA a Luke Comer dodržal sľub Jozefovi Bojkovi, že ho tam bude jazdiť.
V samotnom dostihu sa Bojko s Raa Atollom držal na druhom mieste vedľa britského Mootasadira a na začiatku cieľovej roviny mal svetlý moment, vzápätí sa však dostal do presu medzi Red Knighta a hasnúceho Mootasadira a bolo po nádejách. Raa Atoll napokon skončil na 8000 dolármi dotovanom šiestom mieste s celkovou stratou 6 dĺžok na francúzskeho Amadeho.
Pre Jozefa Bojka to bol tretí štart v USA, v januári 2002 odjazdil na floridskom závodisku Gulfstream Park dva dostihy pre slovenského trénera Paula Kopaja a obsadil druhé a šieste miesto.
V sobotu bolo v Belmont Parku na programe až osem dostihov so štatútom Gr.1 a vrcholom bol záverečný diel americkej Trojkoruny, Belmont Stakes na 2400 metrov o 1.5 milióna dolárov, kde sa x-tý krát potvrdilo, že na atypickej dráhe v Belmont Parku majú výhodu kone, ktoré tam už behali, s džokejmi z popredia miestneho šampionátu, keď sa na úkor favorizovaného Tacitusa presadil Sir Winston (Awesome Again) s Joelom Rosariom, druhý z Peter Pan Stakes, miestnej predskúšky Belmont Stakes.
Víťazného Sir Winstona trénuje 11-násobný kanadský šampión Mark Casse, pre ktorého to bolo druhé americké klasické víťazstvo. To prvé mu pred tromi týždňami v Preakness Stakes zabezpečil War Of Will, ktorý sa predstavil aj v Belmont Stakes, ale rovnako ako v Kentucky Derby, kde ho poškodil neskôr diskvalifikovaný Maximum Security, aj v Belmont Stakes ho poškodil víťaz, tréningový kolega Sir Winston a War Of Will sa prepadol na deviate miesto.