„Bludný Američan”

Branislav Ondera

George William Archibald, jeden z najlepších svetových džokejov prvej štvrtiny 20. storočia, sa narodil 24. augusta 1889 v Oaklande v Kalifornii.
Dostihy začal jazdiť ako pätnásťročný v rodnom Oaklande. Takmer okamžite získal zmluvu s popredným turfmanom A. G. Dunlapom a zakrátko sa zaradil medzi najlepších džokejov na západe USA. V roku 1908 sa so 66 víťazstvami dostal do prvej dvadsiatky celoštátneho rebríčka. V lete roku 1909
zažiaril v kanadskej Britskej Kolumbii, kde počas troch mesiacov vyhral viac ako 50 dostihov a ako dvadsaťročný bol so 159 víťazstvami v americkom šampionáte druhý za Vincentom Powersom (173). Na jar 1910 mu vypršal päťročný kontrakt so stajňou Garrity & Dunlap a mohol sa posunúť ďalej, do New Yorku. Podpísal lukratívnu zmluvu s majiteľom Jamesom McManusom, ale do vtedajšieho centra amerického turfu prišiel v nesprávnom čase.

V New Yorku sa v silnej konkurencii presadil a krátko po príchode získal jeden zo svojich najcennejších úspechov, so žrebcom Olambalom vyhral Suburban Handicap, jeden z dostihov takzvanej Trojkoruny, ktorú vtedy tvorili Metropolitan Handicap, Suburban Handicap a Brooklyn Handicap, svojho času podstatne bohatšie dostihy, než Kentucky Derby. V súvislosti s Kentucky Derby sa o Trojkorune začalo hovoriť oveľa neskôr, až v tridsiatych rokoch a trojici newyorských handicapov zostal názov New York Triple Crown.
V roku 1908 bola v Metropolitan Handicape cena pre víťaza viac ako dvojnásobok Kentucky Derby, a v Suburbane a v Brooklyne dokonca štvornásobok, lenže v tom roku v dostihovo najdôležitejšom štáte New York vstúpil do platnosti zákon, zakazujúci stávky. Ceny dostihov prudko klesli. Suburban Handicap spadol z roka na rok z 19 750 na 3850 $ a keď ho Archibald v roku 1910 vyhral, bežalo sa o 4800 $. Začal sa rozptyl koní do iných amerických štátov, ktoré zrazu získali dôležitosť, rozbehol sa obrovský výpredaj do Európy a odchádzali aj poprední džokeji a tréneri.
Archibald s Olambalom (Ornus) okrem Suburbanu vyhral aj rovnako cenený Brighton Handicap, ale v Commonwealth Handicape proti nemu jazdil šampióna King Jamesa. V cieľovej rovine dostihu roka to bol súboj dvoch koní a víťazstvo vo vyrovnanom svetovom rekorde na 2000 metrov, 2:02.8, dosiahol Olambala, s náskokom dvoch dĺžok pred King Jamesom s Archibaldom. Archibald v roku 1910 vyhral niekoľko ďalších dôležitých newyorských dostihov a celkovo nazbieral 104 víťazstiev - lídri šampionátu, Guy Garner 200, C. H. Schilling 172 a Ted Koerner 139.
V roku 1911 boli newyorské závodiská uzatvorené a Archibald uzavrel kontrakt s kanadským majiteľom Richardom Carmanom, pre ktorého vyhral 37. ročník Kentucky Derby. V tom roku ho bežalo sedem koní a Archibald s druhým favoritom Meridianom (Broomstick) uspel systémom štart-cieľ, keď v rekorde Derby 2:05.0 udržal náskok 3/4 dĺžky, pred neskoro útočiacim „pari” favoritom Governor Grayom. Tretí Colston strácal 15 dĺžok. Cena pre víťaza bola 4850 $, ekvivalent asi 162 000 $ v roku 2023. Pre porovnanie, v Österreichisches Derby 1911 získal Dealer pre baróna Springera 100 000 korún, čo je dnešných asi 688 000 €.
George Archibald svoje najcennejšie americké víťazstvá dosiahol v nesprávnom čase - Suburban Handicap vyhral potom, ako jeho dotácia spadla na historické minimum a Kentucky Derby krátko predtým, ako začala stúpať.

Nemecký šampión

Po Kentucky Derby si Archibalda vyhliadol James MacCormick, americký tréner dvoch mocných nemeckých majiteľov, baróna Simona Alfreda von Oppenheima a Richarda Haniela. Barónovi Oppenheimovi sa pomocou sprostredkovateľa, ktorým bol August Belmont, podarilo s Richardom Carmanom dohodnúť prevzatie jeho kontraktu a v septembri 1911 dvadsaťdvaročný George Archibald a víťaz Latonia Derby a Kentucky Oaks Ted Rice, odcestovali do najmodernejšieho tréningového centra v Neuenhagene pri Hoppegartene.
Archibald v roku 1911 vyhral v USA 50 dostihov a Ted Rice 93. Rice ešte v tom roku vyhral Deutsches St. Leger s Oppenheimovou kobylou Royal Flower (Florizel II) a obaja sa stretli s najlepším nemeckým dvojročiakom, s Oppenheimovým Dolomitom (Ard Patrick). Rice s ním porazil staršie kone v druhom najbohatšom nemeckom dostihu po Derby, v Hammonia-Preis, kde bolo pre víťaza 75 000 mariek, v prepočte štvornásobok ceny Kentucky Derby. Archibald s Dolomitom vyhral Preis der Winterfavoriten s cenou 35 000 mariek a celkovo v tom roku v Nemecku odjazdil 22 dostihov a získal dve víťazstvá.
V apríli 1912 tréner MacCormick náhle zomrel a jeho nástupcom sa stal írsky rodák John Hyland, jeden z najlepších trénerov v New Yorku, neskôr zaradený do americkej Hall of Fame. Jeho zverenci trikrát vyhrali Futurity Stakes, vtedajší ďaleko najbohatší americký dostih. Okrem toho dvakrát vyhral Suburban Handicap a Belmont Stakes, ďalej Metropolitan Handicap, Champagne Stakes, Brooklyn Derby, Lawrence Realization, Gazelle Stakes a rad ďalších významných dostihov.
Hyland naskočil do rozbehnutej sezóny a po jeho príchode zostali v stajni obaja americkí džokeji. Stajňa mala pomalší rozbeh a prvým veľkým úspechom bolo víťazstvo Einsicht (Lally) s Tedom Riceom v Preis der Diana. Rice pre Hylanda vyhral ešte Horster Criterium s Hanielovým Calvadosom (Saphir) a Ratibor-Rennen s Oppenheimovým Csardasom (Caius), ale Archibald ho čoskoro zatienil a vytlačil ho na vedľajšiu koľaj. Rice sa neskôr vrátil do USA a v roku 1920 vyhral Kentucky Derby s Paul Jonesom.
Archibald sa stal Oppenheimovou stajňovou jednotkou a takzvaným „second call” Richarda Haniela a s Hylandom vytvorili jedno z najúspešnejších spojení tréner-džokej. V roku 1912 vyhral s Dolomitom Grosser Preis von Berlin a Preis von Donaueschingen a s Royal Blue (Saphir) Alexander-Rennen a Deutsches St. Leger. Niekoľko veľkých dostihov, vrátane Hammonia-Preis s graditzkou Gritou (Hannibal), vyhral aj pre iných trénerov a v šampionáte skončil druhý za Austrálčanom Frankom Bullockom.

Dolomit - prvý veľký víťaz Georgea Archibalda v Európe.

Nasledujúcu zimnú prípravu si Hyland urobil podľa svojich predstáv a do sezóny 1913 vtrhli s Archibaldom ako víchrica. Vyhrávali jeden bohato platený hlavný dostih za druhým, ale ich najviac oslavovaný triumf sa odohral vo Freudenau, v Österreichisches Derby. To je o rok staršie ako Deutsches Derby a pred I. svetovou vojnou sa medzi nimi vytvorila podobná symbióza, ako medzi Derby a Irish Derby. Österreichisches Derby sa konalo o mesiac skôr a Deutsches Derby pre rakúsko-uhorské stajne obvykle slúžilo ako „plán B”. Pre Nemcov bolo Österreichisches Derby cenný a lákavý terč, ale dlho ho triafali márne - do roku 1913 vyhralo Deutsches Derby 17 rakúsko-uhorských koní, ale Österreichisches Derby len dva nemecké, Good Hope a Saphir, oba v majetku Eduarda Oppenheima, otca Simona Alfreda von Oppenheima.
Österreichisches Derby 1913 vyhral George Archibald so Saphirovým vnukom, víťazom Henckel-Rennen (2000 Guineas) Csardasom, keď dobre načasovaným záverom porazil o dĺžku domáceho žrebca Mosci Ksiaze (Sac-a-Papier), s vtedajším najlepším svetovým džokejom Dannym Maherom. O tretiu priečku sa podelili Elector s „Browniem” Carslakeom a Fatalist s Emmerichom Pretznerom.

Simon Alfred von Oppenheim vedie Csardasa po víťazstve v Derby.
Ako trojročný bol neporazený, vyhral Podbielski-Rennen, Henckel-Rennen, Grosser Preis von Hamburg a Österreichisches Derby.

Niekoľko dní po víťazstve v Derby Csardas v tréningu ochromel a na dráhu sa už nevrátil. V Deutsches Derby Archibaldovi zostal Oppenheimov víťaz Union-Rennen Majestic (William the Third), ale Derby vyhral druhý z Union-Rennen, Hanielov Turmfalke (Caius) s Dannym Maherom, pred druhým z Österreichisches Derby a neskorším víťazom Grosser Preis von Baden Mosci Ksiaze. Majestic skončil štvrtý, čo pre Archibalda bola v tom roku jediná prehra v klasických dostihoch. Analógia 1000 Guineas vtedy ešte v Nemecku nebola a Preis der Diana (Oaks) a Deutsches St. Leger vyhral s kobylou Orchidee II. (Galtee More), budúcou matkou legendárneho Oleandra.
St. Leger už Orchidee II. vyhrala ako zverenkyňa nového amerického trénera, pretože John Hyland v septembri zomrel. Trénovania sa ujal Withers McCreery, „futtermeister” predošlých trénerov MacCormicka a Hylanda, a sezónu priviedol k úspešnému koncu. Barón Oppenheim sa stal šampiónom majiteľov s rekordným ziskom 850 390 mariek, so započítaním zisku Csardasa z Österreichisches Derby to bolo dokonca 935 540 mariek. Zisk nad sto tisíc v tom roku dosiahlo päť koní, z toho štyri Oppenheimove - Csardas získal 199 000, Majestic, ktorý po neúspechu v Derby vyhral bohato dotované Grosser Preis von Berlin a Preis von Donaueschingen, vybehal 190 300 mariek, dvojročná Kriegsgöttin (Hannibal) 112 930 a Orchidee II. 107 020 mariek. Víťaz Derby Turmfalke vybehal 114 310 mariek.
Archibald prešiel sezónou s nevídanou úspešnosťou 40.8%, v 213 štartoch zaznamenal 87 víťazstiev a svoj prvý titul šampióna džokejov získal s náskokom 29 víťazstiev pred Frankom Bullockom, šampiónom z predošlých piatich sezón.

Dvadsaťštyriročný George Archibald prežíval svoje najkrajšie životné obdobie. Vyhrával dostih za dostihom a bol nielen šampiónom, ale vďaka distingvovanému správaniu sa stal aj miláčikom publika. Po sezóne 1913 odcestoval do USA a v novembri sa v New Yorku oženil so svojou nemeckou snúbenicou Klarou Hamel. V polovici marca 1914 sa vrátil do Nemecka a sezóna sa rozbehla vynikajúco. S Dolomitom vyhral v priebehu dvoch mesiacov šesť veľkých dostihov, Podbielski - Rennen, Thiergarten-Rennen, Grunewald-Rennen, Silberner Schild Sr. Majestät des Kaisers Wilhelm II. a Jubiläums-Preis v Hannoveri a v Hamburgu. S Hanielovým Terminusom (Ard Patrick) vyhral Henckel-Rennen a následne ho v Hoppegartener Jubiläums-Preis, v Union-Rennen, aj v Deutsches Derby porazil s Oppenheimovým Arielom (Ard Patrick), ktorý v priebehu mesiaca vybehol tri rekordné časy - v Jubiläums-Preis 2:19.6 na 2200 metrov, v Grosser Hansa-Preis 2:20.2 na 2200 metrov a o týdeň v Derby 2:33.6.

Ariel, jeden z najlepších trojročiakov nemeckej histórie.
Jeho pravá sestra Arabis je zakladateľka rodiny Asterblüte.

Vojna

V deň 45. ročníka Deutsches Derby sa „Belle Époque” skončila. V ten deň, 28. júna 1914, len niekoľko hodín pred Arielovým víťazstvom v Derby, sa v Sarajeve odohral atentát na následníka trónu Rakúsko-Uhorska, arcivojvodu Františka Ferdinanda d’Este a zakrátko vypukla I. svetová vojna. Archibald stihol ešte vyhrať Sporn-Rennen s dvojročnou Grandezzou a v Kincsem-Rennen bol s Orchidee II. druhý za svojim starým parťákom, americkým rodákom Cairom (Greenan), s ktorým predtým pre trénera Palmera vyhral rad veľkých dostihov, vrátane Grosser Hansa-Preis a Renard-Rennen. V lete sa športové dianie v Nemecku zastavilo a 32 získaných víťazstiev mu stačilo na druhý šampiónsky titul.
Archibald s manželkou odcestoval na americký kontinent a podľa nemeckých novín mal v pláne jazdiť v Mexiku, aby sa udržal v kondícii, než sa v Nemecku znova rozbehne dostihová prevádzka. V decembri dorazil do rodného Oaklandu, o čom tamojšie noviny Oakland Tribune priniesli správu, v ktorej sa sťažoval na nepriateľské správanie Angličanov, kvôli nemeckému pôvodu jeho ženy...

Sezónu 1915 chcel stráviť v USA. Uzavrel ústnu dohodu s majiteľom R. J. Mackenziem a trénerom J. D. Adkinsom, ale keď sa chystal na sťahovanie do Kentucky, zastihol ho príkaz od berlínskeho Union Clubu, že sa má do 15. mája hlásiť u svojho zamestnávateľa, aby naplnil platnú zmluvu.

V Nemecku bol po začiatku vojny nedostatok kvalifikovaného stajňového personálu. Aby mohli byť dostihy obnovené, dostali povolenie na prácu Američania, tréneri McCreery, Taral a Campbell, a džokeji Archibald a Shaw, ale i tak to bolo málo a napokon boli z internačného tábora na klusáckom závodisku Ruhleben uvoľnení aj Angličania z dostihovej komunity. Najviac boli na očiach džokeji a pred začiatkom sezóny boli obavy, ako na nich budú diváci reagovať, pretože USA dodávali muníciu nepriateľskej Veľkej Británii a v Berlíne sa často konali protiamerické protesty, ale Archibalda malo berlínske publikum za svojho a jeho double z prvého dostihového dňa privítali ováciami.
Počas improvizovanej a silne zredukovanej sezóny 1915 sa uskutočnilo len 26 dostihových dní. Archibald vyhral 40 dostihov a o titul šampióna sa podelil s Juliusom Rastenbergerom, uvoľneným na dostihy zo služby v infantérii. Z významných dostihov získal Grosser Hansa-Preis a Goldene Peitsche s Oppenheimovými Masherom (William the Third) a Grandezzou (Troutbeck), a Ratibor Rennen s Hanielovým Chaputchinom (Caius). V Henckel-Rennen skončil druhý, v Union-Rennen tretí, v Derby a v Preis der Diana sa neumiestnil. Urobil si aj výlet na októbrový míting do Viedne a v siedmich štartoch dvakrát vyhral, ale v Austria-Preis skončil až šiesty, v sedle budúcej hviezdy Sanskrita (St. Frusquin), odchovanca Alfonsa Rothschilda, ktorý mal svoj chov v bývalom žrebčíne Huga Henckela v Rusovciach.

V roku 1916 začali v nemeckých stajniach využívať zajatcov z ruskej kavalérie. George Archibald v tom období napísal niekoľko dopisov americkým novinám a v jednom z príspevkov uviedol, že oni majú šiestich a celkovo ich je v nemeckých stajniach 150-200.

Improvizovaný tréning s pomocou ruských zajatcov nebol ideálny a stajňa trénera McCreeryho vstúpila do sezóny so slabou formou. Od Archibalda sa navyše odklonilo šťastie. V prípravnom štarte pred Derby s ním Oppenheimov Antivari (Nuage) vybočil do živého plota, Archibald spadol a utrpel otras mozgu. V Deutsches Derby Antivariho jazdil bez biča a zrodilo sa jedno z najväčších prekvapení v histórii Derby - pri výroku hlava-krk-krk-3/4 zvíťazil najväčší outsider Amorino (Festino) s učňom Ottom Schmidtom, vodič kolegu zo stajne bratov Weinbergovcov Carneola. Antivari skončil druhý, ale Archibald, ktorý mal na neho vsadenú vysokú sumu, sa s porážkou nikdy nezmieril a zaprisahával sa, že v rozhodujúcom momente bol o hlavu vpredu.
Archibald na Derby mítingu vyhral Rennard-Rennen s Roi Soleilom (Saphir) a od tej doby sa mu opäť začalo dariť. Začal sťahovať stratu v šampionáte, na jeseň sa dostal do vedenia a napokon s 54 víťazstvami získal svoj štvrtý titul, s náskokom šiestich čiarok pred Juliusom Rastenbergerom. V druhej polovici sezóny vyhral s Antivarim Alexander-Rennen, Hertefeld-Rennen a v St Leger bol druhý za víťazkou Preis der Diana a treťou z Derby Adresse (Nuage). S Arielom vyhral Preis von Donaueschingen a s jeho dvojročnou polosestrou Immerdar (Saphir) Rennard-Rennen v Kolíne. Jeho posledné veľké víťazstvá v Nemecku boli Preis des Winterfavoriten a Oppenheim-Memorial, s Hanielovými Ayeshou (Nuage) a Etruskerom (Sundridge).

Vynútené odchody

Archibald mal v roku 1917 pokračovať v pozícii stajňového džokeja baróna Oppenheima, ale v januári 1917 Nemecko zahájilo neobmedzenú ponorkovú vojnu, čo viedlo k vstupu dovtedy neutrálnych USA do vojny. 6. apríla 1917 vypovedali Nemecku vojnu a to pre Archibalda znamenalo koniec. I keď mu stará prusko-americká medzištátna dohoda zaručovala, že môže vykonávať svoje povolanie, nemeckú licenciu nedostal. Začal podnikať kroky na zisk nemeckého občianstva a čas využil na jazdenie na májovom mítingu v Budapešti, kde v ôsmich štartoch získal tri víťazstvá, dve druhé miesta a v najbohatšom dostihu uhorskej časti monarchie, v Király-Díj, skončil s Fuvolásom (Fantome) štvrtý, 1 1/4 dĺžky od víťazného San Gennara (Gomba).
Po budapeštianskom mítingu sa na niekoľko týždňov vrátil do Nemecka, ale občianstvo sa mu získať nepodarilo a tak sa v lete presťahoval do Uhorska a stal sa stajňovým džokejom kniežaťa Christiana Krafta Hohenlohe-Öhringena, vojvodu von Ujest, nemeckého generála, politika, priemyselníka a veľkého turfmana, ktorý bol 17 rokov (1893-1910) prezidentom Union-Klubu, nemeckej dostihovej autority. Pre Slovensko bol knieža Hohenlohe významný svojim pôsobením vo Vysokých Tatrách, kde skúpil až 15 tisíc hektárov lesnej pôdy. Využíval ju ako poľovný revír, ale neskôr sa ukázalo, že práve na jeho územiach je vďaka jeho zásahom až dodnes najzachovalejšia divoká príroda a možno ho teda označiť za jedného z tvorcov Tatranského národného parku.
Pre Hohenlohe-Öhringena Fred Milne v Alagu neďaleko Budapešti trénoval 17 koní a v susedstve pôsobili bratia Reevesovci, pripravujúci takmer tri desiatky koní Alfonsa Rothschilda, v ktorého farbách dosiahol Archibald najväčší úspech z toho obdobia, víťazstvo v Szt. István-dij s Mármarosom (Wool Winder).

V žrebčíne Napajedla odchovaný Mármaros víťazí pod Archibaldom v Szt. István-dij,
pred vysokým favoritom Dalaj Lamom a Przemyslom.

V Rakúsko-Uhorsku Archibald pravidelne jazdil len pol sezóny, od 31. júla, ale dokázal sa prepracovať na deviatu priečku šampionátu, keď v 161 štartoch zaznamenal 32 víťazstiev. Z veľkých dostihov okrem Szt. István-dij vyhral Kettős ivadékverseny (Biennial Züchtrennen), Grosse Wiener-Handikap a Kétévesek nyári nagy handicapja. V centre pozornosti sa ocitol po kontroverznom finiši St Leger, kde takmer pripravil prvú prehru vtedajšiej najväčšej hviezde, odchovancovi žrebčína v Hubiciach San Gennarovi, ktorého trénoval Frank Butters, neskorší osemnásobný britský šampión.

Dobeh St Leger.

San Gennara jazdil Géza Janek vyčkávacou taktikou, ale v cieľovej rovine sa ocitol zatvorený. V pasci ho držal Archibald s druhým z Derby Feldmarschallom (Wool Winder) a neuhol ani o milimeter. Janek už nemal čas, ani priestor na zmenu stopy a tak sa zúfalo vrhol medzi bojujúcich Feldmarschalla a Grasteufela, prerazil si cestu a posledným skokom zavŕšil Trojkorunu. Za bezohľadnú jazdu dostal Janek pokutu 1000 korún, ale výsledok zostal v platnosti.

Koníčkami Georgea Archibalda boli hra na mandolíne a futbal, ktorý si zahral aj v Uhorsku. V októbri 1917 nastúpil na štadióne budapeštianskeho klubu MTK za tím džokejov proti hercom, v dobročinnom zápase, ktorého výťažok išiel vojnovým vdovám a sirotám. Zo zápasu sa dochoval výsledok, 5:2 pre hercov, a fotografia tímu džokejov. Archibald je medzi stojacimi hráčmi v svetlých dresoch najvyšší, druhý sprava.

Tím džokejov: v bráne Janek, v poli Archibald, Baluska, Basch, Bocskay, Cockeram,
Csiszár, Kertész, Nosal, Schuster, Tausz, Varga, náhradníci Tóth, Weisz.

Uväznený v Španielsku

Uhorská etapa putovania Georgea Archibalda sa čoskoro skončila, pretože 7. decembra 1917 Spojené štáty vypovedali vojnu aj Rakúsko-Uhorsku. Chcel sa vrátiť do Ameriky a spolu s ďalším americkým džokejom Jackom Sunterom odcestovali cez Viedeň do Zürichu a odtiaľ cez Janov a Barcelonu do San Sebastianu, kde ho zastavila absurdne znejúca historka, ktorá sa rozšírila po akejsi jeho nočnej diskusii s priateľmi - do San Sebastianu vraj priplával ponorkou...
Historka sa dostala až k americkým úradníkom, ktorí v čase aféry Mata Hari všetko brali príliš vážne. Archibald mal navyše nemeckú manželku a snažil sa získať nemecké občianstvo. Bol známy pozitívnym vzťahom k Nemecku, kde mal v čase vojny vďaka svojmu zamestnávateľovi, barónovi Oppenheimovi, majorovi nemeckej armády, privilegované postavenie, takže ho americké veľvyslanectvo zaradilo na čiernu listinu a odmietlo mu vydať doklady a povolenia, potrebné na cestovanie.

Archibald uviazol v Španielsku a tak sa pustil do svojej práce. Našiel takpovediac domáce prostredie, pretože tam vojna priviedla početnú kolóniu Američanov. A aká tam vtedy bola konkurencia? Keď sa v prvej sezóne, v roku 1918, stal šampiónom s 56 víťazstvami, v rebríčku za ním skončili traja jeho krajania - americký šampión z roku 1910 a francúzsky šampión Guy Garner s 50 víťazstvami, 48 úspechov zaznamenal mnohonásobný francúzsky šampión Frank O'Neill a 40 získal päťnásobný belgický šampión Lucien Lyne. Piaty bol s 24 víťazstvami slávny Georges Stern, takisto francúzsky šampión...
V Španielsku Archibald odjazdil štyri kompletné sezóny a vo všetkých bol šampiónom, s 56, 56, 81 a 48 víťazstvami. Keď v roku 1920 získal rekordných 81 víťazstiev z 209 jázd (38.8%), mal na konci sezóny pred krajanom Lucienom Lyneom náskok 41 víťazstiev. Archibaldov rekord prežil celé storočie a prekonal ho až český džokej Václav Janáček, ktorý v roku 2023 vyhral 83 z 292 odjazdených dostihov.

Do španielskej dostihovej histórie sa Archibald zapísal ako jazdec legendárneho žrebca Nouvel An (Jacobi), s ktorým trikrát v rade vyhral najväčší španielsky dostih, Gran Premio de Madrid. Nouvel An vyhral tridsať dostihov a bol koňom európskej triedy, ale Archibald s ním v roku 1920 nemohol cestovať na prvý ročník Prix de l'Arc de Triomphe, kde sa Nouvel An neumiestnil.
Až tri roky po vojne americké veľvyslanectvo zrušilo čiernu listinu a poskytlo Archibaldovi doklady na cestovanie do spojeneckých krajín. Zo Španielska sa dostal až v lete 1921, keď s Nouvel Anom odcestovali do Saint-Cloud. Na jazdenie vo Francúzsku však potreboval tamojšiu licenciu, ktorú mu Francúzi zamietli a tak sa len prizeral, ako Nouvel An pod americkými džokejmi Frankom O'Neillom a Miltonom Henrym dobehol piaty v Premio du President de la Republique a vyhral Prix des Maréchaux, dnešnú Prix Maurice de Nieuil. Nouvel An následne vyhral aj Prix de la Pelouse a Prix Florian de Kergorlay, bol tretí v Grand Prix de Deauville a v Prix Bois-Roussel.
Pobyt vo Francúzsku Archibald využil na výlet do neďalekého Belgicka, kde uznávali národné licencie z iných krajín. Vyhral tam prvých šesť jázd a dostal šancu aj v Grand Prix d'Ostende, kde medzi ôsmimi štartujúcimi jazdil 12/1 outsiderku Yohimbine (Wallon) a napokon z toho bolo slávne víťazstvo. Archibald vtedy uvažoval o presťahovaní do Belgicka, dostal však ponuku, aká sa neodmieta.

Posledná adresa

Ponuku mu predostrel jeden z najlepších trénerov, Peter Purcell Gilpin, ktorý svoju kariéru naplno rozbehol po víťazstve jeho zverenkyne Clarehaven v Cesarewitch Handicape v roku 1900. Gilpinovi jej víťazstvo vynieslo dostatok prostriedkov na to, aby sa presťahoval do Newmarketu a postavil si tam stajne. Nazval ich Clarehaven Stables a po jeho smrti sa tam vystriedalo niekoľko trénerov. Dnes tam pôsobí John Gosden.
V Clarehaven Stables Peter Gilpin pripravil rad veľkých koní, predovšetkým fenomenálnu Pretty Polly (Gallinule), víťazku 22 z 24 štartov, ďalej víťaza Derby a Grand Prix de Paris Spearminta (Carbine), víťazky 1000 Guineas Flair (St. Frusquin) a Electru (Eager), víťazku Oaks Snow Marten (Martagon), víťaza Ascot Gold Cupu Throwawaya (Right-Away), víťaza King's Stand Stakes a July Cupu Delaunayho (Fortunio). V roku 1920 mu druhé víťazstvo v Derby priniesol Spearmintov syn Spion Kop a Spearmintov vnuk Comrade (Bachelor's Double) mu vyhral Grand Prix de Paris a inauguračný ročník Prix de l'Arc de Triomphe.

Spolupráca Archibalda a Gilpina sa rozbehla nad očakávanie. „Bludný Američan”, ako ho nazvali jedny z novín, získal svoje prvé britské víťazstvo v City and Suburban Handicape s Paragonom II. (Radium) a krátko nato vyhral 2000 Guines so St. Louisom (Louvois). So Spike Islandom (Spearmint) získali double Irish 2000 Guineas - Irish Derby a v stajni mali najlepšieho britského dvojročiaka Town Guarda (Hurry On), s ktorým Archibald vyhral New Stakes (dnešné Norfolk Stakes), Exeter Stakes, National Breeders Produce Stakes (National Stakes), Convivial Produce Stakes, Gimcrack Stakes a v Criterion Stakes bol druhý za Papyrusom.

YouTube - Irish 2000 Guineas 1922

Na začiatku roka 1923 na tom šampión Town Guard nebol dobre a tak v 2000 Guineas Archibald jazdil druhého koňa Lorda Woolavingtona, 25/1 outsidera Knockanda (Phalaris) a skončil s ním druhý. Podobne ako pred časom v Deutsches Derby s Antivarim, priniesol mu výsledok pocit krivdy, pretože mnohí videli vpredu Knockanda, ale za víťaza bol vyhlásený Ellangowan (Lemberg) Lorda Roseberyho. V Derby sa Archibald vrátil na favorita Town Guarda, ale skončil až trinásty, keď zvíťazil Papyrus (Tracery) pred Pharosom (Phalaris).
Archibaldovým najväčším úspechom bolo v tom roku víťazstvo v Cesarewitch Handicape pre amerického majiteľa „Kinga” Macombera, ktorý vtedy žil vo Francúzsku a vlastnil žrebčín Haras du Quesnay. V poli 29 štartujúcich s 25/1 ponúkaným Rose Princom (Prince Palatine) porazil o krátku hlavu Aga Khanovu Teresinu.

2000 Guineas 1924: Vpravo Ellangowan s Charliem Elliottom, v strede Knockando s Georgeom Archibaldom (červená čiapka). Za nimi je tretí D'Orsay (modrá čiapka), vľavo v žltomodrom drese štvrtý Papyrus.

YouTube - Cesarewitch 1923

Odkedy George Archibald získal nový pas, v zime pravidelne jazdieval do St. Moritzu, kam sa vtedy kone kvôli aklimatizácii posielali už v decembri. V roku 1924 sa tam dobre naladil na nadchádzajúcu britskú sezónu, keď zvíťazil v Grand Prix de St. Moritz. K víťazstvu ho doviezol Sinn Fein, syn jeho niekdajšieho obľúbeného partnera z veľkých nemeckých dostihov Dolomita.

Sezóna 1924 bola najlepšia za jeho britského pôsobenia, nielen čo do počtu víťazstiev, ktorých bolo 52, ale aj podľa hodnoty úspechov. So Zodiacom (Sunstar) vyhral Irish Derby (v mŕtvom dobehu) a Irish St. Leger, na mítingu Royal Ascot získal hattrick - Queen Mary Stakes s Margerittou (Charles O'Malley), New Stakes s Black Friarom (Friar Marcus) a Hardwicke Stakes s Chosroesom (Clarissimus), s ktorým predtým vyhral Manchester Cup. V July Stakes so žrebcom Runnymedom (Hurry On) zo stajne kráľa Juraja V o hlavu porazil Aga Khanovu favoritku Firouze Mahal (The Tetrarch) a následne dostal od Aga Khana dôveru v sedle jeho kobyly Mumtaz Mahal (The Tetrarch). Slávna lietajúca kobyla sa po prehrách v míľových 1000 Guineas a Coronation Stakes vracala do šprintov a na mítingu Glorious Goodwood Archibald nahradil jej stáleho jazdca Georgea Hulma. V King George Stakes ju priviedol k ľahkému víťazstvu a v ten istý deň vyhral aj Goodwood Stakes, s ďalším kráľovým žrebcom London Cry (Call o' the Wild). Mumtaz Mahal jazdil aj pri jej poslednom vystúpení na dráhe, 6-dĺžkovom víťazstve v Nunthorpe Sweepstakes v Yorku.

Grand Prix de St. Moritz 1925: George Archibald so Storm Cloudom končí druhý za Old Masterom a jeho súperom z nemeckých a britských dráh, Frankom Bullockom.

V tom období takmer sedemdesiatročný Peter Gilpin trávil čoraz viac času vo svojom írskom žrebčíne. O Clarehaven sa staral jeho syn Victor a úspechov začalo ubúdať. V roku 1925 bolo Archibaldovým najväčším triumfom víťazstvo v Champagne Stakes s dvojročným šampiónom Coronachom (Hurry On), zo stajne svojho stáleho zákazníka, Lorda Woolavingtona (v jeho farbách na cigaretovej karte), ale následne s ním šokujúco prehral v Middle Park Stakes a už sa do jeho sedla nevrátil. Derby, St. James's Palace Stakes, Eclipse Stakes a St. Leger vyhral Coronach pod Joe Childsom.
Kariéra Georgea Archibalda sa chýlila ku koncu. Ťahalo mu na štyridsiatku a jeho generáciu postupne vytláčali mladí džokeji. V roku 1926 vyhral len 14 dostihov - šampiónom bol dvadsaťštyriročný Tommy Weston s 95 víťazstvami. Jeho poslednými veľkými víťazmi boli Finglas (Bruleur) a Cresta Run (Hurry On). S Finglasom zo stajne Evremonda de Saint-Alaryho bol piaty v 2000 Guineas a na mítingu Royal Ascot s ním o 10 dĺžok vyhral King Edward VII Stakes. Cresta Run plukovníka Gilesa Lodera bola jednou z najlepších dvojročných kobýl a Archibald s ňou vyhral bohato dotované Highclere Nursery Handicap a Imperial Produce Stakes. V nasledujúcej sezóne Cresta Run vyhrala 1000 Guineas, ale toho sa už George Archibald nedožil.

Svoje posledné víťazstvá dosiahol v Indii, odkiaľ sa vrátil pred začiatkom sezóny 1927. Na Lincoln mítingu ešte získal jedno tretie miesto a v prvý deň Craven mítingu v Newmarkete sa po svojej prvej jazde sťažoval na silné bolesti brucha. Odjazdil ďalšie štyri dostihy, odišiel domov, do svojho domu na Bury Road a večer, 5. apríla 1927, George Archibald zomrel vo veku nedožitých 38 rokov, pravdepodobne na zlyhanie srdca.

Povolanie po ňom prevzal jeho syn, George Archibald mladší, narodený počas vojny, v roku 1915. Vyučil sa za džokeja a po krátkom pôsobení na rovinách kvôli váhe prešiel na prekážky a zaradil sa medzi popredných jazdcov. Šesťkrát jazdil Grand National a najlepší výsledok, tretie miesto, dosiahol v roku 1939 s Kilstarom, s ktorým vyhral Grand National Trial a Troytown Steeplechase. Majiteľkou Kilstara bola slečna Dorothy Paget, dcéra Lorda Queenborougha, občianskym menom Almerica Pageta, pre ktorého George Archibald starší vyhral 2000 Guineas.


George William Archibald

(*24. 8. 1889 - †5. 4. 1927)

víťaz viac ako 1100 dostihov v USA, Kanade, Nemecku, Rakúsko-Uhorsku,
Španielsku, Belgicku, Veľkej Británii, Írsku, Švajčiarsku a Indii.

víťaz Kentucky Derby 1911 - Meridian

víťaz Österreichisches Derby 1913 - Csardas

víťaz Deutsches Derby 1914 - Ariel

víťaz Irish Derby 1922 - Spike Island

víťaz Irish Derby 1924 - Zodiac