turf.sk

Kto vyhrá Grand National?
Je tu najväčšia stávkarska udalosť roka, tradičná Grand National, tak sa pozrieme na šance jej účastníkov pomocou osvedčenej taktiky sledovania trendov.
Grand National je aj po zľahčení kurzu predovšetkým o skokanskej spoľahlivosti a vytrvalosti, v prvom kole výberu teda vyradíme kone s menej ako desiatimi štartami v stíploch a kone, ktoré nevyhrali aspoň na 5000 metrov. Z širšieho okruhu favoritov z kurzami pod 20/1 vypadávajú Total Recall (č. 6) a Seeyouatmidnight (18), nad 5000 metrov nevyhral Anibale Fly (3), toho však posunieme ďalej, a vypadávajú aj čísla 7, 9, 10, 14, 17, 20, 21, 22, 24, 30, 31, 32, 34, 35, 38, 39 a 40.
Nespoľahlivosť (10 nedokončených z 28 stíplov) berie šance Thunder And Rosesovi (1), štyri nedokončené z posledných piatich štartov má Bless The Wings (36). Ich opakom je mimoriadne spoľahlivý Maggio, ale vyradíme aj jeho, pretože na 5000 metrov odbehol len tri zo svojich 22 štartov a má už trinásť rokov, pričom v predchádzajúcich dvadsiatich ročníkoch skončil na tabuli len jediný takto starý kôň.
Staré dostihové porekadlo hovorí, že najlepším tréningom sú samotné dostihy a v prípade Grand National to platí dvojnásobne. Víťazstvá väčšinou získavajú kone, pre ktoré je to piaty, šiesty, či dokonca siedmy štart v sezóne a tretí až štvtý od 1. januára. Zároveň je dôležitá aj schopnosť rýchlej regenerácie a v GN sa zväčša presadzujú kone, ktoré posledný štart absolvovali 20-55 dní pred GN. Príliš dlhá prestávka od posledného štartu a málo praxe v tomto roku vyraďujú obhajcu štvrtej priečky Blakliona (2), jedinú kobylu v poli, ktorej kurz výrazne padá, len sedemročnú Baie Des Iles (28), a ďalej čísla 8, 11, 15, 16, 19, 23, 25, 27 a 33.
Kone, ktoré majú v Grand National úlohu sťaženú zúžením zorného poľa pomocou blinkersu alebo lícnic, sa vo veľkej väčšine prípadov nedostanú do cieľa. Do nášho záverečného výberu sa z nich dostali Tiger Roll a Milansbar, ktorí ako víťazi nevyzerajú, mohli by však poslúžiť na doplnenie rozpisu veľkého poradia na nižších priečkach. Na doplnenie poradia, prípadne ako tipy pre odvážnych hráčov, by mohli poslúžiť spoľahliví Delusionofgrandeur a Valseur Lido, ktorý pobežia po dvojtýždennej prestávke od posledného štartu.
Záverečnú trojicu kandidátov na víťazstvo v tohtoročnej Grand National tvoria Anibale Fly, The Last Samuri a I Just Know.
Osemročný Anibale Fly nevyhral na 5000, ale len na 4900 metrov, čo sme mu v prvom kole výberu odpustili, pretože naposledy dobehol tretí v Cheltenham Gold Cupe a účastníci Gold Cupu majú v Grand National vynikajúcu bilanciu. Po Gold Cupe jeho handicap stúpol na 168, ale do Grand National nastupuje s ratingom 159, takže napriek tomu, že ponesie druhú najvyššiu záťaž, pobeží s obrovskou výhodou 9 libier, teda 4 kg, čo je rovnaká situácia, v akej bol v roku 2015 šiesty z Gold Cupu Many Clouds.
The Last Samuri sa na trať Grand National vydá tretíkrát. V roku 2016 skončil na mäkkej dráhe druhý za Rule The Worldom a vlani na rýchlejšom povrchu a s vyššou záťažou šestnásty. Tentokrát opäť ponesie vysokú záťaž v jeho prospech však hovorí mäkká dráha, na ktorej by mohol zužitkovať mimoriadnu skokanskú spoľahlivosť, ale aj vek, čo je na mäkkej dráhe všeobecná výhoda starších koní, jednoducho preto, že desaťročný kôň má za sebou podstatne viac vytrvaleckého tréningu ako osemročný.
Bobbyjo, Papillon, Monty's Pass, Hedgehunter, Numbersixvalverde, Don't Push It, Ballabriggs, Pineau De Re. To sú kone, ktoré za posledných dvadsať rokov vyhrali Grand National po tom, ako v poslednom alebo predposlednom štarte bežali prútenky. Taktika zaradenia dostihu cez ľahšie skoky do prípravy pred Grand National je mimoriadne úspešná - na štarte sa neobjavuje viac než dva-tri takto manažované kone, ale na konte majú úctyhodných 40% víťazstiev z posledných dvadsiatich ročníkov.
Nie je dôvod domnievať sa, že to prestane fungovať, a tak je tipom turf.sk osemročný I JUST KNOW z lotu špecialistky na dlhé stíple Sue Smithovej. I Just Know má za sebou len desať stíplov, z toho deväť nad tri míle a na mäkkej dráhe má výsledky 1-2-1-3-1. Posledný stípel odbehol v januári, keď v Cattericku ľahko vyhral North Yorkshire Grand National na 6000 metrov a v polovici marca skončil druhý v prútenkách.

turf.sk

Jednotkový double Martina Laubeho
1. 4. Budapešť Stredoeurópske dostihové dianie sa tradične rozbehlo na polytrackovej dráhe budapeštianskeho Kincsem Parku a prvé dve jednotky sezóny vyhral český džokej Martin Laube.
V úvodnom dostihu sezóny, v Megnyitó Verseny na 1600 metrov o 1.3 milióna forintov (4200 €), priviedol k ľahkému víťazstvu päťročnú Wizardess (Equiano) trénera Gábora Maronku a v Tavaszi Hendikepe na 2000 metrov o 900 000 (2900 €) zabodoval s päťročným Ryanovým synom Uccellinom z lotu Orsolye Molnárovej, pred Sunnykidom so Zdenkom Šmidom. Tretiu jednotku dňa, Pestmegyei Hendikep na 1200 metrov, vyhrala šesťročná Pikk Dáma (Tiger Hill) s Istvánom Kozmom mladším.

turf.sk

Britské finále pre Francúzov
30. 3. Lingfield Záverečný deň britskej zimnej rovinovej sezóny a s celkovou sumou milión libier najbohatší európsky dostihový deň na takzvanom All-Weather povrchu ovládli francúzske kone, ktoré sa zúčastnili troch dostihov a zo všetkých troch odviezli víťazstvá.
All-Weather Marathon na dve míle vyhral o nos spolufavorit z lotu Christopha Ferlanda Funny Kid s Maximom Guyonom a potom si cenný double pripísal Theo Bachelot, keď s City Lightom trénera Stephana Wattela vyhral All-Weather Sprint a so 40/1 outsiderom Lucky Teamom trénera Joela Boisnarda All-Weather Mile.
Francúzska dominancia v Lingfielde naznačila, kde sa cez zimu behajú najlepšie dostihy a ukázala hodnotu výsledkov českých koní, predovšetkým zverencov Václava Luku, ktorí v tejto konkurencii pravidelne získavajú peniaze.

turf.sk

Velká pardubická pre No Time To Losea a Jana Kratochvíla
8. 10. Pardubice Najpopulárnejší český dostih, Velká pardubická na 6900 metrov o 5 miliónov korún (193 700 €), bola poznamenaná veľmi ťažkými pôdnymi podmienkami, v ktorých sa tempo podujal diktovať Jaroslav Myška s len šesťročným Bridgeurom, prenasledovaný obhajcom víťazstva Charme Lookom s Markom Stromským, obaja však za aktivitu zaplatili - Bridgeur sa do cieľa dotrápil na 70 dĺžok vzdialenom predposlednom mieste a Charme Look bol zadržaný.
Asi dva kilometre pred cieľom vedenie prevzal francúzsky Urgent De Gregaine s britským džokejom Felixom de Gilesom a zdalo sa, že si beží po isté víťazstvo, v závere na trávnatom ovále však jeho náskok stiahol osemročný No Time To Loose s Janom Kratochvílom a zdolal ho o 1 1/2 dĺžky. Tretie a štvrté misto obsadili Delight My Fire a Zarif, ktorí sa v úvode držali v zadnej časti poľa, tabuľu doplnil Ange Guardian a z 19 štartujúcich dokončili už len Universe Of Gracie, Bridgeur a Kasim.
No Time To Lose priniesol ďalší úspech Josefovi Váňovi - je to 14 víťazstvo za posledných 31 ročníkov (od prvého víťazstva Železníka), pod ktorým je podpísaný ako džokej, alebo ako tréner, bohužiaľ však pozabudol, že dostihy sú šport gentlemanov a v rozhovore pre Českú televíziu sa pri hodnotení nástupu Urgent De Gregaina znížil k výroku „dobre mu tak”. Váňa svojou stupídnou poznámkou nezhodil len Felixa De Gilesa, ale najmä svojho syna Josefa Váňu mladšieho, ktorý s Ange Guardianom nastúpil spolu s Urgent De Gregaineom, ale na rozdiel od francúzskeho koňa, ktorý až do cieľa bojoval o víťazstvo a prehral len s niekdajším britským rovinovým víťazom, Ange Guardian v posledných 500 metroch nazbieral stometrovú stratu a stratil tri miesta. Dobre mu tak?

turf.sk

Freudenau ovládli nemecké stajne
16. 9. Viedeň Pravá dostihová atmosféra a návšteva, o akej sa organizátorom v Ebreichsdorfe ani nesníva, zavítali na viedenské závodisko Freudenau, ktoré české a slovenské média - ktovie prečo - nesprávne označujú za secesné.
Súčasťou dvojdňového programu s titulom Vienna Ascot boli prehliadky kočiarov, automobilových veteránov, kavalérie v historických uniformách, či módy, turfmanov však najviac zaujímali dostihy, ktoré sa do Freudenau vrátili po deväťročnej prestávke od roku 2008, keď St Leger vyhral slovenský Tempeltänzer.
O dostihy vo Freudenau prejavili veľký záujem nemecké stajne, ktoré boli viacnásobne zastúpené vo všetkých štyroch rovinových dostihoch a získali v nich tri víťazstvá. Nemeckú hegemóniu narušil len slovenský Justice Bold (Zebedee) zo stajne Autoopravovňa Strnisko, ktorý pod Švajčiarkou Nicole Schlatterovou ľahko vyhral dostih amatérskych jazdkýň, Georg-Stärk-Gedenkrennen na 1400 metrov o 10 000 €.
Vo Wiener Herbst-Meile na 1600 metrov o 10 000 € sa medzi zverencov mníchovského trénera Wernera Glanza Mister Onyxa (Areion) a Laquyooda vklinil len slovenský Kilword a Österreichisches St. Leger na 2800 metrov o 30 000 € po veľkom súboji s českým Icarom o nos vyhral zverenec Christiana Sprengela Iraklion (Areion) s Bauyržanom Murzabajevom.
Murzabajev vzápätí skompletizoval double, keď v Graf-Nikolaus-Esterhazy Memoriali pre dvojročiakov na 1200 metrov o 10 000 € priviedol k ľahkému víťazstvu kobylu Be A Wave (Bated Breath) z lotu rakúskeho trénera pôsobiaceho v Nemecku Geralda Geislera, ktorý kedysi ako amatér začínal u trénera Josefa Břečku. Druhú priečku obsadila kobyla Night For Overdose, dcéra predchádzajúceho víťaza Esterhazy Memorialu Overdosea.
Program uzavrela prútenkárska Preis vom Kahlenberg na 3600 metrov o 10 000 €, kde slovenských Quebracha a Turf Fincha deklasoval maďarský Jack The Giant.

turf.sk

St. Leger: Zorianu chytil Passepartout
10. 9. Bratislava Víťazka Slovenského Derby Zoriana po štrajku v Oaks zamierila do St Leger na 2800 metrov o 19 000 € a tentokrát vstúpila do boxov bez väčších problémov. Po pomalom úvodnom kilometri ju Štefan Budovič poslal do vedenia a spolu s George Booleom s Róbertom Šarom išli do trháka. Na začiatku cieľovej roviny Zoriana zlomila odpor George Boolea a keď si už bol Štefan Budovič istý víťazstvom, priletel zverenec Grzegorza Wroblewského Passepartout (Galileo) a chytil ju o pol dĺžky.
Výsledok vyzerá ako majstrovské dielo Václava Janáčka, pohľad na medzičasy (27.68 - 27.39 - 26.27 - 26.70 - 25.31 - 24.79 - 23.51) však napovedá, že tempo a náskok Zoriany a George Boolea odhadol zle a víťazstvo získal len vďaka mimoriadnym rýchlostným vlohám Passepartouta, ktorý posledných 400 metrov zabehol pod 23 sekúnd, čo je na tejto dištancii v našich končinách málo vídané a robí z Passepartouta kandidáta na pravidelné účinkovanie vo Francúzsku, kde je takáto rýchlosť v závere nevyhnutná.
George Boole skončil o 2 1/4 dĺžky tretí a tabuľu s odstupom doplnili Aeneas a Oroblanco.

turf.sk

Kincsem Díj: Oriental Sky zdolal maďarské eso
3. 9. Budapešť Realizačný tím okolo najlepšieho slovenského staršieho vytrvalca Oriental Sky (Tiger Hill), teda tréner a džokej Jaroslav Línek a stajňa Patrik, dali pred Velkou cenou českého turfu prednosť bohatšej Kincsem Díj na 2400 metrov o 9 miliónov forintov (29 400 €), kde sa stretla vynikajúca konkurencia - z 10 štratujúcich 9 jednotkových víťazov, vrátane najväčšieho maďarského eso Quelinda, ktorý v Kincsem Parku ešte nenašiel premožiteľa.
Quelindo (Aussie Rules) po zisku maďarskej Trojkoruny 2015 behal väčšinou v zahraničí a získal Listed víťazstvá v Nemecku a v Taliansku, a dve grupové umiestnenia v Taliansku, a do Kincsem Díj nastupoval ako jasný favorit, ale utrpel šokujúcu prehru, keď jeho záver stačil len na druhé miesto za výborne odjazdeným Oriental Sky. (Video)
O krk tretí finišoval trojnásobný jednotkový víťaz Freddie Mercury (Kandahar Run), štvrtý skončil víťaz tohtoročného Magyar Derby Eminens (Silver Frost) a tabuľu doplnil víťaz Nemzeti Díj a St. Leger z roku 2013 a trojnásobný víťaz Millenniumi Díj Akaba (Kallisto).
Na programe bola aj tradičná Imperiál Díj na 1600 metrov o 4.5 milióna forintov, kde sa ľahko presadil vlaňajší víťaz Nemzeti Díj, vysoko favorizovaný maďarský odchovanec My Luck (Steady As A Rock) (video), šprintérsku Overdose Díj na 1000 metrov o 4.5 milióna vyhral spolufavorit Duce (Fuisse) pred Power of Angelom a českou dvojicou Efily - Mikesh (video).

turf.sk

Rakúske Derby do Česka
3. 9. Ebreichsdorf 149. ročník Österreichisches Derby na 2200 metrov o 20 000 € po súboji s domácim Norilskom (My Risk) vyhral zverenec Dalibora Töröka Black Canyon (Manduro) zo stajne DS Pegas a stal sa prvým českým víťazom rakúskeho Derby od roku 1948, keď vo Freudenau zvíťazila Cetina.
Petr Foret v sedle Black Canyona zložil reparát za pokazené České Derby, ale ani v Rakúsku to nebolo úplne ideálne, keď nastúpil príliš skoro a v závere mal čo robiť, aby o krk odrazil útok Norilska, ktorý bol do Rakúska kúpený začiatkom augusta v predajnom dostihu v Deauville.
Vzdialené tretie miesto udržal od štartu vedúci nemecký Dawn Ruler o pol dĺžky a nos pred slovenským Unique Pilotom a druhým nemeckým zástupcom Naledi, druhý slovenský reprezentant Connor skončil posledný, šiesty. (Video)

turf.sk

European Jockeys Cup pre Thomasa Hueta
2. 9. Praha Tretí ročník European Jockeys Cupu krátko pred uzávierkou štartových listín ovplyvnilo zahraničné dianie, keď účasť muselo pre iné povinnosti odriecť niekoľko hviezd. Organizátorov môže mrzieť najmä neúčasť päťdesiatnikov Jimmyho Quinna a Géralda Mossého, nad ktorými pred rokom niektorí ohŕňali nos, ale s ohľadom na stávkové predpoklady boli práve oni ďaleko najlepšími účastníkmi EJC. Tento rok sa v Chuchli nepredstavili, pretože ich do akcie povolal tréner Saeed bin Suroor zo stajne Godolphin, pre ktorého Quinn so žrebcom Leshlaa vyhral Gr.2 International Anatolia Trophy o 195 500 € a Mossé rovnako dotovanú Gr.2 International Istanbul Trophy s kobylou Arabian Hope.
Trofej pre víťaza European Jockeys Cupu získal Francúz Thomas Huet, ktorý ako jediný z účastníkov vyhral dvakrát, druhú priečku obsadil obhajca víťazstva Bauyržan Murzabajev a tretí skončil Tomáš Lukášek.
Džokeja robia víťazstvá, ale aj to, či pod ním kone bežia lepšie alebo horšie, než sa očakáva. V tomto ohľade bol jasne najlepší Antonio Fresu, ktorý mal veľmi slabú zostavu koní a v rebríčku EJC skončil bez bodu na poslednom mieste, ale ani jeden z jeho koní neskončil horšie, než mal byť podľa stávkových kurzov. V porovnaní predpokladaného a skutočného dobehu kone pod Fresum zaznamenali jeden dobeh podľa očakávania a päť zlepšení o 5, 1, 8, 7 a 1 miesto, celkovo teda pomohol svojim koňom k zlepšeniu o 22 miest. Na opačnom konci tohoto rebríčka bol domáci reprezentant Jan Rája, ktorého kone zaznamenali dobehy +1, -8, -4, -8, 0 a -4, celkovo teda mali deficit 23 miest...
Vrcholom programu bol EJC Million na 1400 metrov o 1.6 milióna korún (61 300 €), kde ako favorit veľmi prekvapivo odskočil víťaz piatich malých handicapov z Írska a čerstvý dvojkový víťaz z Bratislavy Mr Right, po aktívnom priebehu však skončil viac-menej podľa očakávania piaty. Triumf si pripísal trojročiak Ultimate Fight (Muhaymin) z lotu Zdena Koplíka, ktorý sa po víťazstve v Cene MPSR na Turf Gala znenápadnil vo Francúzsku, naposledy však skončil v Grand Handicap des Sprinters v spoločnosti výhodnejšie zaťažených starších koní len dve dĺžky od víťaza, čo z neho robilo papierovú jednotku zostavy a túto pozíciu pod stajňovým džokejom Andrého Fabreho Vincentom Cheminaudom suverénne naplnil. Demonštráciu sily francúzskej dostihovej prevádzky dotvoril druhý Troizilet (Wootton Bassett), tretiu priečku obsadil vlaňajší víťaz českej a slovenskej VJC Lagaro (Dalghar) pred umiestneným z talianskych Gr.3 Father Frostom (Rip Van Winkle) a zmieneným Mr Rightom.
Pod EJC bola tento rok zaradená aj Velká cena českého turfu na 2400 metrov o 550 000 Kč (21 000 €), kde sa zrodil prekvapivý dobeh. Vysoký favorit Intisari a obhajca víťazstva Always On Sunday sklamali, keď po nevýrazných výkonoch skončili na štvrtom a piatom mieste, zatiaľ čo z víťazstva sa radoval Stéphane Breux v sedle víťaza pjatigorského St Leger Eskerkhana (Elnadim), ktorý bol po poslednom mieste vo Velkej letní cene veľkým outsiderom. Druhý dobehol ostrieľaný vytrvalec Autor (Authorized), ktorý po sérii debaklov zmenil trénera, tretiu priečku obsadil druhý z Českého Derby Felix (Jukebox Jury).
Jednotkový program doplnili EJC Middle na 1800 metrov o 550 000 Kč, kde sa presadila lepšiaca sa zverenkyňa Martiny Růžičkovej Venilia (Rosensturm), ktorá pod Bauyržanom Murzabajevom zdolala víťaza Bratislavskej míle Ideal Approacha, rekonvalescenta Ventarona a obhajkyňu víťazstva Dally Hit, a slabučko obsadený letný vrchol dvojročných, 1400-metrový Gerschův memoriál o 550 000, kde bolo v dvanásťčlennom poli jedenásť nezvíťazivších a víťazstvo vybojoval druhý z Ceny Muscatita King Heart (Nathaniel) s Jaroslavom Línkom.

turf.sk

Oaks bez Zoriany ovládla Polyanta
27. 8. Bratislava Jasnou favoritkou Oaks na 2000 metrov o 23 000 € bola suverénna víťazka Slovenského Derby Zoriana, pred vstupom do boxov sa však urputne bránila a napokon sa aj ubránila, takže muselo byť odštarované bez nej.
Do pozície favoritiek sa tým posunuli prvá a tretia z českých Oaks Polyanta (Soldier Of Fortune) a Saša (Makfi), ktoré sa držali v popredí, v posledno oblúku sa oddelili od súperiek a zviedli súboj o víťazstvo. Na začiatku cieľovej roviny sa Saša posunula do vedenia, ale Polyanta absolvovala dostih lepšou stopou, takže mala ušetrených viac síl a Sašu napokon zdolala o dve dĺžky.
Domáce kobyly bojovali len o tretie miesto, ktoré ukoristila Silver Empress (Silver Frost) o nos pred slovenskou odchovankyňou Mooreen (Calming Influence).
Spestrením dňa bola účasť víťaza Grand National 2014 a 2015 Leightona Aspella, ktorý svoje kvality predviedol v kolíziami poznamenanej stíplovej Cene Vertikála na 3600 metrov o 1900 € (video), kde k víťazstvu dotlačil outsiderku Charmene, ale v Prútenkách šampiónov na 3600 metrov o 3900 € sa príliš nevyznamenal (video), keď sa v sedle Meny Bay, s ktorou nedávno vyhral Gr.1 Gran Corsa Siepi d´Italia, nechal strhnúť k predčasnému závodeniu s Legionarom a obaja v závere zhasli. Vlaňajšie víťazstvo obhájil trpezlivo odjazdený maďarský prútenkár Diplomata, ktorý v Gran Corsa Siepi d´Italia prehral s Meny Bay o 1 1/2 dĺžky, ale tentokrát ju nechal za sebou o 11 dĺžok.

turf.sk

Cena turfu: Nesprávna taktika hrala pre George Boolea
14. 8. Bratislava Bratislavský jednotkový program pokračoval obnovenou Cenou turfu na 2400 metrov o 7000 €, kde sa stretlo len päť koní, takže najväčším otáznikom bolo tempo. Kĺuč k riešeniu mala rukách stajňa Patrik, ktorá okrem vysokého favorita Oriental Sky nasadila aj Fantastic Lacyho, ten však pod Martinom Laubem nasadil tragické tempo, ktoré hralo v prospech váhovo zvýhodnených trojročiakov Gastona a George Boolea.
Prvých 1200 metrov za 1:31.77 sa nedá považovať za dostih, skutočne sa bežalo sa len 1200 metrov, na ktorých by trojročiaci mali mať výhodu dvoch kilogramov, ale dostih bol vypísaný na 2400 metrov, takže im propozície dávali výhodu až 5 kilogramov. V šprintérskom závere sa prejavil aj pôvod, keď víťazstvo o hlavu a nos ukoristil syn šprintéra Art Connoisseura George Boole, pred synmi vytrvalcov Tiger Hilla a Youmzaina, vysoko favorizovaným Oriental Skyom a Gastonom, ktorý v o 10 sekúnd rýchlejšom Slovenskom Derby porazil George Boolea o 9 dĺžok. Výpovednú hodnotu výsledku ilustruje aj 3 1/2 dĺžky vzdialené štvrté miesto trojkového víťaza z Lysej nad Labem Urbi Et Orbi.
V sedle zverenca Františka Holčáka George Boolea exceloval Zdenko Šmida, ktorý si v nedeľu pripísal päť víťazstiev. Okrem Ceny turfu vyhral dostih dvojročiakov s Makovou Panenkou (Stormy Jail) a tri víťazstvá zaznamenal s reprezentantami stajne Autoopravovňa Strnisko Justice Boldom (Zebedee), Kilwordom (Thousand Words) a Mukabom (Aqlaam).

turf.sk

Zoriana vyhrala Derby pre PD Senica
16. 7. Bratislava Pravdepodobne najstaršia stajňa, fungujúca ešte od čias bývalého režimu - Poľnohospodárske družstvo Senica - získala svoj najvýznamnejší úspech, víťazstvo v 25. ročníku Slovenského Derby na 2400 metrov o 64 000 €.
Získala ho zverenkyňa Zuzanu Kubovičovej, belka Zoriana (Jukebox Jury), ktorá po prekonaní zdravotných problémov zo začiatku sezóny skončila po nevydarených priebehoch druhá v Jarnej cene kobýl a v Cene Arvy, Derby jej však vyšlo priam ideálne. Štefanovi Budovičovi sa z vysokého štartového čísla 13 podarilo dostať sa do dobrej pozície a usadiť Zorianu na treťom mieste za vodičmi Fort Ryanom a Simsalabimom. V poslednom oblúku išla Zoriana do trháka, prehnala sa okolo Fort Ryana a do roviny vbiehala s rozhodujúcim náskokom 4-5 dĺžok, a napriek náznakom bočenia nikým neohrozovaná vyhrala o 3 a 2 1/4 dĺžky pred Gastonom (Youmzain) a Aeneasom (Galileo), ktorí si v okamihu jej nástupu len hľadali cestu z konca hlavného poľa.
Oroblanco (Jukebox Jury) sa väčšinu dostihu držal vedľa Zoriany, ale v závere nezachytil jej trhák, ani útok Gastona a Aeneasa, a s celkovou stratou desiatich dĺžok skončil štvrtý pred nevýrazným George Booleom.
Na rozdiel od Českého Derby teda v Bratislave skončili na tabuli očakávané kone, jediným prekvapením bol slabý výkon favorizovaného víťaza Starohájskeho kritéria Connora, ktorý prakticky nebol v dostihu a skončil až trinásty.
Poľnohospodárske družstvo Senica sa výrazne zviditeľnilo počas pôsobenia trénera Pavla Kalaša v deväťdesiatych rokoch, keď Quirinus vyhral Velkú pardubickú 1992 a v roku 1997 získal Czas titul Kôň roka, keď vyhral päť jednotiek, vrátane Veľkej jarnej a St Leger. Od tých čias, presnejšie 18 rokov a 2 mesiace od víťazstva Czasa v Bratislavskej míli 1998, čakali senickí družstevníci na jednotkové víťazstvo, ktoré im priniesla práve Zoriana vo vlaňajšej Cene zimnej kráľovnej.
Pre Štefana Budoviča to bolo druhé víťazstvo v Derby, predtým si pripísal Magyar Derby 2009 s 84:1 outsiderom, polokrvníkom Csillaghullásom (Pretty Princ), víťazstvo však získal až po diskvalifikácii nadopovaného zverenca Sándora Kovácsa Garabonciása.
Zuzanu Kubovičová je pravdepodobne jedinou trénerkou na svete, ktorá získala dve víťazstvá v Derby s bielymi kobylami (Shamal Sally Magyar Derby 2010) a zásah Zoriany bol jej tretím v Slovenskom Derby (2008 Teddy Ready, 2010 Innovator).

turf.sk

Intisari porazený
16. 7. Bratislava V deň Derby boli v Bratislave na programe ďalšie štyri jednotkové dostihy a predstavili sa v nich dve veľké hviezdy, Intisari a Pretorian.
Päťročný Intisari (Intikhab) z lotu Radka Holčáka po importe z Írska vyhral všetky tri stredoeurópske štarty, Cenu prezidenta, Veľkú májovú a Veľkú cenu Slovenska, v poslednom štarte však našiel veľkého súpera, druhého z Českého Derby a víťaza slovenského St Leger 2015 Oriental Sky (Tiger Hill), vracajúceho sa po vynechaní sezóny 2016. Vo Veľkej cene Slovenska Oriental Sky pod bičíkom Martina Laubeho kľučkoval ako zajac a prehral s Intisarim len o krk, z čoho si Jaroslav Línek vzal ponaučenie a v Zlatom pohári na 2600 metrov o 13 000 € na neho bičík nevytiahol. V pokoji sa odviezol za Always On Sundayom a Intisarim, na začiatku cieľovej roviny nastúpil a pod rukami vyhral o 2 1/2 dĺžky, zatiaľ čo bočenie tentokrát predviedli Intisari aj Always On Sunday, ktorí obsadili druhú a tretiu priečku.
Rakúsky Pretorian (Sakhee's Secret), víťaz vlaňajšieho EJC Million, sa predstavil v kilometrovej Cene Mysa o 7000 €, ktorá mu bola prikrátka, ale napriek tomu pod Bauyrzhanom Murzabayevom vyhral o 3/4 dĺžky pred o 4.5 kilogramu menej nesúcou dvojkovou víťazkou Miss Trout.
Bratislavská míľa o 13 000 € sa odohrala v réžii favorizovaného Ideal Approacha (Bushranger), s ktorým Petr Foret presne trafil tempo a v závere o krk odrazil snahu Aldzarba.
V Cene Pat's Music na 1800 metrov o 13 000 € desať dĺžok vzdialeným piatym miestom sklamala premožiteľka Zoriany z Ceny Arvy Mooreen, keď po drvivom útoku zo zadných pozícií ľahko zvíťazila štvorročná maďarská Akvamarin (Soldier Of Fortune) s Jaromírom Šafářom, pred štvrtou a treťou z Ceny Arvy Lightblack a Celeste.

turf.sk

Meny Bay vyhrala Gr.1
2. 7. Merano Sedemročná reprezentantka stajne Victory Farm Meny Bay (Footstepinthesand) dosiahla v severotalianskom Merane jeden z najväčších slovenských prekážkových úspechov, keď vyhrala Gr.1 Gran Corsa Siepi d'Italia na 4000 metrov o 45 900 €.
Meny Bay tentokrát nemala v sedle svojho trénera a stáleho jazdca Jaroslava Brečku, ale dvojnásobného víťaza Grand National Leightona Aspella, ktorý priniesol novú taktiku. Zatiaľ čo Brečka jazdieva takmer výlučne z konca poľa, Aspell si počínal oveľa odvážnejšie. Sám nadiktoval tempo a odhadol ho priam dokonale, keď Meny Bay ušetril dostatok síl na to, aby s prehľadom odrazila snahu súperov a vyhrala o 1 1/2 dĺžky pred najlepším maďarským prútenkárom, českým odchovancom Diplomatom (Egerton).
Kuriozitou jedného z ôsmich talianskych prekážkových dostihov so štatútom Gr.1 bolo, že sa ho nezúčastnil ani jediný domáci zástupca a neprišiel ani nikto z Nemecka či Francúzska, takže okrem prvých dvoch bolo v dostihu už len šesť českých koní, z ktorých sa najvyššie dostali Playstarabad a Kifaaya.

turf.sk

Marián Šurda - spasiteľ, alebo hrobár?
Jednou z najdôležitejších udalostí uplynulého roka bolo odvolanie Mariána Šurdu z funkcie riaditeľa Závodiska Bratislava. Šurda vstúpil do porevolučnej histórie ako posledný káder Komunistickej strany, ktorý sa udržal vo funkcii riaditeľa štátneho podniku a darilo sa mu to neuveriteľných 27 rokov, naprieč všetkými režimami, ktoré na Slovensku vládli. Viac...

turf.sk