Handicap versus zisk

Keď bola po rozdelení Česko-Slovenska v roku 1993 konštituovaná slovenská dostihová autorita a bol vytvorený slovenský Dostihový poriadok, bola zavedená jedna dôležitá zmena oproti starému československému aj novému českému Dostihovému poriadku. Bol zmenený systém eliminácie a prestali sa miešať hrušky s jablkami - v cenách sa na Slovensku vyraďuje podľa zisku, v handicapoch podľa handicapu.

Zmena systému sa osvedčila. Eliminácia podľa zisku má niekoľko veľkých výhod. Zabraňuje tomu, aby kôň po náhodnom negatívnom štarte a poklese handicapu vypadol napríklad z Derby, čo sa v Česku niekoľkokrát stalo a z tohoto dôvodu sa účastníci VJC v posledných rokoch často zdráhajú behať predskúšky Derby, čím zase predskúšky trpia na nedostatok kvality. V súvislosti s Derby je pre realizačné tímy obrovskou výhodou, že nemusia ísť unifikovanou cestou domácich jednotkových dostihov. Bez rizika nedostatočného handicapového ohodnotenia môžu ísť zahraničnou cestou, alebo využiť ľahšie dostihy nižších kategórií, kde kone nedostanú tak zabrať, čo má pozitívny vplyv na mentalitu a súťaživosť. Nespochybniteľnou výhodou je oveľa kľudnejšia atmosféra, v ktorej odpadajú diskusie, či má handicaper pravdu, alebo sa mýli, pretože na konci je len kalkulačka.

Oproti tomu český systém eliminácie podľa handicapu pravidelne prináša kontroverzné a nespravodlivé rozhodnutia. Niekto bude iste namietať, že sa tento systém používa aj inde v Európe, lenže v krajinách ako je Francúzsko, Anglicko a Írsko sa do Derby nikto netlačí s koňom, ktorý je v handicape 15-20 libier pozadu a tamojšie dráhy umožňujú štart dostatočne vysokého počtu koní.
V Nemecku sú zase v Listed a v Grupových dostihoch zaručené minimálne známky, takže sa nemôže stať, že by sa do Derby nedostal víťaz akokoľvek slabej predskúšky, nemožno teda až tak úplne hovoriť o „merit handicape”, teda handicape podľa zásluh, ale o mechanickom handicape.

V Česku sa už niekoľkokrát stalo, že sa do Derby na úkor jednotkových víťazov dostali podradné kone a nasledujúca analýza dokazuje, že ak by aj v Česku bola eliminácia podľa zisku, takmer všetkým nespravodlivým vyradeniam by bolo zabránené. Analyzovaných je posledných 20 ročníkov Českého Derby a eliminácia podľa zisku by sa dotkla len dvoch zo sto koní, umiestnených v tomto období na tabuli. V oboch prípadoch by išlo o umiestnených na piatom mieste a v oboch prípadoch by ich nahradil kôň s podobnou bilanciou, ktorý ich porazil na dráhe.

2003

Derby vyhrala Ohne Sorge. Na štartovej listine bolo 16 koní a štartových boxov bolo 14, náhradníci boli Lips Love a Arcum. Po škrte francúzskeho Bleu D'Ecosse sa nemecká Lips Love dostala na štart a skončila jedenásta. Ak by bola eliminácia podľa zisku, Arcum by zostal mimo hry a Lips Love by bola na hlavnej štartovej listine. Na uvoľnené miesto by sa z pozície prvého náhradníka posunul Treviso, ktorý dobehol štvrtý.

2004

V roku dominancie Darsalama bol pod čiarou jediný kôň, slovenský Cupido. Pri eliminácii podľa zisku by sa dostal na štart na úkor piatej Mainly Monroe.
Mainly Monroe pred Derby dobehla desiata a druhá v dostihoch tretej kategórie a potrebný handicap získala za druhé miesto vo Velkej červnovej. Cupido bol druhý vo Veľkej jarnej cene. Následne mu nevyšlo Starohájske kritérium, kde skončil až ôsmy a v Českom Derby sa ocitol pod čiarou, ale potom dobehol piaty v Slovenskom Derby. V októbri sa Cupido stretol s Mainly Monroe v Stredoeurópskom Breeders' Cup Classic a v priamom súboji ju porazil.

2005

Ročníku, ktorý vyhrala Ready For Life, predchádzala aféra s nemeckým Diamond Digginsom, o ktorom sa v deň Derby rozšírilo, že nebude štartovať, ale škrtnutý bol veľmi neskoro, čím bolo zabránené účasti niektorého z náhradníkov, ktorými boli Imposant Bin, Moviestore a Set In Motion.
Írsky víťaz Set In Motion dobehol tretí vo VJC a po výpadku vo Velkej červnovej (10.) sa ocitol mimo hry o České Derby. Následne bol v Slovenskom Derby najlepší z českých a slovenských koní, keď skončil druhý za nemeckým Rosenblattom a potvrdil, že jeho vyradenie z Českého Derby bolo hrubou chybou handicapera.
Český odchovanec Imposant Bin po chuchelskom trojkovom víťazstve dobehol druhý v jednom z najlepších ročníkov Starohájskeho kritéria (1. Rosensturm, 3. Tempeltänzer, 4. Mideros, 5. Hard Warior), ale podľa handicapera to na účasť v Českom Derby bolo málo...
Podľa zisku by bol Moviestore tretí náhradník, Set In Motion a Imposant Bin by sa do Derby dostali. Nahradili by tretieho a štvrtého z Velkej červnovej Rio Gallegosa a Ozermesa, ktorí v Derby obsadili deviate a desiate miesto.

2006

Obdobie na prelome tisícročí bolo poznačené tým, že vtedajší handicaper hádzal kilá od buka do buka. Handicapy vyleteli tak, že víťazi trojkových dostihov dostávali 80 kilogramov a špička atakovala stovku. Tým bola znehodnotená dlhodobá koncepčná práca s handicapmi v publikáciach ako sú Plemenné knihy a nefungovali ani zahraničné prepočty. To sa prejavilo v roku 2006, keď bol dodatočne dohlásený z Nemecka importovaný Normen.
Po Velkej červnovej boli domáce kone tak vysoko, že Normen sa podľa prepočtu českého handicapera dostal na štartovú listinu ako posledný, štrnásty, ale výsledok potvrdil, že to bola ďalšia hrubá chyba. Stávkari odhadli jeho šance oveľa lepšie a ako jeden zo spolufavoritov s kurzom 5:1 skončil druhý za Laureatom a potom vyhral Slovenské Derby.
Dohláška Normena zabránila v účasti Bremen Planovi, piatemu zo Starohájskeho kritéria (za Hipolinerom, De Robertom, Sun Courtom a Ryanom), miesto mu však nezabral Normen, ale Shalimix, ktorý by pri eliminácii podľa zisku zostal pod čiarou. Shalimix ako trojkovo umiestnený kôň prekvapil v Memoriáli Dr. Frankenbergera štvrtým miestom, po ktorom vyskočil zo 63 na 82.5 a po ôsmom (!) mieste vo Velkej červnovej dokonca až na 85. V Derby skončil dvanásty.

2007 a 2008

Od roku 2007 sú k dispozícii boxy so 16 miestami a v ročníkoch, ktoré vyhrali Medeo a Tullamore, štartovalo 15 a 16 koní bez náhradníkov.

2009

Ročníku 2009 vládol Age Of Jape. V Derby opäť nastala kontroverzná situácia, keď pod čiarou zostali druhý z Červnového pohára (za Age Of Japeom) Dekolt, druhý z Memoriálu Dr. Frankenbergera Hugo Kub a štvrtý z Červnového pohára Madanpour. Pri eliminácii podľa zisku by Dekolt a Hugo Kub bežali a pod čiarou by spolu s Madanpourom boli dodatočne dohlásený Nordost, ktorý mal pred Derby zisk len 600 € a po Derby vybehal v 14. štartoch len 18 tisíc korún, a Oranzovy Expres. V Derby skončili na 14. a 15. mieste.

2010

Ročník 2010 sa do histórie zapísal nechutnou zákulisnou manipuláciou Jockey Clubu Českej republiky voči slovenským stajniam a tak slovenským turfmanom urobilo dvojnásobnú radosť víťazstvo Talgada, ktorý bol v slovenskom majetku a vyhral pod dcérou majiteľov, Márou Magdalénou Rossákovou.
Niekomu vtedy nevyhovovalo, že slovenskí Noem a Fiery Wing po piatom a šiestom mieste v Starohájskom kritériu stúpli a zaistili si miesto na štartovej listine a tak Jockey Club expresne prijal zmenu Dostihového poriadku, podľa ktorej mohli zo zahraničia štartovať len dva kone z každej krajiny. Zásah do pravidiel vyradil napajedianskeho odchovanca Noema a na jeho úkor sa do Derby dostal Rabbit Gibraltar. Že to bolo nešportové a nespravodlivé bolo každému jasné už v momente manipulácie s pravidlami a neskôr sa to len potvrdilo - Rabbit Gibraltar skončil v Derby deviaty a po Derby vybehal len 17 250 korún, zatiaľ čo Noem 15 180 €...
Ak by bola eliminácia podľa zisku, o účasti štvrtého z Karpatskej ceny a z Ceny trojročných žrebcov, a tretieho z Veľkej jarnej Noema, by neboli žiadne pochybnosti. Do Derby by sa nedostali Taking Shape, ktorý bol pod čiarou aj podľa handicapu a Maltamo, ktorý v Derby skončil šiesty.

2011

V roku 2011 v poli 16 koní zvíťazil Roches Cross a pod čiarou zostal víťaz Červnového pohára Balbrown. Podľa zisku by sa jednotkový víťaz Balbrown do Derby bez problémov dostal a pod čiarou by zostal Frozen Frontier, ktorý mal vybehaných len 1600 € a ako najväčší outsider s kurzom 50:1 dobehol pätnásty.

2012

V roku 2012 Derby vyhral Kadyny pred slovenským Move Your Visionom a eliminácia bola opäť veľmi kontroverzná. Pod čiarou boli tri kone, víťaz Memoriálu dr. Frankenbergera Green World, trojkový víťaz Anthon a v dvojke umiestnený Rabbit Hurricane. Podľa zisku by sa Green World a Anthon na štartovú listinu dostali. Mimo hry by zostal Rabbit Hurricane a s ním nezvíťazivší a v jednotkových dostihoch neumiestnení Favorite Boy a Robinson, ktorí v Derby skončili na štrnástom a pätnástom mieste.

2013

Derby v Moste vyhral Mister Aviation a ak by bola eliminácia podľa zisku, nič by sa nezmenilo, pod čiarou by zostali Feraclos a Al Bustan.

2014 a 2015

V rokoch, keď Derby vyhrali Cheeky Chappie a Touch Of Genius, eliminácia nebola potrebná, štartovalo 15, respektíve 14 koní.

2016

V roku víťazstva Gontchara pred domácimi odchovancami Krasavou a Bonysom boli pod čiarou tri kone, vo Francúzsku umiestnený Lodgian Whistle, dvojnásobný trojkový víťaz Trip To Sydney a štvorkový víťaz Magic Tirol. Podľa zisku by sa Lodgian Whistle a Trip To Sydney dostali na štart a náhradníkmi by spolu Magic Tirolom boli piaty z Velkej červnovej Eruption a trojkovo umiestneny Urban Joy. Eruption v Derby stratil jazdkyňu a Urban Joy dobehol šiesty.

2017

Za posledných dvadsať rokov to bol jediný ročník, kde by sa eliminácia podľa zisku na prvý pohľad mohla zdať menej spravodlivá, než podľa handicapu. Pod čiarou boli Kerabusch a Landaron, ktorí by sa podľa zisku do Derby dostali a pod čiarou by sa ocitli Silver Ball a Aeneas, čo celkovo boli lepšie kone, ale v deň Derby mali všetci štyria štatistiku veľmi podobnú.
Kerabusch bol trojkový víťaz s jedným jednotkovým umiestnením a Silver Ball štvorkový víťaz s jedným jednotkovým umiestnením. Landaron a Aeneas boli nezvíťazivší, Landaron mal na konte dve jednotkové umiestnenia a Aeneas jedno.
Derby napokon dopadlo tak, že zvíťazil český odchovanec Joseph, Silver Ball bol piaty a Aeneas šiesty. Kerabusch a Landaron dobehli v Memoriáli dr. Frankenbergera na druhom a treťom mieste medzi Josephom a Silver Ballom, ak by teda boli na štartke namiesto Silver Balla a Aeneasa, v danom momente by to určite nepôsobilo kontroverzne a nebol by to predmet sporov.

2018

Rok 2018 priniesol víťazstvo kobyly Blessed Kiss v poli 16 koní. Pod čiarou sa kontroverzne ocitol ďalší jednotkový víťaz, v Memoriáli dr. Frankenbergera úspešný Be Master a s ním štvrtý zo Starohájskeho kritéria Mount Q. V prípade eliminácie podľa zisku by obaja štartovali, čo by si najmä Be Master zaslúžil, pretože vo Frankenbergerovi zvíťazil pred King Heartom a Forever Dryom, ktorí sa do Derby napokon dostali...
Mimo by sa podľa zisku ocitli tretí a štvrtý z Velkej červnovej Top One a Forever Dry, ktorí v Derby obsadili jedenáste a deviate miesto.

2019

V roku víťazstva Pacific Hilla by eliminácia podľa zisku priniesla bezvýznamnú zmenu, namiesto nezvíťazivšieho 100:1 outsidera Outback Ridera, ktorý dobehol jedenásty, by v Derby štartoval trojkový víťaz Bell Elysees. Vo Velkej červnovej obsadili dvanáste a štrnáste miesto.

2020

V tomto ročníku zvíťazil Opasan a po škrte zraneného Markoniho LP sa do akcie dostal jediný náhradník Spartico a dobehol šestnásty. Pri eliminácii podľa zisku by na svoju šancu pod čiarou čakal Renasi, ktorý skončil trinásty.

2022

Pri víťazstve Queen Of Beaufay boli pod čiarou Korvette a Like Magic. Pri eliminácii podľa zisku by Like Magic zostal pod čiarou a Korvette by sa dostala na štart namiesto Secret Peeta, ktorý ako 55:1 najväčší outsider dobehol s veľkou stratou posledný.
Ak by bol ako štartujúci zapísaný aj Gasparini, podľa zisku by sa dostal na štart ako posledný, šestnásty. Mimo by sa ocitol Fascing Rock a zrejme by to bolo spravodlivejšie. Obaja boli trojkoví víťazi s jedným tretím miestom z predskúšky. Fascing Rock bol tretí vo Velkej červnovej za Agadir Goldom a Charmbruckom, pričom všetci traja dobehli v Derby na jedenástom, dvanástom a trinástom mieste. Gasparini bol v Memoriáli dr. Frankenbergera tretí za Well Preparedom a Hello Hola Hayom, teda šiestym z Českého Derby a víťazom Swiss Derby.