turf.sk

Línek vyhral Derby bez beluša - s Mon Cherim
15.7. Bratislava Päťnásobný slovenský šampión džokejov Jaroslav Línek sa na pätnásty pokus konečne dočkal víťazstva v domácom Derby. Po štyroch víťazstvách v Magyar Derby s belušmi King's Honorom, Thunder Groomom, Maydayom a Quelindom priviedol v Slovenskom Derby na 2400 metrov o 64 000 € k víťazstvu hnedáka Mon Cheriho (Makfi), ktorého pre stajňu Lokotrans trénuje Luboš Urbánek.
Vedenia sa okamžite ujal z boxu číslo 2 štartujúci rakúsky Gugus Des Brieres (Cima De Triomphe) s päťnásobným maďarským šampiónom džokejov, Bulharom Stanislavom Georgievom, za ktorého si vo vlažnom tempe rozumne sadli Jiří Palík s Riskom (No Risk At All) a Jozef Bojko s Res Judicatom (Jukebox Jury), a všetci traja z výhodnej pozície vyťažili tabuľové umiestnenia.
Na začiatku cieľovej roviny vedenie prevzal piaty zo Starohájskeho kritéria Risk, ale asi 150 metrov pred cieľom sa predná línia vyrovnala a víťazstvo napokon vybojoval tretí z Českého Derby Mon Cheri o krk, krk a 3/4 dĺžky pred víťazkou Českého Derby Blessed Kiss (Kentucky Dynamite), Res Judicatom a domácim Riskom. Gugus Des Brieres udržal piatu priečku o nos pred Darkolvom.
Slušné siedme miesto obsadil domáci Standing Rock, tretí domáci zástupca Pascal skončil dvanásty. Deviatym a trinástym miestom sklamali Thisisthekey a Mount Q, ktorých vrchol bol zrejme v Starohájskom kritériu, kde dobehli prvý a štvrtý, a neuspel ani víťaz Magyar Derby Esti Fény, ktorý vonkajšou stopou rozdal mnoho dĺžok a v závere vycúval na desiate miesto.
Víťazný Mon Cheri je po Sir Sunovi a Ideal Approachovi len tretím jednotkovým a po Sir Sunovi druhým klasickým víťazom trénera Luboša Urbánka a Slovenské Derby bolo Urbánkovým deviatym jednotkovým víťazstvom.
Zaujímavé je, že prví dvaja, Mon Cheri a Blessed Kiss, mali v závere identickú rýchlosť, rovnako ako v Českom Derby, rozdiel bol len v pozícii pred záverom dostihu. V Chuchli bol na začiatku roviny Mon Cheri asi dve dĺžky za Blessed Kiss a rozdiel sa do cieľa nezmenil, zatiaľ čo v Bratislave bol Mon Cheri na štvorstovke pol dĺžky pred Blessed Kiss a rozdiel sa takisto nezmenil.

turf.sk

Zoriana tentokrát „s odretými ušami”
15.7. Bratislava V rámci Derby dňa sa v Bratislave predstavila aj najväčšia slovenská hviezda súčasnosti, belka Zoriana (Jukebox Jury) z PD Senica, ktorá pod Štefanom Budovičom podľa očakávania vyhrala Cenu Pat's Music na 2000 metrov o 13 000 €, v ostrom tempe si však na špici nevydýchla a v závere už toho mala dosť, ale so šťastím udržala víťazstvo o krk a 3/4 dĺžky pred Sašou (Makfi) a Slivkou (Mikhail Glinka).
Opakom bol Zlatý pohár na 2600 metrov o 13 000 €, ktorý podľa očakávania odvodil favorizovaný Autor (Authorized), nasadil však príliš pomalé tempo a pole neroztrhal, ale priviezol si ho za zadkom do roviny, kde s ním urobili krátky proces Felix (Jukebox Jury) s Petrom Foretom a Portorikos (Intense Focus) s Jiřím Palíkom, ktorí obsadili prvé dve priečky. Autorovi zostalo päť dĺžok vzdialené tretie miesto, štvrtý skončil bočiaci Bonys a piaty Touch Of Genius.

Mon Cheri priniesol Lubošovi Urbánkovi jednotkové víťazstvo číslo deväť a osmičku mala Bratislavská míľa na 1600 metrov o 13 000 €, kde vlaňajšie víťazstvo s prehľadom obhájil Ideal Approach (Bushranger) s Jaroslavom Línkom, o 3/4 a 3/4 dĺžky pred George Booleom (Art Connoisseur) a Facts And Figuresom (Galileo).
Jednotkový program doplnila Cena Mysa na 1000 metrov o 7000 €, kde Mr Right (Echo Of Light) a Berouyine (Bushranger) zopakovali dobeh raz-dva z nedávnej chuchelskej jednotky. Tesne tretí dobehol Henrytheaeroplane (Henrythenavigator).

turf.sk

V Hamburgu vládol Markus Klug
29.6.- 8.7. Hamburg Počas „Derby-Woche” v Hamburgu sa vo fantastickej forme predviedli zverenci Markusa Kluga, ktorí vyhrali tri najvýznamnejšie dostihy mítingu, Grosser Hansa-Preis, Grosser Preis von Hamburg a Deutsches Derby.
Klugov vlaňajší víťaz Derby Windstoss (Shirocco) sa predstavil v roli hlavného favorita v Gr.2 Grosser Hansa-Preis na 2400 metrov o 70 000 €, ale v poli siedmoch koní skončil až štvrtý, čo však Kluga nemusí príliš mrzieť, pretože prvé dve priečky obsadili jeho ďalší zverenci, vlaňajší nemecký Kôň roka Dschingis Secret (Soldier Hollow) a Colomano (Cacique).
V Gr.3 Grosser Preis von Hamburg na 2000 metrov o 55 000 € ako vysoký favorit odskočil bývalý poľský šampión Va Bank (Archipenko), momentálne pripravovaný Andreasom Wöhlerom, víťazstvo však rozdielom hlavy vybojoval Klugov zverenec Devastar (Areion).
Po víťazstve siahal Markus Klug aj v Gr.3 Mehl Mülhens-Trophy pre trojročné kobyly na 2200 metrov o 55 000 €, ale jeho Dinu (Nathaniel) rozdielom pol dĺžky porazila Taraja (High Chaparral), v ktorej sedle si Bajuržan Murzabajev pripísal svoj druhý grupový triumf, prvý získal vlani v Gr.3 Herzog von Ratibor-Rennen s Poldi's Lieblingom.
Favoritom 149. ročníka Deutsches Derby na 2400 metrov o 650 000 € bol zverenec Andreasa Wöhlera Royal Youmzain (Youmzain), dvesto metrov pred cieľom sa však vpredu vynorili Klugovi zverenci Weltstar (Soldier Hollow) a Destino (Soldier Hollow), a obsadili prvé dve priečky. Royal Youmzain prvým dvom nehrozil a skončil tretí pred Salve Del Riom (Rio De La Plata), tabuľu uzavrel Aldenham (Mastercraftsman), v ktorého sedle Jozef Bojko predviedol majstrovský odhad tempa a napriek odpisujúcemu kurzu 39:1 sa udržal na tabuli.
Víťazný Weltstar, polobrat vlaňajšieho víťaza Windstossa, priniesol Markusovi Klugovi tretie víťazstvo v Deutsches Derby za posledných päť rokov, džokejský veterán Adrie de Vries sa radoval prvýkrát, predtým mal ma konte len tretie miesto s Omikronom za Shiroccom a Malinasom v Deutsches Derby 2004.

turf.sk

V Magyar Derby sa presadil Esti Fény
1. 7. Budapešť Víťazom 96. ročníka Magyar Derby na 2400 metrov o 14 miliónov forintov (42 450 €) sa stal jediný maďarský kôň, figurujúci na prihláškach do Slovenského Derby, zverenec Csabu Zalu Esti Fény (Pigeon Catcher), v ktorého sedle si sté víťazstvo pripísal džokej Tamás Nagy.
Nagy Esti Fénymu pripravil ideálny priebeh v prvej vlne, na začiatku roviny ho poslal do vedenia a vyhral pred z posledného miesta útočiacou víťazkou päťkového handicapu Köln (Jukebox Jury), v ktorej sedle Gábor Paizs prevažoval pol kilogramu a napokon prehral len o hlavu. Tretí dobehol Wildvogel (Kheleyf) a prevahu kobýl na tabuli dotvorili víťazka klasickej Hazafi Díj Medyna (Masterstroke) a česká odchovankyňa Contesse (Fast And Furious). Favorizovaný suverén z Alagi Díj Csalán skončil až pätnásty.
Odchovanec Národného žrebčína Bábolna Esti Fény vlani zo štyroch štartov vyhral dostih nezvíťazivších a najväčší dostih pre dvojročiakov maďarského chovu, Magyar Kétévesek Nagdíja. V aktuálnej sezóne získal tri umiestnenia, v predskúške Nemzeti Díj skončil druhý za Tour To Parisom, v klasickej Nemzeti Díj tretí za Tour To Parisom a Muizenberg Rockom, a v Alagi Díj druhý. Víťazstvo prišlo v pravý čas napriek tomu, že má pre Derby takmer antipôvod.
Jeho otec Pigeon Catcher (Dutch Art x Royal Abjar) bol dvojročiak za 7000 € a vo farbách maďarského majiteľa Zsolta Hegedüsa získal vo Francúzsku v 16 štaroch dve víťazstvá, v dostihu nezvíťazivších na 1600 metrov a v handicape D na 1900 metrov na Polytracku. V jedinom štarte na Listed-scéne skončil šiesty. V roku 2014 bol zaradený do maďarského chovu a z prvého ročníka má dráhe šesť koní, z toho dvoch víťazov - Esti Fényho a päťkovú víťazku Tűzgalamb.
Esti Fényho matka Ejtihaad (Nayef) pred ním dala trojicu päťkových koní a sama sa na dráhe neobjavila. Nebehala ani druhá matka Al Durrah (Darshaan), kvalitu ukázala až tretia matka, Listed-víťazka Ashraakat (Danzig), pravá sestra šampióna šprintérov Elnadima a polosestra trojročnej šampiónky Mehthaaf (Nureyev).

turf.sk

Našiel Ribárszki nového Overdosea?
1. 7. Budapešť V Kincsem Parku sa v rámci Derby dňa predstavil aj najlepší maďarský trojročiak, 10-dĺžkový víťaz Nemzeti Díj Tour To Paris (Fuisse), nezamieril však do Derby, ale do Flandorffer Tamás Emlékverseny na 1200 metrov o 1.3 milióna forintov (3940 €). Zverenec Sándora Ribárszkeho pod Jaroslavom Línkom pripomenul Ribárszkeho bývalú hviezdu Overdosea, keď sa okamžite ujal vedenia a v závere súperom impozantne odišiel, pričom o 14 dĺžok druhý skončil Duce (Fuisse), ktorý od minulej sezóny nazbieral v Budapešti šesť jednotkových triumfov.
V Buccaneer Díj na 1600 metrov o 1.5 milióna forintov (4550 €) sa na výslenie vrátila ďalšia veľká hviezda, zverenec Gábora Maronku Silent Blessing (Diktat). Obhajca víťazstva z rokov 2014 a 2015 sa po dvojročnej prestávke vrátil na dráhu víťazstvom v dvojkovej Eleki Díj, a v Buccaneer Díj pod Jaroslavom Línkom systémom štart-cieľ ukázal, že ani v desiatich rokoch nepatrí do starého železa, keď si pripísal svoje štrnáste jednotkové víťazstvo a devätnáste celkovo.

turf.sk

Premianti Českého Derby favoritmi na Slovensku
26. 6. Bratislava Po utorkovom škrtaní zostalo na prihláškach do Slovenského Derby 15 koní, vrátane prvých troch z Českého Derby, Blessed Kiss (Kentucky Dynamite), Poldi's Lieblinga (Tai Chi) a Mon Cheriho (Makfi), za ktorými nasledujú prví dvaja zo Starohájskeho kritéria Thisisthekey (Authorized) a Darkolva (Dark Angel).
Z trojice domácich koní zatiaľ najviac ukázal Risk (No Risk At All), z cudziny sú okrem českých koní a nemeckého favorita prihlásení aj rakúsky Gugus Des Brieres (Cima De Triomphe) a maďarský Esti Fény (Pigeon Catcher), ktorý sa v nedeľu zúčastní Magyar Derby. Maximálny počet štartujúcich je 14, takže ak nenastane žiaden škrt, pod čiarou sa ocitne Forever Dry.
Prehľad prihlásených podľa hodnotenia turf.sk.

turf.sk

Nepodarené České Derby pre Blessed Kiss
24. 6. Praha Horšie ako dostih učňov alebo amatérov vyzeral 98. ročník Českého Derby na 2400 metrov o 2.5 milióna korún (97 000 €) - časť domácich džokejov sa prezentovala katastrofálne, mizivou dôverou vo svoju schopnosť odhadu tempa a mizivou dôverou v sily svojho koňa, takže prvá polovica Derby bola pomalšia než ktorákoľvek z predskúšok a nie je žiadnym prekvapením, že sa v dostihu plnom kolízií a skrumáží najlepšie zorientovali jazdci pôsobiaci v západnej Európe a všetci štyria sa dostali na tabuľu.
Na začiatku cieľovej roviny to vyzeralo na víťazstvo nemeckého Poldi's Lieblinga (Tai Chi), ktorého Eddy Hardouin v pomalom úvode nechal ísť dopredu a viezol sa na druhej priečke, najprv za Golden Alighierim a potom za Black Bardom. Päťsto metrov pred cieľom sa ujal vedenia, ale na štvorstovke ho predstihla najvyššie hodnotená česká kobyla podľa ratingov turf.sk Blessed Kiss (Kentucky Dynamite), útočiaca z konca poľa vonkajšou stopou a pod Vladimírom Panovom nevzdávajúceho sa Poldi's Lieblinga zdolala o krk.
Na dve dĺžky vzdialenú tretiu priečku sa z konca poľa preštrikoval Mon Cheri (Makfi) s Jiřím Chaloupkom, štvrtá dobehla Carmella (Campanologist) s Jackom Mitchellom a tabuľu s odstupom uzavrel Darkolva (Dark Angel) s Jimmym Quinnom, pred francúzskym Dragonom a domácim Res Judicatom. Jarný favorit Derby King Heart obsadil po ukážkovom upulovaní ôsme miesto a upulovaný bol aj víťaz Starohájskeho kritéria Thisisthekey, ktorý navyše tristo metrov pred cieľom v kolízii stratil akciu a napokon za sebou nechal len Golden Alighieriho, ktorý v Derby nemal čo hľadať.
Víťazná zverenkyňa Igora Endaltseva zo stajne Yerbola Baizhasrkinova, polosestra vo francúzskych Listed a v americkej Gr.3 umiestnenej míliarky Blessed Silence (Siyouni), je v tejto sezóne už treťou kobylou, ktorá sa vo Francúzsku radí do priemeru až podpriemeru, ale v strednej Európe dokázala vyhrať klasický dostih - Jarní cenu klisen vyhrala v dvoch francúzskych štartoch neumiestnená Lady Westminster, Jarnú cenu kobýl Wild Love, ktorá bola z troch francúzskych štartov raz piata, a víťazka Derby Blessed Kiss má z Francúzska na konte dve štvrté miesta z piatich štartov...

turf.sk

Autor opäť medzi víťazmi
24. 6. Praha Z rámcových dostihov chuchelského Derby-dňa najviac zaujal Zlatý pohár na 2400 metrov o 150 000 Kč (5800 €), kde sa po dvoch rokoch do listín víťazov opäť vrátil Autor (Authorized), ktorý naposledy získal double Zlatých pohárov v roku 2016. V druhej polovici sezóny 2016 sa od Františka Holčáka presťahoval k Zdenovi Koplíkovi, s ktorým si akosi neporozumel a v štyroch štartoch utrpel štyri debakle a zlepšenie priniesol presun k Štěpánke Myškovej, u ktorej sa opäť začal zapájať do bojov o víťazstvo.
V poctivo rozbehnutom Zlatom pohári mu Martin Laube veľmi dobre rozložil sily a záverečnou štvorstovkou za 23.84 autor ukázal, že aj v ôsmich rokoch je stále na vrchole výkonnosti. Vynikajúci výkon predviedol aj v malých talianskych dostihoch trochu znenápadnený Bonys (Intense Focus), ktorému víťazstvo uniklo len o hlavu, ale obhájil vlaňajšiu druhú priečku. Tretí s priepastným odstupom 8 dĺžok (podľa oficiálneho výroku 6) dobehol majiteľ Derby-double z roku 2015 Touch Of Genius a štvrtý skončil víťaz Českého Derby 2016 Gontchar (Champs Elysees).
Obhajca víťazstva Always On Sunday prehral už v úvodných sto metroch vyjazdením z boxov, kvôli čomu bol po 1600 metrov až o 2.4 sekundy rýchlejší než pred rokom a v závere logicky vycúval na šieste miesto. Favorizovaný Intisari nebol po avizovanom tréningovom výpadku ani chvíľu nebezpečný a skončil siedmy.

turf.sk

Zoriana vyhrala Veľkú cenu Slovenska
3. 6. Bratislava Majiteľka vlaňajšieho titulu Kôň roka, zverenkyňa Zuzany Kubovičovej Zoriana (Jukebox Jury) z PD Senica, už v prvej polovici sezóny vykročila za jeho obhajobou, keď po úspechu vo Veľkej aprílovej vyhrala aj najvýznamnejší dostih sezóny, Veľkú cenu Slovenska na 2400 metrov o 30 000 €, a stala sa štvrtým koňom, ktorý získal double Slovenské Derby - VCS. Pred ňou to dokázali Almaz, ktorý vyhral Derby v roku 1995 a VCS v rokoch 1996 a 97, Tankred v rokoch 2003 a 2004, a Age Of Jape v rokoch 2009 a 2010.
O tempo sa vo Veľkej cene Slovenska postaral Montjeu Third, Zorianu držal Štefan Budovič na druhom-treťom mieste a podobne ako vlani v Derby, už 800 metrov pred cieľom ju poslal do dlhého trháka. Do cieľovej roviny vbehla so šesťdĺžkovým náskokom pred Oriental Skyom (Tiger Hill), ktorý sa k nej priblížil na rozdiel krku, ale ako víťaz nevyzeral. Päť dĺžok vzdialené tretie miesto obsadil Portorikos (Intense Focus) a ďalšie štyri strácal Eskerkhan (Elnadim), ktorý sa držal lídra, ale nedokázal zareagovať na záverečné zrýchlenie a jedným tempom si docválal po štvrté miesto pred veteránom Always On Sundayom (Sunday Break).
Druhý hlavný dostihu mítingu Turf Gala, Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na 1200 metrov o 29 000 €, mal veľmi divoký úvod, z čoho vyťažili tí, ktorí sa po štarte neponáhľali a prvé dve priečky napokon obsadili kone, ktoré - ak nepočítame štvorkovo umiestnenú Assuru - točili do oblúka na posledných miestach, Beau Massagot (Panis) a Henrytheaeroplane (Henrythenavigator). Tabuľu v tesnom dobehu doplnili Mr Right (Echo Of Light), Báthory (Prometheus) a Efily (Slickly).
Na naháňačku za pozíciami najviac doplatili obhajca víťazstva Ultimate Fight a najlepší stredoerópsky šprintér Pretorian - Ultimate Fight nevytočil oblúk, vyviezol aj Pretoriana a behom sto metrov sa z prvej vlny prepadli na koniec poľa a napokon obsadili siedme a ôsme miesto.
Tréner Václav Luka a džokej Bajuržan Murzabajev okrem Ceny MPSR vyhrali aj Cenu Scottish Rifla na 1800 metrov o 13 000 €, kde namerali rýchle medičasy i výsledný čas, avšak vizuálne bolo tempo vlažné a domáca nádej Mooreen bola zrejme upulovaná. „Francúzsky” priebeh naviac vyhovoval drvivým záverom disponujúcemu Donuts Reynorovi (Cat Junior), ktorého Murzabajev usadil na konci poľa, ale len 3-4 dĺžky od vedúcich Aldzarba a Ideal Approacha. Na začiatku roviny už bol Donuts Reynor v prvej vlne a bez problémov súperom utiekol o päť dĺžok. Po druhej priečke siahal Ideal Approach (Bushranger), ale na cieľovej čiare ho o nos chytil George Boole (Art Cannoisseur), tabuľu s odstupom doplnili Mooreen (Calming Influence) a Chilli Chocolate (Falco), Aldzarb skončil až šiesty.
V oboch dostihoch pre trojročné kone sa naplno prejavila bieda tohtoročného slovenského klasického ročníka a domáce kone získali len dve vzdialené dotované miesta.
V Cene Arvy na 1800 metrov o 13 000 € sa Wild Love (Planteur) pokúsila uspieť štart-cieľ taktikou ako v Jarnej cene kobýl, ale do sedla zverenkyne Radima Bodláka Slivky (Mikhail Glinka) sa vrátil Jiří Chaloupka a pripravil jej takmer ideálny priebeh. Pred oblúkom sa síce prepadol na posledné miesto, ale na bariére si počkal na medzeru, na dištancii sa dostal k Wild Love a v cieli bol o hlavu skôr. Tretiu priečku obsadila rakúska Zambala (Wiesenpfad), štvrtá s celkovou stratou 8 1/4 dĺžky dobehla domáca Jubileum (Steady As A Rock) a tabuľu doplnila maďarská Rezeda (Planteur). Tretia z JCK Bethany Belle stačila len na šieste miesto.
V závere Starohájskeho kritéria na 2000 metrov o 13 000 € sa podľa očakávania rozpútal súboj medzi favoritmi Darkolvom a King Heartom, začali však príliš skoro a na dvojstovke sa k nim dostal zverenec Zdena Koplíka Thisisthekey (Authorized), ktorý napokon pod Ingrid Janáčkovou Koplíkovou vyhral o pol dĺžky a dĺžku pred pred Darkolvom (Dark Angel) a King Heartom (Nathaniel). Štvrtý dobehol Mount Q (Mount Nelson) a tabuľu so stratou 8 3/4 dĺžky na víťaza doplnil lepší z dvojice slovenských zástupcov Risk (No Risk At All).

turf.sk

Trialy pred Turf Gala patrili domácim
13.-20. 5. Bratislava Zatiaľ čo v klasickom ročníku sa slovenské stajne nemajú príliš čím chváliť, medzi staršími je to naopak - domáce kone vyhrali všetky tri hlavné trialy pred Turf Gala.
V závere poctivo odbehnutej Veľkej májovej ceny na 2400 metrov o 7000 € sa odohral očakávaný súboj trojice favoritov a najviac síl mal Jaroslavom Línkom trénovaný aj odjazdený Oriental Sky (Tiger Hill), ktorý o krk a 3/4 dĺžky zdolal obhajcu víťazstva Intisariho a víťaza Veľkej májovej 2014 Autora. Do súboja o víťazstvo sa zapojil aj Portorikos, 250 metrov pred cieľom si však nevynútil priestor medzi Intisatim a Autorom a skončil o krk štvrtý.
V Jarnej míli o 7000 € excelovala slovenská odchovankyňa Mooreen (Calming Influence) z lotu Mariána Štangela, ktorá pod Jaromírom Šafářom súperom v závere ľahko utiekla a vyhrala o 3 1/4 dĺžky pred True Champom, Connorom a George Booleom.
Pri tejto príležitosti stojí za pripomenutie Veľká aprílová cena, ktorú vyhrala Zoriana po nie príliš presvedčivom výkone, za ňou však dobehli suverénka Jarnej míle Mooreen, Portorikos, ktorý prevetral vytrvalecké hviezdy, a čerstvý rekordér Velkej květnovej Ideal Approach, takže s odstupom času sa aj výkon Zoriany javí v inom svetle a vyžaduje si zvýšenie ratingu.
O týždeň neskôr sa konala Prípravná cena na 1200 metrov o 7000 metrov, kde Miss Trout (Areion) pod svojim trénerom Jaroslavom Línkom využila výhodu štartového čísla 1 a vyhrala systémom štart-cieľ o krátku hlavu pred českým vysokým favoritom Mr Rightom, nesúcim o 4.5 kilogramu viac. Tabuľu doplnili domáci Doremi Lafu, Robben Island a Van Damme.

turf.sk

Jarné klasiky ovládli Murzabajev s Lukom
13. 5. Bratislava Tréner Václav Luka a džokej Bajuržan Murzabajev si z Bratislavy odviezli klasický double, keď s Wild Love a Beau Massagotom vyhrali Jarnú cenu kobýl a Veľkú jarnú cenu o 23, resp. 25 tisíc eur.
Wild Love (Planteur) v JCK rozhodla systémom štart-cieľ a v závere bez väčších problémov odišla maďarskej Fire For Goge (Vale Of York), za ktorou v rozťahanom dobehu skončili domáca Bethany Belle (Next Desert) a rakúska Zambala (Wiesenpfad). Na Slovensku dovtedy neporazená víťazka predskúšky Slivka (Mikhail Glinka) pri točení do roviny pod bičíkom vybočila, stratila niekoľko dĺžok a skončila piata.
Zatiaľ čo s Wild Love Murzabajev presne odhadol tempo a pripravil jej ideálny priebeh, vo VJC s Beau Massagotom zvolil najhoršiu možnú taktiku - z dvanástky letel dopredu a cez oblúk sa vonkajšou stopou ponáhľal za vedúceho Finiosa, na čom by nebolo nič zlého, ak by medzičasy boli podobné, alebo pomalšie ako v JCK. Začiatok VJC bol však prepálený, úvodných 900 metrov sa bežalo za 54.84 (v JCK za 56.06), čo by väčšinu koní pri takomto priebehu úplne odrovnalo, Beau Massagot (Panis) však v 25-sekundovom závere dokázal odolať útoku Quintera (Stormy Jail) a o krátku hlavu zvíťaziť. O 1 1/4 dĺžky tretí skončil víťaz predskúšky Darkolva (Dark Angel), ktorý sa opäť nedočkal čistého priebehu, keď ho dvesto metrov pred cieľom križoval Quintero a na stovke aj Beau Massagot.
Čisto českú tabuľu doplnili dlho vedúci Finios (Midships) a Thisisthekey (Authorized), najlepším domácim účastníkom bol ôsmy Risk.
Majiteľ zaujímavo zloženého pôvodu Beau Massagot (2x3 Miswaki, 3x4x4 Mr. Prospector) po klasickom víťazstve smeruje do šprintov, vo VJC však po nepriaznivom priebehu ukázal solídnu dávku vytrvalosti a pýta sa skôr na stredné trate.
Tohtoročné jarné klasiky splnili aj úlohu chovateľských testov, keď priniesli víťazstvo a dve umiestnenia koňom, ktorých rodičia sa sami umiestnili v slovenských klasikách.
Víťazka JCK je dcérou Waajidy (Dubawi), ktorá v roku 2009 ako dvojročná získala pre Hamdana Al Maktouma dve umiestnenia, vrátane tretieho miesta za vtedy debutujúcim Mikhailom Glinkom. Prvý ročník Dubawiho vôbec nezaujal, jeho pripúšťací poplatok vtedy dokonca klesol zo 40 000 € na 15 000 Ł (aktuálne 250 000 Ł) a Waajidu za 9000 guineí kúpil Peter Strnisko. Po príchode na Slovensko padla do oka trénerovi Jánovi Cagáňovi, ktorý Strniska prehovoril na predaj a Waajida absolvovala tunajšiu kariéru vo farbách stajne Lokotrans, pre ktorú získala piate miesto v doteraz asi najsilnejšie obsadenej slovenskej JCK (1. Tech Exceed, 2. Quissisana, 3. Corcovada, 4. Shamal Sally) a druhé miesto v Oaks (za Tech Exceed), a o rok neskôr aj prútenkárske víťazstvo v Trevise a druhé miesto v Gr.2 Criteriu di Primavera v Merane.
Po skončení kariéry bola Waajida poslaná do francúzskeho žrebčína Haras de Saint Arnoult a jej prvý potomok Wild Love bola ako ročná ponúknutá na dražbe, ale za 12 000 € bola kúpená späť, rovnako ako vlani jej polobrat Wild Eagle (Sommerabend), ktorý sa vrátil domov za 28 000 €, a polosestra po Youmzainovi za 7000 €.
Tretiu priečku v JCK obsadila nezvíťazivšia Bethany Belle, ktorej matka Be Tigress (Tiger Hill) bola trénovana v Rakúsku a pri jedinej návšteve Slovenska dobehla v Oaks druhá, krátku hlavu za poľskou Maverou. V chove Jana Fillu dala pred Bethany Belle tretiu zo Svatováclavskej zimní královny Bajadéru (Bear King) a tretiu zo Simsonovej ceny Bellu Cullen (Look Honey), ktoré však v klasickom veku nenadviazali na nádejné juniorské výsledky.
Vo VJC siahal po víťazstve Quintero, ktorého otec Stormy Jail (Stormy Atlantic) dobehol v roku 2007 druhý vo Veľkej jarnej cene, ale neskôr sa stal obeťou neznalosti a diletantstva členov Hlavnej dostihovej komisie, ktorí ho diskvalifikovali a presunuli na tretie miesto napriek tomu, že voči nemu nebol podaný protest (!), takže HDK ani nemala právomoc sa ním zaoberať...
Stormy Jail bol zaradený do chovu Žrebčína Napajedla a v spojení so štvrtou zo slovenských Oaks Renaissance (High Extreme) dal druhú z Ceny zimnej kráľovnej Rennesie a víťaza Ceny Muscatita a Gerschovho memoriálu, a druhého zo slovenskej VJC Renny Storma, ktorý neskôr vyhral 9 dostihov vo Francúzsku, v Nemecku, v Belgicku a vo Švajčiarsku. Okrem nich dal dvojkových víťazov Auroru a Siriusa, a v aktuálnom klasickom ročníku má okrem Quintera aj dvojkovú víťazku Makovú Panenku.

turf.sk

Marián Šurda - spasiteľ, alebo hrobár?
Jednou z najdôležitejších udalostí uplynulého roka bolo odvolanie Mariána Šurdu z funkcie riaditeľa Závodiska Bratislava. Šurda vstúpil do porevolučnej histórie ako posledný káder Komunistickej strany, ktorý sa udržal vo funkcii riaditeľa štátneho podniku a darilo sa mu to neuveriteľných 27 rokov, naprieč všetkými režimami, ktoré na Slovensku vládli. Viac...

turf.sk