150. Kentucky Derby rozhodla cieľová fotografia

4. 5. 2024 Louisville Jubilejný 150. ročník Kentucky Derby na 2000 metrov o 5 miliónov dolárov sa skončil dramatickým a najmä kontroverzným dobehom a až cieľová fotografia rozhodla o víťazstve Mystik Dana (Goldencents).

Youtube - Kentucky Derby

Mystik Dan mal vyžrebovaný box číslo 3, čo bol kľúč k priebehu z ríše snov. Po výbornom štarte si s ním Brian Hernandez junior sadol na bariéru, nechal sa prikryť tempármi a viezol sa štyri-päť dĺžok od vedúceho Track Phantoma. V protiľahlej rovine sa posunul bližšie a rozhodujúci moment nastal na konci oblúka, keď si Mystik Dan popri bariére drsne prerazil cestu a ujal sa vedenia, zatiaľ čo hasnúca prvá vlna za ním vytvorila bariéru.

Na Mystik Dana v cieľovej rovine zaútočili z konca poľa idúci a veľa obiehajúci Sierra Leone (Gun Runner) a japonský Forever Young (Real Steel), ktorí spolu zviedli dramatický súboj a rýchlo sťahovali stratu, ale nestihli to. Cieľová fotografia rozhodla o poradí Mystik Dan - Sierra Leone - Forever Young, pri rozostupoch nos-nos.
O 1 3/4 dĺžky štvrtý dobehol Catching Freedom (Constitution), ktorý takisto útočil zozadu, ale vyviezol sa za Mystik Danom popri bariére. Tabuľu s odstupom doplnil druhý japonský zástupca T O Password (Copano Rickey).
Favorit Fierceness prehral Derby hneď v úvodných metroch, keď mu nevyšiel štart, odskočil do vzduchu, následne ho John Velazquez razantne „odrajtoval” medzi lídrov, príliš dlho bežal v nesprávnom rytme a už na začiatku roviny bol porazený a vycúval na konečné pätnáste miesto.

Po dobehu, respektíve po tom, ako boli na závodisku Churchill Downs premietnuté čelné zábery, sa džokej Tyler Gaffalione stal terčom negatívnych reakcií divákov, pretože so Sierra Leonem japonského Forever Younga nielenže tiesnil a niekoľkokrát do neho narazil, ale tesne pred cieľom na neho siahol, čo je podľa niektorých pozorovateľov dôvod na automatickú diskvalifikáciu. (Video)
Protest podaný nebol, v japonskej športovej kultúre nie je zvykom protestovať a manažér trénera Yoshitu Yahagiho povedal: „je to práca stewardov, nie naša”, ale rozhodcovia v Churchill Downs zostali slepí a vôbec neprešetrovali incident, ktorý možno Japoncov pripravil o historický triumf...

Zo svojho prvého víťazstva v Kentucky Derby sa teda mohli radovať tréner Ken McPeek a džokej Brian Hernandez junior, ktorí o deň skôr spoločne vyhrali aj Kentucky Oaks, kde Thorpedo Anna (Fast Anna) odišla o takmer päť dĺžok víťazke Breeders' Cup Juvenile Fillies Just F Y I (Justify).