turf.sk

Japan Cup: Almond Eye vo svetovom rekorde
25. 11. Tokio 38. ročník Japan Cupu na 2400 metrov o 574 miliónov jenov (4.47 milióna €) vyhrala vysoká favoritka Almond Eye s francúzskym džokejom Christophem Lemairom v najrýchlejšom svetovom čase na tejto dištancii.
Už rámcové dostihy dvojročiakov, v ktorých zabehli Speculaas 1400 metrov za 1:22.5, Intruse 1600 metrov za 1:34.7 a Vanlandi 2000 metrov za 2:00.3, naznačili, že dráha vo Fuchu je v deň Japan Cupu extréme rýchla a že sa môže triasť predchádzajúci rekord 2:22.1, ktorý v roku 2005 vybehol v Japan Cupe britský Alkaased.
Zverenkyňa Sakaeho Kuniedu behala pred Japan Cupom len medzi trojročnými kobyami, takže bola trochu mimo pozornosti dostihového sveta a dokonca ani nefigurovala vo World's Best Racehorse Rankingu, to však japonských stávkarov nepomýlilo a vyslali ju na trať s kvótou 14:10 ako jedného z najväčších favoritov v histórii Japan Cupu vedľa legednárnych Deep Impacta (13:10 v roku 2006) a T M Opera O (15:10 v roku 2000). Almond Eye dôveru stávkarov nesklamala a s prehľadom si v senzačnom čase 2:20.6 pripísala šieste víťazstvo v rade, štvrté so štatútom Gr.1.
Na rekordnom čase sa podpísal predovšetkým Kiseki, ktorý od vlaňajšieho víťazstva v japonskom St Leger stratil formu a v lete zmenil trénera aj dostihový štýl. Od renomovaného Katsuhika Sumiiho, ktorý vyhral Japan Cup s Vodkou a s Epiphaneiom, ho prevzal málo známy Kazuya Nakatake, ktorý z neho zosadil európskych džokejov a začal ho posielať spredu. Džokej Yuga Kawada to s ním v Gr.2 Mainichi Okan na 1800 metrov skúsil z druhého miesta a skončil tesne tretí, v kvalitne obsadenej Gr.1 Tenno Sho na 2000 metrov nadiktoval tempo a až tesne pred cieľom ho za 1:56.8 porazili Rey de Oro a Sungrazer, a v Japan Cupe na jeho tempo našla odpoveď len víťazná Almond Eye.
Zaujímavosťou je, že prví dvaja majú veľmi podobné pôvody, sú vnukmi víťaza japonského Derby King Kamehamehu (Kingmambo) z matiek z línie Sunday Silence. Almond Eye je po šprintérskom šampiónovi Lord Kanaloovi (King Kamehameha) zo Sunday Silenceovej dcéry Fusaichi Pandory, Kiseki je po Rulershipovi (King Kamehameha) z Blitz Finale po Deep Impact (Sunday Silence).
Ďalšie dotované miesta s odstupom obsadili druhý favorit Suave Richard, obhajca víťazstva Cheval Grand (obaja po Heart's Cry po Sunday Silence) a outsider Mikki Swallow (Tosen Homareboshi po Deep Impact).
Zvyšok sveta v Japonsku zastupovali len tretí z Juddmonte International Thundering Blue a piaty z Prix de l'Arc de Triomphe Capri, v pekelnom tempe sa však nedokázali odlepiť z konca poľa a porazili len trojicu hasnúcich outsiderov.

turf.sk

Bratislavské závodiská v minulosti
Ako pred pár dňami upozornil server fitmin, bratislavské Závodisko na svojom youtubovom profile zverejnilo filmový záznam, nakrútený na bratislavskej klusáckej dráhe v roku 1920, ktorý však obsahuje niekoľko nepresností a je na ňom vidieť aj časť cvalového závodiska. Pokračovanie...

turf.sk

Českým šampiónmi sú DS Pegas, Helena Vocásková a David Liška
Titul šampióna českých majiteľov získala DS Pegas so ziskom 1 975 250 Kč pred stajňou Lokotrans (1 802 200 Kč) a stajňou Dr. Charváta (1 576 350 Kč).
V dlhej histórii DS Pegas to je druhý titul šampióna majiteľov na rovine, pričom sa oba zrodili v posledných dvoch rokoch, počas pôsobenia Dalibora Töröka, ktorý podľa posledných správ v Pegase končí a nahradí ho čestmír Olehla.
Šampionát trénerov sa v Česku stále vyhlasuje ako za socializmu, podľa počtu víťazstiev, takže o šampiónoch sa nerozhoduje vo významných dostihoch na veľkých závodiskách, ale na provinciách, kde bezvýznamné čiarky najusilovnejšie zbierali Helena Vocásková (15) a Allan Petrlík (13), ktorí s 32 a 25 víťazstvami obsadili prvé dve priečky pred Ludvíkom Harisom (19).
Vo vyspelých krajinách poradie šampionátu trénerov určuje zisk a podľa tohoto kritéria v Česku platí poradie Václav Luka (2 724 450 Kč), Dalibor Török (1 975 250 Kč) a Luboš Urbánek (1 799 200 Kč). Helena Vocásková je podľa zisku štvrtá, keď jej zverenci za 32 víťazstiev a 44 umiestnení získali 1 556 300 Kč, teda asi toľko, ako traja Lukovi víťazi v deň EJC...
V šampionáte džokejov nastalo výrazné omladenie, keď prvé tri priečky obsadili džokeji, o ktorých na začiatku sezóny 2017 takmer nikto nechyroval. Šampiónom džokejov sa staj učeň David Liška, ktorý mal do polovice vlaňajšej sezóny na konte len dve víťazstvá, ale od augusta začal vyhrávať ako na bežiacom páse a v šampionáte skončil s 18 víťazstvami štvrtý. V sezóne 2018 získal titul šampióna s 32 víťazstvami, na ktoré potreboval 195 štartov, čo výrazne zaostáva za neprekonateľným rekordom Václava Janáčka z roku 2009 - 82 víťazstiev z 261 štartov.
Ďaleko najvyššiu úspešnosť (34.4 %) spomedzi v Česku pôsobiacich džokejov mal Beysim Ferhanov, ktorý skončil s 22 víťazstvami druhý, nedodržiavaním pravidiel sa však pripravil o lepší výsledok, keď za nadmerné použitie bičíka dostal štyri zákazy štartu, celkovo na 9 dní, takže odjazdil len 64 dostihov.
Tretiu priečku s 21 víťazstvami obsadil Adam Florian pred najlepšími ženami v sedle, Vendulou Korečkovou a Martinou Havelkovou (po 20).
O šampiónovi majiteľov prekážkových koní v Česku už tradične rozhoduje Velká pardubická a jej - v porovnaní s biedne dotovanými prevádzkovými dostihmi - nesystémovo vysoká dotácia, takže najvyššie priečky obsadili majitelia prvých dvoch z VP, Dr. Charvát (2.67 milióna Kč) a stajňa Ševců (1.2 milióna), pred stajňou Quartis-Zámecký Vrch (882 tisíc).
Šampiónkou trénerov je Helena Vocásková s 18 víťazstvami, pred Stanislavom Popelkom (16) a Josefom Váňom (13), poradie podľa zisku má podobu Josef Váňa (3 milióny), Pavel Tůma (2.6 milióna) a Stanislav Popelka (1.4 milióna).
V šampionáte džokejov si Sertash Ferhanov a Marcel Novák vymenili pozície z predchádzajúcej sezóny, tentoktát bol pomerom víťzstiev 22:18 lepší Ferhanov, tretí skončil s 12 víťazstvami Jan Odložil.

turf.sk

Slovenské šampionáty ovládla Autoopravovňa Strnisko
Slovenské šampionáty v sezóne 2018 ovládla najváčšia slovenská stajňa Autoopravovňa Strnisko a jej spolupracovníci. V šampionáte majiteľov stajňa dominovala so ziskom 70 350 € (29 víťazstiev) pred stajňami Lokotrans (53 600 €, 3 víť.) a PD Senica (36 700 €, 6 víť.), šampiónom trénerov sa stal tréner stajne Autoopravovňa Strnisko Miroslav Stančík so ziskom 79 860 € (34 víť.), pred Zuzanou Kubovičovou (58 900 €, 8 víť.) a Václavom Lukom (53 930 €, 4 víť.).
Zo spolupráce s Autoopravovňou Strnisko vyťažil aj džokej Jiří Palík, ktorý od polovice sezóny jazdil prvé šance a od augusta vyhral pre Petra Strniska 13 dostihov, a s 26 víťazstvami a ziskom 71 510 € sa stal šampiónom džokejov. Vlaňajší šampión Jaroslav Línek skončil s 20 víťazstvami druhý, konečne sa mu však podarilo vyhrať Slovenské Derby vďaka čomu dosiahol najvyšší zisk (106 445 €). Tretiu priečku obsadil Zdenko Šmida s 11 víťazstvami (76 855 €).
Autoopravovňa Strnisko, Miroslav Stančík a Jiří Palík vyhrali tri jednotky, Cenu turfu, Jesenný handicap a Veľkú októbrovú cenu, všetky zásluhou Portorikosa, ktorý bude v ankete o Koňa roka najväčším konkurentom Zoriany, ktorá v prvej časti sezóny vyhrala Veľkú aprílovú cenu, Veľkú cenu Slovenska a Cenu Pat´s Music, a po letných debakloch v Hoppegartene a v Budapešti sa v Cene Quissisany dokázala vrátiť do víťaznej formy.
V prekážkovom odvetví šampiónske tituly získali stajňa KCL Slovakia (7 915 €), tréner Jaroslav Brečka (17 900 €) a džokej Jan Kratochvíl (5 víť.).

turf.sk

Champion Stakes: Subway Dancer dosiahol historický úspech
20. 10. Ascot Zverenec Zdena Koplíka Subway Dancer (Shamardal x Galileo) dosiahol najvýznamnejší úspech v povojnovej histórii českého, respektíve česko-slovenského turfu, tretie miesto v najbohatšom britskom dostihu pre staršie kone, v Gr.1 Champion Stakes na 2000 metrov o 1.3 milióna libier (1.48 milióna €).
Šesťročný valach zo stajne Bonanza odskakoval v osemčlennom poli ako totálny outsider s kurzom 66/1 a Radek Koplík sa s ním usadil na koniec poľa, čo bola dobrá taktika, pretože Cracksmanov vodič Maverick Wave nadiktoval na mäkkej dráhe veľmi ostré tempo. Keď na konci oblúka Koplík vytiahol Subway Dancera do vonkajšej stopy, bolo na jeho cvalovej akcii vidieť, že jeho účasť nebude len symbolická v duchu známeho olympijského hesla. Subway Dancer sa v ascotskom stúpaní dobre rozišiel a dotiahol to až na šokujúce tretie miesto za dvojicou hlavných favoritov.
Víťazstvo s obrovskou prevahou obhájil Cracksman (Frankel) s výsledným náskokom šiestich dĺžok pred Crystal Oceanom (Sea The Stars), ktorý Subway Dancera za sebou udržal o 3/4 dĺžky. Ďalšej 3/4 a 3/4 dĺžky strácali Capri a Rhododendron (obaja po Galileo), za ktorými dobeh doplnili Verbal Dexterity, Monarchs Glen a Maverick Wave.
Subway Dancer získal za tretie miesto 139 880 libier (158 800 €), čím napriek tomu, že má na konte víťazstvo v Gr.3 a ďalších šesť dotovaných umiestnení z grupových dosthihov, takmer zdvojnásobil svoj doterajší dotačný zisk (333 290 €) a v tabuľke najbohatších českých rovinových koní sa posunul na druhé miesto za Darsalama, ktorý podľa databázy českého Jockey Clubu vybehal v rokoch 2004-2007 9 173 350 Kč. Subway Dancer má na konte 8 716 390 Kč, s majiteľskými prémiami 418 118 €, teda takmer 11 miliónov českých korún.
Senzačnosť jeho výkonu ilustruje pohľad na kariéry jeho súperov. Pre víťazného Craksmana to bolo tohtoročné tretie víťazstvo v Gr.1, predtým vyhral Prix Ganay a Coronation Cup, a v Prince Of Wales's Stakes skončil druhý za Poet's Wordom. Vychádzajúca hviezda Crystal Ocean dosiahol v prvej polovici sezóny grupový hattrick, potom v King George VI And Queen Elizabeth Stakes tesne prehral s Poet's Wordom, v Gr.3 September Stakes s o 3.5 kilogramu menej nesúcou Enable, a na štart Champion Stakes nastupoval s vyšším ratingom ako Cracksman. Capri vlani v Irish Derby porazil Cracksmana a potom vyhral aj veľmi dobre obsadený St Leger, kde za ním skončili Crystal Ocean, tohtoročná hviezda vytrvaleckých dostihov Stradivarius a víťaz Melbourne Cupu Rekindling. Aktuálnu sezónu zahájil víťazstvom v Gr.3, ale potom sa na päť mesiacov odmlčal a po piatom mieste v Prix Foy dobehol piaty v Prix de l'Arc de Triomphe. Rhododendron bola vlani vysokou favoritkou 1000 Guineas a Oaks, v prvom prípade ju však porazila stajňová kolegyňa Winter a v druhom hviezdna Enable. Na jeseň vyhrala Prix de l'Opera a dobehla druhá v Breeders' Cup Filly & Mare Turf. V máji dokázala poraziť žrebce v Lockinge Stakes, odvtedy sa jej však nedarilo a päťkrát sa neumiestnila. Víťazom Gr.1 je aj Verbal Dexterity, Monarchs Glen a dokonca aj vodič Maverick Wave sú víťazmi Gr.3.

turf.sk

Velká pardubická pre nováčika
14.10. Pardubice Víťazom 128. ročníka Velkej pardubickej na 6900 metrov o 5 miliónov korún (194 000 €) sa stal sedemročný zverenec Pavla Tůmu Tzigane Du Berlais s Janom Faltejskom.
Pre Tůmu to bola vôbec prvá účasť jeho zverenca vo Velkej a pre Faltejska dvanásta, pričom jeho účinkovanie vo Velkej možno rozdeliť do dvoch etáp. V prvých šiestich štartoch obsadil len dve siedme miesta a štyrikrát nedokončil, ale v ďalšich šiestich štartoch päťkrát vyhral a raz bol tretí.
Už tradične bola najdramatickejšia pasáž od štvrtého po šiesty skok, kde pole opustilo sedem z dvadsiatich štartujúcich koní. Na vnútornej strane Taxisu Vicody, ktorý mal zorné pole zúžené tienidlami, zle odhadol skok, skočil nízko a dopadol do priekopy, pričom sa zamotal pod nohy Univese Of Graciemu a spôsobil aj jeho pád. Za nimi šikmo skočil Templář a pri tvrdom doskoku katapultoval Felixa de Gilesa zo sedla, a na vonkajšej strane prekážky zhasli nádeje Ter Milla, ktorý odskočil príliš ďaleko pred prekážkou a dopad na hranu priekopy neustál. Na Írskej lavici zo slovenského reprezentanta Vajgarosa vystúpil dvojnásobný víťaz Grand National Leighton Aspell, na Popkovickom skoku zo sedla Deligt My Fire vypadol Niklas Lovén a zastavil tam veterán Kasim. Potom už dostih za vedenia Bridgeura prebiehal v kľude a jedinými odpadlíkmi boli najväčší outsideri Artistmontot a Mileryt, ktorí nazbierali priepastnú stratu a po piatich kilometroch boli zadržaní.
Za Havlovým skokom sa sa vpredu sformovala šestica koní s plnými šancami, ktorú stíhal obhajca víťazstva No Time To Lose. Vandual, Nikas a Ribelino začali výrazne strácať a Pareto sa po celý dostih trápil vzadu. Na trávnatej dráhe došli sily Bridgeurovi a posledý skok skákali takmer súčasne Stretton, Ange Guardian, Zarif, Hegnus a Tzigane Du Berlais. V posledných tristo metroch mal najviac síl Tzigane Du Berlais, ktorý zvíťazil o tri dĺžky a hlavu pred Hegnusom s Markom Stromským a Strettonom s Thomasom Garnerom. Štvrtú priečku obsadil Zarif s Raffaelem Romanom a na tabuľu sa cez hasnúceho Ange Guardiana prepracoval No Time To Lose. Bridgeur napokon dobehol s veľkou stratou siedmy a dostih dokončili aj slovenský odchovanec Vandual so slovenským džokejom Lukášom Matuským, ďalej Nikas, Pareto a Ribelino.
Po dostihu sa na tému porážky favoritov zo stajne Josefa Váňu objavili teórie o vydávaní síl v poctivo odbehnutých kvalifikáciách, či o dĺžke prestávky od posledného štartu, všetko však vyvracia druhý zo septembrovej kvalifikácie Tzigane Du Berlais... Trochu sa pozabudlo na fenomén zvaný stajňová forma a na staré dostihové porekadlo „forma tlčie triedu”, ale pozorným stávkarom iste neušlo počínanie zverencov zúčastnených trénerov v predchádzajúcich dostihoch.
Tréner víťazneho Tzigane Du Berlaisa Pavel Tůma priviezol kone do Pardubíc v top forme, v sobotu jeho zverenec Anaking suverénne vyhral Křišťálový pohár města Pardubic, Northerly Wind dobehol druhý v Stříbrnej trofeji a Saint Joseph v trojkovom stípli. Tréner Hegnusa Radek Holčák iného koňa v Pardubiciach nemal a tréner tretieho Pareta Čestmír Olehla mal kone takisto v špičkovej forme, Poinsettia a Waikita obsadili prvé a tretie miesto v Cene Laty Brandisovej a Izynka suverénne ovládla Cenu Vltavy.
Oproti nim Josefovi Váňovi načasovanie stajňovej formy vôbec nevyšlo. Vyhral síce prvý dostih mítingu, ale upracované, jednodĺžkové víťazstvo Mister Westminstera v štvorkových prútenkách amatérov ani zďaleka nezodpovedalo prevahe, ktorú mal mať podľa papierových predpokladov. Potom už jeho favoriti išli od prehry k prehre až po Velkú pardubickú, kde obsadili štvrté, piate a šieste miesto.

turf.sk

European Jockeys Cup - Murzabajev obhájil víťazstvo
22.9. Praha V EJC sa v porovnaní s predchádzajúcimi tromi ročníkmi predstavila slabšia zostava džokejov, zvýšené dotácie však prilákali veľmi zaujímavé kone - v hlavnom dostihu, v EJC Million na 1400 metrov o 2.6 milióna korún (101 000 €), sa predstavili traja grupoví víťazi a papierovým favoritom bol legendárny írsky šprintér Gordon Lord Byron (Byron), o ktorom už bol natočený aj film.
Gordon Lord Byron bol prvým koňom, ktorý bol na dostihy do Prahy prepravený letecky, let však výrazne meškal, takže namiesto ušetrenia síl desaťročného veterána sa stal pravý opak. Gordon strávil na ceste až 12 hodín, do stajne v Chuchli sa dostal neskoro po polnoci a na odpočinok v cudzom prostredí nemal dostatok času. Situáciu mu neuľahčil ani šesťnásobný dubajský šampión Tadhg O'Shea, ktorý ho odjazdil „po dubajsky” - napriek nevýhodnému štartovému postu sa ponáhľal dopredu, na začiatku cieľovej roviny sa ujal vedenia, ale v posledných tristo metroch mal Gordon celej tej víkendovej anabázy plné zuby a bez iskry si dobehol po piate miesto. V Racing Post Ratingu dostal známku 92, čo je jeho najhorší výkon za posledné dva roky a predchádzajúcich 22 štartov...
Neuspeli ani nemeckí grupoví víťazi Julio a Shining Emerald, ktorých žreb spolu s Gordon Lord Byronom poslal do posledných troch boxov. Bajuržan Murzabajev a Eduardo Pedroza im nedokázali nájsť pozíciu, na začiatku oblúka navyše zle zatočili a rozdali mnoho dĺžok. Julio sa v závere prepracoval aspoň na tretie miesto, ale Pedroza so Shining Emeraldom záver vypustil a skončil jedenásty.
Víťazstvo v najbohatšom stredoeurópskom rovinovom dostihu si po perfektnom výkone francúzskeho džokeja Jeana Bernarda Eyquema pripísal zverenec Václava Luku Troizilet (Wootton Bassett) z organizujúcej stajne Leram, pred outsiderom Noble Cliffsom, zmieneným Juliom a Borsakovom.
Vlaňajšie víťazstvo v EJC obhájil Bajuržan Murzabajev napriek tomu, že EJC Million mu s Juliom jazdecky nevyšiel a v Gerschovom Memoriáli na 1400 metrov o 600 000 Kč (23 000 €) s vysokým favoritom Pardon My French po príliš aktívnom priebehu podľahol dobre načasovanému útoku King Archieho (Archipenko) s Jaroslavom Línkom. V EJC Middle na 1800 metrov o 600 000 Kč Murzabajev premenil tutovku v sedle Wirelessa (Kentucky Dynamite) a vo Velkej cene českého turfu na 2400 metrov o 600 000 Kč v sedle Rousse (Lope De Vega) po veľkom súboji o hlavu zdolal víťazku Derby Blessed Kiss, čo mu celkovo vynieslo 30 bodov. Druhý skončil Jean-Bernard Eyquem s 18 a tretí Anderas Helfenbein so 17 bodmi.

turf.sk

Österreichisches Derby pre domáceho Gugus Des Brieresa
16.9. Ebreichsdorf Len sedem štartujúcich prilákal jubilejný, 150. ročník najstaršieho rakúskeho športového podujatia, Österreichisches Derby na 2200 metrov o 30 000 € a víťazstvo si pripísal zverenec Tamary Richterovej Gugus Des Brieres.
Syn víťaza Derby Italiano Cima De Triomphe (Galileo) po víťazstve v bratislavskom Derby triali odvodil Slovenské Derby a až v posledných dvesto metroch sa prepadol na konečné piate miesto, takže v kratšom rakúskom Derby bolo na programe dňa, že otočí pomer síl s Res Judicatom, ktorý v Bratislave skončil tretí. Jaroslav Línek sa s ním navyše nikam neponáhľal a odviezol sa na štvrtom mieste, na konci oblúka vonkajšou stopou zaútočil a bez ohrozenia ho priviedol k víťazstvu pred Res Judicatom a umiestneným z nemeckého štvorkového handicapu I'm A Dreamerom, ktorí sa v poslednom oblúku ocitli na konci poľa a v závere sa už len priblížili na dve dĺžky.
Štvrté miesto obsadil ďalší nemecký nezvíťazivší Ludwig Leopold, tabuľu doplnil víťaz bratislavského štvorkováho handicapu Quito, až šiestym miestom sklamala tretia z Ceny Arvy a zo Slovenských Oaks Zambala a posledná dobehla bulharská odchovankyňa, víťazka tamojšieho Derby Tangra.

turf.sk

Kincsem Díj pre Esti Fényho
9. 9. Budapešť Víťazom najvýznamnejšieho maďarského medziročníkového testu, Kincsem Díj na 2400 metrov o 12 miliónov forintov (37 000 €), sa stal trojročný domáci odchovanec Esti Fény (Pigeon Catcher) z lotu trénera Csabu Zalu.
Esti Fény po víťazstve v Magyar Derby vyhorel v Slovenskom Derby (10.), ale výpadok vykompenzoval sedemdĺžkovým víťazstvom v Szent István Díj, a v Kincsem Díj potvrdil príslušnosť k regionálnej špičke vytrvalcov, keď sa v solídne rozbehnutom dostihu držal v popredí, už 800 metrov pred cieľom sa posunul do vedenia a bez väčších problémov vyhral o dĺžku pred slovenským Portorikosom (Intense Focus). Po treťom mieste siahal český veterán Autor (Authorized), domáci Rosenfire (Aussie Rules) a Eskandar (Teofilo) ho však v závere vytlačili na koniec tabule.
Favoritkou Kincsem Díj bola slovenská Zoriana, ktorá tam však nemala čo hľadať, pretože v paddocku krívala a v turfovo vyspelejších krajinách by ju v takom stave ani nepustili na štart. Že s ňou čosi nie je v poriadku naznačovalo aj nezvykle pokojné správanie pri zavádzaní do boxov no a v dostihu sa to prejavilo, keď v závere vycúvala na siedme miesto (video).

turf.sk

Tour To Paris si udržal neporaziteľnost
9. 9. Budapešť Okrem Kincsem Díj bolo v Kincsem Parku na programe ďalších päť jednotkových dostihov, v ktorých sa zrodil jeden slovenský úspech - v Szabó József "Pöri" Emlékverseny Hendikep na 1400 metrov na Polytracku o 900 000 forintov (2800 €) využil osemročný slovenský odchovanec Van Damme (Desert Track) najnižšiu záťaž a pod Zdenkom Šmidom priniesol trénerovi Marcelovi Mihalíkovi a stajni ARS Invest Zimková prvé jednotkové víťazstvo (video).
Najsledovanejším koňom dňa bol zverenec Sándora Ribárszkeho Tour To Paris (Fuisse), ktorý si aj v ôsmom životnom štarte udržal neporaziteľnosť, keď pod Jaroslavom Línkom vyhral Overdose Díj na 1000 metrov o 4.5 milióna forintov (13 900 €). Tour To Paris vyhral o tri dĺžky pred druhou z Jarnej ceny kobýl Fire For Gogou, ale podobne ako v predchádzajúcom štarte v Kozma Ferenc Emlékverseny mu chýbala brilantnosť z jarných štartov, keď vyhral predskúšku Nemzeti Díj o 12, Nemzeti Díj o 10 a Flandorffer Tamás Emlékverseny o 14 dĺžok (video).
V Aperianov Zakariás Emlékverseny - Imperiál Díj na 1600 metrov o 4.5 milióna siahal po svojom 21 víťazstve 10-ročný veterán Silent Blessing (Diktat), v posledných metroch ho však chytil štvorročný Capitaine Fregate (Fuisse), pre ktorého to bolo deviate životnú víťazstvo (video).
V Blaskovich Ernő Emlékverseny pre dvojročné kone na 1300 metrov o 1.5 milióna forintov (4600 €) sa presadil favorizovaný Dynamo (Rendezvous), pre ktorého to bolo v piatom štarte tretie víťazstvo, a zaujímavý dobeh sa zrodil v Magyar Hárómévesek Nagydíja pre trojročné kone maďarského chovu na 2400 metrov o 4.4 milióna forintov (13 600 €) - vyhral Jaroslavom Línkom odjazdený outsider Selyemkő (Satin Stone) a na druhom, treťom a piatom mieste dobehli potomkovia šprintérskej hviezdy Overdosea Aurora Borealis, Rose Fire a Stormatic.

turf.sk

Dylanka získala druhé Oaks
2. 9. Bratislava Dcéra víťaza Irish Derby, King George VI And Queen Elizabeth Stakes a Prix de l'Arc de Triomphe Dylan Thomasa (Danehill) Dylanka vyhrala po českých Oaks analogický dostih aj v Bratislave a priniesla trénerke Helene Vocáskovej prvý slovenský klasický triumf.
Hlavnými súperkami Dylanky v Oaks na 2000 metrov o 23 000 € boli zverenkyne Václava Luku Wild Love a Rousse. Víťazka Jarnej ceny kobýl Wild Love nadiktovala poctivé tempo, ale na mäkkej dráhe dostih neprestála a v poslednom oblúku začala slabnúť. V tom momente poslal Beysim Ferhanov Dylanku do trháka, na ktorý nezareagoval Antoine Subias v sedle štvornásobnej francúzskej víťazky Rousse (Lope De Vega), s ktorou sedel Dylanke za zadkom, ale v rozhodujúcom okamihu si ju nechal ujsť o 5-6 dĺžok. V cieľovej rovine sa Rousse snažila, ale priblížila sa len na 3/4 dĺžky,
Tabuľu s odstupom doplnili rakúska Zambala (Wiesenpfad), česká Slivka (Mikhail Glinka) a najlepšia zo šestice slovenských kobýl Maková Panenka (Stormy Jail), Wild Love skončila až siedma.

turf.sk

V Chuchli vládli kobyly
2. 9. Praha Chuchelských hlavných dostihov sa zúčastnili tri kobyly a nepustili pred seba žiadneho zo žrebcov. V St Leger na 2800 metrov o 550 000 Kč (21 500 €) sa zrodil očakávaný dobeh Derby víťazky Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) pred druhou z Oaks Carmellou (Campanologist), a v rovnako dotovanej Velkej cene Prahy na 1600 metrov trochu podcenená Saša (Makfi) po útoku z posledného miesta v tesnom dobehu zdolala víťaza Velkej jarnej Sagara (Excelebration), víťaza Tattersalls Mile Father Frosta (Rip Van Winkle) a víťaza Lázeňskej míle Zocka (Rock Of Gibraltar).

turf.sk

Derby víťazky neuspeli na scéne Black Type
12. 8. Berlín / Deauville Víťazka Slovenského Derby 2016 Zoriana (Jukebox Jury) a víťazka Českého Derby 2017 Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) sa pokúsili o prienik medzi Black Type kone, ale obe skončili posledné.
Zoriana sa predstavila v Listed Hoppegartener Stutenpreis na 1800 metrov o 27 000 €, kde v poli 11 kobýl odskakovala s kvótou 7:1 ako piata šanca, ale už v polovici cválala ťažkopádne, v oblúku rozdala mnoho metrov a v cieľovej rovine sa prepadla na vzdialené posledné miesto, pričom na víťaznú Angelitu (Areion) z rodiny legendárnej Asterblüte strácala priepastných 26 dĺžok.
Hrozivý výsledok očividne nezodpovedá schopnostiam Zoriany a možno sa domnievať, že ho spôsobilo buď avizované zranenie, alebo skôr to, že v noci pred dostihom absolvovala namiesto spánku desaťhodinový transport.
Blessed Kiss v Gr.3 Prix Minerve na 2500 metrov o 80 00o € narazila na oveľa silnejšiu konkurenciu než Zoriana. Po víťazstve v Českom Derby ju francúzski handicaperi pre istotu zdvilhli z 31 na 36 kilogramov, i tak ale za konkurentkami zaostávala minimálne o 8 kilogramov, takže odskočila s kvótou 56:1 ako najväčšia outsiderka. Prekvapenie sa nekonalo, ale 16 1/2-dĺžková strata na vychádzajúcu hviezdu Worth Waiting (Bated Breath), ktorá vyhrala štvrtýkrát v rade, nie je žiadnym prepadákom, len manažérskou chybou.

turf.sk

Cena turfu pre Portorikosa
12.8. Bratislava Výnimočný deň prežili džokej Jiří Palík, tréner Miroslav Stančík a majiteľ Peter Strnisko, ktorí vyhrali štyri dostihy, šprintérsku päťku a trojku s kobylami Lashain a Hayluck, dvojkový Memoriál Otta Suchovského na 1400 metrov s Lightblack a hlavný dostih, Cenu turfu, s Portorikosom. Jiří Palík na záver vyhral ešte trojkový vytrvalecký handicap s Furious Felixom, celkom si teda pripísal päť víťazstiev, čo sa v Bratislave za posledných 10 rokov podarilo len Zdenkovi Šmidovi, ktorý presne pred rokom vyhral takmer rovnaké dostihy ako Palík, vrátane Ceny turfu s George Booleom.
George Boole sa predstavil aj v tohtoročnej Cene turfu na 2400 metrov o 7000 €, bežalo sa však až o 11 sekúnd rýchlejšie ako pred rokom a v závere vycúval na piate miesto. Víťazstvo si pripísal vyššie zmienený Portorikos (Intense Focus), ktorý sa po ôsmom mieste v Slovenskom Derby 2016 vrátil medzi míliarov, ale v aktuálnej sezóne to opäť skúsil na vytrvaleckých tratiach a zaradil sa do regionálnej špičky, keď sa každým štartom o priečku zlepšil - dobehol štvrtý vo Veľkej májovej, tretí vo Veľkej cene Slovenska, druhý v Zlatom pohári a teraz vyhral Cenu turfu o hlavu pred tretím z vlaňajšieho Magyar Derby Mr Zuru (Famous Name). Tretiu priečku obsadil slovenský odchovanec Sulman (Look Honey) pred druhým zo Slovenského Derby 2016 Fantastic Lacym (Manduro).

turf.sk

Filip Minařík získal päťdesiate grupové víťazstvo
5.8. Düsseldorf Český džokej Filip Minařík zaznamenal jeden z najväčších úspechov kariéry, víťazstvo v Gr.1 Preis der Diana - German Oaks na 2200 metrov o 500 000 €.
Minařík bol v sedle pôvodom veľmi zaujímavej Well Timed (Holy Roman Emperor) v ktorej pedigree sa až päťkrát objavuje Northern Dancerova matka Natalma. Zverenkyňa Jean-Pierra Carvalha prehrala len v dvojročnom debute pod Danielem Porcum a v tejto sezóne vyhrala pod Minaříkom všetky štyri štarty, dostih nezvíťazivších kobýl a Listed na 2100 metrov v Düsseldorfe, Gr.2 Soldier Hollow - Diana-Trial na 2000 metrov v Berlíne a napokon aj vysoko cenenú klasiku, ktorá bola s víťaznou dotáciou 300 000 € druhým najlukratívnejším Minaříkovým víťazstvom po Grosser Preis von Baden 2006 (Prince Flori, 450 000 €).
Preis der Diana bola pre Filipa Minaříka jubilejným, päťdesiatym grupovým víťazstvom. To prvé, Gr.3 Grosser Sprint-Preis, získal v roku 2000 s Tertullianom a od tej doby zbiera grupové zásahy každoročne, s výnimkou rokov 2007, keď mal v hlavnej časri sezóny trojmesačný dištanc kvôli vyhrážkam džokejovi Andreasovi Helfenbeinovi, a roku 2013, keď mal zdravotné problémy.
Čo do grupových víťazstiev bol Minařík najúspešnejší v sezónach 2015 a 2017, keď vyhral po šesť grúp, vrátane jednotiek Grosser Preis von Bayern s Itom a s Guignolom, Bayerisches Zuchtrennen s Guilianim a Grosser Preis von Baden s Guignolom. Päť grúp, vrátane dvojky Oettingen-Rennen so Shamalgamom, vyhral v roku 2011. V aktuánej sezone má na konte štyri grupové víťazstvá, takže je tu stále šanca, že to bude jeho najúspešnejšia sezóna.
Celkovo má Minařík na konte 14 víťazstiev v Gr.1, 15 v Gr.2 a 21 v Gr.3.

turf.sk

Windstoss a Weltstar II.
Stránka dostihy.fitmin.cz zverejnila text Ing. Pavla Viceníka, ktorý potvrdzuje, že Windstoss a Weltstar skutočne nepochádzajú z napajedlianskej rodiny.
Viac...

turf.sk

Windstoss a Weltstar z napajedlianskej rodiny? Nie, z widzowskej.
Dostihová stránka dostihy.fitmin.cz priniesla v uplynulých dňoch článok, podľa ktorého víťazi posledných dvoch ročníkov Deutsches Derby Windstoss a Weltstar pochádzajú z napajedlianskej rodiny, čo je nesprávna informácia.
Viac...